BECKER Met ons huis op vakantie AD MAASWINKEL de fantastische keuken kfs>. Veel belangstelling bij heropening Slagerij Du wel f. De caravan, de moderne vorm van vakantiegenot, vol luxe en comfort Komt U eens langs bij SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155-8009 Rapport van Artishock over de voortzetting van het Sociaal Cultureel Centrum Frans Bosman N.V. gun uw kleding de "beste behandeling die er is heeft u wel eens haast binnen één uur gratis super ^cleaner S.E.C.-honkbal S.E.C. 1 kwam. zag en overwon Geslaagd Na aanrijding doorgereden Jeugdige jagers Zwemmen voor gehandicapten UIT DE HOGE- SCHOOI, VAN DF WETENSCHAP Zoef stof Dai'inonderzoeker Vrijdag 23 Juni 1972 „Eerlijk gezegd vindt ik de caravan de meeat Ideale behuizing voor vakantie. Ik gebruik mijn caravan nu reeds drie jaar, ben er mee naar Frankrijk, Italië en Spanje geweest en heb met mijn gezin de kosten er al ruimschoots uit", zo luidde het enthousiaste kommentaar van een caravangebruiker op onze vraag hoe hem zijn vakantie met een rijdend zomerhuisje beviel. Deze vraag hebben wij op onze onder zoekingstocht aan verschillende kam peerwagengebruikers gesteld en over het algemeen kregen we soortgelijke antwoorden. Wel hoorden we ook de opmerking, dat de caravan toch niet die luxe en komfort kon bieden van een goed restaurant of hotel en dat het rijden met zo'n aanhanger eerst moest wennen en zo meer, maar de algemene indruk die wij kregen was toch wel, dat de caravan In een behoefte voor ziet en vele autobezitters in de gele genheid stelt geheel self-supporting hun vakantie door te brengen, waarbij het mogelijk ls volop van de natuur te genieten, je er steeds middenin te be vinden met veel komfort en luxe. Wij hebben het niet gelaten bij de meningen van de caravanbezitters, maar zijn ook ons licht gaan opsteken bij de fabrikanten en importeurs in ons land. Hier kregen we de gelegen heid een overzicht te krijgen van alles wat er op dit gebied wordt gepresen teerd en dat overtref onze stoutste ver wachtingen. Men treft caravans in di verse prijzen en verschillende uitvoe ringen, variërend in gerief. Wie werkelijk tevreden wil zijn over zijn caravan, doet er goed aan alvo rens zich er een aan te schaffen, een liistje op te stellen met de eisen die hij stelt. Wanneer hij zich dan zo'n rij dend huis aanschaft, weet hij zeker, dat het aan bepaalde voorwaarden zal voldoen. Op onze reis langs de fabrikanten en importeurs zagen wij zoveel, dat het ondoenlijk zou zijn een komplete op somming te geven. Wij willen vol staan met een algemeen beeld. geeft u méér muzikaal genot met Avora Hammond Lindbergh Philicorda Solina Viscount Hoge inruil Vraagt naar onze kredietservice BECKER - Slotlaan 161 - Zeist Telefoon 03404 - 14439 - 17744 Klein- en Stijlmeubelfabriek DEN BLÏEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 - 3991 - 4550 Showroom dagelijks geopend van 9 tot 6 uur. 's Zaterdags van 10 tot 5 uur. Gewoekerd met de ruimte Al deze caravans, ongeacht het feit of ze van Nederlands of buitenlands fa brikaat zijn, tonen ons hoe op fantas tisch ekonomische wijze met de kleine beschikbaare ruimte is gewoekerd en hoe men kans ziet, er alles op een re delijk manier in te verwerken door in klapbaar of inzinkbaar maken van an dere delen. Onze grote bewondering werd echter afgedwongen door de prijzen. De kos ten van zo'n luxe carvan worden nogal hoog geschat. Het bleek ons, dat men de kosten van een middenklascaravan er na enkele vakanties uit heeft, alleen al aan hotelkosten, waarbij het gerief en gemak er nog bovenop komen. milmö (Ook op zaterdag geopend). De caravan is het vakantiemedium bij uitstek, hetgeen blijkt uit het steeds groter wordende aantal rijdende huis