bij „De moderne vijfkamp" vaderdag schrijfmachine 169,- AD MAASWINKEL do fantastische keuken Ontwikkelingshulp Prins Bernhard zal beker uitreiken op jaarlijkse IÜ\S.-sportdag Nederland voor het eerst sinds 1936 Speciaal voor Remington iuropa SCHOOLFEESTDAG OP DE PRINS WILLEM ALEXANDERSCHOOL Komt U eens langs bij Klein- en Stijlmeubelfabriek SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155-80 09 Zwemmen voor gehandicapten een succes WEET IK VEEL Zingende dolfijnen in het Dolfinarium araowa Harderwijk DOLFINRRIUm VTB n.v. Concert in kasteel Groeneveld te Baarn Controle op schrikdraad installaties Trouwcirculaires trouwkaarfen Drukkerij Smii Goudboetiek in de Smitshof wordt voortgezet Geslaagd VASTE PLANTEN TUIN-ADVIESGENTRUM 't ^^Oaart^erhoogt Gezondheidswinkeltjes krijgen goede kansen door gebrek aan voorliehting Vrijdag 16 juni 1972 Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. houdt K.P.S. leder jaar een sportdag. Deze is voor dit jaar bepaald op dinsdag 27 juni. Prins Bern hard zal de door hem beschikbaar gestelde beker persoonlijk uitreiken. Het grote gebeuren van deze dag is de traditionele voetbalwedstrijd tussen de oud-internationals en een streekelftal. bestaande uit spelers van Baarn, SEC Spakenburg. De wedstrijd begint om 19 uur en zal plaats vinden op het KPS- terrein aan de Biltseweg, nabij het Pa leis Soestdijk. De navolgende oud-internationals zijn opgesteld: doel, E. Pieter Graafland (Feijenoord). Achter: Van Mourik (Ajax), Kuijs (NAC), Hendriks (Vitesse) en "VViersma (P.S.V.). Midden: Schilder (Vo- lendam) en Van Wissen (P.S.V.). Voor: Bosselaar (Sparta), Van der Linden (DOS). Schouten (Feijenoord) en Bouw meester (NAC). Reserves: Roffel (GVAV), Groot (Ajax) en Villerius (Sparta). Rinus Schaap zal als verzorger fun geren. De opstelling streekelftal is als volgt: Doel: Beukers of Koelewijn (Spaken burg). Achter: Koelewijn (Spakenburg), Brouwer (SEC), Krijt (SEC) en Post (Baarn). Midden: Burgman (Baarn) en Veenendaal (SEC). Voor Huigen (Spa kenburg), R. Beukers (Spakenburg), Timmer (SEC) en Visee (Baarn). Reserves: v. d. Brink (Baarn), Van San ten (SEC) en De Jong (Spakenburg). Verzorger is de heer Natter uit Baarn. Je kunt het geen tak van sport noemen, de moderne vjjfkamp. De stichter van de moderne Olympische Spelen Pierre baron de Coubertin heeft dit olympische num mer zelf bedacht voor de vijfde spelen in 1912 in Stockholm. Deze vjjfkamp is nog zwaarder en moeilijker dan de tienkamp voor de atleten. Is dat nog allemaal atletiek, bij de mo derne vijfkamp moet je goed kunnen schieten, zwemmen, schermen, paard rijden en hardlopen. Voor het laatst was ons land op dit verschrikkelijk zware nummer vertegenwoordigd bij de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn. Nu, 36 jaar later in München, zal weer een Nederlandse equipe deelnemen. Het gaat zowel om een ploegenwedstrijd als een individuele. De Russen, Honga ren, Finnen, Amerikanen en vooral de Zweden plegen het beste voor de dag te komen. Opvallende suksessen De Nederlandse equipe van drie man en een reserve is geformeerd rond Henk Krediet, die in ons land op een vrij eenzame hoogte staat en in internatio nale wedstrijden enkele opvallende suk sessen heeft geboekt. Daar kwam hij tussen de sterkste Zweden, Hongaren, Russen en Duitsers tot klasseringen, die voor het Nederlands Olympisch Comité •tltWtOFfSTWAT IJ SOEST (Naast het postkantoor) Telefoon 2470 aanleiding waren hem zonder aarzelen een ticket voor München toe te zeggen. Naast Henk Krediet zijn voor de team wedstrijd aangewezen zijn broer Nico Krediet, Rob Vonk en Jan