GEMAR - Soest, Parallelweg 19 Nieuw! Oké CASSIS, hele liter85 GEBREK AAN LEEFRUIMTE ONDERBETAALDE VROUWEN NAAR DE RECHTER „deslof" NIC. VAN DAM ZIEKENAUTO 2727 ONS NIEUWE ECHTSCHEIDINGSRECHT All-round TV-M0NTEUR N.V. Technisch Bedrijf JAC. BERG-HILVERSUM 14 MEI MOEDERDAG - VERRASSINGSDAG ^ÏTiaióon ermonde CTï[alóon ermoncle Beëindiging dienstbetrekking Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Burgerlijke stand SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING „Dauwtrappen" op de fiets Geslaagd In juni gelijke beloning voor man en vrouw Schoenen - Tassen TELEFOONNUMMER (dag en nacht) VERVAT IN 12 PUNTEN U kunt niet alles weten Voor uw huwelijksaankondiging naar DRUKKERIJ SMIT - v. Weedestraat 29 verzorging GRATIS RIJLES Voor een leuk verrassingscadeau naar BURG. GROTHESTRAAT 36 - TELEFOON 3332 Ruime sortering BYOUX. Tassen - Ceintuurs - Stropdassen - Shawls Blouses - Jumpers en Vesten. Panty's en Kniekousen. Speciale aanbieding in GLACÉ HANDSCHOENEN van 19,95 nu 12,95 maten 7V2-8V2, zwart en wit. Tricot nylon HANDSCHOENEN ƒ3,95 Opvouwbare PARAPLU'S van 27,95 nu ƒ19,95 en vele anderen. Pencil PARAPLU'S vanaf13,50 met de grote sortering heet U van harte welkom DINSDAG 9 MEI 1972 Opzegtermijnen bjj ontslag zjjn dikwijls aanleiding tot meningsverschillen tussen werkgever en werknemer. Volgens het burgerlijk wetboek moeten bij opzegging ▼an de arbeidsverhouding bepaalde termijnen in acht worden genomen. In de praktijk is het evenwel niet altijd eenvoudig in een konkreet geval een juiste opzegtermijn vast te stellen, voor al omdat soms afwijkingen van de alge mene regels mogelijk zijn en er ook bij zondere situaties kunnen ontstaan, zo als bijvoorbeeld bij faillissement van een tjedrijf. In dat laatste geval is immers Biet de gefailleerde, maar de curator be voegd de werknemer op te zeggen. Werknemers boven 45 jaar extra bescherming We kunnen globaal genomen een duide lijk onderscheid maken tussen dienst betrekkingen voor bepaalde tijd en dienstbetrekkingen voor onbepaalde tijd. Wanneer een dienstbetrekking voor bepaalde tijd is aangegaan, zal zij in het algemeen eindigen wanneer die tijd is verstreken. Voorafgaande opzegging is dan niet nodig, tenzij dit bij schriftelijk aangegane overeenkomst of bij reglement is bepaald. Soms komt het voor dat een arbeids overeenkomst wordt gesloten voor zeer lange tijd of zelfs voor de duur van het leven. Teneinde de werknemer te be schermen tegen de gevolgen van een dergelijke overeenkomst, is hem het recht toegekend de dienstbetrekking toch op te zeggen nadat vijf jaar zijn verlo pen sedert het moment waarop zij een aanvang nam. In dat geval moet de be trokkene evenwel een opzeggingstermijn van een half jaar in acht nemen. Mees tal worden dienstbetrekkingen echter voor onbepaalde tijd aangegaan. De duur is noch bij overeenkomst, noch bij re glement, noch bij de wet aangegeven. In zo'n geval heeft ieder van de partijen het recht de dienstbetrekking te doen eindigen door opzegging. De werkgever zal zijn werknemer even wel niet opzeggen gedurende de tijd dat deze wegens ziekte of invaliditeit moet verzuimen, tenzij dit verzuim langer dan twee jaar heeft geduurd. Ook mag de werkgever niet opzeggen gedurende de tijd dat een meerderjarige werknemer verhinderd is zijn arbeid te verrichten v/egens het vervullen van militaire dienstplicht. Ten aanzien van een min der jarige werknemer geldt dit opzeg gingsverbod alleen, wanneer de dienst betrekking op het ogenblik, waarop de dienstplicht begint, reeds een jaar heeft geduurd. Leeftijd De opzeggingstermijn Is gelijk aan de tijd, die gewoonlijk tussen twee opvol gende uitbetalingen van het geldloon