Znajïje 'eten AMfetmtrum 'Knippen wassen /Jenzine; tanken AMffienstenmtam MmfeMieii /ö8ë MïorteMiai BEGROTING W73 IN HET TEKEN VAN BEZUINIGING /"efeii 'meenemen DelmMiai DelihiteDiiiiei ONDERSCHEID TUSSEN GOEIE EN SLECHTE MENSEN IERLAND DREIGT BRITTEN BUITEN E.E.G. TE HOUDEN KEERPUNT S0ESTERBERG PREMIEB0UW ZIEKENAUTO 2727 Meningen van lezers Missie-ijver Jrni®toi|a*S(.-Tel.02I55-m Officiële mededeling Verlening vergunning tot bouw 92 woningen in „Klaarwater" Jaavergadering Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest U kunt niet alles weten T rouwcirculaires irouwkaarfan Drukkerij Smit 3 parachutisten landden in bomen „Piep noch stok week op reis E.H.B.O.-nieuws Sigaretten-automaat gekraakt U kunt niet alles weten (dag en nacht) Woensdag 3 mei 1972 Voor het kabinet Biesheuvel ztfn nu de beslissende weken aangebroken. Het ge vecht om de begroting van 1973 is be gonnen en om deze begroting rond te krijgen, zullen heel wat politieke tegen stellingen die zich vooral toespitsen rond het vraagstuk der belastingdruk, waar over in konfessionele kring enigszins an ders wordt gedacht dan in het kamp van de liberalen en D.S. '70. Met dit vraagstuk hangen natuurlijk an dere belangrijke kwesties als b.v. be zuinigingen (en zo ja, welke?) ten nauw ste samen en de onderlinge schermutse lingen tussen de regeringspartijen wor den uiteraard nog gestimuleerd door het feit, dat de inflatiepolitiek van het kabi net Biesheuvel tot dusver weinig effekt heeft gesorteerd. Inflatie onvoldoende bestreden Het kabinet Biesheuvel heeft de laatste maanden enigszins aan prestige ingeboet. De diskussies over de drie in Breda en het hele gedoe over z.g. geheime regeer- afspraken tussen tussen de 5 fraktielei- ders hebben vooral het persoonlijk pres tige van premier Biesheuvel geen goed gedaan. Daar komt bij, dat het kabinet er nog niet in is geslaagd het inflatie- spook te bezweren. En juist deze infla- tiebestrijding was door Biesheuvel en de zijnen tot voornaamste programmapunt geannonceerd. Maar de regering heeft momenteel geen enkele greep op de lonen en prijzen die daarom weer sterk zijn gestegen. De be slissing van de regering om de verant woordelijkheid van de loon- en prijs ontwikkeling primair bij het bedrijf s- leven te leggen, blijkt achteraf dus geen effekt te hebben gesorteerd. Ons inziens zal het kabinet het komende begrotingsjaar het bedrijfsleven minder vrijheid van handelen moeten toestaan. Maar dat zal niet zonder rumoer ver lopen. Bezuinigen? Om de begroting 1973 rond te krijgen, zal er bezuinigd moeten worden. Daar aan ontkomt de regering in geen geval. Dat wil niet zeggen, dat er op enkele punten ook niet méér zal worden uitge geven. De regering heeft enkele toezeg gingen gedaan zoals optrekking bejaar denpensioenen, optrekking belastingvrije voet, verbetering positie zelfstandigen en begunstiging van het spaarloon. De kos ten van deze ,,projekten" worden op ruim 1 miljard geraamd en waar moet dat geld vandaan komen? Het antwoord op deze vraag kan niet Bioeilijk zijn: door bezuinigingen op ®ndere posten of door verhoging van belastingen. Om het huidige beleid te U heeft een tijdje niets gehoord over die missieijver v. d. leerlingen der St. Wil- librordusschool. Twee weken voor pasen hadden we on ze 1500,bij elkaar, en nu kan 't Huisje voor onze Pater in Kenya afge bouwd worden. De kinderen vinden 't geweldig. Wist U, dat Lucien Meerding (5e klas) in 't lopende jaar al meer dan 5000 kilo kranten heeft meegebracht? Geweldig hè. Hij staat aan de top. We hebben ook nog een Gerard Herden met 2800 kilo. Een Peter van Empelen met 1200 kg, en nog enkele met 1000 kg. En we hebben nu weer een nieuw doel, waar we voor sparen. Onze Pater Meys wil zo graag een schrijfmachine hebben. Z'n ouwe is versleten. Vóór de grote vakantie moeten we het geld bij elkaar hebben. En die