mmmmmmn mmmmmn BADL DE STRIJD OM DE EZELENBERCH oAOfa'uX U SPA m Nu ook voor uw lunch met sfeer Bistro de Dissel GEMAK - Soest, Parallelweg 19 VETARME MELK, hele liter59 Kenn mm Grensincidenten tussen de gerechten Zeist en Soest 5Sf%tro Dissel Gorduroy-kleding Een nachtkleding kollektie om te zoenen. suède-kleding Geslaagd Stormschade viel mee Natuurwandeling Vrouwengilde Soester „Soos" organiseert discotheekavond Soester inzending op Floriade te Amsterdam Riolering Van Straelenlaan en omgeving GOED NIEUWS TER INTRODUCTIE V.V.Z. vierde kampioensfeest Groothandelaar in «estolen auto's Drumband „Olympia" nam deel aan concours te Amsterdam SOESTERBERG Pastoor Hobbelink nam afscheid Ontspanningsavond Chr. lagere school op 28 juni Stichting Jeugdwerk organiseert rommelmarkt Opbrengst collecte Jeugd B.I.O.V. regionaal kampioen Avondvierdaagse S.O. Soest wint toernooi lagere elftallen HEL! DUB! Dinsdag 30 mei 1972 In de 16e en 17e eeuw weren er voort durend grensgeschillen tussen de ver schillende gerechten, zijnde die ven Amersfoort, Leusden, Zeist en Soest, die allen collectieve rechten konden doen gelden op het enorme, uitgestrekte hei- decomplex, dat deel uitmaakte van hun territoir- Deze gezamenlijke reehten waren het drijven van schapen op de heide, het maaien en steken van heide plaggen, die als brandstof en als strooi ing onder het vee worden gebruikt. Ver der het plaatsen van bijenkorven op de zogenaamde „bijesteden", plaatsen bij zonder geschikt en ingericht om er «en groot aantal bijenkorven neer te zetten. Een deel van deze heide staat nu nog bekend als Leusderheide, het bekende militaire oefenterrein. Vroeger omvatte het een nog veel groter gebied: de Hey- berch, het latere Soesterberg, behoorde tot het grondgebied van Soest, toen tertijd een woest en veriaten gebied. In 1601 wordt door een drietal schaapher ders onder Soesterberg nog een jonge wolf gevangen en ontvangen zij hier voor de uitgeloofde premie van de Ge deputeerde Staten van Utrecht, zijnde „de somme van thien carolus guldens". Vanouds was dit gebied eigendom van de Bisschoppen van Utrecht. De gren zen waren moeilijk vast te stellen, zul len zelfs geheel hebben ontbroken. Daardoor een voortdurende twistappel tussen die van Zeist en Soest, welke soms ernstige vormen aannam, zoals wÜ later zullen zien. Herhaalde malen zijn pogingen gedaan de grenzen van dit immense heidecom- plex vast te stellen, bepaaldelijk tussen de verschillende gerechten, teneinde de telkens opnieuw oplaaiende oneenlgheld tussen de gerechten te doen ophouden. In 1594 wordt een grensafbakening van dit gebied als volgt omschreven: „streckende dselve heyde van de dorpe van Soest tot aen het berchgjen, ge- leghen boven Overhees, genaempt den uuythuevel ende zoe voorts van den Uuythuevel suydwerts op verby den Eselenberch, Blommenheuvel tot achter aen den Strilo op Willem Ammels' Cruys toe op den Biesdel ende van den Biesdel onder den Berch nederwerts op den Snereck achter leggende tus- schen Assendorp ende Willem Daems' velt ofte nyheyt van Amersfoort ende het Leusdervelt, streckende van de Ba- voerder brugge off westerwaarts tot op het heetveit van Seyst, mede aen de Specialiteit«n aan de koutóboolyrlU een klein stukje lekker Frankrijk in Soest. Burg. Grothestraat 16. Telefoon 02155-7249. Geopend iedere dag van 12 uur tot 24 uur. Expositie Patrick Foulon. voorn. Strilo thoe ende voort noord- werts het velt van die van Amersfoort tot aen het heetveit, die van Amers foort tot aen het heetveit van die van Soest ende het heetveit van die van Seyst uuyt den dore van Seyst heet- berch ende comende ontrent de gerech- Ucheyt van Heynschoten den voorsz convente competende, hebben sy drye vgnde outste mannen die sy becomen conden Deze drie mannen, waarvan er één ge boren was in het