0» E G .SETTEN Sfishfsng Amersfoortse Kredietbank Bank zonder u «et tori wei op winstoogmerk Zingende dolfijnen in het Dolfinarium gróo.s«è Harderwijk DOLFINflRIUm VTB n.v. 11 Café-Restaurant „Groeneveld" Afd. Soest van de V.A.R.A. levert aandeel in actie „Ombudsman" Spreekuur van de krediet Krabbels van Knelis vereniging „De Soester Gemeenschap" vindt aftrek SOEST IN CIJFERS Statistische documentatie over het eerste halfjaar 1971 Zuster A. L Voskuil vertrekt naar Zambia „Geld hoeft niet, een generator mag ook wel" Grote materiële schade bij autobotsing op de Bosstraat Garage J. W. Huigen introduceert Zastava 101 Winkeldievegge op heterdaad betrapt NEC-direkteur L Fokkema met gouden speld onderscheiden Gevonden voorwerpen Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 44 4 4 Vrijdag 19 mei 1972 overdekte Dolfijnenstadi'on ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 -11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Harderwijk - Tel. 03410 - ,6041. VtRLOVINGS - 3UW6LIER HORLOGER ^0^ SOESTOUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 jQQQanaoQnnnnonnu 11 Amsterdamsestraatweg 42 11 Baam - Telefoon 02154-2576 I ZATERDAG en ZONDAG 15 „OPERETTE SCHNITZEL" Kippeschnitzel in paprika saus, rijst, doperwtjes en gemengde sla 7,50 I j Onze zaak is geopend van 7-11 II uur. 11 Keuken open van 10 tot 9 uur. ZAAL MET OPEN HAARD BESCHIKBAAR VOOR BRUI LOFTEN, PARTIJEN, RECEP TIES en VERENIGINGEN. □□□□□□□□□□□□□□□O Wanneer 23 mei a.s. de t.v.-uitzending vari „De Ombudsman" met aan het hoofd de bekende Marcel van Dam, plaats vindt met als doel door het be schikbaar komen van geld het voort bestaan van het bijzonder mooie werk te verzekeren, dan bruist ook de afd. Soest van de VARA van enthousiasme. Het Ombudsman-programma is niet meer van de beeldbuis weg te denken, de meer dan 35.000 reacties die men het vorig seizoen ontving onderstreepten dat duidelijk. Maar het t.v.-programma liep als pro gramma ondrdeel al snel uit de hand,- organisatorisch maar ook financieel. Het programma „De Ombudsman" kost de VARA compleet met het hele apparaat er omheen bijna 1.000.000,waarbij het feit dat van de nu ruim honderd medewerkers(sters) er zo'n 75 op vrij willige basis meewerken, slechts hun onkosten worden vergoed. De toch al zo bekende slechte financiële situatie van de omroepverenigingen maakt het de VARA onmogelijk om op deze wijze door te gaan met vooral die werkzaamheden die bepaald niet op het terrein van een omroepvereniging liggen. Dat houdt niet in dat de VARA zijn handen van „De Ombudsman" af wil trekken, maar men wil een Stichting in het leven roepen „De VARA-Ombuds- man" die het enorme werk verbonden aan het grote deel maatschappelijk werk en het geven van hulp en advies, letterlijk en figuurlijk voor zijn reke ning neemt. Om dit werk naar behoren te kunnen blijven uitvoeren is jaarlijks een bedrag gemoeid van ongeveer een half miljoen gulden en de actie van 23 mei a.s. heeft tot doel om heel Nederland deelgenoot te maken van het werk van de Stich ting, door het storten van een bijdrage via de reeds in bezit gekregen stortings- kaart, op sommige plaatsen is men nog druk bezig met de huis-aan-huis bezor ging van die kaarten, of door het bren gen van uw geldelijke bijdragen op de aangegeven adressen. Voor Soest zijn dat: mevr. Beernink, Betje Wolfflaan 38; mevr. Van Bercum, Weegbreestraat 10, de heer Van Oven, Dal weg 127; de heer Grift, Groen van Prinstererstraat 25 en de heer Hage naars, Eikenlaan' 55. Bijkantoor Soest: Hoofdkantoor: maandag 9.00-12.00 uur en 2.00- Eemstraat 58 - Amersfoort 4 00 uur- Telefoon 03490 - 16527 en 17400 woensdag 9.00-12.00 uur. \Tjjdag 5.00-8.00 uur. Tijdens de vergadering van de vereni ging De Soester Gemeenschap kon de secretaresse, mevrouw M. Muurling- Voorthuis^ mededelen dat het ingestelde spreekuur aardig werd benut. De belangstelling