Gouden mannenkoor „Apollo won eerste prijs in Dieren Vrijdag 23 Juni 1972 50e jaargang no. 89 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 MEER KIIK- EN LUISTERGELD V.V.V.-nieuws Dokter J. (I Rip onderscheiden tijdens jaarvergadering Rode Kruis Geslaagd Gevonden voorwerpen Zendingsweek in Soest Afscheidsreceptie voor de heer A. F. T. Kloppenburg Slotuitvoering Bej aardenkoor Hulp aan vakantiegangers Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 3 3 3 Het oog gericht op vliegtuigkaperij en een machteloze V.N. Parachutisten zullen neerstrijken op liet K.P.S.-terrein 50ESTER((f)OüRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschjjnt iedere dinsdag en vrijdag Dat de kijk- en luistergelden verhoogd moeten worden ls o.i. alleszins begrij pelijk. Alles is de laatste jaren vrij sterk in prijs verhoogd, dus ook de kosten van radio en t.v. zijn gestegen. We betalen in Nederland nu 75,per jaar. Alleen in Italië en België is dat minder (f67,in de andere west-Euro- pese landen ls het, soms beduidend, meer. In de Skandinavische landen zelfs meer dan tweemaal zoveel. Hoe groot de verhoging moet worden is punt twee. Er was voor dit jaar reeds een verhoging gedacht tot 90,maar dat is, in verband met de op ander ge bied al zo gestegen kosten, niet doorge gaan. Het gevolg daarvan was dat de NOS, d.w.z. de gezamenlijke omroep verenigingen, op de uitzendingen een tekort lijdt van circa 56 miljoen. Nu zou de NOS zelf een verhoging willen tot ƒ140,maar de regering denkt aan een bedrag van 108,Vreemd genoeg wil ze daarvan ook een paar gulden ten goede doen komen aan de kranten in Nederland. De kijkers en luisteraars moeten dus tegelijk de kranten gaan subsidiëren, die ze helemaal niet wil len lezen en voor wier bestaan ze geen enkele interesse hebben. We achten het helpen met gemeenschapsgelden van al of niet noodlijdende kranten pricipieel onjuist. In de dagbladwereld zelf is maar al te zeer bekend, dat de steun die de laat ste paar jaar uit de STER-inkomsten aan kranten werd verstrekt niet zozeer de zwakstaanden werkelijk vooruit helpt doch de goedgaande kranten nog sterker maakt, waardoor de zwakkeren het nog moeilijker krijgen. Die financiële steun aan kranten is een lijdensgeschiedenis op zichzelf, waarvoor nauwelijks een goede verdeelsleutel ls te vinden. Men had veel ongenoegen en onjuiste be voordeling kunnen voorkomen wanneer er geen omroepreklame in het leven was geroepen. Doch we willen ons thans bepalen tot de kijk- en luistergelden. Er is uiter aard nogal oppositie tegen de gedachte verhoging* die voor vier jaar moet worden vastgesteld. Dat het de door de NOS gevraagde 140,zal worden kan dan ook wel als uitgesloten worden ge acht, hoewel de omroepen dit bedrag nog helemaal niet overdreven vinden. Er is nogal wat kritiek op de wijze waarop in Hilversum de gelden besteed worden. Men wijst op de haast lach wekkend hoge prijzen die quiz-deelne mers worden toebedeeld, op hoge gages voor artiesten en kostbare uitrustingen van shows en dergelijke. Maar dat zijn wel zeer subjektieve opmerkingen. De een kan cRe uitzending en de wijze van verzorging ervan mooi vinden, de ander vindt er niets aan en ziet het dus als geldverspilling. Zo objektief mogelijk beoordeeld kunnen we niet zeggen dat de Nederlandse t.v. op een bijzonder hoog peil staat, doch ook zeker niet als slecht aangemerkt mag worden. De verzuiling leidt natuurlijk tot een duurder apparaat dan bij konsentratie nodig zou zijn. Maar dat kunnen we moeilijk de omroep, de NOS, verwijten. Zo wil het Nederlandse volk het nu eenmaal. Met de versnippering zijn we zelfs nog niet aan het eind. Anderzijds brengt deze verbrokkeling toch ook een zeker