jaar 1516 te Heynscho ten, de anderen respectievelijk te Leus den en Zeist, werden met paard en wa gen naar diverse punten op de heide ge- bracht om aan de meegekomen autori teiten nog eens precies te vertellen hoe de grenslijnen tussen Zeist en Soest van ouds waren gelegen. Op de aan hen ge stelde vragen antwoorden zij eenslui dend: „dat syluyden van joncx op tmeestendeel haers levens gebruickt zyn geweest tot schaepsharderen, die altyts haer schae- pen opten voors. berch waren heudende, seggende derhalven goede kennisse te hebben, dat die voors. twee palen wae- ren staende in de gerechticheyt van Heynschoten ende voorts hoger trecken- de Op deze manier trachtte men telkens op nieuw de grenzen van de Zeisterheide vast te stellen. Eigenlijk niet meer als een vraag-en-antwoord spelletje. Enige zekerheid werd niet verkregen. In 1612 was er weer eens herrie tussen Zeist en Soest. En wederom werden op de zo juist omschreven beproefde ma nier de grenzen tussen de twee gerech ten vastgesteld. In het midden van de 16e eeuw waren de Soestenaren opge trokken naar de bedreigde grenzen om deze desnoods gewapenderhand te ver dedigen. Schijnbaar wilde men een be slissing forceren. De acte waarin dit grensgeschil wordt vermeld, dateert van 17 juni 1612. Om het geschil ta kunnen begrijpen laten wij hier enige citaten volgen. „Op huyden den XVIIe Juny 1612, soe ayn de schout ende gerechten van Seyat, geassisteert zijnde mit Jan Claess., wo nende binnen Amersfoort, out ontrent LXXII jaeren, Jan Heymenss., wonende tot Doorn, out ontrent LXVI1 jaeren ende Aelbert Janszn., oudt ontrent LXX jaeren, geweest opte uuyterste bepalinge van de landeryen van Overhees, daer Seyst ende Soest van den anderen gese- pareert ende gescheyden worden, omme te weten de rechte scheydinge vant heet veit ende plagvelt tusschen die van Seyst ende Soest De getuigen worden van verre gehaald om niet van partijdigheid te worden be schuldigd. Het zijn allen schaapherders die aanwijzing doen en zich er op be roepen dat zij de oude opworpen nog kennen „van hare kijntsche dagen". Zij herinneren zich nog dat toen het Groot Gaesbeecker Gilde van Soest, nabij de grens van Zeist en Soest hadden gelegen. Misschien om aantasting van Soester- grondgebied te voorkomen. ende dat oock gebeurt ende haer- luder seer wel kennelick is, dat geleden ontrent tsestich jaeren, als die van Soest mit pijp ende trommelen opten Eselen- bech leggende waren, dat den rentmees ter van de Domeynen gecomen is mit den schout van Seyst genaempt Huybert van peyl, by hemluyden hebbende den pander van de Pomeyne, mitsgaders noch twee oude mannen mit namen Gerrit Peterss. ende Adriaen Feterss., die woonachtig waren tot Hees Op hun beurt verklaarden de getuigen uit Hees, dat zij uiteraard bekend waren met de grenslijn tussen de gerechten van Zeist en Soest, maar bovendien, dat de Soestenaren op de Eselenberch waren, maar toen zich ophielden binnen het rechtsgebied van Zeist. De Schout van Zeist en zijn mannen waren echter niet gemolesteerd geworden door de op gewonden Soestenaren. Zij verklaarden verder nog: „dat zyluyden hare aenwijsinge deden, gelycx den Bisschop van Utrecht selffs die van Seyst haerluyder bepalinge van haerluyder heetveit ende plachvelt ge- daen hadden, zulcx, dat die van Soest mit haerluder veendel lagen in de ge rechticheyt van Seyst" Hieruit blijkt wel dat de Soestenaren noch hun naburen de Zeistenaren on voldoende kennis hadden van de grens scheiding tussen de beide gerechten. Soest zowel als Zeist meende hier rech ten te kunnen laten gelden. Waarschijn lijk hebben de schaapherders beide par tijen gewezen hoe dat vroeger de limie ten waren toen de verdeling plaats vond onder de vigeur van de Bisschop pen van Utrecht, die de woeste gronden in eigendom toebehoorden. Blijkbaar