ervoor is stijgende en voorziet duidelijk in een behoefte. De werkgroep lokaliteiten had de afge lopen maand niet stil gezeten en legde de vergadering tal van gegevens voor. Een gedegen stuk werk, waarvoor mevr. A. v. Dusseldorp dank werd gebracht. De gegevens zullen ter zijner tijd ook ter beschikking worden gesteld van de commissie culturele zaken. De balans en een nieuwe begroting wa ren inmiddels gereed komen en zullen voorgelegd worden aan de wethouder de heer J. Dijkstra.. Deze had hiernaar gevraagd in verband met de subsidie aanvraag van de S.G. De voorzitter de heer E. Holtrop en het bestuurslid de heer W. Niehoff Werning voerden een oriëterend gesprek met de voorlichtingsambtenaar, de heer B. Van Os. Ondermeer kwam ter sprake het be- nutten van het gemeentelijk voorlich-1 tingsblad voor het doen van publica ties van de S.G. Men kwam overeen hierover ook contact op te nemen met de lokale pers. Het ledenbestand werd uitgebreid door de aanmelding van de i Stichting de v. d. Huchtscholen. I De Stichting Economisch Technologisch Instituut voor Utrecht bracht „de statis tiek der gemeente Soest" uit over het eerste halfjaar 1971. Het rapport is on derverdeeld in drie rubrieken, bevolking, volkshuisvesting en arbeidsmarkt. BEVOLKING Het totaal aantal geborenen, behorend tot de werkelijke bevolking van de ge meente was in dat eerste halfjaar 348, t.w. 179 jongens en 169 meisjes. Een kleine stijging t.o.v. het eerste halfjaar 1970 toen het totaal 333 was, in 1969 337. Er overleden in die periode 111 mensen, te weten 55 mannen en 56 vrouwen, in 1970 was het totaal 144 (81 mannen en 63 vrouwen). Van de overledenen waren er 14 jonger dan 50 jaar, 34 tussen de 50 en 75 jaar en 63 boven de 75. 7 daarvan waren ouder dan 90 jaar. Het geboorte-overschot over die periode bedroeg 237, 124 jongens en 113 meisje. Het geboorte-overschot was in 1970 199, in 1969 210. Het aantal vestigingen liep vergeleken met 1970 terug. Was het totaal in het eerste halfjaar van 1969 1927, in 1971 werd het in de gelijke periode 1429. In die periode vertrokken 1162 per sonen, in 1970 1148. Dat leverde een ves tigingsoverschot op van 267 personen te gen 779 in 1970. Het totaal aantal Inwoners steeg daar door tot 37.974. 95 huwelijken werden er voltrokken, waarvan bij 85 beide partners niet eer der gehuwd geweest waren. Van de 95 werden er 46 gevolgd door een kerkelijke inzegening. 26 huwelijken werden vol trokken volgens het tarief eerste klas. 62 tweede klas en slechts 7 kosteloos. Twee bruiden waren 17 jaar oud, vijf 18 jaar, twaalf 19 jaar, vijftien 20 jaar en 41 tussen de 21 en 24 jaar. Vier brui den waren 45 jaar en ouder. 23 echtscheidingen werden uitgesproken in dat half jaar. Eén huwelijk had min der dan 2 jaar standgehouden, 12 19 jaar en langer. Eén echtpaar had nog geen kinderen, acht 1 kind, 5 twee kinderen, twee 3, twee 4, en twee 5 minderjarige kinderen. nuari 1971 10.888 woningen. Na een half jaar was die gestegen tot 11.178 door 289 nieuwbouw en één door woningsplitsing. Dit aantal werd verminderd door onbe woonbaarverklaring, buitengebruikstel ling en afbraak met 23 stuks, zodat per ultimo juni het woningbestand op 11.155 gekomen was. Het Soesterveen nam van de nieuw bouw het grootste deel nml. 218 wonin gen, 51 kwamen erbij in Soest-Zuid, 19 in Soest en Soestdijk en ook één in Soesterberg. Van de 289 woningen zijn er 184 ge bouwd in opdracht van Rijk en gemeen te, 14 door woningbouwverenigingen, 32 door particulieren in de premie-sector en 59 geheel ongesubsidieerd. Slechts 10 wo ningen hebben een huur lager dan 150,-, vier een huur tussen de 200,- en 225,-, 84 tussen de 225,- en 250,-, 132 tussen de ƒ250,- en 275,- en 11 meer dan ƒ400,-. Van de in het eerste halfjaar 1971 ge reedgekomen woningen hadden er 43 drie vertrekken, 48 vier, 153 vijf en 45 zes vertrekken. Alle woningen werden voorzien van centrale verwarming en al len stoken gas. In dat eerste halfjaar werden 698 wo ningzoekenden ingeschreven en werden in totaal 477 vergunningen afgegeven. Arbeidersmarkt Het aantal werkzoekende mannen be droeg in januari 1971 78, in februari 77, in maart 82, in april 65, in mei 58 en in juni 78. Voor vrouwen waren deze aan tallen respectievelijk 19, 28, 18, 26, 11 en 26. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen liep van januari 254 op naar 324 in juni. Voor vrouwen zijn deze aantal len 146 naar 155. In de provincie Utrecht daalde de gere gistreerde arbeidsreserve in deze periode van 2.157 naar 1.986 voor wat de man nen betreft en van 551 naar 517 bij de vrouwen. Het aantal openstaande aan vragen nam toe van 5434 naar 6232 voor mannen en van 2577 naar 3114 voor vrouwen. Na afloop van de ledenvergadering van de vereniging Het Wit-Gele Kruis, ble ven bestuur, zusters en leden op verzoek van de voorzitter, de heer N. H. Breeds- veld, nog even bijeen om, zoals hij zei „het afscheid van zuster Voskuil te vie ren". Na één jaar Soest, „het is een leerzaam jaar geweest", zei de zuster, vertrekt zij begin juni voor drie jaren naar Zambia. De heer Breedeveld vond het erg jam mer. „U was een goed collega, met wie het prettig samenwerken was. Het vie ren slaat dan ook niet op het weggaan maar meer op het doel waarom u ver trekt". Namens het Wit-Gele Kruis bood hij haar een enveloppe met inhoud aan, „dat lijkt mij juister", zei de heer Bree develd, „want u zult beter weten wat u daar nodig hebt, dan wij". Zuster Voskuil wist dat ook en had er direct de bestemming voor. Zij dankte voor de vriendelijke woorden en de kans die zij gekregen had „om zomaar in Soest binnen te vallen". Zij had, sinds haar a.s. vertrek bekend werd, vele blij ken van belangstelling ontvangen en wist dat er een geldinzamelingsactie aan de gang was. Dat geld wil zij besteden voor de aankoop van één, zo mogelijk meer generatoren, waaraan in Zambia dringend behoefde bestaat. „De inhoud van de envelop van het Wit-Gele Kruis gaat daarbij", zei zuster Voskuil. Zuster Voskuil was, vóórdat zij in Soest kwam, drie jaar werkzaam in Suriname, waar zij deel uitmaakte van een team voor ontwikkelingshulp. Het gironummer van de vertrekkende Niemand werd dinsdagavond gewond bij een botsing tussen twee personen auto's op de kruising Bosstraat-Den Blieklaan. De beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten wegge sleept worden. De 19-jarige J. P. uit Soest, rijdend op de Bosstraat richting voetbalvelden, stak zonder uit te kijken de kruissing met de Den Blieklaan over en verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts- komende auto bestuurd door de 23-ja- rige J. J. J. uit Soest. De wagen van P. kwam in een tuin tot stilstand en vernielde op zijn weg het tuinhek. Als een der eerste van de bijna hon- derddertig dealers van de Oost-Europese auto's ontving Soest's jongste garage bedrijf J. W. Huigen, Plas weg 25 in Soest-Zuid, een dezer dagen het laat ste oost-europese succes op automobiel- gebied vanuit Joegoslavië, de 5-deurs Zastava 101. Met de komst van deze qau uiterlijk nu eens niet op een andere auto uit een be kende Italiaanse fabriek lijkende typi sche gezinswagen, heeft de importeur „Gremi" N.V. te Groningen de beschik king gekregen over een kwintet Oost- Europeanen dat ondanks een meer dan toevallige gelijkenis van de Zastava 750 en de 125 PZ, op twee produkten af komstig uit een fabriek in het zonnige Italië, een eigen plaats in het west-Eu- ropese wagenpark in kan nemen. De Zastava 101 wordt dit weekeinde in heel Nederland geïntroduceerd, zodat een kennismaking op ruime schaal mo gelijk is geworden. Als krachtbron voor de or» de voorwielen aangedreven ge zinswagen bevindt zich onder de motor kap het evenbeeld van het Italiaanse merk dat onder de naam 128 furore maakte, zij het dat de