Onverwacht grote deelname aan bedrijfssportcompetitie VERWIJTEN SADAT BELOOFT OPNIEUW EGYPTISCHE ZEGE VERKEERSSPIEGEL HET LOGISCHE EINDE VAN EEN TIBAN RADIO en TELEVISIE Unctad III 47 bedrijven met 720 deelnemers SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Burgerlijke stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Vleesverkoop Uitreiking prijzen „Peters Baan" Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 3 3 3 Jaarvergadering Winkeliersvereniging Soest De gevaren driehoek Voor „Het Soester applaus" opent seizoen met blijspel in grote bezetting Gepromoveerd Enquete over parkeermaatregelen GEEN SOESTER COURANT ONTVANGEN? UITERLIJK VOOR 7 UUR 'S AVONDS 3982 Teleï Brandweer 33 3 3 Politiebureau 44 4 4 Woensdag 3 mei 1972 Het is de organisatoren niet uit de hand gelopen, Integendeel, maar voor de 10e bcdrüfssport-competitie heeft een groter aantal bedrijven Ingeschreven dan ver wacht werd. Kennelijk heeft het kortere, populaire programma het voor meer bedrijven aan trekkelijk gemaakt in te schrijven voor dit jaalijks terugkerende sportevenement. De jubileum-competitie staat in het te ken van wedstrijden uitsluitend voor bedrijfs-teams, dus zonder de individuele sporten als atletiek en fietsen. Een uit zondering werd gemaakt voor wandelen en vissen. Deze twee onderdelen werden ook in de nieuwe opzet gehandhaafd. De voornaamste regel waarvan men nu uitgaat is per sport een team per be drijf, dames en/of heren. - Naar aanleiding daarvan hebben zich 47 bedrijven aangemeld met in totaal 720 deelnemers. 8 bedrijven meer dan vorig jaar. Het aantal deelnemers is welis waar iets minder dan vorig jaar, maar dat komt hoofdzakelijk omdat de indi viduele nummers niet meer zijn opge nomen. Bovendien komt het estafette-zwemmen nog te vervallen, omdat daarvoor te weinig belangstelling bleek te bestaan. Voetbal Voor de voetbalcompetitie hebben 43 be drijven ingeschreven. De wedstrijden worden gespeeld op het SEC-terrein op 16, 19, 23 en 29 mei. Zoals bij alle spor ten van deze competitie, beslissen de scheidsrechters en bestaat er geen mo gelijkheid voor het indienen van pro testen. Gespeeld wordt met teams van 7 man, de speeltijd is 2 x 10 minuten. Tegen hard spel zal streng worden op getreden. De scheidsrechters krijgen daarvoor nog een aparte briefing. Dan zal ook besproken worden een extra regel in te voeren, die het mogelijk maakt een te ruw spelende speler voor het toernooi uit te sluiten. Het desbe treffende team zou daardoor sterk be nadeeld worden, maar dan de mogelijk heid in zich houden dat ruw spel voor komen kan worden. Volleybal Voor het heren volleybal hebben 20 teams ingeschreven, voor het dames vol leybal 13 teams. De wedstrijden worden in de sporthal gespeeld op 18 mei en 1 juni en bestaan uit 2 sets, elk van 10 punten. De finale wedstrijden worden verspeeld volgens het systeem „the best of three". Handbal Voor het heren handbal hebben inge schreven 12 teams, voor het dames handbal 10 teams. Ook hier teams van 7 man en wedsthrijden van 2 x 10 mi nuten. Gespeeld wordt op het SEC- terrein op 19 en 25 mei. Wandelen en vissen Gewandeld wordt er op zaterdag 27 mei vanaf het SEC-veld aan de Bosstraat. Reeds nu hebben zich hiervoor 84 deel nemers aangemeld. De organisatoren re- M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155-4832 kenen op zeker 100 personen meer. Het vissen vindt plaats op zaterdag 3 juni in de zandput bij de Grote Melm. Aanvangstijden De eerste voetbal- en handbalwedstrij- den beginnen steeds om 18.30 uur; het volleyballen om 19.00 uur, wandelen om 10.00 uur en vissen om 8.00 uur. Slotavond De traditionele slotavond, waarop o.m. de 21 beschikbare prijzen worden uitge reikt, wordt op vrijdag 9 juni