NIIST «JE... MAC UIT DE MOEILIJKHEDEN FLEETWOOD BIEREN F8FIILII ®!S!s#M01SCHE 100111 HEEFT DE TOEKOMST BILLY JOEL... DE GROTE ONTDEKKING VAN 1972? ^mt®8tiUMIÊÈMÊÊÊk& datde Chi-Lites in Amerika voor het eerst de bovenste plaats van de toptien bereikt hebben met het nummer „Oh girl"? dat... Inelco weer vijf nieuwe elpees heeft uitgebracht voor de „anti- witteplaten-prijs" van f 16.90? dat... dit vijftal bestaat uit „Rock 'n roll" van Elvis Presley, „Rockin" van The Guess Who, „Lou Reed" van de gelijknamige zanger, „Celebration" van El Chicano en „Argus" van Wishbone Ash (zie foto)? dat„Al! together now", de nieuwe Argent-elpee, opgenomen is in de beroemde Abbey Road Studio's? datde Amerikaanse groep Barefoot Jerry, waarvan net een prach tig album is uitgekomen, gedeeltelijk is terug te vinden in de Stray Gators op de elpee „Harvest" van Neil Young? dathet debuutalbum „Astral weeks" van Van Morrison opnieuw is uitgebracht, ditmaal in de goedkope Midi-serie (f 11.90)? datbegin juli de kompleet nieuwe eipee „Saint Dominic's Preview" van Van Morrison uitgebracht wordt? dat... ook James Taylor weer aan het opnemen is? Hij maakt geen nieuwe toernees tot zijn schijf volgespeeld is (september!) dathet nieuwe produkt van Randy Newman „Sail away" veel dich terbij is en elk moment kan'uitkomen? datElton John in werkelijkheid Red Dwight heet? datFairport Convention nog deze zomer een nieuwe elpee gaat op nemen? Ook de nieuwe aanwinsten van de groep Tom Farrell en Roger Hill doen mee. datBob Gaudio, de zanger van de Four Seasons, deze groep heeft verlaten? Iffft front eh&nmf bfccfc channei Velen zullen zich nog kunnen herin neren hoe medio vorig jaar Fleetwood Mac plotseling in grote moeilijkheden geraakte toen gitarist Jeremy Spencer eruit stapte. Spencer, in de plaats ge komen van Peter Green, die na het verlaten van John Mayall's Bluesbra- kers samen met Mick Fleetwood de formatie Fleetwood Mac oprichtte, en na de opmerkelijke wereldsuccessen en twee grandioze elpees ,,Then play on" en ,,Kiln house" de groep verliet, verliet op zijn beurt Fleetwood Mac tijdens de toernee door Amerika. Hij liet zich inlijven bij de religieuze sek te „Children of God", waarbij ze hem kaal knipten, een andere naam gaven en hem volledig van de buitenwereld afgesloten hielden. De toernee werd op het laatste moment gered door de in vergetelheid geraakte Peter Green, die uit Londen kwam overgevlogen. Jeremy Spencer toert nu overigens met een groepje goddelijke kinders in hun „Prophet Bus" door de USA. Hun belangrijkste act bestaat uit een sati re op superstar-gitaristen. Op één oktober vorig jaar ging Fleetwood Mac opnieuw voor een toer nee naar Amerika, ditmaal in een sa menstelling met de nieuwe gitarist Bob Welch. De andere leden waren en zijn nog steeds Mick Fleetwood, Dan- ny Kerwin, John McVie en Christine McVie. Bob Welch speelde eerder in enkele duistere blues-groepen, allen uit de buurt van Los Angeles. Zijn invloed op de muziek van de groep deed zich langzamerhand voelen. De blues voert nog altijd de boventoon, terwijl harde rock en meer melodieu ze klanken daarmee vermengd wer den. Het heeft echter moeite gekost voor dat de huidige muziek gerealiseerd kon worden. Welch stapte in een groep die eigenlijk wanhopig en ge desillusioneerd was na de Ameri kaanse toer, tijdens welke ze een goe de vriend en de mede-oprichter van de groep zagen verdwijnen. Toch was die toernee het grootste kassucces van Fleetwood Mac in Amerika, en dat was voor de leden van de groep dan ook de reden om de stukken bijeen te rapen en opnieuw te beginnen. Welch ontmoetten ze via een geza menlijke vriend. Hij speelde in Califor- nia in de zevenmans formatie Las Ve- gas Show Band, een groep die het brood verdiende met de begeleiding- van beroemde sterren als James Brown, Aretha Franklin en Fontella Bass. In de zomer van 1969 viel deze band uiteen en Welch en twee ande ren uit de groep trokken naar Europa om in Frankrijk en andere landen soul te spelen in de stijl van Sly Sto- ne. Bob, een gitarist, zanger en schrij ver, kreeg waardevolle ervaring als producer door een