Commissie Culturele Zaken verzandt in ambtelijke futiliteiten v.v.v. - m t Schapenscheerder op de kinderboerderij Vrijdag '30 juni 1972 50e jaargang no. M Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 „Zoekend praatcollege bij uitstek NAAR ÉÉN CHRISTEN DEMOCRATISCHE PARTIJ ÜSiÊ j 600,- buit bij inbraak Geslaagd SOESTER COURANT PER WEEK OP HONDERDAG Adverteerders en lezers hebben dezelfde wensen ■nieuws Aanrijding op dc Lan^e Itrinkwec Het oog gericht op nieuwe richting in Japan Spreekuur Burgemeester 50ESTER ((ToüRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9,'—» Verschijnt Iedere dinsdag en De commissie culturele zaken vergader de maandagavond onder leiding van gespreksleider Rob Drost. Het werd weer een uitvoerig praatavondje, dat steeds de neiging heeft te verzanden in ambtelijke futiliteiten, het uitziften van Reeds vele jaren ziet men in ons land uit naar een vereenvoudiging in de poli tieke verhoudingen. Vooral in linkse kringen zijn de ideeën geponeerd van uiteindelijk te willen komen tot een twee- of driepartijenstelsel, hetgeen voornamelijk dateert van 1966, na „de nacht van Schmelzer", waarin vooral door toedoen van de K.V.P. de regering Cals-Donner, steunend op K.V.P., P.v.d.A. 'A.R. werd weggestemd. Sindsdien vooral dateren de kreten om verduidelijking en vereenvoudiging in ons partijensysteem. Het bleven echter kreten. De praktijk liet het tegendeel zien, er kwamen steeds neer partijen bij. Vooral in links en ln centrum gerichte kringen was men daar erg ijverig in. Om de zaken toch wat duidelijker te «tellen kwam er voor de verkiezingen van 1972 een ..progressieve kombinatie" tot stand, gevormd door P.v.d.A., D '66 en P.P.R. Ze vormden zelfs een scha duwkabinet, om aan te tonen dat er een links gerichte regering kon komen «Is men maar de stembusoverwinning behaalde. Dat gebeurde echter niet, tvaarmee het schaduwkabinet weer zachtkens verdween. Dat was eigenlijk wel 'n beetje jammer, want het zou interessant zijn geweest om te zien hoe dat kabinet de sindsdien zo toegenomen financiële en ekonomi- sche moeilijkheden getracht zou hebben op te lossen. De eensgezindheid bleek Intussen in de progressieve konsentratie ook niet zo optimaal te zijn. Hetgeen trouwens begrijpelijk is zo lang men nog tot verschillende partijen behoort en men dus nog niet tot één „beweging" Is kunnen komen. Dat aspekt zien we nu juist wel aan de andere, de rechterkant verschijnen. Langzaam maar zeker groeien K.V.P., A.R. en C.H.U. naar elkaar toe en zijn nu onlangs tot de afspraak gekomen een nieuwe partijformatie te vormen. Dat zal dan een zich in het politieke cen trum opstekende christendemokratische partij worden, die zich wil richten op het overbruggen van tegenstellingen. Het is natuurlijk geen eenvoudige zaak geweest om tot deze afspraak te komen. De voorzitter van de K.V.P., dr. De Zeeuw, had zich voordien geporteerd getoond voor een algemene progressieve volkspartij, waarin niet van een evan gelische grondslag zou worden gespro ken en die een open karakter moest dragen, zodat ook niet-kerkelijken er zich hij zouden kunnen aansluiten. Dat ging voor de protestantse partijen, en met name de A.R.P. te ver. Het evan gelie is immers trouwens ook bij de K.vp., de 'inspiratiebron waarop hun politieke gedachten stoelen. Dat is maar niet zo weg te denken. Het is aan prof. P. St^enkamn Ie danken dat de besturen der drie partiicn toch een modus von den om zich daarop te kunnen vereni gen. Hij-vond een konsentie voor een nieuwe partij, die een nieuw aktieprogram en een n'euw beleid zou vopren: „zoals wij die a's antwoord aan de evangelische oprnop blijvend vorm willen geven", kodden ziin woorden. De drie christe- Jiike partijen hebben nu een geschrift