LEKKER KOKEN MET MINDER VET EOELTJES MEDELUDEH KORT EK GOED FRI3S- BEWU5T- HEID MLFüMl voor In veel gezinnen moeten tegenwoordig één of meer van de gezinsleden het „wat kalmer aan doen" met het eten. Meestal wordt hiermee bedoeld, dat er niet teveel vet mag worden gegeten. Dat lijkt allemaal heel gemakkelijk, maar „koken zonder vet" komt in de praktijk maar al te vaak neer op brood zonder boter en weinig beleg, gekookt vlees, aardappelen zonder jus, en groente uit het water. Geen wonder dat voor velen die zich aan een dergelijke keuken moeten houden de „aardigheid" er helemaal af is. Toch kan er ook lekker" gekookt worden zonder vet, want minder vet betekent echt niet dat al het vet moet worden weggelaten. Voor smakelijk, niet te veel eten zult u wèl een keuze moeten maken uit de minder vette levensmiddelen. Een tweede mogelijkheid is om an dere bereidingswijzen te kiezen, waarbij minder vet nodig is dan bij de gebruikelijke manier van koken en bakken. Dat het gebruik van niet te vette levensmiddelen bovendien een enorm effect heeft op het totale vetgebruik, zult u al spoedig aan uw gewicht merken. U mag natuurlijk niet vergeten dat u voor een goe de voeding dagelijks nodig hebt: melk- en melkprodukten; aardappelen, groente en fruit; kaas en vlees of vis of ei of peulvruchten; boter of margarine; bruin brood, roggebrood en grove graanprodukten. Hier volgen twee voorbeeldep op welke wijze genoemde voedings middelen op verantwoorde wijze in de dagelijkse voeding kunnen worden opgenomen. vet in grammen 1. Vs liter melk 16 15 g. kaas (volvet) 4 250 g. groente j 5 g. boter of margarine 6 g bloem (voor de saus 4 plm. 100 g. vlees of vis (vet) 23 15 g. boter of margarine voor de jus 12 plm. 5 sneden brood (verpakt) 8 25 g. boter of margarine voor op het brood 21 2 x worstbeleg 11 2 x zoet beleg 1 x pindakaas 5 100 g. fruit enkele aardappelen Totaal: 105 g. vet Zonder bezwaar kunt u echter ook gebruiken: vet in grammen 2. 1/4 liter halfvette melk 4 1/4 liter karnemelk of magere yoghurt 1 15 g. Edammer kaas (40h-) 3 250 g. groente 1 5 g. halvarine en 6 g. bloem (voor de saus) 2 plm. 10 g. vlees of vis (niet te vet) 13 10 g. boter of margarine voor bereiding vetarme jus 8 plm. 5 sneden brood (onverpakt) 3 25 g. halvarine voor op het brood 10 1 x corned beef 4 1 x ham 4 2 x zoet beleg 1 x gistextract 1 x appel (100 g. fruit) enkele aardappelen Totaal: 53 g. vet Hebt u de moeite er niet voor over met al dat gereken en die uitzoe- kerij ,,zo dik te maken", dan zal uw weegschaal u blijven vertellen dat u op „een andere manier steeds dikker wordt". Tot schade van uw gezondheid èn van uw uiterlijk. Zowel van het japonnetje als van het broekpak wordt de charme verhoogd door de be legsels. Beide zijn van maillette-jersey 100 procent zuiver scheerwol gemaakt. (Modellen; Bleylefoto; Lautenbacher). Naast de vele klassieke dessins als ruiten en strepen heeft, in het raam van het neo- klassicisme óók de marine-look zijn intre de gedaan in de nieuwe damesmode. Uni- sex is verleden tijd geworden, dat wil zeg gen het wordt natuurlijk nog wél gedra gen want alles'mag en allés kan maar dit voorjaar en de komende zomer overheerst de even gracieuze als vrouwe lijke lijn toch weer. We hebben het in een vorig artikeltje al verteld, maar het kan geen kwaad het nog eens te herhalen: smalle lijfjes met geaccentueerde schou ders, getailleerd en met swingende rokjes die even over de knie vallen zijn le der nier cri. En ondanks alle emancipatie-kre ten doet het de meeste vrouwen goed, dat ze weer eens echt vrouwelijk voor de dag kunnen komen. Wat de nieuwe thema's be treft maakt de marine-Jook furore, vrijwel altijd uitgevoerd in gekleed blauw/wit of blauw/geel. Opgesierd met matrozenkraag en/of witte belegsels en stiksels doet deze kleding helemaal denken aan de charme van de 'fifi-dê-sïêcle. 