jes in ons land, maar ook aan de enorme vlucht die deze wagens in het buitenland nemen. De caravan is aan een glorietocht bezig, tot heil van een groot deel van het vakantiegenietend publiek. De kunstenaarsvereniging Artishock stelde een rapport samen, dat in de eerste plaats ten doel heeft om zo spoedig mogelijk tot een principe-uitspraak van de subsidiegevers, in casu de gemeente Soest te komen of zij bereid zjjn het sociaal cultureel centrum te continueren en dus aanzienlijk ruimer te subsidiëren. St. Jozefgesticht Sociaal Cutureel Centrum In 1970 werd het St. Jozefgesticht door het gemeentebestuur bestemd tot soci aal cultureel centrum. Daarheen was in 1969 de in 1967 opgerichte kunstenaars vereniging Artishock verhuisd, toen het café „De Gouden Ploeg", waar zij hun eerste onderkomen vonden, werd geslo- i ten. j Het St. Jozef gesticht was sterk ver waarloosd en zowel de kunstenaarsvere niging als de gemeente verrichtten werkzaamheden om het op te knappen. Desondanks blijft het onderhoud van het gebouw nog steeds zorgen baren. Het gebouw blijft overigens in een grote behoefte te voorzien. De tentoon stellingen zijn succesvol, zo ook de film voorstellingen, het poppentheater, de kamermuziek, litteraire avonden en play-in's. De diversiteit van het creatieviteits- werk neemt toe en het aantal lesuren omvat nu 75 uur per week. De aanstelling van een vaste staf wordt door het bestuur van Artishock als een onontkoombare noodzakelijkheid erva ren. In 1971 vonden hierover reeds de Ideaal kamperen Voor bescheiden beurzen en de mensen die niet zulke hoge eisen stellen, zijn er diverse prachtige kampeeraanhang- wagens in de handel. Er zijn er, waar bij de wagen het onderstuk van de tent vormt, dus waarbij het bovendeel uit tentzeil bestaat. Op die manier zet ten we in minder dan geen tijd een leuk en handig huisje op. In de zijwanden van de aanhanger, die de basis van uw kampeerkuisje vormt, bevinden zich kastjes, waarin allerlei gerief. Voorts bieden dergelijke wa gens slaapplaatsen aan drie volwassen personen of twee volwassen personen met twee kinderen. Ieder ligt keurig op luchtbedden, maar toch is een der gelijke manier van vakantiepassering naar onze mening meer geschikt voor jonge mensen, aangezien we hier nog te maken hebben met een veredelde manier van kamperen. Inderdaad is dit verre te prefereren boven een ge wone tent, maar zij beschikken toch nog niet over die luxe en Komfort die we in andere duurdere wagens aan treffen. De fabrikanten kunnen u verder wa gens in alle denkbare typen bieden, langzaam van het hiervoor behandelde type oplopend in luxe en komfort. Van alle gemakken voorzien De ideale wagen kan ook voor u be schikbaar zijn. Dat is een caravan, die de bezitter zoveel luxe en komfort biedt als menigeen niet in zijn norma le woning heeft. Aan alles is gedacht. Wanneer we door de deur binnenko men, vinden we daar eerst een rooster om onze voeten te vegen. Een water closet. een komplette keuken met gas stellen op butagas, stromend water, kastjes boven de aanrecht met alle gerei keurig schokvrij opgeborgen. De aanrecht is uitschuifbaar, waar door bij het doen van de vaat meer ruimte beschikbaar komt. Voorts is de wagen modern en schitterend ingericht met slaapplaatsen voor vijf volwasse nen. alles keurig op bedden met pull- manvering. die overdag als zitplaatsen dienst doen. Bulsverllchting door de gehele wagen en een televisie-ont vanger. alles werkend op de normale autobatterij. Gelegenheid voor elek trisch scheren, kortom alles wat we ons kunnen wensen. Er zijn zelfs firma's die wagens leve ren met warm en koud stromend wa ter, en Ingebouwd bad. Juweeltjes om te zien en om te bezitten. In alle wagens treffen we voldoende kasten aan, zowel hang, als legkasten. ELECTROTECHNISCHBUREAU Verkoop - Radio - .T.V. - Service Dealer van: B en O, Blaupunkt, Philips.