80.000 liefhebbers genoten van vliegerij tijdens «open dag» I Boerenkermis van ttDe Vrije Teugel" werd Breugheliaans feest Dinsdag 6 juni 1972 50e jaargang no. 84 Uitgave Drnkberij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weetiestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 DE VRUCHTEN VAN DE TERREUR Em. pastoor J. Hanekamp ten grave gedragen Man valt door ruit Orgelconcert Gert Muts Bejaarde wielrijder door bromifetser aangereden Aanrijding Arm gebroken Onder tractor bekneld 'T BEJAARDENBAD Het oog gericht op een konferentie met een verborgen diepi ere zin Presidium gymnastiek- „De Springbokken" HHI SOESTERM OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De waanzinnige schietpartij waarbij tientallen toevallige luchtreizigers ge dood werden op de luchthaven van Tel Aviv, is ogenblikkelijk door het Volks front voor de bevrijding van Palestina verheven tot een „heldendaad" waar voor het de eer opeist en het schijnt er nog trots op te zijn ook. Nog helemaal llaargelaten dat het Volksfront niet be paald een blijk van grote heldhaftigheid geeft door het werk te laten opknappen door een groepje kennelijk van wilde moordlust bezeten burgers van een ver land in plaats van de eigen strijd zelf op te knappen, is de schietpartij zonder meer een toppunt van lafheid als in deze tijd van luchtkaperijen niet eerder is vertoond. En er is geen enkel exkuus voor om zo maar in het wilde weg mensen neer te schieten, zelfs al zou daardoor aan Is- real zo'n klap worden toegebracht dat de Palestijnse zaak daardoor beter kwam te staan. Maar dit is geenszins het ge val. Er is rouw gebracht in een aantal families, dat is alles. Het is blinde ter reur, waar inderdaad geen verdediging tegen is maar waarmee ook niets, in het geheel niets wordt bereikt. Intussen kunnen er harde woorden val len hoe het mogelijk is dat dit groepje Jappanners kennelijk met koffers vol schietwerktuigen en handgranaten aan boord is kunnen komen. Dit is duidelijk iets te gemakkelijk verlopen en de schuld voor de verloren mensenlevens wordt met het Palestijnse beyrijdingsfront ge deeld door de instanties die zich met een jantje van leiden hebben afgemaakt van de kontrole die tegenwoordig helaas noodzakelijk is op ieder die een vlieg tuig betreedt. Ziekelijke geesten is de ontkoombare konklusie bij dergelijke vliegtuigkapin gen, maar het gebruik van het wapen aer terreur beleeft in vele varianten een merkwaardige opbloei. In Duitsland is het aantal bomaanslagen de laatste tijd sterk toegenomen en zelfs in Nederland wordt door een volhardende groep ge leidelijk aan in elk gebouw van de firma Phiüps een overigens betrekkelijk on schuldig bommetje gelegd, al blijft daar bij in het duister waarom het eigenlijk gaat. In het Duitse geval kan men duidelijk spreken van een ietewat te simplistisch geïnterpreteerd navolgen van de stads- guerrilla, zoals die vooral in Latijns- Amerika wordt bedreven met als lich tend voorbeeld voor velen het optreden van de Tupamaro's in Uruguay. De stadsquerilla is een betrekkelijk nieuw verschijnsel, Mao bijvoorbeeld, die nogal wat adviezen heeft gegeven hoe me van onderdrukker» af kan komen, gelooft er in het geheel niet in. Zijn theorie is dat de guerilla juist op het platteland ge voerd moet worden .De steden zijn op allerlei manieren van dit platteland af hankelijk: door de voedsel toevoer, door het feit dat de verbindingswegen er overheen lopen. Pas doordat de guerrilla volgens het recept van Mao in Latijns- Amerika niet bleek te slagen is daar de stadsguerrilla opgekomen. Waarbij men dankbaar gebruik maakte van het te voren niet besefte voordeel van de stad: daarin leven zoveel mensen die eraan zijn gewend dagelijks zoveel mensen te zien die ze niet kennen, dat een guer rillastrijder nimmer opvalt en altijd een massa vindt waarin hij onherkenbaar kan wegduiken. De Rote Armee Faktion, de officiële naam van wat beter bekend staat als de Baader-Meinhofbende, maakt in Duits land al geruime tijd gebruik van dit feit: ga maar eens de bevolking van een stad als Hamburg of Frankfort uitkam men, er is geen beginnen aan. En de paar mensen die men nodig heeft om bij onder te duiken