BOERIN IN FRANKRIJK LOGEREN Over „waaghallen", brede schouders en smalle taille SPEL EN ACTIE Te gast zijn en uit logeren gaan moet een wederzijds genoegen blijven. Menselijk con tact is altijd goed en prettig, mits we het in de gewenste banen weten te houden. Natuurlijk is het dan in de eerste plaats aan de gastvrouw het haar gasten zo aan genaam mogelijk te maken, maar dit is dikwijls lang niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Het gaat nl. niet om haar eigen smaak, maar om de voor keuren van de ander. Daar de gasten van hun kant echter zo min mogelijk moeite willen geven, ontstaat er menigmaal een „edele wedstrijd" in aanbieden en afwijzen. Juist dit maakt het vaak zo ingewikkeld de nare gevoelens te ontdekken. En uil louter goede bedoeling bezorgt men elkaar heel wat overbo'dige last. Aan de gastvrouw dus de taak tijdig de knoop door te hakken en Tevreden en met trotse blik bekijkt mevrouw Den Hollander haar vee in de stal. Ergens in een klein Frans dorpje woont Wil den Hollander, een Nederlandse boerin met haar gezin. Ze emigreerde in 1947 met haar man en zoontje naar Frankrijk en zag in haar verbeelding haar nieuv/e vaderland als het land van zon en wijn. Er was zon, hoewel lang niet altijd en de wijn vloeide er rijkelijk. Maar er was ook vooroor deel, conservatisme speciaal op het gebied van de landbouw en veeteelt; er waren woningtoestanden zoals wij ons nauwelijks nog kunnen voorstellen; er was corruptie, achterdocht en een weinig toeschietelijke bevolking. Na deze inleiding zult u beslist veronderstellen dat de emigratie van het gezin Den Hollander een debacle is geworden, maar dan hebt u het helemaal mis. Mevrouw Den Hollander heeft over haar leven, werken, moeilijkheden en geluk in het Franse plaats je Ir.val-Boiron vier boeken geschreven, die resp. getiteld zijn: „Land van zon en wijn", „Volwassen mensen huilen niet", „En de boer hij ploegde voort" en „Mijn val lei in Frankrijk". Dit kwartet (haar debuut), een kroniek waarin In nachtelijke uren een vrouw het aangrijpende relaas van een hard emigrantenleven waarheidsgetrouw en met een bevrijdend gevoel voor humor neerschreef, is in een verzamelband uitge komen bij de Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam (prijs 22,50). Het lijkt ons goed deze moedige vrouw die in eenzaamheid het van levensmoed en doorzet tingsvermogen getuigende verhaal van zich afschreef eens aan het woord te laten. IK KEN BOERINNEN Het leven van de boerinnen is onderling al even verschillend als het leven van de vrouwen in de stad. Ik ken boerinnen oie 's morgens aj keurig gekleed zijn, 's mid dags indien nodig een jasschort over hun moderne japonnetje knopen en hel pen met machinaal melken. Ik ken er ook een die 's midaags, ais net huiswerk aan Kant is tractorwerk verricht, met de hand gaat melken, pas iaat in de avond klaar is, maar voor het slapen gaan nog even acnler de piano scnuift, omdat haar man alleen de beslommeringen en zorgen van aileoag van zich kan afschuiven na het beluisteren van Uiopin of een andere grote meester. Ik ken ook een buurvrouw en haar man die tot negen uur in de avond werken in de sianen. Daarna nuttigen ze een in haast bereid „souper", gaan naar bed en trekken, op oed zittend met een zware zucht de gummilaarzen van nun door zweet en stof ac«ngevuiiae voeten. De laarzen staan aaar naast nun bea de hele nacht stank uit te wannen, het licnaam wassen ze nooit; lijfgoed wordt een keer per maand gewassen. GEEN RADIO - GEEN KRANTEN Met die wijde, zware laarzen aan slepen zij zich van 's morgens zes af door mest, modoer 01 mul zand. De stailen en ae mesivaait liggen op net hoogste punt van het en; oe woning op riet laagste, ben g.erKeider is er niet. oeznten tu na wei- en buuwiana, neuoeu ainja giote koppers varkens, een groot aantal kalkoenen, eenden, ganzen en kippen en dertig siuks vee. De stallen z^n niets meer dan bouwvallige motten en staan overal vei spreid. Ze bezitten geen radio en lezen geen kranten, ornaat ze ae Kunst van lezen en schrijven niet mauntig zijn. De vrouwen verrichten er het zwaarste werk en eiKe week gaan ze naar het markt stadje nun eieren of pluimvee verkopen. Ze bezitten een viachtwagen voor veever- voer, een „lelijk eendje" om naar hun land te rijden en een blinkende dure wagen om nhar ae markt te gaan „KIND, WAT WIL JE ONS AANDOEN?" mIs Wil den Moilanuer haar schoondochter citeert, een Frans leraresje dat tegen de wil van haar ouders met een boer trouwde, zegt ze: „Toen ze haar ouaers „opbiecht te dat ze met een boer wilde trouwen, staaroen die naar met in ontzetting verwijde ogen aan. Toen sloeg mama haar keurig verzorgde handen voor de ogen en jammer de: „Kind, wa Wil je «ns aandoen. Jij met je nogeie scnoolopleiamg, jij win boerin woroen? Wat zullen je zusters zeggen, onze tamme en kennissen, hoe kan je dat je ouoers aandoen?" Papa zei niet veel, keek onderzoekend naar het gezicht van zijn dochter. Hij kende naar als een verstandig meisje. Waarom keek ze zo zelfverzekerd, waarom die fijne, spottende glimlach? Hij wilde eerst wel eens kennismaken met die boerenjongen. En die kennismaking is meegevallen, want die zelfde boerenjongen was al gauw de meest gerespecteerae van zijn schoonzoons. Mijn zoon is compagnon van zijn vader en het jonge echtpaar trok in een witte bungalow aan het andere eind van onze tuin. Zijn vrouw geeft nog les, maar op een lagere school, omdat de middelbare scholen in de stad zijn, te ver van ons dorp gelegen. Boerin is ze eigenlijk niet, maar haar hele hart en belangstelling gaan uit naar het boerenleven. VEELZIJDIGE INTERESSE Als mijn schoondochter voor de klas staat, kijkt ze al even bezorgd naar de lucht als wij, verlangt zij al even smachtend naar zon of regen, naargelang de gewassen daar behoefte aan hebben. Als ze 's avonds thuis komt, wisselen zij en haar man hun dag ervaringen uit. Daarna wordt er dat onderwerp aangesneden dat er toevallig ter sprake komt. Met een boer die algemene belangstelling heeft, oren om te luisteren, ogen om te zien en te lezen, kan men meer onderwerpen bespreken dan alleen zaken die zijn werk betreffen. Tijdens haar driemaandelijkse zomervakantie schuift mijn schoondochter elke mid dag haar slanke benen in een paar zware gummilaarzen. Zo helpt ze mij de koeien uit het weiland halen en op stal zetten voor het melken. Toen we een melkmachine kochten, wilde ze het machinemelken meteen leren, want haar liefste wens was een echte boerin te worden. Mijn schoondochter zegt dat het boerenleven heel anders is dan ze ooit heeft gedacht, veel zwaarder, met veel meer teleurstellingen, veel meer risico's. Maar de voldoeningen zijn daartegenover zó groot en zó intens, zegt ze, dat ze het aanvoelt als het „waarachtige leven dat waard is g,eleefd te worden". SCHRIJVEN ALS KLANKBORD Wil den Hollander beschrijft het boerenleven zelf als een „verbaasd ontdekken", we ten v/at er allemaal voor komt kijken. Ze heeft het leven van haar en haar gezin op papier gezet omdat ze voelde dat ze het moest doen. Ik voelde geen verheven roe ping, had geen nieuws te verkondigen, wilde de mensen nergens van overtuigen of van een dwaalspoor afbrengen, besefte heel goed dat niemand met smart op mijn levens beschrijving zat te wachten. De enige dwang die Ik voelde was mijn gevoelens en levenservaringen te uiten, omdat Ik niemand had als klankbord. Ik schreef alleen 's avonds laat en 's nachts, omdat mijn aandacht overdag volkomen in beslag werd genomen door mijn werk en mijn gezin. Ik heb getracht mijn gevoe lens en ervaringen zo zuiver mogelijk, zonder beïnvloeding van buitenaf op papier te zetten. Ik heb geschreven voor de mensen die begrip voor mij kunnen opbrengen. De opzet van mijn schrijven was niet in de eerste plaats een boek uit te geven, „schrijfster" te worden, maar mijn gedachten moesten natuurlijk wel in boekvorm verschijnen om de mens met begrip te kunnen bereiken. ZO OUD ALS DE WERELD ZELF Wat ik te vertellen had was al zo oud als de wereld zelf: de gewone strijd om het bestaan en de gevoelens en ervaringen van een alledaagse vrouw. Ik realiseerde me wel dat er In mijn verhaal misschien wat te veel tegenslagen voorkwamen, vooral ook te veel, omdat de lezer ze wél en wij ze niet In korte tijd moesten verwerken. In feite hebben wij echter niet méér teleurstellingen en moeilijkheden moeten verwerken dan alle andere mensen die met beperkte middelen een bestaan willen opbouwen In