^ Nordmende, Akai, Sony en Nauonal Verkoop: Soesterbetglestraat 20a Telefoon .7253 Serviceplaats: Birkslraat 48 Telefoon 3367-8978 eerste besprekingen met de gemeente plaats. De activiteiten in 1972 stellen in middels eisen aan het bestuur, waaraan niet langer kan worden voldaan. Het aanstellen van een vaste staf is, zo zegt het rapport, nu beslist noodzakelijk ge worden. Organisatievorm Artishock werd in 1967 opgericht. Het aantal leden bedroeg eind 1968 zevenen vijftig; het bestuur telde toen 5 leden. In de jaren 1969 tot 1971 groeide het aantal leden tot 170 en namen 320 per sonen deel aan de diverse cursussen. Het aantal gehonoreerde medewerkers was in 1971: 27 docenten, 1 conciërge, 1 parttime cursusleider en 1 parttime ad ministratieve kracht. Het bestuur was inmiddels uitgebreid tot 7 man. Het aantal leden bedroeg medio 1972 204, het aantal cursisten 410. Er werden 8 werkgroepen gevormd: de tentoonstellingscommissie, de werkgroep kamermuziek, de werkgroep cursuscom missie, de sociëteitscommissiede werk groep literaire avonden, de filmclub, de werkgroep poppentheater en de werk groep ad hoe. Het bestuur heeft derhalve haar speci fieke taken, een coördinerende en bege leidende taak t.a.v. de werkgroepen, en een uitvoerende taak t.a.v. het creativi- teitswerk. Verder beheert zij het ge bouw. De activiteiten van dc vereniging zijn sterk naar buiten gericht, d.w.z. op dc burgerij en op het plaatselijk gebeuren. Het lidmaatschap zelf, uitgezonderd de sociëteit, kent nauwelijks privileges. Ac tieve ledenwerving is nooit gepleegd, toch is er sprake van een gestage groei. Dat de opstelling van de vereniging in spirerend werkt blijkt o.m. uit de tot stankoming van de Wereldwinkel, de Kinderboerderij en de Soester Orkest Vereniging. De aanvankelijke initiatie ven hiertoe zijn terug te voeren op ac tiviteiten en of faciliteiten van de vere niging. Verder heeft Artishock haar aandeel geleverd in de tot stand koming van de vereniging de Soester Gemeen schap en de gemeentelijke commissie Culturele Zaken. Ook bij het plan „Stadspark" is Artishock betrokken. Samenvattend wordt gesteld, dat de vereniging op een breed terrein heeft trachten mee te werken aan een stuk welzijnsbevoredrlng in de gemeente. Faciliteiten van het gemeentebestuur Het rapport zegt dat gedurende het be staan van dc kunstenaarsvereniging het gemeentelijk cultuurbeleid zich voorna melijk heeft gekenmerkt door een af wachtende houding. Nu na twee Jaar gebleken ls dat een sociaal cultureel centrum recht van beslaan heeft, aldus het rapport, zal het gemeentebestuur bereid moeten zijn om de consequenties van het raadsbesluit van mei 1970 te aanvaarden en ruimere financiële steun moeten geven. Dat het funktioneren van het centrum mede afhankelijk is van de financiële steun van het gemeentebestuur is evi dent, vindt rnen. Tot nu toe heeft het gemeentebestuur de volgende faciliteiten verleend: het beschikbaar stellen van het St. Jozef gesticht, het verlenen van subsidies ter bestrijding van een deel van de kosten verbonden aan de tentoonstellingen, ka merconcerten en de kunstmarkt, het verlenen van subsidie voor het creativi- teitswerk overeenkomstig de voorwaar den zoals deze door het ministerie van bdr gezellig Telefoon 02155-8252 REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 CRM zijn vastgesteld, zijnde 50% van de personeelslasten, het verstrekken van een lening van 10.000,a 8 met 'n looptijd van 5 jaar en de uitbreiding van de verwarmingsinstallatie en de re paratie van het dak. Het bestuur van de kunstenaarsvereni ging meent dat de