gehouden in De Open Hof. Er zijn slechts 450 plaatsen beschikbaar. Aan deze avond wordt medewerking verleend door be kende artisten. Na afloop is er bal. De bedrijfssportcompetitie is opgezet door de Soester Zakenkring; de organi satie is in handen van de heren G. Kruimer, A. J. Brink, J. Elderman en J. C. van Essen. Een commissie, bestaande uit de heren Th Peet, dokter R. E. H. Buss en G. Stork beoordeelt aan welke teams de 5 bedrijfsprijzen zullen worden uitge reikt. Deze bedrijfsprijzen zijn beschik baar gesteld door Automobielbedrijf Gebr. van Kooy, Avia-diensten centrum „De Korte Duinen", Autobedrijf M. Os kamp, Coca-Cola en de Ned. Midden stands Bank Soest. Zij worden uitge reikt voor correct en sportief gedrag. Vermeld zij verder dat alle door middel van de officiële formulieren opgegeven deelnemers(sters) en officials aan de sportevenementen, vallen onder de ver zekering tegen Wettelijke Aansprakelijk heid van het bestuur der Soester Za kenkring. GEBOREN: Chantal Naomi, dochter van A. G. B. Verheij en M. A. Bakker. Jolanda, dochter van J. N. van Zanten en H. M. van Stuijvenberg. Willem Arjan, zoon van W. de Graaf en M. S. de Boer. Janneke, dochter van J. D. van Arkel en R. de Ruiter. Lieke, dochter van D. van der Pol en A .A. van Neerbos. Frits Theodoor, zoon van D. van Arkel en N. van Mannekes. Jorinde, dochter van H. J. Nijhof en M. van den Wijngaard. Brenda, doch ter van F. W. van Dijk en W. A. van Diermen. Donna, dochter van B. van Wijhe en C. Geers. Celeste, dochter van J. P. Kosterman en M. C. G. Schimmel. Ester Alexandra, dochter van W. Kersten en G. H. Venhuizen. Natascha Karen, dochter van A. J .R. Toonstra en M. Happ. Suzanne Eve- line, dochter van F. E. J. G. Sicking en M. Eggers. Johannes, zoon van K. Meijering en G. J. Groot Wassink. Emiel Martijn, zoon van H. J. Smits en F. A. van den Brink. Monica, dochter van A. H. M. van Woerkom en J. van der Sluis. Paula Adriënne, dochter van H. E. Grönloh en A. C. A. Dupker. Rudv, zoon van A. L. M. Alders en G. E. Arends. ONDERTROUWD: Frederik Hessing en Alexandra Josephina Bernardina Wijn. Wolfgang August Fritz Ott en Maria Hendrika van der Laan. Paulus Jo hannes Maria Hilhorst en Dina Wille- mina Geertruida Vlug. Pieter Wil lem van 't Veld en Joke Goudriaan Franz Arnold van Vliet en Johanna El- la Rittersma. Geert Smid en Amena Margaretha van As. Adrianus Johan nes de Bruin en Aartje Bos. Herbert Johan Anton Raedt van Oldenbarnevelt en Brenda Madeleina Ylona Woutersz. GETROUWD: Frans Loonstra en Aaltje Engelina Buurmeijer. Marien Herman Hilbrands en Neeltje Annigje Terlouw. OVERLEDEN: Gerrit Jan Heinhuis ge huwd met M. van Laar. Dirk Gerrit Wiegand Bruss, weduwnaar van A. E. S. J. Goossens. Nicolaas Martinus van Diemen. gehuwd met W. A. Kalk- hoven. Gerrit je Kooij, gehuwd met A. van Hattum. Wiepkje Wallendal, gehuwd met L. Kuiken. Pieter Meij- wes, weduwnaar van I. E. A. Paske. Theodorus de Zoete, gehuwd met H. Groenestein. De tijd dat aan een ondernemer het ge ven van een positieve bijdrage tot de ekonomische ontwikkeling van het land werd toegedicht, schijnt praktisch tot het verleden te behoren. Daarover klaagt het Verbond van Nederlandse Onderne mingen in zijn jongste jaarverslag. De meeste fouten in de maatschappij wor den aan de ondernemers verweten. Het maken van winst wordt in vele kringen ongeoorloofd genoemd. Gaat het dus goed in een bedrijf dan staat de ondernemer buiten spel. Gaat 't niet goed in een bedrijf dan is het ook de schuld van de ondernemer, want dan heeft hij beleidsfouten gemaakt. Iedereen wil elk jaar een stukje reële inkomensverbete ring inkasseren. Bij de ondernemers, groot en klein schijnt dat niet nodig te zijn. Het scheppen van werkgelegenheid