zijn altijd wel te vin den, hun risiko is om dezelfde reden be trekkelijk gering binnen de mensenmas sa van de grote stad. De terreur, maar men moet er wel bij zeggen dat het beslist geen blinde ter reur is, heeft ertoe geleid dat bijvoor beeld die Tupamaro's een faktor zijn ge worden waarmee rekening gehouden moet worden. Niet dat al hun wensen nu uit angst door de overheid worden inge willigd. maar men houdt wel degelijk rekening met hun ideeën. En dat is een zekere mate van sukses. Dit sukses is hun Duitse naapers tot dusver niet vergund geweest, waarvoor de belangrijkste reden waarschijnlijk is dat de te weinig bondsrepublieken het met hen eens zijn dat het huidige be wind zo slecht i» dat het moet verdwij nen, het geeft niet hoe. Het ontberen van die steun uit de achterban maakt dat die Duitse guerrilla wel enige last veroor zaakt maar nagenoeg geen effekt heeft. Het zelfde geldt voor wat de verbeten leden van het Palestijnse bevrijdings front nu uithalen. Of sterker nog: ze schaden hun eigen zaak die er niet rechtvaardiger uCL komt te zien als men buitenlandse boeven of krankzinnigen moet huren om er aktie voor te voeren. Na de befaamde kaping van een heel stel vliegtuigen tegelijk hebben de lei ders van de wat redelijker denkende Pa- stijnse organisaties besloten die soort stunts achterwege te laten omdat ze meer schade opleverden in verlies van goede reputatie dan ze opleverden. Een juiste opinie, maar deze week bleek weer eens dat er toch altijd nog lieden zijn die de voor hun zaak schadelijkste en moreel meest verwerpelijke zaken uit halen als ze daarbij tenminste maar een paar knallen kunnen horen. 80.000 bezoekers hebben afgelopen zaterdag kunnen genieten van een voortreffe lijke vliegshow van de Koninklijke Luchtmacht. Reeds lang voor de openingstijd trokken grote verkeersstromen richting Soesterberg waar de politie van Soest en Soesterberg, in nauwe samenwerking met marechaussee en militaire politie, voor een feilloze opvang zorgden. Grote parkeerterreinen leverden geen problemen op bij het onderbrengen van de vele tienduizenden auto's. Bussen van de basis, de N.B.M. en Tensen zorgden voor het verdere transport naar het tentoonstellings terrein. De fietsers waren ver in het voordeel, want zij konden tot bijna op het terrein doorrijden. Er deden zich geen ongeregeldheden voor, behoudens het plakken van wat anti-amerikaanse stickers. Het ontrollen van een spandoek werd voorkomen dankzij het tijdig ingrijpen van het be wakingspersoneel. De belangstelling richtte zich in eerste instantie op de tentoonstelling in hangar 1, waar veel technische kennis vergaard kon worden. Ook het luchtmachtmuseum trok veel bezoekers. Jammer dat niet bij alle toestellen stond aangegeven welk model men voor had. Om ongeveer kwart over één begon de vliegshow en kon men genieten van de capriolen van een pipercup, de gelijk tijdige start van drie Fokker Frienships, zweefvliegen en van het tomeloze la waai van straaljagers. Veel bewondering oogstte het team van „Red Eagles", drie sportvliegtuigen ge vlogen door burgers van het vliegveld Seppe bij Roosendaal. De mogelijkheden van en met een heli kopter werden duidelijk getoond. De ballonjacht. met een Pipercup was een leuke afwisseling in het programma. Eén van de hoogtepunten was ongetwij feld het droppen in vier vluchten van 33 parachutisten. Het is een nummer dat het altijd weer goed doet en waaraan enige sensatiezucht niet vreemd zal zijn. Met het overvliegen van een formatie van 16 helicopters werd de Open Dag besloten. De afvoer van de belangstellenden ver liep, dankzij de voortreffelijke verkeers regelingen, zonder stoornis. De demonstraties werden o.m. bijge woond door de burgemeesters van Baarn en Bilthoven, de commandant van de vliegbasis de kolonel R. Twijsel en de oud-commandant C. D. M. L. de generaal Vullers. Leden vanhet Koninklijk Huis waren, in verband met afspraken voor het Ad miraal-zeilen in Muiden, niet aanwezig. Na het vertrek van de bezoekers is men urenlang bezig geweest met het oprui men en schoonmaken van het tentoon stellingsterrein; Ook waren om zes uur nog 5 kinderen aanwezig, die niet door hun ouders waren