2727 TSprfeS Filatelisten opgelet Uniek Popfeest op zaterdag 6 mei in de sporthal Beukendal Wifdag 5 mei l ifgavi' Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 „DAG BURGEMEESTER" Vanavond grote muzikale show in de sporthal 1972 50e jaargang no. 76 DE MENS EN DE POLITIEK UNCTAD III discussie- morgen in het Artishock- gebouw Resolutie verzonden aan de regering Openbare vergadering commissie culturele zaken DODENHERDENKING OP SOESTERBERG Kransleggiiig og» de fusiiladeplaats Inspecteur A. F. Schreuder herdacht Herdenking monument ..Braamhage" Bromfietser gewond bij aanrijding Het oog gericht op achterbakse sfeer in Bonn Auto uit verkeer genomen Vleesverkoop TELEFOONNUMMER (dag en naeht) „Het gat van Biesheuvel" Kunstwerk bij de sporthal Beukendal onthult Kamerconcert in Artishockgebouw Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest t De maandelijkse openstelling van een lo ket in het postkantoor voor filetalisten is, in verband met Hemelvaartsdag, ver schoven naar donderdag 18 mei. De openingstijd blijft hetzelfde, van 17 tot 18 uur. De tweede feestavond, gegeven ter ge legenheid van het afscheid van de bur gemeester, is geheel afgestemd op de jeugd. Landelijk bekende artisten ver lenen er medewerking aan. Naast de plaatselijk bekende beatgroep „Husky" zullen die avond optreden Va- ra's drive-in-show, met discjockey Fe- lix Meurs, presentator o.a. van Hilver sum 3 „top 30", en de beatgroep Q 65 met een speciale rock-and-roll show. Ook zullen enkele Laurel and Hardy films worden vertoont. Als speciale attractie worden 100 l.p.'s verloot, die beschikbaar zijn gesteld door de platenmaatschappijen CBS, Basf, Bovema, Negram, Phonogram en Polydor. Het nummer van het entree bewijs geldt daarbij als lotnummer. Gezien het gebodene is de entreeprijs van ƒ3,50 aan de zeer lage kant. De avond begint om kwart voor acht en gaat door zolang er belangstelling is. SOESTER OURANT AftSataocmeiit per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschoot iedere dinsdag en vrijdag 15 Soester verenigingen werken vanavond mee aan de grote muzikale show, die de burgemeester aangeboden wordt ter gelegenheid van zijn afscheid. Verenigingen, die hun muzikale sporen reeds lang verdiend hebben en ook lan delijke bekendheid genieten. Het Motet en Madrigaalkoor, de Schellebellen, het mannenkoor Appollo, het koor van de katholieke kerk van Soestdijk, de Gos pelgroep Soestdijk, het Gereformeerde kerkkoor Juliana, de Nederlandse Can- torij, het Christelijk gemengd koor uit Soesterberg en de Soester Orkestvereni ging. Daarnaast ook de harmonie PVO, Groot Gaesbeekergilde, de carnavalsver- de accordeonvereniging Animato, het cniging en de beatgroep Husky. Verder <J« T.V. artisten Ciska Peeters, Piet Ekel (Malle Pietje) en Ab Hofstee (de, post bode uit Oebele) alle drie inwoners van Soest. De kunstenaarsvereniging Artishock en leerlingen van de L.T.S. verzorgden de décors. Het programma wordt geregis seerd door Frans van Mastricht, speciale arrangementen werden geschreven door Pi Scheffer. De muzikale leiding is in handen van Jan Gorissen, Piet Daal huizen en Wim de Vries. Het wordt een voor Soest uniek pro gramma, waarvoor een bescheiden en tree prijs van een gulden, kinderen half geld, wordt gevraagd. Bijna twee eeeuwen geleden was in de westelijke wereld „gelijkheid, vrijheid en broederschap", de politiek leuze. Het liberalisme, de progressiviteit in het be gin van de vorige eeuw, werd de lei dende poltieke idee. Het brokkelde af. Men wist de gelijkheid en zeker de broederschap niet in de praktijk door te voeren. Toen kwam het door Marx verkondigde socialisme, dat. aanvankelijk uitging van de klassenstrijd, de proletariërs tegen over alle anderen of omgekeerd. Men bleef echter uitgaan van het eenmaal gevestigde demokratische principe, er aan knutselend, verbeterend, tot aan de dag van vandaag.'Maar in de wenteling der tijden, in de „struggle for life", ver waterde het socialistische ideaal, is het verworden tot een strijd voor verbete ring van haast louter materiële belan gen van