toen - - Vrijdag 12u>" 1972 50e jaargang no. 78 Uitgave Orokberij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 20, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 DRAM IN VIETNAM IN LAATSTE FASE NATO luchtmacht oefening zal komende week veel geluidshinder kunnen veroorzaken De Soester Orkest Vereniging Het oog gericht op het Nabije Oosten NBM-bus ramde verkeers licht Winkeldievegge betrapt Driemanschap S.0. Soest valt uiteen Ook VVD-er Veenendaal accepteert raadszetel niet Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 33 3 Kleine diefstallen in de zwembaden Pas geboren ponyveulen gleed in een sloot Sportuitwisseling met Soest Duitsland SOESTER Abonnement j kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag A.s. maandag, dinsdag en woensdag, 15, 16 en 17 mei, eventueel in verband met slecht weer ook donderdag 18 mei, zal een grote Nato-luchtmachtverdedigings- oefening worden gehouden, waaraan al le luchtmachtbases in West Europa zul len deelnemen. Er zal op die dagen dag en nacht gevlogen worden, weliswaar niet lager dan 500 meter, maar er zal met grote geluidshinder rekening ge houden moeten worden. De commandant van de Luchtmacht heeft na ampele overwegingen alléén voor deze oefening toestemming gege ven om de hinder tot deze dagen te be perken. Men heeft begrip voor de over last die de burgerij wordt aangedaan, maar deze oefeningen zijn nodig om het gehele systeem te kunnen uitproberen. Er zal strikt de hand worden gehouden aan de aanvlieg- en uitvliegroutes, maar men is er zich terdege van bewust, dat ondanks dat, de geluidshinder groot kan zijn. Men vertrouwt erop dat ook de burgers begrip zullen opbrengen voor de nood zaak van het houden van dergelijke oefeningen. In principe komt dit slechts éénmaal per jaar voor. Verder kan medegedeeld worden dat men hoopt de defecte ge luidsdemper cp de vliegbasis Soester- berg, eind deze maand of begin jtsni hersteld te hebben. OURANT Kort nadfpres'c'ent Nixon via de te levisie haverkondigd dat °°k al door dat de 'idvietnamese legers het zo goed ded de terugtrekking van Ame rikaanse oePen gewoon door kon gaan, komen fiebten die er niet om liegen. De troer' van Noord-Victnam en Viet- cong vfveren de provinciehoofdplaats Quang met de burgers mee vluch ten de^u*dvietnamese troepen, kom- man<feen ver voorop en een slag om Hué i«aanstaande met haast voorspel bare l3g; ook die stad kan vallen. Dat fr'ooral een prestigeverlies: de le gers 1,1 President Thieu hebben een eigervk militair niet helemaal verant- woori ernst gemaakt met de verdedi ging an bet strategisch vrij onbelang- rij kt Quang Tri, omdat dit een hoofd- pla?: is en een mooie basis om een Vieongregering te laten zetelen. En als enmaal een stuk Zuid-Vietnam een eigt regering heeft wordt de ncder- laa van het regime in Saigon wel wat er; onder de schijnwerpers gezet. N is Quang Tri tóch gevallen. En Hué k.i eveneens verloren gaan: de vroege- n keizersstad en naar het gevoel van V'e Vietnamezen toch nog de geeste lijke hoofdstad van het hele land, noord En zuid. ïDe vernedering van Thieus regering is /groter dan ooit en daarmee ook de po- litiek van Vietnamisering die is opgezet door president. Johnson en ijverig ver der utgevoerd door Nixon. De opzet was de V.S. zoveel mogelijk zonder pres tigeverlies uit Vietnam los te maken door de Zuid-Vietnamezen te trainen en uit. te rusten op een kolossale manier zodat ze het op eigen kracht zouden kunnen bolwerken. Overgangsperiode Die opzet heeft niet geheel en al ge faald. Werd eerst de strijd voorname lijk door de Amerikanen geleverd, dat is meer en meer overgenomen door Viet namezen en soms niet zonder sukses v/anneer de instrukteurs nog aanwezig waren en vooral een kernmacht van het Amerikaanse leger de ruggegraat van verdediging of aanval vormde. Thans echter, nu de Amerikanen zo goed als verdwenen zijn van het slagveld en al leen nog uit de lucht meevechten, blijkt dat met geld en lessen en materiaal uit het Zuidvietnamese leger geen organi satie is opgebouwd die de tegenstanders de baas kan. Het