ïRVICE DM .h.c. vlug m Hwwwnwwj frmwwwwwn OEST NV n TEDDY LUIERS Teddq nette Knoeierijen VADERDAG Fa. SPIJKER UIT DE HOGESCHOOL VAN DE WETENSCHAP DE WERELD ROND IN EEN JUMBO-JET DE PAUZE VERKONDIGER roerende goederen ierflat IUSLAAN 19 17 Hoera, VADERDAG!! Geef hem een goed geschenk, ook hij moet trimmen Goede sportieve FIETSEN. Tot ziens bij GRIFT enzine- of dieselmolor Brwajmde achlerruit :hüifdak «drijf Toneelgroep „Het Soester Applaus" in liet komende seizoen 51 kleine prijsjes ZONNEBRIL Polaroid vanaf ƒ15,- Zangkoor „Vreugde door Zang" en gymnastiek- cursus in Eltheto Pruiken Plastic Lichtmassa Dood Z0MERPLANTEN TUIN-ADViESCENTRUM "t <~Daarderkoogt U kunt niet alles weten Herbert von Karajan 's werelds meest besproken dirigent Pianohandel W. van Tol - Soest Vliegend hotel Voor vader Hand- en electriseh handgereedschap Ned. Ver. van Huisvrouwen TUINAANLEG TUIN-ADVIESCENTRUM 't Uaarderkoogt Voor de balie Vrijdag 16 junt 1972 2155-8704' na 19 uur 02159-41979 >nlaag met c.v grote woon-eetkamer slaapkamers, douche en m en bijkeuken. f 39.000, gaarne alle nadere htingen. AUTOWASSERETTE Nieuwstraat 13 - Soest Wij onderhouden niet al leen de buitenkant van uw wagen. Maar...!! Wij kunnen ook Uw wagen onder en ln het chassis behandelen, door onze Teroson ML èn Un- dercoating behandeling. BESCHERM UW BEZIT. Telefoon 02155-3300 RIJWIEL- EN BROM FIETSHANDELAAR Krommeweg 28 Omlijst dan Uw ogen elegant met een chique montuur. Het verhoogt Uw charme. WOUCKAERT1.AAN14.16 straat 8 haam tal. 3488 kstraat 62 soest tel. 3898 ELEFOON 3256 >N UMA SERVICE BIJ BURG. GROTHESTR. 14 - SOEST TELEFOON 7951-8895 Dat proces zal alleen gestuit worden door het heffen van een redelijk belas tingpercentage, dat aan het rechtsgevoel van de meerderheid van het volk be antwoord. Mén is nu bezig de knoeie rijen in de hand te werken met alle ne- veneffekten daaraan verbonden. Een tweetal Amsterdamse hoogleraren heeft zich bezig gehouden met een on derzoek naar de verblijfplaats van het geld in ons land. Hierbij kwamen zij tot de ontdekking dat er voor miljarden aan bankbiljetten van vooral grote coupures buiten de normale circulatie worden ge houden. Alhoewel zij dit niet hebben kunnen bewijzen, lijken veel partikulie- ren en bedrijven er twee kassen op na te houden, één voor hun gewone zaken en een andere voor zaken die buiten het oog van de fiskus worden gehouden. Het bericht bevat op zichzelf niet zoveel nieuws. Al jaren spreken wij van „zwarte" lonen, die dus niet gekontro- leerd kunnen worden. Het is voorts op merkelijk dat sinds de komst van de B.T.W. meer handel van hand tot hand wordt afgedaan, om daarmee het hoge fiskale tarief te ontduiken. Al deze ondergrondse aktiviteiten kun nen niet worden goedgekeurd. De staats secretaris van financiën is bezig zich te weer te stellen door de kontrole te ver scherpen. Daarmee wordt echter het kwaad niet uitgeroeid. De bedrijvers van zwarte transakties staan buitenspel. Niet minder buiten spel staat echter de overheid, die de belas tingdruk tezeer heeft opgevoerd. In steeds breder kring wordt de staat als ongewenste mee-eter gezien van bet financieel menu. De gesignaleerde ont wikkeling zal er toe leiden dat het ad ministratief apparaat in Nederland steeds minder betrouwbaar wordt en zich een groeiend deel van het zakenleven van mond tot mond voltrekt. De toneelgroep „Het Soester Applaus" heeft voor het seizoen 1972-'73 het blij spel „De Privé Verpleegster" van de auteur A. den Hartog in repetitie geno men. De eerste opvoering zal medio no vember plaatsvinden. De regie is in handen van Frans van Hooydonk, die tevens artistiek vormgever is. De groep is als volgt samengesteld: dames: Betty Beyer, Tamara van Hooydonk, Agniet v. d. Haar, Lia van Veen, Ietje Kroon, Adje Slingerland, Marja Boomgaard, Lenie Blomberg, Marga v. d. Lans, Eve- lijn Mutze, Joke v. d. Born en Anne- miek Krops en de heren Jan Rol, Co de Haan, Kick Boomgaard, Nick Elder- man en Frans van Hooydonk. De ruimste sortering M ZOMERKLEDING mei vindt u in onze dames- en herenafdeling. 