afgehaald. De Luchtmacht kan terugzien op een bijzonder geslaagde „Open Dag". Maandagmorgen werd de donderdag j.1. in het St. Elizabeth Ziekenhuis te Amersfoort overleden em. pastoor J. Hanenkamp ten grave gedragen. Voor zijn zielerust werd in de kapel van Huize „Nieuw Mariënburg" een Eucharistieviering opgedragen door de deken van Amersfoort, de weleerw. heer S. Hoorneman met assistentie van rector E. Stolkwijk. Pastoor Hanekamp werd op 4 januari 1895 in Groningen geboren. In 1918 werd hij priester gewijd, waarna hij als kapelaan achtereenvolgens werkzaam was in Doesburg, Nieuw Dordrecht, Vèendam en Leeuwarden. Daarna volg de zijn benoeming tot pastoor in Win schoten en in 1949 tot pastoor van de parochiekerk van de H. Martinus te Utrecht. In de oorlogsjaren zat hij enige tijd ge vangen in het concentratiekamp Vught. In 1960 ging hij met emeritaat, woonde vijf jaar in Vinkeveen en de laatste ze ven jaar van zijn leven in Nieuw Ma riënburg. De Eucharistieviering werd namens de Kardinaal bijgewoond door de oud-bis schop van Groningen Mgr. P. A. Nier man. Verder waren o.m. aanwezig oud deken J. Noortman, oud-deken J. van Rossum en mgr. A. G. Smit em. pastoor van Soestdijk. Onder invloed van alcohol is de 28-ja- rige H. S. zondagavond in zijn woning aan de Wilhelminalaan door een ruit gevallen. Met een slagaderlijke bloe- éing werd hij per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Grote drukte en gezelligheid kenmerk ten de, Boerenkermis welke zaterdag- op de kinderboerderij „De Vrije Teu gel' werd gehouden. Het optreden van P.V.O. met majorettes, van drumband „De Blunder Compagnie", de cabaret groep „Basta" en de „aap-noot-mies" drive-in discotheek, ondersteund dooi de geluidswagen en geluidsinstallatie van Frans Bosman, droegen veel bij aan het bijzondere gebeuren. Evenzo de ruim 50 vrijwillige helpers en de ruim 2000 belangstellenden, die de geheel door kinderen uitgedachte ker mis kwamen meemaken. De vele door de jeugd gebouwde kleu rige kraampjes en de schilderachtige attracties vormden een boeiend onder werp voor de talloze fotografen en fil mers, vaak van verre gekomen. Op de geluidsband werden de raadsel achtige voorspellingen van de veelweten de waarzegster en de spookgeluiden uit het drukbevolkte spookhuis vastgelegd. Tegen vijf uur waren de krentebollen, met en zonder peulvruchten gebakken (een bruine booa erin betekende een prijs) schoon opgegeten, net als de 300 pannekoeken. Het touwtrekken had de grootste klan dizie misschien omdat hier de meeste prijzen lagen uitgestald, allen gratis be schikbaar gesteld door het Soester be drijfsleven. Druk bezocht werd ook de kraam waar je een blik in de toekomst kon werpen De verraste kijkers zagen in de kijk doos een afbeelding van de maquette van de „nieuwe boerderij", het uitbrei dingsplan, ontworpen door architekten- bureau Van Woerden, Schneider en Duermeyer. De totale opbrengst van de kermis, 2000,—, zal een grote steen hieraan bijdragen. De leiding van „De Vrije Teugel", bij zonder gelukkig met de grote betrok kenheid die de bezoekers aan de dag legden met het werk van de kinderen, heeft het plan van deze boerenkermis een jaarlijkse traditie te maken, die, evenals de jaarlijkse donateursactie rond oktober, een belangrijke aanvulling betekent voor het niet-gesubsidieerde deel van de exploitatie van de kinder boerderij. Vrijdagavond werd door de Soester or ganist Gert Muts een orgelconcert ge geven, het laatste in de serie van het seizoen 1971-'72, in de Julianakerk. Medewerking verleende het koor Sint Caecillia (koor van de Petrus en Pau- luskerk) o.l.v. de heer G. v. d. Schepop. Begonnen werd met een samenzang Psalm 118 de verzen 1 en 4. Hierna volgde „Ouverture" van G. F. Handel en „Unter den Linden Grüne" van J. P. Sweelinck. De organist Gert Muts bracht deze werken in een mooie registratie, waar door weer eens te meer tot uiting kwam dat de Nederlandse componist J. P. Sweelinck in de rij der groten ge plaatst kan worden. Het koor bracht uit de „Messe in C" van A. Bruckner, het kyrie en Gloria ten gehore. Een prachtig stuk muziek, waarbij het koor zich volledig gaf, maar de verfijning in de pianissimo's en