heb ben wij in dit overbevolkte land altijd als een weldaad gezien. Op deze schep pende kracht is zelfs de gehele wel vaartsontwikkeling van het na-oorlogse Nederland gebouwd. Wij zijn nu zo ver dat het oprichten of uitbreiden van be drijven in bepaalde delen van het land zal worden beboet met extra heffing van belasting. Als we tengevolge daarvan ondergaan, is de onderneming slecht ge leid. Als we het land verlaten met ons vermogen zijn we belasting-ontduikers en als we onze investeringen spreiden over verschillende landen, behoren we tot de internationale kapitalisten. De ondernemer is in Nederland gewor den wat Nederland destijds was in In donesië. Het is de bliksemafleider voor alle problemen waarmee we worstelen. De ondernemer treft alleen maar ver wijten en nooit is er enige waardering. Het is jammer voor de kritiek, maar in landen waar geen ondernemers meer bestaan zijn de maatschappelijke pro blemen niet geringer dan in landen die nog ondernemers kennen. Wel is altijd de armoede daar grote, dat wel. Maar daar praten wij liever niet over. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steen hof f straat 1 - Soestaljk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Donderdagmiddag, 2 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van gele kaarten, genummerd van 126 tot en met 360. VERMIST: Bij de familie v. d. Sommen-de Jong, Bonifaciusstraat 1, is men sedert 23 april op zoek naar de cyperse kater, die vooral op valt door zijn kleine kopje. Op telefoonnr. 6957 wacht men met spanning op een berichtje. De wit-bruine Dalmatiner van de familie Sieren uit Scherpenzeel, Frans Halslaan 16, lijkt sinds 12 april de poot jes in de richting Soest genomen te heb ben. De nog geen jaar oude reu wordt in Scherpenzeel erg gemist. Soest en omgeving lijken toch sterke aantrekkingskracht op de honden en katten uit Gooi- en Eemland te heb ben, want op 22 april verliet de 7-jarige gecastreerde boxer van de familie Wij- berg, Utrechtseweg 115 te Hilversum, zijn mand en is sindsdien niet meer te ruggekeerd. Met zijn ongecoupeerde oren en gele halsband moet het dier toch wel duidelijk opvallen en op 02150- 15886, hoopt men spoedig op een be richtje. Op 25 april raakte de voorzitster van „De Vrije Teugel", mevrouw Huigen, Valeriaanstraat 131, tel. 7657, haar 11- jaar oude, langharige tekkel kwijt. Zijn identiteit kan het makkelijkst bepaald worden aan een teervlek bij de achter poten. Mevr. Meijssen zoekt sinds 26 april haar gecastreerde rood/witte kater. Met zijn witte borst en poten valt hij erg op, zodat men op telefnr. 6435, Da Cos- talaan 2, spoedig op een teken van leven hoopt. Met zijn bruine halsband om verliet de kleine bruine Labrador van de fami lie Smulders, Vosseveldlaan 59, telefoon 4232, vorige week zijn mand en is nog steeds spoorloos. Cyperse kater van de familie Schoen maker, Amsterdamsestraatweg 29 te Baarn, tel. 02154-3743, is vorige week met de noorderzoon vertrokken. Men neemt aan dat ook hij richting Soest is gegaan. GEVONDEN: Mevrouw Roest, Soesterbergsestraat 103, tel. 5676, werd vorige week ver rast door een drietal eenden die even aan kwamen lopen. Het bruine trio wordt er goed verzorgd, maar de eige naar kan zijn eigendom direct weer meenemen. Op Beetzlaan 131, telefoon 3282, kwam één dezer dagen een groene papa gaai binnenvliegen, die overigens niet wist te vertellen waar hij vandaan kwam. Een bruine marmot, met een wit lijf je kwam op visite op Buntweg 16 en wacht daar tot zijn baasje of bazinnetje hem op komt halen. Wanneer u een dier aan ons opgeeft als „vermist", en het wordt terugbezorgd, wilt u ons dan even een berichtje stu ren? Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal- weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch onder de nummers 3583, 3282 of 2501. Vrijdag 5 mei a.s. worden in het club gebouw van „Peters Baan" aan de Eem- weg de prijzen uitgereikt van de in fe bruari op het ijs van de Utrechtse kunstijsbaan verreden clubkampioen schappen. Op deze bijeenkomst zijn niet alleen de schaatsers en hun familiele den van harte welkom, maar iedereen die belangstelling heeft voor de schaats-' sport is van harte welkom. Aanvang van de prijsuitreiking precies om half acht. Dinsdag 16 mei a.s., 's avonds 8 uur, wordt in Hotel van de Brink aan de Soesterbergsestraat, de jaarvergadering gehouden van de Winkeliersvereniging Soest. De bestuursleden de heren W. Ringen- oldus en J. Kok zijn aftredend. De heer Ringenoldus stelt zich niet herkiesbaar. Tijdens de vergadering zullen nadere mededelingen worden gedaan over de SOWI '72. Op de agenda komen verder voor de punten part-time krachten, het maandblad, ledenwerving en de Sint Nicolaas Intocht 1972. 13 leden hebben in 1971 hun lidmaat schap beëindigd, waarvan 7 door liqui datie van hun bedrijf en 6 om diverse redenen. 9 nieuwe leden hebben zich in dat verenigingsjaar aangemeld. Het jaarverslag vermeldt dat de vereni ging afwijzend heeft gereageerd op het verzoek van de algemene bond Mer- curius om een plaatselijke CAO te berei ken voor het winkelpersoneel. Ten eerste omdat de vereniging door de statuten deze onderhandelingsfunctie niet kan be kleden en ten tweede omdat men van mening is dat er hiervoor landelijk be tere en ter zake kundiger organisaties bestaan. President Sadat heeft aan de vooravond van zijn bezoek aan Moskou de ver jaardag van de profeet Mohammed aan gegrepen voor het doen van een nieuwe belofte: de volgende verjaardag" van Mohammed wil hij vieren in de Aksa- moskee in Jeruzalem Dat houdt dan wel in natuurlijk dat tegen die tijd de Egyptenaren iets te zeggen moeten heb ben in deze heilige stad, iets waarvoor naar Sadats zeggen strijd geleverd zal moeten worden. Want praten is met de onbetrouwbare joden onmogelijk. Ze hebben trouwens ook Mohammed al eens verraden. Het is tussen haakjes ook nieuw dat Sadat in deze rede niet meer zoals voorheen repte van Israël, Israëli's en dergelijke maar steeds sprak van de joden, een methode om van een oorlog tussen staten meer iets te maken dat in de geest ligt van een heilige oorlog. Dit dus belooft Sadat de Egyptenaren. Nu heeft hij begin vorig jaar ook be loofd dat 1971 het jaar van de beslissing zou worden, maar oudejaar kwam zon der dat een beslissing was gevallen. Weliswaar had Sadat zijn excuus bij de hand: de gevechten in Pakistan hadden alle aandacht van de Sowjet-Unie en nog een strijd erbij'in het nabije oosten was alleen daardoor niet mogelijk. Men zou zeggen dat Sadat blij moest zijn dat hij met een dergelijke smoes toevallig nog met enig fatsoen afkon van een overdreven belofte en zich had moeten voornemen nooit meer beloften af te leggen - eden waren het zelfs - waarvan hij niet zeker kon weten dat hij ze na kon komen. En nu spreekt hij zo. Hij snakt er kennelijk naar de gevan gene te worden van zijn eigen overijlde uitspraken. Misschien is het de enige taal waarmee hij nog bij de Egyptena ren aan kan komen. Maar het lijkt niet zo zeker dat in Moskou net zoveel geest- drfit voor Sadats eden bestaat als bij de Egyptenaren die er bij juichten. Dat sjeik Abeid Karume vermoord zou worden was te voorzien. De heerser van Zanzibar was een eksentrieke tiran van een soort dat we in de twintigste eeuw ondenkbaar zouden achten. Vreemd is alleen dat de wereld toch nog negen jaar op dit bericht heeft moeten wachten. Karume moet zijn politie wel zeer goed georganiseerd hebben, want zijn daden verschaften hem bijna dagelijks