Jaarlijks uitstapje wederom groot bejaarden succes V Burgemeester Corver zet Koninklijke belangstelling bij 55-jaria huwelijksfeest traditie voort Het oog gerieht op ANJERFONDS Agenda V.V.V.-nieuws Vrijdag 9 juni 1972 50e jaargang no. 85 Uitgave Urukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 WAARHEEN GAAN WIJ Politiebureau 4444 De lieer A. Kloppenburg, hoofd van de St. Bonifaciusschool met pensioen In de periode van 26 juni tot 9 juli a.s. (de dagen rond de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard) 7.al de Provinciale An jercollecte worden gehouden. Het Provinciaal Anjerfonds is een on derdeel van het landelijk Prins Bern- hardfonds. Het Prins Bernhardfonds werd te Lon den in 1940 kort. na de bezetting van Nederland gesticht met het doel het Ne derlandse aandeel in de geallieerde oor logsvoering te helpen versterken. Dankzij de sympathie en de onophoude lijke offervaardigheid van alle in de vrije wereld vertoevende Nederlanders, versterkte in de jaren 1940-1945 een ingezameld bedrag van in totaal 21 mil joen gulden de oorlogsinspanning. Door het einde van de oorlog kwam deze taak te vervallen. Het Prins Bernhardfonds heeft zich toen onder regentschap van zijn naamgever. Prins Bernhard, een geheel nieuw doel gesteld, nl. het verlenen van financiële steun aan diverse instellingen en ver enigingen in het land, die zich op het culturele vlak bewegen (kunst, volks ontwikkeling, jeugdzaken enz.). Deze steun strekt zich uit van amateurver enigingen tot hulp aan het Nederlands ballet, aan wetenschappelijke publica ties, enz. enz. De opbrengst van de in de provincie Utrecht te houden Anjercollecte komt geheel ten goede van verenigingen in deze provincie, dus ook van verenigin gen uit de gemeente Soest. Doel van de te houden collecte is nu: alle voor genoemde steun benodigde gel den bijeen te doen brengen door het Ne derlandse volk, dat zelf verantwoorde lijk is voor de eigen cultuur. Deze grote verantwoordelijkheid rust op de schou ders van de gehele Nederlandse bevol king, waaronder ook de inwoners van de gemeente Soest. Op maandag 26 juni a.s. zal met de collecte gestart worden. Mocht u op an dere wijze uw hulp willen bieden, n.1. door ook te collecteren voor dit doel, dan bent u van harte welkom. Contactadres: Gemeentehuis Soest, tele foon 6744, toestel 156. Maandag 12 juni: Clubgebouw Tempo, 20.00 uur, ledenvergadering K.V. de Meteoren. Dinsdag 13 juni: Veenbesstraat 104, 20.00 uur, vergadering Soester Gemeenschap. Donderdag 15 juni: Gemeentehuis, 16.00 uur, commissie openbare werken. Gemeentehuis, 20.00 uur, commissie on derwijs. Vrijdag 16 juni: Kantine SEC, 20.00 uur, ledenvergadering SEC. Gemeentehuis, 15.30 uur, commissie fi nanciën. Op maandag, 26 juni, beginnen de dag tochten van de firma Tensen. Het pro gramma ziet er weer gezellig uit. Ook zijn er, zoals gewoonlijk, een aantal middagtochten ter keuze voor hen die het liever hebben van het „halve-dagje- uit". U kunt bij ons boeken, dat weet U zo langzamerhand wel en wij raden U dit, vooral wanneer straks de vakanties be gonnen zijn, dit tijdig te doen. Komt U meteen even het programma halen, zodat U op Uw gemak kunt be slissen. We zijn al weer aardig op streek met de maand juni en daarom maken wij U graag attent op een groots VW-eve- nement, dat plaats gaat vinden op woensdagmiddag, 28 juni, aanvang 14.00 uur in het Soester Openluchttheater. Daar gaat Peter Grooney zijn Jeugd- revue HOCUS POCUS presenteren. Het, belooft een fijne en vooral vrolijke middag te worden, waarbij we alle kinderen uit Soest verwachten. Ja.na tuurlijk mogen de vriendjes en vrien dinnetjes uil de omliggende plaatsen ook komen kijken. De toegangsprijs is maar twee kwartjes, dus ƒ0,50. Dat is te doen, zouden we zeggen voor zo'n prachtig programma, dat twee uur zal duren. Wat gaat er gebeuren? Te veel om op te noemen, maar goochelen, buikspre ken, liedjes, toneelspel, een quiz, een bloemenshow... nou ja, lees de aanplak biljetten maar, die hier en daar te zien zijn, in de eerste plaats in de vitrine van het VVV-kantoor. Laten wc hopen, dat we deze keer weer mooi zonnig weer in dat uniek gelegen openluchttheater zullen krijgen. Het is altijd een belevenis, zoveel geheimzinni ge dingen achter de omringende bosjes vandaan te zin komen. Goed onthouden dus... op woensdagmiddag. 