kunnen samenstellen, getiteld „Op weg naar een vcantwoordHijke maatsohan- pii" fprn nnlitieke strategie voor de ja ren 7«ventich waarin de politieke crond- redac^tpo voor de nieuwe formatie zijn vastgelegd. Het zal natuurlijk toch nog wel heel Wat voeten in de aarde hebben eer de nieuwe partij werkeliik geformeerd zal zijn en die grondgedachten zijn aan vaard en uitgewerkt. De partijvergade- rfngen moeten er zich nu over gaan uit spreken. En in die partijen zijn natuur- Tlik stromingen die zich maar moeilijk bfi dit samengaan zullen kunnen neer leggen. Het Is ook nogal wat, na bijna een eeuw lang afzonderlijk politiek te hebben bedreven. Er zullen nog heel wat tegenstellingen 7lir\ glad te strijken eer de nieuwe par- ♦H een feit 7.al ziin. Dorh we mogen de - TWarhting koesteren dat ze er inder- -l -arl 7al komen, binnen afzienbare tijd. Mpt-f jes>n nog niet, verwachten dat. de ■venluplc piouwe christendemokratische aartij in zetelfal een optelsom zal wor- i'ep van de huidige drie nartijen. De ge dachte van dat. é«n-ziin zal moeten Aanvankelijk zullen velen daar mee hebben, wellicht naar an- "-""Tipringon neigpn. doch uftein- fp-v* partij 7pk»r een sterke "Uojrr' re-acht gaan vormen. de waarde van een woord en het als maar proberen zo waterdicht mogelijk te zijn. Er bestond voor deze vergadering grote publieke belangstelling. Slechts weinig punten sierde de agen da, maar over die weinige punten werd, ondanks een toegezegde strakke leiding, tot in den treure gepraat. Het begon al met een uitvoerige be handeling van een overigens onbelang rijke, briefwisseling tussen de voorzit ter van de commissie de heer L. Wils en de ambtelijk secretaris de heer Ka- sander, over de wijze van verslagge ving. De climax was wel dat er een idee gelanceerd werd om indien noodzakelijk, nog een aparte notulist de vergaderin gen te laten bijwonen, wat de heer Wils absoluut niet bedoelde. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat zo'n eenvoudige zaak, blijkbaar tot in de hoogste ge meentelijke regionen besproken werd. Werkwijze subcommissie Als volgende punt werd behandeld de suggestie voor de werkwijze van de cul turele commissie inzake bij haar bin nenkomende aanvragen van advies bij het verstrekken van opdrachten voor het tot standkomen van beeldende kunstwerken en bij het aankopen van beeldende kunst. Voorgesteld werd deze taak toe te be delen aan een adviescommissie aankoop kunstwerken. Mevrouw T. Walma van der Molen-de Vries en de heer Wils hadden taak, samenstelling en werk wijze reeds uitgewerkt en neergelegd in een bondig voorstel. Als taak wordt gezien het advies geven in zake het verstrekken van opdrachten cn het doen van aankopen zowel wat betreft de Vs tot 5 regeling (niemand wist precies hoever dit percentage ging) bij uit te voeren werkzaamheden, als wat betreft besteding van het voor aan kopen van kunstwerken beschikbare ge meentefonds. Ook zal een „waakzaam" oog gehouden worden op nieuwbouw projecten en bestemmingsplannen, dat laatste woord moest er tussen gevoegd worden, dat inderdaad deze Va tot 5 regeling toegepast wordt. Over de samenstelling van deze sub commissie, 2 leden culturele commissie, 1 architect en 2 plaatsen voor kunste naars was men het eens. Aangetekend werd dat de architect niet betrokken mag zijn bij het te verfraaien bouw werk. Over de wijze van aftreding kwam men overeen, dat daarover nog nader gespro ken zal worden. Gezegd werd verder dat het niet steeds zeker is, dat de commissie betrokken zal worden bij het verstrekken van een opdracht voor het maken van een kunstwerk. De bouw opdrachtgever kan daar zelfstandig over beslissen en indien dat niet de gemeente is, ontrekt zo'n geval zich geheel aan de besluitvorming van de