actie be gon al goed. Verleden week zei een da me, die van die actie hoorde: „Hier heb je dan de eerste ƒ25,van mij". De mensen kunnen er zeker van zijn, dat al 't geld op de juiste plaats komt. Hebben wij die zekerheid. Ja, want we hebben dat gehoord van een buurmeisje van ondergetekende, mej. IJ. Bouman (stewardess) die met een vrouwlijke col lega 3 weken bij de pater op vakantie is geweest en ons heeft verteld, hoe ge weldig die Pater Meys met z'n Ierse collega daar werkt. Deze 2 meisjes, beiden niet katholiek, hebben zo'n geweldige waardering ge kregen voor die missionarissen. Ze heb ben uren verteld. En wat vonden deze missionarissen het fijnste? Het contact dat er was met die kinderen in Soest. Daar konden ze in Kenya niet over uitgepraat komen. Wij hopen dat contact zo te houden, en we hopen ook, dat nog meer mensen oude kranten en boeken voor ons be waren. Ons telefoonnummer is nog steeds 5277. En we hebben bij de Bonds spaarbank voor Midden Nederland ook nog een banknr. 20053 t.n.v. Schoolfonds St. Willibrordusschool. Alle goede gevers wil ik langs deze weg nog eens hartelijk danken voor 't bewa ren van kranten en voor de geldelijke steun. De kinderen van de Willibrordusschool houden de moed erin, want: De schrijf machine moet er komen! J. v. d. KOPPEL «VIA, kunnen voortzetten zal het kabinet trou wens voor nog minstens 1 miljard dek king moeten zoeken. Over de vraag: „bezuinigen" of „belas ting verhogen" zijn de regeringspartijen het onderling niet eens. WD en DS '70 leggen het aksent duidelijk op bezuini gingen, terwijl KVP, CHU en ARP be zuiniging niet perse afwijzen, maar ter- wille van verbetering van de kollektieve voorzieningen een verhoging van belas tingdruk met circa 0,5 aanvaardbaar vinden. Het standpunt ligt aanzienlijk dichter bij dat van de oppositie, die daarom alles zal proberen om een wig te drijven tus sen konfessionelen en liberalen. Wensen matigen Toch is de kans grodt, dat de vijf rege ringspartijen door de begrotingsslag heenkomen. Die kans is zelfs groter dan enkele weken geleden nog voor moge lijk werd gehouden. Een konflikt tussen de KVP en de VVD over politieke hangijzers als bijvoorbeeld de defensie uitgaven en de belastingdruk heeft het afgelopen jaar de stemming in het re geringskamp nogal eens vertroebeld. Daar kwam dan nog het optreden van de kersverse KVP-voorzitter De Zeeuw bij, die openlijk zijn voorkeur voor een kabinet met de PvdA beleed, zulks na tuurlijk vooral tot ongenoegen van de liberalen. Maar fraktievoorzitter An- driessen heeft zich veel gematigder op gesteld, ook het recente plan Steenkamp over de inflatiebestrijding werd in libe rale kring niet ongunstig ontvangen. En van zijn kant doet de heer Wiegel nu ook heel lief tegen de KVP. Defensie en belastingdruk? Wel, de VVD is bereid tot praten, ja wil een mi nimale belastingdruk desnoods nog wel aksepteren! Kortom, in het zicht van het nieuwe begrotingsjaar staat de VVD niet zo hardnekking op haar principes als zij kortgeleden nog suggereerde. Het zou ons zelfs niet verbazen, wanneer DS '70 nog de grootste dwarsligger bin nen het begrotingsberaad zal zijn. In elk geval zullen alle regeringspartijen hun wensen moeten matigen. De kans op een kompromis ligt vooral in de moge lijkheid, dat ieder van „de vijf" iets van zijn eigen programma kan realiseren. Zo krijgt de VVD fiskale faciliteiten voor zelfstandigen, de KVP faciliteiten voor spaarloon, DS '70 krijgt zijn doorlich ting van het salarisbeleid van de over heid enz. enz. Maar het welslagen van deze regerings- kombinatie zal toch vooral afhangen van het effekt van de te nemen inflatiebe strijdingsmaatregelen en het tempo waarmee onze ekonomie zich zal her stellen. De burgemeester van Soest maakt bé kend. dat het voornemen bestaat om aan de Stichting Bevordering Eigen Wo- ningbezit te 's-Gravenhage, Van de