ZIEKENAUTO 2727 Eerste steen gelegd voor Gezondheidscentrum Vrijdag' 26 mei 1972 50e jaargang no. 81 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Programma rond installatie burgemeester Corver TELEFOONNUMMER Het oog gericht op bittere teleurstelling na Unctad 3 STEMRECHT VOOR 18-JARIGEN Inwoner van Soest dodelijk verongelukt Jeugdige amazone viel van paard Koninklijke onderscheiding voor oud-burgemeester Lummels vernielen jonge boompjes Dinsdag 30 mei voetbal wedstrijd Soest tegen militair elftal Bromfietser bij aanrijding licht gewond Verjaardagscadeau Oplichting Soester sportlieden op weg naar Soest in West-Duitsland u soesterKTourant Mwonemeot per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9.- Verschijnt Iedere dinsdag en vr«da. Donderdag 1 juni a.s. zal in de sporthal Beukendal burgemeester mr. J. M. Corver- Van Haaften tijdens een bijzondere openbare raadsvergadering geïnstalleerd worden. Belangstellenden worden verzocht vóór 19.15 uur aanwezig te willen zijn. Vanaf 19.00 uur zullen door vendelzwaaiers van het Groot Gaesbeekergilde demonstraties gegeven worden. Om 19.30 uur begint de raadsvergadering. Bij volgende verkiezingen zullen ook de 18-jarigen reeds aan de stemming kun nen deelnemen, hetgeen tot nu toe van af 21 jaar was, nog niet zo lang geleden zelfs vanaf 23 jaar. De mening was dat de demokratie nog beter tot haar recht zou komen als ieder reeds vanaf 18 jaar zijn stem kon uitbrengen. Nu is het zo, dat de jongeren van tegen woordig meer schooljaren en dus wat meer ontwikkeling achter de rug hebben dan vroeger het geval was. Of die iets meer schoolse ontwikkeling de 18-jarige nu ook een dieper inzicht verschaft over de werking van de staat en haar orga nen, over de landsbelangen, de demokra tie en ons parlementaire systeem valt min of meer te betwijfelen. Met wat we op school hebben geleerd zijn we er im mers niet in de praktijk van het leven. Dat weten we in ieder bedrijf. Nog enkele jaren van inwerken, van ervaring opdoen moeten dan volgen eer we in de praktijk iets aan de betrokkene heb ben. Daarom lijkt het wat absurd die jongere na zijn schooljaren wel direkt te laten oordelen over de politiek die zijns in ziens in en door ons land gevolgd moet worden. Hij zal over het algemeen nog geen partijprogramma kennen, hoogstens dat waar zijn vader en moeder mee in stemden. Maar de jeugd wil vaak op standig zijn en in vele gevallen daarom willen stemmen op een partij die juist van een geheel andere richting is. Ge woon omdat de jongere zich tegen de vertrouwde paden wil keren. Niet zozeer omdat hij de Ideeën van die andere par tij heeft doorwrocht en die veel beter vindt. In de meeste gevallen zal de jongere nog afgaan op zijn gevoel. Hij heeft, kan nog niet hebben, het inzicht over de konsekwenties van de politieke ideeën van de een of de andere partij. Die par tij is tegen de bestaande regering? Dan zullen velen van hen op die partij wil len stemmen. Want die jongere wil altijd wat anders. Het bestaande is nooit goed genoeg. Weet hij veel met hoeveel zorg en omzichtigheid het werd opgebouwd. Hij meent in teder geval dat het_ beter kan, nóg beter. Welke soort regering er clan ook aan het bewind is, de jongere zal zich uit gevoelsoverwegingen meer aangetrokken voelen tot de oppositie. Die oppositie van nu kan dus begrijpe lijk de hoop koesteren veel van die jonge stemmen op zich te verenigen. Het is niet ondenkbaar dat daardoor de hui dige oppositie zich een meerderheid zal kunnen verwerven en dus mee-regerende partij wordt. Dan komen ook voor haar de moeilijkheden die achter deze jonge' stemmen schuilen. De dan aan het be wind komende ministers, volksvertegen woordigers en partijbestuurders zijn im mers op hun plaats gekomen na een lange tijd van meelopen en ervaring op doen. Zij weten intussen met_ welke as- pekten zij in hun beleid rekening moeten