SERVICE )OM OüOjOJHjX HOMEE AllE 13 GOED toffen tof (-'en I iks 25,- 10L~ VUSTE DAMES VERBOD VAN KENNELIJK ONREDELIJK ONTSLAG zo'n fijn TRUITJE 5 gulden korting VERSCHUIVING VAN PR0DUKTIEF VERMOGEN TROUBADOURS EN MÏNSTREELS FRANZ SCHIJBERT •••Wl.Vite"'' GEEN TIJD OM TE SLAPEN AUTORIJSCHOOL MN BOBIEN 3ESIUSLAAN 19 - 6687 j COUPONS de prijs van - SOESTDÏJK Een nuttig cadeau als je geslaagd bent Natuurlijk een goede FIETS of BROMFIETS van GRIFT. Komt U eens langs en maak uw keuze Amerst. Radio- Storingsdienst i. van Kooij Zr bielbedrijf Ontslag moet redelijk zijn &/CHIESSER Ö-lino 1 MODE Zingende dolfijnen in het Dolfinarium 9IloS Harderwijk DOLFINflRIUfTl VTB n.v. <=Qeótaurant cAnaciolu Wat zal vader blij zijn... Heren- en Jsitgenskleding STEENH0FFSTRMT 68 SOEST Telef Brandweer Politiebureau 3 3 3 3 444 4 31 januari 175 jaar geleden geboren suf Atiïucoax WS5S SKUü DE GOUDEN SNAAR Laanstraat 43 - Tel. 4685 GEEN' KOOPAVOND AUTOlVASSERETTE Nieuwstraat 13 - Soest Wij onderhouden niet al leen de buitenkant van uw wagen. MaarWij kunnen ook Uw wagen onder en In het chassis behandelen, door onze Teroson ML èn Un- dercoatlng behandeling BESCHERM UW BEZIT. Telefoon 02155- 3300 RIJWIEL- EN BROM FIETSHANDELAAR Krommeweg 28 Wij repareren iedere T.V. en iedere radiu Vermeerstraat 81, Amersfoort - Tel. 17177 Anno 1949 voor al uw VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN HYPOTHEKEN Ossendamweg 33, Soest-Zuid. tel. 6122. In o run ntnuwstn collndln 'brillnn vindt Unnn Icnuzn voorUwpnnoon» Ujkn smtnk. SNOUCKAERTLAAN14-16 - TELEFOON 3258 STATION PB1MA SERVICE Vrydag 9 juni 1972 Wanneer U wilt weten waar we volgens de wet precies aan toe z(jn bjj het „ne men" en „geven" van ontslag, kunt u niet volstaan met het raadplegen van dc ont- slagbepallngen van het Burgerlijk Wetboek (B.W.). Sinds 1945 kennen we namelijk behalve deze „gewone" ontslagregeling van het B W. ook nog een „buitengewone" ontslagregellng en wel die van het Buitenge- woon Besluit Arbeidsverhoudingen (B.B.A.). de wederpartij „naar billijkheid" een schadevergoeding toekennen. De hiervoor genoemde „herstelplicht" kan zich echter steeds oplossen in één tot betaling van een afkoopsom, welke afkoopsom uiteraard hoger zal moeten zijn dan het bedrag der schadevergoe ding. In het vonnis, houdende veroordeling tot Dat B.B.A. is kort na de bevrijding - te weten op 15 oktober - in werking ge treden en de inhoud ervan bestond gro tendeels uit regelingen die tijdens de Duitse bezetting tot stand waren geko men. Zo goed als de bezettingstijd een abnormaal karakter verleende aan de arbeidsmarkt. Zo deed dat ook de tame lijk chaotische periode van wederop bouw. vlak na de bevrijding. Terwille van die wederopbouw moest onrust op de arbeidsmarkt zoveel moge lijk worden vermeden, loonsverhogingen en personeelsverloop wilde men daarom zo beperkt mogelijk houden. En dus worden de bezettingsmaatregelen die hiermede verband hielden gehandhaafd met de bedoeling deze onmiddellijk té doen verdwijnen, zodra de omstandighe den dat zouden toelaten. Tóch is de ontslagregeling van het B.B.A. nog steeds van kracht. De reden om de B.B.A.-regeling te handhaven is gelegen in de steeds sterker geworden rechts overtuiging, dat een ontslag in elk op zicht redelijk moet zijn. Vóór de Twee de Wereldoorlog was elk ontslag recht matig als men zich maar hield aan de termijn en andere afspraken betreffende het beëindigen van een dienstbetrekking. Aanvullende regeling Het al dan niet redelijke van het ontslag was rechtens niet van belangDe SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST ontslagregeling van het B.B.A. verloor in de praktijk het karakter van een rege ling voor de bijzondere na-oorlogse om standigheden; de eis dat het ontslag re delijk moet zijn gold nu algemeen, d.w.z. ook voor normale omstandigheden. Door deze ontwikkeling was de ontslagrege ling van het B.B.A. als het ware een aanvullende regeling geworden, die moest dienen om een hiaat op te vullen in de ontslagregeling van het B.W. Maar dan komt in 1954 een ingrijpende wij ziging van de B.W.