dmv BUS voor is Bezigheden v V%'> normale gezondheid geniet, heeft er ook behoefte aan zijn krachten te ge bruiken en voelt zich daar voldaan en gelukkig bij. Vaak zelfs heeft hij of zij de neiging ook de „vrije tijd te vullen met hulp aan anderen of eigen lief hebberijen. Jammer genoeg wordt hier in niet altijd maat gehouden. Men komt van het een in het ander, tot men zich ingespannen voelt in een net van verplichtingen. Deze verplichtingen gaan zwaarder en zwaarder wegen; men kan er zich toch maar moeilijk aan onttrekken, om anderen niet te du peren of in de steek te laten. Dit rus teloze leven maakt nerveus en juist die nervositeit maakt nóg rustelozer. We vrezen steeds tekort te schieten, doen allerlei overbodige dingen, hollen waar het helemaal niet nodig is en werken ook op onze hele omgeving vermoeiend en enerverend. We kunnen gerust flink werken en het toch in kalmte doen. Gejaagdheid brengt aller lei kleine ongelukjes en onnodige toe standen met zich, die minstens even veel tijd «opeisen. Ook onze vrije tijd moeten, we niet dl te zeer willen opvul len. Er moet een zekere ruimte blijven voor dagen dat we ons eens wat min der flink voelen, dat zich onvoorziene dingen voordoen, dat iemand ons een kleine dienst vraagt of dat we eenvou dig behoefte hebben eens op adem te komen. Daarom is het ook prettiger als we wel een omgang hebben met enige goede vrienden, maar niet een zo uitgebreide kring van oppervlakkige kennissen, dat ons leven er op den duur helemaal door wordt opgeslokt. Zolang bezigheid welke dan ook een vreugde is, is het goed. Zodra het een drukkende belasting wordt, moeten wo ons af gaan vragen of we niet ergens overdrijvenof er, zonder schade, geen vereenvoudigingen mogelijk eijn dia ons leven verlichten en ons tot wat meer rust brengen. En natuurlijk blijft het feit bestaan dat de ene bezigheid onze inspanning meer waard is dan de andere. Vooral wanneer we niet alleen rekening houden met wat we voor het ogenblik het liefste doen, maar ook 't oog een beetje op de toekomst gericht willen houden. JETTY Een eenvoudig maar bijzonder charmant overhemdjurkje van soepel vallende wollen stof voor het voorjaar en de zomer. De rok is geplisseerd. (Model Michei Pelta) Wie wel eens grote moeilijkheden te verwerken heeft gehad, zal stellig on dervonden hebben dat in die tijd de noodzakelijkheid van het volbrengen van de gewone dagelijkse plichten een van de voornaamste steunpunten is ge weest, hoe moeilijk het in de aanvang misschien ook mag vallen. D&t zijn de omstandigheden, waarin we voelen dat arbeid een zegen kan zijn. Wie in de goede jaren van het leven staat en een Specerij" is niet alleen een aroma tisch, maar eveneens een romantisch woord. Waarom dan wel? Het woord is geladen met herinneringen aan ge heimzinnige tropische landen en eilan den, zoals: Java. Zanzibar, Ceylon en de Moiukken. Al honderden jaren gele den werden naar deze verre landen lange, moeizame en vooral ook avon tuurlijke tochten ondernomen, om er kostbare en welriekende planten - de specerijen - vandaan te halen. Eertijds werden specerijen zelfs tegen goud op gewogen, ja, er werden zelfs oorlogen voor ontketend. Rijkdom en macht werd erdoor opgebouwd en weer ver nietigd. Ook nu nog doen specerijen ons aan het Verre Oosten denken, maar ze zijn veel goedkoper, voor iedereen bereik baar èn betaalbaar geworden. Het ont dekken van nieuwe, opwindende recep ten en het smaakvolle kruiden van spij zen is daardoor tot een kunst