commissie. De werkwijze leverde geen moeilijkhe den op totdat men kwam tot het punt vergoeding (schetsgeld) aan de kunste naar, die de opdracht niet krijgt. Mevrouw H. van Baaren-van Rossem wilde niet drie kunstenaars de opdracht geven, maar een open inschrijving hou den. Daar voelde men niets voor om dat de bestaande regeling van de Fede ratie van verenigingen voor beroeps kunstenaars, 10 schetsgeld van de to tale kosten, op die manier nogal in de napieren zou lopen. Nog moeilijker werd het toen gesproken werd over de vergoeding aan de sub commissieleden voor gemaakte kosten 7:rh te oriënteren, tentoonstellings- bezoeken, reizen enz. Wethouder Dijk stra meende dat een totaal bedrag hier voor, van 1000, verdedigbaar zou zijn. Ben Joosten maakte daarbij de opmer king dat. kunstenaars, die terzake toch deskundige zijn, dreigen misbruikt te worden. „Elke deskundige, die de gemeente raad pleegt, ontvangt een behoorlijk hono rarium. Waarom in dit geval bij kunste naars andere maatstaven aanleggen", zo vroeg hij. nog afgezien of er een archi tect te vinden zou zijn. die slechts voor reiskosten vergoeding dit werk zou wil len doen. Men besloot, zich over deze kwestie na der to oriënteren. Vastgesteld werd ver der dat de subcommissie één iaar zou gaan werken vol eens de voorliggende, met enkele woordjes aangevulde, sug gestie. In de volgertde vergadering zal de sub commissie geformeerd worden. De kun stenaars maakten bij monde van Ben .Toosten hun kandidaat reeds bekend: Mevrouw E. Joosten-Eerdmans. Artishock Het rapport van de kunstenaarsvereni ging Artishock werd niet besproken. Dit strandde reeds in den aanvang door een bemerking van de heer L. Wils, dat het beter was het gesprek dat voor 4 juli gearrangeerd was. met de vertegenwoor digster van C.R.M. mej. Taminiau, af te wachten. Dat moet een oriënterend ge sprek worden, waarna pas Iets zinnigs te zeggen zou zijn over en in verband met hei Artishockrapport. Hij miste op dit moment te veel infor matie en stelde zich ook op hel stand punt dat er mogelijk eerst een totale inventarisatie van het cultureel gebeu ren in Soest voorhanden moest zijn. Artishock is mogelijk slechts een facet. De heer Drost meende dat Artishock veel had gedaan, bewezen had daarmee in een leemte te voorzien, maar nu op het punt gekomen was, dat het niet langer op vrijwillige basis gedaan kon Avorden. Hij vroeg de principiële uit spraak van de commissie (wethouder Dijkstra was toen reeds vertrokken), of zij in het gesprek met de vertegenwoor digster van C.R.M., als commissie dit rapport wilde steunen. De heer Joosten verwees vervolgens naar de toelichting bij het raadsbesluit van mei 1970, toen het St. Jozefgebouw de bestemming „sociaal-cultureel cen trum" kreeg en bepaald werd dat een beheerscommissie ingesteld zou worden. „Ons rapport is achter af gezien over bodig. Als aan de toelichting bij het raadsbesluit gevolg was gegeven, dan was er reeds lang een beheerscommis sie geweest en dan waren vele proble men voorkomen". De beheerscommissie was er echter, on danks jarenlang aandringen van Arti shock, nog steeds niet. Zij wilden nu wel weten waar zij aan toe waren. De heer E. Holtrop, voorzitter van de vereniging Soester Gemeenschap, onderstreepte dit met te zeggen dat Artishock voorziet in een behoefte en heeft laten zien wat er met een minimum aan middelen bereikt kan worden. „Artishock is niet meer weg te denken", aldus de heer Holtrop. Mevrouw E. Korthuis-Elion was het „inhoudelijk" geheel eens met het rap port. Ook zij meende dat de beheers commissie nu maar eens ingesteld moest worden. Formeel had 2ij echter bezwaren. De aanvraag om geldelijke steun had uit sluitend aan het college van b. en w. gericht moeten worden. Daar had de