-regeling tot stand, met als belangrijkste nieuwe maatregel; de mogelijkheid om bij de rechter op te komen tegen z.g. kennelijk onredelijk ontslag. Dat lag natuurlijk in de lijn der ver wachting. Vroeg of laat zou er immers een einde moeten komen aan die zonder linge situatie van een dubbel ontslag recht. Wat lag méér voor de hand dan de aan vullende regeling van het B.B.A. - dus de eis dat het ontslag redelijk moet zijn - naar het B.W. over te hevelen? Dat is weliswaar gebeurt maarhet B.B.A.-ontslagrecht bleef ook né 1954 (tot op de dag van vandaag) bestaan naast het B.W.-ontslagrecht. Men wilde de B.B.A.-regeling eerst la ten verdwijnen wanneer de kantonge rechtprocedure (behorende bij de ont slagregeling van het B.W.) een grondige wijziging zou hebben ondergaan. En daérover was men het in 1954 (en nog steeds niet!) nog lang niet eens. We weten nu waarom we, sinds 1954, een dubbel ontslagrecht hebben. De re geling van het B.B.A. gaat aan die van het B.W. vooraf. Anders gezegd: eerst en vooral moet men (in de gevallen waarin dit is vereist) ervoor zorgen dat men van het Gewestelijk Arbeidsbureau (G.A.B.) een ontslagvergunning krijgt; daarna kan men de arbeidsovereenkomst beëindigen volgens de regels van het B.W. Wanneer onredelijk Sinds 1954 staat ook in de ontslagrege- ling van het B.W. dat het ontslag aan bepaalde eisen van redelijkheid moet voldoen: het mag - anders gezegd - niet ..kennelijk onredelijk" zijn. Kennelijk ontslag is beslist niet hetzelfde als „zeer onbehoorlijk, stuitend onrecht vaardig. „Neen, het is veeleer zó, dat er voor een redelijk oordelend mens geen ruimte voor twijfel inzake de „onrede lijkheid" mag zijn. In de wet worden enkele voorbeelden gegeven van ontslagen die kennelijk on redelijk kunnen worden geacht (b.v. voor de werkgever: beëindiging van de dienst betrekking zonder opgave van redenen of onder opgave van een voorgewende of valse reden: b.v. voor de werknemer: beëindiging van de dienstbetrekking, waarvan de gevolgen voor de werkgever te ernstig zijn in vergelijking met het belang van de werknemer bij de beëin diging). De in de wet neergelegde voorbeelden zullen uiteraard worden aangevuld met de gevallen welke via de rechtspraak tot ons komen. Sancties Indien één der partijen de dienstbetrek king „kennelijk onredelijk" doet eindigen - ook al neemt hij daarbij de voorge schreven termijn in acht - dan kan de kantonrechter óf bepalen dat de dienst overdekte Dolfijnenstadibn ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Harderwijk - Tel. 03410 - 6041 herstel van de dienstbetrekking, kan de rechter ambthalve bepalen dat de (niet altijd te verwezenlijken) „herstelplicht" vervalt door betaling van een in het vonnis genoemde afkoopsom; heeft hij ambtshalve geen afkoopsom vastgesteld, dan zal hij op verzoek van een der par tijen alsnog hiertoe moeten overgaan. Teneinde te voorkomen dat een werkne- Voor smakelijk eten In gezellige sfeer KERKPLEIN (reserveren mogelijk) Ook voor uw luncht hebben wij een ruime keuze. Keuken geopend vanaf 12.00 uur. Maandag en woensdag vanaf 4.00 uur. SOEST - TELEFOON 2519 mer, die in een geding tot