K Soest toen - Soest nu Dinsdag 30 mei 1972 50e jaargang no. 82 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraaf 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 Ontvangst van onze Soester sport-afvaardiging door de burgemeester van het Duitse Soest EEN STERKER EUROPEES PARLEMENT Ondanks erbarmelijke weersomstandigheden wandelde Olympia toch in de prijzen Discusieavond over Gooi- en Eemmeer Rijden onder invloed Inspecteur C. van der Heiden met pensioen Openbare vergadering commissie culturele zaken Oplichter aangehouden Beeldhouwwerk „Vijf schapen" aangekocht door gemeente Amersfoort Officiële mededelingen Goedkeuring onttrekking Boslaan aan het openbaar verkeer Hondenbelasting Hinderwet Het oog gericht op wat in Moskou meer op het spel staat SOESTERlfiOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en \frlJdog Bjj aankomst werden de Soesters welkom geheten door de plaatsvervangend bur gemeester van de stad Soest, de heer Jozef Koch. Ook de loco-burgemeester de heer K. de Haan voerde het woord. Op de foto van links naar rechts: de heer Th. Peet, directeur Sportstichting de heer K. Levinga, raadslid en lid van de sportstichting, loco-burgemeester De Haan, de heer Jozef Koch en de heer H. Butzelaar, lid van de sportstichting. Pas ïn oktober wordt de grote E.E.G.- topkonferentie gehouden, maar in ver scheidene hoofdsteden wordt al druk ge werkt om in Luxemburg enigermate re delijke resultaten te boeken. In Den Haag wijst alles erop dat minister Schmelzer en zijn onderminister Wester terp een balletje willen opgooien over de positie van het Europese Parlement. Dit bestaat, maar een bloeiend instituut is het niet: zijn macht is ongeveer gelijk nul. Bovendien is het gedoemd te lijden onder het feit dat het weliswaar par lement heet maar niet gekozen wordt door degenen die het vertegenwoordigt. Daarin verandering te brengen lijkt een zinnige zaak. Dan kan in de E.E.G. ein delijk eens gewerkt worden volgens het model van de demokratie zoals dit bij alle leden binnenslands gebruikt wordt en waarvan een der kenmerken is dat wetgevende en uitvoerende macht ge scheiden opereren en dc eerste altijd kontrole heeft op de tweede. Regeringen regeren, maar het parlement beslist uit eindelijk. Zo simpel ligt het in de E.E.G. niet. Formeel is er een soort Europese rege ring, de Brusselse kommissie, onder voorzitterschap van Mansholt. Die kan wel het een en ander op eigen houtje doen als de voorziter maar van het door- douwerige type is en Mansholt heeft op die manier bijvoorbeeld op de Unctad- conferentie in Chili zo het een en ander gezegd, waarop nogal wat kritiek is ge komen. Met name dan van de Raad van Minis ters, een ander instituut dat zich meer en meer de werkelijke macht in de E.E.G. heeft toegeëigend. De toestand is nu dat de kommissie iets voorstelt, dat daarover in Brussel door allerhande in stanties wordt gewikt en gewogen tot het kommissievoorstel volkomen uitge kauwd aan de raad van ministers wordt voorgelegd. Daar wordt er dan eigenlijk niet over gestemd, een erfenis uit de tijd toen president De Gaulle regelmatig dwars lag: hij eiste een vetorecht in de raad van ministers waardoor ieder land alles kon tegenhouden „wat de nationale belangen schaadde". Een allervreemdste gang van zaken eigen lijk, die bovendien het nadeel heeft dat het snel ingrijpen vrijwel onmogelijk maakt. En het parlement? Dat kan later eens een motie aannemen of zoiets, waarnaar kommissie en raad van minis ters luisteren of niet al naar het hun uitkomt. Een extra remmende faktor is bovendien dat de ministers niet helemaal zelfstandig zijn: elk is verantwoording verschuldigd aan het eigen parlement het rechtstrijken van de plooien plus de omwegen