crecendo's, kwamen te weinig tot uiting. Zo ook uit de 1'Hora Passa van, L. de Viadana hetwelk a cappella werd gezongen. Het koor beschikt over rou tine en ervaring, maar jammer dat deze a cpella zang, waarbij de dirigent al les zelf kan bepalen, het fijne in dit prachtige stuk muziek verloren liet gaan en te weinig aandacht heeft geschon ken aan de intenties die .de componist er zeker heeft bijgeschreven. De Missa brevis in G. k.v. 140 van Mo- zart, één van de vele die hij heeft ge schreven, was voor dit koor een zwaar stuk. De sopranen waren soms in moei lijkheden en misten bepaalde inzitten. Hier blijkt weer temeer dat de quanti- teit van een koor niet inherent is aan de kwaliteit. Het gregoriaans riep her inneringen op uit vervlogen jaren. Het heren-koor zong het Lucis Creator in volle overgave. De organist wisselde de verzen af met prachtige improvisaties. Verder speelde de organist Sonate no. III van Barthol- dy, Prelude sur les grands jeux van Jean Langlais, Toccata Adagio en Fuga in C van J. S. Bach, en tot slot een improvisatie van Gezang 40, met vers 1, 4 en 8 als samenzang. Het is jammer dat deze concerten zo weinig publiek trekken, het is zeker de moeite waard deze organist te horen spelen. Het volgende seizoen zal wederom een serie concerten worden gegeven, waar aan verschillende koren weer gaan mee werken. Hopenlijk groeit de belangstel ling voor deze fijne muziekavonden. De 74-jarige heer G. F. werd donderdag op de Prins Bemhardlaan aangereden door de bromfietsende scholier R. R. (18), toen deze rechts passeerde. R. moest uit wijken voor tegemoetkomend verkeer en zag toen geen andere mogelijkheid dan deze verkeerde manoeuvre. F. kwam te vallen en liep daarbij lichte verwondin gen op. Donderdagmorgen verleende de Baarnse automobilist W. den H. (33) op de Steen- hoffstraat bij het rechtsafslaan de Mo lenstraat. in. geen voorrang aan de 16- jarige bromfietser A. J. L. De jongeman liep een beenletsel op en werd per am bulance naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Ten gevolge van een val met zijn fiets op de Vredehoffstraat heeft de 14-jari- ge G. S. uit Baarn gistermorgen zijn linkerarm gebroken. Op onverklaarbare wijze kwam een tak tussen de spaken van zijn voorwiel, waardoor de jon gen over de kop sloeg. Per ambulance werd hij naar Zonnegloren vervoerd. Vrijdagavond raakte op de Birkstraat de heer W .van der V. (46) ambtenaar bij de PTT, bekneld onder een tractor. Hij hielp zijn buurman H. bij inkuilen van gras. Bij het tegen een hoop gras oprijden, kantelde de tractor, waar v.d. V. onder terecht kwam. Door een in de buurt aanwezige kraan wagen kon het slachtoffer spoedig be vrijd worden. Met inwendige verwon dingen werd hij in het ziekenhuis Zon negloren opgenomen. Wie heeft er nu de meeste durf? toch de bejaarden in „De Turf" zij plonsen in 't instructiebad, en spartelen en worden nat, zie hoe zij stoeien en ravotten, ondanks hun rammelende botten. Zij noemen zich de senioren, met zwempret in het avondgloren, en hebben schik in het bijzonder, bij 't elkaar drukken koppie onder, zij lachen daarbij onbedaarlijk, en 't geen zij doen is ongevaarlijk. Zij gaan te water zonder vest, en zonder kurken, 't kan daar best in het ondiepe bad der pieren, het is een leven van plezieren, zij doen geen crawl of and're slag, dat hoeft niet op hun oude dag. En wat zij daar nu mee bedoelen? de zorgen van zich af te spoelen, de trage armen, loden benen, en lamme spieren nog wat trainen, hun zorgen, wel die zijn voor later, r.ij gooien alles in het water. Nederland is zeker niet het enige land dat onder de huidige ekonomische om standigheden met graagte verlost zou raken van een flink stuk militaire uit gaven. Dit is een reden waarom de mi nisters van de N.A.T.O.-raad ingaan op het voorstel waarmee de Russen nu al zo lang leuren: een Europese veiligheids- konferentie bijeenroepen. De N.A.T.O.