Soest toen - Soest nu Z|EKENAUÏ0 2727 Het oog gericht op de zuivering van de Rijn Dinsdag 9 mei 1972 50e jaargang no. 77 Uitgave Drnbberij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie; Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 BELEIDSOMBUIGING NODIG V00B IEDEREEN Mevr. M. Oud mocht 5 minuten gratis winkelen Poging tot inbraak bij Radio de Jong Dolle Mina's kregen geen gelegenheid tot discussie Ab Hofstee, Ciska Peters en Piet Ekel „dag burgemeester" Voetbalwedstrijd Soest tegen militair elftal uitgesteld Nieuwe datum 24 mei Zaterdag 13 mei Politieke soos TELEFOONNUMMER Woensdagmidag markt 2e Nijholtrit van Baarnse auto club Auto's contra brommrs MOEDERDAG Zelf verzinnen, zelf plukken, zelf inpakken Oude aanrijding opgelost Geslaagde uitvoering van „Het Soester Applaus" „Reizen met Romeo en Julia" trok bijna honderd vijftig toeschouwers Frankrijk en Duitsland gaan iets doen aan de vervuiling van de Rijn. Wat Frankrijk betreft is dit uitsluitend dat het zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan een ministerkonferentie over dit onderwerp, vermoedelijk deze zo mer in Den Haag. En dat was dan goed nieuws dat minister Schmelzer mee bracht van een bezoek aan Parijs. De Duitsers zijn iets konkreter geweest: ze hebben naast een potje van 150 mil joen voor allerlei waterzuiveringswerk ook een post van negentig miljoen mark beschikbaar gesteld voor de ontzilting van de Rijn, vermoedelijk een bijdrage om af te komen van de enorme zoutlo- zing door de kalimijnen in de Franse Elzas. Deze goede mare bracht staatsse- krestaris Kruisinga uit Bonn mee. Dat Nederlandse bewindslieden voor dit soort zaken naar allerlei hoofdsteden rei zen is zeer logisch: tenslotte is de Rijn als grote waterleverancier van invloed op vrijwel alle water in Nederland, dat in termen van bruikbaar water gespro ken lang niet zo rijk is als het wel schijnt op een landkaart met grote wa teroppervlakken waar voor drinkwater- bereiding, landbouw en industrie niet veel mee is te beginnen. Het minder juiste is echter .dat als er een zaak echt goed Europees is dit wel de Rijn is. En als men ergens maatrege len zou verwachten van een gezamenlijk Europa dan daarover. Maar in dit op zicht wordt kennelijk slechts iets bereikt doordat het zich slachtoffer voelende Ne derland voortdurend aan de bel gaat hangen, niet in Brussel waar voor dit soort zaken geen bel is, maar in Parijs en Bonn. Een beetje ontnuchterende bijgedachte is dan bovendien dat wat in die twee lan den dan gebeurt niet eens zozeer is uit konsideratie met EEG-partner Neder land. De Duitse justitie is begonnen ta melijk hard op te treden tegen grote vervuilende industrieën, tenminste wan neer die de Rijn vies maken boven het Roergebied. Dit Roergebied namelijk krijgt last met de eigen drinkwatervoor ziening en dit is een voorname reden voor de Duitse aktiviteiten, ook al zal men dan zwaar mee moeten betalen om de Franse kalimijnen wat zindelijker te krijgen. Over andere aspekten van ver vuiling, zoals die door de lucht die aan de orde is bij Nederlands-Belgische en Nederlands-Duitse, maar evenzeer aan de Frans-Duitse grenzen, wordt zelfs zeer weinig gepraat. En voorzover dit al gebeurt dan nog altijd keurig alt landje tegenover landje, niet in een Europees verband, Dit soort zaken groeit langzaam, veel te langzaam. KANTMAtf. heid van het geschenk gaat. maar om het gebaar van het geven. Wij moeten tonen, dat we aan moeder denken en dat we haar willen danken. Een bosje zelf geplukte bloemen in een kinderhand i« vaak ontroerender dan 't kostbaarste ge kochte cadeau gehuld in onpersoonlijke plastic verpakking. Daarom is het wel prettig er wat bloemen bij te doen. Laat de kinderen ze maar zelf gaan plukken! De kinderen hebben natuurlijk wat zak geld opgespaard en anders kan vader ze nog zelf wat laten verdienen. Van dat geld gaan ze samen met pappa iets ko pen. Hoe staat het met de nylons? Wat is er pas stuk gegaan in huis? Wat is haar