Spiegelstraat 8, vergunning te verlenen voor de bouw van 92 woningen binnen het bestemmingsplan „Klaarwater", op de percelen, kadastraat bekend Gemeen te Soest, Sectie G, nr. 4454, 4479 en 5859, allen gedeeltelijk. De op bovenvermeld bouwplan betrek king hebbende tekeningen en beschei den liggen van 3 mei tot en met 17 mei 1972 ter gemeentesecretarie, afdeling I, ter inzage, gedurende welke termijn be langhebbenden op aangrenzende en nabij gelegen percelen schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders kunnen inbrengen tegen het verlenen van de vergunning. Soest, 3 mei 1972, Donderdag 18 mei a.s., des avonds te 19.45 uur, wordt in dé Openbare Biblio theek aan de Alb. Cuyplaan de jaarver gadering gehouden van de Stichting Fe deratieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest. Er zal ondermeer gediscussieerd worden over de werkzaamheden van de Stich ting in 1971 alsmede over het toekom stige beleid. Ook komt een wijziging van het huis houdelijk reglement aan de orde. Voor gesteld wordt de zin „in deze wijken functioneren wijkraden" te doen ver vallen. Hiervoor in de plaats zou moeten komen: „in iedere wijk is een wijkhoofd met plaatsvervanger/ster(s) werkzaam voor de behartiging van bepaalde be langen, zoals de leiding over de blok hoofden van de bejaardenwacht en het verstrekken van zo breed mogelijke in formatie over de voorzieningen voor be jaarden. Tevens kunnen een adviescom missie en een commissie van bijstand worden ingesteld". In de loop van het afgelopen jaar is namelijk gebleken, dat de wijkraden mede door de instelling van de bejaar denwacht, geen werkzaam orgaan zijn geworden. De wijkraden, opgezet voor het verrichten van veel doe- en denk werk, bleken in de praktijk niet tot een bruikbaar instrument te kunnen groeien. Uit het jaarverslag van de voorzitter, de heer J. C. Smits, blijkt, dat er in 1971 7154 maaltijden werden verstrekt, dat er 6 gymnastiekclubs zijn, dat het zang koor met gemiddeld 15 leden van de grond gekomen is en dat de bejaarden- wacht goed functioneert. Na de pauze van de vergadering zal de heer C. Egas een inleiding houden over het bejaardenprobleem en het open be jaardenwerk. Meer en meer wint de mening veld, dat ons strafrecht een stelsel is van respek- tabele ouderdom. Tenslotte dateert het huidige wetboek van strafrecht uit 1886 en sindsdien zfjn de inzichten over straf en misdaad ingrijpend gewijzigd, zonder dat deze inzichten op enkele uitzonderingen na tot wijziging van de strafwet leidden. van belastingdelikten nota bene terug. Zo blijft de indruk, dat het vooral de „kleine man" is die wordt gepakt. Zelfs krijg je af en toe de indruk, dat ook de politie vooral de belangen van de „hogere burgerij" moet beschermen. Als een eenvoudig man aangifte van diefstal van zijn fiets doet, loopt de politie niet zo hard. Waarom heeft hij zijn fiets ook niet op slot gezet? Maar er kwam wel een enorm rechercheapparaat op de been, toen er onlangs inbraken werden gepleegd in de riante bungalows, die een aantal financieel-draagkrachtige lieden hadden gebouwd. Zei de politie toen ook: Dan moet je die dure spullen maar niet zo onbewaakt in je bungalow laten staan! Onderschatting Gegraveerd koper kan goed worden schoongemaakt met een borsteltje, ge doopt in sterke, warme azijn. Met een flanellen doek nawrijven. Zilverwerk kan heel goed met een stuk je schuimplastic in plaats van een doek je gepoetst worden. Schuimplastic geeft mee en u kunt er mee op de moeilijkste plaatsen komen. Weet u niet meer welk ei rauw en welk ei gekookt is? Draai elk ei even rond en laat het dan opeens los. Een rauw ei blijft vrijwel dadelijk stil liggen, een gekookt ei draait nog even door. Glazen vazen maakt u makkelijk schoon door ze met wat water en een handvol rijstkorrels te schudden. Stopkontakten mogen nooit met een nat te doek afgenomen