1 MODE SSTERBERGSESTRAAT 51 SOEST Geef een Bij: Horloger - Juwelier - Optiek SOESTERBERGSESTRAAT 26 SOEST - TELEFOON 2982 A.s. dinsdagmiddag zullen de gymna stieklessen voor bejaarden, die in het wijkgebouw Eltheto aan het Driftje ge houden worden, afgesloten worden met een gecombineerd „zanguur"; het zang koor Vreugde Door Zang, o.l.v. de heer C. F. van Vliet, repeteert dan diezelfde middag voor het laatst in dit seizoen. Aan leden van zangkoor én aan de cur sisten van mevr. Bruins (óók die van het Anna Paulownahuis en het Ver. ge bouw St. Joseph) wordt medegedeeld, dat deze middag te 14 uur aanvangt en te ca. 16 uur eindigt. Nadere inlichtingen verstrekken mevr. Bruins (tel. 4458) en de heer Van Vliet (tel. 4630). Volgens de Deutsche Med. Informations- dienst zou er in de laatste jaren sprake zijn van een sterke toeneming in het aantal hoofdhuidontstekingen. Vooral vrouwen zouden, het meest ervan te lij den hebben. Onderzoekers denken nu dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in de toenemende gebruik van kunsthaarpruiken. Bij vrouwen zijn naast chronische huidinfekties ook nog huidek- zemen en zelfs gezwellen op het hoofd aangetroffen. Nog erger voor de vrouw is dat als eerste gevolg haaruitval op treedt. Door het dragen van luchtdichte pruiken op kunststof basis wordt de hoofdhuid van de lucht afgesloten. En dit betekent dat de huid- en haarcellen onvoldoende zuurstof toegediend krij gen met als gevolg genoemde ellende. Wil zij toch „uitgedost" voor de dag komen dan wordt door de arts aanbevo len de pruiken niet langer dan 3 uur op te hebben, indien tenminste de haar dragende pruikbodem niet luchtdoor- laatbaar is. Opgepast met het dragen van pruiken! Het grote nadeel van plastic is ,dat het niet als hout, papier, karton etc. gelei delijk wordt afgebroken en vernietigd zonder nadeel op te leveren voor de omgeving. In de laatste tijd evenwel heeft men i.v.b. met de milieuveront reiniging getracht plastics te fabriceren, die wel door bakteriën of andere fakto- ren kunnen worden afgebroken. Welnu, dit is ook in beginsel gelukt. Onlangs weer is men erin geslaagd een plastic te fabriceren, dat door een Israëlische firma in de handel is gebracht. Dit plas tic schijnt al ontleed te kunnen worden door het zonlicht alleen. Men gebruikt dit in Israël om de jonge bananenplan- tjes in de winter te bedekken resp. te beschermen. De film is bestand tegen vochtigheid en warmte, doch „ver molmt" na drie maanden bij het krach tiger worden van het zonlicht^ en valt in afbraakprodukten uiteen, die in de grond geploegd kunnen worden zonder schade toe te brengen aan de gewassen. Tegen die tijd zijn de bananenplantjes al sterk genoeg om verder te gedijen. Een van de grondstellingen uit de mo derne natuurkunde luidt, dat licht zo wel deeltje als golf is. Zo'n lichtdeeltje of foton zou volgens de theorie een rust massa nul hebben; alleen in vrije stra ling bezit ze massa, dus gewicht, zij het ook extreem kleine nochtans niet te verwaarlozen omdat in de grote we reld van sterren en nevels de enorme hoeveelheden licht duidelijke