mmmmm Am AANVALLEN OP VERONÏCVS TIPPAR4DE APARTHEID IN IN BEROEP BI] DE KROON TEGEN VESTIGING VAN EEN LAGERGIETERIJ Werkloos door eigen schuld? BLANK ZUID-AFRIKA ZELF DE OUDSTE KUNST Jaarvergadering S.0. Soest Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 444 4 Discussie-avond over de Eem en Randmeren Weer brandje bij Arma te Soestduinen Handrem vergeten Autobedrijf J. Smeeing opent nieuw verkoop centrum Rustverstoorder bekeurd Competitiestanden zomeravondvoetbal modieuze nachtkleding Hinder van Lindner iTelef. Brandweer 3333 Politiebureau 444 4 Dan geen uitkering, maar hooguit bijstand Dansen is een natuurlijke menselijke beweging Dinsdag 20 juni 1972 De eerste wet wordt uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen, de twee andere regelingen door de gemeentelijke diens ten van sociale zaken. Ten aanzien van de rijksgroepsregeling is dat zeer lo gisch, want die vormt een onderdeel van de bijstandswet. Ten aanzien van de wet werkloosheidsvoorziening is dat helemaal niet logisch. Een integratie van werkloosheidswet (W.W.) en wet werk loosheidsvoorziening (W.W.V.), waarvan de uitvoering wordt opgedragen aan de bedrijfsverenigingen, zou een eerste stap kunnen zijn tot vereenvoudiging van onze sociale verzekering. Met de auto naar sociale zaken Op een uitkering krachten de werkloos heidswet hebben diegenen recht, die on vrijwillig werkloos zijn geworden. Het uitkeringspercentage bedraagt 80t% van het laatst -verdiende dagloon tot een ma ximum van 80% van ƒ112,40 per dag. De uitkering heeft een maximum ter mijn van 26 weken. Is de betrokkene dan nog werkloos (en vooral oudere mensen overkomt dat vaak), dan moet hij zich vervoegen bij de afdeling so ciale zaken en kan hij een W.V.V.-uit- kering krijgen, die 75 van het laatst verdiende dagloon bedraagt. Netto is het verschil niet erg groot en de uitkerings duur bedraagt twee jaar. Is de betrok kene na die twee jaar nog werkloos, dan komt hij in aanmerking voor een uitke ring krachtens de groepsregeling, welke gebaseerd is op ongeveer 95 van het minimumloon. Om voor een W.W.-uitkering in aan merking te komen, moet men onvrijwil lig werkloos zijn geworden. Anders kan men geen recht doen gelden op een uit kering. Het merkwaardige is nu, dat de W.W.V. die voorwaarde niet stelt. De W.W.V. kent het recht op uitkering ook toe aan personen die door eigen toedoen werkloos zijn geworden. Na tuurlijk kunnen deze personen wel tijde lijk van het recht op uitkering worden uitgesloten of kan het uitkeringspercen tage voor bepaalde tijd worden vermin derd, maar in principe hebben zij toch maar het recht op een W.W.V.-uitkering. Hoewel zij door eigen schuld zonder werk zijn komen te zitten, toucheren zij niet zelden een royale uitkering, zeker in het geval hun laatstverdiende dag loon aan de hoge kant lag. Zo leven de heren in betrekkelijke welvaart op al- lemans kosten. Veel jongeren Menig verlaten of gescheiden vrouw, die met haar gebroken gezin moet rond komen van een schrale bijstandsuitke ring, kan terecht jaloers zijn op som mige W.W.V.-trekkers, die elke week hun uitkering ophalen na met veel ge mopper een parkeerplaats voor hun auto te hebben gezocht. Het verhaal dat vele bijstand trekkers hun uitkering in een riante auto ophalen is beslist niet waar. Men verwart deze mensen veelal met sommige W.W.V.