mechanische schoonheidsfoutjes er uit zijn verdwe nen. De Zastava 101, voor 8050,-— standaard geleverd mét comfortabele slaapstoelen, heeft een top van honderdvijfendertig echte km, waarbij het benzinegebruik nog niet officieel is vastgesteld, maar waarvan men verwacht 1 14. Door het op simpele wijze wegklappen van de achterbank ontstaat een royale bagageruimte, van ruim een kubieke meter, die door het slechts gedeeltelijk opengaan van de z.g. 5e deur, door de vrij hoge, blijvende drempel, wat moei lijk bereikbaar is (Simca 1100). Vrijdag en zaterdag staan op de Pias- weg naast het allernieuwste parade paardje de Zastava 101 ook de andere oost-europeanen gereed voor een proef rit. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dat- ter nog wel is min- se binne die zeige daat compliementjes geve un bar goedko pe vorrum vaan waordering is, maor daat ik ming riaor nie zo bar veul vaan antrek omdak vin daat as daor anleiding veur is, iemaand best wel un schouwerkloppie maag heb- be. Neem noeng maor is effe de minse die de leiding hebbe in de orgaanisaotsie vaan de sportwedstriede die noeng ge- houwe worde op de velde an de Bos- straot en de sporthaal Beukedaol. Daat hep niks mit un vurenviging te maoke, maor is heul gewoon un spor tieve uutlaotklep vaan alle minse die in ongs darrup warreke, waorbie zullie nie eens in Soest hoeve te woene. Vaan de week is der veur de tiende keer an begonne. Ik ken ut ming nie meer zo bar goed herinnere, maor ik gloof dak veurig jaor nie zo bar geluk- kug waas mit de heule gaang vaan zaoke en ak noeng zo is effe ut pre- grammao hep deurgekeke, daan bink der vaan ovurtuug dak toen de enugge nie waas, waant der is wel waat vur- aanderd. Aal zouw ut allenug maor we- ze ut verdwiene vaan de moeder vaan alle sporte uut ut pregrammao, de at letiek. Daat zaat er dik in. Bie zukke sporte hebbe allenug de spe- siejaoliste op daat gebied alle kaansen en daor waas noeng eigeluk die heule bedriefssportkompetietsie nie om be gonne. Ut mos un genoegelijke sportieve sao- mekoms worde, waor de aordughied be- laangrieker zouw mote weze as de pun- te, aal zalle de minse, die daor tien jaor geleje an binne begonne, ok wel zeke gewete hebbe daat zukke gedaach- te aal te mooi waore om warrekeluk- hied te worde. Kiek de minse die de zaok an ut draole hebbe gemaok en un paor weke an ut draoie houwe, kenne an die gedaachte noeng niks meer doen, daat motte zullie noeng heulemaol ovurlaote an de meer as duuzend deelnemurs en das noeng eenmaol un antaal waat nie meer te ovurzien is as ut ovur naoleve vaan die sportieve gedaachte gaot. Veur ming Kneliao, die voor zuk soort zaoke bar warrum loop, Is de Soesder bedriefssportkompetitie un jaorluks ge- noege. Zie gaot, as ut maor effe ken, kieke. Nie voor ut geniete vaan top sport, maor eigeluk meer om te zien hoe of de welvaortsbuuk-bezitturs ut der of bringe teuge minse die op de een of aore menier nog regulmaotug an sport doen. Voor Kneliao hep un team vaan ouwere minse die mit un nulletje of waat vaan un veul jongur team hep vurlore, as ut waore nog un morele ovurwinning behaold. En eerluk gezeit gloof ik daat da de juuste ge daachte mot weze op zoon sportfeest. Ik gao der netuurluk wel vaan uut daat ajje noeng toevallug un viertaal bar goeie feguurzaogurs op je zaok hep warreke, dajje die luu daan netuurluk mit zun viere zaal inzette op ut num- mur vieftug metur feguurzaoge aal of nie teuge de wind in en ajje daan wint waat der netuurluk vaan of ut begin heulegaor inzit dajje daan gelukkug bin mit zoon ovurwinning. Maor ik gloof ok daat un team daat zongder zukke topzaogurs meedoet en op un zaogsneej nao tweede wordt, ut recht hep om messchien nog wel veul geluk- kuger mit die tweede plaots te weze. Der binne netuurluk minse, die an deze kompetitie hebbe ingeschreve, om kof waat kos mit de eerste pries naor huuS te komme en