die men moet bewandelen kos ten de E.E.G. een groot stuk effektiviteit. Daar komt dan nog bij dat president Pompidou leurt met het voorstel van een Europees politiek sekretariaat dat hier nog ergens tussen wordt geschoven en dat weliswaar niet in woord maar wel in 'feite de echt macht gaat uitoefenen - Vandaar dat Parijs het ook uitdrukkelijk wenst met zetel aan de Seine. Reëler lijkt het het gebruikelijke demo- kratische patroon te gaan volgen en de Europese Kommissie echt als een rege ring te laten werken, waarbij het Euro pees parlement het op de vingens kan tikken en eventueel de kommissie door een motie van wantrouwen naar huis kan sturen. M.a.w.: het parlement heeft dan het vetorecht, waar het ook behoort Ite liggen. Maar moet men nu aan die kant beginnen - de Fransen zijn gega randeerd tegen - of moet men eerst zien dat er een manier komt om dit Europese parlement rechtstreeks door de Eurpea- nen te laten kiezen in plaats dat ieder nationaal parlement zijn delegatie zendt? Of moet men een tussenvorm kiezen, zo als de Britten propageren, die menen dat het werk te.vgci wordt voor .de ploeg parlementairërs en die een oplossing zien in het aanstellen van vaste plaatsver vangers maar dan wel nog steeds dele gaties uit de nationale parlementen. Het probleem is dat het Europees parle ment er steeds meer voor spek en bonen bij komt te zitten als men in Staatsburg waar het vergadert niets onderneemt maar in Brussel - of Parijs - wel steeds voortvarender probeert de feitelijke machtsorganen te stroomlijnen. Wat erop neerkomt dat de kontrole van wat in het Europa der Zes en straks Tien gebeurt zich meer en meer gaat onttrekken aan de kontrole der gezamenlijke burgers. Hoeveel vertrouwen men ook 'in minis ters en Europese-Kommissieleden mag hebben, kontrole is nooit overbodig. Zaterdag verschenen slechts 173 deelne mers aan de start voor de Windtocht in Huis ter Heide. Het zeer ongunstige weer was hier ongetwijfeld debet aan. De meeste wandelaars gaven er dan ook de voorkeur aan een kortere afstand te lopen dan waarvoor ze zich hadden in geschreven. Het parkoers voerde de deelnemers voornamelijk door de bossen rond Huis ter Heide en Zeist. De drie groepen van de chr. wandel sportvereniging „Olympia" bevonden zich ook onder de deelnemers. Elf ad- spiranten liepen met mevr. S. Brood 5 kilometer en wonnen de tweede prijs met 393 punten, achter de groep 2 van ,t Slot uit Zeist met 409 punten. De 19 junioren liepen 8 km onder lei ding van de heer P. du Prie en behaal den een fraaie eerste plaats met 447 punten. Tweede werd „De Wing" (he ren), Huis ter Heide met 403 punten. De damesgroep van Wing werd derde met 396 punten. De heer L. Vogel, leider van de 12 Olympia-senioren op de 12 km, kon na afloop van de wandeltocht eveneens een eerste prijs in ontvangst nemen. Zij wonnen deze prijs met 459 punten, wdt tevens betekende dat zij het hoogste aantal punten van alle groepen hadden behaald. Hiervoor kregen de senioren een extra prijs, een fraaie beker, be schikbaar gesteld door de directeur van de Johannastichting, waar de start en finish was van deze wandeltocht. Van 6 tot en met 9 juni nemen de ju nioren- en seniorengroep van Olympia deel aan de Avondvierdaagse te Baarn. De afdeling Baarnvan de politieke par tij V.V.D. organiseert, mede namens de afdelingen Eemnes en Soest, op woens dag 21 juni a.s. een discussieavond over de Eem met Gooi- en Eemmeer. Dr. J. van Soest, directeur van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten houdt een inleiding, waarna ge legenheid bestaat voor discussie. Daar voor is een forum samengesteld uit spe cialisten op het gebied van biologie, milieubescherming, planologie en water sport. De avond wordt