Bekkink. De broers Krediet en Jan Bekkink zijn be roepsmilitairen. Van hun kommandan ten krijgen zij de gelegenheid te trainen voor München. Werkelijke dienst doen zij de laatste maanden niet veel. Rob Vonk is de enige burger. Om de zware training te kunnen volgen heeft hij zijn baan er voorlopig aan gegeven. Vreemde paarden Het paardrijden bestaat uit een par cours van duizend meter met twintig hindernissen. De deelnemers krijgen van de organisatoren een paard door loting toegewezen. Bij het schermen wordt de degen als wapen gebruikt. Ook hier moet de vijfkamper weer een geweldig aanpassingsvermogen tonen, want hij moet tegen alle tegenstanders één voor één aantreden. Naar schatting zullen in München zo'n tachtig a honderd vijf kampers aantreden. De partijen duren evenwel niet lang, want de man die de eerste treffer bij de tegenstander plaatst wint. Het derde onderdeel is het schieten. Daarvoor wordt een automatisch pis tool gebruikt, waarbij elke vijfkamper vier series van vijf schoten afvuurt op een schijf op 25 meter afstand. Het zwemmen gaat over een afstand van 300 meter. Op dit nummer is Rob Vonk wereldrekordhouder, voor vijf kampers wel te verstaan, met een tijd van 3 min. 22 sekonden. Het is evenwel het zwakste nummer van Henk Krediet. Het laatste onderdeel bestaat uit vier kilometer hardlopen door moeilijk be gaanbaar terrein, een cross-country dus. Hele dag trainen Rob Vonk traint individueel, de andere drie doen het zoveel mogelijk gezamen lijk. Dat betekent elke dag 's morgens vroeg trainen in een zwembad in Rijs wijk, vervolgens gaat ons Olympisch trio naar een manege waar zij elke dag op een ander paard rijden. Vroeg in de middag volgen de schietoefeningen, ge volgd door anderhalf a twee uur hard lopen in de duinen en 's avonds wordt er geschermd. Elke dag weer, voorzover onze vijf kampers niet aan wedstrijden deelnemen. Voor elk van de onderdelen worden punten gegeven. Daarbij wordt uitge gaan van een richtlijn van duizend pun ten per onderdeel. Zo moet bij het zwemmen de 300 meter worden afge legd in 3 minuten 54 sekonden om dui zend punten te verdienen en de 4 km cross-country in 14 minuten 15 sekon den. Bij het schermen haal je duizend punten als je twee van de drie tegen standers gemiddeld verslaat. Boven de vijfduizend punten zal een vijfkamper moeten komen om in Mün chen bij de eerste tien te komen. Henk Krediet komt daar dicht tegenaan. Op medailles rekenen de Nederlanders niet. Bij de ploegenwedstrijd mikken zij op een plaats in de middenmoot, dat wil zeggen bij ongeveer de eerste twaalf d vijftien. DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 - 3991 - 4550 Showroom dagelijks geopend van 9 tot 6 uur. 's Zaterdags van 10 tot 5 uur. milmö (Ook op zaterdag geopend). Het eerste, door het bestuur van het Bentinck Fonds, in samenwerking met de Stichting Natuurbad, georganiseerd zwemuurtje voor gehandicapten, afgelopen zaterdag in het instructiebad De Turf, was een succes. Een twintigtal gehandicap ten maakte van deze gelegenheid dankbaar gebruik. Zij waren na afloop zeer enthousiast. Een aantal fysiotherapeuten begeleidde hen en Zorgde ervoor dat alles vlekke loos verliep. Vooral voor de zwaar ge handicapten werd het gemis aan een lift gevoeld. Het Bentinck Fonds, dat door meerdere bestuursleden vertegenvoor- ciigd was, zal hierin zo snel mogelijk voorzien. - Oud-burgemeester Bentinck en de voor- zitter van de Stichting Natuurbad, de heer K. de Haan, gaven blijk van hun belangstelling. Morgen zaterdag 17 juni en ook zater dag 24 juni is het instructiebad weer op dezelfde tijd voor recreatief