hang MA eve Goudft ere-penning gemeente Soest vt»r scheidende burgemeester bitengewone openbare VERCAERING van de gemeenteraad KIPROLLADE Frans Bosman N.V. i - 2334 - OP ENTE KEU-BERBER Soester Poelier G. I.Schreur KIPKARBONADE van 4,75 nu 500 gram4,25 van 6,50 nu 500 gram4,50 KIP SATÉ van 1,00 nu0,90 1 I u 'kwerk ilefoon 2707 v.a,7,895, WESTRA VHS RIJLES Zeer gezien mens 13,40 per tegel Kela Tapijtshowroom Zingende dolfijnen in het Dolfinarium gutste Harderwijk Lustrumviering Paltz- en Eemgeuzen Gevonden voorwerpen Dank van de provincie Dankwoord van de burgemeester NU OOK ZEGELS BIJ: Ontdek de andere manier van kip eten bij engratis WISQ-ZEGELS. Receptie Dank van Eemland Cadeau van de burgerij 'LEXA oducten schilder rk kan of met bekking el staat u alles VRIJDAG 12 MEI 1972 ;nken de im. Sunbeam lijk prijzige Onze grootste. )mfortabele 4-deurs). Kost lijn luxe interieur Dat wel. .spiraties niet taal van 1500 GT. markant detail net een ïg voor een mse loopt. ing verkoop van rijbewijs. ïweweg 59 - Soest Telefoon 3288 koopt 3MPEN, IJZER, ER en METALEN, erdags na 12 uur GESLOTEN. kennismaking, ide 5 lessen ƒ27,50. V RIJSCHOOL STEGEMAN eedestraat 86, Soest Telefoon 2426 es voor ARNA ACHINES EERTOUWER, laan 41, i 3531. oederdag prachtige g BLOEIENDE e» PLANTEN. Ook sortcerd in opgo» bakken. Opgc- hangbollcn vanaf gelmatig verse nen. Kweker^ OEST, Oude 17. Tel. 2142. Tijdens een ,(enBewone openbare vergadering hebben dinsdagmiddag de leden van de gemf161"33^ officieel afscheid genomen van de burgemeester. Als eerste sprak de w-ouder de heer K. de Haan, „het raadslid", zoals h(J zelf zei, „met de langste rinsstijd, hetgeen betekent: h\j zag u komen en hij ziet u gaan". Om een herhall te voorkomen vanhetgeen reeds gezegd werd bij het 25-jarig jubi leum van burgemeester, maakte de heer De Haan een op de persoon gerichte balans op n de ambstperiode en stelde daarbij de kernvraag: „Paste Soest bij u en past tiW Soest?" Voorop stelde hij dat geen brainstorming over deze balans had plaa<evon^en- Ook was er geenwerkgrocp, adviesgroep of stuurgroep, zelfs geen behs£roeP aan te pas gekomen, laat staan een Soest-generaal. ,.In deninvariS. 4946 ls er geen pro fiel vareen toekomstige burgemeester aan d gemeenteraad gevraagd. De lange van voorbereiding van medio juni t 1 december werd met uitste kend citaat bekroond", aldus de heer De Hn- Zich afvragend of de burge- meesl wel bij Soest paste, zei hij: „Soe.'Was in Eemland een beetje een iJUtekentje. Wij zijn van oudsher hier een einig vrijgevochten, niet zo stijf en warjan overdrijving en statuszoekerij". Aardend dat in de late twintiger en vrn:e dertiger jaren door toename uit anrre landsdelen de gemoedelijkheid ev' teloor dreigde te gaan, doordat de njawelingen zich nogal kritisch opstel- d'„zoals bij dezulken gebruikelijk met Gfi opmerkelijk gebrek aan opbouwende ir ëen", concludeerde hij dat in 1939 de j-riode van groeistuipen werd afgeslo- rn. „De geest werd weer gericht op erbetering van woonklimaat en ge- neentelijke voorzieningen". Die lijn [iverd in de na-oorlogse jaren in ver strekte mate voortgezet, „soms kalm en geleidelijk, soms stormachtig". Soest houdt van eenvoud, gewoon door werken in goed overleg", zei de wet houder „en op dit stuk bent u duide lijk gelijkgezind. Uw persoonlijkheid heeft veie kanten. Een aantrekkelijke kant was het. enfant-terrible, dat mis schien gelukkig, nooit zo naar buiten is gekomen". Nn de goede samenwerking met de op volgende colleges gereleveerd te