I!!ll!!l!!l!lll!|]! AUTORIJSCHOOL M, LOS De arbeidsovereenkomst Mohammedaanse vrouwen streven naar emancipatie „Soest toen - Soest nu" ten einde UW SULLES IS ONZE RECLAME Over Siberië naar Tokio „GARAGE STAM" Frans Bosman N.V. voor een nieuwe goede gebruikte KENAIJLT Stam Renault Openingstijden hulpsecretarie Themadienst buitenlandse werknemers in de R.K. Kerk Soest-Zuid L.T.C. Soest Jeugdontmoetins: Tennis ver. Soest-Zuid en Tennisver. Naarden EEN HELD Pianohandel W. van Tol - Soest Loonvormen en voldoening In 1919 vestigden wij ons ln Soest met een boekhandel en een drukkerij. In onze boekhandel zocht men aanvankelijk tevergeefs naar aanzicht- kaarten met dorpsgezichten van Soest. Toen waren er uitsluitend kaar ten verkijrgbaar met afbeeldingen van het Paleis Soestdijk en de ge denknaald tegenover het palels. Voor de vervaardiging van aanzichtkaarten van Soest lieten wij toen veel foto's maken, die sindsdien in ons archief bewaard bleven, totdat wij besloten ze nogmaals te gaan gebruiken, doch nu voor een foto- rubriek ln onze Soester Courant: „Soest toen - Soest nu". Op 4 januari 1966, 6V* Jaar geleden, plaatsten wij de eerste foto. Dat deze rubriek op prijs werd gesteld bleek wel uit het feit, dat zeer veel lezers van ons blad uit deze rubriek een plakboek samenstelden. Ons archief is nu echter geheel verwerkt, zodat wij helaas met „Soest toen - Soest nu"'moeten eindigen. Redactie. 1*0 U IJ %J U I l_ _IT_nj-U"L v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 W\j lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. De kortste route van Europa naar Japan voert over Siberië. Hoewel al sedert 1958 tussen Japan en Rusland werd onderhandeld om te komen tot luchtlijnen over Siberië, hebben de Russen dit jarenlang tegengehouden. Vijf jaar geleden echter, in april 1967, begonnen de Aeroflot en de Japan Air Lines met' de eerste luchtlijnen over Siberië naar en van Japan. Voorwaarde van de Russen was nog, dat de J.A.L. gebruik moest maken van Aeroflot-machines en bemannin gen. Alleen het cabinepersoneel mocht Japans zijn. De dienst werd gepoend met Toepolev Toe-114's, die in juni 1969 werden vervangen door IL-62's. Zoals bekend vliegt op dit moment ook de K.L.M. over Siberië naar Tokio, met IL-62's van Aeroflot. De J.A.L. was opnieuw de eerste die, in maart 1970, haar eigen DC-achten en cockpitcrews op de Siberië-route mocht gaan inzetten, tussen Tokio en Parijs via Moskou, in mei 1970 gevolgd door de route Tokio-Moskou-Londen. Op 4 april J.l. is nu ook de lijn Ko- penhogen-Moskou-Tokio met de Super DC-8 van da J.A.L. geopend en wij hebben die openingsvlucht meege maakt. Japan Air Lines vliegt nu 23 maal per week tussen Europa en To kio, t.w. 5 maal via Moskou (tweemaal Londen, tweemaal Parijs, eenmaal Ko penhagen), 9 maal over de pool, 5 maal langs de ziudelijke route en 4 maal via New York en San Francisco, langs de andere kant van de aardbol. Van de 23 vluchten worden er 3 (over de pool) met de Jumbo Jet gevlogen. Met haar 23 vluchten per week op 8 Europese steden heeft de J.A.L. een capaciteit van 3900 zitplaatsen en 172 ton vracht. In 13*/* uur naar Tokio De vlucht over Siberië naar Tokio duurt 4 uur korter dan de vlucht over de noodpool, via Anchorage. De Super DC-8 (153 passagiers) doet er vanuit Kopenhagen 13 uur en 25 minuten over, inklusief een stop in Moskou van 75 minuten. Al sinds 1961 vloog de J.A.L. driemaal per week over de pool naar Kopenhagen. Eén van deze vluch ten is nu vervallen en vervangen door de vlucht over Siberië. R4 R6 R8 R10 