28 juni. aan vang 14.no uur. Wie jarig is in die tijd, kan er fijn heengaan met het hele ver- jaarspartijtje. Trouwens voor andere jarigen, die in juli of augustus aan de beurt komen, is iets dergelijks ook op verschillende woensdagen in het Sint theater van Zeist mee te maken. Een programma van deze jeugdvoorstellin gen is op ons kantoor verkrijgbaar. De entreeprijs is hiervoor ƒ1,p. p. Zo cr onder de ouderen al plannen be sproken worden voor concertbezoek, de stichting „De Utrechtse Kring" zond ons haar programma voor het seizoen '72/'73. Er zijn o.a. ook koffieconcerten bij te wonen, die op bepaalde zondag ochtenden gegeven worden. Een abon nement voor 6 van deze concerten kost f 20,De concerten worden gehouden in bet. Instituut voor Muziekwetenschap. Geïnteresseerden kunnen bij ons het gehele programma van de Utrechts# Kring inzien. OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijda! AVat de financiën en de ekonomie be treft is vrijwel iedereen pessimistisch in ons land, de vakcentrales nog het minst. Politiek gezien heerst er ook groot pes simisme ten aanzien van het kunnen voortbestaan van het kabinet Biesheu-' vel, maar willen ministers en fraktie- leiders toch de indruk wekken alsof er wat hun samenwerking betreft geen vuiltje aan de knikker is, of ze de moei lijkheden toch wel samen zullen weten op te lossen. Het hoofddoel ls en blijft het terug dringen van de inflatie. In het eerste jaar dat dit kabinet er aan zou gaan werken is er nog niets van terecht ge komen. Integendeel ,de loon- en prijs ontwikkeling is weer hoger opgelopen dan men had gehoopt. De regering heeft niet anedrs weten te doen dan de rijks uitgaven nog zoveel mogelijk te -be snoeien, zonder dat dit veel zoden aan de dijk zette en tenkoste van heel veel oppositiegroepen die er zich door bena deeld voelden. Het kabinet hoopte en hoopt nog steeds de loon- en prijsontwikkeling te kunnen afremmen door en in overleg met het bedrijfsleven, met werkgevers- en werk nemersbonden. Het afgelopen jaar heeft dat overleg weliswaar niet tot het ge hoopte resultaat geleid, eerder tot een negatief resultaat wat de uitkomst be treft, maar de regering wil dit stand punt gewoon stug volhouden. Ze wil dus bereiken, dat het bedrijfsleven de in flatie terugdringt, daartoe tot onderlin ge afspraken komt. In principe is dat ongetwijfeld het beste, want wettelijke dwang op lonen en prijzen leidt altijd weer tot ernstige strubbelingen, tot sta kingen en uiteindelijk toch weer tot toegeven en marchanderen, waardoor het. doel dan toch weer wordt gemist. Overeenstemming tussen de partners in het bedrijfsleven is dus beter. Dat zal echter ook wel altijd een soort kompromis worden, als men claar al toe kan geraken. Men hoopt daar nog al tijd op. Minister Boersma van Sociale Zaken blijft optimistisch op dit punt. De nood dringt inderdaad en de nood zaak tot zo'n onderlinge afspraak wordt dus steeds groter. Maar de verschillen in opvatting over onze financiële en ekonomische situatie zijn groot en het is de vraag of de standpunten elkaar voldoende zullen naderen, d.w.z. vol doende om de inflatie terug te dringen. Mede gezien het wensenpakket van de vakcentrales kunnen we er nog niet zo erg optimistisch over zijn. Hierbij kan niet uit het oog worden verloren, dat de politieke belangen er een ernstig woordje in meespreken. Het gaat niet alleen om zakelijke afspraken ten aanzien van lonen en prijzen en kollektieve voorzieningen. Het gaat er ook om wat er politiek te winnen, te verliezen en te behouden valt. Dat