commissie op dit moment niets mee van doen. "Via b. en w. zou de commissie dan wel om advies gevraagd worden. Zij meende verder dat het gesprek met C.R.M. informeel moest zijn, dus niet openbaar, ter verkrijging van de nodige informatie. Zowel de heer Wils als de heer Joosten („ik zie ook geen andere mogelijkheid") waren het daarmee eens. Resumerend stelde de heer Drost dat de commissie het rapport Artishock wil verdedigen en dus bereid is „kleur te bekennen". In de loop van het gesprek bleek ove rigens ook dat Artishock in Den Haag zeer goed staat aangeschreven, beter dan in Soest, en als voorbeeld dient voor gelijksoortige activiteiten elders in het land. Op 4 juli zal mej. Taminiau eerst een gesprek hebben met de wethouders Dijkstra en Ebbers. De commissie meen de dat het goed was, als de heer Drost dit gesprek kon bijwonen. Later op de dag zal dan het gesprek plaats hebben met de commissie met als belangheb bende, het bestuur van Artishock. De rondvraag leverde na drie uur pra ten, waarbij het publiek volop betrok ken werd, niets meer op. De heer Jaarsveld van P.V.O. vertolkte aller mening: „Op dit uur hoeft dat voor mij niet meer". Er bestond zaterdag j.1. grote belang stelling voor het scheren van 4 schapen op de kinderboerderij De Vrije Teugel. De kinderen keken niet alleen hun ogen uit, maar stelden ook volop vragen. De wol werd direct verwerkt, waarvoor twee spinnewielen aanwezig waren; 'n zgn. Noors- spinnewiel en het spinne wiel „Het schippertje". De weefsters, Anneke van Eijk, Nelly Geevers en Marja hadden hun handen vol, ook met het geven van instructies aan volwassenen, die wel eens wilde proefdraaien. In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken bij automobielbedrijf Bosboom aan de Birkstraat en bij het loodgieters- en verwarmingsbedrijf G. v. d. Pol aan de Van Lenneplaan. Bij de firma Bosboom werden gereed schappen ontvreemd, die vermoedelijk gebruikt-zijn bij de inbraak bij v. d. Pol. Daar werden kasten en laden doorzocht en een bedrag van 600,meegenomen. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Aan de Amersfoortse Avond-MAVO- School slaagden voor het diploma MAVO-4 onze plaatsgenoten mej. M. Grin en de heer A. O. Pattihahuan. Reeds meer dan een jaar geleden verzochten ons enkele zaken lieden, tevens adverteerders in onze Soester Courant, de uitgifte van onze vrijdagse courant een dag te vervroegen en ons blad te laten verschijnen op donderdag. Wü meenden aan deze wens toen niet tegemoet te kunnen komen, omdat hierdoor onze dinsdagse uitgave in het gedrang zou komen. Er is echter in één jaar veel veranderd. De zaterdag is niet meer de grote koopdag in het weekeinde. De inkopen worden, mede door de door de winkeliers ingestelde koopavond, voor het grootste deel op vrijdag gedaan. In verband hiermede werden de verzoeken van de winkeliers om ons blad in ieder geval op donderdag te doen verschijnen, steeds veelvuldigcr. Het waren echter niet alleen dc zakenlieden, die dit verzoek deden. Ook onze lezers, en vooral de dames, meenden, dat aan de grote koopdag de reclame vooraf moet gaan. Wy wilden aan dc wensen van de zakenlieden cn de lezers wel voldoen, maar dan zou de uitgifte van de dinsdagse courant on mogelijk worden omdat de tijdruimte tussen dinsdag cn donderdag te klein is om de courant zowel redactioneel als technisch te ver zorgen. We hebben dc knoop nu doorgehakt cn besloten dc dinsdagse en vrijdagse courant samen te voegen tot één groot blad op donder dag, in een formaat als de grootste dagbladen in het land. Het eerste nummer van onze vernieuwde cn vergrote courant zal op donderdag 6 juli a.s. In een groot aantal pagina's uitkomen. Advertenties worden aan ona bureau aangenomen tot woensdag morgen 10.00 