lievelingsparfum? Houdt mama niet van bonbons? Er kan ook een mooi schaaltje komen om ze op te doen. Voor de zomer De zomer staat voor de deur. Denk eens aan de badmuts, een bloembak, een nieuwe zonnebril, zonnebrandolie, of zo'n handig strijkijzertje om op vakan tiereisjes mee te nemen. Voor de.vrouwen die graag handwerken is altijd wel iets te bedenken, nieuwe breipennen, patronenboekjes, borduur naalden, een nieuwe naaidoos, een kar- telschaar, een lap stof of een kussen overtrek. Wordt er gezamenlijk liever iets groots gekocht, denk dan eens aan een nieuw zwempak, zo'n fleurige tuinparasol, een schommelstoel of een warme ochtendjas. Het woordenboek Als u tot het laatste moment hebt ge wacht en helemaal niets weet te verzin nen. grijp dan het woordenboek en sla het open bij een veel voorkomende let ter. Onder de s vindt u b.v. nog sanda len, schakelarmband, schrijfgerei, siga- rettepijpje, serviesgoed, soepkommetjes, steelpannen, stola, strandjurk, strijk plank, suikerstrooier. Dat is maar een greep. Het woordje schoudertas kan u ook brengen op avondtasje of boodschappen tas. Als u schaktist tegenkomt, denkt u onwillekeurig aan de bijouteriedoos die nodig moet worden vervangen, omdat alles eruit puilt. Ga eens op zoek naar een grotere en dan met laatjes. Of heeft mama niet zoveel mooie sie raden en zijn er een paar stuk gegaan? Dan wordt het tijd voor aanvulling te zorgen, passend bij de japonnetjes die ze nu in de kast heeft hangen. Doe het eens anders Probeer dit keer eens de traditionele zakdoekjes en de zeep te vermijden. Zoek eens een ringetje uit (synthetische stenen zijn zeer voordelig!) of hak de knoop door en besluit tot het lang be geerde polshorloge. Hoe het zij, maak er een gezellige dag van. Met moeder- dagtaart en zelf gemaakte tekeningen van de kinderen. Laat. de kinderen tege lijk aan moeders bed komen, dat ver hoogt de gezamenlijke feestvreugde. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Regeren Is In Nederland een moeiljjke zaak geworden. De polarisering Is al zover voortgeschreden dat bjjna niemand meer waarheden durft te zeggen wanneer die onaangenaam klinken voor een groep van ons volk, waarmee politiek rekening moet worden gehouden. Een bewijs van deze ontwikkeling vin den wij in het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank. Daarin wijst dr. Zijl stra op een reeks ontwikkelingen, die hij zorgelijk noemt zonder er de recepten bij te noemen waarmee op redelijke ter mijn de gang van zaken kan worden om gebogen. Toch moet ook de president van de nationale bank als een belang rijk adviseur van de regering worden gezien. Het is blijkbaar riskant dit in het openbaar te doen. Het verleden heeft ook wel grond gege ven voor een dergelijke houding. Zowel zijn voorganger, dr. Holtrop als dr. Zijl stra zelf zijn al meermalen uitgekreten als openlijke of verkapte vertegenwoor digers van het konservatieve kapitalis me. Alleen als je je ekonomisch progres sief opstelt, kun je met de tijd mee. Althans met déze tijd want het jaarver slag van 's lands nationale bank loopt over van overbestedings-, overinveste- rings- en ruime overheidsbestedingskre- ten. En dit zijn geen loze kreten. Doorschuiven van verantwoordelijkheid Zoals voordien anderen deden wijst de bankpresident op dat toenemen van het loonaandeel in het nationale inkomen. Meer dan 80 van 'de nationale koek gaat in die richting. Voor huren- renten en winsten blijft er nog geen 20°/o over. Het gevolg is dan ook dat de investerin gen drastisch gaan teruglopen. Wie gaat geld in een zaak of goed steken als het geen opbrengst geeft? Dat doet alleen de regering. Haar bestedingen vergden het vorig jaar al meer dan de helft van alle nationale bestedingen. En nog is het niet genoeg. Men wenst optrekken van de A.O.W., een algemene Wet op de Ar beidsongeschiktheid, nog meer voorzie ningen voor ziektekosten. Het besef dat er geen einde komt aan de sociale mo gelijkheden is nog lang niet weggeëbd. Daar