spreekt bij alle betrokken groepen en partijen een hartig woordje en mis schien wel het hoogste woord mee, ook al is hot niet het parlement dat hierin de beslissingen krijgt te nemen. Ook de vaakbeweging speelt het politieke spel, onderling zowel als tegenover regering en werkgeversbonden. Het ietwat vreemde in de Nederlandse situatie is, dat NKV en CNV niet i priori uilgaan van steun aan de poli tiek van hot kabinet. Biesheuvel, waarin hun aanhang toch feitelijk vertegen woordigd is, maar met het NVV min of meer ingaan tegen de inzichten van de regering, zo die ai bepaalde inzichten op dit gebied te berde brengt. Dat laat ste Is nauwelijks het geval, hetgeen dan Het jaarlijkse uitstapje van Soester bejaarden boven de 70 jaar is ook dit jaar weer een groot succes geworden. Woensdagmorgen werden zij allen opgehaald bR de verzamelpunten en rond 9 uur vertrokken van de Eng zes bussen van de firma Tensen voor een tocht door Noord-Holland. Via de rijksweg naar Amsterdam voerde de rit naar Volendam, waar iedereen de gelegenheid kreeg zich te vertreden en waar de lunchpakketten en de eerste consumptiebonnen werden ^uitgereikt, De tocht voerde hen verder langs Edam, Purmerend, Zaandam, langs het Noord- zee-kanaal naar Beverwijk. Door de Velzertunnel, Bloemendaal en het Bloe- mendaalse Kopje werd Hotel Bouwers bereikt, waar opnieuw werd gepauseerd en alle deelnemers weer van consump tiebonnen werden voorzien. Van Zandvoort ging de reis via Heem stede naar Hoofddorp, Aalsmeer, Vinke- veen naar Groot-Kievitsdal in Hilver sum, waar traditiegetrouw de 325 deel nemers een diner werd aangeboden. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, trad hier in de voetsporen van haar voorganger. Zij werd verwelkomd door de heer J. Brou wer, één van de organisatoren, die zei het zeer op prijs te stellen dat zij de uitnodiging direct had aanvaard om een ogenblik te midden van ,.uw Soester ouderen" te zijn. Mevrouw Corver had de uitnodiging graag aangenomen omdat zij „zo snel mogelijk met alle Soesters wilde ken nismaken. Ik heb de opmerking gehoord dat ik kleiner zou zijn, dan op foto's zou blijken", zei mevrouw Corver, er aan toegevoegend, dat zij wel even op haar tenen wilde gaan staan, „dat zal ik wel meer moeten doen in Soest". uiteraard ook uit politieke overwegin gen voortspruit. Waar er dus niet of nauwelijks van richtingaangeving door de regering valt te rekenen, zal ook een eventueel te be reiken kompromis van de bedrijfspart- ners wel een bijzondere zwakke thera pie voor de zieke nationale ekonomie te zien geven. De nood is weliswaar hoog, de bedrijfswinsten nemen over het al gemeen sterk af, investeringen worden afgeremd, bedrijfssluitingen en inkrim pingen zijn aan de orde van de dag, de werkloosheid vermindert dus ook niet maar het eigen belang viert nog altijd de boventoon boven 't nationale belang. En de ekonomisch zwakke groepen gaan er onderdoor. We hebben er weinig ver trouwen in, dat in het komende jaar de inflatie aanmerkelijk zal worden afge remd. om van terugdringen maar hele maal niet te spreken. De nood zal waarschijnlijk nog wel gro ter moeten worden eer lonen en prijzen werkelijk tot stilstand komen. We zien dat punt wel in het verschiet. Dan zal de toestand eerst recht chaotisch wor den. Welke nieuwe regering er dan ook optreedt, ze zal het dan nog moeilijker hebben dan de huidige. De politieke verwarring zal er door stijgen. Dat be looft niet zo'n heel prettig vooruitzicht voor het Nederlandse volk. Maar met Tijl Uilenspiegel zullen we dan moeten erkennen: we hebben het er zelf naar gemaakt. We zien geen nationaal, geen volksbelang meer, alleen het eigen be lang telt en wordt nagestreefd. Wanneer vakbeweging en werkgevers slechts van dit principe blijven uitgaan ook de politieke partijen stemmenwinst hoger stellen dan algemeen belang, zal Nederland langzamerhand afzakken tot een staat die rijp is voor een diktatuur van links of van