werknemers. Lenin zou het socialistische uitgangs punt eens nieuw leven inblazen. Het kommunisme wenste de staatsmacht te zien in de handen van arbeiders en boeren en alle produktiemiddelen in de handen van die staat. Dat vereiste een diktatoriaal regime. Iedereen zou het daardoor beter krijgen, aan elkaar ge lijk zijn ook. Vrijheid en broederschap moest men maar even vergeten, tot de proletariërs aller landen zich op het zelfde principe verenigd hadden. Waar toe dan ook ijverig zending bedreven werd en wordt. Maar de kommunistische ideologie is al evenzeer door de menselijke slechtheid cn goedheid verwaterd als geschiedde met het liberalisme en met het demo- kratisch socialisme. De geschiedenis be schouwende ziet men hoe al die ideolo- giën, hoe goed ook bedoelt, door de mensen zelf weer zijn verraden. De zuivere konsekwenties kan men nimmer aan, uit machtswellust, uit eigen be lang, uit slapte. Nieuwe ideeën ontstaan. Bloeien korter of langer tijd, maar de mens als zodanig verandert niet, hij blijft even goed en even slecht als hij altijd geweest is. Dat lijkt voor een politieke idealist wel licht erg frusterend. Is het in wezen ook, maar Hij ziet alleen zijn tijd, zijn werkkracht daarin. Het schept hem genoegdoening als hij in die tijd voor een ideaal kan strijden. Het komt er eigenlijkk op neer, dat de strijd zelf nog aantrekkelijker is dan het bereiken van het ideaal, dat dan ook geen ideaal meer zou zijn. Bezien we dit alles echter objektief, voor zover dat een mens mogelijk is dan moeten we toch tot de erkenning komen dat alle politiek niet als heil brengend kan worden aangemerkt. Dat het niet de vrede verzekert in de we reld en onder de mensheid, maar inte gendeel louter een strijdelement is. Omdat de mens nu eenmaal gebo ren is schijnt het jagers principe. Altijd uit is op strijd en verovering en ge noegdoening. Geloof nooit dat een poli tieke ideologie, welke dan ook, de we reld in vrede kan doen leven. Noch het liberalisme, noch het socia lisme. noch het kommunisme is daartoe in staat gebleken of zal het ooit zijn. Geen enkele ideologie kan ook voor de gehele mensheid gelden. De interpretaties verschillen altijd van land tot land. Dat is zelfs het geval met het vanuit Moskou gedikteerde kommunisme. Ondanks dat diktaat kun nen en willen de Franse, de Italiaanse, do Engelse en noem maar op kommu- nisten hun toch ook nationale ideeën niot prijsgeven en zich louter laten re geren door een Russisch politbureau. Daarvoor is de vrijheid de mens toch te stevig in het hart gebakken en blijft hij ook tezeer verknocht aan zijn nationale bindingen. Ook in de landen van oost- Europa zal men zich eens weer weten te ontworstelen aan de onderwerping van de Moskouse diktatuur. De politiek heeft in wezen niets te ma ken met idealen. Die zijn er alleen voor de gewone burger, om door diens strijd- zin "de partij en het land aan een zekere macht te helpen. Macht die men nodig heeft terwille van het ekonomisch be staan. Omdat voor een mens de ekono- mische wetten te onduidelijk zijn, hij daarvoor geen strijdlust kan opbrengen, daarom schept hij zich en verschaft men hem een politiek ideaal, waarvoor hij zich wel warm kan maken. En dat is ook maar weer een surrogaat voor zijn godsdienstge verlangens en ideeën, die ondanks alles onuitroeibaar zijn. Door eigen zwakte zijn die voor hem te duister en te moeilijk om ze konsentieus te volgen. Maar onkerkelijk of niet, geen mens kan zich op de duur geheel los maken van religieuze ge dachten. Onwillekeurig en vaak onge weten worden zijn leven, zijn daden, zijn idealen er toch door beïnvloed. Ook dat leert de geschiedenis ons. Men kan dan wel poneren dat politiek niets met godsdienst te maken heeft, maar het heeft immers met de mens te maken, althans dat meent hij. En dan ,is het cirkeltje toch weer gesloten. Als men al het politieke geharrewar zo eens aanziet, dan komt men eerst recht tot de ontdekking hoe klein de mens is, hoe zwak. Als er geen strevers naar macht bestonden, zou er geen politiek Door het wegtrekken van een groot