Bedrijfssportprijs 1972 voor Garage Stam Burgemeester Mn Gorver „kegelde" champagnefles aan splinters Slotavond 10de Soester bedrijfssportcompetitie ZIEKENAUTO 2727 Het oog gericht op Pompidou, toch de beste leerling van De Gaulle Dinsdag 13 juni 1972 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-3154 - Postgiro 12615# 56e jaargang no. 86 Krediet voor reconstructie en riolering Klaarwaterweg en Wijnand Toplaan Verkeersongevallen Onbewoonbaarverklaring woning Weteringpad 2c Succesvolle toneelavond van „De Rietpluim" Wie was getuige van aanrijding TELEFOONNUMMER ISOLATIONISME NEEMT TOE IN DE VER. STATEN Jongen krijgt kogeltje in het oog Geslaagd Café-Restaurant Üarthuizen-Soest offieieel geopend Oud-burgemeester Bentinck benoemd tot rijksslotvoogd President Pompidou is ongetwijfeld de beste leerling van De Gaulle, ook al had de oude meester vooral tegen het eind niet zo heel veel met hem op. De Gaulle miste in Pompidou het vermogen dat hij zelf in zo grote mate bezat; de mensen met soms wat hoogdravende redevoeringen te bezielen als een soort profeet. Nu, in plaats van een profeet lijkt Pom pidou meer op een brave, maar wat fantasieloze ambtenaar. Echter, ook met ambtelijke fantasieloosheid blijkt het heel goed mogelijk het systeem De Gaulle vrij aardig door te voeren. Daarvan getuigde Pompidou door be schaafd maar duidelijk te dreigen dat hij de hele Europese top van tien niet zou laten doorgaan. Tenzij uiteraard men hem zijn zin gaf. Dat is precies volgens de methode van De Gaulle; dreigen niet mee te doen als de anderen niet toegeven aan je eisen: een soort poker dat die anderen er wel aan zullen denken dat ze de Fransen nodig hebben, maar omgekeerd niet gebruik maken van het even juiste feit dat de Fransen ook de anderen no dig hebben. Bluffen bij poker is volgens de regels, zoals het ook toegestaan is dat de bluffer gedwongen wordt waar te maken wat hij beweert. Tot dusver is Parijs er altijd in geslaagd de indruk te wekken dat het inderdaad desnoods de hele E.E.G. kapot zou laten gaan, liever dan toe te geven. Een voor de anderen zo'n angstwekkend vooruitzicht dat ze zich lieten overbluffen. Waar het vooral om gaat dit keer is dat Europa opgezadeld zit met een ab surd systeem van bestuur. Er is een kommissie in Brussel die in naam de baas is en die veel wil, maar weinig kan doordat een ministerkomité in feite de baas is en daarin komt weinig tot stand. Dan is er nog een parlement dat er helemaal voor spek en bonen bijzit en als er uiteindelijk iets gedaan moet wor den doet dat een voor de gelegenheid bijeengeroepen club van ministers die eindeloos harrewarren over details van zo technische aard dat alleen specialis ten er nog iets van snappen. Dat dit zo gegroeid is is mede aan De Gaulle en zijn methodiek te danken, plus natuurlijk de anderen die hem zijn gang lieten gaan. Wat ermee bereikt werd was in ieder geval - en De Gaulle vond dit zeer belangrijk - dat van een Europese idee geen sprake meer kon zijn. Alles verliep dermate in het vage en onbegrijpelijke dat er geen punt meer was van waaruit de bezieling voor de idee Europa gewekt kon worden. Ook dit Is een les die Pompidou zich dege lijk eigen heeft gemaakt. Zijn stokpaard je is thans een politiek sekretariaat, dat de gestalte van het Europees bestuur nog waziger en ondoorzichtiger moet maken. En voor het overige heeft hi.1 een reeks ideeën ter tafel gebracht waarin de Franse belangen uitstekend zijn behartigd en dat de anderen maar hoeven aan te