herstel van de dienstbetrekking (herplaatsing) in het gelijk is gesteld, gedurende de tijd dat de werkgever de rechter verzoekt het bevel tot herstel van de dienstbetrekking te wijzigen in een tot betaling van een afkoopsom, geen loon zou ontvangen, bepaald dat de werkgever alsdan ver plicht blijft het loon door te betalen tot dat de afkoopsom zal zijn vastgesteld. In welke gevallen De bepalingen betreffende de kennelijke onredelijkheid zijn niet van toepassing als een dienstverband buiten partijen om eindigt. Dat is o.m. het geval: A. Bij het van rechtwege (automatisch) eindigen van de dienstbetrekking (het geen het geval is bij de (meeste) arbeids overeenkomsten die voor een bepaalde tijd worden aangegaan); B. Bij het het beëindigen van een dienstverband met instemming van de wederpartij C. Bij het beëindigen tijdens een proef tijd: D. Bij het beëindigen wegens een drin gende reden. Wanneer een beroen op kennelijke on redelijkheid dan wèl mogelijk is? In de volgende gevallen: A. indien een van de partijen de (voor bepaalde of onbepaalde tijd aangegane) dienstbetrekking door opzegging doet eindigen: B. indien een van de partijen de dienstbetrekking zon der opzeg,ging doet eindigen in die ge vallen waarin opzegging had moeten plaatsvinden; C. indien de dienstbetrek king door een der partijen voortijdig wordt verbroken. Of anders gezegd; voor de afloop van het dienstverband is een Hondeling van partijen vereist. Alleen wanneer dit het geval is kunnen partijen zich op grond van (vermeende) kennelijke onredelijkheid tot de rechter wenden. Wij besluiten met de opmerking dat wil het nieuwe ontslagrecht zo goed mogelijk tot zijn recht komen, een gron dige herziening van de rechtspraak in arbeidszaken dringend geboden is. Hoe lang moeten we daarop nog wachten? als je hem geeft, dat hij zo graag draagt. En w« geven je als je het koopt tussen 8 en 15 juni. En natuurlijk is de keus bij ons enorm Onlangs lazen wij In een publikatie over een bedrijf enige cijfers over de aan tallen werknemers die gezond en wel de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Daaruit bleek dat van de 65-jarigen in drie achtereenvolgende jaren nog slechts 35, 27 en 22 arbeidsgeschikt waren. Daarnaast bereikten respektievelijk 31. 37 en 39 in min of meer zieke toestand hun pensioen. Tussen het 50e en 65e jaar werd gemiddeld reeds 17 arbeidsongeschikt verklaard. Naarmate de tijd voortschrijdt lijkt hier I dan uit die 40 uren hetzelfde te halen een stijgende tendens in te zitten. De als voorheen uit 45 en 48 uur. Je kunt situatie zal niet bij elk bedrijf gelijk zijn VRIJDAG KOOPAVOND maar toch moeten deze cijfers ons tot nadenken stemmen. Uit tal van publika- ties wordt ons duidelijk dat de spanning voor oudere werknemers is toegenomen en dat steeds meer mensen hijgend de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Allerlei oorzaken kunnen daar aan de bet zijn. Naar 40-urige werkweek Wij noemen daarvan de grotere dyna miek in het ekonomisch leven. Hiervoor wordt een groot aanpassingsvermogen, vooral van oudere mensen, gevraagd en niet iedereen kan dat opbrengen. Een volgende oorzaak is wellicht gelegen in het samenpersen van de arbeidsweek in vijf dagen, hetgeen tot gevolg heeft dat in die vijf dagen het uiterste van het arbeidsvermogen wordt gevraagd. Het steeds duurder worden van de faktor ar beid heeft tot gevolg dat men zich hoe langer hoe duidelijker de kosten van die arbeid gaat realiseren en dit schept spanningen, zowel bij de werkgevers als ook bij de werknemers. Het veroorzaakt met name een duide lijke voorkeur voor jonge arbeidskrach