Petten en baretten doen het nog goed Lekkerbekjes APPELETEN IS GEEN PAPPERLAPAP Grenzen NAAR HET ZIEKENHUIS 1 OM TE WETEN GOED Westduitse vrouwen en de drie grote K's H een grappige pet met lange klep van Sarlini, in een Brabants bontje met fleurige applicatie. De jeugdige mode van de petten, mutsen en baretten heeft zich óók voor deze zomer gehandhaafd. Aan de bekende modellen zijn natuurlijk nog een paar nieuwe creaties toegevoegd, waaronder vanzelfsprekend de marine- look. De modieuze "niemendalletjes" hoeft u echter heus niet alleen In de boetieks te gaan zoeken, want ook de hoedenspeciaalzaken, hét toe vluchtsoord voor de oudere vrouw, heeft een flinke sortering in petten en baretten. De modellen zijn over het algemeen wat groter geworden dan ze in de afgelopen seizoenen waren. Me de door de gewilde new-look mari ne-mode zijn de kleuren van deze hoofddeksels rood, wit en blauw, maar ook groen en geel zijn dernier cri. In de matrozenstijl zult u uit een hele serie petjes uit badstof vilt en geweven stoffen in traditionele kleu ren en garneringen een keus kunnen maken. Voorts zal uw oog vallen op handgevouwen turbans uit echte zijde en kunstzijde, witte vilten hoeden met stiksels, geperforeerde hoeden, mate lots uit mandjesstro met voiles, antilo pe- en haarvilthoeden, en toques. Maar voor de vrije tijd zal de keus van de jongere vrouw en het meisje toch wel vallen op een pet of baret, al een gezicht én de leeftijd voor een pet, dan zit u goed. Want ze worden voor het merendeel ln populaire prij zen gebracht. Een grote pet in matrozenstijl, met brede klep en embleem. De klep ls verstevigd door stiksels. Het model is van K en S Modes, Amsterdam. dan niet met bijpassende tas. Of mis schien wel op een suède baret, die gecompleteerd kan worden met een moderne leren ceintuur. Hebt u nog Deze vllthoed voor de klassieke vrouw wordt gebracht ln de tinten rood wit blauw geel of ln multl-color». Model K en S Modes, Amsterdam. -fa Uit een citroen kan men twee- s maal zoveel sap persen als men i tie vrucht 24 uur vóór hel ge- 1 bruik in koud water legt. t -fa Ook aardappelen kan een Z „had" goed doen. Zet men ze 2 (ongeschild) een paar uur voor- dat men ze gaat koken in een pan met water, dan zijn ze veel gemakkelijker te schillen. Z Overgebleven eigeel kan men J goed bewaren in de ijskast, !maar alleen als men hel in een schaaltje water legt en zorgt dat het goed ondergedompeld is. •fa Citrusvruchten, waartoe o.m. de sinaasappels, de citroenen en de grapefruit behoren mag i men nooit in de ijskast bewa- s ren, omdat ze dan een bittere s smaak krijgen. Deze lekkerbekjes met koffie-crème zijn echt iets voor fijnproevers. U hebt er niet veel ingrediënten voor nodig. Wat ronde biskwietjes worden op simpele wijze met smakelijke koffiecrème gevuld. Die crème moet u wel zelf maken. U hebt daarvoor nodig: één-achtste liter goed sterke koffie, 125 g poedersuiker (gewone suiker kan echt niet), 1 pakje vanillesuiker, 3 eieren, 1^2 eetl. maizena en 1 rol biskwietjes. De eierdooiers met poedersuiker en vanillesuiker uitroeren en met de koude koffie verdunnen. Daarna maizena toevoegen. Onder voortdurend roeren op een heel kleine vlam beter nog au-bain-Marie de massa coed laten bin den. Van het vuur nemen. De eiwitten stijfkloppen en door de crème scheppen. Op een koele plaats iets laten opstijven. Op de onderkant van een rond bis- kwietje een laagje crème opspuiten. Het tweede biskwietje er met de onderkant opleggen. Tijdschriften, televisie en publiciteit geven in West-Duitsland nog altijd de indruk, dat de Westduitse vrouwen zich bijna uitsluitend bezig houden met de drie grote K's: Kinderen, Keu ken en Kerk. Daarom is het