'Ook belangrijk "Zifn blazerpakjes met plooirokken en lange jasjes, vaak met 2 rijen knopen, brede schouders en grote revers. Er zijn veel superlichte bedrukte stoffen van banilon, diolen loft-crepe en prachtig katoen op de markt, maar ook stoffen van zuiver scheerwol zullen zowel van het voorjaar als van de zomer veel worden gedragen. Ze geven het japonnetje of het broekpak net dót vleugje distinctie, dat bij het neo classicisme van de nieuwe damesmode hoort. Wanneer we medelijden stellen tegen over onverschilligheid of, nog erger, onmedogendheid, dan moet ongetwij feld aan het medelevend gevoel de voorkeur worden gegeven. Er is ech ter iets, wat nog meer waarde heeft dan het vertoon en zelfs het werkelijk gevoel van medelijden. We zien dit het duidelijkst bij het zélf-medelijden. Dat zijn de hulpeloze klagers, die vinden dat ze het veel harder te verduren heb ben dan anderen. Ze vergeten goed om zich heen te zien, scheyiken aan de moeilijkheden van anderen eenvoudig geen aandachtonderschatten ze of re deneren ze gemakkelijk wegterwijl ei gen bekommernissen als lood op ze drukken. Deze instelling is een kwaal op zichzélf en verhindert ieder moedig aanpakken, en het zoeken van mogelij ke uitwegen en oplossingen. Zo is ons medelijden met anderen dikwijls ook 'n vrij vruchteloze zaak. Ons bedrukte gezicht, ons toestemmend hoofdknik- ken-doet- de bezwaren alleen maar nog een beetje sterker voelen en maakt de gewaarwording van machteloosheid nog maar groter. Het is eigenaardig, maar degenen waarvan werkelijke hulp en steun uitgaan lijken dikwijls op 't eerste gezicht de koelen, de „harden", de nuchteren, de ongevoeligen.Dat komt omdat ze hun gedachten niet stil laten staan bij de narigheid, doch on middellijk gaan bedenken welke moge lijkheden er zijn om verbetering, ver zachting en oplossingen te brengen. Hoewél de schijn dikwijls bedriegt, is hier natuurlijk sprake van een dieper, echter meegevoel, dat tot daden aan spoort. Als we in moeilijkheden komen te verkeren, kan medeleven ons zeker goed doen. Doch het ontvangen van werkelijke steun geeft ons een gevoel van troost en dankbaarheid dat daar ver bovenuit gaat. Omdat dit soort mensen een hekel heeft aan sentimen taliteit, zullen ze gewoonlijk ook vrij zwijgzaam zijn. Dikwijls wordt dit voor een zékere stugheid versleten. Maar als ons het bewijs van een gevoelig hart getoond is, moéten we de weg vinden om op een even eenvoudige en oprech te, ongekunstelde manier onze waarde ring en dankbaarheid te tonen. JÈTTY Lange netbloeses zijn absolute mode-favorieten en zullen veel op broeke* worden ge dragen. Dit kasack-model is gemaakt van soepel banillon en wordt gedragen op een uni- pantaJofi van zuiver scheerwol. (Model: Bleyle; foto: Lautenbacher). Vlees bewaren zonder koelkast - ja er zijn in ons land nog genoeg gezin nen zonder koelkast - is een aparte kunst. Als u het vlees bü de slager hebt gekocht en thuiskomt, laat u het gewoon in het vetvrije papier zitten en wikkelt u er nog een krant omheen. Mocht u het vlees niet 4n vetvrij pa pier van de slager hebben meegekre gen, dan moet u het er thuis natuurlijk omheen wikkelen. Want vlees alleen maar in een krant verpakken helpt niet en is bovendien onhygiënisch. Door de krant er omheen te wikkelen, wordt de in het vlees aanwezige koude geïsoleerd. Leg het daarna op de koelste plaats van uw huis en braad het volgende dag. Hetzelfde kunt u doen met vleeswaren die u tot de vol gende dag moet bewaren. Laat die al tijd in het gesloten zakje, dat wil zeg gen: wanneer u niet over een koelkast beschikt. Deze modieuze katoenen sweeties zijn niet alleen bedoeld om alé mode-onder-dé-mode te worden gedragen, maar kunnen ook heel goed dienst doen als luchtige bovenkleding in het warmste jaar' getijde. De set is zowel met slip als met hotpants verkrijgbaar. (Modellen: Schiesser-S-lijn) Vraag: Als uw man thuis komt met 'n vriend of collega, wie moet u dan het eerst begroeten, hem of de gast? Het antwoord luidt, dat u al tijd uw man het eerst begroet, zelfs als hij met zijn baas thuis zou komen. U moet altijd een oneven aantal bloemen ko pen, omdat vijf, zeven, negen (en gaat u maar door) bloemen artistieker in een vaas kunnen worden gerangschikt dan een even aantal, dat meestal een te symmetrisch geheel gaat vor men. Parfum in plasticflesjes of flesjes van andere kunststof verpakt kan men beter niet kopen. Kunststoffen zijn poreuzer dan glas en kunnen zuurstof doorlaten. Bovendien zou de geur van het reukmiddel kunnen vervliegen, en ten der de hebben de meeste