houden. Aspekten die de jongeren (nog) niet kennen. Die hoopten dat hun partij er nu rauw tegenaan kan gaan, de hele statelijke boel zal veranderen en hun belangen en verlangens nu veel beter gediend zullen worden dan voordien het geval was. Dan zullen ze echter tot de ontdekking komen, dat ook die door hen gesteunde oppositie rekening moet hou den met financiële mogelijkheden, met andermans- en met landsbelangen, met internationale verplichtingen en wat dies Mevrouw Corver-van Haaften komt op eigen gelegenheid naar het gemeentehuis en zal vandaar door de loco-burgemees ter naar de sporthal begeleid worden. De installatie-plechtigheid zal ongeveer een halfuur in beslag nemen. Aansluitend daarop zal er gelegenheid bestaan voor de burgerij met de burge meester en haar echtgenoot kennis te maken. Afhankelijk van de belangstelling, men schat rond 21.15 uur, zal de Soester Har monie P.V.O. haar voor de sporthal een muzikale aubade brengen. Vrijdagmorgen volgt de kennismaking met het personeel van de secretarie en in de loop van de volgende week met het personeel van alle gemeentelijke diensten en bedrijven. De plantsoenendienst zal voor een pas sende versiering van de sporthal zorg dragen. Soesterberg De kennismaking met de inwoners van Soesterberg staat geplanned op vrijdag 2 juni. Om 19.00 uur vindt er op het Dorpsplein een défilé plaats van de sportverenigin gen, waaraan muziekverenigingen mede werking verlenen. Het défilé wordt om 20.00 uur gevolgd door een bijzondere bijeenkomst van de Wijkraad in het Dorpshuis. Na deze ver gadering wordt de burgerij van Soester berg in de gelegenheid gesteld met me vrouw Corver-van Haaften kennis te maken. Donderdagmorgen is bij een verkeers ongeluk te Lage Vuursche de 75-jarige heer A. v. d. Schagt uit Soest dodelijk verongelukt. Zijn naast hem zittende kleindochter, de 5-jarige Fijke v. d. Heuvel uit Baarn, verloor daarbij even eens het leven. Het ongeluk gebeurde op de kruising Vuurschesteeg - Driehonderdroedelaan, waar de heer v. d. Schagt, na met zijn auto gestopt te zijn, optrok op het mo ment dat op de voorrangsweg uit de richting De Bilt, de heer L. H. J. na derde. Deze kon de fatale botsing niet meer voorkomen. De heer J. werd met verwondingen naar het ziekenhuis in Baarn vervoerd. Het 13-jarige meisje L. W. viel zater dagmiddag op de Zoom van haar paard, toen het dier schok van een passerende trein en daardoor een onverwachte be weging maakte. Het meisje werd aan het hoofd gewond en met de ambulance naar huis gebracht. Bij koninklijk Besluit van 3 mei 1972 is mr. S. P. Baron Bentinck, oud-burge meester van Soest, benoemd tot erekruis in de Huisorde van Oranje. Langzamerhand zullen de teleurstellingen zich gaan openbaren. Een terugslag be tekenen voor de aan het bewind geko men zijnde partij. Een reaktie veroorza ken bij de jongeren van dan. Dat hoeft niet te hinderen. Dat gaat nog allemaal goed zolang het demokratische spel maar volgehouden kan worden. Maar juist dat wordt steeds meer de vraag. Het is on miskenbaar dat de jongeren - en zeker de jongeren van nu - een tendens ver tonen naar machtsuitoefening desnoods met geweld. We kunnen dat kommunis- tisch of fascistisch noemen, maar het diktatoriale élan zit er in. Ook alweer heel begrijpelijk, omdat ze jong zijn, in steeds grotere vrijheid zijn opgevoed, nog weinig of niet geleerd hebben met anderen rekening te houden, hun ideeën verwezenlijkt willen zien ten koste van wat dan ook. Dat is de teneur van deze tijd. We zien het in de studentenprotes ten en in vele andere demonstraties van jongeren. Het lijkt misschien vreeslijk konservatief om te zeggen dat 18-jarigen over het al gemeen nog niet rijp zijn voor een zuiver politiek oordeel, maar vele vaders en moeders zullen het wel met me eens zijn. Het is een reuze politiek stuntje geweest om ze al op die leeftijd stemrecht te