Rammelende putdeksels snel tot zwijgen gebracht Ballonnen van kinderboerderij vlogen naar Polen en Duitsland ONTWIKKELINGS HULP EN MENTALITEIT KLACHT VAN INWONER BINNEN 72 UUR VERHOLPEN V.V.V.-nieuws Het oog gericht op de sluwe vos van Cyprus Vrijdag 16 juni 1972 50e Jaargang no. 87 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Peetlammetje voor oud-burgemeester Bentinck 127-M Jeu^flipp inbreker op heterdaad betrapt Inbraak soesteemVoürant JtbooMmeni per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In een arm boerendorpje ergens in het onmetelijke India staan een paar trak- toren te verroesten en te vergaan. Ze zijn er eens terecht gekomen als deel van een door een Westers land, mis schien wel Nederland, opgezet ontwik kelingsplan voor deze landbouwstreek. Bereidwillige westerse hulpkrachten hebben de boeren van het dorp ge toond en geleerd hoe met de traktoren het zware werk op het land verricht, versneld en verbeterd kan worden. Toen zijn zij weer vertrokken, in de overtuiging iets bijgedragen te hebben in de ontwikkelingshulp. Sindsdien blij ven de traktoren er ongebruikt staan. De Indiase boeren hebben weer hun eeuwenoude methode van landbewer- king opgevat, rustig zwoegend met hun ossen in het hun vertrouwde, bedaarde tempo. Al dat vlugge en efficiënte van de westerse methode hoefde voor hen niet, het ligt niet in hun aard. En dan nog de zorgen om zo'n ding, dat niet zonder olie en benzine wil werken, waar reparaties aan nodig worden en al die soesah meer. Het was leuk voor de jongeren om er een ritje op te ma ken, zolang ze het deden, maar er mee werken, neen. Zo gaat het met veel ontwikkelingshulp, die door de z.g. rijke landen geschon ken wordt aan de arme landen. Er is in beide groepen een zodanig verschil in mentaliteit, dat een gelijkschakeling wel als uitgesloten moet worden beschouwd. Het werktempo en de behoeften van de bevolking in de z.g. ontwikkelingslan den zal, als een natuurlijk gevolg van het verschillend klimaat, wei altijd la ger blijven liggen dan in de meer ont wikkelde, noordelijke landen het geval is. Aziaten en Afrikanen werken voor hun behoeften van de dag. Wanneer daaraan voldaan is, houden zij er mee op en geven zij zich liever over aan de levensgenietingen, waarvan in dat kli maat het niets doen een voornaam punt is. De ontwikkelde landen hebben hun ont wikkeling verworven door de geheel andere mentaliteit van de bevolking. Daar dwong en dwingt het klimaat de mensen te denken aan en over allerlei voorzieningen ter bescherming van het leven, die in het warmer klimaat niet zo nodig zijn. En van het een kwam het ander. Het denken leidde tot ont wikkeling en wetenschap en men ver werf zich de eigenschappen en de ken nis tot het fabriceren van die zaken die men nodig en nuttig achtte om ook, on danks het moeilijker klimaat, zo goed en gemakkelijk mogelijk van het leven te kunnen genieten, zij het met andere, minder natuurlijke middelen. Men ver zorgde zich met geld en goederen, ge boren uit het ontwikkelde denken, om dat de zon en de natuur hier niet zo maar toestaan om het leven te kunnen genieten. Tot er dan zoveel aan geld en goederen is. dat voor velen een verzadigingspunt wordt benaderd, al heeft het veel tijd en ellende gekost eer het zover was. En dan ontdekt men: wie ben ik, dat ik over zoveel'beschik, terwijl mijn mede mensen daar in die warme landen dit grotendeels ontberen. Het in de mens aanwezige sociale gevoel, dat men eerst onderling heeft kunnen uitleven, maar daar nu minder nodig is en tot uiting kan komen, brengt men nu over op die van onze welvaartsverschijnselen ver stoken mensen in de onderontwikkelde landen. En dus ontstaat de ontwikkelingshulp. Daarmee moet hen clan geleerd worden om van hun eenvoud en armoede af te komen en ook onze behoeften te gaan voelen en daaraan t.z.t. te kunnen vol doen. We verbeelden ons, dat onze wij ze van leven, met de daaraan verbonden luxe, het hoogste