volgende vijf aan vullende faciliteiten per heden beslist noodzakelijk zijn: 1. aanstelling van een vaste staf, bestaande uit een geschoolde inhoudelijk-zakelijk leider, 2. een con- ciërge-onderhoudsman, en een parttime administratieve kracht; 2. een éénmalige subsidie van ƒ30.000,- ter aanvulling en verbetering van de outillage c.q. inventaris; 3. een extra subsidie ad ƒ6.781,88 ter dekking van het tekort van het jaar 1971; 4. verbetering van het interieur van het gebouw; 5. verlening van een jaarlijks subsidie budget t.b.v. culturele activiteiten. Het rapport stelt dat deze aanvullingen noodzakelijk zijn om het centrum te kunnen voortzetten. magie cleaning van super cleaner is een weldaad voor al uw kledingl perfekt gereinigd, stuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd <SP ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wij halen en bezorgen pioniers in.textielreiniging koningsweg 16 en koninglnnelaan 42 Het eerste van SEC-honkbal speelde het afgelopen weekend twee wedstrijden tegen Alcides uit Meppel. Het team, onder deskundige leiding van coach Le- roy, wist het hoger geplaatste Alcides tot tweemaal toe te verrassen met een 17-3 en een 14-7 overwinning. In beide wedstrijden was het SEC die keer op keer het initiatief nam, en met korte slagen het binnenveld van Alci des danig in verwarring bracht.. In de thuiswedstrijd had SEC aan 7 in- nings voldoende en bracht, alleen al in de eerste inning 8 mensen over de plaat en waren er 4 honkslagen gesla gen. Alcides kreeg zelf geen enkele kans te gen de goed werpende R. Waterreus en het praktisch foutloos spelende binnen veld. Van de tweede tot de vijfde in ning breidde SEC zijn voorsprong uit tot 10-1. De stormaanvallen van de le inning leken een beetje geluwd, dit me de door een zich herstellende Alcides. Met de vijfde inning begon de slagma chine van SEC weer op toeren te ko men en met een aantal fikse dreunen en zelfs een tweehonkslag van T. Kell- ner, bracht men 7 spelers veilig over de thuisplaat. Alcides probeerde wel het een en ander aan deze stand te doen, doch meer dan twee punten konden zij niet scoren. De einduitslag van 17-3 was verdiend. De dag daarop vertrok het team naar Meppel voor de returnwedstrijd. Ieder een was er van overtuigd dat ook deze wedstrijd gewonnen zou worden, al zou de overwinning wat minder soepel tot stand komen dan de wedstrijd van za terdag. Tot en met de derde inning zag. men ongeveer twee gelijk opgaande teams. Met de stand 4-4 ging men de vierde inning in. In deze inning zou het team de basis leggen voor de overwinning. Met een tweehonkslag en enkele wijd- ballen van een controle verliezende werper van Alcides, bracht men de stand op 7-4. In de tweede helft van de vierde en ln de vijfde inning kreeg Alcides bij SEC geen been aan de grond. SEC bouwde evenwel vol ijver aan zijn uitbreiding van de voorsprong. In de zesde en ze vende inning herstelde Alcides zich enigzins, doch dit herstel gold evenwel niet voor de slagploeg, waardoor zij het initiatief ln de wedstrijd voorgoed kwijt waren. Hoewel er nu twee innings meer gespeeld moest worden dan zaterdag, bleek dit voor het team geen enkel be zwaar. Met enkele honkslagen en we derom een tweehonkslag van M. Wigt- man, bracht men de einduitslag op 14-7. Met deze beide overwinningen herstelde SEC zijn positie in de derde klasse lan delijk danig, maar aansluiting bij de kop zal evenwel niet meer haalbaar zijn. Voorlopig zal het team de komen de drie weken niet meer op het veld aantreden, vanwege de vakantiestop. Ook de jeugd van SEC-honkbal speelde dit afgelopen weekend volop. De MCB speelde twee wedstrijden tegen HMS en Utrecht Hitters. Beide wedstrij den werden evenwel verloren. Zij