gewor- den, die binnen ieders bereik ligt. Spe cerijen behoren tegenwoordig in iedere keuken: ze zijn al lang niet meer het privilege van bevoorrechte enkelingen. KRUID MET FANTASIE Wees niet bang voor een beetje vari atie in uw keuken. Met behulp van een ongekende keuze uit meer dan 120 verschillende kruiden, specerijen, krui denmengsels en kruidenzouten tovert u uit eenvoudige hapjes opwindende ge rechten. Maar denkt u er vooral aan: dat zekere „iets" wat een kostelijk ge recht kenmerkt bereikt u alleen maar door uw kruiden goed te doseren. U begint te experimenteren met een vleugje; uw familie en vrienden zullen al gauw te kennen geven of nw krui denkeuken op de goede weg is. Op een goede dag is de geraffineer de toepassing van specerijen en krui den voor u vanzelfsprekend geworden en zal men u benijden om het geheim van uw keuken. Bovendien heeft u de zekerheid dat het koken met kruiden ook werkelijk gezond is. BEHANDELING De geur van goede specerijen is een vergankelijke eigenschap, doordat de etherische oliën die het aroma bevat ten mettertijd vervluchtigen. Contro leer dus regelmatig de geur, het karak teristieke aroma van uw specerijen. Als ze aan smaak hebben verloren, kunt u ze beter vervangen. Beknibbel nooit op de prijs by aankoop van kruiden en kies het beste merk, bijv. McCormick. Deze kruiden zijn misschien iets duur der dan andere, minder bekende mer ken, maar ze blijven langer houdbaar, dank zij de moderne aromadichte ver pakking. Wie er interesse voor heeft kan bij McCormick, H. Barends N.V., Rijswijk (Z.H.) een kruidenlijst aanvragen, die men u graag gratis zal toezenden. Zo'n lijst is een uitstekende leidsman bij het experimenteren in de kunst van het kruiden. Uw fantasie wordt geprik keld en op eenvoudige manier zult ook u heel wat variatie in uw keuken kun nen brengen. We hebben het al meer gezegd, u al meer gewaarschuwd dat uw huisapo theek, dat handige en ook onmisbare kastje, een groot gevaar kan vormen voor het gezin. Bjj een onderzoek naar de inhoud van medicijnkastjes in Ham- burgse woningen kwam men tot de ont dekking, dat bijna de helft van de zich daarin bevindende medicamenten niet meer waren te gebruiken. Het bleken restjes van drankjes, pillen en poeders te zijn die door het lange staan of het op onjuiste wijze bewaren (niet goed afgesloten, te warm of te vochtig) be dorven waren. Zo'n medicijnkastje kan ook een waar „vergifkastje" betekenen voor uw kinderen als het niet behoorlijk bui ten handbereik is opgehangen. U kunt geregeld in de krant lezen dat kinde ren ziek zijn geworden en zelfs sterven door het spelen met en opeten van oude geneesmiddelen (bijv. slaaptablet ten) of gevaarlijke schoonmaakmidde len. Neem vandaag daarom nog een wijs besluit en gooi alle restanten van medi cijnen meteen weg. Als u eerlijk bij uzelf te rade gaat, zult u trouwens moeten bekennen dat het u een raadsel is waarom u er niet eerder afstand van hebt kunnen doen. Er zijn bovendien vast wel doosjes, potjes of flesjes bij waar geen etiket meer op zit en waarvan u niet eens meer weet waarvoor en bij welke gelegenheid dit geneesmiddel werd voorgeschreven. In plaats dat u ervan geneert als u het middel de een of andere dag op goed geluk af zou gaan innemen, zou u er wel eens vergiftigd door kunnen wor den. Juist in deze schoonmaaktijd kon het advies „alle restanten medicijnen weg te gooien" wel eens de beste schoonmaaktip zijn die u ooit hebt ge had. au „Homewear" als begrip is niet nieuw: onze ouders