geluk op aarde bete kent en dat wij daarin ook die anderen moeten laten delen. Ze moeten dan dus ook onze mentaliteit krijgen. Ervoor le ren werken, zoals de mensen in de ont wikkelde landen dat moesten en moeten doen. Maar dat kan natuurlijk niet. Want het is daar een ander klimaat, dat een an dere instelling van de mens meebrengt, een geheel andere mentaliteit. De na tuur verschaft de mens daar mogelijk heden om van het leven te genieten, die men in de noordelijker streken niet kent. Men heeft daar in grote lijnen geen behoefte aan al die rijke gemak ken van de westerse samenleving. O, wanneer men het krijgt zal men er ge bruik van maken, maar er zich voor gaan uitsloven om het uit eigen kracht te verwerven, zo ver zal men er nooit gaan, omdat men het ,niet werkelijk nodig heeft en men er op veel gemak kelijker en dus goedkoper wijze van het leven kan genieten. Als die men taliteit er niet heerste, zouden al lang veel meer westerse fabrieken zich in de ontwikkelingslanden hebben gevestigd, omdat de arbeidskrachten er veelvuldig en dus goedkoop zouden zijn. Doch men kan er, door de andere mentaliteit, niet de prestaties mee bereiken die met mensen in een koeler klimaat mogelijk zijn. Bij de aandrang tot het beschikbaar stellen van steeds grotere sommen voor ontwikkelingshulp gaat men aan deze faktoren liefst voorbij. Het is zó heer lijk om een goed doel na te streven in het leven, dat de strijders voor ontwik kelingshulp zichzelf er het meest geluk kig door voelen. Dat is prima, maar men moet zich wel goed voor ogen blij ven houden 'wat het eigenlijke doel is. Dat moet zijn die arme volken gelukki ger te maken. Maar het geluk van een mens wordt niet altijd verhoogd door geld en goederen, zoals wij dat nastre ven. Er zijn heel andere geluksmogelijk- heden, al kent de westerse mens die niet voor zichzelf. Zich daarop te rich ten vereist bij die westerse mens inder daad een mentalitetsverandering. Die echter niet wordt aangetoond door het schenken van geld en steeds meer geld. Zeker is er wat te ontwikkelen in die onderontwikkelde landen. Natuurlijk is daad een mentaliteitsverandering. Die ons toch niet verbeelden dat onze ont wikkeling ook hen gelukkig zal maken. Van die betweterigheid moeten we eens af. Als we dat. kunnen, dan verlenen we misschien de beste ontwikkelings hulp. l „Gaarne zou ik langs deze weg het volgende onder de aandacht van bepaalde instanties van de gemeente Soest willen brengen. Het betreft nml. de losliggende putdeksels in het nieuwe weggedeelte van de Beckeringhstraat", zo schreef de heer W. Minjon in de rubriek „Meningen van lezers" in ons blad van vrydag 9 juni j.1. De klacht vond gehoor en in de kortste keren is het euvel verholpen. Dinsdag morgen 13 juni, herstelde het Soesterbedrftf ,T.JLS. (Technisch Bureau Soest) de „rust", zodat er geen sprake meer is van irriterende geluiden van rammelende putdeksels. „Ja", zegt de heer M. Frenkel adjunct directeur van T.B.S., „wat dat betreft weet de gemeente ons wel te vinden". Hij vindt het echter merkwaardig dat zij, om voorlopig onnaspeurlijke rede nen, practisch nooit (meer), aan de ge meente Soest mogen leveren. „Wij zijn het grootste speciaalbedrijf op dit gebied in Nederland en worden overal geac cepteerd. Buiten de gedachte dat een ge meente een bedrijf in eigen plaats een zekere pré zou kunnen geven, is het ver wonderlijk dat wij bij nieuwe objecten hier gewoon niet aan de beurt komen. Sterker, in bestekken staat aangegeven van welke firma de putten betrokken moeten worden. Alleen voor reparaties weten ze ons snel te vinden". Overigens wordt de gemeente regelmatig door ver tegenwoordigers van TBS bezocht, zo dat ze daar beslist goed op de hoogte zijn met het TBS-fabrikaat. Garantie De gemeentelijke voorlichter, de heer B. van Os, maakte, naar aanleiding van het ingezonden stuk, tegenover ons de opmerking, dat het jammer was dat de klacht niet eerder bekend was. Dan had het