gehouden in het „Brandpunt", Oude Utrechtseweg 4 in Baarn en begint om 20.15 uur. Na een korte achtervolging heeft de po litie donderdagavond op de A. P. Hil- horstweg de 59-jarige koopman G. B. uit Amersfoort aangehouden, die onder invloed zijn auto bestuurde. B. werd ter ontnuchtering ingesloten. Zijn rijbewijs werd ingenomen en pro cesverbaal opgemaakt. Met een druk bezochte receptie heeft de inspecteur titulair van de rijksrecherche, de heer C. van der Heiden, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid genomen van dc dienst. Sinds 1942 was de heer Van der Heiden toegevoegd aan de Veiligheidsdienst Koninklijk Huis. De scheidende inspecteur werd in 1932 als dienstplichtige ingedeeld bij de huza ren, waarna hij enige jaren later over ging naar het wapen der bereden mare chaussee. In 1940 bereikte hij via Frankrijk met dit onderdeel Engeland, waar dc mare- cnaufisee in eerste instantie belast werd -iet 'de zorg voor de veiligheid van de leden van het Koninklijk Huis. In 1942 werd de heer Van der Heiden definitief bij deze dienst ingedeeld. Hij verbleef tot 1947 in Engeland, waarna hij- naar Nederland terugkeerde. Onder de velen die hem vrijdagmiddag de hand kwamen drukken waren Jonk- vrouwe C. E. B. Röell, particulier secre taresse van de Koningin: de kapitein ter zee P. W. Osiek, adjudant van de Ko ningin; de heer E. Vernède, secretaris van de Prins; Overste E. Spierenburg, hoofd van de veiligheidsdienst Konin klijk huis; Jonkheer Dedel, de oud-inten dant; de kolonel b.d. Silver, de heren H. G. Scholtmeijer en G. E. R. Amelung, korpschefs respectievelijk van de politie van Soest en van Baarn; deputaties van de gemeentepolitie uit Den Haag, Rotter dam en Utrecht; de heer A. Reitsma, oud-commandant van de brigade Soest- dijk der Marechaussee; de heer Coutinho van de K.L.M.; adjudant P. Bergman, commandant van de politiepost te Soes- terberg; de bemanning van de Piet-Hein, vele collega's en oud-collega's bestuurs leden van K.P.S., personeelsleden van het paleis en een deputatie van de mare chaussee. De heer Van der Heiden, die vergezeld was van zijn echtgenote, zijn schoon ouders en zijn kinderen, kreeg tijdens de zeer geannimeerde receptie vele geschen ken aangeboden. Hedenavond om 8 uur, wordt in de leeszaal van de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan een openbare ver gadering gehouden van de commissie culturele zaken. Op de agenda staat de bespreking van het financieel beleid van de gemeente m.b.t culturele- en jeugdzaken. Uit een financieel overzicht blijkt dat voPr cultuur - op -de-begroting .voor -het- jaar 1972 een bedrag van 572.885,- is uit getrokken, zijnde 2,34% van de totale uitgaven en voor jeugdzorg een bedrag van 108.398,-, of tewel 44 In de.commissie culturele zaken hebben zitting de raadsleden mevrouw E. Kort- huis-Elion van de VVD, mevrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries van D '66 en de heer D. Hoekstra van de Prot. Christelijke fractie. De burgerij wordt vertegenwoordigd door mevrouw H. L. C. van Baaren-van Rossem en de heren J. H. Leijendekker, K. T. van der Schoot en L. A. Wils. Terzake van oplichting van een textiel winkelier en een melkhandelaar, waar hij op valse naam goederen meenam, werd aangehouden de 25-jarige koopman S. de V. uit Diemen. Hij werd door de gedupeerden herkend aan de hand van foto's. De man heeft bekend en bleek bereid de goederen, diverse japonnen, vesten, truien, panties en een slof siga retten, alsnog te betalen. Het beeldhouwwerk „Vijf Schapen" van de Soester beeldhouwer Jan Spiering is door de gemeente Amersfoort aange kocht. Het werk stond tentoongesteld op de expositie van het Amersfoorts Kunstenaars Genootschap, die tot zon dag