-trekkers, die tenslotte ook zijn aangewezen op sociale zaken maar financieel veel gunstiger zitten. In het vakblad „Sociaal Bestek" wordt er zelfs op gewezen, dat het percentage jongeren dat van de W.W.V. trekt op vallend hoog is. En een groot deel van deze jongeren geeft blijk geen al te dui delijke arbeidsmotievering te bezitten. Onze sociale wetgeving maakt het deze jongelui dan ook erg gemakkelijk! Ons inziens zou ook voor de wet werk loosheidsvoorziening moeten gelden, dat hiervoor alleen degenen in aanmerking komen, die onvrijwillig werkloos zijn geworden. Degenen die werkloos zijn geworden door eigen toedoen, zouden verwezen kunnen worden naar de groepsregeling werkloze werknemers. Die uitkering is erg laag en dat prikkelt ongetwijfeld de meesten om toch maar te gaan werken. Trouwens, die aparte groepsregeling zou helemaal niet nodig zijn. Er kan net zo goed een gewone bijstandsuitkering van worden gemaakt. Dat voorkomt een heleboel administra tieve rompslomp. Zuiveren Wordt de W.W.V/ van allerlei personen gezuiverd, die door eigen toedoen werk loos zijn geworden, dan is er ook geen bezwaar meer tegen dat de wet wordt uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen. De uitvoering van de W.W. berust ook bij deze instellingen en waarom zouden zij dan ook de W.W.V. niet kunnen uit voeren? Als er nu ergens een kans ligt om onze sociale verzekering te bevrij den van nodeloze ingewikkeldheid en onoverzichtelijkheid, dan ligt ze hier. De min of meer malafide werklozen komen dan uitsluitend terecht bij sociale zaken en deze dienst moet niet schro men de maatregel van uitsluiting te hanteren wanneer het gaat om perso nen, die het gewoon vertikken om te werken, ofschoon hun lichamelijke en psychische gezondheid dit zeer wel mo gelijk maakt. Een dergelijke geringe afstand tussen de lagergieterij en woonbebouwing is Mevr. Rademaker c.s. te gortig. Vrijdag 23 juni a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in de kantine aan de Bosstraat de jaarvergadering gehouden van de Sport Organisatie Soest. De aftredende bestuursleden mevrouw A. P. Ankone-Koens en de heren H. van Asch en J. H. Tönis stellen zich herkies baar. Als nieuw bestuurslid wordt kan didaat gesteld mevrouw J. van Fulpen- v. d. Meent. Tijdens de vergadering zal het voorstel in behandeling genomen worden om de contributie te verhogen: voor jeugdle den tot 12 jaar 25,voor jeugdleden geboren in de periode van 1 augustus 1953 tot 31 juli 1960 ƒ30,en voor de senioren tot 60, De S.O. Soest telt op het ogenblik 465 leden. In het afgelopen jaar werden 216 spelers(sters) voor de sportkeuring opge geven; 206 personen werden goedge keurd. Wegens onbehoorlijk spel en/of gedrag werden 9 spelers voor enige wedstrijden geschorst en 21 spelers beboet. De feestcommissie gaf er de brui aan. Voor de evenementen die zij met veel animo organiseerden, bestond nauwelijks belangstelling. Veel reden tot grote feesten was er overigens niet. Slechts één elftal, ad- spiranten G, werd kampioen. Speciaal de eerste senioren elftallen, die opmer kelijke resultaten in het voorseizoen be haalden, hadden met blesures te kam pen, waardoor niet aan de toch wel hooggespannen verwachtingen kon wor-= den voldaan. Het damesvoetbal floreerde. In de com petitie eindigde het eerste elftal op de 5e plaats, het tweede elftal op de twee de plaats. Vier dames werden geselec teerd voor het afdelingselftal van het district Utrecht. Eén speelster, Carla Verhoef, drong door tot de selectie van het Nederlandse Dameselftal. Voor de jeugd werden in het. afgelopen seizoen talloze actiteiten georganiseerd o.m. namen zij deel aan liefst 38 uit- toernooien. De regering-Vorster zal best kans zien de studentendemonstraties de baas te blijven, ook al heeft een. rechterlijke uitspraak het de politie iets moeilijker gemaakt om zonder meer op iedere verzameling van jonge mensen