R12 R16 f X- -4 AUTOMOBIELBEDRIJF Sinds 1913 Nieuwerhoekplein - Soestdijk Telefoon 02155-8850 ELÉCTROTECMNISCH BUREAU Grote sortering hangverlichting en staande lampen Showroom Sbesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 f 'i of een k;" S& een veilige combinatie ook voor u! R4 R6 R8 R10 R12 R16 Hoewel de route over Siberië verreweg de kortste is tussen Europa en Japan, wordt nog geenszins de rechte lijn ge vlogen tussen Moskou en Tokio. Wie op de kaart de route bekijkt ziet, dat er nog een vrij groot stuk noordelijk ln een grote boog wordt „omgevlogen". De reden daarvan is ons niet bekend, maar de vlucht zou nog aanmerkelijk korter kunnen duren indien de Russen toestonden de rechte lijn te volgen. We vlogen eerst met een DC-9 van de K.L.M. in 55 minuten naar Kopenha gen en stapten daar over in de DC-8- 62 JA-8051 die ons eerst in 2 uur naar Moskou bracht. De tussenlanding op de fraai in de bossen gelegen lucht haven Sheremetjevo was stellig inte ressant. Er staan hier honderden Aero- flot-machines geparkeerd, vooral IL- 62's - die nu de Toe-104's op de Euro pese lijnen gaan vervangen, dus ook op de route naar Amsterdam -, Toe-154's, IL-18's, Jak-40's, Au-12's en Toe-104's. Doodleuk tussen al die kisten zagen we ook de Toe-144 staan, de Russische Concorde. Alsof die al in operationele dienst wasErgens op het véld stond een groen gecamoufleerde Da- kota (Li-2) van de Russische lucht macht met registratie 06. Verder ook een IL-18 van een ons onbekende kom- munistische luchtmacht. De K.L.M. IL-62 stond ook op het platform. „Nulstart" In het stationsgebouw hingen op grote propagandaborden enkele interessante foto's, o.a. van een tweepersoons Jak- 28 P met slanke radarneus (registratie 64) en een foto van een Mig-17 met grote raketmotor onder de staart, ge monteerd op een mobiele wagen en kennelijk gereed voor een z.g. „nul start". Het begon juist donker te worden toen onze Super DC-8 opsteeg voor de vlucht over Siberië, die 11 uur duurde, op een hoogte van 11 km met een snel heid van 965 km per uur. Het tijdver schil tussen Tokio en ons land is 8 uur, zodat we ons horloge 8 uur voor uit moesten draaien. Omdat het hier een nachtvlucht betrof was er van Si berië niet veel te zien. Toen het licht werd zagen we sneeuw en ijs op de heuvels onder ons liggen. Het regende pijpestelen toen we op de Haneda-luchthaven van Tokio neer streken. De volgende morgen scheen de zon echter weer uit een stralende he mel toen we met de volgeboekte Jum bo Jet JA-8108 in 3 uur 45 minuten van Tokio naar Hongkong- vlogen en genoten van het prachtige gezicht op de heilige met sneeuw bedekte Fujija- ma berg. Het binnenkomen op de aan zee gele gen baan van Kai Tak Airport in Hongkong vonden we een sensatie. Er waren niet veel meters baan meer over nadat we na heel krachtig remmen tot stilstand waren gekomen. R.A.F.-basis Hongkong is nog vol Britse invloeden en een bewijs daarvan vormen de R.A.F.-vliegtuigen op Kai Tak Airport, zoals een VC-10, een gecamoufleerde Hercules, een Victor V-bommenwerper en een Short Belfast transportvliegtuig. Van Hbngkong vlogen we naar Parijs met de DC-8 JA-8013, via Bangkok (2 uur 27 minuten), New Delhi (4 uur), Teheran (3V2 uur).. Beyrouth (3 uur 45 minuten). Rome (3 uur) en Parijs (l*/t uur). Interessant tussen de vele Ame rikaanse kisten op Teheran in dienst van de I.I.A.F. flmperial Iranian Air Force) was een IL-14 van de I.I.A.F. de 55-5. In Parijs stapte we in een „Garden Jet" van de J.A.L. die ons in 55 minu ten terugbracht naar Amsterdam. We