daat is hullie goed recht, maor daan mot ut netuurluk wel zo blieve daat ut veur hullie teugestaan- durs ok un genoege blief om an de kompetitie deel te neme. Der binne minse. die zolaang as zullie maor mellukmesjienes of otoos vurko- pe, om maor is un dwaarsstraot te noe- me, die geen vlieg kwaod kenne doen, maor as zullie un sportveld oplope, daan breek der in die luu der binnenste los daat nie eerdur te blusse is as nao of- loop vaan ut heule feest. Neem noeng beveurbeld is effe Gart bie de kop. as hie zouw meedoen, daan mos ut wel heul gek lope of hie kwaam nie mit de een of aore eerste pries tuus, aal zouw de eerste steen der veur bove mot kom me. Zoon jonge is daor meej gehore en daat raokt hie nie meer kwiet ok, zun leve laang nie. Aal zouw je mit zoon vriejur gaon kegele, daan loop je de lcaans daat hie mit de baalle de heule zaok inmekaor zouw gooie. allenug om der maor un goed rezultaot uut te slepe. Maor zover komp ut op de tiende be driefssportkompetietsie nie, daor zorrege de orgaaniezatore wel veur en die bin ne der, net as ik, vaan ovurtuugd, daat der geen een team mee zouw doen die gaastspeulders an getrokke zouw hebbe. Huisvesting De woningvoorraad bedroeg per 1 ja- Een bedrijfsleider bij de Gemar hield woensdagmorgen mevr. A. E.-O. (33) uit Baarn, extra in het oog, toen hij zag dat zij een helmkit en een ovenpot in haar tas stopte. Bij de kassa rekende zij deze artikelen niet af, ook niet toen gevraagd werd of zij nog meer te be talen had. Integendeel, zij nam de be nen, holde de trap af naar buiten en probeerde met haar auto haar achter volgers te ontsnappen. De bedrijfsleider kreeg echter de contactsleuteltjes te pakken en de historie eindigde, zoals zo dikwijls, op het politiebureau, waar mevr. E. een volledige bekentenis af legde. De waarde van haar buit was welgeteld 31,—. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: sleutelring met sleutels, kettinkje met hanger, 20 vetspuiten, 2 kinder jacks, damesfiets, konijn, hond, brom fiets, armbandje, pukkel, hondenketting, want, portemonnaie met inhoud en een tas met regenbroek. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, in lichtingen worden verkregen. De gouden speld van de Stichting Ne derlandse Export Combinatie NEC te Soest is dit jaar toegekend aan de heer L. Fokkema, directeur en tevens op richter van deze organisatie. De onder scheiding werd hem uitgereikt als er kenning van de stimulerende activiteit waarmee hij twintig jaar lang een groot aantal middelgrote ondernemingen op de wereld-exportmarkt heeft begeleid. De onderscheiding van de gouden speld is drie geleden ingesteld als honore ring voor uitzonderlijke prestaties die binnen het kader van NEC in het be lang van de Nederlandse export zijn verricht. De heer Fokkema heeft dit gedaan door op basis van vrijwilligheid te komen tot een bundeling van krachten. Hij deed dit door die bedrijven bijeen te brengen, die individueel voor de be hartiging van hun exportbelangen in al le delen van de wereld niet over het zelfde uitgebreide verkoopapparaat kun nen beschikken als de grote concerns. Zijn grote kracht was het daarbij strikt gehandhaafde exclusiviteitsbeginsel, waardoor voor elk artikel slechts één onderneming tot de NEC wordt toege laten. Tezamen omvatten deze ondernemingen alle aspecten van het goederen-export pakket, dat door ervaren „wereldreizi gers" voor alle ondernemingen gemeen schappelijk wordt gepousseerd. De NEC telt thans meer dan driehon derd leden met een totale omzet van 3 miljard. zuster is 2414798 t.n.v. zuster A. L. Vos kuil, Zeist. De gouden speld werd de heer Fokke ma door NEC-voorzitter Ir. G. Bosch- loo uitgereikt. Dit geschiedde tijdens een besloten bijeenkomst in Het Slot te Zeist, waar de oprichting van de Ne derlandse Export Combinatie, twintig jaar geleden, werd herdacht. :f'

Soester Courant | 1972 | | pagina 9