j.1. gehouden werd in „De Zonne- Al hof" te Amersfoort. Er werden in to taal 21 werken verkocht. De tentoonstelling trok ruim 800 be zoekers, waaronder H.K.H. Prinses Bea trix. De eerstvolgende tentoonstelling die het A.K.G. in samenwerking met De Ploegh organiseert, wordt gehouden van 18 tot en met 26 augustus a.s. in de Agatha- kapel te Amersfoort. Burgemeester en wethouders van Soest brengen hiermede, zulks ter voldoening aan artikel 12, lid 2 van de Wegenwet ter openbare kennis dat het college van gedeputeerde staten dezer provincie het besluit van de raad dezer gemeente van 16 maart 1972, afd. 1, nummer 1508 tot onttrekking van de Boslaan (weg num mer 78 van de wegenlegger) aan het openbaar verkeer heeft goedgekeurd. Van de beslissing van gedeputeerde sta ten staat voor iedere belanghebbende, uiterlijk tot op de dertigste dag, na dag tekening van deze bekendmaking, be roep open op Hare Majesteit de Ko ningin. Het beroepschrift, dat moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, behoort te worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin der pro vincie Utrecht te Utrecht. Soest, 30 mei 1972. Het gemeentebestuur van Soest brengt ter algemene kennis, dat houders van één of meer honden op grond van de Verordening Hondenbelasting verplicht zijn daarvan aangifte te doen aan Bur gemeester en Wethouders. Ook zij, die houder zijn geworden van een groter aantal honden dan waarvan zij eerder aangifte deden, zijn verplicht dit aan Burgemeester en Wethouders te berichten. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie, afdeling Comp tabiliteit en in Soesterberg ten kantore van de hulpsecretarie aldaar. Telefonisch kan ook aangifte worden gedaan en wel voor Soest onder tele foonnummer 6744 toestel 129 en voor Soesterberg 03463-1412. Niet nauwkeurige naleving van de be palingen der Verordening Hondenbelas ting kan leiden tot het opleggen van een vijfvoudige aanslag. Soest, 26 mei 1972. Burgemester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeentesecre tarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. de heer C. H. Westeneng, Kerkpad Z. Z. 20e, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een ovenbouwbe drijf, in het perceel Laanstraat 54, ka- datraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 5132. b, N.V. Gejo, Valeriusstraat 290, Am sterdam, om vergunning tot het wijzi gen van een rijwiel- en bromfietsin richting annex opslag en afleveren van motorbrandstoffen, in het perceel Van Weedestraat 70 te Soest kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, nr. 3219, Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijke De twee machtigste mannen ter wereld hebben in Moskou een ontmoeting die makkelijk het belangrijkste diplomatiek contakt kan blijken sinds de konferentie van Yalta, 27 jaar gelegen. Niet dat Nixon en Brezjnew de wereld in twee invloedssferen kunnen opdelen, zoals Stalin, Roosevelt en Churchill des tijds met Europa deden. Het grootste belang van de huidige ont moeting schuilt ook niet in de verdra gen over gemeenschappelijk speuren op medisch gebied en ten aanzien van de milieu-hygiëne of handelsakkoorden, zelf niet in overeenkomsten betreffende strategische kernwapens, al is vooral dit laatste zeker een zaak van groot gewicht. De aanwezigheid van kernwapens in de V.S. en de Sowjet-unie in zo'n omvang dat elk in staat is om de hele wereld dubbel en dwars te vernietigen is niet iets waaraan nog veel te veranderen valt en hoe zenuwslopend dit besef voor de wereldburger ook mag zijn, hij zal eT- mee moeten leren leven. Het gevaar schuilt trouwens niet zozeer in deze aanwezigheid dan wel in de on zekerheid of de twee bezitters van deze gruwelijke machtsmiddelen zichzelf