Maar wil de vrouw wel zo graag buitenshuis Crèches voor kinderen? werken? Tijd voor een haastige maaltijd Gekunsteldheid Fanny Blankers j eregast te München blijft „m sAU>i\m Burgerlijke Sportieve sff soesterbergses telefoon.20 gers in Amerika met de positie van de Nederlandse vrouw vergelijkend, kwa men zjj tot de conclusie, dat het bekle den van topfuncties in Nederland door vrouwen nog verre toekomst is. Dr. P. Winkel, adjunct-directeur van de afdeling sociale zaken bij Philips legt er van zijn kant de nadruk op dat het vooral een gebrek aan beroepsopleiding is, dat de vrouwen zo weinig kaderpos- ten bekleden (in Nederland zijn er nog maar heel weinig vrouwelijke directeu ren). De Dolle Mina's, die hun centrum in Amsterdam hebben, zijn van mening dat, als men de positie van de vrouwe lijke bedienden in Nederland wil ver beteren, het probleem bij de basis aan gepakt moet worden. Dat is natuurlijk wèl een mooie „leuze", maar wat het „aanpakken bij de basis" precies bete kent, laten de Dolle Mina's niet los. Bovendien wordt er volgens insiders veel te weinig nadruk op gelegd dat veel vooral de getrouwde vrouwen er nog steeds niet wild op zijn een baan bulten de deur aan te nemen. Ze vin den de „betrekkelijke vrijheid" van do zorg voor het huishouden te verkiezen boven de dagelijkse plicht om op een bepaald uur op kantoor of in de fabriek te moeten verschijnen. „Mijn kind zou wat meer met leeftijdgenootjes moeten omgaan", is hel belangrijkste motief van moeders om hun kinderen hele of halve dagen in een crèche onder te brengen. Daarnaast wordt vaak een advies in die richting van de huisarts of de maatschappelijk werkster als reden ge noemd waarom men zijn kind naar de crèche brengt. Dit bleek uit een diepgaand onderzoek naar het gebruik van crèches dat onlangs in Utrecht werd ingesteld. In vergelijking tot de andere Europe se landen werken er slechts weinig vrouwen in Nederland. Het aantal vrouwen dat een sleutelfunctie be kleedt is nog lager. Een paar jonge, vrouwelijke employés van Philips heb ben dan ook een „Groen Boekje" gepu bliceerd waarin zij de vraag stellen waarom er „zo weinig vrouwen in Ne derland een belangrijke baan hebben". De positie van de gediscrimineerde ne- De uitdrukking „haastige maaltijd" zal de meeste mensen wat onprettig in de oren klinken. Toch is ze niets ander9 dan de letterlijke vertaling van hel Engelse „snack", een begrip waarmee wij het serveren van kleine hapjes bij de borrel of gewoon tussen de maalijden door bedoe- len een gewoonte die overigens bij onze moderne levenswijze schijnt te behoren. Veel mensen verkiezen nu al het gebruik van de hapjes, over de gehele dag verspreid boven het drie-maaltijden-systeem. Soms ook vervullen deze snacks een functie. Maagpatiënten krijgen van hun arts veelal de raad af te stappen van de gebruikelijke drie grote maaltijden en deze te vervangen door meerdere kleine hapjes over de gehele dag verdeeld. De bedoeling daarvan is de maag vrij wel onafgebroken „licht werk" te geven in plaats van haar driemaal per dag over te belasten met een vol rantsoen. Ook voor sommige vermageringsdiëten is het wenselijk tussen de maaltijden door af en toe een klein hapje te verorberen om een te grote eetlust tijdens de hoofdmaaltijden te voorkomen. Maar wat uw eetgewoonten ook mogen zijn, het ie belangrijk te be denken dat uw dagelijkse voedselgebmik een grote verscheidenheid aan brood en graanprodukten, fruit en groente, melk en meikproduk- ten, vlees, vis, eieren en gevogelte omvat. Deze voedingsmiddelen verschaffen uw lichaam vitaminen, mineralen en proteïnen welke no dig zijn voor de juiste voeding. Sommige doktoren schrijven het gebruik van hapjes ook voor aan kinderen in de groei en volwassenen gedurende de periode waarin veel voeding wordt vereist. Een bord Corn Flakes met melk en een stukje fruit zijn voor jong en oud aanbevelenswaardige „snacks- Een plastic doos in de ijskast