VOORZITTER ANKONE: CULTUUR FIV RECREATIE BEHOREN BIJ ELKAAR. ONZE RECREATIE MAC IN HET SUBSIDIE- BELEID NIET VERGETEN WORDEN" EEN EUROPEES VOORHOEDE- GEVECHT Ballet ttSudamericano" in het Openluchttheater PRINS BERNHARD 61 Dinsdag 27 juni 1972 50e jaargang no. 90 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de rode Duitse terreur Raad voor het bejaardenwerk Soest Bromfietser aangereden JAARVERGADERING S.O. SOEST Afscheid Ds. Borgers Luchtmachtoefening met verhoogde vliegactiviteit SOE5TER(()OPRANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal f 9,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Verrassend soepel heeft. «Ie Duitse t>o- litie met enkele opzienbarende ar.ejrte- ties een eind gernaakr aan de BaarUr- Meinhofgroep, de jode terreur-org&ni- satie die zichzelf de Rote Armee 5ak- tion noemde. Bij het proces dat volgt zal waarsebiin- lijk het psychiatrisch rapport hel be langwekkendst zijn. Het lijkt slechts een symptoom van waanzin als iemand warenhuizen In brand steekt óm de bevolking wat meer begrip voor Vietnam bij het brengen. Zo begon Andreas Baader zijn carrière die hem zou maken tot t-en man voor wie menige Duitser in intense angst leefde. Ulrike Meinhof was de aanvoerster van de groep die Baader uit zijn cej haalde en samen leidden zij hun groep die met terreurdaden menigmaal de voorpagina'* van de kranten sierde. Maar niet de psychiater is de groep niet zonder meer bekeken. Baader en Meinhof zelf, maar ook- hun aanhang, kunnen gevoeglijk gerekend worden tot de intellektuele bovenlaag van de natie; volgens Duitse traditie diep filosoferend over wat de ideale staat zou moeten zijn. Er. als velen van hun voorgangers kwamen zij tot de konklusie dat de samenleving zo als die was niet ideaal genoemd kon worden, maar dat het teweeg brengen van een keer in de goede richting uiter mate moeilijk was. En in ieder geval onmogelijk, wanneer men zich beperkte tot het stellen van vragen in het parle ment en het schrijven van gespierde artikelen in enkele bladen die slechts in zeer beperkte kring gelezen werden. Het besef groeide niet voor het eerst: Duitsland heeft ook voor en na de eer ste wereldoorlog dergelijke terreurgroe pen gekend, dat verandering slechts met daden afgedwongen kon worden, daden die in de eerste plaats de bestaande sa menleving moesten vernielen voor zover mogelijk en in de tweede plaats de ar beidersklasse moesten bezielen om ook de handen uit de mouwen te steken ter omverwerping van de maatschappij. Juist in die laatste opzet slaagden zij beslist niet. Integendeel, de gewone burgers werden bezield met een mengsel van veront waardiging en intense vrees. En de po gingen van Baader en Meinhof om het land linkser te maken bereikte precies het tégenovergestelde resultaat wat hen zonder meer al de grote haat bezorgde van alles wat links is in de bondsrepu bliek, niet alleen de socialisten en kom- munisten, maar evenzeer de vele klei nere groeperingen die Mao of Marx of Trotski of Bakoenin in hun vaandel voe ren. De terreurdaden van deze zich als links be titelende Baader-Meinhofgroep verzwakt» alom de linkervleugel van organisatie» waarin de om orde en discipline vra gende rechtervleugel daardoor juist in aanhang won. De vernietiging van deze linkse uitwai komt daarom juist op tijd voor de so cialistische kanselier Brandt, die binnen niet al té lange tijd wel gedwongen zal zijn om verkiezingen te laten houden. Zoals de toestand nu is lijkt het of zijn tegenstander Barzel het net niet durft om weer een poging te doen door een motie van wantrouwen Brandt de laan uit te laten sturen in de Bondsdag. Er zijn altijd wel een paar van zijn eigen partijgenoten die hem het kanse lierschap niet gunnen waardoor hij weer net niet het vereiste aantal stemmen haalt. En dit is een schade aan zijn prestige dat Barzel zich niet kan per mitteren zo vlak voor de verkiezingen die toch wel moeten komen omdat Brandt in feite al geen basis meer in het parlement heeft voor zijn kabinet. Met moet de vrees niet onderschatten die vele Duitsers voor de overigens