konkurrentiegevoel teweeg tus sen de omroepverenigingen, waardoor ieder zijn best doet om zich zo goed mogelijk door zijn programma's te pre senteren. Of het een het ander opheft is wel de vraag. We hebben met onze wijze van omroepbestel nu eenmaal een duur ap- Het mannenkoor Apollo, dat dit jaar een halve eeuw bestaat, behaalde op een nationaal zangconcours te Dieren een eerste prijs. Het koor, dat uitkwam in de afdeling uitmuntendheid, zong onder leiding van de dirigent Gerard van de Schepop, het Magnificat van Jos Vranken, en een vierstemmige bewerking van de Skotse Trije. De jury, waarin o.a. Leo Pappenhelm, voormalig dirigent van het Gelders Or kest, zitting had, beloonde dit optreden met 345 punten. De volgende week treedt het mannen koor nog eens in Bilthoven op, en gaat daarna met vakantie tot half augustus. paraat geschapen, met diensten die el kaar vaak overlappen, met meer per soneel dan anders noodzakelijk zou zijn en zo nog enige faktoren. Maar met el kaar houden we deze wijze van werken in stand. En we moeten er dus geld voor over hebben. Als we de- tot nu toe verschuldigde 75 op de keper bekijken, dan moeten we toch erkennen, dat er ons veel voor ge boden wordt. Voor die 75,zitten we het jaar door urenlang naar vrij alge mene informatie te kijken, naar toneel, cabaret en andere voorstellingen, naar voor de liefhebbers boeiende voetbal en andere sportwedstrijden, zien we veel vaak te veel - films en horen we prachtige concerten. Er komt daarmee toch een stuk kuituur en informatie tot ons, waarvoor we bij lijfelijke aanwe zigheid in zalen of op velden honderden guldens meer kwijt geweest zouden zijn Goed, het genot ervan via de t.v. of ra dio is dan wel minder, doch de kosten ook. Als we van tiert t.v.-programma''s in het jaar - en dat aantal halen we zeker wel - werkelijk genoten hebben, dan mogen we nog zeggen dat dit voor die 75,- gulden niet te duur geweest is. Dat het langzamerhand niet meer voor datzelfde bedrag kan is, gezien de stij ging van de lonen en kosten, toch wel begrijpelijk. Ieder kan nagaan met welk percentage zijn inkomen de laatste vier jaar is gestegen. Het zou natuurlijk zijn als de omroepgelden met eenzelfde per centage omhoog gingen. En dan komen we zo ongeveer op dat bedrag van 108 Wat de regering wil voorstellen, al denkt die daarbij dan ook nog aan wat steun voor de kranten, hetgeen we on juist achten. Willen we met de t.v.-pro- gramma's niet achteruit gaan - hetgeen ze bepaald niet kunnen verdragen - dan moeten we ook daarvoor wat meer gaan betalen. Aan nóg meer produkties uit andere landen en oude films hebben we bepaald geen behoefte. Daar worden we' al te veel door teleurgesteld. Gratis-folders worden niet vaak meer verstrekt, wij hebben U dit, jammer genoeg, al eerder moeten vertellen. Des tp verheugender is bet, wanneer werke lijk eens een aanbieding „voor niets" kan worden aangekondigd. De Vereniging Veilig Verkeer Neder land bracht ons de Ë-8 informatie, een belangrijk vouwblaadje voor de auto mobilisten. Iedere autobezitter moet het beslist komen halen en wanneer hij zich daarmede ook nog aan de adviezen houdt, beantwoordt deze uitgave aan het gestelde doel. Minder ongelukken door beter inzicht in de verkeerssitua ties! Wie het hogerop in de kunst wil zoeken, zal ongetwijfeld een speurtocht onder nemen langs de bomen van het Holland Festival-bos. Aan deze takken vindt U Opera, Theater, Concert, Ballet en an dere evenementen hangen. Deze verzameling is te boek gesteld in een beknopt programma-gidsje. En, wat een geluk, ook deze uitgave kunt U zonder cr een cent voor te be talen, bij ons aan de balie verkrijgen. In het Expositiegebouw N.Z. Voorburg wal 345, tussen Dam en Spui in Am sterdam wordt tot september een ver koopexpositie gehouden van Russische kunst en kunstnijverheid. Hiermede wordt de 300-stc geboortedag herdacht van de timmerman-czaar Peter, die een tijdlang in Zaandam verbleef. Gegevens over deze tentoonstelling vindt U in een vouwblaadje, dat ook weer kosteloos kan worden verstrekt. Niet gratis is de aanstaande Jeugdshow in het Openluchtlheater in Soest op woensdagmiddag. 