hadden een „vluggertje" rond de we reld gemaakt in vier dagen en we wa ren weer een heleboel interessante luchtvaartervaringen rijker. Eén ding is ons op deze wereldvlucht nog weer eens opgevallen, nl. dat het ronduit schandalig is zoals men op grote we reldluchthavens als Bangkok, Teheran en Beyrouth de transitopassagiers in lelijke, ongezellige hokken zonder noe menswaardige akkomodatie bijeen drijft, anno 1972. Vijf maanden gele den waren we in Bangkok en men was toen de transitoruimte aan het vertim meren. Het was er een enorme rotzooi. En nu, 5 maanden later, was er nog niets veranderd. Wij, Hollanders, mo gen dan graag lopen kankeren en schelden op „ons" Schiphol, maar dat is werkelijk een juweeltje van een luchthaven als we het vergelijken met tal van grote luchthavens elders op deze wereld. Wegens vakantie ls de hulpsecretarie te Soesterberg gedurende de periode 22 juni-18 juli alleen geopend op dins dag 27 juni, donderdag 29 juni, dinsdag 4 juli, donderdag 6 juli, dinsdag 11 juli en donderdag 13 juli, telkens van 9-12 uur. Voor dringende zaken kan men zich ook wenden tot het gemeentehuis te Soest. De Werkgroep „Buitenlandse Werkne mers" in Soest kreeg van de Parochie raad van de R.K. Parochie van de H. Familie in Soest-Zuid (Willibrordus- straat) de medewerking om aandacht te vestigen op de problemen van onze bui tenlandse dorpsgenoten. De Eucharistieviering van zaterdag 24 juni, 19.00 uur, en van zondag 25 juni, 9.30 uur, zal geheel in het teken staan van de buitenlandse werknemers in Soest. In predikatie, zang en gebed zal speci aal aan hen worden gedacht, terwijl ons vanuit het Evangelie gewezen zal wor den op onze plicht jegens onze naaste en de weg gewezen zal worden waarop wij hen tegemoet kunnen gaan. Na afloop van deze diensten is er gele genheid informatie te krijgen over de wijze waarop U mede actief kunt zijn ten dienste van onze buitenlandse mede broeders. De Lawn Tennis Club Soest heeft afge lopen zaterdag het competitie-tennis met wisselend succes afgesloten. Het le jeugdteam, Soest-D, speelde thuis de beslissende promotiewedstrijd tegen Ra- pid B. Was de kampioenswedstrijd tegen Manger Cats een zware kluif, nu liepen zij over de degradanten van de le klas se heen. Harriët Wilten won regelmatig haar en kelspel met 6-3, 6-2. Het jongens-enkel spel ging met grote overmacht naar Koos Mirck 6-1, 6-1. De promotie van Soest D was een feit toen Brigitte Wil ten en Henk Korvinus het gemengddub- bel op hun naam hadden geschreven. Nadat de jongedames in de bloemetjes waren gezet en het gehele team gefeli citeerd, waren zowel de meisjes- als jongensdubbel nog slechts een formali teit. Het meisjesdubbel werd 6-3, 6-1 en het jongensdubbel 6-1, 6-3. Het eerste jeugdteam zal het volgende seizoen in de le klaèse van het district mogen uitkomen. Het senioren B-team trok zaterdag j.l. naar Utrecht om tegen Wilskracht te proberen, via een overwinning degrada tie te ontlopen. H. Kuiphof verloor zijn enkelspel terwijl mevr. E. Twijsel het damesenkel op haar naam bracht. Mevr. E. Twijsel en mevr. M.' Kamlag wisten de dames- dubbel in winst om te zetten. Nadat de herendubbel van H. Kuiphof en J. Kam lag met het kleinst mogelijke verschil (7-5 in de 3e set) verloren ging, zou het gemengd dubbel de beslissing moeten brengen. Ondanks het gezwoeg van het echtpaar Kamlag bleef de uiteindelijke winst in Utrecht. Ook deze partij vergde 3 sets. Dus aan spanning heeft het beslist niet ontbroken. Resumerend'. 