en meet bare lichtdruk uitoefenen op stoffelijke lichamen. Zo zien we door de lichtdruk van de zon de staart van kometen afge bogen worden. Hoe dit zij: recente proeven hebben aangetoond dat het fo ton weldegelijk massa bezit als het ln „ruste" is. Als dit waar is dan moet de theorie wel worden gewijzigd. De Broglie heeft deze massa zelfs berekend en gesteld op 10-48 (d.i. een breuk met een één als teller en als noemer een 1 met 48 nullen er achter). Extreem klein doch extreem belangrijk voor natuur- en sterrenkunde. Dood betekent bankroet van de hersens'. Het moment van de dood breekt aan als er niet voldoende zuurstof de hersens bereikt. Waarom is dat zo? Ridge van de universiteit van Queensland heeft een techniek ontwikkeld voor de ana lysering van de gehalten van hoog- energetische (leven is een uiting van energie) verbindingen in de hersens van ratten, die hij suksessievelijk en steeds meer van de noodzakelijke zuurstof be roofde gedurende zijn proeven. En wat vond hij? Dat de A.T.P.-spiegels resp. gehalten snel daalden, ogenblikkelijk na de vermindering van de zuurstoftoevoer. A.T.P. is een stof die een uiterst be langrijke rol bij de energiehuishouding van alle levende organismen speelt. Door scheikundige omzetting van A.D.P. (eveneens een s.g. stof) in A.T.P. (ener- gierlijk fosfaat) kunnen grote hoeveel heden energie worden opgeslagen. Bij de omzetting van A.T.P. in A.D.P, ge schiedt net het omgekeerde. Welnu, dit gebeurde bij zijn ratten met gevolg dat de energiehuishouding op zijn kop werd gezet en de ratten wel moesten sterven. Ziehier de sleutel tot de dood bij ratten en andere levende organismen. VOOR VOLOP NAAR DORRESTEINWEG 123 C TELEFOON (02155) - 2883 Cantarellen zyn zeer voedzaam. Zij kun nen gemakkelijk vlees vervangen. Een gebarsten ei kunt u gerust koken, indien u het te voren enige tijd in een kopje azijn hebt gelegd. Borstellen en kloppen helpen veelal ter bescherming tegen motten. Motteneitjes zitten heel los op het weefsel. Door re gelmatig kloppen vallen ze er af. In dien te lang gewacht is met kloppen, dan bovendien borstelen. Schroeiplekken in een wollen pantalon kunt u behandelen met lauw water waarin borax is opgelost. Met schoon koud water naspoelen. Is uw vensterglas dof, wrijft dit af met puimsteenpoeder. Gebruik geen aluminiumpan voor het kloppen van eiwit. Is de inkt in het potje dik geworden, verdun dan het restantje met azijn en u kunt ze weer gebruiken. Een natte zijden paraplu mag niet „ge spannen" gedroogd worden; in slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Broodkruimels zijn niet geschikt voor goudvissen. Het brood gaat schimmelen in het water, waardoor het ongeschikt wordt voor deze visjes. Zijn uw glasgordijnen gekrompen na het wassen, torn de bovenzoom dan los en zet er een valse zoom aan. Geef groten bij de botenham. In het voorjaar komen er sterrekers, radijs, in plakken gesneden komkommer, ramenas of winterpeen voor in aanmerking. Wie brood moet meenemen, legge eens enkele plakjes tomaat onder de kaas, de bo terham blijft fris! Is het nikkel van uw fiets door de sneeuw geroest, besmeer de roestplek- ken met dikke olie. Laat dit een dag af drie zitten en wrijf deze daarna met een door geest van salmiak vochtig ge maakte doek goed uit. Zelfs de zuurste appelen zijn bruikbaar, als u ze raspt met een suikerklontje. U kunt u borstels goed schoonmaken, als u twee borstels stevig langs elkaar wrijft met droog meel. Zilveren en ook verzilverde lepels en vorken enz. moeten geregeld gepoetst worden, echter niet met scherpe zuur- houdende