ligt. Voor weekloners zal die termijn dus een week bedragen, voor maandloners een maand. Bij schriftelijke overeenkomst kan evenwel een langere of kortere ter mijn vastgesteld worden, maar die ter mijn mag nooit langer zijn dan zes maanden. De werkgever moet rekening houden met de dpur van het dienstver band. De opzeggingstermijn die hij in acht moet nemen bedraagt zoveel weken als de dienstbetrekking na de meerderjarig heid van de werknemer gehele jaren heeft geduurd met een maximum van dertien weken, terwijl door de werkne mer een opzeggingstermijn in acht ge nomen moet worden van zoveel weken als de dienstbetrekking na zijn meerder jarigheid perioden van twee gehele ja ren heeft geduurd met een maximum van zes weken. Let op de uitdrukking „meerderjarig". Iemand wordt soms eerder dan op 21- jarige leeftijd meerderjarig. Bijvoorbeeld door te trouwen. De opzeggingstermijn door de werkgever in acht te nemen bij het ontslag van een werknemer van 45 jaar of ouder boven de verlenging voort vloeiende uit de duur van het dienstver band wordt nogmaals waar nodig ver lengd met een week voor elk jaar dat deze werknemer na zijn 45ste bij hem in dienst is geweest. Voor werknemers ouder dan 65 jaar geldt deze verlenging niet. „Staande voet" Bij een proeftijd is van een opzeggings termijn geen sprake. Een beding waar bij de proeftijd op langer dan twee maanden wordt gesteld is niet rechtsgel dig. Gedurende een faillissement is alleen de curator bevoegd de werknemers, die in dienst zijn van de gefailleerde, op te zeggen. De curator moet zich aan de ge bruikelijke opzegtermijnen houden, maar tot een maximum van zes weken. Hij zal de verlenging verband houdend met leeftijd (boven 45 jaar) in acht dienen te nemen. Ontslag op staande voet sluit de wet niet uit, maar dan moeten er „dringende redenen" aanwezig zijn. Een werkgever kan als dringende rede nen o.m. beschouwen: wanneer de werk- Consumentenprijs 1,31 nemer zijn baas heeft misleid door valse getuigschriften te tonen, wanneer hij zich overgeeft aan dronkenschap of lie derlijk gedrag, ofwel zich schuldig maakt aan diefstal, verduistering etc., wanneer hij werkgever of kollega's mishandelt, wanneer hij bedrijfsgeheimen bekend zou maken of anderszins op grove wijze zijn verplichtingen niet nakomt. Ook de werknemer kan dringende rede nen aanvoeren om zonder de opzeggings termijn in acht te nemen de dienstbe trekking te beëindigen. Hij kan dit o.m. doen wanneer zijn werkgever hem op onheuse manier bejegent of zijn loon niet op bepaalde tijd voldoet. Eventueel kunnen de partijen de rechter inschake len, die dan zal bepalen op welk tijd stip de dienstbetrekking eindigt. „Indien teveel muizen of ratten in een kooi worden gestopt, ontstaan diepgaande psychologische moeiiykheden. De mensheid staat op het punt aan dit „kooi- effekt" te gaan lyden". Deze uitspraak van een Belgische hoogleraar is zeker van toepassing op de Neder landse bevolking. De geringe ruimtelijke leefbaarheid vormt een ernstige bedrei ging voor het geestelijke welzijn van onze bevolking. In geen land ter wereld is het probleem van de volte zo aktueel als in Nederland. v.h. H. tv. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaljk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. GEBOREN: Natasja Belinda, dochter van O. de Weerd en J. van den Akker. Sandra Helena Johanna Allegonda, dochter van H. G. J. Toorenaar en J. M. van den Heuvel. Mariska Maria An- toinetta, dochter van H. C. M. Kok en C. M. A. Bunck. Simon Jacobus Pe ter, zoon van G. Prinsenberg en S. L. Schmale. Mariska Maria Elisabeth, dochter van J. E. Oranje en W. P. M. van den Bremer. Jason Matthew Nickolas, zoon van D. G. Kowalski en Y. Schaafsma. Welmer, zoon van H. ten Seldam en J. H. Vermeulen. Yvonne, dochter van F. A. Hartman en M. Jetten. Nathalie, dochter van H. Rebel en W. Verkerk. Simon Pieter Daniël, zoon van S. Jongepier en P. D. Swennen. Peter Mathijs, zoon van J. H. H. Overbeek en E. S. Weber. Alexander Robert Caesar, zoon van E. J. M. Rigter en N. W. Meijlink. ONDERTROUWD: Seraf ino Carta en Johanna Nicolette van Dijkhuizen. Jacobus Vitus Maria Vos en Johanna Clara Maria Hilhorst. GETROUWD: Josephus Maria Hoksber- gen en Henriëtte Theresia van den Breemer. OVERLEDEN: Evert Hendrik Bernard Kraal, weduwnaar van G. M. Wegerif. Dirk Schouten, gehuwd met A. J. de Ruig. Johannes Werkhoven, gehuwd met S. Heijmeskamp. Tjeerd Henstra, gehuwd met J. Bakker. Rudolf Wil helmus Middelkoop. Everhardus Ar- noldus Timmer. M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155 -4832 Vooral de woningnood (en die nood bestaat niet alleen uit het niet hebben van een woning) veroorzaakt bij tien duizenden mensen een verstoring van het geestelijk evenwicht. Het verrader lijke is dat de gevolgen van een slechte woonsituatie in het bijzonder en een be krompen leefruimte in het algemeen lang onzichtbaar kunnen blijven, zodat de hulp veelal te laat komt, d.w.z. op een tijdstip dat de betrokkene in psy- cho-hygiënisch opzicht reeds ernstige schade is toegebracht. Probleem van vele honderduizenden De woningnood werkt niet alleen frus- terend op mensen, die (nog) geen wo ning hebben, maar raakt ook degenen, die te klein zijn behuisd, inwoning heb ben, in krotten of gehorige flats en éta gewoningen wonen. Dat zijn vele hon derdduizenden Nederlanders. De woningnood brengt in psycho-hygië- nisch opzicht ernstige schade toe aan de geestelijke gezondheid van talloze mensen. Tal van sociaal-psychologische onderzoekingen hebben aangetoond dat vooral in gevallen waar de slechte woonsituatie lange tijd heeft bestaan, ook bij gezonde mensen spanningstoe standen ontstaan, die leiden ofwel tot duidelijke psychische stoornissen, of wel tot psychosomatische aandoeningen (lichamelijke klachten met een psy chische achtergrond). Bij vele personen laten deze spannings verschijnselen lang op zich wachten en worden ze pas na maanden of jaren op gemerkt. Het gevolg is dat deze groep mensen helemaal niet geholpen wordt. De hulp van artsen, ambtelijke instan ties en het maatschappelijk werk richt zich geheel op gevallen waarbij „het zo niet langer gaat". De ondermijnende Invloed van de wo ningnood bij zoveel mensen wordt niet tijdig onderkend. Maar onderzoekt men deze mensen, wanneer ze uiteindelijk toch uit de band springen, dan blijkt dat aan het manifest worden van inner lijke moeilijkheden een periode vooraf ging, waarin wel degelijk van een ver storing van het psychisch evenwicht gesproken kan worden. Gevolgen De psychische gevolgen van de woning nood openbaren zich niet alleen bij woningzoekenden. Groot is ook de nood in die gezinnen, voor welke het eens betrokken huis als gevolg van de ge zinsuitbreiding te klein is geworden. Psychosomatische kalchten en depres sieve symptonen komen bij deze ge-, zinsleden in veel sterkere mate en in tensiteit voor dan elders. Nauwelijks beter af zijn de tiendui zenden gezinnen, die in krottenwijken of in zeer gehorige flats of étage woningen wonen, waar zelfs een rede lijk minimum aan privacy ontbreekt. Werkelijke ontspanning vindt in deze gezinnen niet plaats. De ruimte is te klein, de buren kunnen alles horen enz. enz. Spanningen en huwelijksmoeilijk heden zijn vaak het gevolg. Men wordt overgevoelig, er ontstaat onenigheid met de buren, onschuldige handelingen van derden worden