zwemmen van gehandicapten geopend. De weken daarna zal het bad gesloten zijn voor een schoonmaakbeurt. Wanneer het weer opengesteld zal worden voor het publiek, zal nader worden bekend gemaakt. Üe kinderen van de Prins Willem Alexanderschool hadden donderdag geen enkel bezwaar tegen de dagelijkse gang naar de school. Een schooldag waarop je alles mag doen waar je zin in hebt, komt slechts eens per jaar voor. De mogelijkheden om deze dag door te brengen waren legio. Sr waren binnen, en buitenactiviteiten. Binnen kon gekleid worden, werden poppenkasten gemaakt en naar vrije keuze maskers ontworpen. Ook was er een heuse bar en echte zitjes met para sols. De limonade stroomde letterlijk en figuurlijk over de tapkast. Buiten werd gesjoeld, bellen geblazen, geschilderd;- e^ stond een ballengooi- stand waar de blikken onophoudelijk vanaf gekegeld werden. Grote interesse bestond er ook voor het doelwerpen, en er verrees een groot kartonnen dorp met een echt kasteel. Een verbazingwekkend resultaat werd behaald bij de afdeling bromfietsrepara tie. Van de drie beschikbare, niet meer rijdende brommers, waren er om 10 uur alweer twee bedrijfsklaar en er werd druk „gescheurd" over de speelplaats door de „coureurs in de dop". Hulp van het toezichthoudend personeel en de assisterende ouders was daarvoor niet nodig geweest. De jeugdige mon teurs fixten het zelf. Niet verwonder lijk was het verder dat de pannekoek- stand veel aftrek had. Dit festijn vindt jaarlijks plaats tegen het einde van het schooljaar. „Het is in de plaats gekomen van het school reisje", vertelde het hoofd van de school, de heer L. O verhof f. „Dat reisje orga niseren we sinds enkele jaren niet meer. Het is een gevaarlijke onderneming ge worden, nog afgezien van de grote kos ten die eraan verbonden zijn. Bovendien hebben de kinderen tegenwoordig al zoveel gezien. Hoeveel gaan er niet met vakantie naar het buitenland". In overleg met de ouders werd drie jaar geleden besloten zo'n schoolfeestdag te organiseren. Alleen de 6e klassers gaan nog naar een drie-daags afscheids- kamp. De organisatie van zo'n schoolfeestdag levert niet al te veel problemen op. Het materiaal waarmee gewerkt wordt is „waardeloos" en wordt beschikbaar ge steld door plaatselijke bedrijven, 's Middags blijven de kinderen over. Ze brengen brood mee, voor drinken, fruit enz, wordt gezorgd. Donderdagmiddag werd buiten voor de Wanneer je thuiskomt ligt de krant, je trouwe vriend reeds op de mat, je grijpt er naar en leest geboeid, het nieuys- en advertentieblad.. Je bent alleen maar met jezelf, én met je krantje; ongestoord lees je daar graag en gretig in, niets wat je verder ziet en hoort. En zou je worden afgeleid, dan ben je moog'lijk iets te grof met: „Hou je muil terwijl ik lees, en hoepel op, voor mijn part plof!" Dat brengt de spanning dan te weeg, je interesse voor geheel 't gebeuren dat je aandacht vraagt, je wilt niet zeggen: „Weet ik veel?" Je weet wél veel, wanneer je leest 'n goed geïnformeerde krant, zodat je niet een ieder vraagt: „Wat is er eig'lijk aan de hand?" Je bent geen vreemdeling, o nee, maar op de hoogte, bij de tijd, een man die 't weet, en dan ook véél, je kennis zit er in geheid. En naast je dagelijkse vriend, bezit je nog een plaats'lijk blad, de „Soester", dat is een courant die ook geen sterv'ling onderschat. Dus ben je hier ook bij de tijd, en neem je aan het leven deel, door de courant ln Soest, die zorgt, dat je niet uitroep: „Weet ik veel!" school, de musical' ,,'t koffertje van mijnheer Van Dalen" opgevoerd door de leerlingen van de 5e en 6e klassen. De instudering nam