-landen hebben in zo'n kon ferentie niet veel heil gezien, althans niet voor henzelf: als puntje bij paaltje komt zijn er al voldoende overeenkom sten, tot en met het handvest van de Verenigde Naties, die moeten voorkomen dat het ene land het andere bedreigt. En wanneer men meent dat al deze papie ren garanties niet voldoende zijn, waarom zou men dan wel vertrouwen stellen in nog een nieuw stuk met vele handtekeningen? Nu. daarom gaat de N.A.T.O. niet op het Russische verlangen in om een Europese veiligheidsconferen tie te beleggen. Die bereidheid is meer ontstaan doordat de Russen ermee ak koord gaan. Minister Rogers bracht de boodschap mee uit Moskou waar hij pre sident Nixon vergezelde, dat ook gespro ken wordt over de wederzijdse even wichtige terugtrekking van troepen, ook wel naar de Engelse afkorting M.B.F.R. genoemd. Dat is een eveneens al jarenlang beplei te idee om aan weerszijde van wat vroeger bekend stond als het. ijzeren gordijn troepen terug te trekken, zij het met dien verstande dat daarbij het terugvliegen van een divisie der V.S. naar Amerika niet gelijkgesteld kon worden met het dertig of vijftig kilo meter terugtrekken van een divisie van het Warschaupakt. Manlio Brosio, de vroegere sekretaris- generaal van de N.A.T.O., kreeg toen Luns hem opvolgde de opdracht hier over met de Russen een verkennend ge sprek te gaan voeren, maar hij kreeg niet eens antwoord op zijn vraag wan neer zijn bezoek het Kremlin gelegen kwam. Góed. de Russen hebben hun halsstar righeid op dit punt dus laten varen en de N.A.T.O. kan voor zijn fatsoen niet anders dan op zijn beurt, reageren op de veiligheidskonferentie die de Sowjet- unie zo gretig wenst. Ook al verwacht men er weinig van. En eigenlijk zeker geen verlichting van de begroting van defensie, als ouverture voor het debat werd uitdrukkelijk vastgesteld dat het vooruitzicht van twee soorten veilig- heidskonferenties geen reden mag zijn om met de pet naar de paraatheid te gooien. Zijn de verwachtingen van al dit soort konferenties niet zo gek groot, hef ef fekt kan ook al niet groter worden door dat Frankrijk dwars ligt en bijvoorbeeld geen gesprek over terugtrekking van troepen wenst binnen het kader van een veiligheidskonferentie, er is, merkwaar digerwijs, wel een andere reden waarom het gesprek toch zonder meer nuttig kan zijn. Die reden brengt vooral de kleinere Oosteuropese landen ertoe met Moskou sterk mee te ijveren voor de veiligheidskonferentie. Een onderdeel van het akkoord dat men daarop be reikt zou iets moeten zijn als het voor af aanmelden van manoeuvres met troepen en er zouden afspraken in moe ten komen over het overschrijden van grenzen door gewapende eenheden. Naarmate dit meer en meer gereglemen teerd wordt, kan de Sowjet-unie minder makkelijk het soort operaties uitvoeren als waarvan de Tsjechische republiek de dupe werd en waarvoor bijvoorbeeld de Roemenen en Joegoslaven altijd nog wel een beetje bevreesd zijn. Tenslotte is er nog zoiets als de befaamde Brezj- newdoctrine die Moskou het recht geeft, samen met andere socialistische staten, op te treden als in een andere staat het socialisme naar de knoppen dreigt te gaan, een en ander uiteraard door Mos kou te beoordelen. Als het gevolg van een veiligheidskon ferentie alleen al is dat de kansen op dergelijke interventies door de grote broer verminderd worden, zijn deze lan den al blij. En die mogelijkheid zit erin. Van AVesterse zijde wordt ook al aan gekondigd dat men wil aandringen op grotere mogelijkheden voor grensover schrijding van personen en geschriften, eveneens met het oogmerk om de gees ten daar in naar men moet aannemen minder kommunistische zin te beïnvloe den, al wordt formeel natuurlijk aan gevoerd dat het. gaat om het heilzame goede begrip over en weer. Wat daartegen voor de Russen staat is niemand erg duidelijk. Maar ongetwij feld zal daarover meer klaarheid komen als volgend jaar die konferentie begint. KANTMAN. Als gevolg van het besluit van de laatst gehouden algemene ledenvergadering heeft het bestuur van de gymnastiek vereniging „De Springbokken" de heren M. Smit en L. Dammers benoemd in het presidium en de heer L. Dijkhoorn aan gesteld als administrateur. Het presidium wordt thans gevormd door de heren H. Teeuwen, voorzitter, P. Ekel, tweede voorzitter, vertegenwoor digend de totale organisatie, L. Dam mers, techniek en M. Smit voor de fi nanciën.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1