nemen. Parijs zal aardig verder zijn op punten waar het er al lemaal niet zo toe doet. En heren, zegt Pompidou, u kunt wel naar Parijs ko men maar dan wil ik graag wei even vantevoren weten dat u ja komt zeggen en niet komt debatteren, want voor lang gepraat kopen we niets. Het Is natuurlijk absurd: als ergens over gepraat zou mogen worden is het wel over allerlei besluiten waarmee aller belangen zoveel mogelijk gediend en zo min mogelijk geschaad worden. Goed, het woord is nu aan de inmiddels negen anderen: die moeten nu laten blijken of ze zich laten ringeloren of niet. Het is bovendien de kans van Pompidou om zijn meester nog te overtreffen. Die speelde het klaar om met vijf andere naties te jongleren. Hij heeft nu de kans om dit met maar liefst negen landen te presteren. KANTMAN. De heer Th. de Muynk overhandigt de eerste beker aan de vertegenwoordigster van de firma Lindner. SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Verschijnt iedere dinsdag en vrfldag Nieuwe prioriteiten Een gedeelte van de Klaarwaterweg en de Wijnand Toplaan gaan deel uitmaken van het wegenstelsel van de wijk Klaar- water. Momenteel zijn ze echter niet vol doende geschikt voor hun nieuwe func tie en ze zullen gereconstrueerd moeten worden. De rijweg wordt verbreed van 5 naar 6 meter, met aan één zijde een parkeerstrook in de Klaarwaterweg, en voor beide wegen aan weerszijde trot toirs. De rijweg wordt geasfalteerd. Tegelijk met de wegreconstructie zal een nieuwe riolering worden gelegd. Dit is noodzakelijk omdat de huidige riole ring niet geschikt is om de uitbreiding in de woonwijk op te vangen. De totale kosten van alle werkzaamhe den worden geraamd op 410.000, De 54-jarige mevr. M. F. uit Soest, kwam met haar bromfiets op de Prins Hendriklaan to vallen toen zij in een schrikreactie het trottoir opreed. Zij viel met haar hoofd tegen een muurtje en werd per ambulance naar Zonne gloren gebracht. Mev. F. schrok bij de kruising met de Christinalaan toen een auto, bestuurd door L. M. (32), bij het schakelen een onverwachte manoeuvre maakte. Het 11-jarige meisje N. van G. uit Soest werd vrijdagavond bij een aanrij ding op de Smitsweg gewond. Zij werd met rugletsel in Zonnegloren opgeno men. Het meisje stak met haar fiets ter hoogte van de Weegbreestraat plotseling de rijbaan over, juist op het moment dat de automobilist K. N. (26) naderde. Hij kon de aanrijding niet vorkomen. Het meisje werd via de motorkap te gen de geparkeerde auto van H. v. d. K. uit Lage Vuursche geworpen en viel op straat. Door de dienst van gemeentewerken is een onderzoek Ingesteld naar de toe stand van de woning Weteringpad 2c. Geconcludeerd wordt, dat de woning on bewoonbaar verklaard dient te worden, omdat deze niet meer geschikt is voor bewoning en door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat is te brengen. De raad zal hier donderdag 22 juni over beslissen. Voorgesteld wordt de ontrui mingstermijn te stellen op 6 maanden. Het zou wat te ver gaan ook aan te ne men dat de krachtdadige veranderingen die McGovern voorstaat ook zo alge meen gewaardeerd worden. Een beter belastingstelsel, jazeker, dat is dermate ingewikkeld en willekeurig bevoordelend en benadelend geworden dat er wel eens iets aan mag gebeuren. Wat overi gens een president niet simpel voor el kaar kan krijgen: er zit vrij wat be voegdheden van de steden, de counties en de staten bij. En een idee van McGo vern om iedere Amerikaan duizend dol lar te geven uit een grote pot die