of schurende middelen. Ge bruik het speciale zilverpoets, in de handel verkrijgbaar. Slepende deuren moeten zoveel moge lijk hersteld worden door de scharnieren vast te zetten. Pas als op deze wijze geen verbetering is te verkrijgen, mag de schaaf er aan te pas komen, maar met mate. Herbert von Karajan is een van de bekendste orkestleiders van onze tijd. Uitvoe ringen onder zijn direktie worden in de platenwinkels meer verkocht dan die onder welke andere dirigent ook. Het gebouw van de Berliner Filharmoniker, waar de maestro geregeld dirigeert, noemt men al „cicus Karajani". Herbert von Karajan is een man vol tegenstellingen. De in Salzburg geboren dirigent bezit de vrijmoedigheid van de „gamin", het onbezorgde van de „bohé mien", de gevoeligheid van de dichter, de koele berekening van de zakenman en de roekeloosheid van de spekulant. Deze uiteenlopende, elkaar tegenstrijdi ge eigenschappen maken hem tot een gekompliceerde figuur, ze beletten hem echter- niet een enorme daadkracht en energie op te brengen. Hij is één der hardst werkende orkestleiders van ons kontinent. Hij is eerste dirigent van Berliner Fil harmoniker, hij maakte een enorm aan tal platenopnamen, hij dirigeert tijdens de Salzburger Festspiele en vervult tal loze gastdirekties. Hij heeft ook het ver maarde „1'orchestre Paris" opgebouwd, welke taak hij kortgeleden heeft laten vallen. Hij heeft een eigen vliegtuig, dat hem in een minimum van tijd van Berlijn naar Wenen, Milaan of Londen brengt. Een dynamisch man dus, deze Karajan, maar ook een grillige, lastige persoon lijkheid, met wie men niet gemakkelijk tot samenwerking komt. Als chef-inten dant van de Weense Staatsopera raakte hij in het begin der zestiger jaren in konflikt met de minister van kunstza ken en nam ontslag. Wekenlang had de Oostenrijkse pers voorpaginanieuws. Enkele jaren later weigerde hij in Salz burg de televisiecamera's de toegang bij zijn uitvoering van Richard Strauss' „Ro- senkavalier". Wèèr deining. Persoonlijk stempel Karajan heeft vooral naam gemaakt als eerste dirigent van de Berliner Filhar moniker, door kenners als het beste or kest van de wereld beschouwd. Kara jan beheerst dit grote apparaat voor treffelijk. Hij dwingt het de fijnste nu anceringen af. Hij haalt er een vitalise- rende klank uit, die nooit star is, maar altijd buigzaam, lenig en vol gloed. Van Karajan's musiceren gaat macht uit. Het is uitdrukkingsvol, suggestief. De maestro bereikt dit effekt met betrekke lijk eenvoudige middelen. Zijn bewegin gen zijn beheerst, hij bespeelt zijn or kest als een groot instrument, onmiddel lijk reageert het op zijn minste bewe ging. Karajan aarzelt nimmer een persoonlijk stempel op een kunstwerk te drukken. Hij durft te interpreteren, hij houdt van het gevaar om het gevaar. Maar he laas komt hij op deze manier ook wel eens tot artistiek minder verantwoorde uitvoeringen. In Salzburg heeft hij nog al teleurgesteld met zijn uitvoeringen van Mozart's „Don Giovanni" en Bizet's „Carmen". Vooral Mozart verdraagt geen grillige kunstgrepen, die alleen maar frustrerend op het theatergebeuren wer ken. Toch merkwaardig dat Salzburger Ka rajan als Mozart-vertolker zo vaak 12- leurstelt en in dit opzicht zeker de min dere is van dirigenten als Karl Böhm, Carlo Maria Giulini en Colin Davis. De celebrale beheersing, waarmee Karajan zijn gevoelens in toom houdt, komt de vertolking van de met subtiele gevoe lens geladen werken van Mozart niet altijd ten goede. Als vertolker van Bach, Mozart en Schubert (de drie „stille wateren met diepe grond" onder de componisten) is