ten. Deze tendens zal in de komende ja ren nog toenemen. Zijn wij wel op de goede weg met de bestaande arbeidsver deling tussen ouderen en jongeren? Wij zijn bezig een nieuw sociaal patroon te bouwen. Maar is dit wel het juiste? Aan het bestaande produktieve arbeids potentieel wordt aan alle kanten ge knabbeld. Wij denken daarbij in de eer ste plaats aan het afsluiten van c.a.o.'s Steeds talrijker wordende bepalingen over verkorting van de arbeidstijd. Stap voor stap gaan wij naar de 40-urige werkweek. Met hulp van allerlei ratio- vytin.wccv. ivicL nuip van auenei ratio- verantwoordelijkheid ont- nalisatie-methoden proberen werkgevers I lang op school te blijven. dit uit sociaal oogpunt verwerpen, uit ekonomisch gezichtspunt is dit begrijpe lijk. Ook de vakanties worden langer. Alhoewel er nu tekenen merkbaar wor den dat rijen daarbij eerst aan de oude ren denkt, worden de meeste vakantie- uitbreidingen zowel aan jongeren als aan ouderen toegekend. We kunnen zelfs stellen dat de jonge garde daarbij voor keur geniet. Leerplichtverienging Denken wij in dit verband eens aan de uitbreiding van de leerplichtige leeftijd. De regering heeft vroeger al eens gesteld dat er in de komende jaren gestreefd zal worden naar een leerplichtverienging tot 18 jaar. De voorbereiding voor de produktieve periode wordt langer. De jeugd treedt later tot het arbeidsproces toe en het aantal beschikbare jaren voor produktieve arbeid neemt af. Bovendien verschuift die produktieve periode meer naar de oudere levensjaren. Over de verschuiving van de leerplich tige leeftijd valt op te merken dat een intrede in de produktie met 14 jaar mis schien vroeg was maar dat anderzijds een verschuiving naar 18 jaar lang niet altijd gunstig is. Veie jongeren verlangen er naar de schoolbanken te verlaten en hun energie in de maatschappij uit te leven. We mogen dan al het recht tot doorstuderen voor iedereen scheppen, daarvoor de plicht op het leggen tot 18 jaar is moeilijk algemeen aanvaardbaar. Uit het bedrijfsleven wordt de klacht steeds luider dat vele jongelui te laat het arbeidsproces binnenkomen om zich tijdig een voldoende werktempo aan te meten. Er worden klachten gehoord over teveel jongelui die de maatschappelijke verantwoordelijkheid ontvluchten door te Wanneer er geschreven wordt over troubadours en minstreels, worden onze gedachten dadelijk getrokken naar de middeleeuwen en zien wij deze letter kundige en muzikale kunstenaars voor ons geestesoog, terwijl zij hun lyrische of epische werken, zichzelf begeleidend op harp, lier, of viool, brengen voor een uitgelezen gezelschap van vorsten, stoe re ridders en schone jonkvrouwen te gen een achtergrond ridderzalen en romantiek. Deze troubadours '.reels waren de onbetwiste kun. van hun tijd, zij waren het die ,:unst brachten die op een zeker peil stond en die niet te vergelijken was met de overige vor men van ontspanning zoals die van de zotten, de goochelaars en dansers. De laatste tijd is een opleving van de mid deleeuwse muziek te konstateren. Er zijn reeds enkele grammofoonplaten ver krijgbaar met deze muziek die is uitge voerd op de originele instrumenten. De oorsprong van deze kunstuiting moe ten wij zoeken in de Provence in zuid Frankrijk, waar reeds zeer vroeg de taal, die sterk verwant was aan de ro- meinse volkstaal, een zekere ontwikke ling doormaakte en op een bepaald ni veau kwam te liggen. Uit de volkspoëzie De Provencaalse letterkunde nam een aanvang met de volkspoëzie. Deze le verde epische of lyrisch-epische liede ren, die door rondreizende volkszangers (joglars) met begeleiding van muziek werden