De heer A*F*T* Kloppenburg met pensioen Installatie commissie voor beroepschriften Donderdag 6 juli 1972 50e jaargang no. 92 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro '26156 OVEREEN STEMMING OF DWANG Druk bezochte afscheidsreceptie Burgemeester Corver „Niet altijd een dankbare taak" 54.3 van de leer- Het oog gericht op de Veiligheidsraad SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,15. Bulten Soest per kwartaal 9,- Verschijnt iedere donderdag Terwijl een groot deel van het Neder landse volk met vakantie elders dan thuis bivakkeert, vond in Den Haag een zeer belangrijke bespreking plaats waarvan de uitslag bepalend is voor aller ékonomisch welzijn in de naaste toekomst. De ministers, die ons sociaal en éko nomisch. leven behartigen, praten deze week namelijk met de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers over plannen en mogelijkheden tot terugdringen van de inflatie. Het re sultaat van dit gesprek zal een aan wijzing vormen voor de kans om tot overeenstemming te komen over maat regelen tot beteugeling van prijzen en lonen, de mogelijkheden tot verbete ring van sociale voorzieningen, de be strijding van de werkloosheid, en dat alles gezien in het licht van de daad werkelijke afremming van de inflatie. De regering is er sinds haar optreden vorig jaar van uitgegaan, dat de strijd tegen de inflatie van het bedrijfsleven zelf dient uit te gaan. Dat werkge versorganisaties en vakbonden met elkaar overeenstemming moeten vin den over een beperking van de loon stijgingen en beheersing van de prijzen. Men hoopte daar verleden jaar al op, maar toen de metaal-c.a.o. ter sprake kwam, bleek er van voldoende be perking bij de vakbonden geen sprake. Na veel geharrewar en plaatselijke stakingen was het resultaat van het „overleg" dat de loonkosten veel ster ker uitliepen dan ékonomisch verant woord werd geacht. Het gevolg is ge weest, dat de prijzen dit jaar toch weer sterker zijn gestegen dan men had gehoopt, de inflatie niet is afge remd doch is toegenomen. Het heeft er ook toe bijgedragen dat de werk loosheid niet afnam doch langzaam maar zeker nog toeneemt. Het kabinet Biesheuvel bleef echter van mening dat regeringsin grijpen in lonen en prijzen niet de remedie be hoort. te zijn doch deze van onderaf, door gezamenlijk overleg moet ko men. Daar heeft het kabinet princi pieel, zeker geen ongelijk in, want het is al eerder gebleken dat dwang van hogerhand de vrede in de bedrijven bepaald niet in de hand werkt, al gauw tot stakingen leidt, hetgeen voor onze ekonomle dan nog fataler is. Als niet van doordrongen is, dat Wethouder drs. L. J. Dijkstra neemt afscheid van het hoofd van de St. Boni- faciusschool de heer A. F. T. Kloppenburg,, die met pensioen gaat. „IJ staat bekend als een zeer serieus werker, dat heb ik gelezen uit de aantekeningen van mijn voorganger", aldus do heer J. Verburg, inspecteur van het Basisonderwijs, donderdagmid dag tijdens de afscheidsreceptie van het hoofd van de St. Bonifaciusschool, de heer A. F. T. Kloppenburg. In specteur Verburg had vorige week kennisgemaakt op de school. „Ik trof het slecht", zei hij, „niemand was aan wezig. Verbazingwekkend, want het De heer Schimmel was het daar niet mee eens. Naar zijn mening had de heer Kloppenburg dat gedaan door zijn visie op het onderwijs. „Ook dat on derdeel hoorde daarbij en het werd net zo punctueel gedaan, toen het bijhou den niet bijzonder lucratief was". Veel moest in de avonduren gedaan worden en naast de eigen school kwam ook de administratie voor de Mavo, de Kleu terschool, de St. Jozefschool en de V.G.L.O.-school. Achteraf gezien vond en altijd aanwezig was. Hij gunde hem zijn rust van het vrij zijn en bekriti seerde de overheid die bepaald dat je pas op je 65ste jaar mag gaan rusten. Namens de collega-hoofden bood hij een boekenbon aan. De „meester" Namens het Mavo-bestuur sprak de heer A. H. F. Smit, een oud-leerling van de heer Kloppenburg. Hij had nog moeite om niet „meester" te zeggen. „Toen u kwam was u niet erg geliefd bij de kinderen. U keek zo streng. Toch heb ik, en met mij velen, veel aan u te danken en achteraf gezien was het niet erg dat u streng was." De heer Smit memoreerde de periode van nieuwbouw en de tijd die de heer Kloppenburg daaraan had besteed, „want u moet wel geschrokken zijn, toen u in Soest kwam en de school zag". Hij vond het gelukkig, en voor het Mavo-bestuur in het bijzonder, dat u nog nageleverd", zei de heer Boeren- kamp, die deze middag als ceremonie meester fungeerde. Heel hartelijk bedankt „Aan het eind van deze feestelijke dag, wil ik", aldus zei de heer Kloppenburg „op de eerste plaats mij richten tot de Allerhoogste Instantie, om te danken dat ik deze dag heb mogen beleven. Velen met wie ik in 1926 examen heb gedaan, is dat niet beschoren geweest. Dank ook voor alle blijken van be langstelling, van het gemeentebestuur, van de Stichting Mavo, ouders, inspec teur en alle mensen die vandaag ge sproken hebben. Dank