talrijke nieuwe vijanden die vervuld geweest moeten zijn met dodelijke haat. Eind 1963 werd Zanzibar onafhankelijk met sultan Sir Jamshid Ben-Abudullah als heerser, de voorman van de Arabi sche minderheid op het eiland die daar sinds het begin van de middeleeuwen de lakens uitdeelde. Binnen een maand was de sultan verdreven na een bloedige op stand en sjeik Karume nam als voorman van de negers de teugels in handen. En hoe. Politiestaat is een te zachte uit drukking voor wat Zanzibar werd. Het executeren van eerst vooral Arabieren, later ook andere minderheden als de Shirazi's van Perzische afkomst en In diërs, was aan de orde van de dag. Vice-president Kassam Hanga en Karu- mes voorganger als voorzitter van de enige partij op het eiland, Othman Sha- riff. belandden voor het vuurpeloton op weinig andere gronden dan dat Karume hen beschuldigde van voornemens een komplot tegen hem te beginnen. De merkwaardige opvattingen van Karume bleken wel in een serie gedwongen hu welijken van Perzische meisjes met de islam aanhangende negers: weigering van ouders om dergelijke huwelijken toe te staan, ook als de meisjes zelf er tegen waren, was een belediging van de staat en tevens een soort diskriminatie waar voor de ouders dan ook prompt bestraft konden worden: als ze geluk hadden konden ze nog van het eiland vluchten met achterlating van al hun bezit, soms ook hun dochter. Maar wat nu? Een vreemd huwelijk was ook dat tussen Zanzibar en Tanganyika tot de nieuwe staat Tanzania. President werd de grote man van het vasteland, Julius Nyerere, een van de grote staatslieden van zwart Afrika en een verbeten tegenstander van alle geweld. Er was wel enige ekono mische reden voor het samengaan, maar veel daarvan is niet terechtgekomen. De verhoudingen werden wel bijzonder koel toen Karume een tegoed van Zanzibar in een Londense bank van ruim tweehon derd miljoen gulden op zijn eigen naam liet overschrijven om te voorkomen dat de regering van Tanzania eraan zou kunnen komen. Ruzie was er ook met de Russen en met de Chinezen die in die volgorde door de marxist Karume waren ontboden om hulp te verlenen. Ongetwijfeld waren er ook veel vijanden van Karume in zijn eigen Afro Shirazi Partij: sommigen die de Moskouse lijn wilde volgen, anderen die het voorbeeld van voorzitter Mao als het beste zagen en natuurlijk ook een groep die de band met Nyerere's Tan ganyika liefst willen beëindigen. Alle drie gedachten die ook wel steun von den in de ervaring dat het eksentrieke beleid van Karume tot niet veel leidde, behalve het vergaren van vijanden. Het bepaald niet noodzakelijk armlastige eiland heeft vooral in de laatste jaren herhaal delijk te kampen met ernstige voedsel schaarste. De moord op Karume, waarom ook en door wie ook gepleegd, is dus geen raad sel. Wel een raadsel is wat nu gaat ge beuren op dit eiland waar negen jaar lang alle ondenkbare zaken mogelijk bleken. Bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen moeten buiten de bebouwde kom een reflecterende drie hoek in hun voertuig medevoeren. Art. 78 RVV Pech onderweg is een situatie waarop men voorbereid dient te zijn. Niet alleen door het bij zich hebben van de nodige reserve onderdelen en gereedschappen, maar ook van de middelen die nodig zijn om eigen en anders veiligheid zoveel mogelijk te waarborgen. Vooral wanneer men met een in het ongerede geraakt voertuig genoodzaakt wordt op een voor het overige verkeer hinderlijke of ge vaarlijk plaats stil te staan is het zo spoedig mogelijk attenderen op zo'n si tuatie van groot belang. Vooral bij nacht! Daarom is wettelijk verplicht gesteld dat wanneer van een stilstaand „voertuig" (dus niet alleen van auto's) de voorge schreven voor- of achterverlichting