4 kampioenen, welke alle 4 promoveerden. Daartegenover stonden 3 districtsteams die het degradatiespook niet konden ontlopen. De LTC kan terug zien op een geslaag de competitie. In het kader van de jaarlijkse ontmoe ting zijn zondag j.l. de junioren van tennisver. „Naarden" bij de junioren van tennisver. „Soest-Zuid" op bezoek ge weest. Konden de Naarden-junioren vorig jaar middels een 8-7 overwinning de voor deze wedstrijden beschikbaar gestelde wisselbeker in de prijzenkast houden, dit keer moest door een 11-4 nederlaag de beker aan de junioren van Soest-Zuid worden overgedragen. Onder verre van ideaal tennisweer - hevige rukwinden joegen vaak enorme gravelwolken over de banen - is er met veel inzet en goed spel om de knikkers gestreden. Het was duidelijk, dat de junioren van Soest-Zuid veel ervaring uit de competitie hebben opgedaan Ook de lessen van trainer Van Harskamp, die sinds dit seizoen alle junioren van Soest- Zuid de fijne kneepjes van het tennis spel bijbrengt, hebben tot opvoering van het spelpeil, waaraan, de jeugd eigen, uiteraard nog wat slordigheden kleven, bijgedragen. Het was hartverwarmend om te zien hoe knap o.a. Bea Smit en Monique van Harskamp - elk 2 turven hoog - hun partij meebliezen zowel te zamen in een meisjesdubbel als met hun partners in de gemengde dubbels. Dat belooft wat voor de (nabije) toekomst. De volledige resultaten waren: Jongens enkelspelen, Evert Hooyer-Jan Jaap Brandt Corstius 6-0, 6-4; Bert Smit-Stefan Jansen 7-5, 6-8, 0-6; Arie Cijfer-Henk Meijer 6-3, 6-4. Meisjes enkelspelen. Suzanne Steendijk- Annette Mastenbroek 6-2, 6-4; Marijke Keet-Ank de Vries 6-3, 6-1; Ingeborg Swart-Lonneke Offenberg 4-6, 7-9. Jongens dubbels. Evert Hooyer/John Smit-Jan Jaap Brandt Corstius/Peeter de Oude 6-4, 3-6, 8-10; Bert Smit/Arie Cijfer-Henk Meijer/Stefan Jansen 9-7, 6-3; Robert Vink/Eddy Hibbel-Jaap Klouwen/Hein Schimmel 9-7, 8-6. Meisjes dubbels. Suzanne Steendijk/Ma- rijke Keet-Annette Mastenbroek/Ank de Vries 6-2, 6-2; Ingeborg Swart/Francis Veul-Lonneke Offenberg/Caroline Fran- swa 6-8, 6-4, 5-7; Bea Smit/Monique van Harskamp-Nicolle Gonkel/Gonneke Koopman 6-4, 6-1. Gemengde dubbels. John en Bea Smit- Pieter de Oude/Caroline Franswa 3-6, 6-2, 6-3; Robert Vink/Francis Veul-Jaap Klouwen/Gonneke Koopman. 6-4, 3-6, 6-3; Eddy Hibbel/Monique van Hars kamp-Hein Schimmel/Nicolle Gonkel 11-9, 6-0. Hij zond mij een ansicht vanuit de zaal, waar hij lag met een ongenees'lijke kwaal. Ik heb hem bezocht zo eventjes maar, de zuster maakte geen enkel bezwaar. We hebben gefluisterd over dit, over dat, hij zei dat een mens ook altijd wat had. Hij zou ook wel niet zo héél lang meer leven, toen ben ik vertrokken het was maar voor even. Hij schreef mij nog later met bevende hand: „ze bèreikten met mij toch eenmaal geen land Daarom lig ik thuis vanwaar ik je groet, ik wens je het beste en hou je maar goed. Dit wilde ik zeggen hier vanuit mijn bed, al gaat het wat moeilijk, dat ik mij wel red". BURG. GROTHESTRAAT 20 - TEL. 2968 Voor: Inkoop - Verkoop - Onderhoud etc. Het huwelijk uit liefde, in de westerse wereld een ongeschreven wet voor de verhouding der geslachten, is voor de meerderheid van de Moslims ook nu nog iets nieuws, iets raadselachtigs. In de landen van het midden-oosten is het tijdperk van de harems en veelwijverij weliswaar zo goed als voorbij, maar het Isolement van de gesluierde vrouw die gevangen zit in een komplex van door mannen ontworpen leefregels, wordt slechts langzaam opgeheven. Terwijl Jn Egypte en Marokko de emancipatie van de vrouw zich in vrij snel tempo voortzet, worden in