zijn verzkiezingsleuzen en uitspra ken van politici debet aan. Voor ieder weldenkend mens is het dui delijk dat lonen en prijzen nu om be heersing vragen. Alle betrokkenen moe ten daaraan meewerken. Voorts vragen de investeringen om een nadere bezin ning. In de derde plaats vragen de over heidsuitgaven om een herziening. Buitenlandse investeringen Bij het investeringsbeleid wordt er nu de nadruk op gelegd dat ons land geen verdere uitbreiding van de beroepsbe volking meer wacht. De ,,pil" heeft zijn uitwerking niet gemist. Het gaat er nu om de breedte-investeringen te vervan gen door diepte-investeringen. In Tond Nederlands betekent dit dat de onder scheiden bedrijfstakken zich niet meer produktie-eenheden hoeven aan te me ten, alleen maar betere. Er moet arbeids kracht door machines en automaten worden vervangen. Het resultaat is dan kortere werktijden met, gelijke opbrengst. Men vergeet er bij te vermelden dat als de.produktie-toeneming door reële loons verhogingen wordt weggezogen, de kón- kurrentieverhoudingen van de Neder landse industrie t.o.v. het buitenland voortgaat, te verslechteren. In internatio naal verband durven Nederlandse poli tici er wel over te spreken dat bepaalde bedrijvigheid (textiel) maar aan de ont wikkelingslanden moet worden overge laten. Daartegenover zullen toch andere bedrijfstakken dan hun aktiviteiten moe ten verbreden (en verdiepen). Dat vraagt toch ook breedte-investeringen en wel op die plaatsen waar met de laagste kosten kan worden gewerkt. Dit zou wel eens in het westen des lands kunnen zijn. Maar daar wordt dan een extra investeringsheffing gevraagd. Hier wordt minimaal een Europees zo niet een mondiaal investeringsvraagstuk aan gesneden. Het ls duidelijk dat de Ne derlandse regering dit niet alleen kan oplossen. De grote ondernemingen be grijpen dit heter. Zij verplaatsen hun nieuwe investeringen naar het buiten land. Ook middel-grote bedrijven zien de bui hangen en fuseren met buitenlandse ondernemingen. Daarom zijn de investe- ringsaktiviteiten op een zeer laag ni veau gekomen. Ook bij de gewenste be perking van de overheidsuitgaven ver zuimen de deskundigen aan te geven waar de inkrimping zal moeten worden voltrokken. De zwarte Piet wordt lie ver naar de regering geschoven. En de regering wenst zich evenmin politiek te branden. Zo schuift iedereen zijn ver antwoordelijkheid weer door. En nu de konsument Ook de derde kwaaddoener in het eko nomisch bestel, de konsument met zijn overbesteding. wordt gespaard. Er moet zelfbeperking komen maar dan vooral bij de hogere inkomens. Ten eerste zijn clie in de minderheid dus kan daar de vermindering onvoldoende zoden aan de dijk zetten. Voorts worden topmensen in allerlei funkties al zo zwaar belast dat we ons moeten afvragen hoe hun reaktie zal zijn als we van hen alleen nog verdere offers verlangen. Hun kon- sumptie zal dan niet dalen maar hun besparingen zullen dan teruglopen. Het gevolg is dandat ook langs die weg de investeringen worden getroffen en niet de besteding. Ook wordt vergeten dat juist bij de hogere inkomenstrekkers de internationale mobiliteit het grootste is. Bij verdere belastingverhoging met na me in de sfeer van de direkte belastin gen zullen de gevolgen daarvan niet uit blijven. Het probleem is niet of enkele vermeende bevoorrechten nog verder kunnen worden gedwongen offers te brengen, het probleem is of ons volk in zijn totaliteit bereid is de koers te wen- den. Er is niet alleen sprake van materiele milieuvervuiling, ook mentaal zijn wij bezig ons in rookwolken te hullen in de hoop dat we dan niet worden ontdekt als mede-schuldige. Daarom pleiten wij voor een open en duidelijk regeringsprogramma voor 1973. Elke volksgroep moet daarin haar eigen waarheid herkennen. Als de regering die boodschap niet brengt, zal zij misschien haar eigen leven rekken maar de demo- kratie en daarmee ons volk schaden. Hedenmorgen, te 10 uur, kreeg mevrouw M. Oud, Van Beuningenlaan 