ver lenen. Het stond zo progressief. Maar die zelfde progressieven zullen in menig ge val ons wel gelijk willen geven. Het. juis te inzicht ervoor hebben hun zonen en dochters nog niet. En met een zekere beklemming zien ook zii wellicht, de gevolgen tegemoet. Niet. allen. O neen, in menig geval is daar geen reden voor. omdat, die jongeren de van huis meegekregen ideeën toch ook zullen blijven volgen. Maar of ze er zelf standig genoeg over kunnen oordelen blijft ook dan de vraag. De toekomst moet nog leren in hoeverre we hiermee op de goede weg zijn. Drie mannen, C. H. v. T. (19), J. Z. (24) en H. M. v. d. K. (27) hebben op de Leeuwerikweg- vijf jonge boompjes ver nield. Zij dronken meer bier dan goed voor hen was. De schaderekening, on geveer 460 gulden, zal hen door ge- meenewerken worden gepresenteerd. Unctad 3 is een bittere teleurstelling geworden voor de ontwikkelingslanden, zelfs als ze zich tevoren al niet veel hadden voorgesteld van de resultaten op deze conferentie over handel en hulp van de V.N. Uiteindelijk heeft de groep van zogenaamde rijke landen zich ertoe bepaald een zekere voorrang te verle nen aan een groep van 25 landen die als de allerarmste beschouwd mogen worden. Dat klinkt fraaier dan het is, want die 25 hebben bovendien de eigenschap zeer, zeer klein te zijn. In Latijns-Ame- rika bijvoorbeeld valt er alleen de dwerg Haiti onder, in Afrika landjes zoals Le sotho en Roeanda. De extra-hulp in deze richting heeft dus voor de gevers het voordeel dat het nooit teveel kan kosten. En bovendien dat deze totaal niet geïn dustrialiseerde landen nooit als concur renten enig gevaar voor de eigen indus trie kunnen opleveren. Mr. S .P. Baron Bentinck legde dins dagmiddag de eerste steen van het Ge zondhcidscentrum dat gebouwd wordt op de hoek van de Nieuweweg en de Smitsweg in het Socsterveen. Als aandenken aan het heugelijk ge beuren ontving de oud'burgemccster een model eerste steen met de symbolen van de drie kruisverenigingen en de da tum van de eerste steenlegging. Na afloop was er een bijeenkomst in de zaal van het gasbedrijf aan de Lan ge Brinkweg, waar de voorzitter van de Stichting Gezondheidsbevordering Soest, Dokter G. de Vos het woord voerde. Hij memoreerde het vele overleg dat aan deze samenwerking van de plaatse lijke kruisverenigingen was vooraf ge gaan. „Over samenwerking praten is tegen woordig in", zei hij. „Meestal is er dan veel overleg, veel gepraat en daar blijft het dan dikwijls bij. In Soest, zeker bij de kruisverenigingen, is wel lang cn veel gesproken, maar het heeft resul taat gehad". Hij vroeg zich af of men misschien toch nog te vlug geweest was en noemde daarbij het groeiproces voor groepsprak- tijken van huisartsen. Daarop wachten zou echter niet logisch geweest zijn, omdat hier, en speciaal in het Soester- veen, behoefte bestond aan een consul tatiebureau. Het gebouw zal overigens niet alleen plaats bieden aan de kruisverenigingen, maar ook aan de dienst van de school- tandverzorging, het gemeentelijk ad ministratiekantoor en een fysiotherapeut. Burgemeester Bentinck zei graag ge hoor gegeven te hebben aan het verzoek deze eerste steen te leggen. „Gezond- Dinsdag 30 mei a.s. zal de reeds twee maal uitgestelde voetbalwedstrijd tus sen oen elftal, samengesteld uit spelers uit Soest en het militair elftal, ge speeld- worden. Om 18.45 uur zal de loco-burgemeester, de heer K. de Haan, de aftrap verrich ten op het veld van SEC aan de Bos straat. In het militair elftal zijn opgesteld: doel, L. Barth (Anderlecht); achter, Chr. Jansen (Fort. Sitt. Comb.), H. Kerkhof (Veendam), W Rijsbergen (Feijenoord) en Mellaart (NEC); midden, Fr. Thijs- sen (NEC) en W. Mulder (Fort. Vlaar- dingen); voor, St. Bish (NAC), Hazel- hekke (Wageningen), B. v. Marwijk (Go Ahead-Eagles) en René v. d. Kerkhof (F.C. Twente). Het Soester elftal bestaat uit de vol gende