hebben de Soestenaren zich neergelegd bij de bewering van de oude schaap herders en zijn teruggetrokken. „Mole- stye" bleef gelukkig achterwege. Wanneer hier sprake is van „het veen- del" dan wordt hiermee bedoeld het Sint Aagten Schuttersgilde van Soest of het Groot Gaesbeeeker Schutters gilde, het zogenaamde Grote Gild, dat altijd een belangrijke rol heeft gespeeld in het maatschappelijk leven van de oude Soestenaren, die niets ondernamen of het moest de goedkeuring van het Gild hebben, waarvan bijna alle gebo ren en getogen Soestenaren lid van wa ren. Een eeuwenoude corporatie, die men toentertijd gerust een staat in de staat kon noemen. Het schijnt dat in die tijd, de Soestenaren zich bedreigd voelden en de aantasting van hun grond gebied hoog op namen. Daarom trok het Grote Gild met „pijp ende tromme len" op naar den Eselenberch, tot alies bereid, als het moest. Zij deinsden voor niemand terug. Met „pijp" wordt hier beslist geen muziekinstrument bedoeld, doch een geweer, een vuurwapen. Doch al lagen de „Soesders" met veel ver toon van macht op den Eselenberch, de Zeistenaren voelden er niets voor naar het pijpen van hun naburen te dansen. De Eselenberch was een omstreden ge bied en het schijnt dat in de loop der jaren hierover een twist is ontstaan, die telkens weer oplaaide, ondanks de arbritage die hieraan moet zijn vooraf gegaan. Dat er inderdaad wel eens meer gebeurd is, dan de oude papieren ver melden, blijkt wel uit het oprukken van het Grote Gild naar den Eselenberch en het zich ophouden in de nabijheid daarvan, op alles voorbereid. hoogt. Afgaande op deze verklaring is het niet al te gezocht te durven bewe ren, dat met „den Eselenberch", niet anders wordt bedoeld als het Soester- hoogt en het grote terrein van „De Paltz", toentertijd één groot heidecom- plex, onbegroeid en kaal. De grens scheiding ter plaatse tussen den Dolder, behorende onder de gemeente Zeist en Soest is zelfs nu nog niet zonder meer aan te geven, laat staan een paar eeuwen geleden, toen er van enige be groeiing Jn dit geaccidenteerde terrein nauwelijks sprake was. Een andere grensaandulding, waarover de schaapherders het hebben, zijn de ..Winterstruycken", die herhaalde malen in de desbetreffende acte wordt ge noemd en die ons inziens nog wel valt te lokaliseren, ofschoon voorzichtigheid hier toch wel geboden is. Soms is de verleiding te groot om hier meer waar- di aan toe te kennen, dan historisch verantwoord is. „De Winterstruycken" is vermoedelijk een oude veldnaam (toponym) voor het bekende juniperus- of jeneverbessenge- bied, gelegen ten oosten van de Willem Arntzhoeve te den Dolder, onder de gemeente Soest. Deze grote, grillig vormde groep ligt dicht bij de grens Soest-Den Dolder (gemeente Zeist). Vanouds liep hier de grens tussen Hees en Zeist, dat dan ook afzonderlijk wordt genoemd. Met Hees, dat als een eigen De grootste sortering vindt u bij ons. Corduroy-pantalons reeds vanaf ƒ19,75. Zie onze speciale etalage. Voor aparte voor mannen in diverse modellen en prijsklassen naar 1 MODE SQESTERBERGSESTRAA7 51 SOEST gerecht wordt genoemd, werd een gro ter gebied aangeduid dan het tegen woordige Hees. Het landgoed Pijnen burg behoorde vroeger ook tot het ge recht van Hees. Of „de winterstruycken" een gebied was, waaruit veel winterbrandstof werd gehaald door de omwonende bevolking, zouden wij niet als een vaststaand feit durven en willen beweren. De mogelijk heid is beslist niet uitgesloten al delen wij deze mening niet. De toenmalige bewoners, die de oude namen gaven, dachten misschien wel zakelijker, dan wij moderne mensen met een esthe tische gevoelsassociatie, maar toch moe ten wij de benaming „Winterstruycken" niet verbinden aan de winter, aan turf en eiken talhout, waaraan de naam „struiken" niet vreemd zou