zo opval lend dat die zelfde vrouwen 1.9 pro cent van de directieposten bekleden. In West-Duitsland staan op het ogen blik 25.000 vrouwen aan het hoofd van bedrijven die meer dan 10 mensen in dienst hebben en die een jaaromzet van meer dan één miljoen mark ma ken. Van de werkzaamheden die vroeger "voor de mannen waren gereser veerd", hebben vrouwen de afdelingen personeelszaken en financiële zaken gedeeltelijk overgenomen. Hier en daar vindt men ook vrouwelijke "di rectiesecretarissen". Maar men moet niet vergeten dat er in deze branche 'veel meer vacatures zijn dan kandida ten. Een vrouw krijgt slechts kans op «en directiepost als er niet voldoende mannen zijn, aldus het Westduitse Handelsblatt. Goede secretaresses en typistes zijn op het ogenblik in Duitsland moei lijker te vinden dan kaderpersoneel of geschoolde arbeiders. Dit blijkt wel uit personeeladvertenties, die dage lijks ln de kranten verschijnen en waarmee talrijke bedrijven hele pagi na's vullen om een secretaresse aan te trekken. Deze bedrijven bieden, be halve een minimum maandinkomen van 1300 mark vele sociale voordelen, een baan met toekomstmogelijkheden, een prettige werksfeer, moderne bu reaus en machines, en soms zelfs een flatje. Ondanks alle gedecreteerde modetendenzen van marine-look via romantiek naar moderne zakelijkheidkrijgt de moderne vrijetijdskleding steeds meer een eigen gezicht. De Franse couturiers weten charme en functionaliteit bijzonder geraffi neerd te combineren, zoals deze Fransemodellen van Vitos duidelijk tonen. Ze zijn gemaakt uit een zware nylon-imprimé en uitgevoerd in grote dessixiering. Als kinderen in een ziekenhuis moe ten worden opgenomen, /inden ze daar een volkomen andere wereld met vreemde mensen en "rare" dingen. Wanneer ze begrijpen wat ze meema ken, zullen ze eerder wennen en dat zal zeker de genezing bevorderen. Het is daarom zo goed als ze tevoren al enig idee hebben wat daar zoal ge beurt. Vandaar dan ook dat het bij Veen's Uitgeversmij te Wageningen versche nen boekje "Naar het ziekenhuis" een waardevolle uitgave mag worden ge noemd. Het kleurige boek Is gemaakt zowel voor zieke als voor gezonde kin deren (die ook ziek kunnen worden). In de vorm van ccn verhaal met veel aansprekende tekeningen worden be langrijke dingen verteld over de gang van zaken in ccn ziekenhuis. Het zieke kind kan in dit boekje een antwoord vinden op veel klemmende en vaak ook beangstigende vragen; een gezond kind kan door het boekje vertrouwd raken met wat het mogelijk eens zal beleven. In "Naar het ziekenhuis" zijn niet alleen gekleurde tekeningen opgeno men, maar ook plaatjes die het kind zelf kan kleuren en een paar bladzij den waar het eventueel zijn eigen er varingen op kan schrijven. Veel ouders zullen blij zijn met dit in de "Ouders van NU-bibliotheek" verschenen boek je, dat hen kan helpen een moeilijke boodschap makkelijk over te brengen. De tekst van dit boekje is van Herma Vergouwe en de tekeningen van Ka ren Bodenhausen. (Prijs 5.90) In vakantietijd mogen we graag gren zen overschrijden. Bet werkt verfris send en opwekkend eens iets anders te zien en te beleven dan wat we dage lijks gewend zijn, zelfs al bekomt het niet iedereen altijd even goed. Doch er zijn andere grenzen dan die, welke op de atlas te vinden zijn. Denkbeeldige grenzen, die toch van 't grootste prak- tischbelang zijn en die we niet maar zo straffeloos kunnen overschrijden. Een goede huisvrouw zal van een wel verzorgde woning houden, waar het fris en gezellig is. Waar dit begrip „schoon" echter tot een obsessie wordt, zodat alle huisgenoten er door ge plaagd worden, daar blijft van de hui selijke ontspanning en gezelligheid niet veel