een vreemd land, niet méér dan vele anderen in dezelfde omstandigheden. Er waren ook veel gelukkige momenten, maar die maken op een buitenstaander niet zoveel indruk. Ze zijn lichtvoetig en dartel als vlinders, terwijl zorgen en verdriet hard en zwaar als stenen op de bodem van de herinnering zakken. Toen ik schreef was ik lichamelijk en geestelijk overbelast en de mens heeft de aangeboren neiging tot zelfkwelling. Mijn boeken zijn geen beschrijvingen van land en volk, maar gevoelens en levenservaringen van een mens. Misschien heb Ik daarmee toch gepoogd de men sen van iets te overtuigen, hen van een dwaalspoor af te brengen. Misschien heb ik toch geprobeerd hen het begrip bij te brengen dat emigreren geen „interessant avon tuur" is, maar een leven van aanpassen aan andere levensomstandigheden. Het is noodzakelijk dat men overweegt en waardeert wat men heeft, wat je kunt verliezen; het is even noodzakelijk dat Je weet dat je een grote strijd zult moeten voeren voor hetgeen je wilt bereiken. MEER BEGRIP HEBBEN VOOR ANDEREN Beoordeel het land dat je nog onbekend is niet naar eigen begrippen en levensopvat tingen, maar probeer die van hen te begrijpen. Probeer jezelf te zien en te bekritise ren alsof je het zelf bent. Meer begrip hebben voor anderen dan voor Jezelf Is als een eerste steenlegging voor de bouw van een betere en leefbare wereld, aldus Wil den Hollander. Uit het boek komt een persoonlijkheid naar voren zoals Ik nog maar zelden heb ont moet, een natuurtalent wier verhaal van de pagina's zal springen en de lezer aangrij pen, zegt Slmon Vinkenoog. WIJ kunnen deze mening van harte onderstrepen en we zijn ervan overtuigd dat degenen, die mochten besluiten de 770 pagina's tellende roman „Boerin In Frankrijk" van Wil den Hollander te kopen deze „turf" geboeid en in één adem zullen uitlezen. („Boeren in Frankrijk" ia een uitgave van Kosmos, Amsterdam. Prijs f £.50 '1..', De tijd van de „prognoses" ligt alweer achter ons: we kunnen nu met eigen ogen zowel op de weg als in de mode magazijnen zien wat en vogue is en graag wordt gedragen. Neo-klassiek is troef gebleken, met knie-midden voor de ouderen, kort voor de jeugd en voor de avond gewoonlijk lang. Vele door de mode-instituten voorgeschreven stijlen en richtlijnen zijn consequent doorge voerd en vier hoofdkleuren, nl. goedgeel roestrood, middelblauw en grasgroen hebben het gemaakt. Als gewaagde maar goede combinatie ziet men gras groen met goudgeel; als contrastkleu ren pink en turkoois. De modellen laten een slank aanliggende en tevens zwie rige, vloeiende belijning zien. Het meest opvallende detail is de verbrede schou derlijn en de smalle taille. Het verbrede schoudereffect woi-dt nog verhoogd door wijde „waaghalzen", raglan-en kimono mouwen, die wijd uitlopen, en door Wat doen kinderen onder Ideale levens omstandigheden In hun vrije tijd? Ze krassen op stenen, graven de zandbak overhoop, knoeien met modder langs vij vers en sloten, maken sneeuwballen en sneeuwpoppen. Van takken wordt een vogelverschrikker in elkaar gezet of een schuilhut gebouwd, waarin ze een kamer Inrichten of Indiaantje spelen. De ruimte waarin kinderen en jongeren zich vrij kunnen bewegen en ongestoord kunnen spelen wordt echter in de steeds dichter bevolkte industriegebieden hoe lan ger hoe beperkter. Het verkeer op straat vormt een bedreiging voor het kind; het stelt paal en perk aan zijn spontane bewe- gingsdrang. Natuurgebieden veranderen in aangelegde parken met verbodsborden. De stadsjeugd krijgt steeds minder gelegenheid, haar natuurlijke kreatieve vermogens vrij tot ontplooiing te brengen, want ze kan zich nergens meer op grote schaal in kon- struktieve of destruktieve zin bezighouden. De voor hun ontwikkeling noodzakelijke impulsen worden afgeremd en onderdrukt. Dit heeft een opeenhoping van agressiviteit tot gevolg, die zich op een gegeven ogen- vleugelmouwtjes. De mouwinzet is nltt meer rond, maar hoekig en afgezet met contrasterende banden. De shorts zijn langer geworden en wijder, bij de heup aanliggend en naar onderen toe wijd uit lopend, zodat ze op minirokjes lijken. Broekrokjes met plooien zijn ook zeer gewild. De jurkjes zijn ruim op de schouder en buste met behulp van