spelers: doel, J. v. Hattum (SEC): achter, E. Brouwer, J. Pouw en J. Krijt van SEC en J. Dorrestein van Soest; midden, J. v. d. Burg (VVZ), J. Veenen- daal (SEC) en E. Brandes (Soest); voor, E. Gerth (Hees), J. N. Brouwer (VVZ) en J. Hoefman (SEC) en A. Brons (Hees). De baten van de wedstrijd komen ge heel ten goede aan de Stichting Ben tinck Fonds. Voor volwassenen is de entreeprijs ƒ2,50 voor kinderen 1,Het (genummerdè) entreebewijs betekent tevens dat men automatisch meedoet aan een verloting, waarvoor vele Soester zaken en bedrij ven mooie prijzen hebben beschikbaar gesteld. In totaal ongeveer 40, waaron der een lot van de Staatsloterij. Vóór de wedstrijd en tijdens de rust verzorgt de drumband van Olympia een muzikale show. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar bij de bekende verkoopadressen en bij. de VVV kantoren in Soest, Baarn en Amersfoort. heidszorg is van ouds het terrein ge weest van het particulier initiatief. Ver heugend is het daarom dat de kruis verenigingen in Soest besloten hebben samen te werken". Dat de vele moeilijkbeden, zoals het op geven van eigen tradities cn sfeer, daar bij overwonnen waren, noemde hij een zeer. belangrijke stap in de goede rich ting en een compliment waard. Hij wenste Soest geluk met dit initiatief en sprak de hoop uit, dat de bevolking de besturen zullen blijven steunen in het werk dat al eeuwen door de burgerij gedaan wordt. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de wethouders mevr. M. Walter- v. cl, Togt, de heer J. Ebbers, de ge- nïeentes'ecretarisBorreman, de direc teur van gemeentewerken, de heer H. v. d. Dussen en door bestuursleden van de kruisverenigingen en meerdere wijk zusters. Het centrum zal naar alle waarschijnlijk heid in november opgeleverd worden. De bouwkosten bedragen ƒ481.000, Voor grondaankoop komt daar ƒ150.000 bij en met het honorarium voor de ar- chitekt, de inrichting, BTW, rentever lies e.d. wrden de totale stichtingskos- ten 906.250,Aannemer is de N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf v./h. W. van Asch en Zn. te Soest. In de bouwcommissie van de drie kruisverenigingen hebben zitting de he ren N. H. Breedeveld, P. N. J. van Rijn en H. M. Reulen. Mr. S. P. Baron Bentinck metselde met vaardige hand de eerste steen daarbij o.a. op de vingenrs gekeken door de directie van Aannemersbcdrüf W. van Asch. De te jeugdige bromfietser, de 15-jarige H. E. H., werd bij een aanrijding op de kruising Noorderweg -I. Menkolaan ge wond, toen hij geen voorrang verleende aan de voor hem van rechtskomende auto bestuurd door mevrouw v. W. uit Soest. De auto werd licht beschadigd. Op weg naar een verjaardag, waar zij niet met lege handen wilden aankomen, besloten H. J. (26) en T. P. (21), zater dagnacht uit een tuin aan de Schouten kampweg een aardenbloembak op plastic voet mee te nemen. Zij kwamen er niet mee op het feestadres. Onderweg lieten zij het „cadeau" op straat kapot vallen. De eigenaar deed hiervan aangifte bij de politie, die beide daders opspoorde. Bij radiohandel Schoemaker aan de Van Weedestraat kreeg zaterdagmiddag iemand, die naam en adres van een be woner van de Willem de Zwijgerlaan op gaf, 'n draagbare t.v. mee. Later bleek ech ter dat men op 't gegeven adres van niets wist, zodat er vermoedelijk sprake is van oplichting. Vanmiddag zijn ruim honderdtwintig Soester sportlui vertrokken naar het in West-Duitsland gelegen gelijknamige plaatsje voor de traditionele sportuit- wisseling. Niet alleen Soester sportmen senblijken naar Soest te gaan, ook een stees groter wordend aantal belangstel lenden vertrekt dezer dagen richting Duitsland om kennis te maken met het typische Duitse dorp, dat een bezoek volledig waard is. Na de busrit, waarvoor zo'n vier uur is uitgetrokken, wordt het Soester gezel schap dat o.a. wethouderiloco-burge- meester K .de Haan als begeleider heeft