voorgedragen. Deze poëzie bloei de reeds in de tweede helft der 9de en in de 10de eeuw. Tegen het einde van dc elfde eeuw, ontdekken we het begin van een meer beschaafde vorm van poëzie, die zich door uitgesproken hoffelijkheid onder scheidde. Deze vorm werd hoofdzakelijk beoefend door de ridderlijke adel en door vorstelijke personen. Zij bezong de lof van de minne en de heldendaden. Deze ridderlijke dichters droegen de naam van troubadours, in welke naam we „trovar", dat vinden betekent, kun nen ontdekken. De oudste zangen van dien aard heetten „vers" en waren eenvoudig van vorm en verschillend van inhoud. Daaruit ont wikkelden zich de „chansos" (chansons), de hoofdvorm der hoffelijke lyriek, die zich onderscheidde door een kunstige bouw der coupletten en zich met geen andere onderwerpen bemoeide dan lief de en godsdienst. Buiten nog andere vormen vinden we onder andere de romance", gewoonlijk een liefdesavon tuur. Oorspronkeiyk De Provencaalse dichtkunst heeft zich op natuurlijke wijze uit de geest van het Zuidfranse volk, uit zijn maatschappe lijke instellingen en vooral uit de geest van zijn ridderschap ontwikkeld en kan dus bogen op een volkomen oorspronke lijkheid. Zij heeft een grote invloed uitgeoefend op de dichtkunst der naburige volken, in noord-Frankrijk, Spanje en Ita lië. De bloeitijd van deze kunstuiting vinden wij in de 12de en 13de eeuw. Een groot aantal liederen uit die tijd ls ons bewaard gebleven, en als oudste vinden wij Willem IX, graaf van Poi- tiers, voorts namen als Marcabrun, Guillen den Cabestaing, Richard Leeu wenhart en Alfons II, koning van Ara- gon. In de tweede helft der 13de eeuw zien wij reeds een tijdperk van verval, daar de rijen der troubadours door oorlogen sterk gedund waren. De voormalige vorsten verloren hun on- fhankelijkheid en waren niet langer in staat de dichters financieel te steunen, terwijl de ridderlijke geest, waaruit de poëzie der toubadours was geboren, be gon te kwijnen. De minnehoven. Tegen het einde van de 12de eeuw ken de men reeds een soort van kunstkrin- die toen „minnehoven of cours betrekking hersteld moet worden óf aan d'amour" werden genoemd. Het waren gezellige verenigingen van begaafde personen der beide sexen, waar de gedichten der minnezangers (trouba dours) veerden voorgedragen en waar van de inhoud en strekking werden be sproken. Om tot een beslissing te ko men, vormde men een soort van recht bank, waarvan het voorzitterschap mees tal aan de dames werd opgedragen en voor en tegen ijverig bepleit werd. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke gemeenschappelijke kunstgenieting er niet weinig toe bijdroeg het culturele peil te verhogen, aangezien op dergelijke bijeenkomsten het beste werd gepres teerd. Van minstreel tot landloper Ook in andere landen kende men der gelijke dichter-zangers. De provencaalse stijl heeft niet nagelaten van invloed te zijn op andere landen zoals wij reeds boven opmerkten. Haar invloed vinden wij ook terug bij de Duitse minstreels, waarvan wij de grote noemen als Hen drik van Veldeke, Walther von der Vo gelweide en de zelfs in onze dagen nog bekende en beroemde Wolfram von Eschenbach, de dichter van „Parzifal' het beroemde epos van de jonge ridder op zoek naar 'e Graal. Een dichtwerk, dat wij zowel ridderlijk, strijdbaar als godsdienstig mogen noemen en dat zich door de eeuwen heen heeft weten staande te houden in dicht-, boekvorm en als opera. Bij het verval der ridderlijkheid stier ven de echte troubadours en minstreels uit en werd hun taak en kunst overge nomen door burgerlijke lieden, waaron der dikwijls van