Karajan trouwens meestal niet op zijn grootst. Perfektle Wat Karajan's uitvoeringen meestal ken merkt is technische perfektie. In dat op zicht is zijn musiceren zelfs verbluffend. Zijn interpretaties worden voorgescho teld met een zekereheid en een elegance in de klank, die niet alleen in de zaal maar ook via draaitafel en luidsprekers volmaakt overkomt. Klankschoonheid schijnt soms Karajan's belangrijkste oogmerk te zijn. In wer ken, die het vooral van orkestrale schit tering moeten hebben, blinkt hij uit als weinig anderen. Men hore van hem bijv. Ravel's Bolero, Moessorgsky's „Schilde rijententoonstelling", de symfonische werken van Berlioz, Tsjaikofsky, Richard Strauss, Liszt, Strawinsky en toch ook wel Beethoven en - wonderlijk genoeg - Johannes Brahms. Heeft Karajan zijn grote naam niet ten onrechte verdiend, de schaduwzijde hiervan is dat hierdoor enkele andere dirigenten, wier prestaties artistiek ho ger liggen, teveel uit de belangstelling blijven. Een subtiel kunstenaar als Karl Böhm, die vooral in Mozart, Schubert en Richard Strauss uitblinkt, dreigt soms een beetje te verkommeren in de scha duw van Herbert's reusachtige persoon lijkheid. Dat geldt natuurlijk niet voor de 86-jarige, nog immer dirigerende Ot- to Klemperer, evenals Karajan een grote persoonlijkheid, wiens vertolkingskunst veel meer grandeur en aristocratie be zit dan die van Karajan. Andere grote orkestleider?, die zich best met Karajan kunnen meten, zijn bij voorbeeld de Italianen Carlo Maria Giu lini en Claudio Abbado, de Tsjech Rafael Kubelik, de Hongaar Georg Solti, de Fransman Pierre Boulez en de Brit Co lin Davis. En als het om Mahler en Brucknervertolkingen gaat kunnen we de naam van onze Bernard Haitink daar nog met ere aan toevoegen. BURG. GROTHESTRAAT 20 - TEL. 2968 Voor: Inkoop - Verkoop - Onderhoud etc. De enorme Jumbo Jet die een 3 a 400 passagiers kan meenemen biedt wel het summum van comfort aan de luchtreizi ger en vliegen is nu zó luxueus gewor den als we sinds de tijd van de Zeppe lins niet meer hebben gekend in de Lampekappen. - Ik bezit twee varkens blazen schemerlampen. De kap droogt natuurlijk uit. Hoe maak ik beide kap pen schoon en hoe onderhoud ik ze, dus wat moet ik doen om uitdrogen te voor komen Antwoord: U kunt de lampekappen rei nigen met een lauw zeepsop je van ge wone huishoudzeep. Voor het onderhoud en om het te zeer uitdrogen van de var kensblazen te voorkomen, kunt u ze regelmatig afnemen met een lapje met een klein beetje witte was. Down House. - „Down House" is de vroegere woning van Charles Darwin. Tegenwoordig zou er een museum in zijn gevestigd over de werken van Charles Darwin. Het moet, naar ik heb gehoord, in de buurt van Londen in Engeland ge legen zijn. Kunt u mij het adres bezor gen, i.v.m. het feit dat wij er graag tij dens onze vakantie een bezoek aan zou den willen brengen. Antwoord: Het door u gevraagde adres luidt: Darwin Museum, Down House, Downe (Kent), Engeland. M. C. Escher. - Enige tijd geleden las ik ergens, dat op een veiling van Paul Brandt een houtgravure van M. C. Escher voor 7.400,— in andere handen is overgegaan. Ik bezit een originele houtsnede van Escher (welke ik jaren geleden bij hem thuis kocht) van zijn wel bekende „Dag en Nacht" (zwart-wlt met vogels, weiden, molens en dorpjes) uit 1938, 39 x 68 cm. Is het voor u mo gelijk om mij een indruk te geven van de huidige waarde van deze houtsnede, of kunt u mij de weg wijzen om daar achter te komen? Sinds kort heeft de Pan American World Airways de grote Boeing 747 Jumbo Jet ingezet op haar dagelijkse