niet ooit in zo'n positie manaoeuvreren dat ze ze moeten gebruiken. Rusland en Amerika oefenen hun in vloed uit over de hele wereld en daarbij is het onvermijdelijk dat hun handelin gen door tegengestelde belangen in bot sing komen. Op velerlei gebied hebben beide landen inderdaad vrij ingetogen voorkomen dat dergelijke botsingen van interessen al te zeer op de spits zijn ge dreven, bijvoorbeeld in het Nabije oos ten. Maar in menig ander geval bestaat hierover niet alleen geen enkele zeker heid maar wel gerechtvaardigde twiifel. Wat Nixon en Brezjnew hierover met el kaar bepraten is waarschijnlijk niet in een akkoord te vatten en wellicht zelfs niet in een conferentiecommuniqué aan te duiden, maar het is wel het belang rijkst. De Russische aktiviteiten zijn thans voornamelijk op Azië geconcen treerd, zoals Washington al enige malen met ongenoegen heeft mogen vaststellen: de grote steun voor India in de affaire Bangladesj en op dit ogenblik de mili taire hulp aan Noord-Vietnam bij het grote offensief in Zuid-Vietnam. Ook in de V.S. ziet men wel in dat de Russen hiermee niet in de eerste plaats ageren tegen de Amerikanen, veeleer zijn hun Aziatische ondernemingen gericht tegen China. Niettemin hebben de Amerikanen er wel hun last mee, zoals de Russen terecht da Amerikaanse mijnen gericht mogen be schouwen tegen hun schepen, om nog niet te spreken van de dubbelzinnige po sitie waarin ze jegens hun bondgenoot Hanoi zijn geraakt door Nixon tamelijk hartelijk te verwelkomen in Moskou ter wijl hij rustig doorgaat met het bombar deren van Noord-Vietnam. Dit tekent wel dat Nixon en Brezjnew door toch bijeen te komen hun gesprek belang rijker vinden dan dit soort onaangename voorvallen. Als voorbereiding tot dit gesprek is vrij veel gebeurd dat samengebracht kan worden onder één noemer: het erken nen van realiteiten zoals ze gegroeid zijn, waarvan't moeizaam tot stand gekomen akkoordencomplex over Berlijn, de ver dragen tussen Bonn en Moskou wel het sprekendste voorbeeld zijn. Maar dit zijn zaken waarvoer in grote trekken de twee supermachten zo langzamerhand al degelijk wisten wat ze aan elkaar heb ben en wat ze van elkaar kunnen ver wachten. En dat zijn uitgerekend de minst gevaarlijke aspekten van hun on derlinge verhouding. Om dit nog even formeel te bevestigen had men niet zo dringend behoefte aan een gesprekkenreeks onder vier ogen tussen Nixon en Brezjnew. Daarin moet de nadruk veeleer vallen op die as- pekten waarover een dergelijke zeker heid niet bestaat: wat beogen beide machten in Azië, tot hoever willen ze gaan in het Nabije Oosten en nog zo een reeks vragen. Daarover sprekend delen ze geen terrein op in invloeds sferen, maar moeten ze wel overgaan tot een zekere verdeling van de verant woordelijkheden die beide dragen, waar voor die van het bewaren van de vrede wel de zwaarstwegende is. En waarbij zij niet buiten beschouwing mogen laten dat andere staten en staten groepen - Japan, China, de E.E.G. - faktoren in de we reldmacht kunnen worden die niet of weinig onderdoen voor de twee van nu. Als ze in hun gesprek de grondslag kun nen leggen voor de daden die hun woorden inhoud geven is deze topont moeting wellicht "de belangrijkste sinds heel wat meer dan 27 jaar. KANTMAN. bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op woensdag 14 juni a.s., des voormiddags 10.00 uur. in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep zijn ge rechtigd de aanvrager van de vergun ning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zit ting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene, die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Soest, 30 mei 1972.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1