Saoedi- Arabië nog meisjes tegen voordelige prijzen op de slavenmarkten verkocht en doen in Pakistan de mannen veelal nog de boodschappen, omdat de vrou wen niet met geld mogen omgaan. i Sociale positie van Oosterse vrouw wordt sterker De emancipatie van de vrouw schijnt in Azië en Afrika sneller te vorderen dan op het eerste gezicht blijkt. In vrijwel alle landen van het midden oosten, het duidelijkst in de hogere sociale kringen en in de stedelijke mi- lieus, valt een gisting waar te ne- 1 men, waarin vrouwen van toenemen- de opstandigheid tegen de gevestigde orde getuigen. Niet in alle oosterse landen heeft dit verzet direkt tot duidelijk zichtbare veranderingen geleid. Maar in mense- lijke verhoudingen heeft het direkt waarneembare steeds een langdurig en subtiel voorspel in het verborgene. I De berusting, waarmee de Arabische I vrouwen eeuwenlang hun last hebben getorst, begint meer en meer inslag te vertonen van ongeduld en dit kan natuurlijk gemakkelijk uitmonden in stemmingen van verzet, zoals in ver- 1 schillende oosters landen ook al is ge- I schied. De verschuivingen in de sociale positie van de vrouw maakten het meeste voortgang in die landen, waar vrou wen, die krachtens hun voorname po sitie veel gezag hadden, zich inzetten voor de emancipatie. Dat deed zich b.v. voor in Marokko, waar 's konings zuster prinses Lala Aischa als pleit bezorgster voor de rechten van de vrouw is opgetreden. Deze prinses wist reeds in het begin der zestiger jaren te bereiken dat er een wet werd aangenomen, waarin het de man ver boden werd een tweede vrouw te trouwen, wanneer de eerste vrouw daartoe geen toestemming verleende. 5 polygaam In landen met een overwegend wes terse maatschappij vorm manifesteert de emancipatie van de vrouw zich het nadrukkelijkst. Met name in Egypte, waar ongesluierde meisjes in vrolijke zomerjurken de straten van Kaïro en Alexandrië bevolken, studeren aan universiteiten en gearmd met hun verloofde rondlopen, peinzend nage staard door vrouwen uit de minst ont wikkelde klassen, die nog de typisch Arabische klederdracht dragen. In Egypte is er ook een massale toe loop van jonge vrouwen naar nieuwe beroepen, passend in de nieuwe socia le strukturen waarin de sektor „dien sten" groot is geworden. Tal van Egyp tische vrouwen bekleden een zelf standige positie en dit inspireert hun onafhankelijkheidsdrang. Alleen de lagere salarissen voor vrouwen vor men een bewijs, dat in konservatieve kringen nog veel verzet bestaat tegen deze nieuwe orde. Volgens de Koran mag de man er maximaal vier vrouwen op nahouden, die hij met gelijke zorg en liefde dient te behandelen. Nochtans komt polyga mie in de mohammedaanse landen bij na niet meer voor. Hooguit 5 van de mannen is met meer dan één vrouw getrouwd. Dit geringe percentage heeft twee oorzaken. In de eerste plaats zijn in alle islamietische landen de vrouwen in verzet gekomen tegen de polygamie en hebben zij, individueel en in groepsverband, op afschaffing aange drongen. In de tweede plaats is het houden van meer dan één vrouw een kostbare zaak, die voor de meeste mannen in het midden-oosten ekono- misch al niet haalbaar is. Harems De tijdgeest brengt mee, dat in de Arabische landen ook het aantal ha rems snel terugloopt. Alleen in Saoedi- Arabië, Perzië, Jordanië, Pakistan en Afghanistan leven nog een handvol rijke vorsten, die er een harem op na houden. In Saoedi-Arabië, een der achterlijkste landen van het midden oosten, wordt zelfs nog handel gedre ven in slavinnen. Deze behoren me rendeels tot het