A*V*R+0* - Rally bereikte zn hoogtepunt in Baarn Dinsdag 20 juni 1972 50e jaargang no. 88 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 WIE MOETEN OPDRAAIEN VOOR DE MILIEU REKENING Afkoopregeling rentekaarten Eiermarkt S.E.C. spelers pur-sang amateurs Supportersvereniging treedt zelfstandig op Het oog gericht op niet vechten, maar ook geen /rede Foto-zoekrit Baarnse Auto Club VOLKSDANSEN EN POPMUZIEK IN HET OPENLUCHTTHEATER Vijf uitvoeringen in één maand Op 19-jarige leeftijd doctor in de wis- en natuurkunde Verkeerstelling in Soest h u SOESTER« OURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De grote alarmkreten over de vervuiling van 't milieu richtten cle wetenschappe lijke werkers van vele landen niet zozeer aan hun regeringen en parlementariërs dan wel rechtstreeks aan het grote pu bliek. De oplossing of liever nog voorkoming van alle problemen die ze voorzagen was weliswaar een reeks politieke be sluiten, maar ze richtten zich toch lie ver tot het publiek omdat ze, zoals som migen onomwonden zeiden, er niet veel vertrouwen in hadden dat de politici in staat zouden zijn tot de noodzakelijke besluiten te komen, en zeker niet als ze niet terdege achter de broek gezeten werden door alle mogelijke uitingen van de onrustig geworden burgerij. Inderdaad zijn de politicizich vooral onder deze druk pas goed gaan wijden aan milieukwesties, daarin hadden de sceptische geleerden gelijk. Ze hadden naar we moeten vrezen ook gelijk dat de materie bij de politici niet in al te bekwame handen is. Dit bleek op de V.N.-konferentie in Stockholm al ter stond en Voortdurend door het gekisse bis over onbenullige zaken als welke dag nu bestempeld zou worden tot we- reldmilieudag, en het opschroeven van formele kwesties van de tweede orde als het toelaten van Oost-Duitsland het erbij halen van Vietnam etcatera. Over de resultaten van de konferentie past verder ook weinig optimisme, al was het maar doordat tenslotte niet te verwaarlozen landen ontbraken. Maar bovendien is enorm veel tijd verdaan aan het in elkaar frutselen van de slot- konklusie totdat die van kompromisse- righeid aan elkaar hangt, en zelfs dan is het nog geen stuk dat echt bindend is zodat elk land vrij is om er zich des noods niets van 'aan te trekken. Het zwakste punt van Stockholm is wel de onoverbrugbaar schijnende tegenstel ling tussen de industrielanden en de ontwikkelingslanden alleen al over het uitgangspunt van waaruit zij de milieu verontreiniging bezien. Ze hebben de verdenking dat de industrielanden eerst begonnen zijn met vervuiling van de wereld om hun welstand te bereiken en nu ze die eenmaal hebben door beper kende bepalingen anderen willen belet ten hen in welvaart te benaderen. In menig opzicht moet het er voor die arme landen ook wel zo uit zien. In het westen is de landbouw erin geslaagd tot enorm grote produktie te komen onder meer door toepassing van veel kunst mest, Nu maakt, men zich daar bezorgd over dat dergelijke meststoffen en ook diverse bestrijdingsmiddelen in het drinkwater terechtkomen, alsmede de wereldzeeën vergiftigen. De industrie landen hebben de mensheid dus deze rekening bezorgd, maar om hot onheil af te wenden zouden dan ook de arme landen mee moeten betalen door zuini ger te zijn met de verwenste chemica liën. Maar zij zitten juist voor do taak meer voedsel voor hun onstuitbaar groeiende bevolking te verbouwen, wat wil zeggen dat ze meer en meer kunst mest en bestrijdingsmiddelen moeten gaan toepassen. Of ze moeten met hon ger boeten voor andermans fouten. Trouwens: menig ontwikkelingsland dat riog niet veel luchtvervuiling kent zal geneigd zijn om fabrieken te stichten die het westen niet wil hebben omdat dan het leefmilieu van de omgeving naar de knoppen gaat. In die landen is de extra-belasting van de atmosfeer niet zo ernstig en het kan deze landen best een beetje vervuiling waard zijn om uit de armoe te komen. Maar hoe Het Centaalrkantoor van A O Neder land aan de Van Heutszlaan in Baarn fungeerde zaterdag j.1. als kontrole-post tijdens de AVRO-Rally. In de loop van de dag passeerden bij A O ruim 600 equippes. (vermenigvuldigd met 3,5 hebt u het aantal personen, dat zich rond de kontrole-post heeft