ble ken gewoon niet opgewassen tegen deze teams. De beslissing in beide wedstrij den viel al vrij vroeg. Tegen HMS al in de eerste inning door een homerun en enkele honkslagen en in de wedstrijd tegen Utrecht Hitters in de tweede inning. A.s. weekend staan de volgende wed strijden op het programma: zaterdag speelt het tweede thuis tegen Dom. Dodgers, aanvang 13.30 uur; eveneens speelt het MCB-team die middag om 16.00 uur thuis tegen ORWO-HCAW. De enige uitwedstrijd speelt de Blee- sing zaterdag tegen UW, aanvang 11.00 uur. ia t- Aan de R.K. Technische School „Niek Savio" te Amersfoort slaagden voor de afdeling met aal bewerken onze plaats genoten G. M. Egbers, J. B. Reinsma, A. G. Schuurhannes en J. M. Roelofs; voor de afdeling timmeren A. J. van den Born, H. C. M. de Knegt en C. J. B. A. van Dijk; voor de afdeling auto techniek M. J. v. d. Heuvel; voor de afdeling elektrotechniek J. H. Spijker, B. Tap en O. C. Hooft. Vorige week vrijdagnacht werd een op de Weegbreestraat geparkeerde bus van de firma Tensen aangereden en aan de linkerzijde bschadigd. De dader reed door. maar ijn wagen werd nog die zelfde nacht ontdekt op een parkeerter rein aan de Veenbesstraat. De eigenaar, de heer v. d. B., bracht hem voor repa ratie naar een garagebedrijf, waar het voertuig zondag in beslag genomen werd. Van de B. heeft de schadevergoeding met de fa. Tensen geregeld. Proces ver baal werd opgemaakt. Dinsdagmorgen werden op aanwijzingen van de heer J. v. d. B. op de Birkstraat aangehouden A. v. d. B. (15) en J. K. (15), beiden uit Soest en P. N. v. L. (16) uit Amersfoort. Zij waren in het bezit van 2 buksen, waarmee zij volgens de getuige geschoten hadden. De buksen werden in beslag genomen. Morgen, zaterdag 24 juni, zal voorlopig voor het laatst in het instructiebad „De Turf" gezwommen kunnen worden door gehandicapten. Het bad gaat dan een maand dicht in verband met vakanties van het personeel. 5 augustus gaat het weer open. De tijden waarop gehandicapten dan kunnen zwemmen, worden nader bekend ge maakt. Om niet dik te worden vermijden we het eten van suiker. Vandaar dat velen de toevlucht nemen tot „kunstmatige" zoetstoffen. Inderdaad geven deze geen aanleiding tot dik-worden. maar wel tot de ontwikkeling van kanker, al thans volgens de laatste vc-rslagen. Tus sen twee kwaden dienen we vanzelf sprekend de minst kwade te kiezen. Hoe dit zij, onlangs is men erin ge slaagd een nieuwe zoetstof te fabrice ren, die naar beweerd, beide kwalijke eigenschappen niet bezit. Wij bedoelen hiermee de substantie, die de volgende scheikundige naam heeft gekregen: 1 bèta, 4a alpha-dimethyl 1, 2, 3, 4. 4a. 9a- hexa hydrofluoreen-1 alpha, 9a-dicar- bonzuur. Als natriumzout is deze ver binding bijna 2000 maal zo zoet als saccharose, een natuurlijke zoetstof. Evenals saccharine is ze tevens iets bit ter. Het dicarbonzuur is uit hars van een pijnboom bereid. Heel eigenaardig is het dat de drie isomeren (zelfde al gemene scheikundige formule met een andere ruimtelijke rangschikking van de atomen) geen smaak bezitten! Zie hier de nieuwe aanwinst, die naar men verwacht toekomst heeft. Vrouwen! ijdperb De onlangs gepubliceerde cijfers van de UNESCO suggereren ons het bestaan van een „tijdperk van de vrouw". De vrouw schijnt hoe langer hoe meer be slag te leggen op het onderwijs en dus potentieel op de maatschappij. In we- reldverband gedacht bedraagt de vrou welijke school- en hoge school bevolking reeds 43 Sinds 1950 is de vrouw in opmars en om een onplezierigere term te gebrui ken: op drift geraakt. Waren er in 1950 nog 95 miljoen schoolgaande meisjes en studenten, in 1968 waren het er al bijna 200 miljoen! Wat de vrouwelijke studen ten betreft, is het nog geprononceerder: de vrouwelijke studentenbevolking groei de van 2 miljoen in 1950 uit tot 8,7 miljoen in 1968 wat neerkomt op een stijging van 435 Hiermee is het per centage van alle vrouwelijke studeren den in de wereld gestegen lot 38 En nog steeds blijft dit percentage stijgen. Europa hield, apart genomen, met 36% (nu iets meer) bijna gelijke tred met de wereld. Om de darm van binnen te bekijken bedienen de dokters zich van appara ten die door de anale (bil) opening heel voorzichtig in de darm wordt „gedre ven". Door spiegeling en fotografie van de darmruimte (we noemen dit endos- copie) kan de arts zien wat er loos is in het darmkanaal. In de laatste tijd mag de endoscopie zich in een storm achtige ontwikkeling verheugen. Nu ver nemen wij, dat het aan dr. Classen van de universiteitskliniek te Erlangen voor het eerst in de geschiedenis van de ge neeskunde is gelukt met een door hem gekonstrueerd instrument via de mond helemaal door te dringen tot aan de anus toe en zo 't hele traject er mee te belichten-, spiegelen- fotograferen. Het 2 meter lange buigzame apparaat, waar in de lichtstralen door glasvezels om vele hoeken geleid kunnen worden blijkt achteraf uitermate geschikt te zijn om de onderste delen van de darm van de patiënt te spiegelen, die aan ileitlf terminalis, een chronische darmontste king, lijdt. Dit is een enorme stap voor waarts wat betreft de diagnostiek van die aandoening. „Overweldigend, boven verwachting", zegt mevrouw Duwel, was dc belangstelling bij dc heropening van de geheel verbouwde slagerij aan de Stccnhoffstraat. Zeker 40 bloemstukken getuigen daar nu nog van. Na drie weken volledig gesloten te zijn geweest voor een zeer ingrijpende ver bouwing werd maandag j.1. de deur weer opengezet. „Geen receptie of iets der gelijks, maar we konden aan de klanten merken dat ze blij waren dat het weer zo ver was". De zaak wordt gedreven door de heer B. Duwel sr. en zijn zoon F. Duwel (32). Mevrouw Duwel jr. assisteert bij dc verkoop. Duwel sr. begon de slagerij in 1932 in hetzelfde pand. Het werd meerdere ma len verbouwd, de voorlaatste keer 13 jaar geleden. Dit keer werd de opper vlakte met ruim 1/3 vergroot. „Op de weegschaal en wat snijmachines na, werd de gehele inventaris vernieuwd". Het werk werd uitgevoerd door aan nemer Tovar uil Weesp. De firma Krop uit Soest leverde de nieuwe koel tech nische installatie; de firma J. v. Schalk wijk de electrische installatie; de firma J. Reyerse het loodgieterswerk en het schilderwerk werd verzorgd door J. van Schalkwijk en Zn. van het Kerkplein. De heer Duwel sr. staat nog dagelijks in de winkel. De inkoop neemt hij prac- tisch geheel voor zijn rekening. Junior heeft daar nog steeds te weinig tijd voor. Slachten doen zij ook zelf. Duwel jr. is al zo'n 15 jaar In de zaak. Na het behalen van het Ulo-diploma volgde hij avondcursussen aan de sla gersvakscholen in Utrecht en Hilversum en zonder problemen kwam hij in het bezit van de nodige vakdiploma's. „Het leveren van een goed stuk vlees", is beider devies. Zij hebben wat dat be treft een goede „ouderwetse" opvatting van hun vak. Bezorgen aan huis doen ze ook. Daarnaast gaan ze met hun tijd mee. „Er komt steeds meer belangstelling voor panklare artikelen", zegt Duwel jr. „en daar zijn we dan ook helemaal op ingesteld". Ze bereiden alles zelf en hebben een bijzonder goede naam op het gebied van worsten, de hartige hap bij de borrel. „Dat is een soort specialiteit van ons". Een grote kern van vaste klanten weet hen daar altijd voor te vinden. Dankzij de verbouwing werd het ook mogelijk het assortiment sterk uit te breiden en de constante loop bewijst dal daar druk gebruik van wordt gemaakt.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5