midden-Afrikaanse ras en brengen al naar gelang hun leeftijd en uiterlijk schoon prijzen tot plm. 15.000,op. Gelukkig zijn de toestanden in de overige mohammedaanse landen heel wat rooskleuriger. In Egypte, Perzië en Marokko behoeft een meisje geen genoegen meer te nemen met de man, welke haar ouders haar hadden toe gedacht. Dat. is ongetwijfeld een grote vooruitgang, ook vergeleken met de situatie in landen als Afghanistan en Pakistan, waar de meerdeheid van de vrouwen niet gevraagd wordt of zij tevreden zijn met de man, die voor hen is uitgezocht. Maar ook in deze landen laten vrouwenorganisaties hun stem steeds nadrukkelijker klinken en dat zal stellig tot gevolg hebben dat ook hier de relatie tussen ouders en dochter drastische veranderingen zal ondergaan. Echtscheiding Het initiatief tot echtscheiding gaat in de islamietsche landen nog altijd van de man uit, een bewijs dat het emanci patieproces zich nog niet heeft vol tooid. Maar b.v. in Egypte is de hu welijkswetgeving reeds zodanig ver anderd, dat het de mannen moeilij ker is gemaakt zich op een gemakke lijke manier van hun vrouw te ont doen en een ander te trouwen. Toch is men in de oosterse landen nog niet toe aan een toestand, waarin de mannen en vrouwen gelijke rechten hebben. De positie van de man is er nog steeds een dominerende, zelfs in Egypte, dat wat de vrouwenemanci patie betreft mét Turkije duidelijk voorligt op de overige islamietische landen. Zo wordt de financiële kant van het huishouden geheel door de mannen geregeld. In Pakistan doen niet de vrouwen, maar de mannen de boodschappen.... Voorts wordt de emancipatie van de vrouw .vooral van de minder-ontwik- kelde vrouw, in de oosterse landen door een geheel andere oorzaak te gengehouden. De mohammedaanse huisvrouw heeft het heel wat gemak kelijker dan de Europese. Meubilair is er in haar huis praktisch niet, zij heeft dus niet veel om handen en dit is nu niet bepaald geschikt voor de ontwikkeling van haar zelfgevoel. Vaak berusten deze vrouwen dan ook in hun nederige positie. Maar ook dat verandert. Veel vrouwen, die voor hun huwelijk een zelfstandige werk kring bekleedden, zullen na hun hu welijk zich niet meer door hun man laten ringeloren. Het is dus wel zeker dat het getij aan het keren is en dat in de komende jaren verder geknabbeld zal worden aan de eeuwenoude tradi ties, waaraan orthodoxe moslims zich zo krampachtig trachten vast te hou den. Volgens de wet mag het loon van werknemers niet anders worden vast gesteld dan in: a. geld; b. voedsel te nuttigen, alsmede verlichtings- en ver warmingsmiddelen te gebruiken, ter plaatse waar ze worden verstrekt; c. dienstkleding; d. een bepaalde hoeveel heid van de voortbrengselen van het bedrijf waarin het loon verdiend wordt of van de grond- of hulpstoffen, in dat bedrijf gebruikt, een en ander voorzo ver die voortbrengselen of grond- of hulpstoffen, wat aard en hoeveelheid betreft, behoren tot de eerste levens behoeften van de werknemer en zijn gezin, of als grond- of hulpstoffen, werktuigeru of gereedschappen in het bedrijf van de werknemer worden ge bruikt, en in ieder geval met uitslui ting van alcoholhoudende drank; e. het gebruik van een aangewezen woning of lokaal, van een bepaald stuk grond of van een weide of stalling voor een bepaald aantal naar de soort aange duide dieren, toebehorende aan de werknemer of aan een der leden van zijn gezin; het gebruik van werktuigen of gereedschappen, alsmede het onder houd daarvan; f. bepaalde werkzaam heden of diensten, door of voor reke ning van