ierherstel voor Soest toen - Soest nu Mevr* mr* J* M* Corver-van Haaften door loco-burgemeester K* de Haan geïnstalleerd tot burgemeester van Soest 1É5? Ernstig verkeersongeval op tle Birkstraat Bejaarden elke maandag ochtend welkom in zwembad „De Turf" Verkeersregeling i.v.m. „Open Dag" op de vliegbasis Openbare vergaderingen Niet vrijen onder het rijen Gerjo Spans op 3e plaats Het oog gericht op genegeerd bloedbad in Afrika Wedvlucht vanaf Corheil Vfegdg 2 juni 1972 50e jaargang' no. 83 ÏMgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tei. 2566-5154 Postgiro 126156 DE BALANS DER V- AFSCHRIKKING V.V.V.-nieuws Dinsdagmorgen vroeg, om 6 uur, heeft op de Birkstraat een ernstig verkeerson geval plaatsgevonden. De 74-jarige heer K. L. uit Soest, reed in zijn Daf-perso- nenauto richting Amersfoort en wilde linksaf het erf van perceel 125a oprij den. Op dat moment passeerde hem een legertruc met oplegger, bestuurd door A. van der G. (23) uit Naarden. Bij de niet te vermijden botsing werd de auto van de heer L. in de rechter weg berm geduwd, terwijl de truc tegen de aan de linkerzijde van de weg staande bomen reed, vervolgens geheel omdraai de en op de rijbaan, richting Soest, tot stilstand kwam. De gevolgen waren ernstig. De heer L. werd met hersenletsel naar het zieken huis Zonnegloren vervoerd en vandaar naar het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht. Chauffeur v. d. G. liep een slagaderlijke bloeding op en werd eveneens per am bulance naar Zonnegloren gebracht. De ravage was groot. Brandweer en rijkswaterstaat hebben de rijbaan schoongespoten en ontvet. Het verkeer was geruime tijd gestremd. Op maandag 5 juni a.s., te 10 uur v.m., start in het instructiebad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan het zwemuurtje voor bejaarden, voorlopig elke week op genoemd tijdstip. Mevr. H. Bruins, leid ster van de bejaardengymnastiek te Soest, is bereid gevonden als coach te fungeren. De deelneemster(ers) aan dit zwemuur betalen 1,per keer 4,per maand) en er is overeenstemming bereikt over de finantiële consequenties tussen de Stichting Fed. Raad voor het Bejaarden- werk en de Sportstichting; de Gemeente is bereid gevonden, deze activiteit t.b.v. de bejaarden, te subsidiëren. Willen de gegadigden voor dit uurtje „watergymnastiek" er vooral om denken, dat dit zwemmen niets te maken heeft met prestaties leveren, maar meer kan worden beschouwd als een gezellig uurtje gymnastiek te water; aan het einde van elk lesuur is er gelegenheid tot vrij zwemmen. De projektleider voor het open bejaar- denwerk adviseert tenslotte een ieder, vooraf overleg te plegen met de huisarts, die dit „trimuurtje" wil meemaken, Morgen, zaterdag 3 juni, wordt op de vliegbasis Soesterberg de „Open Dag" gehouden van de luchtmacht. Afhan kelijk van het weer verwacht men 50 a 100.000 bezoekers. Uitgebreide ver keersmaatregelen zijn genomen om zo wel aan- als afvoer zonder stagnatie te laten verlopen. Borden geven duidelijk aan hoe te rij den en waar de parkeerplaatsen te vin den zijn. Alle aanrijroutes monden uit op de Van Weerden Poelmanweg ko mende van Amersfoort en richting Soesterberg, alsook uit de richting Soest. Bromfietsers komende van Soest moeten de „bult" over, uit Soesterberg uiter aard niet, en via het Soester Hoogt de Verlengde Paltzerweg op. Al het gemotoriseerde verkeer, van bei de kanten, wordt via de Van Weerden Poelmanweg geleid naar de parkeer plaatsen op de basis. Parkeergelegenheid is er te over, een groot deel van de stratbanen