vervelende hiervan voor Nixon is niet dat Thieu het daardoor moeilijk krijgt. In principe heeft Washington - wat men ook zegt - Zuid-Vietnam al lang en breed opgegeven. Er werd slechts gewerkt aan een rcspéktabele overgangsperiode i'oor het noorden het zuiden zou inlijven; dan staat het niet zo of de V.S. echt verloren maar kan de schuld voor de uiteindelijke neder laag doorgeschoven worden naar de volgende regeringen In Saigon. Nu, van deze strategie lijkt niet veel meer terecht te komen. Het is mogelijk dat net als vorige keren de Vietcong en de Noordvietnamese troepen plotse ling de strijd staken, maar dc herinne ring blijft dan toch wel levend dat ze op ieder gewenst moment de vloer weer kunnen aanvegen met Thieus troepen. En die zekerheid is ook al van belang bij de onderhandelingen nu, die in het verborgene weer opnieuw begonnen schijnen. Het beste wat Nixon naar het schijnt daar nog uit kan proberen te halen is dat de Noord-Vietnamezen beloven met hun campagnes niet zijn verkiezings campagne te verzieken. Thieu wint daar dan nog een paar maanden respijt mee, maar glorieus kan het allemaal niet meer worden, niet voor hem en zeker niet voor de Amerikanen. Nadat de nog jonge Soester Orkest Vereniging enige malen in het openbaar is opgetreden en we kunnen wel vast stellen met groot succes, is zij weer op maandagavond met nieuwe muziekstuk ken aan de st-udie getogen. Vele toehoorders bij het concert in de Petrus en Pauluskerk spreken nog steeds over deze avond. Er zijn zelfs personen, die contact met de dirigent of het bestuur zoeken, om te trachten de schroom te overwinnen, lid van de SOV te worden. Dat zijn personen, die jaren geleden een instrument bespeeld hebben, doch dit nadien door verschillende omstandighe den niet meer gedaan hebben. Het bestuur deelde ons mede, dat het merendeel van de thans aanwezige le den, hun instrument na jaren weer te voorschijn gehaald hebben en zeer goed mee kunnen komen. Men schijnt ook nog niet precies te we ten tot wie men zich moet wenden om nadere inlichtingen en daarom delen wij op verzoek van het bestuur het volgen de mede. Er wordt iedere maandagavond gerepe teerd in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat 46. Voorts zijn de diri gent, de heer W. de Vries, Irenelaan 25, tel. 5646, en de heer C. Smit, secretaris, Irenelaan 51, tel. 6165, gaarne geneigd iedere gewenste inlichting te geven. Diverse instanties hebben ook reeds contact gezocht om in het seizoen '72/73 zich van de medewerking van de Soes ter Orkest Vereniging te verzekeren. Dat kan natuurlijk, doch in verband met het in studie te nemen repertoire, is het belangrijk, dat het bestuur zo spoedig mogelijk weet hoeveel malen op haar medewerking wordt gerekend. Zoals wij al in onze courant van dins dag meedeelden, was mevrouw Oud van de Van Beuningenlaan er in ge slaagd te voldoen aan alle eisen die door de bottelaars van Coca-Cola en Fanta gesteld waren in het kader van de aktie „Shopping Olympiade", waar mede zij zich verzekerde van vijf minu ten gratis winkelen. Precies om tien uur drukte de Coca- Cola-vertegenwoordiger van het rayon Soest, de heer Voogt, de stopwatch in en trok mevrouw Oud de supermarkt van Vreman n.v., gevestigd in het win kelcentrum „De Smitshof", met haar, wagentje in. Ondanks haar aangepaste kleding, o.a. gymschoenen en een van te voren op gemaakt „plan de campagne", staken de zenuwen vooral in de eerste minuten even de kop op, maar met aanwijzingen en luide aanmoedigingen herkreeg me vrouw Oud de rust die nodig is om in elk geval dit keer het boodschappen zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Regelmatig bracht de heer Voogt haar cp de hoogte van de resterende minuten waardoor het tempo steeds hoger kwam te liggen en de hoog opgestapelde bood schappen van het wagentje dreigden te vallen. Na vijf minuten werd onder grote be langstelling aan de afrekening begon nen, uiteindelijk kwam er een bedrag onderaan de meterlange telstrook te staan van maar liefst ƒ627,25, waarmede mevrouw Oud zich vólgens de heer Voogt in de groep „besten" plaatste. Waarom eigenlijk nog de Hooge Veluwe, het grootste Natuurreservaat in ons land, aanprijzen? Omdat, wanneer je door toe vallige omstandigheden gedreven de voet weer eens op deze bodem hebt gezet, je met nieuwe verrukking de schoonheid van dit plekje grond ondergaat. Dit Ve- luwe-deel kunnen we steeds weer onder uw aandacht brengen, al denkt U „kennen we al Er is een mooie folder verschenen (4- talig). die U inlicht over de openings tijden en de entreeprijzen. Vanaf 30 april tot en met 16 juli kunt U bovendien in het museum de speciale tcntoónstelling zien van 58 schilderijen en 25 tekeningen uit de collekties van Moskou en Lenin grad. Het KröllerMüller Museum, dat in het begin van dit jaar na een verbou wing werd geopend, is in deze nieuwe staat de moeite van bezichtiging ruim schoots waard. En nogmaals geconfron teerd worden met de vele prachtige kunstwerken van Van Gogh, ook al bent U weer geneigd te zeggen... „ken nen wc al"blijft een belevenis. Ten minste zo verging het ons. Te beginnen met deze zo zonnig inge zette meimaand kunt U wandelen met dc NS. Veertien voor U gebundelde wande- linnen vindt U in het boekje, dat de NS voor U samenstelde, inclusief een lijst, van de prijzen der speciale spoor kaartjes, die hiervoor nodig zijn. Heeft. U belangstelling voor de Biesbosch, dan kunnen wij U via diverse folders de mo gelijkheden voorleggen, die een bezoek aan dit gebied kunnen verwezenlijken. Ook met. gezelschappen of in clubver band zijn er unieke kansen hier een kijkje te gaan nemen. Wie eens feestelijk uit wil gaan, moet beslist het vouwblad „Een feestelijke zomeravond in Scheveningen" komen halen. Een hierbij behorend boekingsfor mulier garandeert U een tweedaags ar rangement nwt een voorstelling van Paul van Vliet. Wim Kan, Rients Gratema, een keuzo uit een tweetal musicals en waf U verder aangeboden wordt op ge bied van „wat dc tong streelt" Is meer clan aantrekkelijk en voor ons moeilijk te beschrijven. He» beste is dus even bij ons naar chre folder te informeren en 4an on naar de feestavond in Sche veningen! Het pand Van Weedestraat 3, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats, nu het politiebureau Dinsdagmorgen heeft een NBM bus de verkeerslichtmast bij de kruising Kerk- straat-Soesterbergsestraat geramd. De bus reed door, in de veronderstelling, zoals de chauffeur-de 22-jarige C. F. W. uit Amersfoort later verklaarde, dat hij niets beschadigd had. Hij was bij het afremmen geslipt. Het verkeerslicht dat niet meer werkte, werd nog dezelfde dag gerepareerd. In de supermarkt van de firma Zoete lief aan de Soesterbergsestraat werd mevrouw G. C. M.-K. (25) betrapt op winkeldiefstal. Zij werd op het politie bureau gehoord, waar aan het licht kwam dat zij zich in de afgelopen we ken hieraan meermalen bezondigd had. Het driemanschap Zwartkruis, Bouman, Batenburg gaat na een jaar werken uit een. De heer J. Batenburg, de coach, en de heer Chr. Bouman verlaten S.O. Soest op eigen verzoek. Van hen zal aan het einde van het seizoen afscheid ge nomen worden. Als nieuwe coach zal gaan optreden de oud-eerste elftalspe ler de heer B. Bakker. Vrijdagavond moeten de basketballers reeds hun wedstrijden spelen. De ande re sporten komen zaterdag 27 mei aan bod. Voor de eerste keer nemen dit jaa.r tafeltennissers, hockey-ers en voetbal lers aan deze sportuitwisseling deel. Zondag 28 mei wordt een rondrit tfoor de stad Soest gemaakt, waarna om 14 uur het gezelschap de thuisreis aan vaard. Het ligt daarbij in de bedoeling een kleine rondrit door het Sauerland te maken. De aankomst in de woonplaats is ge- planned rond 22.00 uur. Alle deelnemers zijn gekozen uit de leeftijdsgroepen 16 tot 20 jaar. Zij wor den, zoals gebruikelijk, ondergebracht bij duitse gezinnen. Het bezetten van de raadszetel, ontstaan door het bedanken van het VVD-fractie- lid, de heer J. Geerlings, levert de partij enige moeilijkheden op. Bedankte eerst de heer F. Timmer voor de eer. thans blijkt ook de heer J. Veenendaal een be noeming niet te zullen accepteren. De volgende kandidaat