rond-de-wereld dienst. Iedereen kan nu voor een slor dige 5000 gulden (of 8000 gulden eerste klasse) dagelijks de wereld rond vliegen en wie dat doet zal tot de ontdekking komen dat een rond-de-wereld vlucht een lachertje is geworden, want je bent rond vóór je het weet en straks met de nog tweemaal zo snelle Concorde zal een vlucht om de wereld helemaal een peul schilletje gaan worden. vliegwereld. Je hebt overal in de Jumbo Jet een zee van ruimte en vooral als je eerste klasse vliegt, in het puntje van de rompneus onder de cockpit, dan vlieg je als in een vliegend hotel. Je kunt onderweg kleurenfilms zien zoals b.v. „Love Story" - er draaien drie films tegelijk in drie verschillende delen van het vliegtuig - en je kunt stereo-muziek horen over vijf verschillende kanalen in je koptelefoon, waarbij je kunt kiezen tussen Frank Sinatra, Burt Bacharach of een Mariene Dietrich die Duitse of een Charles Aznavour die Franse lessen geeft. Al met al vliegen de uren letterlijk om. De eerste-klas passagiers hebben de be schikking over een lounge op het boven dek achter de cockpit, via een wentel trap vanaf het benedendek bereikbaar. Ze kunnen daar in die lounge aan de bar drinken zoveel als ze willen, zonder dat ze behoeven te betalen. Maar ja, voor 3000 gulden extra - die je betaalt om eerste klasse te vliegen - maken die paar borreltjes ook alweer niets uit. De wereldreis Schrijver dezes heeft zojuist zo'n vlucht rond de wereld per Jumbo Jet gemaakt en is enthousiast teruggekomen. Die Jumbo Jet heeft voorgoed ons hart ge stolen en ook de vliegers zijn reuze enthousiast over dit geweldige vliegtuig, waarvan Panam er nu 30 in gebruik heeft. Helaas is Amsterdam sedert de invoering van de winterdienst niet meer in het Jumbo Jet programma van Panam opgenomen. We vlogen dus met een Boeing 707 eerst naar Londen om daar de Jumbo Jet te pakken die ons non stop naar Los Angeles bracht. En dat betekent dan ruim 10 uur vliegen. Een rare gewaarwording is het als om 10 uur 'savonds, als je boven de einde loze sneeuwvlakte van Groenland vliegt, plotseling de zon opkomt. Het blijft dan licht totdat je boven Los Angeles aan komt, waar de miljoenen lichtjes juist worden ontstoken als de Jumbo Jet er neerstrijkt. Van Los Angeles naar Hawaii is het ruim 4 uur vliegen en vandaar vliegt de Jumbo Jet via de Fidji-eilanden naar Sydney in Australië. Als je op de Fidji- eilanden neerstrijkt is het eensklaps een hele dag later geworden dan toen je in Hawaii vertrok. Dat komt omdat je de internationale datumlijn bent gepas seerd. Omdat wij een stop in Djakarta wilden Antwoord. - Het is juist, dat sommige werken van Escher op het ogenblik vrij hoge prijzen op veilingen opbrengen. Kort geleden is zelfs een litho voor bijna 10.000,geveild. U moet er echter re kening mee houden, dat de waarde van een grafisch werk geheel anders is dan bijv. van een schilderij. Een schilderij is een éénmalige schepping; er bestaat slechts één exemplaar van. Van een gra fisch werk als een litho of houtsnede kunnen er echter honderden van be staan, soms zelfs duizenden. Van een ets en een gravure blijft het daarentegen weer beperkt tot maximaal enkele tien tallen. Al deze faktoren spelen uiteraard een rol bij het bepalen van de waarde van een kunstwerk.Om de waarde van de in uw bezit zijnde houtsnede te be palen moet u die laten taxeren bij een gerenommeerde kunsthandel (bijv. Mak van Waay, Rokin, Amsterdam) of evt. op een veiling inzetten. Kopenhagen. - In de haven van de Deense hoofdstad Kopenhagen staat een beeld van een zeemeerminnetje. Wat