maar kleine terreurgroep koesterden en als gevolg daarvan hun ontevredenheid over een overheid die Baader-Meinhof maar hun gang liet gaan. Dat onder Brandt nog net die bron van ontevredenheid en van angst is dichtgegooid, verbetert de kansen van de linkse kanselier aanzien lijk in de komende verkiezingsstrijd waarvoor hij nu zelf het tijdstip kan kiezen. Naar wordt aangenomen vlak na de Olympische Spelen in München. KANTMAN. Na het overlijden van dhr. .7. Y. Faber heeft het dagelijks bestuur van dc Stich ting Federatieve- Raad een \v':Uing -n- dergaan. De nieuwe samenstelling k>:dt als volgt: de heer J. O. .Sr.vit? blijft '•"oor- zitter; het sekretariaat is thans in ban den van de heer H. G. J. Ker.-.pin--, Bernhardlaan 39. Tot penningmerstor is benoemd Dr. Th. Holleman. Koninginre- laan 152, terwijl de heer J. C. Brouwer als wnd. penninameester zal fungeren. In dit dagelijks bestuur hebben voort. zitting de heer G. J. W. F. Jwet. Fw- benslaan 125 en mevr. A. A. Nagtegaal- Bijlsma, Plasweg 52. Alle correspondentie aan de stichting Fed. Raad voor Bejaardemvert: Soest gelieve men voortaan te richten aan het sekretariaat, Pr. Bernhardlaan 30. Het bureau van de projtkrleider blijft voorlopig rog gevestigd op hei adres Driftje 4a. Mevrouw E. B -W. (41) Verleerde zon dagmiddag, toen zij met haar auto ot tuin voer haar woning aar. de ïv.i: Grothestraat inreed, geen voorrang n de passerende bromfietser, de Tink M. S. (40). S. liep bij de aanrijding verwon dingen op en werd per ambulance naar Zonnegloren vervoerd. Na daar behan deld te zijn kon hij naar zijn pensic® terugkeren. „Er wordt de laatste tjjd driftig aan de bel getrokken om meer subsidie voor cul tuur. Cultuur en recreatie behoren bij elkaar en de gemeente mag niet vergeten dat de recreatie, die wy de mensen bieden, ook niet zonder subsidie kan. Het hoort tot de taak van de overheid daarvoor te zorgen en het moet niet alleen by de verkiezingen naar voren gebracht worden", aldus de voorzitter van de S.O. Soest, de heer Ankone, tijdens zyn openingswoord op de jaarvergadering. Bestuursverkiezing Herkozen werden mevr. A. P. Ankone- Koens en de heren H. v. Asch en J. Tö- nis. Met algemene stemmen werd mevr. J. v. Fulpen-v. d. Meent als afgevaar digde van het damesvoetbal in het be stuur gekozen. Staatsbezoeken plegen vriendelijke aan gelegenheden te zijn waarbij het ont vangende staatshoofd aardig is jegens de bezoeker en via deze jegens diens land. Politiek plegen ze weinig om het lijf te hebben. Het zijn meer oefeningen in het wederzijds aanknopen en verstevigen van zogenaamde vriendschapsbanden, in het vak der public relations ook wel het kweken van goodwill genoemd. Commercieel is dit trouwens vaak ook aantrekkelijk. In het gevolg van prins Bomhard of hem op korte afstand na- reizend heeft menige Nederlander in den vreemde aardige orders binnenge haald. Met het bezoek van koningin Juliana aan Frankrijk is dit in principe net zo. Terneer omdat zij door onze grondwet geen feilelijke politieke macht uitoefent, zoals bijvoorbeeld haar gastheer presi dent Pompidou wel, lijkt er ook weinig aanleiding te bestaan om over staatkun dige zaken diep in gesprek te raken. Het lijkt er echter veel op of dit keer 't protocol in deze zin een beetje in de verdrukking is geraakt. De toon van Pompidous redevoeringen wijst daarop en omgekeerd schemert in de woorden van koningin Juliana ook wel iets door van wat de - voor de inhoud uiteinde lijk tegenover het parlement verant woordelijke - minister Schmelzer denkt en dit is dan bepaald niet hetzelfde wat Pompidou en diens minister van buiten landse zaken Schumann aanhangen. Het gaat allemaal niet zo ver dat het de sfeer van het bezoek bederft, maar de bedekt doorklinkende geïrriteerdheid over en weer is wel een beetje onge bruikelijk. De oorzaak hoeft men niet ver te zoeken: de Fransen hebben hun zinnen erop gezet dat de komende Euro pese topkonferentie besluit een zoge naamd politiek sekretariaat in Parijs te vestigen en ze schijnen dit gesprek lie ver van tevoren te torpederen dan