vooral door de grote verdieners gevuld moet worden, is wel zeer naief, het klinkt aardig maar het zet geen zoden, aan de dijk. Dit belastingplan overigens gaf McGo vern de naam dat hij zeer radikaal was ingesteld - dat zeiden althans zijn te genstanders die er niet veel geloof mee wekten. Terecht niet, want wanneer men iets verder delft in de „nieuwe priori teiten" die McGovern propageert, vindt men daarin veel dat overeenstemt met de ergste isolationisten van vroeger, een slag dat men uitgestorven waande met de befaamde senator Robert Taft. Dat is de idee dat de V.S. zich helemaal moe ten konsentreren op hun eigen belangen thuis en de rest van de wereld moet het maar uitzoeken. Een standpunt dat ve len de indruk geeft of van het geld dat nu verspild wordt aan een ondankbaar Europa, aan Vietnam, aan de V.N. en dergelijke zaken opeens de heilstaat in eigen huis zou bekostigen. Zo simpel ligt het niet. zeker niet voor een grote mogendheid als de V.S. Zodra die tot zichzelf inkeert, wil dit zeggen dat de andere grote mogendheden - in dit geval vooral Rusland - hun gang kunnen gaan. Dat hoeft niet alleen voor Europeanen enzovoort onaangenaam te zijn. dat is voor de V.S. ook niet aan- genaam.Of nu Nixon, of McGovern, of nog iemand anders uiteindelijk wint, de rest van de wereld zal er rekening mee moeten houden dat de V.S. een nieuwe periode ingaan van zo weinig mogelijk bemoeien met de rest en vooral op de eigen zaken en belangen letten. Vrijdagmiddag werd het café-restaurant „Darthuizen-Soest" door burgemeester mevrouw Mr. J. M. Corver-Van Haaften officieel geopend. Na een rondleiding om en in het bedrijf gooide zij op een miniatuur kegelbaan de negende kegel, een fles champagne stuk, waarmee de officiële opening een feit was. Hierna volgde een druk bezochte receptie, waarop vele plaatselijke autoriteiten acte de presence gaven en menigeen zjjn geluk op de kegelbanen kon beproeven. Vrijdagavond ging in première de to neelvoorstelling „De Vervalsers" van de nieuwe toneelvereniging „De Rietpluim". Het was druk in gebouw De Rank, zo druk zelfs, dat er méér dan eens stoelen bijgezet moesten worden. Er zijn altijd mensen die om half negen binnenstap pen, als de uitvoering om 8 uur precies begint. Onder regie van de heer T. V. Bosch brachten tien speelsters en spelers het stuk op een wijze, die het publiek na afloop terecht met een langdurig ap plaus beloonde. Het was een sterke uitvoering, vooral door het spel van Tiny Hagen als dienstbode. Tot het succes droeg ook bij het door de firma Middelman geleverde en door de heren P. Hagen en T. Rui- zendaal ontworpen décor, alsook het voortreffelijke grimage van de heer C. Rouwendaal. Na afloop was er bal met muzikale me dewerking van het kwartet Ton Steen beek. Vrijdagavond werd de 10e Soester Bedrjjfssportcompetitie afgesloten met een feest avond in „De Open Hof". Van de 800 deelnemers woonden er slechts 150 deze slojavond by, alhoewel er 250 kaarten voor verkocht waren. De heer Th. de Muynk, vice-voorzitter van de Soes ter Zakenkring, sprak er dan ook zyn teleurstelling over uit. De voetbalwedstrijd voor de T.V. zou hier wel debet aan zyn meende hij. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer en mevrouw Peet, de heer en mevrouw Van Os en gemeentesecretaris de heer Borreman. Garage Stam sportiefste team De avond werd gevuld met een variété programma, het optreden van het ge zelschap de Twee-Pinten met een show. Direct na de pauze werden de in de competitie behaalde prijzen uitgereikt. Alvorens hiertoe over te gaan bood de heer De Muynk de dames, Brink, Elder- man van Van Essen, de echtgenoten van de leden van de evenementencommissie, bloemen en een geschenkje aan. De politie van Soest en SofOrberg vragen getuigen van aanrijdingen, die respec tievelijk op zaterdagmiddag in Soest en zondagmiddag in Soesterberg hebben plaatsgevonden, zich te melden. In Soest fietste zaterdagmiddag om In Soesterberg werd zondagmiddag vijf voor één de 22-jarige mevrouw W. N.-A. op de Van Weedestraat, toen zij ter hoogte van ijzerwarenhandel Gielen werd ingehaald door een haar achterop komende bromfiets, bestuurd door een jongeman. Hij raakte mevrouw N., die kwam te vallen. Zij zelf kwam er zonder kleerscheuren af, maar haar 2-jarig dochtertje Bianca, dat zij voorop de fiets in een zitje vervoerde, liep een hoofdword op. Het gewonde meisje werd door dokter Kuipers behandeld en kon daarna naar huis. De bromfietser keek wel achterom, maar reed door. Verscheidene mensen zijn van de aanrijding getuigen geweest. Zij wor den verzocht zich met de politie in ver binding te stellen. de 16-jarige bromfietser B. J. uit Rot terdam op de Amersfoortsestraat aange reden door de automobilist G. D. (37) uit Bussum. Volgens de verklaring van een onbekend gebleven bromfietser, zou J. door het rode licht zijn gereden. Hij vertelde dat aan de automobilist en reed daarna weg. De Rotterdammer reed in de richting Utrecht, toen hij werd aangereden. Hij kreeg geen voorrang van de automobi list, die de-Kampweg wilde inslaan. J. liep een gebroken onderbeen op en werd per ambulance van de GG en GD uit Amersfoort naar „De Lichtenberg" ge bracht. De „onbekende" bromfietser wordt verzocht zich te melden. Daarna huldigde hij de heer J. Elder- man, die voor de 10e keer deze compe- ties mee georganiseerd had. De heer El- derman kreeg een diplomatentas. De heer G. Kruimer maakte vervolgens de einduitslagen bekend, waarna verte genwoordigers van de bedrijven de be kers in. ontvangst konden nemen. Dames volleybal: 1. Lindner. 2. Foxboro. 3. Stam. Heren volleybal: 1. Stam. 2. Foxboro. 3. Dalco. Dames handbal: 1. Lindner. 2. Ned. Mid- denst. Bank. 3. Coöp. Raiffeisenbank. Heren Hanbal: 1. Smeeing comb.-team. 2. Stam. 3. Dalco. Voetbal: 1. comb.-team Van Asch-Van Veeren. 2. I-Iowson. 3. S.P.S.V. De Dr. Van Driel-wisselbeker ging naar de winnaar van de voetbalcompetitie, het team Van Asch-Van Veeren. De heer G. Stork, lid van een speciale beoordelingscommissie, reikte daarna de bedrijfsprijzen uit: De le prijs, beschik baar gesteld door automomobiel bed rijf Gebr. Van Kooy, ging naar Autobedrijf Garage Stam. Volgens het rapport van de commissie was inzet, kleding en ge drag optimaal geweest en bestond over de toekenning van de bedrijfsprijs 1972 geen enkel verschil van mening. De 2e prijs, beschikbaar gesteld door Avia Diensten Centrum De Korte Dui nen, ging naar Lindner. De 3e prijs, een beker van autobedrijf M. Oskamp, was voor Dalco. De 4e prijs, een beker van Coca-Cola, ging naar Smeeing en de 5e prijs, de beker van de Ned. Midd. Bank naar Foxboro. Op de 6e plaats eindigde de Ned. Midd. Bank. 7. Fribor, 8. Raiffeisenbank. 