is de naam van dit beeld? Antwoord: Het zeer bekende bronzen beeldhouwwerk dat u bedoelt draagt de naam Den lille havfrue (zeemeermin, Edvard Erikson). Gescheiden mannen. - Enige tijd geleden besteedde A.V.R.O.'s Televizier aandacht aan de Bond voor Gescheiden Mannen. Kunt u mij helpen aan het adres van deze bond? Antwoord: Het adres van de Bond voor Gescheiden Mannen luidt: Zwedenburg 152, 's-Gravenhage. maken en in Djakarta nog geen Jumbo Jets kunnen landen (volgend jaar wordt de militaire vliegbasis Halim, het vroe gere Tjililitan, de civiele Jumbo Jet vlieghaven van Djakarta!), pakten we een Boeing 707 die ons naar Indonesië bracht. Een opmerkelijk verschil, als je de ruimte van de 747 bent gewend en je komt dan ineens weer in zo'n „kleine" en overvolle 707 terecht. Dan merk je pas wat een vooruitgang die Jumbo Jet in feite - ook uit passagiersoogpunt - be tekent. Van Djakarta vlogen we naar Bangkok en pakten daar weer de Jumbo Jet van Panam op, die uit Hong Kong kwam. Normaal vliegt de machine dan naar New Delhi en Karachi, maar in verband met de oorlog tussen India en Pakistan was dat onmogelijk zodat we non-stop naar Teheran vlogen. Prachtig was het uitzicht op de sneeuwbergen rond Te heran, die door de rode opgaande zon felrood werden. Van Teheran ging het naar Beiroet, waar ook alweer prachtige sneeuwbergen te zien waren, die de Li banon niet voor niets bekend hebben ge maakt als wintersport-centrum. Van Bei roet ging het naar Istanboel waar het koud en guur was en via Frankfurt ten slotte vlogen we terug naar Londen. We waren „rond" geweest. Betaalbaarder Vliegen zal in de toekomst stellig nog sneller gaan. De Jumbo vliegt met een 1000 km per uur. De Concorde zal straks een 2400 km per uur afleggen. Maar het comfort van de Jumbo Jet zal niet meer worden overtroffen; de Concorde is In feite maar een akelige nauwe pijpela vergeleken bij de brede, hoge en ruime Jumbo. Er vliegen nu een 150 Jumbo Jets op de luchtroutes. Op een luchthaven als Ho- nolulu op Hawaii zie je ze af en aan vliegen, in de .kleuren van Panam en United. Continental en National, Braniff en Belta, Japan Air Lines en Qantas. Ook op Schiphol zullen steeds meer Jum bo's komen. Met de zomerdienst komt b.v. Japan Air Lines met de Jumbo naar Schiphol (over de noordpool) en met die Japanse Jumbo Jet kan je dan zelfs straks van Amsterdam naar Parijs gaan vliegen. Deze winter vliegen de K.L.M. Jumbo's voor het eerst ook op chartervluchten naar Las Palmas en Alicante. Ook voor weinig geld kunnen we dus nu al in een Jumbo Jet vliegen. U moet het vast eens een keer doen, want in een Jumbo Jet moet je een keer gevlogen hebben, al is het maar eens in uw leven. vele leuke kado's. voor de hobby, Bosch en Skil. En voor aannemer en bedrijven o.a. HOLZ-HER industrieprogramme. Ijzerwaren - Gereedschappen NIEUWSTRAAT 56 SOESTERB.STR. 57 TEL. 6?.2£ TEL. 43i 2 Met een wandeling vanaf 't Soester Hoogt, even voorbij het Soester Natuur bad aan de Van Weerden Poelmar.weg. op woensdagmorgen 2.1 juni a.s. 'ver trek c.a. 9.15 uur) worden de sktivitei ten van de afdeling Baarn, Soest van de Nederlandse Vereniging van Huls-a ru wen in het voorjaarsseizoen '.972 beslo ten. V/oensdag G september wordt de draad weer opgenomen tijdens een kof- fie-ochtend in het restaurant „De Pro menade" te Baarn. DORRESTEINWEG 123 C TELEFOON 02155- 2883 REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 „U bent, geloof ik, een erg ongeduldig mannetje!" zei de politierechter mis prijzend tegen de onrustig van been op been hinkende smalle figuur voor de groene