ge noegen tc nemen met een iets minder resultaat. Wat ze zo duidelijk hebben laten blijken dat volgens sommigen die top al verkeken is. Het aangrijpen van zeer ongebruikelijke gelegenheden toont wel hoezeer de Fran sen vechten om de Europese zaken naar hun zin te regelen. Vanouds 'zijn de Ne derlanders daarbij de aktiefste tegen spelers. Merkwaardigerwijs is bij de be windslieden in Den Haag het sterkst het oude ideaal van cén echte integratie van Eiiropa levend gebleven. Waarbij men zich wel bewust moet zijn dat Neder land daarin tamelijk alleen staat. Het open maken van de gemeenschap, voor al door toetreding van Engeland is door Nederland vooral op principiële gronden voorgestaan. Het is door de Fransen lan ge tijd tegengehouden, niet om princi piële redenen maar uit oogmerken van praktisch belang. Parijs had eerst in tern de kleinere E.E.G. nog wat naar zijn hand te zetten voor het zich ook tegen andere invloeden teweer wilde stellen. Uiteindelijk was dit natuurlijk niet te voorkomen en het blijkt dat de Fransen zich degelijk op het nieuwe gevecht hebben voorbereid. En in dit gevecht zal het niet in de eerste plaats gaan om principes, laat staan om de oude idealen van het Verdrag van Rome waarmee het allemaal begon. Zeggen de Fransen dat het niet zozeer daarom gaat dan wel om het uitvoeren van een politieke stra tegie. Om daarin de hand te hebben willen ze zo graag dit sekretariaat in Parijs hoewel het logischerwijs in Brus sel bij de rest zou behoren te komen. De Britten denken evenzeer aan de prak tische en politieke voordelen die te be halen zijn en niet aan specifieke idealen. In menig opzicht, het vasthouden aan zoveel mogelijk eigen soevereiniteit en het zo min mogelijk overdragen ervan aan Europese instellingen, gaan de Brit se en de Franse gedachten trouwens wel gelijk op. Het grote verschil is wel beider inzicht waar het zwaartepunt moet komen te liggen. Grofweg komt dit erop neer dat de Fransen menen dat de vergrote EEG in eerste aanleg iets om politiek en eko- nomische macht mee uit te oefenen in Europa zelf, tamelijk geisoleerd van de rest van de wereld. Zeker de Britten zien minder In een dergelijk isolement. Een sterk Europa is goed en noodzake lijk, maar het moet beseffen verwant te zijn aan andere gemeenschappen rond de Atlantische Oceaan, met nameNoord- Amerika en daartegenover moet het ook open staan. Dit i,s de achtergrond van het grote ge vecht waarvoor nu bij het koninklijk bezoek de voorhoede-schermutselingen plaatsvonden: een zeker naar het westen openstaand Europa of een op Frankrijk georiënteerd, strikt kontinentaal Europa. Hij heette 52 leden, waaronder 10 da mes, welkom. „Een toch wel enigzins teleurstellende opkomst, waaruit we misschien mogen concluderen dat het goed gaat", aldus de heer Ankone. Het afgelopen jaar was een goed jaar ge weest, ondanks het feit dat slechts één team karppioen werd. De vereniging groeide en telt nu in totaal 800 leden. Felicitaties gingen uit naar het dames voetbal, dat een speelster in de selectie voor het Nederlands elftal heeft en drie in het districts-elftal. Felicitaties ook voor de atletiek-afdeling, waar Gerjo Spans is gekozen in de Nederlandse vertegenwoordiging voor de drie-lan- denwedstrijd in Athene. „Het bewijst dat wij drie jaar geleden de goede weg gekozen hebben". Jaarverslagen De notulen van de vergadering van 23 juni 1971 werden voorgelezen door de secretaresse mevr. A. Ankone-Koens en onveranderd goedgekeurd. De jaarver slagen werden afgedrukt in het club blad. Daarop waren geen bemerkingen en alleen daardoor al had de vergade ring een zeer vlot verloop. Met de wijziging van het huishoudelijk reglement, dat inhield dat het dames voetbal een kwaliteitszetel kreeg toebe deeld in het bestuur, kon ieder zich verenigen. De kascommissie had de boeken van de penningmeester in orde bevonden en in de nieuwe kascommis sie werden gekozen de heren Boerkoel, Verkerk en Bakker. Leden willen hogere contributie Het financieel overzicht leverde geen problemen op. Achterstand in de contri butie was er niet