wordt nu de heer J. A. Detmar. Mevrouw Oud tijdens haar „plundering" by de Supermarkt Vreman N.V. Mevrouw S. deed aangifte van diefstal van haar handschoenen uit de gardarobe van het instructiebad De Turf. In het Natuurbad miste iemand een deel van zijn ondergoed. Het lijkt op zijn plaats, bij de opening van het zwemseizoen, de algemene waar schuwing te laten uitgaan toch vooral geen waardevolle voorwerpen mee naar het zwembad te nemen of deze in ieder geval ter plaatse in bewaring te geven. Kennelijk verrast door een vroegtijdige geboorte, bracht een pony in de nacht van zondag op maandag te dicht bij een sloot in Colenso haar veulen ter wereld. Het jonge dier is daarna in de sloot ge gleden, maar werd, dankzij het gehinnik van haar moeder tijdig gered. De heer Dubbers uit Colenso hoorde het misbaar en toog op onderzoek uit. Alleen slaagde hij er echter niet in het veulen te redden. Met assistentie van de politie, die gebruik maakte van een ladder en touwe, kon het dier na twin tig minuten op de wal worden getrok ken. Nadat het in de garage van de heer Dubbers was drooggewreven werd het naar de wei teruggebracht, waar de moeder zich direct over hem ontfermde. De pony was eigendom van de heer v. d. D. van de Hartweg, die nog niet op de geboorte gerekend had. Het veulen kwam dan ook een paar dagen te vroeg. President Sadat van Egypte is bezig de vriendschap te herstellen met zijn Tu nesische kollega Bourguiba. Dit is al opmerkelijk want Bourguiba heeft al sinds jaren de opvatting dat Israël nu eenmaal bestaat en dat de Arabische landen er beter aan doen met dit land samen te werken dan er oorlog mee te voeren. Dat heeft er toe geleid dat Bourguiba uit de Arabische gemeenschap werd gestoten, wat hem ook niet tot andere gedachten heeft ge bracht. Waaruit haast geen andere kon- klusie getrokken kan worden dan dat de Arabische leiders nu wel anders den ken. Zo kort na Sadats bezoek aan Moskou wekt. dit de indruk of de Russen be paald niet zoveel voelen voor de Egyp tische krijgslustige plannen als Sadat suggereert. Daar komt bij dat juist in deze tijd Israël bekend maakte dat het er niet over dacht ooit weer de Egypte- naren terug te laten keren in de Gasa- strook, wat nagenoeg tot geen reakties in Egypte leidde. En Tsraëls premier, mevrouw Meir, be zoekt Roemenië, zonder dat of de Rus sen of de Egyptenaren foei roepen over het eerbewijs dat dit kommunistische land daarmee aan Israël brengt. Mevr. Meir zegt dat zij tevreden is over dit bezoek, zonder uit te leggen waarom. Maar wel is bekend dat de Roemenen, zonder nu direct officieel te willen be middelen, willen ijveren voor het uit praten van de geschillen, die het nabije oosten al zo lang in spanning houden. Voeg daarbij dat Israëls minister van buitenlandse zaken, Eban, in een in terview verklaarde dat het nabije oosten niet langer een krisisgebied is, dan duidt dit er eveneens op dat achter de scher men, zeker ook op aandrang van Was hington en Moskou beide, de tegenstel lingen verminderd zijn inplaats van verscherpt. Er is sprake van een grote kalmerende invloed, eigenlijk voor het eerst sinds de juni-oorlog en die was in 1967, zodat het zo langzamerhand wel tijd werd. KANTMAN. 120 Spester sporters, met. 5 man bege leiding, vertrekken vrijdag 26 mei a.s, naar Soest in Duitsland voor de tradi tionele sportuitwisseling. Aan de sportwedstrijden nemen dit jaar deel een zwemploeg, bestaande uit 10 dames en 10 heren; een volleybalploeg van 8 dames en 8 heren; 7 dames- en 7 heren badmintonners, 7 tafeltennis sers, 12 hockeyende heren, 7 turnster! met een leider, 12 voetballers, 11 hand ballers en 10 dames- en 10 heren bas ketballers. De afvaardiging staat o.l.v. de loco- burgemeester de heer K. de Haan, en de heren K. Levinga, H. Butzelaar, W. Paans en de directeur van de sport stichting de heer Th. Peet. Het gezelschap vertrekt vrijdag 26 mei, met bussen van de firma Tensen, om 12.30 uur, vanaf het Dorpshuis te Soes- terberg en om 13.00 uur vanaf de Sport hal Beukendal.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1