gevuld met kaas, koud vlees fruit en rauwe groenten en bovendien een plank in de keukenkast ifiet kant en-klare graanprodukten, pindakaas, crackers en soep in blik kunnen de basis vormen bij het kiezen van snacks voor het gehele gezin GEBOREN: Natasja Aleï van W. G. Visser en E. ren. Wilma, dochter en E. G. M. v. Schal kwijl Fcrnanda, dochter van H. en D. T. Meijwaard. l dochter van R. J- Staler de Rooij- - Miranda C van R. F. C. Kraneveld Lokker. Barbara. doe van Veisen en G. H. l-i- Bianca Christina, doel Christiensen en T. Wem ONDERTROUWD: Pa Christiaans en PhasuK b tus van der Zweep en f Rasch. Mark Fergus mina Johanna van Haasl GETROUWD: Jan van G: Feenstra. Richerdus en Theodora Maria Vre nald Otto Daniël Johan 3 ne Cl ara van de Bor. rardus van den Re re en Dorresteijn. Hardy Br coba Elisabeth de Jong. - Klaassen en Gerdie Niei OVERLEDEN: Eioert R< met H. van Laar. Ad: gehuwd met J. Marthi "Wilhelm Ferdinand Ku v. H- M. v. Altena. - Wi. Wel ter weduwe van AA Jpetrus Comelis van He ran G. van Oost. j Smeets weduwe van w. Het aantrekkelijke van kleine kinderen is vaak de ongekunsteldheid waarmee ze zich geven. Dat maakt hun „deug den" dubbel vertederendomdat ze «iet. geveinsd zijn. Hun ondeugdis al even ontwapenend en doet ons glim lachen omdat ze, hoewel al half-bewust van hun doen en laten, stout" te zijn, toch nog niet geleerd hebben hun kwaad te verbergen. Het hangt veel van de opvoeding en van de gewoonten in een gezin af, hoe lang deze natuur lijkheid zal standhouden. Waar erg ge hecht wordt aan uiterlijkheden, loopt ook het kind gevaar aanstellerig te worden. Het heeft niet meer genoeg aan de innerlijke leiddraadwordt daar door onzeker, gaat aan zichzelf twijfe len en probeert zich dan maar zo mooi en interessant mogelijk voor te doen. De aanstellerij, die bedoeld is om de aantrekkelijkheid te verhogen, bewerkt in de regel echter het tegendeel. Door de aanstellerij kijken we vrij gemakke lijk heen. Moeilijker is het echter uit te maken wat er precies schuil gaat ach ter die voorgetoverde mooie schijn. Want dat kan inderdaad velerlei zijn: van een reeks mogelijkheden van min- der waardigheids gevoelens, via de na- bootsingslust van bewonderde voorbeel- De president van het organisatiecomité der 20ste Olympiade te Miincben, de heer Willi Daume, is onlangs in Nederland geweest om het Nederlands fj Olympisch Comité officieel uit te nodigen voor deelneming aan deze spelen. De heer Daume had evenwel ook nog een andere uitnodiging in portefeuille en wel voor mevrouw Fanny Blankers, om als eregast van het organisatie- comité de spelen bij te wonen. ij De tekst van deze uitnodiging, die in het Nederlands was gesteld, luidde als volgt: „Zoals u weet leeft er in de Olympische Spelen veel oude traditie. In de har- ten der jonge atleten blijft zij echter slechts levendig door de grote atleten, j, die de Spelen kleur en geestdrift hebben gegeven. Tot deze uitverkorenen behoort ook u. Uw grote overwinningen zijn onvergetelijk. Daarom zouden wij u willen vragen als eregast van ons comité naar de Spelen der XXe Olympiade naar München te komen. Komt u kijken wat er uit de Spelen is geworden die u eens nieuwe impulsen hebt gegeven, en geeft u door uw aanwezigheid de jeugd van de hele wereld de aanmoediging, om in hun po- gen tot goede prestaties te komen en in hun sportieve houding in het sta- j dion zowel als in het leven in het algemeen te volharden den tot sluwe berekening aan toe. Ze ker kunnen we, mede door eigen leef wijze, onze kinderen leren „echt"' te zijn. Niet het ideaal als reeds bereikt voor te spiegelen, maar er naar te stre ven. Ook al zullen ze niet volmaakt zijn, het zal hun toch heel wat meer sympathie bezorgen, wanneer men weet dat ze te vertrouwen zijn. Het zal hun ook heel wat nervositeit besparen als ze gewend zijn geraakt kalm en eerlijk hun eigen weg te gaan. Dit is echter heel wat anders dan de zelfge noegzaamheid