16, alhier, tijdens het afdrukeen van ons blad, de kans van haar leven: 5 minuten gratis winkelen, en dat in deze dure tijden. Het startschot voor haar werd gelost om 10.00 uur in de supermarkt van Vre- man N.V., Smitsweg 20. Mevrouw Oud heeft dit buitenkansje te danken aan haar sucesvolle deelname aan de „Shopping Olympiade", een lan delijke actie van de gezamenlijke Botte- laars van Coca-Cola. Onder alle doppen van literflessen Coca- Cola, Fanta, Lift, Sprite en Kinley To nic bevindt zich tien weken lang één van de letters van het woordt DORST, en iedereen die dit woord bij elkaar heeft gespaard, en een eenvoudige op gave heeft voltooid, dingt onmiddellijk mee naar onder meer 60 gratis winkel- tochten in levensmiddelenzaken, varië rend van 5 tot 10 minuten. Ook staan 1000 drinkchèques op het spel, elk goed voor 6 kratten frisdrank uit het assor timent van The Coca-Cola Export Cor poration. De „Shopping Olympiade" duurt tot en met 15 mei. Verdacht van een poging tot inbraak, \yerd in ,de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden, de 18-jarige Am sterdammer H. J. P. De man gedroeg zich verdacht en had geen redelijke verklaring voor zijn aanwezigheid op het Kerkpad. Bovendien bleek bij na der onderzoek bij Radio de Jong een deur geforceerd te zijn en een andere beschadigd. Op het politiebureau vertelde P. samen met een vriend A. H. (19) eveneens uit Amsterdam, op pad geweest te zijn. Deze was echter gevlucht en werd door de Soester politie niet meer achterhaald. Later bleek dat hij op de Sophialaan de auto van de heer J. K. had gestolen, waarmee hij richting Nijkerk reed. Tus sen Putten en Nijkerk liet hij de wagen in het bos achter. H. werd door de rijkspolitie gearresteerd, toen hij daar zijn eigen auto bij een garage bedrijf wilde ophalen. Beiden hebben bekend. De Soester bevolking heeft de gelegen heid niet aangegrepen om met de groep Dolle Mina's. die per huifkar door het land trekken, te discussiëren. Er be stond totaal geen belangstelling voor. Deze bestond wel voor de huifkar. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd zij volgekladderd met minder vlijende opmerkingen aan het adres van de pro testerende dames. De teksten „het zal je moeder maar wezen" en „ga en ver menigvuldigt u", lieten aan duidelijk heid niets te wensen over, maar kwa men te laat om de discussie alsnog op gang te brengen. Deze drie van radio en t.v. bekende plaatsgenoten, zorgden voor een professionele ondersteuning van de grote afscheidsavond die vrjjdag j.I. in de sporthal plaats vond. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wjj naar een van de volgende pagina's. Door onvoorziene omstandigheden is de voetbalwedstrijd Soest tegen het mili tair elftal die op morgen, woensdag 10 mei, gespeeld zou worden, uitgesteld. Meerdere spelers van het militair elf tal zijn, na hun schitterende overwin ning op Oostenrijk, uitgenodigd voor een wedstrijd in Jong Oranje op de zelfde dag. In overleg met de trainer van de militairen, de heer J. Zwart kruis, die hierdoor niet met het sterk ste elftal naar Soest kon komen, Is be sloten de wedstrijd uit te stellen. Deze wordt nu gespeeld op woensdag 24 mei. De in de vóórverkoop verkochte kaart jes blijven uiteraard geldig. Zaterdagmorgen a.s. te 10.30 uur, wordt in het Oranje Hotel aan de Burg. Gro- thestraat de politieke soos gehouden van de drie confessionele partijen. De wekelijkse markt zal, in verband met Hemelvaartsdag, deze week op woensdag middag van 2-5 uur worden gehouden. Morgen, woensdag 10 mei. wordt de door de Baarnse Auto Club georgani seerde 2e Nijholtrit verreden. Deelne mers kunnen inschrijven vanaf 19.00 uur in Café-Rest. Astoria aan" de Oranje straat te Baarn. De eerste deelnemer wordt gestart om 19.15 uur. De lengte van de rit is voor de A-klasse 54 km, voor de B-klasse 45 km en voor de C- klasse 38 km. Dé rijtijd voor alle klas sen is 120 minuten; Vrijdagmiddag verleende de automo bilist A. F. J., rijdende op de Kerkstraat