hooguit zes weken in beslag. Zo'n opvoering komt niet jaar lijks op het programma voor, maar werd deze keer ingelast in verband met het 50-jarig bestaan van de school. „Het weer Is natuurlijk van grote in vloed", zei de heer Overhoff, „maar door de soepele organisatie is het mogelijk te wachten op een dag mooi weer". Deze feestdag werd besloten met de op voering van de musical voor de ouders, die daarna in de gelegenheid gesteld werden de door de kinderen gemaakte overdekte Dolfijnenstadi'on ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Hacderwijk - Téte03410 - 6,041.. Morgen, zaterdag 17 juni, wordt in Kas teel Groeneveld te Baarn het sluitings- concert gegeven van de Baarnse Mu- ziekkring. Het Gaudeamuskwartet, bestaande uit Jos Verkoeyen, viool; Jan Wittenberg, viool; Hans Neuburger, altviool en Max Werner, cello, zal met medewerking van Fania Chapiro, piano, werken uitvoeren van Alban Berg, Grazyna Bacewicz en Claude Debussy. Het concert begint om 20.15 uur. De politie maakt veehouders en andere belanghebbenden erop attent, dat bin nenkort controle zal plaatsvinden op schrikdraad-installatie's. De vergunningen, welke steeds één jaar geldig zijn, zijn per 1 april verlopen. Men is verplicht jaarlijks de installatie te laten keuren, waarvoor contact dient opgenomen te worden met plaatselijke installateurs. en SneUe en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd Uitgebreide collectie Klassiek en modem Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 A A A A A vvcxiioiUtiKcn ie oeziclitigen. Een naar t.v.-voorbeeld gemaakte akti- viteit had veel aftrek. De goudboetiek in de Smitshof is over genomen door de heer J. Rademaker, juwelier in Baarn. De zaak wordt niet, zoals eerdere berichten deden geloven, opgeheven. Een belangrijk ekonomisch bericht waf de nationalisatie van de Iraq Petroleum Company door de regering van Irak Deze had van de oliemaatschappij een deelneming van twintig procent ln het kapitaal geëist, en daarnaast een nabe taling van 100 miljoen pond. Het aan tasten van de westerse oliebelangen in de Arabische landen zal de politieke atmosfeer aldaar verder vertroebelen Velen menen dat door overdracht van belangen de zaak van de ontwikkelings landen wordt gediend en dat door der gelijke stappen het scheppen van ekono misch evenwicht tussen rijke en airm landen wordt versneld. Het genoemde bericht van nationalisat-V viel bijna samen met een publikalir van groeiende belangstelling van het be drijfleven voor projekten in ontwikke Hngslanden. Vorig jaar zochten 90 be drijven kontakt. Het is duidelijk dat dil soort ontwikkelingen de groei van on derontwikkelde landen ten goede komt Niet door giften maar door ontplooiing van de ekonomische mogelijkheden van de jonge landen wordt hun welvaart groter. Het investeren vanuit de rijke landen betekent niet anders dan dat zakenlieden bereid zijn hun geld op het spel te zetten in de hoop op een redelijk rendement. Basis voor elke investering is vertrouwen en respekt voor ieders H°langen. De regering van Irak heeft de vertrouwen geschonden door het ne men van een eenzijdige maatregel waar uit de gehele wereld haar konklusies zal trekken. Het is duidelijk dat men na de vermel de nationalisatie niet in de rij zal staan om de ekonomische ontwikkeling van Irak te bevorderen. Bovendien heeft. Irak een schrikeffekt opgeroepen dat zijn uitwerking voor de investeringen in de gehele onderontwikkelde wereld niet zal missen. En dat schaadt de ontplooi ing van alle arme landen. Irak heeft zichzelf minder geholpen dan het nu nog meent. Aan de Hervormde Pedagogische