is hiervoor gereserveerd. Do verkeerslichten in Soest worden met de hand bediend, in Soesterberg ook voorwat betreft de lichten bij 't Zwaan tje. Bij de Richelleweg wordt het ver keer door verkeersagenten event. bijge- regeld. Ook voor de afvoer, na afloop van de demonstraties, zijn duidelijke maatrege len genomen en geven borden aan hoe het snelst de woonplaats bereikt kan worden. Donderdag 8 juni, des middags om 14 uur, wordt in het gemeentehuis van Baam een openbare vergadering ge houden van de commissie van het ge neeskundig schooltoezicht. Aansluitend daarop, aanvang 15.30 uur, wordt eveneens in het gemeentehuis van Baarn de openbare vergadering ge houden van de commissie voor het psy chologisch schooltoezicht. Maandagavond raakte de 22-jarige mi litair J. S. uit Weesp op de Nieuweweg de macht over het stuur van zijn auto kwijt, toen hij, onder het rijden, zijn verloofde mej. H. v. D. (21) eveneens uit Weesp, een kusje gaf. De wagen botste tegen een langs de weg staande lichtmast en de beide gelieven beland den in het ziekenhuis. Hij met een ge broken knieschijf, zij met snijwonden in het gezicht. De auto moest worden weggesleept. S.O. Soest atleet, Gerjo Spans, bevestig de het afgelopen weekend opnieuw zijn groeiende vorm door op de 5000 meter van de vijf-districten ontmoeting de derde plaats op te eisen achter de fa vorieten Vos en Van Wansum. Zijn tijd, 14 min. 24.3 sec., betekende tevens een verbetering van zijn persoonlijk record met liefst 7 seconden, waarmee hij nu ook houder is van het Gooi-Eemland- en het clubrecord. Meer dan honderdduizend mensen zijn de laatste weken gruwelijk afgeslacht in Boeroendi - een zeer kleine, maar dicht bevolkte staat in het hart van Afrika. Het bloedbad heeft echter hooguit een paar kleine berichten opgeleverd, zodat men haast gaat denken dat de wereld al zozeer gewend is aan gruwelijkheiden in achterlijke landjes dat ze er niet meer van opkijkt. Misschien ook wil de wes terse maatschappij liever niet met de neus gedrukt worden op een van de ake ligste effekten op de lange baan van de kolonisatiepolitiek die eeuwen lang in Afrika is gevoerd. De. tegenstelling waarom het in Boeroen di gaat is dat van oudsher de Toetsi- stammen er de lakens uitdelen, een fors slag Afrikaan dat al voor de zestien de eeuw het grondgebied veroverde op de inheemse Hoetoe-stammen, die na de overwinning de slaven van de Toetsis werden. Slaven vertegenwoordigen be zit, kapitaal kun je wel zeggen, en het werd uiteraard aangemoedigd dat ze zich sterk vermenigvuldigden tot ze in getal wel een keer of vier zo sterk waren als hun meesters, de Toetsi's, die er overi gens wel voor zorgen dat de macht hun niet uit de handen werd genomen. Iets waarop ze toezagen met onverbiddelijke wreedheid. De Toetsi's op hun beurt ble ken niet opgewassen tegen de westerse troepen die in het gevolg van de ont dekkingsreizigers vorige eeuw Afrika doorkruisten op zoek naar waardevolle grondstoffen. Deze kolonisatoren hadden er geen belang bij om meer soldaten te sturen dan strikt nodig waren en ze volgden vrijwel overal de voordeligste taktiek: de machtigste stammen werd onder het oog gebracht dat ze het tegen de koloniale legers toch niet konden op nemen. maar dat ze wel eep bevoorrech te positie in de kolonie konden krijgen mits ze er maar voor zorgden dat de rust. gehandhaafd bleef. In menig geval werd het land dan zelfs formeel geen kolonie maar een protektoraat dat zich in de be scherming van Engeland, Frankrijk, een tijd lang ook Duitsland