in te slaan. De onrust op de universiteiten betreft een paar aspekten van de apartheidspolitiek die het gekleurde burgers in menig opzicht moeilijk zo niet onmogelijk maakt de studie van hun keus te beginnen of voort te zet ten. Een paar krasse gevallen hebben de woede van de studenten opgewékt. overigens zonder dat de buitenwereld daar al te veel van had hoeven mer ken. De aandacht is pas goed op de zaak gevestigd door de overgrote ijver waarmee de politie de knuppels han teerde. Dat van de studenten is overigens niet het enige blanke protest tegen de apartheid. Er is een aktie gaande om deze maand niet meer uit te geven dan wat in koopkracht ongeveer overeen komt met twaalf gulden. Dit bedrag kozen deze blanken Zuid-Afrikaners niet zomaar. Hun verontwaardiging is gewekt door wat gebeurt in Ciskei, een zogenaamd thuisland waarheen veer tigduizend mannen, vrouwen en kin deren gedwongen zijn te verhuizen, hoewel ze in sommige gevallen al ge neraties lang geleefd, gewoond en ge werkt hadden in of bij de steden. Werk is er nagenoeg niet voor hen in de nabijheid van de nederzettingen waarheen ze gebracht zijn en ze moe ten leven van sociale uitkeringen. Die bedroegen tot dusver ongeveer twaalf gulden in natura mais, margarine, melkpoeder en zout - en ongeveer twaalf gulden in geld. Tot de minister voor Bantoezaken besloot voortaan öf het één, öf het ander te verstrekken, wat gebeurde juist toen het klimaat hier de barheid van de winter bracht. Gevolg: kinderen die door ondervoe ding sterven aan ziekten die ze anders makkelijk zouden doorstaan. Op papier is de nederzetting Dimbaza, waarover de schrikbarende rapporten openbaar zijn geworden, een model dorp voor tienduizend mensen: kom pleet met speelterreinen, een zwembad, sportvelden en een winkelcentrum, maar dit is alleen op papier zo, waar tegen komité's van blanke burgers Morgen, woensdag 21 juni, *s avonds om 8.15 uur, houdt Dr. J. van Soest in de zaal Het Brandpunt, Oude Utrecht- seweg 4 te Baarn, een lezing over het onderwerp de Eem en de Randmeren. Dr. Van Soest is directeur van de ver eniging tot Behoud van Natuurmonu- nenten en heeft een brochure over dit inderwerp geschreven. 'Tet doel van deze avond is belangstel enden op de hoogte te brengen van de problematiek m.b.t. het onderwerp en herover van gedachte te wisselen. Voor de discussie is een forum gevormd, ;amengesteld uit specialisten op het ge bied van biologie, milieubescherming, olanologie en recreatie. De avond werd georganiseerd door de afdeling Baarn van de V.V.D., mede na mens de afdelingen Eemnes en Soest. Het wordt echter een a-politieke avond, waar men zich kan oriënteren over de wensen, plannen, problemen en moge lijkheden van de Eem met het Gooi- Eemmeer, Bij het aanbrengen van mastiek op het dak van de spuiterij van Arma te Soest duinen ontstond vrijdagmiddag brand tengevolge van oververhitting van de mastiekketel. Met behulp van poeder blussers en koolzuursneeuwapparaten was het eigen personeel het vuur spoe dig meester. De geallarmeerde brand weer zorgde met een nevelstraal voor de nablussing. Het dak van de spuiterij werd enige weken geleden ook door brand vernield. IN SAMENWERKING MET „DE GOUDEN SNAAR" 1 (18) UN CANTO A GALICA Julio Iglesias - Phonogram (Rob Out) 2 6) MARY'S MAMMA Drama - Phonogram 3 3) METAL GURU T. Rex - Ariola 4 8) SUPERSONIC ROCKET SHIP Kinks - Inelco 5 (11) SUMMERTIME The Zombies - Phonogram 6 9) BOBBY THE FLOBBY Bourbon family - Dureco 7 (15) I NEED YOU America - Negram 8 SUMMERTRAIN Sandy Coast - Polydor 9 A WHITER SHADE OF PALE (maxi single) Procol Harum - Polydor 