28 juni, aanvang 14.00 uur. Voor deze fijne middag betaalt ie der kind maar 0,50. Nou dat is toch ook bijna voor niets, wanneer je be denkt dat er zoveel leuks te beleven valt. Deze woensdagmiddag dus vrijhouden voor het Openluchttheater, er is plaats voor een heleboel kinderen! Tjjdens de jaarvergadering van de afdeling Soest van het Rode Kruis, dinsdag avond in Hotel v. d. Brink, huldigde de voorzitster, mevrouw J. Stigter, dokter J. C. Rip en overhandigde zij hem de gesp, die behoort bij het twintigjarig be stuurslidmaatschap. „Twee jaar te laat weliswaar", zei mevrouw Stigter, maar daar stond tegenover, dat de medaille voor 10 jaar trouwe dienst indertijd één jaar te vroeg was uitgereikt. Slechts zes leden woonden de vergade ring bij waarin verslag werd gedaan over het jaar 1971. Het aantal leden steeg tot ruim 2600, ongeveer 7 °h van de bevolking; het aantal donors van 776 tot 903. De geld inzameling bracht in dat. jaar 13.501,—, wat 250,lager was dan in 1970. De secretaris betreurde het dat aan collec tanten toegezegde giften niet werden overgemaakt. Het resultaat van de col lecte vond hij des temeer teleurstellend omdat. Soest „steeds meer uitbreidt en het inwonerstal toeneemt. Zes chronische patiënten konden op kosten van de afdeling de vakantie- boottocht meemaken; dit jaar zullen het er 17 zijn. Er werd ruim 42 liter moedermelk in gezameld, 10 liter meer dan het jaar er voor. Acht dames deden het afgelopen jaar welfare-werk. Er werd een nieuwe afdeling voor opgericht, waarvoor 30 dames een cursus volgden, die in okto ber wordt afgesloten. De dames krijgen dan een bewijs van geoefend vrijwillig ster. Over de lectuurinzamcling was men te vreden. De totalen stegen; 2028 boeken dat is 534 meer dan in 1970 en 6.089 kg tijdschriften, 580 kg meer. Voor Soester- berg waren deze aantallen 763 boeken en 739 kg tijdschriften. Secretaris Bergema becijferde, dat voor 20 nieuwe colonne-leden tien mille ge ïnvesteerd zal moeten worden aan uni formen en complete uitrusting. De colonne, die o.l.v. dokter P. Walter slaat, telt 37 leden. Zeven cursisten slaagden voor bet EHBO-diploma; ze ven leden slaagden voor de ambulance- cursus ter bemanning van de 9 Rode- Kruis ambulances, die langs de snelwe gen zijn gestationeerd. De colonne Soest deed 26 keer dienst, op de post Hoevelaken. In de provincie moest men uitrukken voor 108 verkeers ongevallen met 164 slachtoffers waarvan 6 doden. Eén lid volgt de EHBO-cursus voor kader-instrecteur, twee leden hiel pen bij de verhuizing van een zieken huis in Haarlem. Het batig saldo was bijna 4400,het kapitaal nu 52.000,De achterstand in de contributie-inning was geheel weggewerkt, zo bleek uit het jaarver slag van de penningmeester, de heer P. J. v. d. Breemer. Van een hoera- dan de inkomsten, waardoor de reserves omdat de uitgaven sterker zullen stijgen stemming kon echter geen sprake zijn, zullen moeten worden aangesproken. De voorzitster bracht dank aan mevr. Beens voor het leiden van de EHBO- cursus en aan het echtpaar Groot voor het werk aan de colonne besteed. De afdeling bad verder initiatieven ge nomen om in 1973 door Soest weer een bootontvangst te laten organiseren als slot van de tocht met chronische patiën ten. Aan de Pedagogische Academie