Aka- demie „Jan van Nassau" slaagden voor de akte volledig bevoegd onderwijzer onze plaatsgenoten C. W. van Ledden en H. van de Steeg. VOOR ETC. NAAR DORRESTEINWEG 123 C TELEFOON 02155-2883 In de U.S.A. blijkt de handel in „organlc products" te bloeien. Alleen al in het stadsdistrict Washington DC zjjn thans 30 health food shops. Aldaar verkoopt men voedsel dat „zonder chemicaliën" is geteeld, d.w.z. zonder bestrijdingsmiddelen en zonder kunstmest. De prijzen van dat voedsel zjjn ruim de helft hoger dan van normaal eten. en drinken maar voor je gezondheid moet je wat over hebben. zit hem ook echt niet in het voeder. Het zit hem allereerst in de hybride, dus in de erfelijke samenstelling van het rasmengsel dat men vetmest. Waar bij men bedenken moet, dat de kip uit grootmoeders tijd ook nu nog bestaat, maar als wij die op de ouderwetse wijz« gingen mesten, dan zou ze onbetaalbaar worden. De konsument heeft allereerst om een goedkoop produkt gevraagd. Dat bleek alleen via snelle massaproduktie lever baar te zijn. Nu het er allemaal is be merkt men dat de smaak wat achteruit gegaan is. Dat kan, maar het is onjuist de boer hiervan de schuld te geven. Men heeft het gewild. Op één punt moet men de gezondheid winkeltjes groot gelijk geven. Op onze voedingsmiddelen behoren geen resten van bestrijdingsmiddelen aanwezig te zijn. Wij kunnen deze chemicaliën niet missen in de strijd tegen het ongedierte maar daarom behoeven wij ze nog niet te eten. Helaas zijn juist deze stoffen vaak aangetroffen op wat verkocht werd voor „biologisch-dynamische produk- ten" Wat gaat er straks gebeuren? In onze Tweede Kamer vroeg de heer Imkamp aan minister Lardinois wat hij ervan dacht en of de „organische" teelt wijze misschien wat was voor kleine boeren. De heer Lardinois zag het niet zo zitten: zonder kunstmest en bestrij dingsmiddelen zou de opbrengst snel da len en de vraag naar „organische pro- dukten" zou wel eens bar wisselvallig kunnen zijn. Even de zaak rechtzetten Om goed te begrijpen waar'het om gaat moeten wij wél de juiste woorden ge bruiken en niet spreken van „organlc products" want letterlijk alle agrarische produkten zijn nu eenmaal organisch. Het gaat hier kort en goed om de bio logisch-dynamische landbouwmethode, die al een eeuw oud is en door Rudolf Steiner werd gepropageerd. Deze Duitse heer meende, dat alleen natuurlijke meststoffen gezond voor de plant zou den zijn en dat de aldus gevoede plant heilzaam zou zijn voor mens en dier. Hij maakte een voor hem kenmerkende gedachtefout en wel deze. Indien zijn stelling juist, zou zijn, dan zou de ge zondheid van mens en dier na het in gebruik komen van de kunstmest en bestrijdingsmiddelen sterk gedaald moe ten zijn. Het tegendeel is echter waar. Voor 1850 was kunstmest onbekend maar met name de gezondheidstoestand van het vee was erbarmelijk. Dat is het ne gatieve bewijs. Het positieve bewijs is er evenzeer. Indien gezond groeiende planten heilzaam zouden zijn voor mens en dier (die deze planten eten) dan zou de plant daarmee haar soort en dus zichzelf onmiddellijk te gronde richten. Want die heilzame invloed zou óók on middellijk doorwerken op alle onge dierte dat die plant belaagt. Deze logika heeft Steiner nooit begrepen omdat hij een verkeerde natuuropvatting had en geen kennis had van de belangrijkste biologische processen. Zo is het voor een plant volmaakt een der of zij stikstof, kali, kalk, fosforzuur enz. (kortom alles wat zij nodig heeft) krijgt uit kunstmet dan wel uit stal mest. De plant neemt ionen op en daar- meer uit, zoals grint- en waterkuituren duidelijk aantonen. Ook