10 (20) ZOMERZON De Makkers Dureco 11 WITH A LITTLE HELP (maxi single) Joe Cocker - Polydor 12 (12) DESIDERATA Les Crame - Negram 13 (13) BABY BY THE WAY The Fortunes - Bovema 14 (14) PARIS Regine - Bovema (Tom Collins) 15 (17) HOO-NA-NA Kjoe - Polydor (Wil Luikinga) 16 LES ENFANTS Lenny Kuhr - Phonogram (Hans Mondt) 17 (19) I BELIEVE IN LOVE Honey Pie - Phonogram 18 HEY JUDE Beatles Bovema 19 DE WOLF Peter en zijn Rockets Phonogram 20 NIEMAND HEEFT JE OOIT GEZIEN Helga - Inelco eerst in korrespondentie met minister Botha protesteerden, later in open brie ven. De reaktie is geweest dat voor de toekomst eerst de woonoorden in orde zouden moeten zijn voor ze be volkt werden, maar de protesterenden wijzen erop dat al meer dan tweehon derdduizend kleurlingen naar thuislan den zijn gestuurd en dat aan hun om standigheden terstond iets gedaan be hoort te worden. Meer onrust Niet ieder is overtuigd dat voor de honderdduizenden die minister Botha nog tot verhuizing wil dwingen inder daad zoveel gedaan zal worden. Als de akties bijvoorbeeld door arrestatie van de voormannen wat ontkracht zijn zal het ministerie van Bantoezaken naar men vreest precies doen wat het wil en dat is niet overdreven veel. De massale overbrenging van kleur lingen uit de stadswijken en uit de nederzettingen bij de steden naar af gelegen „thuislanden" heeft tot doel te voorkomen dat in de steden haarden van onrust kunnen ontstaan. Rellen in die verre oorden zijn makkelijker in de hand te houden en bovendien trek ken ze aanzienlijk minder aandacht. Het blijkt nu - en de regering in Pre toria zal daarover niet blij zijn - dat de onrust er toch wel komt, en op vallend ook, maar dan onder blanke Zuid-Afrikaners. Natuurlijk is dit geen geweldig grote beweging die massaal de hele blanke bevolking in beroering brengt; de meerderheid zal het wel eens zijn met de regering en op zijn hoogst vinden dat de politie het ook wel wat kalmer aan had kunnen doen. Maar het broeit duidelijk wel onder een belangrijk deel van de bevolking. De studenten en de met hen sympathiserende jonge intel- lektuelen zijn het reservoir waaruit in de toekomst de mensen gekozen moe ten worden voor verantwoordelijke ta ken. Het zijn beïnvloeders van de pu blieke opinie straks, de mensen met de capaciteiten die te zijner tijd betrok ken raken bij het openbaar bestuur. Het kan premier Vorster moeilijk op timistisch stemmen dat zijn opvolgers het niet nog veel moeilijker dan hijzelf zullen krijgen om de apartheidspoli tiek voort te zetten. Doordat hij vergat zijn auto op de hand rem te zetten was de heer L. v. B. (40) uit Bussum er getuige van hoe deze zon der hem aan de rol ging. Van B. par keerde zijn auto vrijdagmiddag op de Verl. Talmalaan richting Soester Eng- weg. Toen hij uitstapte reed deze plot seling achteruit en kwam tegen de in de andere berm geparkeerde wagen van J. W. uit Hoevelaken tot stilstand. Mate riële schade was het gevolg. Vrijdag 23 juni a.s. opent autobedrijf. Peugeot-dealer, J. Smeeing een nieuw verkoopcentrum aan de Beukenlaan 3. Dit verkoopcentrum komt naast het reeds bestaande bedrijf aan de Laan straat. De verkoop van nieuwe auto's en ook occasions wordt vndaar naar de Beukenlaan verplaatst. Voor de heer Smeeing en ook voor zijn klanten, betekent dit een grote vooruit gang. Aan de Beukenlaan is voldoende ruimte om rustig en ongestoord de auto's te be zichtigen. Belangstellenden zijn vrijdag en uiteraard altijd, van harte welkom. De nieuwste Peugeot modellen zijn aan wezig, waarmee u geheel vrijblijvend een proefrit kunt maken. Zondagmorgen vroeg, om 6 uur, werd de