om zes uur in het Jahn-stadion verwel komd, waarna om half negen de bas-, ketbalwedstrijden plaatsvinden in de Realschulhalle. Zaterdagmorgen ofri negen uur begin nen in het „Hallenbad" de zwemwed strijden, waarbij waarschijnlijk een wa- terpolo-demonstratie zal worden inge last. Achtereenvolgens wordt er dan ge volleybald, badminton, tafeltennis, hoc key, turnen .voetbal en handbal gespeeld, waarna het sportieve deel van de za terdag om half negen 's avonds wordt besloten met een groot bal in „De Blau wen Zaal". De uitwisseling wordt zondags besloten met, een rondrit door het fraaie plaatsje, 's Middags om twee uur wordt er af scheid genomen van de gastheren en dames, waarna een rondrit gemaakt wordt door het Sauerland, waarna men zondagavond om tien uur weer in Soest hoopt aan te komen. Een karakteristiek plaatje van het Duit se Soest, de Markt. 'V Waar de ontwikkelingslanden de nadruk op leggen is dat hun meer inspraak wordt gegeven in het internationale geldverkeer, waarvoor zich juist nu een uitgezochte gelegenheid voordoet. Het Internationaal Monetair Fonds schept zogenaamd „papier-goud" in de vorm van „speciale trekkingsrechten". Deze SDR's zijn een middel om de handel grotere mogelijkheden te geven, tenmin ste voor degenen die erover beschikken. En dit zijn de rijke landen, de ontwik kelingslanden hebben er dus geen voor deel bij. Het was de eenvoudigste ma nier geweest om effektief hulp te verle nen als deze SDR's meer naar de ont wikkelingslanden waren gegaan, zodat die daarmee konden betalen wat ze uit de industrielanden importeren. Ondanks enige magere toezeggingen zal bet mo- endepl van dit papiergoud gaan naar de ijke landen dankzij hun overweldigend stemrecht in het Internationaal Monptair Fonds. De rijke landen hebben in deze zeer weinig toegegeven en ook in andere opzichten weinig toegezegd en van dit weinige is de naleving nauwelijks af te dwingen. De bitterheid van de ontwikkelingslan den, verenigd in een groep van 77, richt zich niet alleen tegen de V.S., Japan, west-Europa, maar evenzeer te gen het Sowjet-blok dat bepaald weinig indruk maakte met het verweer dat ze op dit punt geen verplichtingen had om dat het immers nooit koloniën had ge ëxploiteerd en dus ook niets goed te maken had. De conclusie van de 77 is dóódsimpel ook jegens deze landen dat ze niet bereid zijn, zomin als de kapi talistische rijke landen, om van hun welvaart een kleinigheid af te staan om de arme landen in staat te stellen d® steeds dieper en breder wordende kloof tussen rijk en arm en beetje te over bruggen. Geen wonder dat de 77, naarmate d« conferentie langer duurde, met de neus gedrukt werden op de juistheid van de opmerkingen van de Chinese delegatie, die daarbij kon wijzen op het voorbeeld van het eigen land, dat er maar één ma nier is om van de armoede en achterlijk heid verlost te raken: het zelf doen. En dit is waarschijnlijk het voornaamste resultaat van Unctad 3, dat de houding van de ontwikkelingslanden jegens de rijke naties van de wereld - de westerse zowel als die van het oostblok - aan zienlijk harder zal worden. De ontoegeef lijke houding van de bezittende landen op de conferentie kan baast geen ander gevolg hebben dan dat de internationale ondernemingen bet hoe langer hoe moei lijker krijgen bij bun handel en investe ringen in de ontwikkelingslanden. Niet al die landen zijn in staat zoals de olie landen thans door samenwerking bereikt hebben, af te dwingen dat een groter deel van de opbrengst der grondstoffen die zij leveren, naar de bron terugvloeit. Maar het lijdt geen twijfel dat de tot dusver geringe pogingen in die richting van nu af aan met meer kracht nage streefd zullen worden. Een resultaat van Unctad 3 dat de rijke landen op de duur aanzienlijk meer kan kosten dan nu van hen gevraagd werd. KANTMAN.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1