aantal platen op te nemen, waardoor het inkomen van het trio aardig steeg. In Engeland maakte Fleetwood Mac ondertussen een schitterende carrière door als de meest succesvolle Britse bluesgroep met een lange rij van hitsingles. Totdat Peter Green weg ging. Jeremy Spencer kwam we liswaar voor hem in de plaats, maar het ging niet meer zoals vroeger. Christine McVie zei daarover „Toen Jeremy bij ons speelde leek het altijd een wanhopige poging het verlies van Peter Green te vergoeden. Iedereen voelde zich verschrikkelijk onbe kwaam en niet bij elkaar passend. We dreven elk de groep in verschillende richtingen. Bob Welch is het instru ment dat ons weer tot een eenheid heeft gebracht. Hij had de uitwerking van frisse lucht op ons, omdat we allemaal op het punt stonden er het bijltje bij neer te gooien toen Jeremy verdween". Muzikaal gezien heeft Fleetwood Mac nu de twaalfsnarige instrumenten achter zich gelaten. De blues is echter gebleven, in meer pure vorm. Ook Welch' soul ervaring is erin te horen. De nieuwe elpee ,,Bare trees", iets zwaarder geladen dan het vorige werk, iets geheimzinniger ook, laat duidelijk horen dat er tussen de groepsleden onderling nu een stevige band bestaat, niet verscheurd door conflicten of wanbegrip. De muziek staat als een klok en doet voor de toekomst het beste verwachten van Fleetwood Mac. inderdaad een verschil met stereo in klank en ruimtewerking. Het geluid komt nu letterlijk van alle kanten op je af, het zgn. 360 graden stereo, zoals de Pink Floyd dat in ,,live"-optredens zo geweldig weet te brengen. Het is inderdaad heel wat mooier dan „ge woon" stereo. Maar... het ligt natuur lijk wel enorm aan de platen die ge draaid worden. Bij normale stere o-platen is de kwaliteit immers al heel verschillend en ligt het zuiver aan de cpnamen of de muziek goed stereo of .kitsch-stereo"klinkt. Nog veel meer geldt dat voor het quadrap- honic systeem, waarbij uit vier boxen ook - als het goed is - vier verschil- lende geluidencombinaties moeten klin ken. Uiteraard vergt dat veel meer complicaties bij de opnamen, omdat alles via vier mici'ofoons, versterkers enz. moet. Daar staat echter weer te genover dat de mogelijkheden voor de opnemende artiesten ook geweldig veel groter zijn. Om maar es wat te noemen: bij normale stereo hoor je een wesp voorbijzoemen, dus van de ene kant naar de andere. Bij SQ hoor je het rotbeest echter helemaal rond je hoofd zoemen, je weet wel, gewoon kringetjes er om heen. Of dit trou wens een voordeel is van SQ valt nog te bezien. Maar de mogelijkheden vóór eon groep of artiest om zich uit te leven zijn dus geweldig. Hoe werkt dit systeem, zullen de knutselaars onder ons vragen. Volgens Sony gaat het zó: „SQ is een opname- i&li back cftsjfSml Jimmy Bellmartin is al even iets langer op de Nederlandse muziek-scene aktief dan sinds gisteren of vandaag. Jarenlang werkte hij door het hele land en speelde hij op opnamesessies van bevriende groepen. Het resultaat van al dit harde werken ligt nu in de vorm van de uitstekende single „Movie star" in de winkels. De groep, die Jimmy op deze single begeleidt, is dezelfde als op z'n vorige single, tijdens de opnamen waarvan het musiceren dermate goed beviel dat besloten werd op permanente basis te blijven samenwerken. Het door groepen als Santana en Sly and the Family Stone geïnspireerde nummer „Movie star" is geschreven door Jimmy Bellmartin en organist Frank Klunhaar, die op de single tevens de mellotron hanteert. De eerste reacties op het horen van „Movie star" van de Hilversumse expert zijn onveranderlijk gunstig, en dat is het enige wat de plaat nog nodig heeft. Een paar keer op de radio, er wordt door de Polydor promotiemensen hard gewerkt aan een tv- programma'en als dat allemaal voor elkaar komt hoeft het niemand te verba zen als „Movie star' Jimmy Bellmartin's topveertig-debuut wordt. Peter Muller, de „vader" van twee Candy-elpees en enkele singles en de uitgever van het blad Candy, is in de ridderzaal van het roemrijke kasteel Doorwerth aan de rand van de Veluwe tot ridder geslagen, omdat hij zich mét een achttal anderen