hier is het be wijs aanwezig: wanneer wij een bepaal de plantensoort op honderd of duizend veldjes telen en de helft krijgt geen „chemicaliën" en de andere helft wèl, dan is er geen verschil mits de voe dingstoestand van de grond goed is en de ziekten en plagen weg willen blijven. Sterker nog: er Is geen enkele chemische analyse bekend om de twee groepen uit elkaar te halen, tenzij men kunstmest met tracers heeft gebruikt. Wat Is er dan wèl veranderd? Bovenstaande redenering maakt uiter aard niet de minste indruk op hen, die er een bepaalde natuurfilosofie op na houden en de biologische feiten niet kennen. Daar komt nog bij, dat vele landbouwprodukten inderdaad grondig gewijzigd zijn. Vele zijn erg achteruit gegaan in smaak, gehalte en kwaliteit. Neem b.v. de appels. Dat heeft echter niets te maken met teeltwijze en alles met het ras. U kunt thans geen belle fleurs, Zoete Bloemee's, Sterappels enz. meer kopen of heel moeilijk. Men heeft deze (en vele andere) rassen niet meer omdat ze moeilijk als kleine boom te te len zijn, te gevoelig zijn voor bepaalde ziekten, te laat dragen enz. enz. Alleen de amateur teelt ze nog. Kip smaakt thans ook heel anders dan in grootmoeders tijd. Dat is niet alleen het gevolg van het feit, dat een slacht- kuiken in zes weken slachtrijp is. Het Van at het voorgaande is het grote pu bliek tamelijk onkundig gebleven. Land- en tuinbouw waren blijkbaar niet in staat de juiste mening bij het publiek te doen vormen en goede voorlichting te geven. Nu kennen wij in Nederland al sinds vele jaren de reformwinkels waar de produkten van de biologisch- dynamische landbouwmethode te koop zijn. Bovendien zijn daar vele produkten te krijgen die de kruidenier veelal niet in voorraad heeft. Een massale omzet bereiken deze winkels nergens. Deze en soortgelijke winkels krijgen echter nieuwe kansen wanneer het ver zet tegen de „chemicaliën" toeneemt. Er is een neiging om de voorkeur te geven aan alles wat men „natuurlijk" acht. Verkoop van eieren van kippen die niet in een batterij zijn gehuisvest blijkt een sukses te zijn. Produkten die zonder kunstmest geteeld zijn worden tamelijk duur verkocht ook al hebben ze niets waardoor ze een hogere prijs waard kunnen zijn. Men mag inderdaad ver wachten dat de verkoop van zulke pro dukten van betekenis gaat worden. Een deel van de agrariërs kan daarvan profiteren doordat hun produkten dan een hogere opbrengstprijs halen. Toch is het niet waarschijnlijk dat men op dit wijze spoedig meer dan tien procent van de landelijke produktie zal bereiken. Vermoedelijk blijft het bij enkele pro centen steken. De kwestie is eenvoudig deze. dat de biologischdypamlsche land bouwmethode best toegepast kan worden maar dat ze zich niet leent voor massale produktie. Het blijft een randverschijn sel bij de normale voortbrenging. Wil men van zo'n randverschijnsel wat teren dan moet het dit zijn: goede voorlich ting moet de afzet van elk produkt be geleiden. Waar die ontbreekt kunnen allerlei misvattingen ontstaan Zoals ook alweer blijkt uit bet voorbeeld waarmee wij begonnen: de bezorgde heer Imkamp vroeg aan de minister ook. of ruilver kavelingen niet noodzakelijkerwijs lel den tot gebruik van méér kunstmest en méér bestrijdingsmiddelen De minis ter antwoordde argeloos ontkennend. Het Is echter een keihard feit dat ruil verkavelingen daartoe leiden, want deze oroduktlemiddelen worden veel renda beler als de percelen en bun ligging verbeterd zijn... Het Is een prachtig voorbeeld van langs elkaar heen rede neren «n elkaar niet begrijpen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 9