vel plastic onthulde de burgemeester de schepping van Otto Schouten. De bijna 50 deelnemers aan de Unctad III bijeenkomst op zondagmorgen 30 april in het Artishockgebouw, hebben de volgende resolutie aanvaard en ver stuurd aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en aan de regering: „Ondergetekenden doen hierbij een drin gend beroep op u, de regering van Chi li te steunen in haar experiment tot sociale hervorming. De sociale hervormingen in Chili, zoals ook in andere landen, wordt ten zeerste bemoeilijkt door de grote schuldenlast die Chili o.a. tegenover Nederland heeft. Daarom roepen wij u op om: 1. De schuld die Chili aan Nederland heeft (38 miljoen) kwijt te schelden. 2. Een extra gift van 100 miljoen zonder voor waarden over te maken aan de Chileen se regering. Wij richten ons op Chili in deze aktie, omdat Chili op het ogenblik een van de weinige landen is waar op geweldloze wijze sociale hervormingen tot stand komen. Een ieder die niet bijspringt, verliest elk recht tot een moreel oor deel, als straks zou blijken dat de strijd der armen alleen nog maar op geweld dadige wijze gevoerd kan worden". De Unctad Ill-bijeenkomst in het Ar tishockgebouw werd belegd door de Kunstenaarsvereniging en de Derde We reldwinkel in Soest. Spreker was de heer Eric Schuurman, discussieleider Dick Stroband. Vrijdag 12 mei a.s., te 20.30 uur, wordt in het gemeentehuis een openbare ver gadering gehouden van de commissie Culturele Zaken. Op de agenda komen voor de punten verkiezing voorzitter, advies subsidiëring USO, advies kunst werk sportzaal en advies plaatsen kunstwerk bij scholen. Donderdagmorgen, om 11.00 uur, wer den op de vliegbasis Soesterberg de do den herdacht uit de 2e wereldoorlog. Namens de Nederlandse krijgsmacht legde de bevelhebber der Luchtstrijd krachten. Luitenant-Generaal G. van der Wolf, een krans bij het monument voor de gevallenen van de Koninklijke Luchtmacht. De Luchtmachtkapel, onder leiding van majoor H. van Diepenbeek, speelde koraalmuziek. De Luchtmacht- predikant ds. J. A. Hoogervorst hield een toespraak, waarna de Luchtmacht aalmoezenier H. G. Röling voorging in gebed. De plechtigheid werd bijgewoond door vele hooggeplaatste luchtmacht-officie ren, door de burgemeester van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck en door de commandant van het 32ste squadron, de kolonel Boyd E. Gibson. Donderdagmiddag vond de kranslegging plaats op de fusilladeplaats te Soester berg. De altijd weer indrukwekkende plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van Soest, door de heer C. Lugthart uit Voorst, de enige overlevende van de groep van 17, die na in 1942' ter dood veroordeeld te zijn, niet voor het vuurpeloton van de bezet ter kwam te staan. Hij werd afgevoerd naar het kamp Natzweiler in Frankrijk, waar hij uiteindelijk werd bevrijd. In de kleine stoet van 25 mensen liepen enkele nabestaanden van de slachtoffers mee, alsook de heer H. Scholtmeijer, korpschef van de politie, de postcom- mandant van Soesterberg, de adjudant P. Bergman en de hoofdagent J. W. Kaspers. De heer G. J. Pasman las de namen van de 33 gevallenen voor, waarna de heer A. Reinsma uit Soesterberg op trompet een indrukwekkende „Last- Post" blies. Na twee minuten stilte in acht geno men te hebben, legde de burgemeester een krans en defileerde het kleine gezel schap langs het eenvoudige monument. Hieraan namen ook deel de commandant van de vliegbasis, kolonel R. R. Twijsel, vergezeld van zijn echtgenote, de kapi tein. van de K. L. de heer F. van Luijk en de voorlichtingsambtenaar van de ge meente de heer B. van Os. In aanwezigheid van de heer F. L. Schreuder, commissaris van politie in Hengelo, zoon van de in het concentra tiekamp Neuengamme omgekomen in specteur van de Soester politie A. F. Schreuder, werd donderdagmiddag een krans gelegd bij de plaquette in de hal van het politiebureau. De heer H. Scholtmeijer hield een korte toespraak, waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. Inspecteur Schreuder was van 1928 tot 1942 korpschef in Soest. Nadat