zijn, al is deze bewering niet van alle grond ont bloot. Niet uit „de winterstruycken" werd brandstof gehaald, doch uit het aan grenzende gebied, het veen, waar dit ruimschoots voorhanden was. Het Soes- terveen leverde de brandstof. De jene verbes of juniperus communis L. is één van de oudste bekende struikgewassen, die in ons land voorkomen en volgens botanici een relict uit voorbije ijssteden, toen een gematigd klimaat de groei van planten en bomen deed toenemen. Het juniperetum, dus „de winterstruycken" met hun knoestige stammen heeft door de eeuwen heen de aandacht getrokken ende soe voorts in de Winter struyeken tot de Weerdin toe, twelck was de schaephardersputh, daer sy uuyt dron- cken". Schaapherders groeven putten op die plekken waar men water vermoedde, een natuurlijke bron. Ook maakten zij gebruik van de plassen op de heide, als drinkwater voor hun vee. Eens per jaar werden de schapen in de plas gewassen en daarna geschoren. Zoals reeds eerder vermeld, waren de opgeworpen zandhopen vaste punten in het uitgestrekte heidelandschap, die de grenzen tussen de gebieden moesten markeren, daarnaast waren er natuur lijke limieten, die werden gevormd door heuvels, struiken en bomen. Behalve schaapherders en andere lieden, die be roepsmatig op de heide hun werk had den: bezembinders, boerenknechten, die er plaggen kwamen steken en bijman nen (is imkers), wist geen mens het gril lig verloop van de grenslijnen tussen de verschillende gerechten. Op de topografische kaart van de Leus- derberg en omgeving van 1594, copie 1646, komt de naam: „Blommenheuvel" voor, liggende in de naaste omgeving van „het berch", waarmee zo goed als zeker Soesterberg wordt aangeduid. Bekend is dat voorheen - in het begin van de twintigste eeuw - te Soester berg een toen al zeer oude boerderij heeft gestaan, die de naam droeg: de Bloemheuvel. Het oude boerderijtje heeft gestaan achter „de Oude Tempel", te midden van de heide, als het ware, een stukje in cultuur gebrachte woeste grond, waar met hard werken en ploe teren op de onvruchtbare zandgrond, een bestaan werd geboden. Het was des tijds eigendom van de bekende' Soester- bergse familie Smoorenburg. Als bijzon derheid is nog bekend, dat toen reeds vakantiegangers en kinderen, bleekneus jes uit de grote steden hier werden on dergebracht en men er zijn vakantie kon doorbrengen. In hoeverre „de Blommen heuvel" en het boerendoeninkje „de Bloemheuvel" met elkaar waren geasso' cieerd' is niet bekend. Enig verband maj_ men er toch wel in zien. Daarvoor is de naamsgeving te frappant. Kort na de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) zou het boerderijtje zijn afgebroken. Verder op de kaart treffen wij nog aan: „de Waterkolk",, ,'t Wittemansveentje", „het Hangat", „de Kat en de Uil". Vele van die plassen en watergaten zijn al lang verdwenen en met hen ook de oude benamingen. Het Wittemansveen(tje) is bij de oude Soestenaren nog wel bekend. Het was gelegen aan de rechterzijde van de Soes- terbergsestraat, voorbij het Sanatorium „Zonnegloren", in de richting van Soest- duinen. Deze veenplas met zijn spook achtige naam is herschapen in vrucht baar weiland waar 's zomers de koeien grazen. Het „Hangat" en „de Waterkolk" zijn eveneens verdwenen, evenals „de Kat en de Uil". Het „Hangat" moet ge zocht worden in de bossen aan de Wiek- sloierweg, in de buurt van de boerderij „De Kooij". Volgens overlevering zou zich daar iemand van het leven hebben be nomen, vandaar „Han(g)gat". Op oude kaarten staat echter Hangat". De bete kenis van deze veenplas is al lang ver loren gegaan. „Han" is hier onduidelijk. Het waterleidingsbedrijf was mede oor zaak dat een eind kwam aan al de plassen en vennen. Om terug te keren tot de grensinciden ten, kan men zeggen, dat pas na eeuwen de strijdbijl werd