St. Ag- nes te Amersfoort slaagden voor het examen volledig bevoegd onderwijzeres onze plaatsgenoten de dames A. Schalkx, A. Taris en T. Vugts. De navolgende voorwerpen werden op het politicbureau als gevonden aangege ven: portemonnaie met inhoud, jack, fietstas, engels leerboek, dubbele fiets tas, kinderjasje, zilveren ringetje, 3 bandenqfnemers met fietssleutel en een gereedschapstrommeltje. Betreffende de ze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, var 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Het Evangelisch centrum „In de Ruim te" te Soest zet haar poorten wijd open voor belangstellenden uit het Gooi- en Eemlandgebied voor -de zendingsweek, die a.s. zondagmiddag begint. Zendelingen uit Azië, Afrika, Zuid- Amerika en Europa spreken over de grote opdracht in deze moderne tijd! De hoofdsprekers zijn Jan Sjoerd Pas terkamp, die in Australisch Nieuw- Guinea" in tot nog toe onbereikte stam men heeft gewerkt en van zijn ervarin gen zal vertellen. Jan Buit uit Zaire (het voormalige Congo) heeft de kracht van God ervaren in de bevrijding van toverdokters en spiritisch gebonden mensen. Joeky de Wolf werkt reeds jaren in de verafgelegen dorpen van Thailand, ter wijl Don Stephens de Europese Direc teur is van het snel groeiende werk van „Youth with a Mission". Zij slaan voor de gigantische aktie om alle toe risten en spelers te bereiken met het evangelie tijdens de komende Olympi sche Spelen in München. Hoor deze dynamische Amerikaanse evangelist! De wereldreizigster Corrie ten Boom, die in meer dan 60 landen als „evange- liste par excellence" heeft gewerkt, zal haar 80ste verjaardag temidden van haar zendingsvrienden gedenken. Tenslotte zullen niet minder dan 5 jonge zendelingen vanuit „In de Ruimte" wor den ingezegend voor hun zendingstaak. Mej. Iiïge Leenhouts vertrekt reeds op 1 juli als „linguiste" naar Nigeria om na een laatste training haar werk aan te vangen in één van de stammen van de Ivoorkust, die in z'n geheel nog anal- phabeet is. De Wycliffe Bijbelvertalers, waarmee zij zal werken, hebben als doel elke stam de Bijbel in hun eigen taal te geven. De heer Rob Rullmann wordt met de W.E.K. (Wereld Evangelisatie Kruis tocht) uitgezonden als technicus naar Yemen in Zuid-Arabië. evenals mej. Ini Vegter, die als onderwijzeres-evangeliste in hetzelfde teamverband naar Yemen hoopt te vertrekken. Tenslotte zullen de heer en mevr. En gels uitgezonden worden om te arheiden in de krottenwijken van Caracas in Ve nezuela. De algehele leiding van deze zendings week berust bij evangelist H. H. ter Welle, die de directeur is van Vormings centrum „In de Ruimte". Mej. Lobby van Altena heeft de leiding van dc sa menzang. alsmede van het „In de Ruim- te"-jeugdkoor. Belangstellenden zijn hartelijk welkom en men zie voor nauwkeurige gegevens de advertentie in dit blad. Op 29 juni a.s. zal de heer A. F. T. Kloppenburg afscheid nemen als hoofd van de St. Bonifaciusschool. Na ruim 30 jaar zal dan de afsluiting van zijn loopbaan als onderwijzer in Soest gekomen zijn wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hoewel de heer Kloppenburg het ac cent van dit afscheid wil leggen bij de jeugd en er gedurende die dag diverse festiviteiten plaatsvinden, wordt, de dag besloten met een receptie welke uit tWee delen zal bestaan. Van 17 tot 18 uur vindt het officiële gedeelte plaats, waarbij o.m. aanwezig zullen zijn vertegenwoordigers uit on derwijskringen, schoolbestuur en van de overheid. In aansluiting daarop zal van 18 tot 18.30 uur gelegenheid worden geboden aan de ouders van leerlingen en oud leerlingen om afscheid van de heer Kloppenburg te nemen. Dë afscheisrécëptië zal worden gehou den in de zaal