politie door diverse bewoners van de Weegbreestraat gealarmeerd voor een herrieschopper, die met een luid knet terende auto de buurt op dit vroege uur wakker maakte. De 23-jarige bestuurder R. J. E. N. kreeg een procesverbaal. De uitlaat van zijn wagen was kaduuk. Electrofact Haceka Pol Boys 2e klasse B Wery Metaal 3e klasse D WPH Boys SF De Spar Van Loon N.V. Dalco Nenafa 4e klasse A ABN 6-9 OTS 6-9 Noack 5-8 Asbesta 6-8 Pol Boys 2 7-6 ABF 5-2 Van Swaay 7-0 4e klasse B Centurion 2 6-11 KPS 2 6-9 Fiat-Coenen B 5-4 Wenka 4-3 DHV Sport 2 6-3 Aerosol 5-2 Voor deze week staan op het program ma: 20 juni ABF-Pol Boys 2. (Aanvang 19.40 uur). 22 juni Noack-Pol Boys 2. (Aanvang 19.40 uur). 22 juni Aerosol-KPS 2. (Terrein KPS). 23 juni Pol Boys-Pon Voorwaarts, (ter rein KPS). 23 juni Van Loon N.V.-Dalco. (Aanvang 19.40 uur). i Een groep van 23 bewoners van 't Hart zjjn b(j dc Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van burgemeester en wethouders d.d. 15 mei j.1., waarbij een vergunning ingevolge de Hinderwet werd verleend aan dc heer G. J. M. Holleman te Soest tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een lagergieterij op het perceel Laanstraat 30. Zjj zijn van mening dat de afstand tussen de inrichting en de woonbebouwing ter plaatse zo gering is, maximaal 7 meter, dat de kans op overlast en hinder van het bedrijf bijzonder groot is. Aan het bedrijf zijn in het kader van de door b. en w. verleende Hinderwetver gunning geen voorwaarden opgelegd, die deze mogelijke overlast en hinder tot een aanvaardbaar niveau beperken. De groep betwijfeld of er afdoende voorwaarden gesteld kunnen worden, gezien de geringe afstand tot de wonin gen en gezien de situatie waarin dc la gergieterij op het ogenblik in het oude pand werkt. Bovendien vestigen zij er de aandacht op dat niet de vier ondertekenaars, me vrouw E. M. T. Rademaker-Beuken mevrouw C. A. B. M. Wessel-Grimber- gen, mevrouw F. Veenkamp-Doornbos en de heer K. Veenkamp, alleen tegen het verlenen van de vergunning bezwa- Voor de meest royale kollektie 1MQOE 3 OESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST ren inbrachten, maar dat zij gemachtig den waren van een groep van 23 perso nen. Zij verzoeken de Kroon te bevorderen dat de vergunning niet in de huidige vorm wordt verleend. Eén van de ondertekenaars, mevrouw E. Rademaker-Beuken, blijft ook aan de bel trekken voor de door het bedrijf Lindner veroorzaaktè overlast. „Een hoog piepgeluid houdt mij iedere nacht uit de slaap", zegt mevrouw Rade maker. Klachten bij de gemeente vinden wel gehoor, maar resultaten blijven uit. „Wat heeft Lindner al niet belooft over nieuwe machines, wat is daar tot nu toe van terecht gekomen? Metingen overdag zijn niet voldoende", meent zij, „dan is er meer industrielawaai. Juist 's nachts is het onduldbaar, maar tot nu toe heb ik niet geconstateerd dat er dan metin gen zijn verricht". Een storing waar zij vroeger over klaag de, is dankzij haar aanhouden weggeno men. „Eerst werd dat gebagatelliseerd, I later kreeg ik gelijk". Een nieuwe sto- I ring kwam er voor in de plaats. 