en grootouders droegen deze ochtend- en huiskleding reeds. Voor de dames heette zo'n kle dingstuk „peignoir", wat letterlijk kan worden vertaald als „ochtendjas voor dames". Deze ochtendjas werd over de pyjama gedragen en in dit decente tenue kon de vrouw eventueel de melk boer helpen en de postbode te woord staan. De heren, die wonderlijk ge noeg, nooit Voor de dag kwamen als de melkboer lelde, droegen 's mor gens en - bijvoorbeeld herstellend van een verkoudheid of andere ziekte óók wel overdag in intieme huiselijke kring - als homewear een sjamber- ling heeft ondergaan, die in geen enkel opzicht nostalgische gedachten aan vroeger oproept. links: Een zeer apart maxi-lang model in dirndl-look en een twee-delige combi natie met lange pantalon, homewear ivaarin men zich uit en thuis kan ver tonen en prettig voelen, midden: Deze beide young ladies mogen gezien worden in hun vlotte night- en home- dresses. De zittende jonge vrouw draagt een hooggesloten jasje in pull- overvorm, dat een vlot geheel vormt met de bijpassende pantalon. De ander draagt van deze combinatie een ele gantere uitvoering, die ook heel goed past bij een modebewuste vrouw van middelbare leeftijd, rechts: Dit aparte homewear-model kan zowel in huis als in de tuin dienst doen. Het empire-bovenstuk bevat ingebouwde cups, zodat het dragen van een knel lende beha overbodig is. Het modél ie gemaakt van milanoripp (katoen met rayon). Het is verkrijgbaar in de kleur stellingen oubergiiie-rose-otwirose, en blauw-turkoois-lila. Alle modéllen behoren tot de Schies- ser-S-line ibizhuüe homewear functioneel volkomen veran derd. We hebben veel meer vrije tijd gekregen en de „decente huiskleding", die de vrouw vroeger toch maar liefst zo gauw mogelijk verwisselde voor de gebruikelijke japon, heeft plaats ge maakt voor de zgn. homewear, char mante kledingstukken die eventueel de hele dag door kunnen worden gedra gen, en dan nog zowel binnen als bui ten. Er zijn zeer aparte maxi-lange-mo- dellen in dirndl-look. Een bonte druk in de vorm van weidebloempjes op een lichtrood fond wordt o.m. voor deze home-dress gebruikt. Voorts zijn er jeugdige lange jurken met ingewerkte witte dirndlblouses, welke met bor duursels zijn afgewerkt. Ook apart is een maxi-jurk met strakke taille en aangerimpelde rok met brede volant aan de zoom. Een verdere home-we- ar-serie heeft door het linnen-karakter van de stof (dacron-batist) een bijzon dere flair. In decente kleuren: concorde (blauwgrijs) en aster (oudrose) wor den vier verschillende modellen ge bracht. Voor jonge meisjes is hierbij een zgn overall met doorlopende rits. Hals en broekzoom zijn met broderie- kantjes afgewerkt, en een bijpassend rokje kan hierover worden geknoopt. Wie de foto's bekijkt zal merken dat de statige, stijve ochtendkleding van weleer een grondige gedaanteverwisse- loek, een lange kamerjas, die om het middel met een koord werd dicht- gesnoerd. 's Avonds werd de zgn. „coin-de-feu" aangetrokken, een kort huisjasje dat over pantalon en over hemd werd gedragen en als toppunt van huiselijkheid werd beschouwd. Vol gens de Grote Van Dale is het woord „sjamberloek" afkomstig van het Turkse „jamurlijk" en niet van het Engelse „chambercloak". Het vreem de is dat „jamurlijk" in Turkije regen jas betekent. Maar dit alles kunt u vergeten, we meenden alleen dat het wel interessant was er even op te wij zen dat het dragen van huiskleding niets nieuws is. Wel is de dracht van

Soester Courant | 1972 | | pagina 7