of België mocht „verheugen". Het kwam er op neer da* de koloniserende mogendheid zich verder niet bemoeide met het interne bestuur: op zijn hoogst werd het „beschermde'* stamhoofd bij tijd en wijle erop gewezen dat hij het niet te bont moest maken. Een voordelige, weinig kostbare metho de van overheersing die echter het na deel had clat bijvoorbeeld in Boeroendi m zoals trouwens ook in het ten noorden gelegen Roeanda waarmee het een ad ministratief geheel vormde - de meester- slaafverhouding tussen Toetsi's en Hoê- toe's onveranderd bleef. In de jaren na de oorlog verkregen nok deze protektoraten hun onafhankelijk heid als een soort modeverschijnsel. D« eigenlijke bezitters hadden er trouwent geen belang meer bij er de baas te spe len. En in die onafhankelijkheid werd d® onder westerse bescherming voortgezette zestiende-eeuwse traditie van overheer sing door het superras van de minder waardige stammen voortgezet. In het zich afscheidende Roeanda is dit later veranderd na een bloedige opstand en vermoedelijk hebben de Hoetoe's van Boeroendi iets dergelijks geprobeerd, waarop dan de Toetsi's hebben geant woord met het bloedbad van nu. Wat zich nu wreekt is dat de ontwikke ling naar een samenleving waarin de rechten van de minderheden en meer derheden gelijk zijn zich vrijwel overal ter wereld kon voltrekken, behalve in die gebieden waar de koloniserende macht middeleeuwse toestanden besten digde alleen omdat dit de voordeligste manier was om het gezag te handhaven. Uiteraard heeft men zo nooit de grenzen potdicht kunnen maken tegen het door sijpelen van humanistischer ideeën, maar de effekten daarvan waren vrij simpel te onderdrukken, niet door de eigen troepen, maar via de meesterstam. En die zal hiermee doorgaan zolang het kan, zoals uit de huidige moordpartij blijkt. Als de westerse belangstelling biervoor beperkt blijft tot het sturen van wat medikamenten door het Rode Kruis en een onopgemerkt blijvende mededeling van de vluchtelingencommissaris van de V.N., houden de Toetsi's van Boeroendi voorlopig ook wel hun kansen om de opperheerschappij uit te oefenen over hun Hoetoe-slaven. Wat meer interesse van het westen zou echter in het geheel niet misplaatst zijn. Tenslotte draagt het een niet geringe veranwoordelijkheid door de grondslagen voor een dergelijke terreursamcnleving moedwillig zolang intakt te houden. KANTMAN. De vereniging „De Zwaluw" nam deel aan een wedvlucht vanaf Corbeil Af stand 445 km. In concours waren 390 duiven, die gelost werden om 7.30 uur. Aankomst eerste duif te 11.40 21 uur. De laatste prijsduif kwam aan om 12.12.33 uur. Uitslag: A .de Bes 1 4 33 70. L. v. 't Klooster 2 20 02 J. v. d. Brakel 3 15 51 52. E. de Goede 5 12. G. Lijnsvelt 6 25 09. M. de Ruiter 7 22. R. Voskuilen 8 31. P. Rauch 9 38. P. Duyst 10 53. Jac. Wijnands 11 18 59. B. Roest 13 56 73. L. den Enting 14. Gebr. v. Dijk 16 32 76. Jac. Stalenhoef 17 57. H. v. Heng- stum 19 27 43 65. C. Dijkman 21 40 54. G. v. d. Deijssel 23 W. van Soest 24. G. Rijksen 26 29 37 44 50 58 61. A. van Riet 28 30 66 .1 Blokland 34. A. Hooijer 35. G. Visser 36 39 45 72. C. v. d. Hoek 41. W Grift 42 71. A van Dorrestein 46 48 77 Fr. Limburg 47. C. v d. Lugt 49 78. B Blokland 55 C. v. d. Veen 60. J V. d. Belt 63. H Rauch 64 68 74. R. Kop pen 67. J. van Groenestei» 75. SOESTER OURANT jffboon«ment per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag tjj i 1 Tri zijn nogal wee-zoete rede tot de Russische natie - maar zijdelings na tuurlijk ook gericht tot de Amerikaanse kiezers