richting Middelwijkstraat, bij het links- afslaan de Torenstraat in, geen voorrang aan de 16-jarige bromfietster Y. I. Het meisje liep een bloedende wond op aan haar linkerbeen en werd door een om stander per auto naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Vrijdagavond kreeg de op de Vrede hofstraat rijden bromfietser, de heer K. J. K. (56) geen voorrang van de vracht wagenbestuurder J. H. B. (36), die ko mende van de Vredehofstraat de Noor- derweg op wilde rijden. K. liep bij de botsing een zware hersenschudding op en een wond aan het hoofd. Hij werd per ambulance naar Zonnegloren ver voerd. Even een woordje apart, voor de man nen die vandaag nog niet weten wat zij hun vrouw zondag a.s. op moederdag moeten geven, of wat zij de kinderen kunnen laten kopen. Helaas zijn er nog altijd mannen die het hele jaar slecht hebben opgelet en nooit iets noteren als hun eega toevallig een hartewens uit. Aan de andere kant zijn er genoeg oplettende heren des huizes die wel iets weten, maar niet voldoende kleinigheden kunnen verzinnen om alle kinderen iets te laten geven. Daarom nog enkele nuttige wenken. Laten we beginnen met vast te stellen dat het niet om de grootte of kostbaar- I Deze soos-bijeenkomsten worden gehou den om de inwoners van Soest gelegen heid te geven in een ongedwongen sfeer vragen te stellen en deze, zo mogelijk direct, door de altijd aanwezige raads leden te laten beantwoorden. Het recen te verleden, b.v. het functioneren van de wijkraad in Soesterberg, heeft bewezen dat de „soos" op prijs gesteld wordt en in een behoefte voorziet. L. D. (24) uit Baarn heeft bekend op 12 maart 1.1. een aanrijding veroorzaakt te hebben op de Vinkenweg. Hij was toen doorgereden omdat, naar hij zegt, zijn auto niet verzekerd was. De dertien medespelenden en de regisseur werden na afloop van het 3e bedrijf onder bloemen bedolven cn stormachtig toegejuicht. De opvoering van „Reist u mee met Romeo en Julia" van Drs. P. H. M. S. Offermans, was bijzonder geslaagd. Wanneer we daar dan nog even aan toevoegen dat maar een achttal repetities kon worden gehouden, dan krijgt het succes nog meer reliëf. Ruim twee eeuwen trokken in een paar uur aan de ogen van de enthousiaste „zaal" voorbij, van 450 jaar voor Chris tus tot en met het jaar 1983, tot leven gebracht door de sterk uitgebreide „be manning" van het Soester Applaus, dat door de verblijdende groei nu instaat was 'n stuk te brengen dat als een „groot stuk" de nog jonge historie van deze toneelvereniging in zal gaan. De décorfantasiëen, waarvoor Niek El- derman verantwoordelijk was, zorgden er voor dat alle situaties op het toneel volledig tot hun recht kwamen, waar bij de door Rien Frederiksz verzorgde grime en de kledingadviezen van Ietje Kroon belangrijk bijdroegen. Zonder de overige spelers ook maar iets tekort te willen doen, was het spel van Jan Rol in zijn drie verschillende eeuw creaties een lust voor oog en oor, waar hij hij goed tegenspel kreeg van Betty Beyer. De lieve Julia (Lia van Veen) kreeg van Romeo (Niek Elderman) niet het krachtige spel toegespeeld dat van een dergelijk strijdbaar figuur werd verwacht, maar deze (het zijn en blijven natuurlijk amateurs) kleine schoonheids foutjes waren niet in staat het enthou siasme in de zaal ook maar enigzins te temperen. Na afloop werd de zaal in vlot tempo omgebouwd tot balzaal, waarna het ge zelschap en de meeste aanwezigen nog enige uren gezellig bijeen bleven om onder het genot van een drankje en de gezellige muziek van het Amersfoortse orkest van Ton Steenbeek een dansje te wagen met Romeo of Julia. „Het Soester Applaus" voert dit stuk 25 mei opnieuw op, maar dan voor de be jaarden in „Molenschot". Op beperkte schaal bestaat er mogelijkheid om het gehele gezelschap te engageren voor een besloten kring-uitvoering, waarvoor de regisseur ,de heer Frans van Hooydonk, telefoon 5924, alle gewenste inlichtingen verstrekt.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1