inge- rimpelde stof. Ondanks de oppositie van verschillende kanten tegen mini, heb ben we geconstateerd dat maxi in iedere geval dit jaar en voor 1973 - tot het verleden behoort. Links: een midi-jurk met mille fleurs-des- sin en pelerine. Rechts: een doorknoop- jurkje met pofmouwen en ruimte onder de buste. De houdingen van de mannequins zijn zeer modern, wat tevens wil zeggen „Zeer onelegant". blik wel moet ontladen in allerlei vormen van protestgedrag. Daar komt nog bij dat de jonge mens niet meer zoveel mogelijk- heid heeft om ondervinding op te doen als vroeger: de verwerkelijking van bepaalde ideeën is voor hem door ruimtegebrek on bereikbaar geworden. Dit inzicht is er de oorzaak van geweest dat dr. Herbert Klettke het besluit nam het kunstzinnig onderwijs uit te breiden door er nóg een kreatief vak aan toe te voegen. Hij bedacht en schiep mogelijkheden om met behulp van natuurlijke materialen en oorspronkelijke vormelementen tot kunst zinnig werk buiten het atelier te komen. Bij deze geheel nieuwe, totale leergang wa ren kinderen en jongelui uit alle leeftijds groepen, tot en met de hoogste klas van het gymnasium betrokken. Hij liet de kin deren (in het groot en praktisch zonder beperkingen of begrenzing) bouwen met zand, stenen, stokken en andere natuurlijke materialen; hij liet hen holen graven en dammen leggen; hij liet hen heel eigen werkstukken maken van waterverf en krijt, met praktisch alleen handen en voeten als gereedschap. De spontane, verheugde wij ze waarop de kinderen aan de slag gingen bewees, dat hij met deze therapie op de goede weg was. Wie daar meer van wil weten kan zich oriënteren in hel zeer inte ressante bock dat dr. Herbert Klettke over zijn nieuwe pedagogische werkwijze heeft geschreven. Het rijk met foto's geïllustreer de boek draagt de titel: „Spel en aktie" en is verschenen als Cantecleer Werkboek bi) Uitgeverij Cantecleer, De Bilt. (Prijs f9.75) Heerlijk nonchalant zitten deze twee fijne katoenen corduroy-pakken van Apo, Amsterdam. Ze zijn bestemd voor koele zomer- en herfstdagen. De jasjes kunnen heel goed worden gecombineerd met andere broeken. De pakken kosten rond 130 gld en zijn verkrijgbaar in bruin, zwart en marine. zelf naar beste weten de beslissing te ne men die naar haar mening de gasten het meest welkom zal zijn. Ze doet goed voor ogen te houden dat niemand het prettig vindt al te veel aandacht te krijgen. Zo welkom als eenvoudige spontane hartelijk heid is, zo bezwarend is het gevoel een hele huishouding in rep en roer te brengen. Het prettigst is het als ons leven zó is in gericht, dat er te allen tijde een gast in ons huis kan. opgenomen worden. Daarvoor hoeven we zeker niet altijd in gala te zijn, maar wel behoorlijk gekleed, zó dat we ons op ons gemak voelen. Normale bezig heden zullen altijd een zekere rommel in huis veroorzaken, doch ook daarvoor hoeven ze niet in paniek te geraken. Als we onze „uitstelziekte" te boven zijn ge komen en proberen al ons werk met een regelmaat te verrichten zal onze gast ook niet zo gauw ongelegen komen en zonder bezwaar een poosje beslag op onze aan dacht kunnen leggen. Bovendien vindt me. nige logé het best prettig eens een poosje „losgelaten" te-worden, zodat hij of zij wat kan lezen, een bezoekje afleggen of wat dan ook. We hóeven ons dus niet te ver ontschuldigen dat we wat te doen hebben. Het is vanzelfsprekend dat we niet al onze tijd aan een gast kunnen wijden. Hoe los ser het verband, hoe aangenamer voor bei de partijen. Natuurlijk wisselt de behoefte aan praten en samenzijn van mens tot mens. We moeten dus te weten zien te ko men met welke houding we onze logé het meest op z'n gemak kunnen stellen. Aan de gast natuurlijk de taak dit alles even pret tig op te vangen, niet óver-besnaard en óver-bescheiden maar met een opgewekte waardering voor hartelijke bedoelingen en een ongedwongen samenzijn in goede har monie. Jetty. Bij het nieuwe vrijetijds-programma behoort ook deze sportieve pullover met opstaande kraag van trevira met zuivere scheerwol. Interessant is de ribbelstruk- tuur, en de gemêleerde kleuren zijn apart in marine, bruin, rood, camel en licht blauw. (Model: Schiesser Men-fit)

Soester Courant | 1972 | | pagina 7