van november stelde president Nixon vast dat de V.S. en de Sowjet unie in zo heel veel opzichten op elkaar lijken en dat ze geen vijanden hoeven te zijn. al zullen ze wel eens als rivalen optreden. Dit laatste kan zelfs iets kras ser gezegd worden: ze moeten wel riva len zijn maar kunnen zich niet permit teren vijanden te zijn. Dat is dan tevens het grote belang van de overeenkomst over de strategische (kern) wapens die in Moskou werd ondertekend. Aanleiding tot de langjarige onderhan delingen die aan dit akkoord vooraf gin gen was de ontwikkeling in beide landen van steeds nieuwe machtiger kernwa pens, raketten en vooral diverse syste men om raketaanvallen van de tegen partij onmogelijk te maken. Niet slechts dat dit beide landen dwong tot enorme uitgaven, bovendien ontstond een gevoel van onveiligheid. De garantie tegen de kernoorlog was steeds het zogenaamde evenwicht in afschrikking: de Amerika nen zowel als de Russen hadden het ver mogen elkaar en vermoedelijk tevens vrijwel de hele resterende wereld met kernwapens te vernietigen. Geen van beide was natuurlijk ooit voornemens van dit vermogen gebruik te maken of zelfs door ermee te dreigen de ander iets af te dwingen, althans zo heette het in officiële uitspraken. Maar voor alle ze kerheid verzekerden beide kernkolossen zich van een „secorid strike capability", het vermogen om na een vernietigende slag toch nog een slag terug te kunnen uitdelen. Vandaar de kernonderzeeërs, die vrijwel onkwetsbaar zijn, zeker als ze in groten getale onder de wereldzeeën verborgen varen.' Vandaar ook de zwaar gepantserde silo's met raketten die niet te vernietigen waren tenzij door een vol maakte voltreffer. En dat was dan de armoedige verzekering tegen een kern oorlog: geen van beide kon zich permit teren hem te beginnen, omdat de vergel ding in gelijke munt niet uit te scha kelen was. Aan die situatie veranderde iets toen zo wel Russen als Amerikanen hun antira ketsystemen gingen bouwen als het mid del om die tweede vernietigende slag terug ook af te weren. Logisch gevolg natuurlijk weer methoden om door zulke afweergordels heen te komen, bi.ivoor beeld door een raket te voorzien van vele kernkoppen plus een paar loze stukken metaal, zodat zoveel kernladin- Op zaterdag, 10 juni zal de Soester af deling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen weer de jaarlijkse excursie houden met een programma, dat klinkt als een klok of misschien kunnen we beter zeggen, dat de zomerwind hoopt mee te hebben, want clan draaien de molens aan de Kinderdijk er lustig op los, die vormen ook een onderdeel van de route, die men heeft samengesteld. Het is niet nodig het boterhammen- trommeltje mee te nemen, want de be kende Brabantse koffietafel staat even-) eens op het programma. De kosten voor dit uitgaansdagje bedragen 17,p.p. en hieronder zijn begrepen: lunch, kop je koffie, buskosten en fooi chauffeur. Er mogen ook niet-leden worden mee genomen, die dezelfde prijs betalen. Het vertrek is om 8 uur vanaf het bus station Soest-Zuid, waarna alle halten langs de hoofdweg tot en met Colenso worden aangedaan. De kaartverkoop loopt via ons VW-kantoor en wel spe ciaal op de dagen donderdag 1 en vrij dag 2 juni tussen 9 uur 's morgens en 17 uur in de namiddag. U moet hier voor zelf aan de balie komen om Uw kaart in ontvangst te nemen, dus geen telefonische bespreking. Wilt U het programma nog eens door kijken, stapt U hiervoor gerust bij ons binnen. En verder dachten wii. dat er een goede kans bestaat op mooi weer