is uitgevallen dit voertuig bij donker bui ten de bebouwde kom door de bestuur der moet worden aangeduid door een rood reflecterende driehoek. Deze moet goed zichtbaar op de weg worden ge plaatst op ongeveer 30 meter afstand van het voertuig: a. in de richting van het achteropko mende verkeer, indien de achterverlich ting is uitgevallen en het voertuig rechts van de weg staat; b. in de richting van het tegemoetko mende verkeer indien de voorverlichting is uitgevallen en het voertuig links van de weg staat. Niet verboden is om nog bovendien b.v. knipperlichten op of bij het voortuig te plaatsen, maar deze mogen niet ter ver vanging van de reflecterende driehoek worden geplaatst. De driehoek moet aan elke zijde 45 cm lang en 5 cm breed zijn, en bij nacht bij het voeren van dimlicht op 250 meter afstand zichtbaar zijn. Ook overdag moet de driehoek worden geplaatst wanneer een voertuig door pech of om andere redenen op een zo danige plaats stilstaat dat het niet tijdig door andere bestuurders kan worden opgemerkt. De reflecterende driehoek behoort even zeer bij uw wagen als een reservewiel of reserve lampen. Natuurlijk bent u uitgerust met de voor geschreven driehoek. Maar dat heeft slechts nut als u hem - indien nodig - ook werkelijk gebruikt. Plaats hem zo spoedig mogelijk opdat geen jammerlijk „te laat" het gevolg zal kunnen zijn. Voorzie uw driehoek van naam en adres. Vergeet niet hem na gebruik mee te nemen. Adviseurs in beeld en geluid KERKSTRAAT 3 - SOEST (naast de Oude Kerk), tel. 02155-5677 Zaterdagavond 6 mei treedt de toneel vereniging „Het Soester "Applaus" in de grote zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat voor het voet licht met het blijspel „Reist u mee met Romeo en Julia", geschreven door Drs P. H. M. S. Offermans. Het uit drie bedrijven bestaande stuk voert ons te rug naar het verre verleden, zo'n 450 jaar voor Christus, om via de middel eeuwen in 1983 aan te komen. Onder regie van Frans van Hooydonk voert „het Soester Applaus" voor de eerste maal een stuk op in een dergelijke gro te bezetting. De voorstelling vangt aan om 20.00 uur, na het vallen van het doek blijft men nog enige uurtjes bijeen voor een ongetwijfeld oergezellig bal na, waar voor de aanwezigen gelegenheid zal zijn om zowel met Julia als Romeo te dansen. Kaarten ƒ4,50 zijn verkrijgbaar bij: VW kantoor en Sigarenmagazijn Meije- rink Soesterbergsestraat of telefonisch te reserveren onder nr. 5924 en aan de zaal. Woensdag promoveerde onze plaatsge noot, de heer M. J. van Logten, tot dok tor in de wiskunde en natuurweten schappen op het proefschrift getiteld „De Dithiocarbamaat-Alcoholreactie bij de rat". Doktor van Logten werd in 1937 in Hel- voirt geboren. Hij behaalde in 1954 het Mulodiploma A en B, waarna hij be gon met de studie aan de Hogere Land bouwschool te Roermond. In 1957 be- haaldde hij het einddiploma. Na onderbreking voor het vervullen van de militaire dienstplicht van 21 maan den, begon hij in 1959 met de studie bio logie aan de Utrechtse universiteit. In 1964 werd de akte M.O.-biologie be haald en het kandidaatsexamen afge legd. Het doctoraalexamen werd behaald in 1965 met het hoofdvak genetica. Vanaf 1965 is de heer van Logten werk zaam op het laboratorium voor toxico logie van het Rijks Instituut voor Volks gezondheid als hoofd van de afdeling biologisch toxicologisch onderzoek voed- sel-additieven. Promotor was prof. H. van Genderen, gewoon hoogleraar in de diergeneeskun dige farmacologie en biologische toxi cologie. Uitgaande van het bestuur van de Win keliersvereniging Soest wordt onder alle belanghebbende winkeliers een enquete gehouden over genomen of binnenkort te nemen parkeermaatregelen. Middels een kaart worden de