rechts. Maar er wordt nog gepraat, dus laten we de hoop niet opgeven. Zij wenste hen smakelijk eten, waarna zij zich, vergezeld van haar echtgenoot, nog geruime tijd met de bejaarden on derhield. De uitgaansdag eindigde, oolc traditie getrouw, op het Kerkplein waar P.V.O. voor een vrolijke muzikale ontvangst zorgde en de reizigers, alvorens naar huis gebracht te worden, nog een ijsje kregen aangeboden. Het was dit jaar voor de 22-ste keer dat deze uitgaansdag werd georgani seerd door de heren Brouwer, De Raadt, Dijkshoorn en Van Gorkum. Dit loffe lijk, geheel particulier initiatief steunt op de jaarlijkse huis-aan-huis collecte en de genereuze bijdragen van een par ticulier, de het diner geheel voor zijn rekening neemt. Velen zullen zich hem nog herinneren l als „de meester". Een kleine 1500 leer- lingen heeft hij in die jaren op school gehad. Zij staan allemaal genoteerd in een kaartsysteem, dat hij zuinig be waard heeft. „Soms heb ik daar nog weieens plezier van", zegt meester Kloppenburg. Hij slaagde in 1926 voor onderwijzer. In de loop der volgende jaren behaalde hij o.m. nog actes engels, duits en handen arbeid. Zijn eerste standplaats was Val burg, eerst als volontair, later kreeg hij een vaste aanstelling. Vandaar ging hij naar Arnhem, waar hij tot de mobilisa tie les gaf aan de Ludgerusschool. Na de oorlogsjaren van 1940, hij lag aan de Lekdijk, kwam hij, via een tij delijke aanstelling in Didam, in okto- ber 1940 naar Soest. Hij volgde aan de j St. Bonifaciusschool de heer A. Hilhorst, het huidige hoofd van de R.K. Mavo, op. Met ingang van 1 juni 1943 werd hij tot hoofd van de school benoemd, als op volger van de heer Luypen, die toen 1 met pensioen ging. „Ik beb toen nooit gedacht hier tot mijn pensioen te zul len blijven". De oorlogsjaren waren niet makkelijk, rommelig ca met veel problemen. Di rect na de oorlog in 1945 trokken de Canadezen in de school en moest er les gegeven worden in lokalen over heel Soest verspreid. Ook dat ging voorbij en betere tijden braken aan. In 1953 werden plannen gemaakt voor een verbouwing van de oude school. In 1955 was daarvoor alles gereed, maar een bouwstop haalde een dikke streep door al die plannen. Er was geen geld voor en ook de materialen waren schaars. In 1964 kreeg het bestuur een urgentieverklaring. Nieuwe plannen werden ingediend en in 1965 werd met de bouw begonnen. Ook toen moesten de kinderen op vele plaatsen onderge bracht worden, want de verbouwing was:;,zeer ingrijpend. In 1966 was het echter zover en kon de school weer be trokken worden. Hij voldoet nog steeds en meester Kloppenburg zegt: „Ik zou hem niet willen ruilen voor menige nu nieuw gebouwde school. Alles gelijk-1 vloers, ruime, hoge lokalen, ruime gan gen en gelegen op een punt, zo prachtig, dat ik me niets beters kan wensen". In 1940 had de school 300 leerlingen. In Soest-Zuid, en vanzelf ook in het Soes- terveen, waren geen scholen. Soest cen trum had toen een r.k. meisjesschool en een r.k. jongensschool. „We hadden toen wel 100 overblijvers per dag", wat weer een extra zorg meebracht om de kinderen tussen de middag op te van gen en bezig te houden. De laatste jaren loopt het aantal te rug. In 1952 kwam de eerste r.k. school in Soest-Zuid, later nog een tweede. De Bonifaciusschool, sinds 1962 een ge mengde school, heeft nu 167 leerlingen. Het aantal leerlingen ddt Eng I oplevert valt tegen. „Als er meer kinderen ko men bij die jonge gezinnen, moeten de mensen weg. Die huizen zijn claar niet op berekend". Wat de toekomst brengen zal is dan ook onzeker. „De regering zou eindelijk de belofte moeten inlossen om de leerlingenschaal te verlagen", meent hij om er zeker van te kunnen zijn, dat aan de school zes leerkrachten verbon den blijven. Jeugdwerk Nauw is hij ook betrokken geweest bij het jeugdwerk, meer speciaal bij de verkennerij, Reeds in 1930 in Arnhem, later ook in Soest, Hopman. In Soest bloeide die beweging geweldig