als „pesterijen" on dervonden. Dit alles heeft zijn terugslag op de kin deren. In zulk een benarde situatie kan gemakkelijk de basis voor ernstige neu rotische stoornissen worden gelegd. Psychiaters en maatschappelijk werk instellingen hebben het overmatig druk met kinderen, die symptonen van psy chische stoornissen vertonen, welke dik wijls zijn terug te voeren tot kleine of in adekwate woonruimte. Inwonen is een nog grotere ramp. Voor al bij de groep gehuwden, die inwonen bij ouders, treffen we vaak ernstige stoornissen aan, veelal van depressieve aard, ook wanneer de verhouding met de ouders aanvankelijk heel goed was. Maar in de verhouding tussen ouders en kinderen laten allerlei onbewuste gebondenheden zich sterk gelden. Jong gehuwden voelen zich in de nabijheid van de oudrs in hun intimiteiten be- dregd, de ouders willen alles „regelen" en doen dit dan „in 't bestwil" van de kinderen enz. enz. Kinderen In het verlengde van de woningnood ligt het gebrek aan behoorlijke leef ruimte, dat zich vooral in vele wijken van de grote steden voordoet maar niet alleen daar. Er bestaat een duidelijke relatie tussen de hedendaagse mens en het hedendaagse leefmilieu. Naarmate zijn leefruimte meer is ingeperkt, wordt zijn gedrag krampachtiger, nemen zijn innerlijke spanningen toe, wordt het moeilijker voor hem zijn agressie op een gezonde manier af te reageren. Voor al de huisvrouwen, die de gehele dag op hun flatje zitten en vanaf het bal kon (zo ze dat nog hebben) niets anders dan grote blokken steen om zich heen zien, staan vaak aan grote spanningen bloot, die uiteraard hun weerslag heb ben op het gehele gezin. In vele wijken zowel moderne flatwijken als oude krot tenwijken, is de leefruimte zo beperkt, dat jonge kinderen hun motoriek niet kunnen ontwikkelen en hun emoties niet voldoende kunnen afreageren. De balkons en galerijen zijn te onveilig om de kinderen buiten te laten spelen, bovendien is dat gezien de verkeers drukte ook niet verantwoord. Geen wonder dat bij onderzoekingen op ver schillende lagere scholen bleek dat 25- Aanstaande donderdag 11 mei, hemel vaartsdag, wordt weer de jaarlijkse „dauwtrap-fietsralley georganiseerd. Het vertrek is op zes uur uiteraard in de vroege morgen gesteld, duur van de tocht, die natuurlijk via de mooiste de len van onze omgeving loopt, ongeveer anderhalf tot twee uur. Deelname aan deze toch staat open voor jong en oud. Voor de kosten behoeft nie mand in bed te blijven, want tot 16 jaar draagt men ƒ0,50 bij in de onkosten en de 16-jarigen en ouderen zijn voor 1, deelnemer aan deze sportieve uitdaging. Wanneer men weet dat aan het eindpunt een stapel pannekoeken op de deelne mers staat te wachten, is dit geen prijs. Vertrekpunt gebouw Middelwijk aan de Pieter de Hooghlaan, waar dus ook de inschrijving plaats vindt. Onze plaatsgenoot de heer Th. Louman, heeft vorige week aan de Universiteit van Utrecht met goed gevolg het tand arts-examen afgelegd. 30 van de kinderen leed aan leer stoornissen, die berusten op gebrek aan ruimtelijk inzicht. In vele wijken be staan onvoldoende voorzieningen (speel tuinen, jeugdclubhuizen enz.) om de motorische en emtionele behoeften van het kind te stimuleren en het is eigen lijk een volstrekt onaanvaardbare zaak, dat de overheid uitgerekend op dit soort noodzakelijke voorzieningen nu ook nog bezuinigen wil! De werkende, Nederlandse vrouw krijgt meer macht. In juni wordt ook in ons land het verdrag van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.A.O.) van kracht, dat de gclyke beloning van man en vrouw by gelijkwaardige arbeid bindend voor schrijft. Dit houdt in dat werkende vrouwen, die menen dat zij (in