volgende wijzigingen voorgesteld: Omgeving Van Weedestraat; a. blauwe zone in de F. C. Kuyperstraat. b. Vrij parkeren langs de Korte Brinkweg en het Nassauplantsoen. c. Parkeermeters aan beide zijden van de Van Weede straat, vanaf de Pr. Bernhardlaan tot aan de Burg. Grothestraat. Omgeving Smitshof: a. Blauwe zone ter hoogte van drogisterij Kok. b. Vrij par keren op het terrein v.h. Joosten. c. Par keermeters op het parkeerterrein vóór de Smitshof. Soesterbergsestraat tot aan de Eikenlaan: a. Blauwe zone aan de zijde van de fir ma Kareisen, b. Vrij parkeren aan de Eikenlaan, c. Parkeermeters aan de rechterzijde vanaf Garage Kooy tot aan de Eikenlaan. Soesterbergsestraat omgeving busstation: a. Blauwe zone op de Gallenkamppels- weg. b. Vrij parkeren op het parkeer terrein bij het busstation, c. Parkeerme ters op de huidige blauwe zone. De belanghebbenden worden verzocht kenbaar te maken of zij a. de bestaande toestand gehandhaafd willen zien, b. geen enkele maatregel wensen of c. accoord gaan met het voorstel van de winkeliersvereniging. Jammer. Indien u deze klacht tele fonisch had doorgegeven onder nummer 3982 van onze medewerker, de heer J. G. A. Batenburg, dan had u uw Soester Courant nog de zelfde avond ontvangen. Klachten over het eventueel niet ontvangen van de Soester Courant gelieve u nog dezelfde avond telefonisch te melden onder nummer U ontvangt uw Soester Courant dan nog diezelfde avond. Op 13 april is in de Chileense hoofdstad Santiago de derde wereldhandelskonfe- rentie (Unctad Unted Conference on Trade and Development) begonnen. Deze konferentie duurt tot 19 mei en zal aandacht krijgen van de wereldwinkel in Soest, aangezien het lot van de vele arme landen voor de eerstvolgende ja ren weer bepaald wordt door de resul taten van deze vergadering. In de wereldwinkel (F. C. Kuyperstraat 5) en in de wereldwinkelkraam op de markt kunt u informatie krijgen. Ter oriëntatie het onderstaande: Hoe de Unctad tot stand kwam Sinds de grote ekonomische wereldkrisia van de dertiger jaren denkt men over goede regelingen voor de wereldhandel. In 1947 werd als eerste poging om tot zulke regelingen te komen een handels- konferentie op Cuba gehouden, maar deze leverde niets op. Ondertussen waren Engeland en Ame rika wel geslaagd in het maken van af spraken over onderling voeren van han del met de landen die aan hen gebonden waren. Dit gebeurde via de ECOSOC (Ekonomische en sociale raad van de VN) en het GATT (overeenkomst over tarie ven en handel tussen 23 landen), Hoe ging het in die tijd met de ontwik kelingslanden? In 1955 kwamen deze landen voor het eerst in Bandoeng (Indonesië) bijeen. Daar praten ze over hun eigen proble men. Men probeerde daar afspraken te maken over gelijke prijzen die men voor grondstoffen zou vaststellen. Grondstof fen immers waren en zijn de belangrijk ste export van de ontwikkelingslanden. Rusland,als kommunisties land, hield zich afzijdig wanneer het op ekonomiese betrekkingen met het westen aankwam. Maar door die eerste konferentie van ontwikkelingslanden zag Rusland zich nu ook tegenover deze landen geplaatst. Op een algemene vergadering van de VN kwam Rusland ook met een voorstel om een grote wereldhandelskonferentie te houden. Dit voorstel werd niet aange nomen. Intussen namen toetredingen van ont wikkelingslanden in de VN sterk toe. Bovendien groeide het zelfbewustzijn van die landen. Daarom was het dan ook in 1962 mogelijk dat een nieuw voorstel om tot een handelskonferentie te komen (dit keer ingediend door la- tijns-Amerikaanse landen) wél werd aangenomen, ondanks grote tegenstand van de rijke landen. En zo werd in 1964 in Genéve toch de eerste Unctad gehou den, met als sekretaris generaal de Ar gentijnse