na alle regen van de laatste tijd. Een van de kastelen die zo echt de moeite van een bezoek waard zijn, is het slot Zuylen, gelegen nabij de ge meente Maarssen. Als wij de nieuwe fraaie folder bekijken, die verrassend fris tussen het papieren materiaal, dat ons dagelijks wordt toegezonden .te voorschijn komt, wordt ons vanzelf on der ogen gebracht, dat een bezoek aan de Vechtstreek met Maarssen als aan vangspunt beslist bij de plannen voor dagtochtjes hoort. Het slot Zuylen, waar behalve Belle van Zuylen, Frank van Borselen en Ja- coba van Beieren hun historie aan mee gaven, is in de periode van 15 maart tot 15 november dagelijks te bezichtigen. Het nieuwe busboekje van de NBM en firma TENSEN is ook weer in de rou latie, wat dus betekent, dat U zich op alle gewenste tijden kunt laten voort rollen. De prijs is onveranderd (ƒ0,75), wat, bij de vele prijsstijgingen, zeker gewaardeerd mag worden, daarbij we tende, dat dit gidsje ons behoedt, voor het missen van bepaalde verbindingen. Nog een berichtje voor de kinderen, die een klndermat.inee zouden willen bijwo nen: in de Mariakerk aan de Maat- kampweg te Baarn wordt op zaterdag 3 juni, aanvang 14.30 uur een kindermid dag gegeven, waaraan door bekende artiesten medewerking wordt verleend. De toegansprijs is ƒ3,—. Kaartverkoop ook bij VVV Soest. De opbrengst der entreegelden is bestemd voor Chevella, een ziekhuisprojekt ln India. gen komen aansuizen clat er altijd wel flink wat door de verdediging heen kon den komen. Het antwoord daarop kon alleen maar zijn nog meer anti-raket systemen. Het werd een vicieuze cirkel die steeds gigantischer bedragen zou gaan vergen, een wedloop tussen de twee waaruit geen der deelnemers zich ken permitteren weg te gaan op straffe van een verbroken „evenwicht in afschrik king" en dus ook een verlopen garantie op vrede. Bezuinigend werkt het akkoord van Mos kou niet. Beide partijen kunnen rustig doorgaan met het ontwikkelen van ra ketkoppen met nog meer ladingen, ra ketten verbeteren enzovoort. De defen siebegrotingen zullen niet noemenswaard afnemen. De genoemde ontwikkelingen zijn trouwens haast niet in een verdrag af te remmen omdat er geen kijk is op controle. Je kunt wel raketlanceerplaat- ten ontdekken met behulp van kunstma nen, maar je kunt niet zien wat er pre cies inzit. Wat Nixon en Brezjnew wel hebben ge daan is afzien van alle ijver om dat af- schrikkingsevenwicht te gaan verbreken. Ze leggen zich erbij neer dat zij beiden nu eenmaal kolossale kernmachten zijn die elkaar over en. weer Jcunnen uit roeien, zij het dat ze niet geheel weer loos zijn en in ieder geval een wraak kunnen nemen die in ernst niet voor de aanval onderdoet. Vandaar dat zowel het vermogen om klappen uit te delen, als het vermogen om ze af te weren grof weg gereglementeerd is op zodanige wij ze dat het, althans in grote trekken, over en weer door spionagesatellieten gecon troleerd kan worden. Eerherstel dus voor de balans der af schrikking. Een echter positieve betere garantie op vrede, waarin echte ontwa pening onontbeerlijk is, zou plezieriger en rustgevender zijn. Maar dit akkoord plus het verantwoordelijkheidsgevoel der twee grote kernmogelijkheden dat eruit spreekt zijn ook al veel waard om de kans op oorlogen zo 'klein mógelijk té houden. Die balans der afschrikking is zeker niet ideaal, maar het is voorlopig het beste waarop men kan hopen. De Stecnhoffstraat gezien vanaf De Molenstraat meer clan 50 jaar geleden. Dezelfde plaats gisteren I

Soester Courant | 1972 | | pagina 1