laag allooi, die e; slechts toe bijdroegen, dat deze kunst vorm zo snel mogelijk verpauperde. Men was op dood spoor geraakt en het ging bergafwaarts. Een duidelijk bewijs van dit verval vin den we in de mededeling, dat koningin Elizabeth in 1597 een verordening uit vaardigde, volgens welke rondreizende minstreels als landlopers en bedelaars moesten worden aangehouden en ge straft. Zover was het met deze eertijds zo schone en hoogstaande kunst geko men. Zij was in totaal verval geraakt, waaruit zij nimmer meer zou herrijzen. Franz Schubert behoort tot de grootste komponisten uit de muziekgeschiedenis, j Toch is zijn ereplaats in het pantheon der onsterfelijkheid doer vele generaties aangevochten, of liever gezegd genegeerd. Schubert trof hetzelfde lot als meesters ais Handel en Haydn, die altijd met een nog grotere tpdgenoot (resp. Bach en Mozart) tverden vergeleken en het dan volgens het hooggeëerd publick moesten afleggen. Voor de 3e keer: Weerzo'n fantastische verzamelplaat met 13 actuele hits,(de originele versies!) «xx*«Sti*OK <*Htawnnuf fc&stetoibiowf- Ju-* Metfitwni:. i Metoa: HellaA;Aprèstoi; Mama,Papa;Beg,Steal or borrow. Piiiips 6436008 Ook op musicassette. STEENHOFFSTRAAT 15 SOEST - TELEFOON Zo heeft Schubert vele decennia in de schaduw van Beethoven vertoefd, hoe wel zijn werken op muzikale en psy chologische gronden in het geheel niet met die van Beethoven vergeleken kun nen worden, Mét de opkomst van de grammofoonplatenindustrie is ook de re naissance van Schubert's verrukkelijke muziek begonnen. Dat is een verheugend feit, 175 jaar na de geboorte van de Weense meester. Tragisch kort leven Op 17 december 1865 ging in Wenen de premiere van Schubert's achtste sym fonie, de beroemde „onvoltooide" onder leiding van dirigent Johann Herbeck. Pas veertig jaar na zijn ontstaan kon het publiek kennismaken met dit mees terwerk, thans een van de populairste werken uit de klassieke toonkunst! Ook Schubert's tijdgenoten hebben, een kleine vriendenkring uitgezonderd, wei nig begrip getoond voor de muzikale scheppingen van de eenvoudige Weense hulponderwijzer, die op 17-jarige leef tijd reeds een meesterlijk lied als „Erl- konig" komponeerde en een jaar later al drie symfonieën had afgeleverd. Zijn leven was tragisch kort en zonder belangrijke gebeurtenissen. Hij werd slechts 31 jaar en werd zijn hele leven lang geplaagd door schulden, die hij uit de karige opbrengst van zijn komposi ties onmogelijk kon aflossen. Als jonge- konsepties van dit laatste werk verwij zen reeds naar Anton Bruckner en ver gelijken we dit werk met een simpel werkje als de eerste symfonie, dan ho ren we hoe de komponist in slechts 15 jaar zich ontwikkeld heeft van een be gaafd talent tot een gerijpt meester. Als operakomponist kwam Schubert niet boven de middelmaat uit (slechts zijn Rosamunde-muziek heeft „het eeuwige leven"), maar op het gebied van de ka mermuziek heeft hij prachtige werken geschreven, die zich in een stijgende belangstelling kunnen verheugen. Zijn strijkkwartetten, pianosonates e.d. be vatten een schat aan verrukkelijke mu ziek en dat geldt evenzeer voor zijn grote, liturgische komposities als de mis sen in As en Es. „Stil water" Er blijkt bij veel muziekliefhebbers de neiging om Schubert's werk te vergelij ken met dat van Beethoven. Dat heeft geleid tot een langdurige miskenning van Schubert. Het verschil tussen beide meesters is meer psychologisch dan mu zikaal. Beethoven was een titaan, een hemel bestormer, die zijn gevoelens op heftige wijze uitte. Schubert was een dromer, een stil water met een diepe grond. Met een half-serene