Noord van het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Eventuele bijdragen voor het afscheids cadeau kunnen worden overgemaakt op giro nummer 212775 van de Raiffeisen- bank te Soest, t.n.v. de Oudervereniging Soest. Een zestigtal belangstellenden woonden dinsdagmiddag in het gebouw Eltheto de laatste uitvoering van dit seizoen van het bejaardenkoor bij. Onder lei ding van de dirigent, de heer C. F. v. Vliet en met pianobegeleiding van mevr. v. d. Heuvel werden vele bekende liederen op een voortreffelijke wijze ten gehore gebracht. Het koor heeft in het half jaar dat het nu bestaat een frapant goed peil gebracht. Een dank baar applaus onderstreepte de waarde ring voor deze uitvoering. Het optreden van het zangkoor werd gecombineerd met de laatste gymna stiekles van het seizoen. Hier voerde mevr. H. Bruins de scepter en zoals steeds werd aan alle oefeningen met grote animo meegedaan. Aan het eind van de middag kregen mevr. Bruins en mevr. Selter bloemen aangeboden namens de gymnastiekcur- sisten en mevr. Hoek namens de zang koorleden. Ook de heer Van Vliet, die naast dirigent een onderhoudend ver teller bleek te zijn, ontving een attentie. Namens het bestuur van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaarden- werk Soest waren op deze slotmiddag aanwezig mevr. A. Nagtegaal-Bijlsma en de heren I-I. Kempers en J. Jacet. De bejaardensocieteit Soesterberg werd vertegenwoordigd door mevr. Willem- sen. 5 September worden de beide activi teiten weer hervat. Vakantiegangers, die regelmatig hulp ontvangen van een kruis-vereniging kunnen deze verpleeghulp - in overleg met huisarts en wijkverpleegster en in overeenstemming met plaatselijke rege lingen - ook verkrijgen op het vakantie adres. Dit kan b.v. hot geval zijn voor het geven van injecties. De behandelend arts dient clan de vakantieganger een briefje met enige gegevens mee te ge ven. Wanneer iemand met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan, in dien nodig, op vertoon van de lidmaat schapskaart van een kruisvereniging, ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een zogenaamd „noodlidmaatschap" moeten worden aan gegaan. Buitenlanders, die in ons land hun va kantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. Deze patiënten dienen even wel eerst een arts ter plaatse te con sulteren. Hij kan de patiënt' zo nodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. Het protest van de piloten tegen de vliegtuigkapingen is goed te begrijpen. Niet alleen nemen ze in aantal toe - dit jaar zijn er al bijna dertig gepleegd - maar ze worden ook hoe langer hoe gevaarlijker: twee piloten zijn erbij ge sneuveld sinds januari. Er is een duide lijke „escalatie" die er onherroepelijk toe zal leiden dat op een gegeven mo ment een heel toestel met passagiers en al vergaat door toedoen van een kaper. Trouwens, wanneer we het bloedige drama op de luchthaven Lod erbij reke nen willen zijn er al passagiers gesneu veld - en 't had voorkomen kunnen wor den als er beter gewaakt werd tegen vliegtuigkapingen zodat de bewapende manne niet aan boord hadden kunnen komen. Dus hebben de piloten een dag gestaakt, tamelijk algemeen. Tot last van luchtreizigers en tot schade van de luchtvaartmaatschappijen. Die luchtvaartbedrijven dragen ook wel een deel van de schuld. Onder hun ver antwoordelijkheid woi'den tenslotte de veiligheidsmaatregelen al dan niet vol doende getroffen. Maar de proteststa king richtte zich voornamelijk tegen het achterwege blijven van degelijke inter nationale rechtsregels die aspirant- vliegtuigkapers zich wel 2 keer laat be denken voor ze hun daad plegen. In den beginne was daarvoor weinig aanleiding. De eerste hausse in