kunstoffen een eigen geur tje, dat zich met het parfum zou kunnen ver mengen. Voordat u besluit uw haar te laten verven doet u er goed aan eerst een pruik op te passen in de kleur die u in gedachten hebt. U kunt dan zien of die tint bij uw type en gelaatskleur past en uw charme verhoogt. Een vrouw die het leven van haar man niet wil verkorten slikt zinnetjes als ,,Ik heb het je wel voorspeld" en „Had maar naar mijn woorden geluisterd" liefdevol in. Sommige mannen zijn zo met hun werk „ge trouwd", dat ze vergeten dat ontspanning net zo gezond is als werken. Help hem daar af en toe op een prettige manier aan herinneren en neem desnoods zelf het initiatief. De vaak gehoorde bewering dat de zon slecht voor de haargroei is, is onjuist. In de zomer groeit het haar ongeveer een halve milimeter per dag en in de winter slechts drie-tiende mi limeter. Veel blootshoofds in de zon lopen eist natuurlijk wèl extra verzorging van het haar. Halgaar heeft een ongunstige beteke nis: niet goed wüs. Het is ook een uitdrukking voor een wonderlijk mens oftewel snijboon. Maar over deze bete- kenis wilde in het eigenlijk helemaal niet hebben. Het gaat om halfgaar in de werkelijke betekenis, dus het vlees half af braden. Er zijn nog steeds veel huisvrouwen die, als zij vlees hebben ingekocht en by thuiskomst geen tijd hebben dit terstond af te braden, het alleen maar even aanbraden, om het de volgende dag dan verder te bewerken. Mijn advies luidt kort en bondig: doe dat nooit! Als u geen tijd hebt het vlees geheel af te braden, laat het dan in de koel kast liggen tot de volgende dag. Door het alleen maar even aan te braden vergroot u de kans op bederf. En dat zal zeker uw bedoeling niet zijn, want behalve de extra-tijd die het aanbra den u kost, het bovendien uw gezond heid in gevaar brengen. Veel huisvrouwen zijn niet prijsbewust genoeg. Ze laten zich ver- lelden artikelen te kopen die ze helemaal niet nodig hebben als de ze zaKej^ pp duidelijke wijze zijn afgeprijsd. Ook aanduidingen als „driemaal de normale hoeveelheid voor vele dubbeltjes voordeel", en meer van zulke aansprekende leuzen sporen veel vrouwen aan tot het kopen van buitensporig grote hoeveelheden waspoeder, af- wasmlddel en andere dingen die ze dagelijks in het huishouden no dig hebben. Zelfs het „grote voordeel" klopt niet altijd. Maar het grootste ongemak is nog wel, dat men deze grootverpakking weer als een nieuw sta-in-de-weg moet onderbrengen in de toch al zo kleine keukenafdelfng. Het is triest maar waar dat negen van de tien vrouwen de prijzen van dat wat ze voor huishoudelijk gebruik kopen niet eens weten. De oorzaak hiervan is, dat het In de supermarkten meestal zo druk is, dat men alleen maar „grijpt" wat men nodig heeft. Vroeger wer den alle „boodschappen" netjes in een boekje opgeschreven, zodat men alles thuis op zijn gemak nog eens kon narekenen. Maar tegen woordig krijgt men via een kassa alleen maar een bon In de hand gedrukt, waarop een rij getallen vermeld staat. Het zou een heksen toer zijn thuis uit te zoeken „wat bij wat hoort". Daar heeft de win kelende vrouw geen tijd voor en geen zin In. SPECIALE AANBIEDINGEN Wat de speciale aanbiedingen betreft neemt de vrouw zonder meer aan, dat waar is wat op de begeleidende prijskaartjes wordt uitge schreeuwd. Met het prettige gevoel „weer een paar dubbeltjes ver diend te hebben", pakt ze een potje van dit of een doosje van dat uit het vak. Narekenen öf deze aanbieding wel zo goedkoop is, zou haast onbegonnen werk zijn. „Je zou dan beslist met een mini-com putertje gewapend .naar de zelfbedieningszaak moeten gaan", hoor de ik laatst een vrouw zeggen. In de Elzas hebben leden van een consumenten-vereniging onlangs een originele actie ontketend tegen de prijsverhogingen, die volgens hen als ongeoorloofd moesten worden gebrandmerkt. In zelfbedie ningswinkels prikken de dames op artikelen die naar hun mening ten onrechte in prijs zijn verhoogd een kaartje met de woorden: „Ik houd je In de gaten!" Al gauw bleek dat dit „dreigement" zeker niet zonder gevolgen bleef. Veel van deze, aldus gebrandmerkte artikelen werden door de betreffende zaken in no time afgeprijsd.

Soester Courant | 1972 | | pagina 15