opgehouden). Behalve de zo noodzakelijke stempel ontving men bij de A O kontrolepost bovendien een draagtas, gevuld met een aantal met zorg samengestelde A O- produkten, die men tijdens de rally goed kon gebruiken, o^. bekertjes Si nas met rietjes, pak verse koeken, pak chips, pak lucifers, ballonnen en vlag getjes, voor als de kinderen zich moch ten vervelen. Voor de rally-,,opdracht" begaven de meeste equippes zich naar een A O- winkel in de omgeving, teneinde te wé ten te komen hoeveel inhoud en hoeveel sterren 3 flessen Combano sherry be vatten. Hoogtepunt was ongetwijfeld de aan wezigheid van de „bekende Nederlan der" bij A&O, van 11 tot 12 uur. Er waren momenten, dat de Van Heutsz laan over een lengte van 600 m aan beide zijden was „vol geparkeerd". Niemand minder dan Freule Wttewaal v. Stoetwegen bevond zich gedurende een uur onder de aanwezigen, zodat men zou kunnen raden, wie de bekende Ne derlander was. De meesten hadden daarmee uiteraard geen moeite, doch voor de juiste schrijfwijze van haar naam diende men de freule toch wél zelf te benaderen. Dat zij dit op de meest charmante wijze onderging, spreekt voor zichzelf. Ook nu weer was het opvallend met hoe veel gemak, met hoeveel charme en met hoeveel begrip zij de deelnemers aan deze AVRO-RALLY tegemoet trad. Mede door haar aanwezigheid bij deze A O-kontrolepost, beleefde deze Avro- rally in Baarn zijn hoogtepunt. Op 1 juli begint een nieuwe periode van de afkoopregeling voor de vroegere be zitters van rentekaarten. Deze keer zijn zij aan de beurt die in een der jaren 1915, 1916, 1917 of 1918 zijn geboren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan 60,per jaar zou bedra gen. In de praktijk wil dit zeggen dat in. de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal minder dan voor ƒ286,is geplakt. Tevens komen aan bod zij die geboren zijn in 1932 of 1933, waarbij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte be drag (vermeerderd met interest) terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren met toelichting zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. De mogelijkheid tot aanvragen geldt ook nog voor hen die in vorige uitbetalings perioden aan de beurt zijn geweest, maar tot hu toe hebben verzuimd een aan vraag in te dienen. Dit zijn zij, die zijn geboren in een der jaren 1903 tot en met 1914 (mits er minder dan voor ƒ286,is geplakt) en zij die zijn ge boren in een der jaren 1934 tot en met 1950. Zij die in andere genoemde jaren zijn geboren, komen tussen 1 juli 1973 en 1 juli 1975 aan de beurt. reageert dan het westen? Zegt ment daar dat de konkurrentie oneerlijk is omdat, die fabrieken niet ge bonden zijn aan de voorschriften die de eigen industrie wel in acht moet nemen en heft men dan kompenserende invoer rechten? Op .die manier ontneemt men dan de ontwikkelingslanden een kans om een brok welvaart te verdienen. En het kan nog simpeler: besluit men in .het westen geen lood meer te doen in de benzine om de uitlaatgassen schoner te houden dan zijn daarvan loodexpor- terendc ontwikkelingslanden de dupe. In Stockholm is men zo langzamerhand wel gaan beseffen dat alle milieukwes ties optelsommetjes zijn die op nul uit komen. Voor elke pluspost die men wenst zal men ook genoegen moeten ne men met. een minpost. En dan is het. wel billijk dat wie van de plus profileren wil ook voor de min opdraait en dit niet anderen laat doen. Om in deze een eer lijke verdeling te vinden is een haast onmogelijke taak en men mag rustig enige twijfel koesteren wanneer men het apparaat dat zich aan dit werk zet alle sterkte toewenst. Als iets in deze geest lukt is het natuurlijk voor Nederland bijzonder interessant. Tenslotte hebben we nog altijd de kosten van hpf zuiver maken en niet verder vervuilen van de Rijn te verdelen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 30.000 stuks in prijzen van 13,— tot ƒ14,25. Middenprijs ƒ13,25. Prijs per kg ƒ2,07. „Betaling van spelers komt bij ons persé niet voor. Die fabeltjes zullen altyd wel verteld worden en het zal moeilijk zijn deze, óók in de toekomst, te bestrijden", aldus de heer J. Elderman, voorzitter van de voetbalvereniging SEC, tijdens de j.1. vrqdag gehouden algemene jaarvergadering. Hij