en de penningmeester itreeg daarvoor veel lof toegezwaaid. De begroting voor het komende jaar sloot met een verliespost "van 5725,In verband daarmee kwam uit de verga dering het voorstel de contributie hoger te stellen dan het bestuur aanvankelijk meende te moeten doen. Het voorstel was: leden tot 12 jaar 25,- (was ƒ25,-); 13 tot 18 jaar ƒ30,- (was ƒ25,-) en senioren ƒ60,- (was 50,-). De vergadering ging unaniem accoord met ƒ25,- tot 12 jaar, ƒ30,- tot 18 jaar, ƒ60,- tot 22 jaar en 75,- voor alle leden boven de 22 jaar. In de contributieverhoging is inbegre pen, althans er zal dit jaar geen nieuwe verhoging voorgesteld worden, de te verwachten abonnementskosten voor het sportblad van de KNVB. Voorzitter An kone zei dat over dat verplichte abon nement nog in de bondsvergadering ge sproken moest worden, (in eerste in stantie had men dit dictatoriaal optre den van de bond nog kunnen voorko men), maar hij verwacht, de KNVB kennende, dat het er in september wel door zou komen. „We krijgen dan de idiote situatie, dat in een gezin met 5 voetballers, vijf dezelfde bladen binnen komen. De club wordt voor die abon nementen aangeslagen, zonder meer". Een absurde situatie meende men. De aangenomen contributieverhoging brengt deverliespost met ongeveer 1500,terug. Voor het resterende ver lies zal gepoogd worden via evenemen ten een oplossing te vinden. Daarnaast hoopt men door betere prestaties van de elftallen ook een hogere bezoekers recette te krijgen. Geld voor vernieuwing van het meubi lair van de kantine is het komende jaar niet beschikbaar. Prioriteit geniet het opknappen van de kleedkamers, waarvoor men naast medewerking van de gemeente ook subsidie van de NSF hoopt te krijgen. Evenementencommissie De evenementencommissie had haar taak in de loop van het seizoen neer gelegd. Zij hadden weinig succes bij al hun pogingen de leden naast het voet ballen ook ander vertier te geven. Voor hun wei-kzaamheden werden zij harte lijk bedankt. De vergadering meende evenwel dat de commissie nieuw leven ingeblazen diende te worden en een twaalftal leden besloot daarvoor begin september de eerste stap te zetten. De steun van het bestuur en de wijze raad van de oud-commissieleden krijgen zij mee, alsook een bedrag dat op de be groting daarvoor is uitgetrokken. Moch ten zij geen succes hebben dan zou de jeugdcommissie zo nodig van dat be drag gebruik mogen maken. Rondvraag Tijdens de rondvraag werden vragen gesteld over het ontbreken van S.O. Soest spelers in plaatselijke elftallen; over atletiek afgevaardigden bij da sportuitwisseling met Soest Duitsland (waarom hebben wij niet eens bericht gekregen dat atletiek niet bij de activi teiten voorkwam, terwijl wij toch in het begin de animators geweest zijn bij deze uitwisseling?); over de mentali teit van de jeugd; over de foutieve si tuering van de fietsenstalling (er is geen toezicht op en meerdere malen laten onbekenden de banden leeglopen); het onderhoud van het materiaal; over reclame; over de redactie van het club blad (teveel voor één man)over de nieuwe emblemen (voorzitter: als ze zo niet weggaan, stellen we ze verplicht (KNVB-mentalitéitl) en over nieuwe vlaggemasten. Hoofdbestuur en 4 trainers Op desbetreffende vragen deelde de voorzitter- mee, dat nog dit jaar een zal worden. „Er wordt hard aan ge werkt en ik meen te kunnen zeggen dat de groep van „wijze mannen" er in zal slagen". Tot slot deelde de heer Ankone mee dat naast de heren Zwartkruis en Vos nog twee gediplomeerde trainers aan de club verbonden zullen worden. Dank bracht hij daarbij aan de heren Bouw man en Batenburg voor het vele werk dat zij in het afgelopen jaar voor de vereniging hadden verricht. Om tien uur, na twee uur in vlot tempo vergaderd te hebben, waarbij ieder aan zijn en haar trekken kwam, sloot de voorzitter de vergadering. Zondag a.s., tijdens de dienst van 17 uur in de Wilhelminakerk aan de Soes- terbergsestraat, zal ds. D. H. Brogers zijn afscheidspredikatie houden. Dominee Borgers, die op 17 december 1967 in Soest kwam, vertrekt naar Den Ham in Overijssel. Hij