die sommige mensen uit stralen. Ook zij hebben wel een zekere rust bereikt, doch missen volkomen 't inzicht in eigen tekortschietingen. Ze menen werkelijk beter te zijn dan veel anderen en staan ontredderd wanneer de omstandigheden eens tegen hen zijn en ze merken dat ze door hun omge ving maar als „heel gewone mensen" worden beschouwd. Ze zijn teleurge steld en gegriefd en menen dat hun „buitengewone goedheid" een veel gro ter waardering verdiend had dan hun in werkelijkheid toevalt. JETTY Ribfuwee Ribfluweel en fluweel zijn ook voor de zomer fantastische stoffen om te dragen. Dat komt omdat het fijne ribfluweel tegenwoordig uitsluitend van honderd pro cent katoen is gemaakt. Het is ijzersterk, het ademt, ventileert, is verkrijgbaar iri een groot aantal kleuren en heeft éen zachte glans. Ribfluweel vindt men te genwoordig in alle prijsklassen en zowel in dure couture-huizen als in kleine boe tieks en modemagazijnen. Voor de zomer hébben de fabrikanten speciaal een dun ne, luchtige ribkwaliteit verwerkt tot elegante en tevens functionele kledingstuk ken. Voorts kan wel worden gezegd dat 1972 het jaar-van-de-broek is gebleven, vanzelfsprekend voor mannen, maar eveneens voor vrouwen en kinderen. De grondslag voor de kleurrijke katoenen corduroy van nu werd al in de achttiende eeuw in Twente gelegd, waar de boeren 's winters uit armoede gingen weven. Ze maakten linnen en bombazijn (een combinatie van linnen en katoen), waaruit het zogenaamde pilo en later corduroy zijn voorgekomen. Corduroy wordt als glad doek geweven, doek van een zware, stugge kwaliteit. Het wordt pas soepel als het doorgesneden wordt, waardoor de ribbels ontstaan. Vroeger gebeurde dat met de (vaste) hand, maar nu doet men dat op de allernieuwste machines, die rib bels in verschillende breedte kunnen maken. De bijgevoegde illustraties zullen wel duidelijk maken dat rib- en glad fluweel ideale stoffen zijn voor lichte, luchtige en comfortabele kleding voor zomer en winter. Foto boven: Twee fijne ribpakken voor binnen en buiten. De kombinatie van jas je en overhemdsstijl met bijpassende broek is verkrijgbaar in zes tinten en kost f 115het pak rechts met korte mouw kost 99. Foto links: Fijne vrijetijdskleding is deze overall van knalgele tinneroy, afgezet met rode knopen. Het is een exclusief ontwerp in 100 procent katoen van boetiek Clairinont, Amsterdam. Foto links boven: Voor hem en voor haar een fijn katoenen ribpak van Charles Ambers (Frankrijk) Haar jasje heeft een matrozenkraag prijs f 225); het sportieve battle-dress met kleurcontrasten van hem kost ook f 225. Het sportbal in het stad! rigens met een officieel meester Walter Klcman bij iedere zin die hij sp derbroken door stormacl bravo-geroep, hield een i in hij meende te mogen de uitwisseling gezien slaagd was. „Het enige de hand hadden, het we gunstig gezind, maar h< Tekenend voor de sfcei tussen Soest (Holland) geleid door Nederlandse bal, tafeltennis en turne spontaan werd ingelast gepland was. Het werd dames als heren uit beïi geen enkele wedstrijd. 1 Wessel, wees daar nog het stadhuis de uitslag tegen 80 punten, maar niet in de eerste plaats contacten". Wat dit betreft kunnen mers tevreden zijn. Er afspraken gemaakt v sportuitwisselingeii. BD is uitgenodigd voor dei toernooi op 16 septembei het spelen van een prop door een damesteam, w bal is in het Duitse-Soe beoefende tak van spor hebben hun tegenstand voor het spelen van een september als gast van en tenslotte is een aanta genodigd voor een bezoi landse Soest. Afgezien van het sportie de uitwisseling, was de Blauwe Zaal het hoogl feest. Het waren vooral gezelschap bestond uit naren) die er de stemmi Na een wat moeizaam b uitstekende Gottwald i lijks verandering konde: ten de Hollanders een waarvan Ajax wint de Amen duidelijk favoriet Het gezang uit volle bo: dat ook de Duitsers ginj spoedig was de grote za massa.

Soester Courant | 1972 | | pagina 6