verhouding tot manlijke kollega's die gelijkwaardige arbeid verrichten) te laag worden be taald, een proces bij de burgerlijke rechter kunnen beginnen. De rechter kan dan alsnog de werkgever verplich ten zijn vrouwelijke arbeidskrachten op hetzelfde niveau te honoreren als de manlijke werknemers. Naar aanleiding van dit verdrag heeft minister Boersma aan de S.E.R. advies gevraagd over deze kwestie. Hij wil het niet laten bij een beginselverklaring, maar ook begrippen als „arbeid van ge lijke waarde" zo preciseren, dat de rechter straks niet voor grote interpre tatieproblemen staat. Veel vrouwen te laag op de loonladder De ongelijke beloning van mannen en vrouwen is een probleem dat ook in ons land nog steeds speelt. In 1958 trad het E.E.G.-verdrag in werking en daar door ontstond ook voor Nederland de verplichting tot gelijke betaling. De Nederlandse regering beperkte de ver plichting evenwel tot de gemengde funkties, d.w.z. funkties, die in een be drijf of instelling zowel door mannen als vrouwen kunnen worden uitgeoe fend. Deze zeer beperkende interpretatie speelde de werkgevers in de kaart. Tal loze vrouwen met niet gemengde funk ties bleven, gezien hun vooropleiding en kapaciteiten, te laag op de loonladder staan en voorzover zij protessteerden, haalden dat zelden iets uit. Dat wordt vanaf juni anders. Vrouwen, die zich wat hun beloning betreft, gediskrimineerd voelen, kun nen dan de rechter inschakelen en het ligt in de lijn der verwachting dat b.v. een aantal Dolle Mina's als eerste een proef ballet je bij de rechter gaat op gooien. Minister Boersma heeft de werkende vrouwen ook al aangeraden hun aan spraak op een gelijke beloning desnoods via de burgerlijke rechter af te dwin gen. Hij wil voorkomen dat de ratifi catie van het I.A.O.-verdrag een dode letter wordt en dan nog tot niets ver plicht. Hij wil de kwestie van gelijke beloning van mannen en vrouwen even tueel bij de wet regelen en heeft hier omtrent advies gvraagd aan de S.E.R. Hoe? Over de wenselijkheid van de realise- Originele PINOCCHIOcréatle, onvoorstelbaar makkelijk, gezond en niet te verslijten. voorschool, werk en weekend! in de maten 28-42 diverse kleuren natuur lederplantage crêpe zolen. Voor ledereen die van gezonde, Jeugdige schoenen houdt I Alleen écht met het Tinoccfiïo merK* Maandag dicht - Woensdag open Schoenreparatie in één dag klaar. Torenstraat 5 „by de Oude kerk" Telefoon 3473 Winkelcentrum „Smitshof" Telefoon 8290 ring van het beginsel van gelijke be loning bestaat bij de minister geen twij fel. De vraag is hoe de verwezenlijking van dit beginsel kan worden gewaar borgd. Natuurlijk kan bij kollektieve arbeids overeenkomst een aanspraak op gelijke beloning bij gelijkwaardige arbeid wor den gemaakt, maar de moeilijkheid is dat er naast gemengde ook niet -ge mengde funkties voorkomen en dat er ook .tal van werknemers zijn, wier ar beidsvoorwaarden niet gefundeerd zijn op een c.a.o. Met een beginselverklaring alléén ko men we er dus niet. De rechter komt dan voor te grote interpretatieproble men te staan. Wat moet hij b.v. ver staan onder het begrip „arbeid van ge lijke waarde", dat in verband met de kwestie van gelijke beloning zo veel vuldig wordt gehanteerd? Terecht heeft minister hieromtrent advies ge vraagd aan de S.E.R. Voorts vraagt de minister de S.E.R. on der meer of aan iedere vrouwelijke werknemer een individuele aanspraak moet worden toegekend en of er een ad viescommissie tussen rechter en belang hebbende moet worden ingelast. Ge dacht wordt hier aan een aantal be- drijfstaksgewijze opererende advieskom missies, die vóór het instellen van een vordering inzake gelijke beloning een advies aan