begraven. Misschien is men aan weerszijden tenslotte toch wij zer geworden en wond men zich niet meer zo op over deze futuliteiten, die toen hoog werden opgenomen, niet al leen door het dorpsbestuur maar ook door de inwoners. Een interventie zoals door het Grote Gild van Soest werd gedaan, spreekt voor zich zelf en geeft de emotineel geladen sfeer wel duidelijk aan. Uiteindelijk hielden de onderlinge grens-perikelen op te bestaan. Grenzen, behoudens natuurlijke grenzen, zijn ten- stolle denkbeeldige lijnen, door mensen getrokken. Zij zijn ontstaan uit de be hoefte om het mijn en dijn van elkaar gescheiden te houden; zij berust slechts op een verdeling van bezit, zodat de oorsprong van grensscheidingen groten deels kunstmatig is. Toch brachten zij grote beroering teweeg in het verleden, in het heden en mis schien ook nog wel weer in de toe komst, want veel wijzer is de mens nog niet geworden, al glimlachen wij nu om deze dingen uit de oude tijd. E. HEUPERS Geslaagd voor het praktijkdiploma ma- chineschrijven mej. B. Willemars, mej. S. Pama, mej. E. Stuit, mej, J. Korte, mej. A. v. d. Laag, mevr. M. H. J. Koks- Otten. Zij werden opgeleid door Instituut Hulscher. De storm van het afgelopen weekend heeft in Soest weinig schade aange richt. De gemeentelijke plantsoenen dienst is wel druk in de weer geweest om afgewaaide takken e.d op te ruimen Zij zijn vol lof over de medewerking van het publiek. Meeir dan 30 telefo nische meldingen kwamen binnen, waar door mede de schade zeer beperkt kon blijven. A.s. woensdag 31 mei, of bij regen don derdag 1 juni, heeft de maandelijkse na tuurwandeling plaats. Om 9.15 wordt vertrokken vanaf de hoofdingang van het ziekenhuis Zonnegloren. Introduktie gaar ne toegestaan. Na een niet verwacht succes op de eerste georganiseerde „soos"-avond van 4 weken geleden organiseert de jonge- rensoos op vrijdagavond 2 juni a.s. weer een avond. Dit keer een discotheekavond m.m.v. Drive-in-show Moby-Disc, voor de jongeren van 16 jaar en ouder in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat. Aanvang 19.45 uur, zaal Noord. Jongeren die eventueel mee willen wer ken in de „soos", kunnen zich op deze avond bij de bestuursleden opgeven als „aktief"-lid. Tevens zal er achterin de zaal een ideëenbus aanwezig zijn. Zoals reeds vermeld was de eerste avond een succes. Na een kort openings woord werd er enthousiast gedanst, on derbroken door een drietal aanzienlijk minder enthousiast ontvangen bingo rondjes. Er werd dan ook snel besloten de Bingo maar te laten vervallen en de hiervoor beschikbare prijzen op andere wijze aan het publiek ter beschikking te stellen. Het aantal van ruim 170 jon geren en enkele steekproeven in het publiek overtuigden de organiserende jongeren ervan dat er aan dit soort avonden en aan andere „soos" aktivi- teiten, zoals filmavonden spel- en crea- tiviteitsavonden een grote behoefte be staat. Hierdoor aangemoedigd blijven zij zich volledig inzetten om althans een klein beetje in de zo grote behoefte van de Soester jeugd te kunnen voorzien. Tot 15 augustus zal op de „Floriade" te Amsterdam extra aandacht besteed worden aan het onderwerp „gecreëerde spelsituaties voor kindern in de leeftijd van 3 tot en met 14 jaar". Vele gemeenten werden ingeschreven om hier bijdragen voor te leveren. Soest zond 31 kleurendia's in, gemaakt door de heer A. v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst. Na een selectie wer den deze dia's allen in dank aanvaard. Ze worden nu dagelijks op de tentoon stelling vertoond. Hieronder bevinden zich o.m. de zgn. leskuilen van de nieu we scholen in het Soesterveen, de speel- gelegenheden bij de flats, de speelweide op de Eng en de bouwspeelplaats te Soesterberg. Dezer dagen zal een aanvang gemaakt worden met de riolering van de Korte