beantwoordde daarmee een vraag van W. de Bruin, die een eind gemaakt wilde zien aan de steeds circulerende geruchten, ook onder de leden, dat er van betaling sprake was. Een geheel ander punt was de activi teiten van de supportersvereniging. Een van de leden meende dat het bestuur daar moest ingrijpen. Hij vond het vol komen onjuist dat de spelers van het eerste zondag-elftal twee paar voetbal schoenen ten geschenke kregen en de spelers van het zaterdag-elftal niets. „Daar hebben wjj niets mee te maken", zei voorzitter Elderman, „daar willen we niets mee te maken hebben en het kan ookniet. De supportersvereniging staat geheel buiten de club. Wat die doen gaat buiten ons om". De vragensteller was het er niet mee eens, wilde het kennelijk niet in zien, hoe duidelijk deze zaak ook lag. Wel gaf hij, de overigens vlot'lopende ver gadering, een rumoerig slot. Jaarverslagen De 34-ste jaarvergadering van de vere niging werd geopend door de voorzitter, die een woord van welkom richtte tot de heer De Roos van de v.v. Neerlandia en de ereleden. Met een minuut stilte werden de overleden leden Mijdam en Opmeer herdacht, waarna het woord was aan d esecretaris en de penning meester voor het voorlezen van de jaarverslagen. Secretaris H. Lüschen had er veel werk van gemaakt. Met zijn lijvige, perfect opgestelde rapport, oogstte hij een dankbaar applaus. SEC telt op het ogenblik 563 leden, vorig jaar 502, waaronder 9 ereleden en 46 honkballers. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer L. Ruttenberg, bleek dat nog liefst 214 leden hun contributie verplichtingen niet waren nagekomen. Dat maakt een bedrag uit van ruim ƒ4600,Daarnaast bestaat er ook nog een vordering op de voetbalvereniging Gooiland van ƒ3000,De penning meester had goede hoop dat dit bedrag alsnog betaald zal worden. Uitvoerig werd gedebatteerd óver de post tele foonkosten. Hiervoor was ƒ2000,be taald. Een groot deel daarvan werd veroorzaakt door de afbel-perikelen. De afdeling honkbal speelde quitte. Het batig saldo bedroeg, zonder de te vor deren contributie, ruim 8400, De aftredende penningmeester kon nog niet gedechargeerd worden, daar de kascommissie zijn boeken nog niet ge controleerd had. Dat zal evenwel, nog voor het einde van de maand gebeuren. In de nieuwe kascommissie werden ge kozen de heren Dekker, Belt en Hooijer met als reserve de heer G. Roest. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden, de heren J. Elderman, voorzitter, D. Brouwer en H. Tuenter, beiden commissaris en de heer J. Schalkwijk, 2e secretaris werden herkozen. De heer D. Brouwer slechts voor de tijd tot zijn opvolger bekend is. Het ging met enige moeilijkheden ge paard, omdat de vergadering de hint van de voorzitter de herverkiezing bij acclamatie te doen geschieden niet di rect begreep. Uiteindelijk loste de heer Lüschen sr. dit probleem op, nadat de heer Elderman van een impasse gespro ken had. Penningmeester Ruttenberg stelde zich niet herkiesbaar en h(j werd door de voorzitter bedankt voor zyn vele werk zaamheden. Een staande ovatie van de leden onderstreepte deze dank. In het bestuur werd vervolgens gekozen de heer J. Rijnders. Over de verdeling van de bestuurstaken, zal het bestuur zich, hoewel niet geheel conform de re glementen, (de bestuursleden worden in funktie gekozen) nader beraden. Statutenwijziging De voorgestelde wijziging van statuten en reglement lagen een maand ter inza- eg. Niemand bleek er belangstelling voor getoond te hebben. Wel stelde de heer Dekker voor, onder excuses voor de niet getoonde interesse, de verande ringen alsnog uitvoerig te behandelen, maar de vergadering ging daar niet op in en de wijzigingen werden goedge keurd. Binnen afzienbare tijd zullen alle leden de nieuwe statuten en het huis- houdelijkreglement toegezonden krijgen Rondvraag De rondvraag leverde zoals gezegd wat spektakel op. Naast de amateurstatus sprak de heer De Bruin zijn ergenis uit over de achterbakse kritiek die op het bestuur wordt uitgeoefend. Hij pleitte verder voor het gebruik van de cantine voor feestavonden. Aan de orde kwamen daarna o.m. de uitgaven voor concumpties en de bedra gen die hiervoor gerekend worden, de begeleiding van de elftallen, de organi