herstel onder de garantie van de leverancier kunnen vallen. Bij nadere informatie zijnerzijds bleek hier echter geen sprake te zijn van garantie. De deksels liggen er langer dan 10 jaar. Bij deze, mededeling fronst de heer Nog maar een kleine veertien dagen en onze feestmiddag is werkelijkheid. We hopen ,dat ieder kind dan weet, dat hij of zij om 14.00 uur in het Openlucht theater aanwezig moet zijn, waar een gi-ote jeugdshow wordt gegeven. Er worden zoveel gezellige dingen vertoond waarbij heel wat gelachen zal worden. En wie houdt er nu niet van lachen? We hopen tenminste, dat er veel lache bekjes zullen komen kijken. Voor maar ƒ0,50 mag je het grote hek al door om een fijn plaatsje in het Openluchttheater te krijgen. Wie er niet alleen heen mag, brengt vader of moeder maar mee. Er is ruim te genoeg, maar natuurlijk moeten ook j de ouders 0,50 entree betalen. Dat zal wel geen bezwaar wezen, want mis schien zit er in je vaders of moeders portemonnaie wel meer dan in je eigen spaarpot. Nou... wie er komt, is hartelijk welkom. Voor degenen, die het vorige WV- nieuws misten, nog even vermeld, dat het dagtochten-programma van de fir ma Tensen is uitgekomen. Er zijn weer leuke trips te maken. Wij boeken zc graag voor U. Wij weten, dat er onder U altijd va- kantie-vierders zijn. die het niet ver van huis willen zoeken. Voor hen is het Veluwe-gebied natuurlijk de aan gewezen streek. Dat er in en om Nun- speet veel gelegenheid is tot verpozing en rekreatie, logies of kamperen vertelt het gidsje, dat door VVV-Nunspeet werd uitgegeven. Het verstrekt U gegevens over Nunspeet zelf, Hulshorst, Vierhou ten, Doornspijk en Uddel. Bijzonderhe den over wandelingen en wildspeur- tochten of welke sportieve genoegens men er kan vinden, worden alle in dit boekje aan U doorgegeven. Wij zouden zeggen: maakt U er gebruik van, wanneer U plannen naar de Velu- ■we koersen. Het gidsje is tegen een kleine vergoeding bij ons verkrijgbaar. En dan nog, om wie onze eigen pro vincie beter wil leren kennen, van dienst te zijn, hebben wij weer die mooie duidelijke ANWB-kaarten van dit gebied in voorraad genomen. De prijs is ƒ2.95. Wandelen, fietsen en au torijden kunt U via de hierop aangege ven routes. Voor de natuurvrienden een kaart om in bezit, te hebben. Het cen trum van ons land heeft nog vele ver rassingen. Van het grote aantal ballonnummers, dat afgelopen weken naar kinderboer derij „De Vrije Teugel" werd gestuurd, blijkt nummer 269 de grootste afstand te hebben afgelegd. De kaart kwam uit Zabkowice in Polen en werd losgelaten door Dicky Spil, Rozenstraat 14 in Baarn. De ballon van Tan ja Buurman, Haver- weerd 3, en die van Martin Veerkamp, Jachthuislaan 66 kwamen in Duitsland terecht. Zo ook de ballonnen met de nummers 273 en 217. Deze winnaars plus de eigenaars van de nummers 127 (Groningen), 246 (Gorssel), 203 (Klarenbeek), 201 en 206 (belden Apeldoorn) worden verzocht a.s. zaterdag 17 juni, om vier uur 's middags, naar de kinderboerderij te komen (kaarten mee brengen) om hun prijzen in ontvangst te nemen. Peetlammetje Het dierentellen werd gewonnen door de heer Van Es van de Anna Paulowna- laan. Hij telde er 83 en benaderde daar mee het dichtst het werkelijke aantal van 84. Het zijn er inmiddels 85 ge worden door de geboorte, afgelopen za terdag, van een lammetje. Het kreeg de namen van zijn peetvader, oud-burge meester Bentinck, Samuël Pieter en wordt in de wandeling Sam genoemd. Het diertje trok afgelopen zaterdag liefst 300 bezoekers. Ballon, waarheen is je vlucht! Eén van de vele kinderen, die zyn ballon zolang -ïogelyk na-oogde. -mM Frenkel desondanks de wenkbrauwen en schudt ongelovig het hoofd. Hij laat ons dan enige willekeurige offertes zien. Daarin staat: „Al onze producten wor den geleverd in le kwaliteit materiaal en afwerking en onder blijvende garan tie voor wat betreft de deugdelijkheid en goede werking bij normaal gebruik en juiste toepassing. „Dit houdt tevens