Bergstraat, Hellingweg, Van Straelen laan en Mariastraat. De breedte van de Van Straelenlaan zal van 4.50 op 5 me ter gebracht worden, terwijl de bestaan de trottoirbanden, welke in slechte staat verkeren, vervangen worden. In de Korte Bergstraat, Hellingweg en Mariastraat wordt uitsluitend daar waar dat nodig is het wegdek opgebroken. De werkzaamheden zullen worden uit gevoerd door Aannemersbedrijf De Ko meet uit Utrecht. DEZE WEEK STARTEN WIJ MET DE VERKOOP VAN VERSE MELK EN MELKPRODUKTEN. Waar lagen de Eselenberch, de Weer din, de Winterstruycken en alle andere door de schaapherders genoemde punten, zal men zich wellicht afvragen? Nu is het echter met deze oer-oude namen van heuvels, akkercomplexen, wegen en buurten soms merkwaardig gesteld. Zij kunnen zijn als antieke stukken in een museum: ze vertellen geschiedenis, veelal lokale geschiedenis, maar niet minder interessant dan de vaderlandse of algemene historie. Degelijke typische namen herinneren niet zelden aan de zeden en gewoonten van onze voorou ders, eenvoudige boeren, schaapherders en boerenarbeiders. Wij deden bij oude S9estenaren na vraag naar deze namen, die zij in hun jeugd nog gekend hebben, toen zij gin gen plaggen maaien en halen op de heide, waaraan het oude Soest zo rijk was. Misschien konden zij zich nog iets herinneren? De legendarische Eselen berch wist men zich zowaar nog te her inneren, al was het onder een andere naam: het Ezelveld. Volgens mondelinge overlevering lag den Eselenberch, alias Ezelveld achter het landgoed „De Paltz", nabij het zogenaamde Soester- van het volk. Deze gaven de door alle jaargetijden groen blijvende struiken, de toepasselijke naam. Of de grens tus sen Zeist en Soest juist op dit punt identiek is met de oude grensaanduiding is moeilijk vast te stellen. In de jaren dertig - dit mag nog wel even worden vermeld - wilde het toen malige gemeentebestuur van Soest, dit unieke gebied, zo rijk aan natuurschoon, de bestemming geven van gemeente stortplaats voor vuilnis. Men zou juist een mentaliteit hebben verwacht, die een diep doorvoeld respect voor de natuur uitstraalt. Gelukkig vond deze aanslag op één van de mooiste natuur gebieden, die Soest rijk is, geen door gang. Nu echter wordt dit zelfde gebied be dreigd door de steeds verder opdringen de zomerhuisjes, die de omgeving be slist niet onaangetast laten. Telkens opnieuw wordt een stukje na tuur aan het vakantiebedrijf opgeofferd, net zo lang tot dit gebied één arsenaal van zomerhuisjes is en dan is het te laat. „De Weerdin" is een schaapherdersput: Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van de tweede klasse zaterdagmiddagvoetbal en de daaraan verbonden promotie naar de eerste klasse, werd vrijdagavond in „De Rank" een waar VVZ-familiefeest gehouden, waarbü ongeveer twee honderd dames en heren aanwezig waren. Mevrouw Brunt, getrouwe leidster van een jeugdelftal, ontving bloemen. Vervolgens de heren K. Boeklagen en J. Stigter voor respectievelijk het in orde houden van de velden en de ballen en voor het beheer van de kantine. De da mes van de evenementencommissie ont vingen bloemen. Volgens de heer Striet- man zijn de heren Boeklagen en Stigter onmisbare krachten voor VVZ en hij hoopte, dat ze nog lang hun gewaardeer de werk mogen vervullen. Tot de dames van de evenementencommissie deed de heer Strietman het verzoek om hun res pectievelijke mannen nog dikwijls voor VVZ te willen afstaan, al wordt het soms 's avonds wel eens laat. Tenslotte verzocht hij de dames van het bestuur op het podium, die hij ook allen lof toezwaaide, omdat zij veel bijdroegen tot het succes van WZ. met dit uit stekende bestuur aan het hoofd. De da mes kregen ook bloemen aangeboden. De heer Strietman maakte hierna de kampioen van het klaverjastoernooi 1971/ 1972 bekend. Dat was de heer J. Stigter, die de kampioensbeker in ontvangst mocht nemen. De heer L. van Hornsveld werd de zeer goed geplaatste tweede van de ranglijst. De heer André v. d. Deijssel schonk alle leden van het selectie-elftal een paar nieuwe voetbalschoenen. Een trouwe supporter schonk een nieuwe wedstrijd bal voor de eerste thuiswedstrijd van het eerste elftal. Na dit langdurige huldigingsprogramma, trad de bekende T.V.