ekonoom Raoul Prebisch. Er namen vertegenwoordigers uit 122 lan den aan deel. Unctad een, tweedrie Van de 122 landen op de eerste Unctad waren er 80 arm: een grote meerderheid. De rijke landen wilden daarom van da Unctad geen bindende afspraken. De af spraken van Unctad 1 waren de volgen de: er zal eens in de drie jaar een Unctad worden gehouden; beslissingen worden genomen met tweederde meer derheid; de algemene vergadering van de VN moet er daarna over stemmen (de VN hebben overigens weinig werkelijke macht). Ook werd de Raad voor Handel en Ontwikkeling opgericht. Tussen Unctad I en Unctad II (New Delhi, 1968) werkten de arme landen sa men in de „groep van 77") aan een lijst met wensen en voorstellen. Deze zou de naam krijgen: „Handvest van Algiers". De rijke landen bleken zich niet aan de afspraken van Unctad I te houden. De tolmuren van de rijke landen bleven overeind: de kloof arm-rijk werd steeds groter. Minister Udink (voorganger van Boertien als minister van ontwikkelingshulp in Nederland) vond het handvest van Al giers een belangrijk uitgangspunt voor de Nederlandse ontwikkelingshulp. Februari/maart 1968: Unctad II, New Dehli. Deelnemers: 1500 vertegenwoor digers uit 122 landen. De vrijblijvend® opstelling van de rijke landen leidt op nieuw tot een mislukking. Intussen groeit de groep van 77 aan tot 95 leden. Begin november 1971 vergade ren ze in Lima, de hoofdstad van Peru, om tot een gemeenschapelijke strategie voor Unctad III te komen. Deze bijeen komst mislukt: de arme landen blijven onderling verdeeld. Unctad III Wat zijn de belangrijkste punten van de agenda van Unctad III? 1. Het grondstoffenprobleem. Grondstof fen zijn de belangrijkste uitvoerproduk- ten van de arme landen. Ze krijgen ech ter steeds minder geld voor hun grond stoffen van de rijke landen, en kunnen dus ook minder snel industrialiseren en zich ontwikkelen. Waardoor wordt die verslechtering veroorzaakt? Door de technische vooruitgang in de rijke lan den: een afnemend gebruik van grond- staffen zoals b.v. koffie: de toename van de synthetische produktie in de rijke landen, het mislukken van oogsten. In het algemeen kan men zeggen dat de vraag naar grondstoffen in de rijke lan den kleiner wordt. 2. Industriële half- en eindprodukten. Als in arme landen zelf grondstoffen be werkt worden tot fabrikaten, kunnen ze slechts met hoge invoerrechten in de rijke landen worden uitgevoerd. Dat is het probleem van de tolmuren. Financiële hulp. Op Unctad II werd af gesproken dat de rijke landen minstens 1 procent van hun nationale inkomen zouden geven aan ontwikkelingshulp. Hiervan is niets terecht gekomen: voor zover er al financiële hulp werd gege ven was deze vaak twijfelachtig van aard, en uiteindelijk vooral voordelig voor de rijke landen zelf. Leningen hielpen de ontwikkelingslanden steeds verder in de schulden. 4. De onzichtbare handel. Dit is de han del in niet-materiële goederen, zoals toe risme, verzekeringen enz. Deze is voor het grootste deel in handen van en ten voordele van de rijke landen. 5. De scheepvaart. Deze is voor 92 procent in handen van de rijke landen. Er zijn afspraken waardoor het de arme landen onmogelijk wordt gemaakt hun eigen goederen te vervoeren. Unctad cn U De verdeling van de welvaart over de wereld is op het ogenblik dus zeer slecht: de arme landen worden steeds armer, de rijke rijker. Unctad III beslist opnieuw over het lot van wat Fanon genoemd heeft „de ver worpenen der aarde". Wij in de rijke landen, wij zitten allemaal in de jury. Wij zijn verantwoordelijk voor het standpunt van de Nederlandse delegatie. Laten we op de voet volgen wat er ge beurd, en zo nodig onze stem verheffen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3