9. Howson en 10 Van Asch-Van Veeren. Na de prijsuitreiking dankte de heer De Muynk de heren R. Buss, Th. Peet en G. Stork, de drie leden van de commis sie beoordeling bedrijfsprijzen, voor hun wederom geheel belangeloze medewer king. Na het officiële gedeelte werd de Twee Pinten-Show voortgezet en de avond werd besloten met een bal, waaraan het Gooiland-Quintet muzikale medewerking verleende. De Amerikaanse voorverkiezingen zijn niet zo geweldig belangrijk, behalve dan als een graadmeter van wat er leeft on der de burgers van de Ver. Staten en hoe ze denken. En George McGovern is ken nelijk een man die in vrij brede kring beschouwd wordt als iemand die een goede president zou zijn. Iets wat vrij wel alle experts verrast heeft. Toen hij zijn campagnes begon schreef iedereen aardige stukjes over hem omdat hij best een aardige man is, maar kans gaf niemand hem. Wie dan wel? Voorname lijk Muskie, die echter vrij snel de af tocht heeft moeten blazen, een tijdje nog Lindsay tot die genoopt was Mus- kies voorbeeld te volgen en daarna Humphrey, omdat die tenslotte de kne pen van het politieke vak goed verstaat. Nu voor Humphreys kansen geeft men ook niet veel meer na zijn nederlaag in, de grote staat Californië. Wat overi gens nog geenszins wil zeggen dat McGovern nu wel de Demokratische presidentschapskandidaat zal worden. Er is nog van alles mogelijk. Maar wat zijn dan de door vrijwel ieder over het hoofd geziene aspekten in de betogen van McGovern waardoor hij zo'n verrassende aanhang kon krijgen? In de eerste plaats is hij niet volgens het boekje tewerk gegaan in zijn cam pagne. De partijafdelingen, die wel de „machi nes" genoemd worden omdat ze door een niet altijd even beschaafd uitge oefende macht verkiezingsuitslagen kun nen „fabriceren", schalkelden Mc Govern niet in. Hij werkte met vrijwilligers, studenten veelal, die zich inderdaad voor hem het vuur uit de sloffen hebben gelopen. En in plaats dat dit zijn kan sen verkleinde, zoals men aannam, stem de dit de burgers gunstig: McGovern hield afstand van het oude systeem en men waardeerde dit vooral omdat men zo langzamerhand genoeg krijgt van dit systeem. Vandaar ook dat McGovern applaus en stemmen oogstte door steevast te ver tellen dat het hele bestuursapparaat van de V.S. in ernstige mate verkalkt is en door een nieuw vervangen behoort te worden. Daarover zijn duidelijk meer mensen het eens dan de beroepspolitici voor mogelijk hielden. Wat McGovern hielp was een afkeer van de oude be roepspolitici, de mannen die het al zo lang hebben gedaan en die met hun methodes toch geen kans zien alle euve len op te lossen. Mr. S. P. Baron Bentinck is benoemd lot eerste rijkssiotvoogd van Nederland. Hij krijgt in deze funklic, die nieuw is voor ons land, het toezicht op het Mui- derslot en het slot Loevestein. In een later stadium kunnen daar nog bijko men het kasteel Radboud in Medemblik en de ruïne van Brederode in Santpoort. Oud-burgemeester Bentinck is voorzitter van de Monumentenraad en bestuurslid van Heemschut. De benoeming is met terugwerkende kracht, op 15 mei inge gaan. Op het kermisterrein aan de Koningin- nelaan kreeg J. H. (17) uit Soest, toen hij bij de schiettent stond te kijken een kogeltje in het rechter oog. Op advies van zijn dokter stelde hij zich onder be handeling van een oogarts, die het ko geltje verwijderde. Vermoedelijk is het kogeltje van de achterkant van de schiettent, die ge deeltelijk uit metalen platen bestaat, teruggeketst. Aan de Pedagogische Academie te Amersfoort slaagde bij de gehouden examens voor de akte van Onderwijzer de heer C. E. Beernink uit Soest. Voor de akte Volledig bevoegd onderwij zer slaagden onze plaatsgenoten J. F. M. Kloppenburg, C. W. Manders, B. J. van Vliet en J. A. van der Horst (Soes terberg).

Soester Courant | 1972 | | pagina 1