-acteur Fred Hachee voor het voetlicht en hield de aanwezi ge dames en heren op aangename en prettige wijze meer dan een vol uur be zig met een praatje en een liedje, het geen bijzonder in de smaak viel. De muzikale omlijsting was in handen van The Melodlsten uit Amersfoort, o.l.v. de heer Bloemhof, die voor passende dansmuziek zorgde. Het is een bijzonder goed geslaagd kam pioensfeest geworden. De voorzitter van de evenementencom missie, de heer H. Strietman, opende de avond met een welkomswoord, waarna de voorzitter van VVZ, de heer H. Duit, een terugblik wierp op het afgelopen seizoen, „waarop wij allen met blijdschap terug kunnen zien". „De jongens heb ben goed getraind en succes bleef niet uit. Het eerste elftal promoveerde naar de eerste klasse en nogmaals onze feli citaties." Bij de jeugd mochten wij twee kam pioenen begroeten. Wij hebben veel te danken aan de heer André v. d. Deijssel, de direkteur van „Procar" en aan de heren Van Kooij van garagebe drijf Gebr. Van Kooij Soest N.V." „Ons nieuwe complex aan de Eemstraat. dat volgend jaar 1973 in gebruik zal worden genomen, zal van ons nog veel offers vragen. Er zullen financiën op tafel moeten komen, maar wij twijfelen er niet aan, of deze zullen er komen. Ik wens u allen een prettige avond." Het gehele eerste elftal werd op het po dium verzocht, waar de heer H. Striet man een ieder een herinneringsvaantje, een foto van het gehele elftal en een draagspeldje aanbood (dit laatste ge schonken door de heer J. van Kooij Hzn.). De aanvoerder van het eerste elf tal, Jos Brouwer, kon met zijn echtge note niet bij het kampioensdiner aanwe zig zijn, daar zijn vrouw de feestvreug de nog verhoogde, door hem een flinke zoon te schenken. Daarom werd het echtpaar afzonderlijk in de feestvreug de betrokken en kon de heer Strietman mevrouw Brouwer bloemen aanbieden, terwijl vader Brouwer een grote pop voor zijn zoon werd aangeboden, ge kleed in de WZ-kleuren. Deze pop was vervaardigd door mej. Paula v. d. Broek, dochter van VVZ-secretaris. Daarna volgde een reeks van dankbe tuigingen aan de heren A. v. d. Broek en B. Morren, de oprichters van WZ, toen voetbalvereniging Zonnegloren, die ieder een prachtig geschenk ontvingen. De in Arnhem aangehouden L. K. heeft bekend In het woonwagenkamp te Amersfoort 6 gestolen auto's verkocht te hebben. Zes andere, eveneens van diefstal afkomstige wagens, verkocht hij In Zeist en om nog verder schoon schip te maken, vertelde hij dat hU in april 1071 een wagen gestolen hadl in Den Dolder. Hij was daar indertijd voor aangehouden, maar had het toen ont- kend. De drumband „Olympia" is saterdag naar Amsterdam geweest, om deel te nemen aan het jaarlijkse concours voor drumbands, welke werd georganiseerd door de Amsterdamse drumband „Kin dergenoegen". Olympia heeft een tweede prijs behaald met 112 punten. Ook de tamboermaitre, mej. R. v. Luiy- telaar, ging met een tweede prijs naar uhis. Zij behaalde 13Vt punt. A.s. dinsdag zal drumband Olympia op het SEC-terrein optreden bij de voetbal wedstrijd Militaire elftal-gecombineerd Soest. De opbrengst van deze wedstrijd is bestemd voor het Bentinckfonds. Zaterdag 3 juni neemt de drumband ook deel aan de marswedstrijd welke in Bussum gehouden wordt op de adspiran- tendag voor de gymnastiek vereniging. Na een plechtige Eucharistieviering door de scheidende pastoor J. G. Hobbelink, met assistentie van pastoor Th. van Wee en aalmoezenier Th. Kempers, mede verzorgd door de gezamenlijke koren, heeft de parochie afscheid genomen van pastoor Hobbelink, bij zijn vertrek naar Lieve! de. Na een serenade door de jeugddrum band van „Laetitia" op het plein van de Titus Brandsmaschool werd door de parochieraad-voorzitter de heer C. van Rijthoven het cadeau van de parochie, een t.v.