tafel. „U kunt iemand niet een$ laten uitspreken." „Ik wil 'm wel laten uitpraten, maar hij zou d'r tussenin effe pauseren, me neer de substituut." „Ik ben de substituut niet, ik ben slechts politierechter. Maar u hebt d« spreker voortdurend onderbroken en u bent hem herhaaldelijk in de rede ge vallen...." „Ik riep alleen maar: pauze." „Zo? Nou, dan is één woord al genoeg om een hele verwarring te doen ont staan! Toen liepen zeker ineens alle mensen de zaai uit?" „Was dat maar waar, meneer de substi... ik bedoel meneer de absoluut." „U bedoelt de politierechter. Dus de mensen gingen de zaal niet uit. Waar om wou u eigenlijk...." „Nee, alleen de voorzitter kwam de zaal uit en begon me te beledigen, meneer de sub... de ab... de dinges." „De politierechter. En toen hebt u de voorzitter maar gelijk weer de zaal ia geslagen .Ik vraag me af, waarom V dan de mensen eruit wilde hebben!" „Ik wilde ze er niet uit hebben!" „Daar begrijp ik niets van. Zojuist zei u nog: was dat maar waar, toen ik vroeg of alle mensen de zaal uitliepen." „Ze moesten alleen maar pauze krngen, meneer e sub... meneer de politie." „Ik ben de politie niet, ik be.n de politie rechter. U wilde pauze. Coed, maar als de mensen pauze krijger. 1ridei s een voorstelling, dan lopen ze toch de zaal uit?" „Niet allemaal. Alleen de mensen die... die... wat moeten doen." „Ja, wét bedoelde u dan eigenlijk mer dat pauzegeroop? Zat u Jn hoge nood of zo? Moest u d'r zélf zo nodig tussenuit?" „Nee, nee meneer de justitierechter, ik zat geeneens in die zaal. Th boorde niet bij dat publiek". „Wat vertelt u me reu? U was d'r rü«t bij? Dus u ging zómaar ergens een zoal in en riep dan hard: raur.e! En d*n kijken wat er gebeurt. Schaamt u ?h.h niet?" „Nee meneer de justitiepolitie. Ik...." „O, u schaamt zich niet eens voor dat wangedrag? Nou, ik kan me voorstel len dat er een boze voorzitter op u af kwam! En ik heet politierechter en geen justitie of justitiepolitie." „Ja meneer de ju.... de politie. Maar ik hoorde d'r wel, in die zaal." De magistraat achter de groene tafel zuchtte van wanhoop. Toen zei hij wat zachter: „Politierechter bedoelt u. En waarom zegt u nu opeens dat u wel in die zaal hoorde, terwijl u kort daarvoor verklaarde dat u niet eens bij dat pu bliek behoorde?" „Ik hoorde wel in die zaal. maar ik kan mezelf nooit tot 't publiek rekenen, eerwaarde politie, eh.... politiedinges." „Politierechter. Niet linker, rnaar rech ter. Onthoud dat toch een keer, man. Zo moeilijk is dat niet. En v/aarom hoort u dan wel in dio zaal? Bent u dan de zaaleigenaar, of bent u een bank om op te zitten?" „Nee meneer de politielinker. Ik..." „Rechter!" De schriele verdachte onderbrak ver schrikt z'n zenuwachtig gehuppel er. zweeg minutenlang om opnieuw moc.d te verzamelen. Toen kwam er uit dof hij aan het buffet nchtc-r ln do zaal r'n brood moest verdiener, met dranken tappen. En omdat de spreker alwaar zonder pauze doorsprak, dreigde z'n broodwinning die avond in 't honderd te lopen. Daarom had hii hard „pauze" geroepen. Maar dat kostte hem een schrobbering en de klandizie v=>n 't be stuur. Daardoor ontstemd mepte do kantinebeheerder de voorzitter tegen de zaalvloer. De officier eiste honderd gulden boete De verdachte vroeg vrijspraak, omdat hij al z'n inkomsten van die avond ge derfd had. „U had nog best wat kunnen verkopen bij afloop," dacht de rechter, „maar u hebt 't publiek ook tegen gekregen. Nou vooruit, vijftig gulden of vijf dagen." ..Dank u wel, meneer de po...." Maar hij zweeg tijdig.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13