hebben, ging de heer De Haan verder: „Uw per soon stond ook borg voor een individu ele benadering van de persoonlijke pro blemen van de gewone burger, vooral in zaken van zelfbestuur van het college van b. en w.". Na het sterke vermogen van de burge meester gememoreerd te hebben om mee te groeien met de ontwikkeling van het gemeentelijk bestel, zei hij: „Samenvat tend kunnen wij rustig stellen dat Soest bij u en u bij Soest paste, met op de balans een groot'voordelig saldo in alge mene zin". Daarvoor was hij hem dank baar, „Soest heeft veel aan u te danken. De dank van een gemeente kan op ve lerlei wijze worden uitgedrukt. De in deze situatie beste wijze van hul deblijk lijkt ons. het u verlenen van de gouden ere-penning van de gemeente Soest. Als iemand deze verdiend heeft, bent u het wel". Met de wens dat de burgemeester in goede gezondheid nog goed en belang rijk werk voor ons land mocht ver richten, besloot de wethouder zijn dank woord. Namens de leden van de raad sprak vervolgens mevrouw P. J. Oranje-En- tink. „Vooreerst mag ik constateren, dat uw beminnelijk optreden en uw natuur lijke opgewektheid u tot een zeer ge zien mens hebben gemaakt". Mevz'ouw Oranje merkte vervolgens op dat de burgemeester bijzonder gesteld was op goed teamwerk en dat als voor zitter ook waar wist te maken in de verschillende raadscommissies. „Het is ons, leden van de raad. bij vele gelegenheden gebleken welk een echte, warme belangstelling u hebt voor de mensen waarmee u werkt en hoe altijd uw persoonlijke belangstelling is uitge gaan naar mensen in moeilijke omstan digheden". Ook mevrouw Oranje herinnerde aan de problemen die er verbonden kunnen zijn aan de vierjaarlijkse wisseling van de raad, „Wij hebben gemerkt dat er een man met natuurlijk gezag, gepaard aan grote kennis van zaken en achter gronden. onze voorzitter is geweest. Ook naar buiten hebt u uw gezag laten blij ken". Na gewezen te hebben op zijn autori- De heer G. Krulmer ontving de cheque uit handen van de burgemeester. zuiver scheerwol - 5 jaar garantie. Alleenverkoop voor Soest v. Lenneplaan 73 - Soest tel. 02155-8995 (Ook zaterdags geopend) overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. T Dankzij een handendoekenactie en dank zij de medewerking van enige ouders, hebben de Paltz- en Eemgeuzen zaterdag hun 7e lustrum gevierd. De Paltzscouts zouden die dag 35 jaar bestaan hebben, als niet 5 jaar geleden door een fusie de zeeverkennersgroep was geformeerd. Er was voor zaterdag een programma opgesteld, dat begon met een receptie waar, naast praktisch alle ouders, o.a. wethouder K. de Haan, de oud-groeps leider D. v. d. Wal, pastoor v. d. Vegt, de districtscommissaris de heer H. Hul- sink en mej. B. Moll namens de fakkel draagsters, aanwezig waren. In de middag kwam men bij elkaar in de tuin en van de familie Jansen aan de Eikenlaan waar de vlag werd gehe sen. Vervolgens was er een filmvoorstel ling in het gebouw Eltheto, waarna een wandelpuzzeltocht werd gehouden. De dag werd besloten met een feestdiner, waar schipper Rob van Dijk woorden van dank sprak aan alle medewerkers. De See-pfadfinder uit Koblens, een groep die vorig jaar ontstaan is met medewer king van de Paltz- en Eemgeuzen, stuur de een schriftelijke gelukwens. De navolgende voorwerpen werden op hpt. politiebureau als gevonden aangege ven: zakmes, etui met sleutels, porte- monnaie met inhoud, herenhorloge, gou den ring met steen, hond, bromfiets shawl, sleutels aan ring, bankbiljet, voetbal, fietstas met. fietspompje, da mesfiets en regenpak. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, In- dag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, in- teit, in de goede betekenis van het woord, „niet autoritair, want dat bent u beslist niet geweest" en gezegd te hebben dat ook kritiek hem niet ge spaard was gebleven, stelde zij de vraag of het mogelijk was aan anderen te le ren hoe plannen en voorstellen in te leiden „zonder wie dan ook te hinde ren of te irriteren". Mevrouw Oranje besloot: „Vandaag ne men wij gezamenlijk afscheid van een stuk levenswerk van u, waarop wij naar wij hopen en ook toewensen, u zult te rug zien als op een stuk welbesteed die nend leven. U houdt ermee op als een gezond mens. Het zal vreemd zijn om u als ambteloos burger te zien. U zult het eenvoudig niet kunnen nalaten Uw ga ven verder dienstbaar te maken. Wij wensen u toe dat u nog vele goede jaren zullen worden gegeven temidden van hen die U lief zijn. Met goede her inneringen, wij zullen u niet licht verge ten". Namens de raadsleden bood zij hem een boek aan. Namens de commissaris van de Konin gin sprak het lid van Gedeputeerde Staten de heer Mr. W. R. van der Sluis. Hij dankte de burgemeester voor het vele dat hij voor de provincie gedaan had, eerst als burgermeester van van Abcoude, daarna als burgemeester van Soest. „U hebt Soest zien groeien van 20 tot 39 duizend inwoners. Dat is gepaard gegaan met alle bestuurlijke en planologische moeilijkheden die dat met zich brengt. Niet zozeer als waarnemend commissaris, dat ik sinds vanmorgen ben (prof. Ver dam was door ziekte verhinderd), maar meer als gedeputeerde die belast is met de ruimtelijke ordening en huisvesting, heb ik dat mee mogen begeleiden, mis schien zegt u wel veroorzaken. Het valt mij altijd op dat burgemeesters bij hun ambtsaanvaarding zweren dat zij be langen van de gemeente zullen dienen en de commissaris en gedeputeerden, de belangen van de provincie. Die beide be langen lopen niet altijd gelijk op". Hij noemde de burgemeester in dit ver band bijzonder standvastig in de onder handelingen, maar dat hij dat deed" met de ogen die naar mijn mening de meest vriendelijke zijn die ik ooit gezien heb". Het provinciaal bestuur had hem altijd bijzonder gewaardeerd. Zijn besluit om te vertrekken werd beteurd, maar ge respecteerd. „U blijft wonen in de pro vincie, u blijft voorzitter van de monu- mentenraad en wie weet wat de provin cie nog gaat vragen". Tot slot dankte hij de burgemeester voor de opmerking welke hjj maakte tijdens de algemene beschouwingen b\j de be handeling van de begroting van de ge meente Soest en waarbij hij kritiek le verde op de lange tijd die het provinci aal bestuur nam voor bet goedkeuren van bestemmingsplannen. Dat had geleid tot vragen van een Statenlid, waardoor het college van G.S. in de gelegenheid was baar beleid nog eens te verdedigen. Het had ook geleid tot het aanstellen van een extra ambtenaar. „Hartelijk dank voor alles wat u voor de provincie, voor het gewest en Soest gedaan heeft", aldus besloot de heer v. d. Sluis. In zijn dankwoord betrok de burgemees ter zijn ouders, die hem in de gelegen heid gesteld hadden zijn opleiding te De burgemeester ontving de gouden erepenning van de gemeente Soest uit handen van de loco-burgemeester de heer K. de Haan. mogen volgen. Dank bracht hij ook aan mooie cadeau dat met zoveel zorg werd Hare Majesteit de Koningin, die hem bij herhaling de kans gaf naar eigen inzicht en geweten het ambt uit te oefenen. Dankbaarheid ook