-toestel, symbolisch aangeboden. Men was de pastoor heel erg dankbaar voor alles wat hij voor de parochiege meenschap had gedaan, ondanks het feit, dat hij de „rust-in-persoon" was. Hij steunde niet alleen de vele initia tieven, maar hij gaf ook veel steun en aandacht aan bejaarden en zieken. De heer J. A. Luyf, bood huishoudster Bertha namens het kerkbestuur een mixer aan voor de keuken, de sacristie van de woonkamer. De heer G. de Rijk sprak een hartelijk „dank-u-wel-pastoor" namens de zieken, alleenstaanden en degenen, die er niet meer zijn en die zoveel aan de pastoor te danken hadden. Evenals in zijn toespraak tijdens de Eucharistieviering was de pastoor erg dankbaar voor alle medewerking, die hij in de zes jaren van zijn pastoraat in Soesterberg had ondervonden. Het prachtige cadeau van de parochie aan vaardde hij in grote dankbaarheid. In tegenstelling tot eerdere berichten zal de ontspanningsavond voor de kin deren van de Chr. Lagere school en alle leden van de oudervereniging, welke ge houden wordt in het kader van het 50- jarig jubileum, plaats vinden op 28 juni a.s. in de Herv. Kerk de „Hoeksteen" des avonds om half acht. ^eiL.a^s*u^n^ van seizoen organi seert de Stichting Jeugdwerk op zater dag 10 juni een romelmarkt voor de ouderen en een speelmiddag voor de jeugd. Op de rommelmarkt kan men Komen snuffelen naar spulletjes, die de een niet meer zo leuk vond, maar die ee.? ander v°or een prikkie dolgraag wil nebben. Vanaf 10.30 uur is de „Dub- beldekker" aan de Kerklaan open. Op datzelfde tijdstip openen ook de diverse ^stands met allerlei spelletjes. De toegang tot de tent is vrij, maar deelname aan een attractie kost een Kwartje. Een negen-spelletjeskaart kost maar ƒ1,50 en twee van die kaarten Kosten samen ƒ2,—. De collecte van de EHBO heeft ƒ475,— opgebracht. De afdeling Soesterberg van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO is alle gevers erg dankbaar. "«Petitie van de Kon. Ned. Biljart Bond is het team van de Jeugd Biljart Vereniging B.I.O.V. te Soesterberg kampioen geworden. Dit Kampioensteam bestaat uit Theo de Froe, Riny Vos en Erik van de Broek en w 5,everVes ^ax van Rijthoven en Hans Werkhoven. Het betekent een opmerke- «ke prestatie voor deze jeugdige bil jarters, waarvan hun club BIOV twee jaar bestaat. pas k™ i Avondvierdaagse In Soester- laatste inschrijfdatum vastge steld op zaterdag 3 juni van 14-20 uur. De mschrijfadressen zijn: J. Steert, Ples- manstraat 175, (individueel) en F. J. yS?meiUer' Luit" K°PPenlaan 22 (indi vidueel en groepen). De avondvierdaag- ï-.*gGh*uden °P ^nsdag 6 tot en met vrijdag 9 juni. De startplaats is: Sint Carolusschool, ingang Fokkerstraat Mede door de successen van S.O. Soeffc c £n I voorgaande toernooi werd b.D. Soest na de eerste plaats van S.O. öoest 3 en de tweede plaats van S.O. soest 2 kampioen van het Soesterbergs juDUeumtoernooi voor lagere elftallen. Op donder da Corver-Van openbare ve worden geïns Deze vergade hal Beukend, stellenden wc aanwezig te 5 Na afloop va er gelegenhei haar echtgenc HET C KOOPSOM king, vitra Wij verstre lichtingen met aardg tuin. In tu ruimte. Bli soen. Ind.: er met cornei keuken me kap, electr warmer der. Verd.: d richte badk 'en dakkape 22 A&O heeft f .Agio-zegels. pen koopt u Bij inwisselt zegel 2 ct m Regelmatig artikelen die of 100 Agio kunt meener nog aantrekk modern des VOO

Soester Courant | 1972 | | pagina 8