worden. Voor het schoonmaken kunt u een doekje met koperpoets gebruiken. Met een heetgemaakte breinaald kunt u lederen of plastic ceintuurs van een extra gaatje voorzien. Uw lidcactus moet niet in de felle zon staan en heeft vrij veel water nodig. Roestvlekken in kleding kunt u ver wijderen door de vlekken boven kokend water in de stoom te houden, dan met zuringzout inwrijven en daarna verschei dene uren uitwassen. Een ander middel is de vlekken boven kokende thee hou den en met citroensap bedruppelen. Na enige tijd wast u de stof dan uit. Engelands toetreding tot de E.E.G. komt in gevaar door de troebele kwestie- Ulster, die er in het geheel niets mee te maken heeft. Een ironische ontwikke ling vooral voor de kleine landen, als Nederland, die niet zonder eigenbe'ang ijverden voor het Britse lidmaatschap: een grote plus een paar kleine erbij zou bijvoorbeeld kunnen voorkomen dat één of twee groten samen de Euromarkt kunnen domineren, laat staan dat er één is die het doet, wat Frankrijk vooral nu soms demonstreert. In eerste aanleg heeft de Britse premier Heath de toetreding door het Lagerhuis kunnen loodsen met een benepen meer derheid. Dat dankte hij mede aan het feit dat een aantal Lagerhuisleden uit Ul ster, Unionisten, voor de regering stem den. Zij zijn echter verbolgen op Heath omdat hij het besluit nam voortaan Noord-Ierland direkt vanuit Londen te regeren en tegen toetreding stemmen is nu voor hen een eenvoudige manier om te proberen deze premier kwijt te raken. Zelfs een stemonthouding kan al vol doende zijn om Heath de noodzakelijke meerderheid te onthouden. Daar komt dan bij dat Heath een beetje ongelukkig heeft laten doorschemeren dat de Noord-Ieren te zijner tijd door een volksstemming maar moeten uitma ken of ze aansluiting bij de Republiek Ierland wensen. Nederlaag niet uitgesloten Vooral Labour haakte hier promt op in om dan ook over de aansluiting bij de E.E.G. ook een referendum te houden, waarvoor de idee eerder werd geleverd door de Franse president Pompidou. Nu is het wel zo dat dergelijke volksstem mingen in Frankrijk door de Gaulle zijn omgebouwd tot een soort systeem om de natie zijn aanhankelijkheid jegens de president te laten betuigen, waarbij het gekozen onderwerp er niet veel toe doet. Maar het is nu eenmaal een wettelijk geregelde zaak in Frankrijk en dat is het in Engeland niet. Was het niet dat Heath zo onhandig zelf een referendum ter sprake bracht. De regering verdedigt zich nu door te zeggen dat aansluiting bij een ander land iets veel ingrijpender is dan alleen toetreding tot een gemeenschap waarbij de eigen soevereiniteit, zelfstandigheid niet ter sprake komt en waarbij geen grenzen veranderen. Dat is ook wel zo, maar Labour speelt op alle mogelijke manieren uit dat de Britten volgens een opinie-onderzoek toch wel voor zo'n referendum voelen. En als ze dit officieel aanhanging ma ken in het Lagerhuis is het niet on denkbaar dat met tegenstemmende Unio nisten Heath een nederlaag lijdt. En over de uitslag van zo'n volksstem ming hoeft niemand zich veel illusies te maken: de meerderheid zou waarschijn lijk nee zeggen. Of door stemming in het Lagerhuis, of door een referendum kan Engeland buiten de E.E.G. blijven. Die twee kansen zitter er levensgroot in. als onverwacht en naar gevolg van de Ierse onrust. Veel sneller dan iemand tot voor kort had durven voorspellen lijkt de konklu- sie onafwenbaar dat het strafrecht en de straftoepassing zoals wij die sinds vele decennia kennen, in al zijn schakeringen zichzelf heeft overleefd. Onze kijk op de misdaad is ook sterk veranderd en draagt daardoor ook be zwaren aan tegen de huidige strafrech telijke praktijk. Vallen de hardste klap pen van de rechter niet neer op de hoof den van eenvoudige mensen en wordt het strafwaardig gedrag onder de hogere standen niet dijkwils binnenskamers af