ook in de eerste plaats aan mijn vrouw, die inderdaad veel voor het onderwijs heeft overge had. Dank ook aan de collega's, spe ciaal aan de heer Jansen, „die deze feestdag georganiseerd heeft", dank alle medewerkers". Hij besloot met zijn opvolger, de heer Smeets, die een felicitatietelegram had gezonden, het allerbeste te wensen en met de woorden „Heel hartelijke be dankt". Velen maakten daarna van de gelegen heid gebruik de heer en mevrouw Kloppenburg nog persoonlijk de hand te drukken. Hieronder bevonden zich onder meer de wethouder K. de Haan, het raadslid de heer D. Hoekstra, de schoolarts dokter Yff, leden van het schoolbestuur, leraren van de Mavo en collega schoolhoofden. Dinsdagmiddag installeerde de burge meester, Mr. J. M. Corver-Van Haaf- ten, de Commissie Beroepschriften, welke werd ingesteld bij raadsbesluit van 20 april dit jaar. Als diepere ach tergrond voor het formeren van deze commissie zag de burgemeester het feit dat de gemeente zich in toenemen de mate bemoeit met het wel en wee van de burger, waarbij dikwijls het „wee" in de ogen van de burger be nadrukt wordt. Vroeger was het zo dat deze burger van een besluit van b. en W. beroep kon aantekenen bij de raad, die op haar beurt bij haar besluitvorming werd geadviseerd door het college. Dit werkte moeilijke situaties in de hand vandaar dat op voorstel van de PAK- fractie naar een andere methode van behandeling van de beroepschriften werd gezocht. Het college stelde het bijzonder op prijs, dat de commissieleden, de heer J. J. J. M. Festen, voorzitter, mevr. P. J. Oranje-Entink en de heren D. Hoekstra, P. C. Pieren en R. A. van Logtenstein, zich hiervoor beschikbaar stelden, waarbij zij opmerkte dat het mogelijk niet altijd een dankbare taak zou zijn. Een bijzonder woord van welkom ongetwijfeld het vertrouwen van de burger in een juiste rechtsbedeling wordt bevorderd. Na gezegd te hebben dat de commissie „in grote ernst en met de nodige zorg vuldigheid ernaar zal streven de aan haar voorgelegde gevallen zo objectief mogelijk te beoordelen", zei de heer Festen dat zij zich niet alleen zal la ten leiden door formele wettelijke en administratieve voorschriften. "Zij gaat er daarbij vanuit, dat de mogelijkheid bestaat dat in een incidenteel geval het belang van de burger zwaarder weegt, dan het belang dat met strikt formele handhaving van het over heidsvoorschrift wordt beoogd. Hand having van de hoogste wet kan im mers in een bepaald geval het grootste onrecht met zich brengen". Hij besloot met te zeggen dat de com missie haar taak met enthousiasme en volledige toewijding aanvaardde in de hoop en verwachting nuttig werkzaam te mogen zijn in het belang der Soes- ter gemeenschap. Zomin als vorige keren heeft de Vei ligheidsraad in New York veel zinnigs kunnen besluiten naar aanleiding van de Libanese klachten over Israëlische agressie. Het zijn klachten overigens die volkomen terecht zijn: het gaat niet aan dat een staat eventjes met militair geweld in een buurland tekeer gaat om enige georganiseerde lieden 'n bestraffing toe te dienen, hoezeer ze die straf ook verdienen. Maar we kun nen het geval niet los zien van de oor zaken. De Arabische landen zijn allemaal bij zonder sympathiek gestemd jegens de Palestijnse gueriila-organisaties en de regeringen verzuimen niet om hiervan luidruchtig kond te doen in passende gevallen, ook de Jordaanse niet al heeft die wel degelijk ervoor gezorgd dat de heren op Jordaanse gebied niet de kans meer krijgen een voet scheef te zetten. Andere Arabische regerin gen waren daarin overigens wel voor gegaan: de Egyptische met name, maar dit viel niet zo op doordat de uit het land verdreven Palestijnse vechtlusti- i eenvoudig doorgestuurd werden naar de zwakste broeders Jordanië en Libanon. Toen koning Hoessein dit zat werd en fiks inhakte op de Fatah-aanhangers bleef alleen Libanon over als toe vluchtsoord voor de vechtlustigen, een land dat niet alleen een vrij zwak le ger heeft - het heeft er ook steeds voor gepast met dit leger tegen Israël op te trekken - maar zich bovendien niet kan permitteren tegen de groten in te gaan: Libanon leeft voor een groot deel van de bankiersaktiviteiten met geld uit andere Arabische landen en als die hun geld terugtrekken kan half Libanon uit bedelen gaan. De aanleiding tpt de Israëlische straf- akties was de bloedige schietpartij in het wildeweg op de luchthaven van Lod, waarvoor trots enige in Libanon gevestigde Palestijnse verzetsorganisa ties de eer opeisten. Bovendien waren ze zo opgetogen hierover dat ze vanuit hun „Fatahland" op Libanees gebied nog wat raketten afvuurden op dorpen in Noord-Israël. Natuurlijk zou het zijn als een regering dergelijke op en van uit haar grondgebied opererende orga nisaties uit zou roeien. Dit gebeurt niet, Libanon kan het ook moeilijk, maar Israël laat het daar niet bij zitten. En wat kan het land anders doen dan de akties te ondernemen die Libanon na-

Soester Courant | 1972 | | pagina 17