vliegtuig kaperij was in 1960 en 1961: voorname lijk toestellen die gedwongen werden vanuit de V.S. naar Cuba te vliegen, waar de kaper uit kon stappen, poli tiek asiel kreeg en het vliegtuig kon nawuiven als het ietewat vertraagd zijn route vervolgde. Flet aspekt van politiek asiel maakte het een beetje moeilijk er rechtzaken van te maken, temeer omdat het poli tiek asiel misschien een beetje mis plaatst was maar wel goede propaganda voor Castro die hij gaarne inkasseerde. Uiteindelijk is in dit soort kapingen de klad gekomen vooral omdat ieder die zo nodig naar Cuba wilde daar vrij mak kelijk heen kon vliegen. Opzichtiger werd het toen na Cuba Algerië het reisdoel werd van deze ka pers, die daar soms werden ontvangen met gróóts eerbetoon. Nu is Algerië niet bepaald een land dat zich als eerste ge roepen kon voelen om dergelijke kapers te bestraffen: de eigen politieke praktijk is enige malen gepleegd met vliegtuig kapingen, o.a. de gevangenneming van de Kongolese leider Tsjombe. De Arabische landen hebben er een ge woonte van gemaakt vliegtuigkapingen te prijzen in de Palestijnse verzetsorga nisaties, die niet veel andere mogelijk heden hebben om zich te onderscheiden. Ook daar is dus niet vee! lust om met de wet in de hand streng on te treden tegen dit soort vergrijpen. Het ongeluk is alleen dat op de tamelijk onschuldige kapingen van dit genre een reeks an dere is gevolgd. Wie ziet dat het alle maal zo makkelijk kan voelt de verlei ding in zich opkomen het ook eens te proberen. En vervolgens kwam de vliegtuigkaperij in zwang waarbij grote bedragen aan geld werden afgeperst, niet alleen in intern Amerikas verkeer, maar ook bij kaperijen met bestemming Algerië. En nog altijd is het aantal vliegtuigka pers dat na slagen van hun opzet een enigermate passende straf heeft, ont vangen zeer gering. Zelfs de Ameri kaanse soldaat, een deserteur uit Viet nam. die zich naar Italië liet vliegen kreeg daar niet meer dan een symbo lisch vonnis. Kortom, niets gebeurt dat de vliegtuigkaperij kan remmen. Zelfs het beste kontrolesysteem kan niet. on feilbaar ziin. als men niet enorme tijden op de luchthavens eraan besteed zodat de snelheid van het luchttransport een fiktie wordt. De enige manier om de animo tot kapen in te dammen is een internationale overeenkomst dat geen land pen kaper opneemt, maar hem onverwijld terug stuurt naar het land van herkomst om veroordeeld te worden. Met deze eis hebben de pilotenorgani- saties de V.N. benaderd, een niet on logisch adres. Maar daar heeft men niet zo veel macht om dergelijke rege lingen tot stand te brengen onder nor male omstandigheden, laat staan dat. men zelfs maar kan hopen op resultaat als tal van landen om politieke redenen wegeren tegen vliegtuigkapingen op treden. Zelfs toch bepaald wel overtui gende demonstraties als die van piloten kunnen aan deze machteloosheid van de Ver. Naties niet veel veranderen. KANTMAN. Dinsdagavond 27 juni a.s. zullen drie parachutisten neerdalen op het terrein van KPS, waar om zeven uur de voet balwedstrijd tussen de oud-internatio nals en een streekelftal van spelers uit Baarn, Soest en Spakenburg zal worden gespeeld. Een van deze parachutisten zal met de speelbal midden op het terrein landen. Als het weer het toelaat zal het aantal parachutisten groter zijn. Scheidsrechter voor bovenstaande wed strijd is de heer J. van Delft. Als grens rechters zullen fungeren de heren J. F. H. Hulshuijzen en N. den Duik. Om zes uur vindt een voorwedstrijd plaats tussen een team van KPS en het personeelselftal van Gazelle uit Dieren. Het terrein is gelegen aan dfc Biltsewef nabij het Paleis Soestdijk.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1