financieel verdienstelijk heeft gemaakt voor de door bis schop Serapion opgerichte stichting SOOK. Deze stichting werkt onder meer voor de buitenlandse gastarbeiders. Het zwaard werd bij de plechtigheid ove rigens gehanteerd door de bisschop zelf. die ook oprichter is van de Oosters- Orthodoxe kerk in Nederland. O ja, Peter werd geslagen tot „Commandeur in de Soevereine en Militaire Orde der Tempelieren van de Heilige Aartsengel Mi- chaël en de profeet Elia". De leider van de Maastrichtse groep The Walkers, Jean Innemee (zie foto), woont sinds kort in een boerderijtje aan de Maasoever, temidden van koeien, gras en nog niet vervuilde lucht Bij het zoeken hadden Jean en zijn vrouwtje Finie enorm veel mazzel: even boven Maastricht ligt het gehucht Itteren en daar werd zo'n ontzettend fijn, oud boerderijtje gevonden dat we dit nieuws in deze rubriek wel even kwijt moesten. Hier kan Jan zich nu helemaal wijden aan de muziek en nieuwe Walker-hits. Door uitgeverij Malmberg in 's-Hertogenbosch wordt sinds kort onder de titel „Toppix" een nieuw jongerenblad uitgegeven, dat vooral geschikt is om op school behandeld te worden. De uitgevers zelf zeggen er het volgende van: „Als je wilt weten hoe het weer wordt kijk je naar de tv of je pakt de krant. Zo is het met alles. Maar de krant is wel eens een beetje duf. Je leest de krant niet zo gemakkelijk. Toppix is ervoor gemaakt dat je snel op de hoogte komt. De televisie is ook niet altijd zo leuk om naar te kijken. Je moet er trouwens voor thuis blijven. Toppix kun je meenemen. Je kunt er je brood in pakken. Toppix is een krant waar je terecht kan. Ook met vragen over din gen waar je zelf mee zit. Is er iets in de krant niet naar je zin, dan schrijf je even. Als je meer over een onderwerp wilt weten, dan meldt je dat. Toppix kan op school gebruik worden. Je kunt er in de klas over praten. Toppix zal zorgen dat je er over wilt praten". En zo gaat het dan nog even verder. Een eerste blik op de eerste twee exemplaren levert hoofdartikels op over Joost de Draayer (zie foto), (,'n plaat is goed als zoveel mogelijk mensen dat vinden"), over Hans Wentholt, die sinds 1966 bij de afdeling Studie en Onderzoek van de NOS werkt, over de Olympische Spelen 1972 in München („De Olympische Spelen 1972... onder dak voor 1972 miljoen", waaraan zo ongeveer het ge hele tweede nummer is gewijd. Goed informatieve artikelen, waarover stellig best te discussiëren zal zijn. De eerste twee nummers tellen elk vier pagina's: het blad verschijnt 20 maal per jaar. Een abonnementsprijs is f 10 per jaar, elk nummer kost dus twee kwartjes en da's niet al te veel. Bij meer dan 20 abon nementen, dus in groepsverband, wordt de prijs zelfs tot f8.50 per abonne ment omlaag gehaald. Seemon Marijke met „Vegetable Stew" weer ,'n stevige kans hebber voor de toptien hebben? het suppoost verhaal van Ton van Duinhoven ook op de plaat is gezet? „Supersonic Rocket Ship", de nieuwe single van de Kinks, vol gens het Engelse muziekblad Melody Maker wel de allergrootste hit van Davies Company kan worden? ditzelfde muziekblad overigens hélemaal weg is van de nieuwste single van David Bowie (zie foto), getiteld „Starman"? Melody Maker schrijft: tot nu toe de allerbeste produktie van 19721. „Ze versieren ook altijd weer wat nieuws hè. Denk je net dat je je spulle tjes mooi voor elkaar hebt en dan ko men ze daar mee aan!" Deze woorden werden opgevangen uit 'n gesprek over het nieuwste op platengebied: het „Quadra-phonic Sound Systhem", sim pelweg SQ genaamd (van Stereo Qua- draphonic). Is dit nieuwe systeem waarbij het geluid niet uit twee, maar liefst vier verschillende boxen klinkt, nu wel de moeite waard om zoveel drukte over te maken? Immers, heel wat Dlafenmaatschappijen roepen van de daken af dat ze al platen in Stereo Quadraphonic op de markt brengen, terwijl tussen de fabrieken, die dit nieuws leveren, helemaal zwaar wordt geconcurreerd. Koploper in Nederland lijkt nog Sony, met zijn in samenwer king met CBS Amerika ontwikkelde systeem, maar ook de andere leveran ciers roeren zich geducht. Is dit nieu we systeem nu echt iets