in de na-oorlogse jaren. «Liefst drie groepen alleen al in Soest-centrum. Waar nu de velden van S.O. Soest zijn werd toen gekampeerd. Tot ongeveer 1955 was hij er actief mee bezig. Hij denkt er met plezier aan terug, maar heeft er alle begrip voor dat de verkennerij nu niet meer zo aanslaat. De sport heeft de overhand gekregen. Afscheid „Geen receptie en ander officieel gedoe. Als ze mij een plezier willen doen, dan moet er een feest voor de kinderen ge organiseerd worden. Een soort kermis op de speelplaats. Dat hebben we al eens meer gedaan en het was een enorm succes". De dag zal niet ongemerkt voorbijgaan. Er is een commissie samengesteld, die zich als taak gesteld heeft voor een waardig slot van een lange loopbaan zorg te dragen. Deze commissie zal m.m.v. o.a. de leerkrachten en vooral van de leerlingen de 29e-juni tot een ware feestdag voor hem maken. Bij zo'n feestdag hoort ongetwijfeld ook een blijk van waardering van leerlingen en oud-leerlingen. Aan de vorming en kennis van hen heeft hij immers in be langrijke mate bijgedragen? Daarom wil de commissie allen, die daarvoor be langstelling hebben, in de gelegenheid stellen voor een afscheidscadeau bij te dragen. Onder vermelding „afscheidscadeau" kunt p uw bijdrage storten op rekening nr. 35 99 28 501 van de Oudervereniging van de school bij de Raiffeisenbank, Kerkplein te Soest. Het gironummer van de bank is 212.775. Ook kunt u uw bijdragen afgeven aan de heer P. G. Jansen, Kerkpad Z.Z. 71, telefoon 5294. Na kennisgeving worden uw bijdragen eventueel bij u afgehaald. De commissie bestaat uit mevr. A. v. d. Haar-Karcl en de heren P. M. A. Bac- kelandt, J. C. M. Boerenkamp, G. A. Hom, P. G. Jansen, J. A. M. Kloppen burg en A. H. F. Smit. Woensdag herdacht het echtpaar Duiscrs-Pcters de dag dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk traden. Voor dit heugelijke feit bestond koninklijke belangstelling. De heer Duiscr was vele jaren aan het palcis verbonden en leerde o.in. de prin sessen paardrijden. Van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard ontvingen zij een bloemstuk. H. K. H. Prinses Beatrix en Prins Claus zonden een felicitatictclegram. Het echtpaar Duiser recipieerde in het clublokaal van de postduivenvereniging „De Zwaluw" aan de Schrikslaan. Zij werden in Baarn, waar zij wonen, afge haald in een open calèche, voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld door een oud-leerlinge van de heer Duiser, mevrouw Bobbink uit Orvelte. Een es corte van tien ruiters begeleidde hen op hun tocht door Soest. Onder de velen die het echtpaar kwa men feleciteren zagen wij jhr. mr. C. Dcdel, oud-intendant, van het Paleis, de oud-burgemeester van Soest mr. S. P. Baron Bentinck. de oud-burgemeester van Baarn mr, F. J. van Beeck Calkoen, de kolonel b.d. C. C. Geertsema, adju dant i.b.d. van Prins Bernhard: de heer A. Hulleman, oud-chef van de paleis stallen, de heer II. Modderman uit De Steeg van de Hippische Sportbond, die enige oude jaargangen van „Het Paard' aanbood, de heer J. A. Paans oud-voor zitter van KPS, een afvaardiging van KSD uit Den Haag. alsmede vele vrien den en bekenden. Vélen lieten hun ge lukwensen vergezeld gaan van een ge schenk. Van de Opperstalmeester van het Paleis, de kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, werd een felicitatie-tele gram ontvangen. JL Op 29 juni a.s. zal de heer A. F. T. Kloppenburg officieel afscheid nemen als hoofd van de St. Bonifaciusschool aan de Steenhoffstraat. Na ruim 30 jaar zal dan de afsluiting van zijn loopbaan als onderwijzer gekomen zjjn wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gedurende vrijwel zijn gehele periode aan deze school voor lager onderwijs, was hij hoofdonderwijzer en onder zjjn leiding is een aantal jaren geleden een unieke verhouw tot stand gekomen, waarbij onder een oud dak een vrijwel nieuwe school gebouwd werd.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1