in- dat, indien zich desondanks toch breuk of anderszins moeilijkheden als gevolg van een fabricage fout mochten voordoen, wij dit gratis herstellen". En verder: „Onze servicedienst is uiter aard ook bereid te zoeken naar een op lossing voor problemen van onze afne mers, indien deze problemen onstaan zyn door het gebruik van andere fabri kanten". De gemeente maakt daar ge bruik van. Oorzaken De heer Frenkel zet dan uiteen wat de oorzaak kan zijn van het gerammel. „Een put is een gat in het wegdek, dat gemaakt moet worden in verband met de onderliggende riolering. In principe is een asfaltweg onherstelbaar, dat wil zeggen, als er gebroken moet worden wordt het wegdek nooit meer zo glad. Aan de putten en de afdekking moeten dan ook hoge eisen gesteld worden. Er moet rekening gehouden worden met de intensiteit en de zwaarte van het ver keer. Wij kennen in dit verband deksels voor zwaar en deksels voor licht ver keer, Een niet zeer nauwsluitende dek sel gaat schuiven en op den duur ont slaat er zoveel speling, dat die deksel los komt te liggen en gaat klepperen.' De oudst gebruikte constructie is ijzer op ijzer; een ijzeren deksel in een ijze ren ring. Dat moet precies passen, ook al om ophoging van vuil te voorkomen. Bij TBS werd in de loop der jaren veel tijd besteed aan het zoeken naar verbe teringen. In de eerste plaats werd de ruimte tussen ring en deksel tot het mi nimale beperkt Daarnaast werd tussen de twee ijzerlagen een rubberring ge legd. Die is te verwijderen en te ver nieuwen. „Bij ons worden die ringen echter niet geplakt zoals anderen doen, maar met een zwaluwstaart die aan de rubberring zit, in de ijzeren ring be vestigd. Dat beperkt het doorlaten van het vuil, wat weer het optreden van speling voorkomt Die ringen moeten na verloop van tijd verwijdert worden, waarvoor onze servicedienst gereed staat Die servicedienst moet overigens bijzaak zijn", aldus de heer Frenkel. De research heeft nog een nieuwe vin ding opgeleverd. De verstelbare put rand. Dc extra binnenring kan omhoog gedraaid worden, wat ongekende voor delen heeft by het aanbrengen van nieu we asfaltlagen. Remip Voor herstelwerkzaamheden, zoals nu in de Beckeringhstraat, werd een middel ontwikkeld dat dc naam Remip heeft gekregen (REdMIddelPutranden). Het middel is wettig gedeponeerd en de manier van herstelling in vele landen geoctrooieerd. Remip wordt in min of meer vloeibare toestand in de schoonge maakte, uitgesleten putrand aangebracht, hecht zich daarop vast en krijgt de hardheid van het oorspronkelijke moe dermateriaal. Het is snel aan te brengen en de werkzaamheden nemen niet zo veel tijd in beslag. In een paar uur tijds was het hele euvel in dc Beckeringh straat verholpen. Soest heeft geprofiteerd van de vinding rijkheid van een Soester bedrijf. Het kostte extra geld en de vraag lijkt ge wettigd of ook hier goedkoop geen duurkoop is. „Wy willen graag de rommel van ande ren repareren", besluit de heer Frenkel, „maar een gewone levering, we zyn mis schien wat duurder, zal m.i. zeker kos tenbesparend werken". Aartsbisscop Makarios blijft president van Cyprus, ook al willen zijn kollega's bisschoppen dat hij aftreedt, anders ver klaren zij hem vervallen van zijn gees telijk ambt. We kunnen zeggen dat deze drie or thodoxe bisschoppen van Cyprus er een beetje laat mee zijn om te ontdekken dat iemand niet zowel het hoogste we reldlijke als het hoogste kerkelijke ambt tegelijkertijd kan vervullen dat doet Ma karios al jaren. Het verschil is voorna melijk dat pas in de laatste jaren bij velen, die hem vroeger graag mochten, de behoefte is gerezen dat de bisschop van het toneel verdwijnt. Dat zijn vooral die Cyprioten, die ervóór zijn dat het eiland zonder meer een deel van Griekenland wordt, of de ei landbewoners van Turkse afkomst dit nu leuk vinden of niet. En ze verden ken er Makarios niet ten onrechte van dat hij wel vroeger eens iets in die geest heeft gezegd, maar dat