besteedde in zijn Soester jaren bijzonder grote aandacht en veel tijd aan het bezoeken van zieken in het ziekenhuis Zonnegloren en de bejaarden van het Bejaardencentrum Groot-Engendaal. Voor hij in Soest kwam was hij van 1955 tot 1958 predikant in Nieuwerkerk a.d. IJssel, tot 1962 in Hoogeveen en tot 1967 in Nijverdal. De Stichting Openluchttheater Soest is cr voor woensdag 28 juni a.s. in geslaagd het bekende Ballet Sudamcricano te contracteren voor een voorstelling in het Openluchttheater Soest als opening van het Zomerprogramnia 1972. Een groep jonge dansers en danseressen uit verschillende Zuid - Amerikaanse landen hebben zich verenigd onder het meesterschap van de danser en choreo graaf Helio SeraffinL Zij presenteren een reeks dansen uit hun respectieve lijke gebieden. Met bezeten rhytmen, vurige sprongen en ingewikkelde dans figuren verbeelden zij de jacht (o.a. dc vlucht van de condor), vreemde gebrui ken (o.a. dc flessentlans), de moed van dc man en de lieflijkheid van dc vrouw. Kortom de 25 dansers en musici bren gen een schitterend programma met dansen en bedwelmende muziek uit Pa raguay, Columbia, Venezuela, Cuba, Bo livia, Argentinië en Peru. De aanvang van de voorstelling is be paald op 20.00 uur. Bij slecht weer zal het optreden ver plaatst worden naar de sporthal Beu kendal, Beukenlaan. Hiervan zal mede deling gedaan worden via de radio in de mededelingen van 11.55 uur op Hil versum I en in de mededelingen van 17.55 uur op Hilversum II. In de week van 26 t.m. 30 juni a.s. zal in en boven West Europa een nieuwe gecombineerde land- en luchtmacht oefening worden gehouden. Deze door het Hoofdkwartier van de Geallieerde Strijdkrachten in Centraal Europa (AF- CENT) georganiseerde oefening heeft de naam „Sand Martin" en heeft ten doel doel de geoefendheid te testen van de geallieerde tactische luchtstrijdkrachten met een beperkte deelname van land strijdkrachten. Deelgenomen wordt door vliegtuigeen heden van België, Canada, de Duitse Bondsrepubliek, Nederland, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. De in te zetten toestellen zijn van de typen Star- fighter, Phantom, NF 5, Fiat G 91, Mirage, Harrier, Lightning en Bucca- neer. In Nederland zal worden geope reerd vanaf de Vliegbases Twenthe, Vol- kel, De Peel, Gilze Rijen en op zeer be perkte schaal vanaf de Vliegbasi? Leeuwarden en Soesterberg. Er zullen geen operaties plaats vinden boven dichtbevolkte gebieden, wel zal tijdens genoemde dagen elders tussen zonsopgang en middernacht verhoogde actrviteit van het militaire vliegverkeer plaats vinden. Op donderdag 29 juni zal z.k.h. prins Bernhard zijn 61ste ver jaardag vieren. Nog altijd legt de prins een grenzenloze aktiviteit aan de dag. Ondanks dat de artsen de prins hebben aangeraden het wat kalmer aan te doen heeft hij weer verschillende bijeen komsten geleid die een goede internationale verstandhouding in de hand werken. De prins is een diplomaat bij uitstek gebleken, die er niet weinig toe heeft bijgedragen dat Nederland zich een positie in de wereld verworven heeft die meetelt. De aktiviteiten van de prins treden niet altijd aan de dag. De meeste vergaderingen vinden binnenskamers plaats en komen daarom niet onder het oog van het 'grote publiek. De resultaten zijn ook niet altijd meteen merkbaar. We kunnen de prins be titelen als een grote werker achter de schermen. Ook is hij ongetwijfeld een grote steun voor koningin Juliana. Hoe vaak zal hij haar niet hebben geadviseerd. Ook tijdens staat- siebezoeken aan vreemde landen was hij altijd de rustige ver trouwen inboezemende figuur die er mede toe heeft bijgedragen dat ons koningspaar altijd opgewekte gasten waren. De prins heeft een ruime belangstelling voor zaken van allerlei aard, of het nu gaat om een nieuw type vliegtuig of eeh nieuwe fabriek en hij is ook een groot dierenvriend. De gevoelige en krachtige persoonlijkheid van de prins maken hem uitermate geschikt voor het vervullen van de taak van prins gemaal, nu al weer 36 jaar.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1