de werkgever te verrichten; g. onderricht door of vanwege de werkgever aan de werknemer te ver strekken. Indien in overeenstemming met punt a. het gebruik van een woning tot het loon moet worden gerekend, is er geen sprake van huur en eindigt het recht op gebruik van die (dienst) woning bij het eindigen van de dienstbetrekking. (Het is natuurlijk ook mogelijk dat partijen twee overeenkomsten hebben gesloten, t.w. een arbeidsovereenkomst, waarbij A. als werknemer in dienst treedt bij werkgever B., en een huur overeenkomst waarbij A. als huurder bij B. een woning huurt. Dèn valt het einde van het gebruik van de woning niet automatisch met het einde van de dienstbetrekking samen). Vaststelling van het loon op andere dan de hiervoor genoemde wijze(n) kan wettelijk de patroon heel wat extra kosten. (Dit is als afschrikking bedoeld). Voldoening van het loon Geldloon moet in ons land steeds in Nederlands wettig betaalmiddel worden voldaan, ook al is het vastgesteld in buitenlands geld. Een uitzondering maakt de wet slechts voor sommige grensgemeenten, waar de werkgever, doch alleen indien de werknemer daar mee gnoegen wil nemen, kan volstaan met betaling in vreemd geld. Niet in geld vastgesteld loon, dus be loning in natura, moet geschieden zo als dat bij overeenkomst of reglement is bedongen. Indien een ongeoorloofde vorm van natura-beloning (zie hierbo ven) is vastgesteld, is omrekening in geld verplicht. We houden hierbij nog in het oog, dat art. 1639 t van het Bur gerlijk Wetboek bepaalt: „Indien het loon des arbeiders geheel of gedeelte lijk in inwoning, kost of andere le vensbenodigdheden is vastgesteld, is de wergever verplicht dit, mits overeen komstig de vereisten van gezondheid en goede zeden, volgens plaatselijk ge bruik te voldoen. Elk beding, waardoor deze verplichting des werkgevers zou worden uitgesloten of beperkt is nietig "s ongeldig)". Indien het loon op een andere wijze is voldaan dan geoorloofd is (zie hierbo ven), zelfs met toestemming van de werknemer, kan de werknemer (bin nen 6 maanden) nogmaals betaling in de geoorloofde vorm eisen, zonder dat hij het in ongeoorloofde vorm ontvan- gene behoeft terug te geven. De rech ter kan dan echter de vordering van de werknemer tot een in verband met de omstandigheden billijk bedragen matigen. De strekking van deze wette lijke regeling is immers niet om de werknemer door de ongeoorloofde loonsbetaling een voordeel in de schoot te werpen maar om (preventief) de werkgever ervan af te schrikken in ongeoorloofde vorm te betalen. Plaats van uitbetaling Omtrent de plaats waar het loon vol daan moet worden, zegt de wet dat, Indien deze niet in de overeenkomst of het reglement is vastgesteld of niet uit het gebruik volgt, de werkgever mag kiezen of hij wil betalen ter plaatse waar de arbeid in de regel geschiedt of wel zijn kantoor (mits dit in dezelf de gemeente ligt waar de meerderheid zijner werknemers woont) of wel aan de woning van de werknemer. We hou den hierbij in het oog dat het in het algemeen verboden is om arbeidslonen uit te betalen in lokalen waar spiritu aliën mogen worden geschonken. De bedoeling hiervan is zonder twijfel duidelijk. Op welk tijdstip Als het loon naar tijdsruimte (b.v. per week) is vastgesteld, moet men onder scheid maken tussen inwonende en uit wonende werknemers. Voor uitwonende werknemers geldt als normale regeling dat het loon uitbe taald moet worden: a. indien het bij de week bij kortere tijdruimte (b.v. per dag of per uur) is vastgesteld, telkens na een week; b. indien het