de rechter uitbrengen. Der gelijke kommissies kunnen inderdaad de taak van de rechter verlichten, maar dan moet de rechter eerst wel weten aan welke voorschriften hij kan toet sen. Klassifikatie Het zal overigens geen eenvoudige zaak zijn om de beloningsverschillen tussen manlijke en vrouwelijke werknemers teniet te doen. Er zijn allerlei kruip- en sluikwegen om aan gelijke beloning te ontkomen. Zo gebeurt het nogal eens dat werkzaamheden, die doorgaans door vrouwen worden verrricht, in lagere funktiegroepen worden ingedeeld. Kortelings is nog gebleken dat bij een bedrijf als de Nederlandse Spoorwegen 53 vrouwen met een middelbare oplei ding in lagere funkties waren aangeno men dan mannen met een dienovereen- komste vooropleiding! Terecht stelt het maandblad van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwen- belangen dat alleen een serieus klassifi- katie-onderzoek klaarheid kan brengen over de vraag of al dan niet van ge lijkwaardige arbeid sprake is. Daarom dient de mogelijkheid tot klassifikatie van funkties in sektoren waar vrouwen arbeid overheerst, zo spoedig mogelijk te worden onderzocht. Pas dan kan ob- jektief worden beoordeeld of een indi viduele werkneemster, ingedeeld in een bepaalde funktieklasse, ten opzichte van werknemers in andere funktieklassen, wat het loon betreft, aan haar trekken is gekomen. Terecht stelt dit blad dat op het ogenblik het funktieloon van grote groepen vrouwelijke werknemers teveel een eenzijdig beoordeelde zaak is. Dikwijls wordt juist de arbeid, die door gaans door vrouwen wordt, verricht, on dergewaardeerd. Een onderwaardering, die meer berust op historisch geroeide ontwikkeling dan op rationele gronden. Op 1 oktober 1971 1b ons nieuwe echtscheidingsrecht in werking getreden. Hoewel niemand zal durven beweren dat het by ons nieuwe echtscheidingsrecht om een eenvoudige materie gaat, menen we er toch goed aan te doen van het nieuwe echtscheidingsrecht een korte samenvatting te geven, vervat in 12 punten. 1. De enige grond voor echtscheiding en scheiding van tafel en bed is duurzame ontwrichting van het huwelyk. Het gaat hier, anders dan vroeger, om de objek- tieve toestand van het huwelijk. 2. Een vordering tot echtscheiding of scheiding van tafel en bed kan door bei de echtgenote samen of door één van hen worden ingediend. 3. Met duurzame ontwrichting als schei- dingsgrond en de mogelijkheid van ge meenschappelijk verzoek tot scheiding heeft de z.g. grote leugen eindelijk afge daan. 4. De vordering tot echtscheiding wordt afgewezen als de duurzame ontwrichting in overwegende mate aan de eiser te wijten is en de gedaagde om die reden verweer voert 5. De vordering wordt eveneens afgewe zen als de andere echtgenoot, aan wie de ontwrichting niet in overwegende ma te is te wijten, in pensioen en dergelijke uitkeringen zou worden getroffen. (Uit deze bepaling blijkt dat de schuldge dachte niet volledig is uitgebannen). Echtscheiding en scheiding van tafel en bed kunnen worden uitgesproken na dat het huwelijk één jaar heeft geduurd. Deze termijn kan worden verkort bij bijzondere omstandigheden en als de rechter ervan overtuigd is dat verzoe ning is uitgesloten. Na scheiding van tafel en bed kan het huwelijk op gezamenlijk verzoek meteen worden beëindigd; op eenzijdig verzoek na drie jaar. (Deze termijn kan bij wangedrag van de andere echtge noot tot één jaar worden bekort). Thans kan dus ook één van de echtgenoten na scheiding van tafel en bed ontbinding van het huwelijk verkrijgen als de an der niet wil meewerken, zij het ook dat hiermee meer tijd gemoeid is dan wan neer het verzoek tweezijdig is. Presidentieel verlof om te procederen is niet meer nodig. De vorm van de pro cedure is bij gemeenschappelijk verzoek een rekestprocedure, bij eenzijdig ver zoek een dagvaardingsprocedure. Als een echtgenoot niet over voldoen de inkomsten beschikt, kan hem alimen tatie worden toegekend. De schuldvraag wordt hierbij - in tegenstelling tot het oude recht - niet onderzocht. De alimen- atieverplichting van een gewezen echt genoot eindigt bij tweede huwelijk of konkubinaat van de ander. 