gedaan? „VVitte-boorden-kriminaliteit" wordt milder bejegend Als we spreken over misdadigheid, den ken we al gauw aan moord en doodslag, verkrachting en roofoverval. Toch vormt deze zware kriminaliteit slechts een fraktie van de werkelijke omvang van de kriminaliteit in ons land. Overigens valt die wérkelijke omvang heel moeilijk te meten. Het aantal bij de politie aan gegeven delikten geeft vermoedelijk slechts een bescheiden beeld van- de to tale misdadigheid. Bij talloze delikten blijft het doen van aangifte achterwege. Zo wordt een delikt als bloedschande zelden aangegeven. Nochtans houden de meeste mensen gaarne de fiktie in stand dat er twee soorten mensen zijn: brave, eerlijke, nette mensen aan de ene kant, misdadigers, dus slechte mensen, aan de andere kant. Deze mythe begint de laatste jaren te wankelen. Zo heeft een onderzoek van de Groningse kriminoloog prof. Buik huizen onder een groot aantal studen ten aangetoond, dat de meeste mensen wel eens een min of meer ernstige wets overtreding begaan, of dat nu gebeurt in de vorm van een diefstal, een zeden- delikt, een verkeersmisdrijf, een belas- tingdelikt of wat dies meer zij. Kortom, veel burgers hebben boter op hun hoofd, maar hun maatschappelijk aanzien komt pas in het gedrang wanneer zij gepakt worden. Het onderscheid tussen goede burgers en misdadigers is een fiktie, er kan hoogstens sprake zijn over onder scheid tussen zij, die gepakt worden en I zij die niet worden gepakt. „Kleine man' Een kwalijke zaak is dat de hoogste sankties staan op wetsovertredingen, die voor het overgrote deel worden bedre ven door mensen uit de minder bedeelde bevolkingsgroepen. Diefstallen en inbra ken, die een hoog percentage van de totale misdadigheid vormen, worden overwegend begaan door lieden uit de lagere bevolkinsgroepen. Voor deze de likten worden veelal stevige boetes en vrijheidsstraffen opgelegd, zeker in ge val van herhaling. Daar staat tegenover dat de rechterlijke macht heel wat mil der optreedt tegen de „witte-boorden- kriminaliteit", waaronder bijvoorbeeld belastingdelikten vallen. Een inbreker krijgt al gauw een jaar gevangenisstraf, maar een zakenman, die de belastingen en bedrijfsvereniging voor tonnen had opgelicht, kwam er met en kele maanden en een boete af. Boven dien worden belastingfraudes minder gauw ingedeeld bij het begrip krimina liteit. Volkomen ten onrechte overigens, want de schade, die door belastingfraude of het plegen van ekonomische delikten aan de gemeenschap wordt toegebracht, overtreft doorgaans de door de gemid delde diefstal of inbraak veroorzaakte schade. Een groot deel van het strafwaardig gedrag onder de betere standen wordt trouwens binnenskamers afgedaan. Zo loopt het aantal strafprocessen ter zake Ondanks het optimisme van alle poli tici, die hun volgelingen injekties willen geven om eisen te stellen, blijven de verontrustende seinen over de daling van de konjunktuur voortduren. Het aantal berichten over afvloeiing van personeel duurt voort. De loonkosten stijging is niet onderbroken en zal in 1972 circa twaalf procent bedragen. Zelfs voorzitter Ter Heide van het NVV vindt dit hoog. De sociale voorzieningen zullen in het komende jaar nauwelijks uitbreiding kunnen ondergaan. Men buigt reeds door onder de lasten van de bestaande! Het belastingregiem drukt fel op bijna elk facet van het maat schappelijk leven. Aan verhoging van direkte belastingen kan niet worden ge dacht. De druk van de indirekte lasten nadert haar grens. De ondernemers blij ven achter in verbetering van het reële inkomen, met name in het midden- en kleinbedrijf, de huursubsidies worden zo hoog dat ze moeten worden afgebouwd, de inflatie wordt door de premier al Zuidamerikaans genoemd. Al deze te kenen zijn als het gerommel van de trommel dat aan de uitvoering van een vonnis voorafgaat. Het punt nadert waarop