satie van toernooien, niet alleen voor de veteranen, en de elftalcommissie. Na dat de heer Veldhuizen de voorzitter lof toegezwaaid had voor zijn voortreffe lijke leiding in de afgelopen jaren, sloot de heer Elderman de vergadering. De traditionele „foto-zoekrit" van de Baarnse Auto Club wordt gehouden op zondag 25 juni a.s. De lengte van dé rit is voor alle klassen ca. 23 km. De A- en de B-klassers mogen daar 90 mi nuten over doen, de C-klasse rijders 120 minuten. Deelnemers kunnen zich inschrijven vanaf 13.00 uur in Café- Rest. Astoria, Oranjestraat te Baarn. De eerste deelnemer start om 13.31 uur. Het experiment, dat vorig jaar werd ondernomen om het openluchttheater nieuw leven in te blazen, wordt dit jaar voortgezet. Tussen 28 juni en 27 juli zullen v(jf voorstellingen worden gegeven, die geheel zjjn afgestemd op de interesse van het publick en waarvoor grote belangstelling verwacht wordt. „Deze belangstelling viel het afgelopen jaar tegen", aldus de heer Th. Peet, di recteur van de Stichting Openluchtthea ter. „We hebben er wel van geleerd. De vijf voorstellingen in 1971 trokken 1200 betalende bezoekers, waarbij in verhouding de grootste interesse uitging naar de pop-muziek en het optreden van volksdansgroepen". De toneelvoorstellingen komen daarom dit jaar niet meer op het programma voor. In totaal werd het theater door 4500 mensen bezocht. Daaronder vielen dan ook de kindervoorstellingen op Ko ninginnedag, de voorstelling georgani seerd door de VVV en de bezoekers op de 2e Pinksterdag, toen hel theater werd afgehuurd door een kerkelijke or ganisatie. Al met al was het resultaat zo, dat het gemeentebestuur, zoals min of meer reeds vorig jaar werd bepaald, zich we derom voor een bedrag (ƒ7000,ga rant stelt. Uitvoeringen Woensdag 28 juni: aanvang 14 uur, Pe ter Grooney's Jeugd Variété. Een kin dervoorstelling georganiseerd door de VW Soest. Toegangsprijs ƒ0,50. Op dezelfde dag, 's avonds om 8 uur, treedt het Ballet Sudamericano op. De ze groep bestaat uit 25 dansers en mu sici, afkomstig uit Paraquay, Columbia, Venezuela, Cuba. Bolivia, Argentinië en Peru. Onder leiding van choreograaf He- lio Seraffini brengen zij de wervelende zeer ritmische dansen uit Zuid-Amerika. Toegangsprijs 2,50. Donderdag 13 juli: aanvang 20.00 uur, het optreden van de Nederlandse Pop groep Unit Gloria met zang van Bonnie St. Clair. Voor de kenners een unieke avond. Toegangsprijs ƒ2,50. Zondag 23 juli: aanvang 's middags 2.30 uur, The Continental Singers, een uit studenten samengesteld koor en orkest uit Californië in Amerika. Het program ma is afgestemd op jongeren en bestaat uit gospels en spirituals. Op 2 augustus treedt het koor op voor de Amerikanen in het Camp New Am sterdam te Soesterberg. Dit concert wordt georganiseerd onder auspiciën van de Stichting Jeugdzorg Soest. Toegangsprijs 2,50. Donderdag 27 juli: aanvang 20.00 uur, het Joegoslavisch Volksdansensemblc Abracevic, o.l.v. Dragan Miljanovic. De groep bestaat uit 24 dansers cn ruim 40 musici, die muziek en dansen zullen brengen uit Servië, Posavina, Macedonië, dc Oekraïne. Vranje enz. Abrasevic is slechts één weck In Neder land en het bestuur van de Stichting prijst zich dan ook zeer gelukkig met dit optreden. Bij slechte weersomstandigheden kan steeds uitgeweken worden naar de Sporthal Beukendal. Mededelingen daar over, zo ook over het eventueel verval len van een voorstelling worden via de radio bekend gemaakt. Hilversum 1 om 11.55 uur en Hilversum 2 om 17.55 uur op de dag van de voorstelling. Door middel van raambiljetten en ad vertenties in onze krant zal men steeds op iedere voorstelling attent gemaakt worden. Hoe het luchtgevecht tussen Egypte- naren en Israëli's boven de Middellandse Zee precies is verlopen mag de lezer van kranteberlchten zelf uitzoeken. Elk der partijen meldt niet zonder voldoe ning dat het twee toestellen van de te genpartij heeft neergeschoten. De mede deling uit Jeruzalem Is een beetje aan de droge kant van een simpel legercom muniqué, die uit Cairo daarentegen is wat triomfantelijker: het geeft de in druk of de Egyptische luchtmacht, hoe wel tegen een overmacht strijdend, een prachtige zege heeft gehaald. Dit laatste Is een niet-onbelangrijk