bij een tijdsruimte langer dan een week doch korter dan een maand (b.v. per halv# maand) is vastgesteld, telkens na ver loop van die tijd waarbij het is vastge steld; c. indien het bij een langer# tijdsruimte dan een maand (b.v. per kwartaal of per jaar) is vastgesteld, telkens na een kwartaal. Bij schriftelijke overeenkomst, regle ment of bij c.a.o. (dus niet mondeling!) mogen deze termijn verlengd worden. Echter moet loon dat bij een halve maand of korter is vastgesteld, toch steeds uiterlijk telkens na een halv# maand betaald worden, terwijl uitbe taling van loon dat bij langere tijds ruimte is vastgesteld, toch steeds ui terlijk per kwartaal moet geschieden. Aan inwonende werknemers moet hei loon uitbetaald worden telkens na ver loop van de tijdsruimte, aangegeven door het plaatselijk gebruik, ook al wordt daardoor van de tot dusver ge schetste regels afgeweken. Indien h#t plaatselijk gebruik afwijkt, kan echter bij schriftelijke overeenkomst, regle ment of c.a.o. bedongen worden dat de normale regeling van de wet gevolgd zal worden. In alle gevallen staat het de partijen wel vrij om de termijnen van uitbeta ling met onderling goedvinden korter te nemen dan uit het voorgaande blijkt. Als het geldloon niet naar tijdsruimte is vastgesteld (dus b.v. bij stukloon) moet de werkgever het uitbetalen op de tijdstippen, die volgens de hierbo ven geschetste regelingen gelden voor dezelfde of zoveel mogelijk er op lij kende arbeid, die in tijdloon verricht wordt. Vertraging Indien het geldloon, waarop de werk nemer op de betaaldag recht heeft (on der aftrek van hetgeen de werkgever mag, resp. moet korten (staangeld boetes, sociale premies e.d.), niet ui terlijk op de derde werkdag na dien Is uitbetaald, heeft de werknemer aan spraak op een verhoging wegens de vertraging. Deze verhoging is enkel verschuldigd als de vertraging is toe te schrijven aan een in de sfeer var. de werkgever ontstane oorzaak, doch niet ingeval van overmacht. Dus wel als hij veroorzaakt is door een vergissing, door gebrek aan kontanten e.d., maar niet bij fabrieksbrand, plotseling ge brek aan kontanten door oorlog e.d. De rechter heeft de bevoegdheid de verhoging (die kan oplopen tot maxi maal 50 naar zijn billijkheidsin- zicht te matigen. Verjaring Indien de betaling van loon in rechte gevorderd wordt, moet dit binnen zekere tijd geschieden, willen we niet de kans lopen dat de tegenpartij zich op vex-jaring beroept. Als het in ge'd vastgesteld loon telkens na korteie tijdsruimte dan een kwartaal moest worden betaald, acht de wet na één jaar en anders na twéé jaar het ver moeden aanwezig dat reeds netaald i*. De werknemer behoudt echter htl recht in het proces van de werkge ver te verlangen dat deze onder ede verklaart dat werkelijk betaald is. Als echter de werkgever erkent niet betaald te hebben (maar b.v. ontkent het gevorderde bedrag aan Icon ooi! schuldig geweest te zijn), duurt het vijf jaar eer de vordering verjaard is. Daarna is In ieder geval alle mo gelijkheid loon in rechte te vorderen te niet gegaan. Uit het hiervoor be handelde blijkt weer eens overduide lijk dat de Wet op de Arbeidsover eenkomst een sociale bescher-nin^swet van de eerste orde is. Derhalve een wet met veel dwingend recht. iTéérin ligt juist de krachj; van c'cze wet. Im mers. zou het toegestaan jjy.i nfyr.a overal afwijkende afspraken tc rrakt n dan zou de positie van met name d* werknemer ernsffg worden or rkrmtjnd en de wet wellicht tot een wassen neus worden.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7