geweldigs, of is het alleen maar wat van de fabri kanten om hogere omzetcijfers te be halen? Als je, je oor te luisteren legt temid den van het luidsprekerkwartet is er en weergavesysteem, ontwikkeld door CBS en Sony, waarbij gebruik wordt gemaakt van vier geluidskanalen: de twee stereokanalen plus twee extra-ka nalen, die het ruimtelijk effect met 180 graden vergroten. Het SQ-systeem is gebaseerd op het coderen van de vier geluidskanalen in de beide wan den van de plaatgroef, (zie tekening). Aan de links-rechts modulatie van het bestaande stereo systeem wordt via de invoering van tegengesteld werken de dubbelspiraal-modulatievormen (weet-je-wel! deze extra dimensie toegevoegd. Een decoder (foto) repro duceert bij de weergave van de plaat de vier oorspronkelijke signalen via de vier luidsprekers. Voor een optima le SQ-weergave dient het bestaande stereo-systeem dus uitgebreid te wor den met een decoder-verstex'ker en twee luidsprekers" Makkelijk, wat? Nou is het goed, te weten dat ieder stereo-versterker aan gesloten kan worden op deze decoder. Zonder al te veel moeite bovendien. Wat kost het nou, zo'n decoder? Dat ligt natuurlijk aan de fabrikant van „...Wellicht is Billy Joel de grote ontdekking van 1972... Je moet hem gezien hebben'...." Dit zegt het Ameri kaanse bl^d Cash Box. Phonogram tekende maart dit jaar een contract voor vijf jaar met de grammofoonplatenmaatschappij Fami ly Productions. De directeur en produ cer van het Family-repertoire Artie Ripp (de man die destijds Buddah-re- cords gestalte gaf en de man ook ach ter de grote successen van Melanie en de Edwin Hawkins Singers) heeft al een aantal voortreffelijke musici on der contract. Zo wordt de Family-stai op het moment naast artiesten als Ky- le, Burton and Cunio, Velvert Turner, Mama Lion en Brown Dust ook be volkt door pianist-vocalist Billy Joel. wie je het apparaat koopt, maar glo baal gezegd kun je met duizend gul den toe. Plus de kosten voor luidspre kers natuurlijk, en dio kosten weer meer naar het uitgangsvermogen dat ze hebben. We kunnen dus i-ustig stellen dat dit nieuwe systeem inderdaad zeer de moeite waard is, hoewel het „gewone stereo" echt nog niet ouderwets ge noemd mag worden. Er zijn immers nog maar weinig quadraphonic-platen uitgebracht - onder meer door CBS en Bovema - terwijl de decoder waarschijnlijk nog wel goedkoper wordt naarmate de wedijver tussen de fabrikanten toeneemt. Je kunt dus be ter nog even wachten tenzij je direct het nieuwste van het nieuwste wilt hebben. In Hickville, Long Island, een plaats die overigens al meer muzikale ge nieën heelt voortgebracht, groeide Bil ly op. Al op zijn vierde begint hij piano te spelen en krijgt hij, geheel tegen zijn zin, klassiek piano-onder richt. Als hij het zich allemaal nog eens voor de geest haalt, meent hij te weten dat hij „moe van al dat klassie ke gedoe", op zijn zevende zelf mu ziek begon te schrijven. In 1964 ont dekt hij de „rock and roll" via de Beatles en begint hij te „jammen" met zijn vrienden de Kinks, de Zom bies en de Stones. In die tijd is hij echter voornamelijk te zien in de stu dio's, alwaar hij medewerking ver leent aan de totstandkoming van verschillende platen. Zo is hij bijvoor beeld te horen op platen van de Shan- gri-Las en Chubby Checker. In 1965 begint hij met de plaatselijke middel- bare-school-band The Lost Souls een zgn. „Long Island"-act genaamd „The Hassles". Na een drietal vervelende ja ren („ontzettend brullende tieners, slechte muziek en een tweetal al bums") verlaat hij de groep. Zijn ge dachten gaan uit naar een hechte hea vy-formatie. In 1969 vindt een album van Joél's tweemans-formatie ,,Atti- la" maar weinig waardering en nog hetzelfde jaar wordt „Attila" ontbon den. Zeven jaar heeft Billy Joel nu geprobeerd een roek-star te worden, en het is niet gelukt. In 1970 ondergaat hij een aantal mentale veranderingen en Joel besluit te gaan doen wat hij altijd al wilde: persoonlijke ervarin gen omzetten in muziek. Zijn vrienden stimuleren hem hierbij en adviseren Billy op „solotoer" te gaan. dat dat dat dat

Soester Courant | 1972 | | pagina 14