hij er nu in de eerste plaats vóór is om Cyprus zelf standig te houden, liever dan zich uit Athene te laten voorschrijven wat hij moet doen. Trouwens, men kan wel zeg gen dat wat de Turkse minderheid denkt er niet toe doet, maar er is ook nog zoiets als de Turkse interesse voor deze stamgenoten en zeker Makarios zit er niet op te vlassen dat eerst de inter ne strijd weer eens oplaait en dat ver volgens Turken hun vervolgde broeder9 enige wapenhulp verlenen. Dat lijkt hem niet plezierig voor de Griekstalige Cy prioten, al te veel voelen voor de Turks talige doet ook Makarios niet. De grote voorman van de aansluiting bij Griekenland is generaal Grivas, stiekem naar Cyprus teruggekeerd waar hij naar het schijnt het legertje weer op de been heeft gebracht dat het eertijds de Brit ten zo moeilijk maakte. Athene is hier mee niet blij: het heeft geen zin door Grivas in een onaangenaam konflikt met de Turken verzeild te raken. Maar er zijn er kennelijk op Cyprus die Grivas van harte steunen en Makarios haten. Hen schokte het toen deze twee een maand of wat een afspraak maakten om samen te werken. In die afspraak was ook opgenomen dat Makarios zou af treden om plaats te maken voor iemand met wie beide aanvoeders zich konden verenigen. Het ziet ernaar uit dat Makarios die af spraak voornamelijk maakte om enige adempauze te krijgen en zijn eigen aan hang, die ook aardig bewapend is. wat beter te organiseren. Kennelijk acht hij zich nu sterk genoeg om het tegen Gri vas op te kunnen nemen. Voor alle ze kerheid. om niet op twee fronten te hoe ven vechten, is hij nu uitzonderlijk lief jegens Athene, o.a, door een lading wa pens die hij in Tsjechoslowakije had ge kocht af te dragen aan de V.N.-macht die hier nu al jarenlang de wankele or de moet handhaven. De N.A.T.O. heeft voor elkaar gekregen dat de Grieken en Turken hun afgebro ken gesprek over de kwestie hervatten, al is sukses niet we! denkbaar. Het liefst zouden de twee landen het eiland maar verdelen, maar dat kun je met een soevereine staat niet makkelijk meer doen. Dan een statuut dat de Turkse minderheid iets van zelfbestuur en vei ligheid gerandeert, maar zeker zolang Makarios de baas is heeft niemand veel hoop dat zo'n afspraak, zelfs als hij er mee zegt in te stemmen, ook loyaal wordt uitgevoerd. Ieder kent hem zo langzamerhand wel als een uitermate sluwe vos, die zelfs door een wat strenger toezicht vanuit Athene niet belet kan worden streken uit te halen. Intussen regeert Makarios maar door, eigenlijk zonder dat iets verandert in de twisten die het eiland verscheuren: tussen Grieken onderling en tussen Grie ken en Turken op het eiland plus nog eens tussen Grieken en Turken buiten het eiland. De V.N. moet zolang maar zien tp ver hoeden dat deze komplexe ru-»:~c niet uitmonden in een bloedbad. He* lijkt een taak waarmee de blauwhelmen hun pensioen nog eens zullen halen. KANTMAN. Overigens ook lof voor de gemeente, die de krant goed leest en in dit geval uit zonderlijk snel reageerde. De oplossing is afdoende. De 14-jarige leerling stratenmaker J. A. v. d. D. uit Huis ter Heide werd in Soesterberg op heterdaad betrapt bij bet openbreken van een diepvrieskast van het Fina-pompstation aan de Radema- kerstraat. Hij bekende inmiddels de diefstal van een bromfiets en het open breken van diverse auto's. Bij makelaar R. aan de Burg. Grothe- straat is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De dader is binnen gekomen door het indrukken van een raam aan de zijkant van het pand. De bovenverdieping en een kantoor werden doorzocht en een draagbare radio en pen ouderwetse schrijfmachine werden meegenomen. Aangifte van diefstal van een foto camera ter waarde van ƒ320,werd gedaan door de heer Th. v. d. B. (33) uit Soest. Het toestel werd weggenomen uit zijn caravan, die gestationeerd is in het vacantlebungalowpark ,,'t Eekhoorn- nest" aan de Birkstraat.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1