wij zullen moe ten erkennen dat wij teveel uit de wel- vaartsput hebben willen drinken, zodat zij droog gaat staan. Wij zullen ervaren moeten dat wij de overheid zoveel taken hebben opgedragen dat zij er een aantal zal moeten afstoten. Wij zullen minder snel de volkomen welvaart ontmoeten dan wij gedacht hadden. De erkenning van die tegenvallende waarheid zal snel moeten komen. Hoe eerder wij lonen prijzen en allerlei kosten afremmen, hoe eerder wij weer met beide benen op een solide financieringsgrond staan. Die grond zullen wij nodig hebben om uit het inflatiemoeras te geraken en om als industriële natie niet naar de laatste plaats te worden gedrukt in de E.E.G.- kompètitie. De Amsterdamse kriminoloog prof. Bian- chi, die beweerde dat het strafrecht een instrument is om de gevestigde machten te ondersteunen, heeft ongetwijfeld voor een groot deel gelijk. Veel opzien baarde ook een rede van de Groningse lektor in de kriminologie, mej. dr. A. M. Bos. Zij konstateerde dat de wetgever een overdreven aandacht heeft voor bepaalde strafbare feiten en een tekort aan strafrechtelijke belangstelling aan de dag legt voor andere strafbare feiten, zoals bijvoorbeeld ekonomische delikten en handelingen, die de milieu hygiëne ernstig aantasten. Ook haar woorden zijn de moeite van het overwegen waard. Het is immers uiterst merkwaardig dat iemand, die ene fiets steelt, tot een vrijheidsstraf wordt veroordeeld en een fabrikant, die met zijn bedrijf de lucht in de omgeving van zijn bedrijf ernstig verontreinigt, nauwelijks iets in de weg wordt gelegd, Want wie van de twee is het gevaar lijkst voor de samenleving? Het ant woord op deze vraag lijkt ons niet moeilijk. Ons strafrecht is evenwel nog niet aan deze zienswijzen aangepast. Voor de „klassieke misdrijven" worden veelal gevangenisstraffen opgelegd, die zelden effektief zijn en dit soort misdadigheid dan ook niet kunnen verminderen en voorkomen, daarentegen wordt de „wit- te-boorden-kriminaliteit" als gevaar voor de samenleving door de vervolgingsin stanties en de rechterlijke macht ernstig onderschat. O—— en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd 1 >1 mmj&m Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Bil het parachutespringen op de Leus- derhei zijn maandag 3 para's in de bo men terecht gekomen. Twee konden zich zeil bevrijden, de derde, die zijn eerste sprong maakte, had hulp nodig. Afdoende hulp, want de boom moest worden omgezaagd. Die zal hen niet meer in de weg staan. Zij waren alle drie lid van de vereniging „Icarus". Na een jaar van plannen maken en reisgeld sparen gaat de bejaardensoos „Piep-noch-Stok" zaterdagmiddag 6 mei voor een hele week op stap. Per autobus vertrekken de bejaarden vanaf het Dorpsplein om 14.00 uur in de richting Maastricht, waar zij na een koffiestop in Weert aan boord gaan van het motorschip „Marianne" van rederij Boonstra. De boottocht gaat over de Maas tot Dinant. Tijdens de reis wordt de boot tocht onderbroken voor enkele uitstap jes. Behalve de bejaarden en de leid(st)ers bevindt zich ook vakkundig verplegend personeel aan boord. Zaterdag 13 mei kunnen we onze Soes- terbergse bejaarden weer tegemoet zien. Voor het eenheidsdiploma van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO zijn dertien cur sisten geslaagd: de heer A. v. d. Berg; mevrouw A. Geers; mej. B. van Haarst; mej. de Hamer; mej. A. C. Hoekstra; mevrouw M. Lub; mej. S. van Nieuwen- huizen; mevrouw M. Ottens; mej. J. Sira; mej. M. Stomp; mevrouw E. M. Baardman; de heer E. A. van Dam en de heer P. W. Lit. Op dinsdag 21 mei doen 21 kandidaten jeugdexamen voor het A-diploma. Deze cursus werd door mevrouw Van de Kley gegeven onder auspiciën van de Stichting Jeugdwerk. In de nacht van zaterdag op zondag werd één van de drie sigaretten-auto maten van de heer D., wonende aan de Amersfoortsestraat, gekraakt. 