voor alles wat hij en zijn vrouw in deze jaren uit de bevol king hadden mogen ervaren, voor de avond van 5 mei, dank voor alle arbeid hieraan besteed. „Ik acht het een groot voorrecht omringd door zoveel hartelijk heid afscheid te nemen". Zich tot de heer De Haan richttend zei h\j: „Ik heb mjj vanmiddag afgevraagd, wat moet er nu nog komen na alles wat u bij mijn 25-jarig jubileum hebt ge zegd. Hartelijk dank voor alles wat u daar nog aan toegevoegd hebt." Na gememoreerd te hebben de goede samenwerking in het college en het nut van het spreekuur onderstreept te heb ben, zei hij:" U hebt mij verrast met de gouden ere-penning. Ik heb deze zelf herhaaldelijk uitgereikt aan mensen, die buiten hun normale werkkring, veel voor de gemeente hebben gedaan. Ik ben ev bijzonder mee vereerd, maar aanvaard hem met schroom, omdat, wat. ik gedaan heb, gewoon mijn werk was. Ik moet het dan maar aanvaarden met de gedachte dat men daar tevreden over geweest is en het zien als een blijk van waarde ring". Hij had zich' altijd meer beschouwd als een dorpsburgemeester, dan als burge meester van een grote gemeente. De in- ter-menselijke verhouding wogen altijd zwaar. Hij vond het triest, dat een bur gemeester dikwijls iets niet af kon ma ken. Als identiteit van Soest had hij al tijd gezien de oude toren met omgeving en h^t speet hem dat hij de complete restauratie daarvan niet als burgemees ter kon meemaken. „Ik wil niet na mijn ambtelijke dood re geren, ik zal mij niet meer met de zaak bemoeien en niemand voor de voeten lopen. Maar dat wil niet zeggen dat ik nog niet een paar wensen heb. Eén van die wensen is dat de pomp, die daar al tijd gestaan heeft, dat die daar nog eens terug zal komen. Om u aan deze wens te herinneren heb ik gemeend u de kraan van de pomp cadeau te doen, waar. waardoor u ermee geconfronteerd wordt, zo nu en dan, dat aan die kraan nog een pomp moet komen". Mevrouw Oranje bedankte hij voor het uitgezocht. Dank ook aan de raadsleden voor de prettige samenwerking, „wij hebben nooit aan eikaars eerlijke bedoe lingen behoeven te twijfelen". De heer v. d. Sluis vroeg hij de dank over de brengen aan de Commissaris van de Koningin. „U hebt zeer subtiel ge zegd, dat de burgemeester van Soest niet altijd even makkelijk was en het niet altijd eens was met gedeputeerde staten. Ik heb me altijd op het standpunt ge steld, ik ben er voor de belangen van Soest. Er kunnen dan wel meningsver schillen zijn, maar het respect voor el kaar is altijd gebleven". Dank bracht hij aan de heer Gössmann uit Soest-Duitsland voor zijn aanwezig heid. Dank ook aan de vliegbasis voor alle geboden hulp, dank aan de ambte naren. De burgemeester besloot: „Zo nu en dan vindt op een schip de aflossing van de wacht plaats. Dat is nu het geval op het Soester schip. Het schip vaart door met bemanning, passagiers en lading. Het bestek is opgemaakt, de koers bepaald. Dagelijks wordt het bestek opgemaakt, de koers bepaald. Zo is het ook in Soest. My'11 vrouw en ik hopen nog enige tijd op het Soester schip mee te mogen varen; nu als passagiers, bijzonder ge- interesseerde passagiers". F. C. KUIPERSTRAAT 9 TELEFOON 2352 LET OP DE WEKELIJKSE RECLAME-AANBIEDINGEN IN DEZE COURANT! WISO introductie-aanbieding geldig tot en met dinsdag 16 mei (per portie van drie stokjes) „U hebt in de loop der jaren veel ver trouwen gegeven. Ik hoop dat u ook veel vertrouwen heeft teruggekregen". Na mens het comité cadeau jubileum en af scheid burgemeester sprak hij de wens uit dat de burgemeester