1 Zij zal ook in dit geval tot het uiterste j vechten. „Het kost me veel geld en -nog meer energie, maar ik zal bewijzen dat i ik gelijk heb", aldus mevrouw Radema- ker. Zij weet zich In haar strijd gesteund j door vele omwonenden. Onze sociale wetgeving zit ingewikkeld in elkaar. Dat zou alleen reeds kun nen blijken uit het bestaan van liefst drie werkloosheidsregelingen, t.w. de werkloosheidswet, de wet werkloosheidsvoorzieningen en de rijksgroepsrege ling voor werkloze werknemers (bijstandswet). Het is een typisch verschijnsel, maar ieder mens heeft zo nu en dan behoefte om te dansen. Het manifesteert zich dikwijls al bij grote blijdschap, wanneer de gelukkige onbewust begint te springen en een „paar pasjes" maakt. Zonder het zelf te weten, demonstreert hij of zjj hiermede dat de dans een natuurlijk menselijke uiting is, want op deze principes is de dans in de oertijd ontstaan. "Wij mogen daarom - al hebben we hier voor geen wetenschappelijke bewijzen - rustig aanmenen dat de dans zo oud is als de mensheid zelf. Oorspronkelijk een vrijwel zinloze uiting van menselijke emoties, heeft de mens er na verloop van tijd vorm aan gege ven, die tenslotte leidde tot de dans vormen die wij tegenwoordig kennen, als volksdansen, gezelschapsdansen en ballet. De grondvormen Rotstekeningen uit de grijze oudheid ge ven ons een beeld van bepaalde dan sen, die herleid konden worden tot iden tiek aan de dansen van hedendaagse onbeschaafde stammen in Afrika en Australië. Deze overeenkomst heeft ons in staat gesteld deze dansen in wezen te doorgronden. Het betreft hier twee sporten, te weten de zogenaamde dier- dansen, waarin de danser tracht zo na tuurgetrouw mogelijk in zijn dans het die te imiteren en als tweede de kramp- dans. waarin met uitschietende, schok kende gebaren, soortgelijk aan die wel ke men tot laat in onze beschavingspe riode bij de dansrazernij kon waarne men,. een hevige gemoedsaandoening af gereageerd wordt. Later ontstonden dansen, waarbij na tuurelementen in de dans betrokken werden als de zon en de maan, de storm en het onweer. In een volgende fase zien we de magie in de dans binnentreden. We vinden dan vruchtbaarheidsdansen voor het land, het dier en de mens, de lijkdansen voor de doden, zonnedansen voor gunstig weer en dergelijke. De dans wordt een pure menselijke kreatie. Splitsing Bij het ontstaan van de standen gaat de dans zich splitsen. In de kringen der edelen kijkt men neer op de plompe, ruwe dansen der boeren en men komt daar tot een meer gracieuze dansvorm. Deze vorm neemt tenslotte een hoge vlucht. Zij specialiseert zich, de tech niek wordt ingewikkelder en tenslotte komt hieruit voort de beroepsdans. Met de dans ontwikkelt zich de presta tie van de danser. Voor men nog ten volle van beroepsdansen kan spreken, treft men in de tijd dat het magisch element een rol begint te spelen een toe stand aan waarin een zekere perfektie van de danser geëist wordt, want hoe doelmatiger de dans wordt uitgevoerd, hoe groter de bezwerende kracht zal zijn. Van de manlijke danser worden allengs een kracht en behendigheid ver langd, die gekonsentreerde training noodzakelijk maken; de danseres kan haar funktie in de religieuze dans slechts goed vervullen, wanneer zij vol doet aan bepaalde lichamelijke en gees telijke voorwaarden. Deze beroepsdan sers namen een uitzonderlijke positie in, zoals in onze tijd populaire sportmensen en filmsterren. Het gevolg hiervan was. dat door de speciale techniek van bijzondere dan sen de gemiddelde mens niet in staat was deze te presenteren. Het werd ge woonte, dat men bij festiviteiten be roepsdansers huurde, die voordansten. Hiermede kwam een dans op het tonee', die zich later ontwikkelde tot het bal let. De gezelschapsdans Wij mogen deze onderschelden in twee soorten, de fijnere, meer beschaafde dansvormen van de hoven en edellieden en daarnaast de volksdansen van de boe ren en poorters. Deze twee soorten gin gen steeds verder uiteen, aangezien de adel zich zo ver mogelijk van het min dere volk wenste te distanciëren, ook op het gebied van de dans. Het aanraken van de partner, zoals dat