punt. Gewoon afgaand op de berichtgeving in het verleden kan menigeen geneigd zijn de Israëlische lezing - een Egyptische aanval die niet best afliep - als de juis te te beschouwen. Dergelijke incidenlen zijn ook in het verleden wel voorgeko men, maar vormden dan steeds aanlei ding tot een "bijzondere Egyptische krachtsinspanning om wraak te nemen en de eigen verliezen te vergelden met even grote van de andere partij. Maar kennelijk staat niemand in Cairo daar het hoofd naar. De rust van het bestand die nu al zo lang vrijwel ongeschonden langs het Suezkanaal heerst kan er weliswaar niet toe leiden dat het ideaal van herovering van de door de Israëli's bezette gebieden wordt bereikt, maar is anderszins de Egyptenaren ook niet onwelkom. Ten slotte is door het bestand met name in Cairo, maar ook in andere Egyptische steden betrekkelijk dicht bij deze be- standsgrens het normale leven weer her vat ook al weet men binnen vliegbe- reik van de Israëlische toestellen te lig gen. Vrij lang heeft men daar doorge leefd met verduisteringsmaatregelen en talrijke schuilplaatsen in nog een drie- kwartoorlogsstemming en men wenst er kennelijk niet naar terug te keren door het bestand in gevaar te brengen met een reeks incidenten die in steeds gro tere heftigheid op elkaar moeten volgen als ieder ogenblikkelijk elke vorige schermutseling terugbetaalt in gelijke of liefst iets zwaardere munt. Dit soort achtergronden is veelzeggen- der dan officiële redevoeringen. Daarin roept president Sadat roerend op tot strijd als enige middel om de verloren Sinai terug te krijgen, waarvoor naar zijn zeggen de Russen wel alle materiaal zullen leveren en waarop de Egyptena ren bij wijze van spreken kunnen wach ten. En op nog grotere afstand van het even tuele slagveld - in Libië met namen - is de strijdlust nog feller. Maar dat zljïl slechts woorden. De manier waarop metterdaad wordt opgetreden is echter van meer belang. En in het legercom muniqué van de overwinning in de lucht ligt de medeling vervat dat er een incident is geweest en dat die geen ver volg zal hebben - immers voor een' zege kun je slechts revanche nemen, die vier je alleen maar. Het wijst dus wel op een ingetogener feitelijk beleid dan uit de wat overspan nen woorden zou moeten volgen. En het wijst ook op verlangen de rust aan het Suezkanaal nog wat langer te laten du ren. Maar natuurlijk is dit niet het. werkelijke probleem. Het gaat er niet om een voorlopig bestand te rekken, maar vrede te sluiten en in dit opzicht, zijn de vooruitzichten nog even weinig hoopgevend als in het verleden. Dat is jammer, al zijn tegenovergestel de communiqué's over kleine incidenten toch altijd beter dan een echte hete oorlog. We kunnen zelfs zeggen dat psy chologisch de sfeer van nu al een ver betering is daar beide partijen duidelijk niet echt bereid zijn tot strijd. De Is raëli's niet omdat ze nog altijd op hun winst zitten, de Egyptenaren niet omdat ze er weinig militair heil van mogen verwachten. Maar het omzetten van een dergelijk passief strijd uit de weg gaan tot een positief vrede benaderen is tot dusver een taak geweest die alle hier opererende diplomaten tot en met V.N.- man Jarring te machtig is gebleken. KANTMAN. Onze plaatsgenoot, de 19-jarige Mare Krusemeijer, is aan de Universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde. De jonge doctor kwam reeds eerder in het nieuws, toen hij na de lagere school in drie jaar, de hbs in twee jaar gedaan te hebben, in 1965 op 12-jarige leeftijd toegelaten werd tot de Utrechtse Uni versiteit. Na vier jaar was hij al docto randus, een studie waar doorgaans 6 7 jaar voor staat. Hij studeerde daarna enige tijd aan de universiteit van Prin- ceton in Amerika, waar hij mogelijk nu weer naar terug zal keren. O Van 1 juli a.s. tot 1 november zal op 23 plaatsen binnen de gemeente het ver keer geteld worden. Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van de twee verkeers- telapparaten die de gemeente heeft aan geschaft. De laatste verkeerstelling vond plaats in 1968. De resultaten van dit jaar zullen daarmee vergeleken worden en zullen \«tn belang zijn bij het nemen van verkeersmaatregelen in de toekomst

Soester Courant | 1972 | | pagina 1