glimlach aanvaard de hij alle minkanten van het leven, en dat geeft aan zijn werk eerder een me lancholische dan een tragische toets. Ook in zijn orkest - en kamermuziek werken is hij voor alles de liederen- komponist, de lyricus, die met vloeiend gemak de mooiste melodieën uit zi.in pen laat vloeien. Als melodikus is Schubert alleen door Mozart overtroffen, de kom ponist, met wie hij zijn korte levensduur en zijn snelle rijping als kunstenaar ge meen had. Pepmiddelen, de tegenhangers van slaapmiddelen, zjjn tegenwoordig uitermate po pulair. Dat is niet te verwonderen, want welk modern mens heeft er nu eigenitfk nog tjjd en zin om te slapen? Velen van ons worden door het huidige levenstempo genoodzaakt tot bovenmatig# inspanning. Iedereen zou graag willen, dat elk etmaal twee maai zoveel uren hfti als het heeft! EERSTE RIJLES GRATIS ling werd hij verliefd op een mooi, jong meisje uit de adellijke kringen, die met een ander trouwde. De weemoed van een verloren liefde trilt na in zijn liede rencyclus „Winterreise", een van de hoogtepunten in zijn oeuvre. Past kort voor zijn dood kon Schubert een piano kopen. Het overgrote deel van zijn pianosonates, walsen, impromptu's enz. komponeerde hij met behulp van een gehuurde piano! De eigendomsrechten van zijn befaamde liederen verkocht hij voor 800 gulden aan een uitgever, die er overigens niet eens veel aan zou verdienen. Produktief Schubert heeft tijdens zijn kortstondig leven een verbijsterende produktiviteit aan de dage gelegd. In dat opzicht is al leen Mozart met hem te vergelijken. In dit onafzienbare oeuvre zijn alle vormen der toonkunst vanaf het kleine, sim pele lied tot missen, opera's en symfo nieën vertegenwoordigd. Niet minder dan 603 liederen heeft hij geschreven en hij werd hiermee de eer ste grote liederenkomponist, wiens wer ken ook nadien nimmer meer zijn over troffen. Had hij niet anders dan deze liederen geschreven, dan zou hij al tot de groot sten uit de toonkunst behoren. Maar ook op andere terreinen van de muziek schiep Schubert werken van onvergan kelijk gehalte. Hij schreef negen sym fonieën, waarvan de eerste zes vóór zijn 21ste jaar ontstonden. Dc zevende ging helaas verloren, maar de achtste („Onvoltooide" genoemd vanwege de niet gebruikelijke tweedeligheid) en de groot se negende behoren tot de pronkstukken van de symfonische kunst. De grote Zware werkzame stoffen Bovendien wensen we, in onze angst dat we iets van het leven zullen missen, op elk moment fris te zijn. Fris om onbe lemmerd te kunnen werken en ook vol op aan allerlei genoegens te kunnen deelnemen. Welnu, de verschillende pepmiddelen I verschaffen ons daartoe de mogelijkhe- den, althans tot op zekere hoogte. Die pepmiddelen stellen ons namelijk in staat om vermoeidheid te maskeren en de bevrediging van de behoefte aan slaap een tijdlang op te schuiven. Het gaat hier om zeer werkzame stoffen en de vraag dringt zich al dadelijk op of het voor de gezondheid nu niet scha delijk is deze stoffen te gebruiken. Niet zoveel bezwaar kan er tegen wor- i den gemaakt wanneer iemand eens een pepmiddel inneemt bij een gelegenheid, waar het op aan komt een ongewone prestatie te leveren, langdurig fit te blijven en de helderheid van geest te 1 bewaren. Gevaren bjj examen Tot voor kort was men van mening, dat deze middelen ook bij het examen doen goede diensten konden bewijzen, maar daar zijn toch wel grote bezwaren aan verbonden. Examenkandidaten, die niet precies wis ten hoeveel van het preparaat voor hen de juiste dosering was, hebben onder in vloed van zulk een pepmiddel de exa minator opgewekt tegen zitten