in de volks dans voorkomt, werd taboe. Hoogstens mocht de hand aangeraakt worden. D^?e dansen van de bezittende klasse werden steeds ingewikkelder en na verloop van tijd verschenen de dansleraren ten to nele. De dans werd bestudeerd en ver der ontwikkeld. In Spanje, Italië en Frankrijk namen de leraren weldra een belangrijke maatschappelijke positie in. De opkomende derde stand, de burgerij, heeft echter de werkelijke gezelschaps dans in het leven geroepen. Zij, die tus sen de twee groepen stonden, namen van elk wat over. De fraaie vormen van de hofdans, doch het vrije van de volks dans. Hierdoor ontstond een vorm. die later leidde tot de wals, de foxtrot en alle andere bekende normale gezel schapsdansvormen. Waren aanvankelijk deze dansen geba seerd op dc regionale volksdansen en de modedansen aan bet hof, later hebben veel exotische invloeden er op gewerkt, waardoor de gezelschapsdans werd. tot wat zij heden is. Zo is de dans wel een van de menselijke kulluuruitingen met de oudste geschiedenis. BOERENSCHROOM. In uw blad van 19 mei j.1. vond ik in de rubriek „Met Raad Daad" de beschrijving van 2 dobbel stenen van het spel „Boerenschroom". Al vele jaren ben ik in het bezit van zulke stenen en ik ben erg blij eindelijk te weten waarvoor ze dienen. Kunt u mij nu echter ook nog vertellen hoe het spel eigenlijk gespeeld moet worden? V»Tant dat kan niemand in onze omgeving mij vertellen. Antwoord: In verband met de kopie rechten welke er op dit spel zijn, kun nen wij er helaas niet te ver op ingaan. De spelregels zouden wij u wel mogen verstrekken, maar wat zou u er aan hebben als u nog niet weet wat er op de 8 bijbehorende kaarten staat. Het lijkt ons eigenlijk het beste (en ook het mak kelijkste) als u dit spel zelf koopt (ca. ƒ5,—). Het is een Egel spel (No. 501) en wordt uitgegeven door SIO, Amsterdam. MAFFIA. Tegenwoordig hoort men weer veel over de Maffia. Iedereen weet wel welke kwalijke zaken deze beweging pleegt te bedrijven. Ik wilde echter iets meer weten omtrent haar oorspronkelij ke bedoelingen en politieke drijfveren. Kunt u me misschien een paar titels opgeven van populair-wetenschappelijke boeken die me wat Inzicht kunnen geven in dit onderwerp? Antwoord: Na de 30-jarige oorlog nam het georganiseerde roverswezen in west- Europa sterk toe. Wij herinneren slechts aan de Bokkenrijders in Zuid-Limburg en de Bende van Schinderhannes in Rijnland gedurende de 18e eeuw. In Ita lië kregen soortgelijke bendes een bij zonder karakter omdat ze door de over heid gebruikt werden tegen de Napo- leonistische overheersing en later tegen liberale groeperingen, waardoor ze min of meer een politiek karakter kregen. Zo had het geheime genootschap Camorra m de 19e eeuw het bestuur van Napels vrijwel in handen. Zo vormt de Maffia op Sicilië ook zo'n geheim genootschap, waarvan de leden tot alle maatschappe lijke kringen behoren. Aanleiding bier toe gaf het feit dat Sicilië eeuwenlang onder invloed van Napels heeft gestaan en dat dit eiland een der achterlijkste gebieden binnen het Koninkrijk Italië vormt met veel sociale onrust en veel criminaliteit. De Maffia verleende haar leden in allerlei omstandigheden be scherming en maakte het mogelijk dat straffeloos vele misdaden konden worden gepleegd. Daar de Maffia een geheim genotoschap is bestaat er voorzover wij weten slechts weinig literatuur over. Wij kunnen u noemen: „Lewis. zwijg of sterf in de gesel der Maffia", Zuidhollandse Uitge- versTmj. prijs 18,90; Bresling, „De Maf- nabende, die er altijd naast schoot". 1190 UWe Wieken> Uithoorn, prijs

Soester Courant | 1972 | | pagina 4