uur. Over het bekende Natuurpark Berg en Bos van Apeldoorn, kregen wij een in formatie-folder toegestuurd, die voor bezoekers van dit park nuttig kan zijn Vanaf 24 juni tot en met 20 augustus kunt U ook 's avonds genieten van vele attrakties, zoals de fantastische fontei nen met vele kleurschakeringen door de lichteffekten en de heel speciale droom sfeer. die in deze avondlijke uren rond waart. Willem Duys en Mies Bouwman presenteren U per band een muziek- progamma. Voor een zomers „avondje- uit" lijkt ons dit. de moeite van het on dernemen waard. Houdt U van folklore, dan mag een be zoek aan de Oud Veluwse Markt in Bar- neveld niet worden overgeslagen. Er komen 6 donderdagen om Uw hart op te halen, vanaf 6 juli tot en met 10 augus tus. Bovendien zijn er 3 van deze don derdagen gereserveerd voor wijlen Jan van Schaffelaar en zijn tegenstander Perrol met de rode hand, die hun ge schiedenis nogmaals voor U tot leven zullen brengen. Geen kleinigheid! Wilt U er meer van weten? Het programma boekje ligt bij ons voor U klaar. Zouden we beter weer krijgen? Natuur lijk lokt dan ook de mogelijkheid met de firma Tensen zo'n fijne dagtocht, te maken. Boeken kunt U bij ons en doet U dit tijdig, vooral wanneer U in de bouwvak-vakantie wilt meetoeren. Tenslotte nog een bericht voor de fijn proevers op gebied van beeldende kunst. In het Haags Gemeentemuseum is de volledige Mondriaan-cnllektie te zien tot en met 24 september. Meer dan 250 wer ken zult U kunnen bekijken. U reist naar den Haag voordelig per trein met een speciaal reisbiljet, inclu sief dagkaart voor bus of tram. alsmede een consumptie in de koffiebar of het paviljoen van het museum. Een bij ons verkrijgbaar inlichtingen blaadje brengt. U geheel op de hoogte. En wat dat treinreisje betrefthet kan een voorproefje zijn, dr auto wat. meer thuis te laten staan. Een gezond en nuttig avontuur! Door interne regelingen in verband met een grote reis van een der informatrices, zal vanaf 6 juli a.s. het. VW-kantoor lussen de middag van 12.30 tot 13.30 uur gesloten zijn. Dinsdagavond vond op de Lange Brink- weg, even voor het tunneltje onder de spoorlijn naar Baarn, een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door de 28-jarige W. B. S. uit Soest, en een auto bestuurd door mevr. W. A. J. L.-V. (44) uit Den Dolder. S., die onder invloed reed, passeerde vermoedelijk met te hoge snelheid de tunnel en botste mot cpn flinke klap op zijn tegenligger. Beide «ufo*» werden zwaar beschadigd. De wagen van 5. moest worden weggesleept en werd ln beslag genomen. Hoe de relatie van Japan met de rest van de wereld zal worden, is een vraag waarover in menige hoofdstad het hoofd gebroken wordt: in Washington, in Moskou, in Peking en eigenlijk overal daartussen. Premier Eisaku Sato heeft met veel emotie afscheid genomen van zijn ambt en dit was tevens het eind van een tijdperk. De periode waarin Japan een bijzonde re verhouding had met de Verenigde Staten, de grote vijand die na zijn over winning de grote schutspatroon werd. En die daarbij ook niet kleinzielig was. Sato buitte zijn vertrouwelijkheid met het Witte Huis goed uit en speciaal met het voor de Japanse nationale gevoelens tere punt van de Rioekioe-eilanden en Okinawa boekte hij sukses. De V.S. be loofden dit vroeger Japanse gebied te rug te geven, wat Sato ongetwijfeld hielp aan een grote stembusoverwin ning. Die eilanden zijn terug, maar in tussen zijn er heel wat klappen te in- kasseren geweest in Tokio. Plotseling ging Nixon naar China, zon der dat de Japanners daarvan tevoren maar enig idee hadden kunnen krijgen. Toen kwamen de extra-invoerheffingen, waarmee Nixon zijn eigen ekonomie ging saneren maar die vooral de Japan se export zwaar trof. Tenslotte liet To