10. Beslissingen inzake het gezag over de kinderen kunnen nu reeds bij het uitspreken van het echtscheidingsvonnis worden genomen. Op aandrang van de Tweede Kamer is een bezoekrecht n de wet opgenomen voor de ouder die niet met het gezag over de kinderen wordt belast. Kinderen van 14 jaar en ouder worden bij beslissingen inzake voogdij, bezoekrecht e.d. gehoord. 11. Bij scheiding op gemeenschappelyk verzoek moet een voorstel worden over gelegd inzake de voogdij, de voorziening in de kosten voor de opvoeding van de kinderen e.d. 12. Beëindiging van het huwelijk door echtscheiding of na scheiding van tafel en bed geschiedt door inschryving van het vonnis in de registers van de bur- gerlyke stand. De nieuwe regeling zal zonder twijfel met zich brengen dat het aantal echt scheidingen toeneemt. De nieuwe rege ling biedt immers in het algemeen meer mogelijkheden tot scheiden dan de oude wet. Bovendien zal menige partij die voor heen niet kon scheiden, nu alsnog een vordering daartoe indienen. Kleine gaatjes in gummislangen kunt u dichtmaken door deze te bestrijken met dikke terpentijn. Gebruik geen „slypplank" voor het rei nigen of slijpen van uw messen, u be derft dan het glanzende oppervlak. Ge bruik liever een goed slijpapparaat. Moet een stopkontakt in uw woning ver nieuwd worden, maak dan eerst de hele leiding stroomloos alvorens u begint te werken. Het veiligste is als u de smelt- veiligheid uit het schakelbord draait. Eiwit blyft langer styf, wanneer u er een beetje bakpoeder doorheen klopt. MOEDERDAG-KADO'S vindt U by ons in grote keuze. Koper, tin, glas- en aardewerk, Griekse deur hangers, waskaarsen, te veel om op te noemen. Kom eens kyken in DE POTTEKIJKER, Toren straat 15, naast de Oranje zon. Speicaal ook voor Moeder dag 10°/o KORTING by contante betaling op tuin meubelen, parasols, para solstandaards en tuintafel- tjes. WINKELCOÖPERA TIE, Soest, Torenstraat 14. Tel. 2953. Gryp Uw kans by Wim en Jans. Weer 82 nieuwe BANKSTELLEN, die 1 week tentoon gestaan heb ben op winkelbeurs. Tevens eethoeken, hang- en sche merlampen, onix tafels, vloerbedekking enz. Dit alles wordt verkocht voor 1U van de prys. W. Ham, Bloemenhandel, Hoogland- seweg 19, Nykerkerveen. Gevraagd voor direkt of later met praktijkervaring, bekendheid met kleuren televisie strekt tot aanbeveling, maar is geen vereiste. De juiste man kan rekenen op een goed salaris en gunstige arbeidsvoorwaarden. Uw sollicitatie wordt gaarne ingewacht bij de directie van KOORNSTRAAT 29 U kunt ook telefonisch een afspraak maken, telefoon (02150) 15651, toestel 02. Wie is genegen enige we ken de (geen verpleging) op zich te nemen van een dame, die na een verblijf in een ziekenhuis, nog hulp nodig heeft? Inlichtingen verstrekt gaarne, na telefonische afspraak, R. D. IJsseling- Voskuil, Veenbesstraat 218, tel. 7271, Soest. ter kennismaking, Volgende 5 lessen ƒ27,50. V.W. RIJSCHOOL STEGEMAN Van Weedestraat 86, Soefi Telefoon 2426 Voor moederdag prachtig# sortering BLOEIENDE eil BONTE PLANTEN. Ook ruim gesorteerd in opge maakte bakken. Opge maakte hangbollen vanaf 6,-. Regelmatig verse snybloemen. Kwekery E. VAN OEST, Oude Grachtje 17. Tel. 2142.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3