om acht uur twee minuten stilte was gehouden, begon de herdenking van de gevallenen bij het monument „Braamhage" met een koraal gezongen door het mannenkoor „Apollo", Daarna werden kransen gelegd namens het ge meentebestuur door de burgemeester, wethouder K. de Haan en de heer Ree horst namens het voormalig verzet. De heren Veldhuyzen en Van Veeren legden als bestuursleden van het Soes ter Oranjecomité een krans, waarna de heer Scholtmeyer en de heer Karsters namens de Stichting Oorlogsgraven een krans plaatsten. Nadat „Apollo" nog twee coupletten had gezongen van het „Wilhelmus", kregen de steeds minder in aantal wordende be langstellenden gelegenheid langs het mo nument te defileren, waarbij verschil lende bloemstukken werden gelegd. zijn. Op het kruispunt Nassauplantsoen-Prins Hendriklaan verleende dinsdag de 67- jarige bromfietser H. J. G. B., rijdende op de Pr. Hendriklaan, geen voorrang aan de automobilist G. H. (63), die rich ting Van Weedestraat reed. B. "werd met verwondingen naar het ziekenhuis Zon negloren vervoerd. Beide voertuigen werden beschadigd. Het doet niet geheel en al fris aan wat in de Duitse bondsdag is gebeurd en nog verder gaat gebeuren, want het is met de merkwaardige overwinning op een kantje af van kanselier Brandt niet af gelopen. Oppositieleider Barzel heeft natuurlijk het volste recht te proberen de kanselier af te lossen. Het is zelfs zijn plicht: de oppositie heeft tot taak een alternatief voor de regering te bieden, zeker in een land waar nagenoeg een tweeparlijen- systeem is ontstaan, zoals in de bonds republiek het geval is. Maar nog net niet helemaal: het is duidelijk dat geen van de twee grote partijen, S.P.D. en C.D.U., het helemaal alleen redt. Ze heb ben beide voor een meerderheid de libe rale F.D.P. nodig, een partij overigens die danig in de aftakeling is. Een tijd lang heeft de F.D.P. uitgebuit dat de grote partij haar als kleine part ner hard nodig had. Toen ze met de C.D.U. verbonden was in de regering kreeg ze invloed boven haar feitelijke betekenis en in de grote koalitie S.P.D.- F.D.P. was het net zo. maar het ging met minder elan. In zekere zin was het niet zoals voorheen dat de F.D.P. eisen stelde die de grote partner met enige tegenzin inwilligde, maar zette Brands S.P.D. aan. de kleine F.D.P. lokkende en prestige-verstevigende posten voor om haar te binden. Niet helemaal met suk- ses. Een deel van de F.D.P.-aanhang voelt zo min voor S.P.D. als voor C.D.U. maar als tussen die twee gekozen moet worden dan hebben ze nog liever de C.D.U. dan de linkse rakkers: de partij liep leeg, ook al doordat andere het ge loof verloren dat zo'n kleinere partij tussen de twee groten op de wip nog veel goeds kan uitrichten. En daarop haakte de C.D.U. in, of zo niet zijzelf dan wel haar vrienden. Er zijn enige schandalen geweest waarbij F.D.P.-afgevaardigden in de bondsdag geld en fraaie funkties in het bedrijfsle ven aangeboden kregen als ze maar uit hun partij wilden stappen. In andere ge vallen wil het gerucht dat aan hen een kiesdistrikt van de C.D.U. werd aange boden dat hen van een veel soliedere bondsdagzetel zou verzekeren. En dit was de aanval van Barzel op Brandt: hij dacht dat hij de F.D.P.-aan hang voldoende had uitgehold om de kanselier ten val te brengen. En daarin heeft hij zich verrekend, mede waar schijnlijk door de niet geheel juiste ad viezen van de Beier Franz-Joseph Strausf en die is er niet te goed voor opzet telijk Barzel zo te laten miskleunen om zijn eigen kansen op het kanselierschap te verbeteren want Barzel heeft het in eigen kring tegen sterke bezwaren ook maar net gehaald om voorman te wor den. Een onfrisse sfeer van omkoperij, intrige en achterbaksheid hangt over dt hele zaak. Maar goed: Brandts wankele basis heeft het dan nog een keer, naar het schijnt tot zijn eigen verbazing gehouden en Barzel heeft eveneens verbaasd net de nederlaag geleden. Maar het resultaat in een bedenkelijke politieke atmosfeer lt wel dat eigenlijk regering noch oppositie een echt meerderheid achter zich kun nen krijgen en dat beide gedwongen zijn met weinig kieskeurige middelen verder aan te rommelen. De enige zinnige oplossing die de ver troebelde atmosfeer nog een beetje kan laten opklaren zouden nieuwe verkie zingen zijn die duidelijk maken wat de Duitsers nu eigenlijk willen: een beleid als van Brandt of in zee gaan met iemand als Barzel. KANTMAN. Dinsdag werd de auto van de Soester H. R. op de Laanstraat uit het verkeer genomen. De wagen bleek een gevaar op de weg te zijn. Er mankeerde van alles aan. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van gele kaarten, genummerd van 1 tot en met 275. „Ik ben geen kunstkenner", zei het raadslid de heer K. Levinga na de ont hulling van het kunstwerk van de Soes ter beeldhouwer Otto Schouten, „maar ik zou zeggen, het is het gat van Bies heuvel". Als voorlaatste officiële deed,, later op de middag zou hij de nieuwe gemeentekwe kerij openen, trok de burgemeester een groot plasticdoek weg, dat het kunst werk aan het oog onttrok. Wethouder K. de Haan had de burge meester, die vergezeld was van zijn echtgenote, op het parkeerterrein voor de sporthal welkom geheten. „Het gebeurt niet iedere dag", zei de heer De Haan, „dat wij een kunstwerk aangeboden krijgen". Het verheugde hem dés te meer dat de burgemeester in het kader van het af schei dnemen, dit nu wilde doen. ,,U hebt de opening van de dat u nu ook de laatste afwerking kunt bijwonen". De burgemeester stelde het bijzonder op sporthal meegemaakt en het is prettig prijs dit te mogen doen. „Er zijn nog wel meer terreintjes over voor kunst werken, maar dit heeft wel een bijzon der zinvolle plaats gekregen. Wij zijn nog steeds geneigd de maatschappij in vakjes te zien, maar hier hebben kunst en sport elkaar gevonden, het leven is een geheel. Wij moeten zien dat alle fa cetten tot hun recht komen en dat in de samenleving duidelijk maken", aldus de burgemeester. In het restaurant van de sporthal hief daarna Otto Schouten het glas. „Op ons allemaal", zei hij. Bij de onthulling waren aanwezig de wethouders mevrouw M. Walter-van der Togt, J. Dijkstra en K. de Haan, de raadsleden mevrouw E. Korthuis-Elion, K. Levinga, P. Grift, de gemeentesecre taris de heer H. Borreman, de voorlich tingsambtenaar de heer B. van Os, de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d, Dussen en van de sportstich ting de directeur de heer Th. Peet en de leden mevrouw T. v. Asselt-de Vries, J. Elderman en H. Butzelaar, alsmede de heer en mevrouw Jaarsveld van P.V.O. Zondagmorgen 7 mei a.s., om 11.30 uur, wordt in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat een koffieconcert gege ven door Rudolf Weiland, violoncello. Uitgevoerd zullen worden werken van G. B. Degli Antoni, Domenico Gabrielli, Hendrik Andriessen, Paul Hindemith, Benjamin Britten en Gaspar Cassadó. Het komt vaak voor, dat bejaarden in het „papieren doolhof" van de algemene voorzieningen verzeild raken. Niet algemeen bekend is, dat er een boekje bestaat, getiteld De Kleine Gids, een uitgave van de Raden van Arbeid, waarin o.m. de volgende onderwerpen worden behandeld: Alg. Bijstandswet, Ziekenfondswet, Ouderdomswet 1919, Alg. Wet Bijzondere Ziektekosten, Alg. Weduwen- en Wezenwet en Alg. Ouder- doms Wet (AOW). Men kan dit boekje - waarvan zojuist de uitgave 1972 is verschenen - a raison van 0,50 per stuk bestellen bij de Raad van Arbeid te Amersfoort, Prins Frederiklaan 4, tel. 03490-11641. Om een extra service te bieden aan de Soester bejaarden, die om een of andere reden dit boekje niet kunnen bestellen, heeft de Stichting Federatieve Raad voor het bejaarden wacht de wijkhoof- den van de bejaardenwacht in het be zit gesteld van deze Kleine Gids. Be langstellenden kunnen dan eventueel contact opnemen met deze wijkhoofden: Mevr. J. W. M. Gemen-Kalkman, Kerk- pad ZZ 84, tel. 2947; Mevr. A. A. Nagte- gaal-Bijlsma, Plasweg 52, tel. 3202; Mevr. A. J. v. d. Steen-Panjer, Dr. Ru- pertlaan 21, tel. 5127 en de Hr. A. van Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, tel. 4782.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1