kio zich wel weer door de V.S. verwik kelen in de vergeefse strijd om Taiwan (Formosa) in de V.N. te houden. Dit le en dit laatste zit de Japanners zo moge lijk nog meer dwars dan het tweede: door hun bijzondere relatie met de V.S. hebben ze hun verhouding met China niet erg kunnen kultiveren, hoe wel dit toch als het ware de natuurlijke handelspartner zou zijn. China is weliswaar vriendelijker ge worden jegens de V.S., maar dat is een onderonsje van twee grote mogendhe den en als zodanig kan Japan niet be schouwd worden. Dit moet van een heel wat zwakkere positie uit maar zien China te paaien. Wat de volgende Japanse premier ook doet, hij maakt psychologisch bij de Japanse bevolking, die door de reeks deuken in de mooie band met Amerika zeer geëmotioneerd ls, geen enkele kans als hij het niet over een nieuwe boeg gooit. De niet opgelegde, maar uit eigen initiatief ontwikkelde sfeer van afhan kelijkheid jegens de V.S. zal moeten veranderen in een meer echte samen werking van partner* en Japan zal ook in zijn betrekkingen met China, maar ook met Moskou een eigen lijn moeten gaan ontwikkelen, niet zonder meer fungerend als de achterban van Was hington. De wetenschap dat er iets moet veran deren gaat echter niet gepaard mei een zekerheid in welke richting men dit zal moeten zoeken. China, en dit zal ook logisch zijn, komt op de eerste plaats, maar dit toont zich weinig tegemoetko mend. De Russen daarentegen zijn wel tamelijk vriendelijk en dit komt goed uit om zo de Chinezen en de Russen tegen elkaar uit te spelen. Maar de Russen zijn b.v. weer niet bereid om voormalig Japans gebied zomaar terug te geven, hoezeer ze ook graag Japanse technische kennis importeren en hoe graag ze ook politiek op betere voet met Japan willen komen. Dit be teltent dat voor de nationaal gevoelige Japanners al te veel vriendschap van hun regering voor Moskou met Peking en Peking met Moskou niet veel kan komen. Japanse premiers kunnen niet al te zeer tegen de publieke opinie in gaan. En dan is er de weg om zelf ook een grote mogendheid te worden, wat Japan trouwens eigenlijk al is in alle opzichten behalve het militaire. Maar een degelijke herbewapening is nu ook weer niet iets waarmee een premier bij de Japanners moet aankomen; ze heb ben er zich al eens ernstig aan gebrand en als het bovendien moet gaan met opoffering van enige welvaart, die ze nu danken aan de lage defensiebegro ting, dan geven ze liever niet thuis. Kortom, de Japanse politiek ten op zichte van bet buitenland is op een keerpunt gekomen. Maar welke rich ting Tokio in zal slaan is nog volkomen onzeker, wat niet zonder onbehagen wordt gadegeslagen. KANTMAN. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. zal met ingang van de volgende maand (juli) in-hel gemeen tehuis elke dinsdag van 15.30-1 R.30 uur spreekuur houden en In de hulpsecre tarie te Soesterberg de eerste woensdag van de maand, van 15.00 tot 16.00 uur. Tot haar portefeuilles behoren: Alge meen Bestuur. Politic, Brandweer. Be scherming Bevolking. Civiele Verdedi ging, Noodwachtplicht. Militaire Zaken, Strafverordeningen. Bosbeheer, Gewest vorming en Personeelszaken. In tegenstelling tot haar voorganger "be heert zij dus niet de portefeuille van Woonruimtcwet. Deze is overgegaan naar wethouder K. de Haan. die dan de volgende portefeuilles heeft: Maatschap pelijk Werk. Gemeentelijke SociaJe Dienst. Volksgezondheid. Zweminrichtin gen. Sport Jeugdzaken en Woonruimte- wet. Het spreekuur van de heer De Haan is elke dinsdag, van 15.00-15.30 uur, in het gemeentehuis. Uit het bovenstaande Wijkt dat er een portefeuille-wisseling heeft plaatsgevon den voor wat betreft personeelszaken en woonruimtewet.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1