spreken! In ieder geval mag het nooit voorkomen, dat we het werken voor een examen tot de laatste weken uitstellen en dan iede re nacht een pepmiddel innemen voor de studie. Op die manier vergen we uit eindelijk teveel van onze krachten en er zijn heel wat jonge mensen die hun goe de gezondheid op deze wijze hebben ver speeld. Niet bü sport Bij sportwedstrijden is het gebruik van pepmiddelen volkomen ontoelaatbaar. We betreden dan het gebied van de be ruchte „doping". Het is beslist gevaar lijk en unfair als deelnemers aan wed strijden door kunstmatige opzweping van hun uithoudingsvermogen een voor sprong boven anderen trachten te ver krijgen. In de geneeskunde zijn pepmiddelen dik wijls van groot nut. Ze worden met sukses toegepast om de depressie op te heffen, die maar al te dikwijls optreedt bij lijders aan ernstige langdurige ziek ten. Ook bij de behandeling van vetzucht worden deze stoffen wel voorgeschreven. Ze bezitten namelijk behalve het stem ming-verbeterende effekt ook een rem mende invloed op de eetlust. Door ondeskundig gebruik kunnen aan hart en bloedvaten te hoge eisen wor den gesteld. Vandaar dat, zeker bij zie ken, de beslissing van het al dan niet toepassen van pepmiddelen aan de dok ter dient te worden overgelaten. Misschien ten overvloede moet er nog ot> een ander gevaar van deze meaikarr.en- ten te worden gewezen en dat is de mo gelijkheid, dat we er aan verslaafd ra ken. Dat is dus het zelfde gevaar, dat bij het innemen van slaapmiddelen de tegenhanger van deze stoffen ook in de lucht hangt. praktische arbeid en daarbij behersnde studie zouden we tot een hogere prodi'k- tie komen van het jonge geslacht, juist in de jaren dat die jongeren daartoe ln staat zijn. Nu moeten ouderen te lang die produk tieve taak van de jongeren blijven waar nemen. Er zou eens onderzocht moeten worden in hoeverre gezinshoofden met extra spanningen worden belast juist omdat zij zo lang de maatschappelijke voorbereidingskosten van de jeugd moe ten dragen. Beginnen met 1 jaar Wij zijn sociaal denkend voor onze jeugd, maar denken wij wel voldoende sociaal ten behoeve van de oudere leef tijdsklassen? Algemeen aanvaard is de opvatting dat het juist de jongeren zijn die de soepelheid bezitten om allerlei snel optredende wisselingen in het pro- duktieproces op te vangen. Als dat juist is moet de vraag worden gesteld of die mogelijkheid wel voldoende wordt uitge buit Het ligt in de rede dat juist bij een groeiende arbeidsreserve aan het vraag stuk van de produktieverhouding tussen de verschillende leeftijdsklassen eens meer aandacht wordt besteed. Tot het streven naar welzijn voor ieder behoort zeker het korrigeren van de pensioenge rechtigde leeftijd. We kunnen stellen dat het terugbrengen van die leeftijd van 65 naar 60 jaar geweldige premies voor de pensioenen vraagt. We kunnen dezo ge dachte in zoverre korrigeren dat we ze ker niet van de ene dag op de andere de als produktief geldende jaren rnet vijf kunnen inkorten maar we zouder. eens met 1 jaar kunnen beginnen en daarvoor dc nodige voorzieningen tref fen. Als we nu reeds zien hoeveel mensen tussen 60 en 65 jaar ln feit al uitgescha keld zijn voor het arbeidsproces en dus ook de maatschappij belasten met hun improduktiviteit dan kan de kostenschok niet zo groot zijn. Het verdient zeker aanbeveling dit probleem nader uit te werken en tc zoeken naar een optimaal produktief gebruik van de arbeidskracht, die beschikbaar is. Daarbij behoeft nie mand gedwongen te worden vroecer het arbeidsproces >e verlaten dan hij zelf wil.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13