nog vele jaren de gang van zaken in Soest zou mogen blijven volgen. Mevrouw J. Berkelbach v. d. Sprenkel overhandigde daarna een symbolische cheque ten bedrage van 38.472, De burgemeester beantwoordde alle spre kers cn bracht dank voor hun vriende lijke woorden. De cheque van het co mité overhandigde hij aan de voorzitter van de Stichting Benlinck Fonds, de heer G. Kruimer, die zei dat het geld een waardige bestemming zou krijgen. De buitengewone raadsvergadering werd bijgewoond door vele burgemeesters uit de omringende gemeenten, door alle hoofden van dienst en de echtgenoten van de raadsleden. Ook vele oud-raads leden woonden de vergadering bij. Aansluitend op de vergadering werd in de smaakvol versierde garage van de brandweerkazerne een zeer druk bezoch te receptie gehouden. Vele honderden kwamen het echtpaar Bentinck de hand drukken. Namens de Rotary Baam/Socst werd door de heer O. Grootveld uit Baarn een cheque ten bedrage van 1000,overhandigd voor De koperen kraan van de verdwenen oude pomp, een geschenk van de burge* meester aan de raad. Namens het samenwerkingsorgaan Eem land sprak de burgemeester van Amers foort, de heer M. Troostwijk. Hij noemde het kwijtraken van een goede buur ex tra triest. „Wij hebben in Eemland uw immer bezonken oordeel en uw wijze adviezen op prijsgesteld. Wij hadden graag gezien dat u had blijven meeden ken, mee discussiëren over en mee vor men van het gewest dat ook voor deze regio zal komen". Hij bracht dank voor de inbreng van de aanvang van Eem land af. ,Moge u en de uwen nog heel veel jaren in goede gezondheid en onder gunstige omstandigheden de werkzaamheden van het regional lichaam volgen", aldus be sloot de heer Troostwijk zijn dankwoord. Dank van burgenieesterskring Namens de burgemeesterskring sprak de burgemeester van Maarn, Mr. G. A. W. C. Baron van Hemert tot Dingshof. Hij volgt burgemeester Bentinck op als voor zitter van de kring. Hij dankte hem voor de ondervonden vriendschap. En over het weggaan: „Het is gewoon een verar ming, een man van stijl, van grote eru ditie, van grote evenwichtigheid. Ik dacht dat de gemeentenaren van Soest dankbaar mogen zijn, dat zij zo'n bur gemeester hebben gehad. Het ga u ver der wel." De heer W. van Zadelhoff bood daarna het cadeau van de burgerij aan. Hij me moreerde daarbij de feestavond van 5 mei j.1. waaraan vele culturele vereni gingen hadden meegewerkt, die op deze wijze hun dank hadden getuigd. De dank van de sportverenigingen had zich I gemanifesteerd bij de collecte voor het Bentinck Fonds, waaraan zij allen be- I iangeloos hadden meegewerkt. de Stichting Bentinck Fonds. De voorzit ter van de Wiso, de heer J. Wessels over handigde 'n cheque van 250. Burgerlijke militaire en geestelijke autoriteiten, be stuursleden van vele plaatselijke vereni gingen en directies van bedrijven kwa men de burgemeester en mevrouw Ben tinck bedanken. Meer dan twee uur lang. Tegen zeven uur keerde de rust terug rond de brandweerkazerne. Café-Restaurant „Groeneveld" Amsterdamsestraatweg 42 Baarn - Telefoon 02154-257'- ZATERDAG en ZONDAG MIXED-GRILL op 't plankje, geserveerd met frietjes en exo tisch gemengde sla, knoflook boter ƒ9.75 Onze zaak is geopend van 7-11 uur. Keuken open van 10 tot 9 uur ZAAL MET OPEN HAARD BESCHIKBAAR VOOR BRUI LOFTEN, PARTIJEN. RECEP TIES en VERENIGINGEN. ELECTROTECHNISCH BUREAU Grote sortering hangverlichting en staande lampen Showroom Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 O

Soester Courant | 1972 | | pagina 7