51 pakjes sigaretten werden meegenomen. De stuk geslagen ruit kost 100, ■jk-k-k - - k k k Schuifladen glijden niet altijd even ge makkelijk. Wrijf met een stukje droge zeep langs de glijvlakken. Het euvel is gauw verholpen. Petroleumvlekken verdampen meestal en verdwijnen dan vanzelf. Verdwijnen ze moeilijker dan op de vlek een stuk grauw papier leggen en zo weg strijken. De vlek boven stoom houden wil ook wel eens helpen. Beeldjes van gips kunt u repareren met celluloselijm en bijwerken met gips. Na deze behandeling verven met olieverf na eerste het gips met wat lijnolie bestre ken te hebben, dan houdt de verf beter. Nieuwe kwasten kunt u beter eerst een dag in koud water zetten. De haren zwellen dan op, hetgeen uitvallen voor komt. Wie aan bloedarmoe iydt doet er ver standig aan ook de hardgroene bladeren van andijvie, prei, sla, spruitjes en de groene uitlopers van uien mee te eten. Deze zijn rijk aan ijzerhoudende zouten. Inplaats van worst of ham is lever op het brood beter. Mandjes van teen, raffia en soortgelijk materiaal moeten eerst droog gereinigd, daarna met een vochtige doek afgeno men, en tenslotte behandeld worden met een sopje van alkalivrij wasmiddel. By vlam in de pan direct een goed pas sende deksel er op en de vlam dooft. Geen water gebruiken. Aanslag op glazen kunt u verwijderen door het glas een kwartiertje in ver dunde azijn te leggen en mocht de aan slag ook binnenin zitten, dan ook ver dunde azijn in de karaf. Hardnekkige aanslag wegschuren met zand of zacht schuurmiddel. Goed naspoelen tenslotte is noodzakelijk. Bittere komkommers legt u, in stukken gesneden, een paar uur in het water en de bittere smaak is verdwenen. Geef geen vuile melkflessen terug aan de melkman, maar spoel de flessen eerst om met koud water en daarna met een warm sopje. De kurk op een thermofles veroorzaakt een muffe smaak aan de drank. Laat die kurk na gebruik van de fles er niet opzitten, maar zet hem in een bakje met helder water. De minister van volkshuisvesting is tot de konklusie gekomen dat bij voortzet ting van het huidige subsidie-beleid door de overheid de overheidsbijdragen in de miljarden gaan lopen. Geen wonder, dit subsidiebeleid is voor duizenden een voordelige zaak geworden. Er wordt voor elk gebouwd huis een bijdrage ge geven als het huis maar in de sektor ligt van de volkswoningbouw of de premie- bouw. De bewoner van dit huis betaalt er dus minder voor dan de kostprijs werkelijk bedraag. De rest van de kos ten wordt door de gezamenlijke belas tingbetalers opgebracht. Voor zover er geen overheidsbijdragen zijn laat men die meer-kosten door de eigenaren op brengen terwijl alleen een kategorie be woners van eigen huizen in de vrije sektor zelf zijn huis geheel financiert. Deze onrechtvaardige situatie bestaat al jaren en werd getolereerd omdat be paalde politieke formaties daarmee de regeringszetels konden behouden. Plotseling zal daar nu vermoedelijk een einde aan komen. Dat moest wel ge beuren. Want steeds meer mensen gaan er leunen op de subsidie-staf van de overheid. Aangezien geen enkele kosten dekking duurzaam kan worden door broken, moest er wel een einde komen aan dit ekonomisch kwaad. In de toe komst zullen alleen diegenen subsidie ontvangen, die het werkelijk nodig heb ben. De rest moet zelf voor de huis vestingskosten opdraaien, als zij rede lijk wonen wil. De regering gaat daar mee terecht iets rechtzetten. Maar zij doet dit rijkelijk laat en zij erkent dat zij m het verleden drogargumenten heeft gebruikt om daarmee politieke sukses- sen te behalen. Daarmee Is aan dui zenden huizenbezittende eigenaren in het verleden grote schade toegebracht, ien onrechte zoals nu wordt toegege ven, maar daarmee is al de gezonde ontwikkeling van het nationaal woning- bezit enorm geschaad. ™é^ac,lScelt-Tcl.02155ffl

Soester Courant | 1972 | | pagina 2