over. Zowel bij een al te grote troep als bij een al te pijnlijke precies heid worden de grenzen waarbij ice ons prettig en op ons gemak voelen overschreden. Zo gaat het ook met het hebben van vrienden en kennissen. Maar al te pijn lijk klinkt ons soms de klacht over een zaamheid in de oren, maar hoepelen worden er ook niet opgejaagd door al lerlei „verplichtingen"die een al tg omvangrijke vriendenkring oplevert, zodat soms zaken die werkelijk een hart. kunnen raken in het gedrang ra ken. Het beeld van het vrouxotje dat, voor een overvolle klerenkast, staand, „niets" heeft om aan te trekken, is maar al te bekexxd. Doch wie zich te veel tegelijk aanschaft maakt het vaak zichzelf moeilijker daxi nodig is. Hoe weinig gedragen ook, de kleren wor den ouderwets en verliezen de bekoring van het nieuwe, vooral temmeer ice daarbij dan nog de neiging hebben iets nieuws voorlopig in de kast te laten hangen. Ook waar het onze financiën betreft zijn we het gelukkigst tussen de grenzen van het te weinig en het te veel. Want ook dat teveel is minder begeerlijk dan dikwijls gemeend wordt door denenen die de schaduxrziiden met zo duidelijk onderkennen. Zelfs liefde moet zijn grenzen kennen, hoe oxxoe- loofxoaardig het op 't eerste gehoor ook klinkt. Veel jaloezie, egoisme en loks- heid kunnen we rustig trachten uit te bannen, doch aan de keerzijde staat 't gevaar van het verwennen en beder ven. Ook blijft er altijd een zekere ris tot waardigheid. We kunnen onszelf voor een belangrijk deel wegschenken, doch dit verschilt hemelsbreed van het zichzelf weggooienwaarmee wc Juist een omgekeerd resultaat verkrijgen. JETTT De Amsterdamse ontwerper Edgar Vos tekende niet alleen het model van dit zacht fluwelen jasje, maar ontwierp ook 't bloem- dessin voor de bekende wever Van Heek Schuttersveld in En schede. Het jasje heeft een reverskraag, grote opgestikte zakken en modieuze pofmouwenHet wordt gekombineerd met een effen, zwart fluwelen broek. Zijn velours pak met diverse zakken en kleppen is van de Franse fabrikant Renoma en wordt gebracht in de modekleur muisgrijs. U kent de uitdrukking "pappcrla- pap" toch wel? Het is een ouderwets woord voor "onzin". Met de kop "ap peleten is geen papperlapap" willen we dus zeggen, dat de voedingswaar de van de appel nog maar al te vaak wordt onderschat. De appel wordt wel aangeduid als de "koning van het Hol landse fruit". Anderen noemen hem "de tandenborstel van de natuur". Laatstgenoemde uitdrukking bevat veel waarheid, want het bijten in deze vrucht heeft een reinigende werking op het gebit. Bovendien bevatten ap pels veel vitamines en kunnen ze op vele manieren worden gebru.kt om smakelijke recepten te bereiden. Hebt u er wel eens aan gedacht de appel bij de broodmaaltijd in te scha kelen? U moet dat eens als volgt doen: schil de appel en snijd hem in schijven. Besprenkel die met ci troensap en leg ze als belegging op het brood. Lekker ook voor „Overblij vers" om mee te nemen naar school, want een appel houdt het brood vers. Voor thuis moet u ook eens brood met gesmoorde appels eten. Het smaakt als heerlijk appelgebak. KWARK MET APPEL Houdt u van kwark? Maak dan eens kwark met appel. U hebt er voor no dig: 125 g. kwark 1 appel, Iets ci troensap en suiker. De kwark moet losgeklopt worded. De geschilde appel raspen en met de kwark vermengen. Op smaak afmaken met citroensap en suiker. D.t gerecht kan zowel ais broodbelegging en als ontbijt dienen. Nu we het toch over het ontbijt heb ben, begint u de dag eens met muesli. U hebt er voor nodig: 1 eetlepel haver mout, 2 eetlepels water, 2 eetlepels melk, 2 eetlepels honing of basterdsui ker, 50 g appel, sap van een halve citroen en 1 2 eetlepels gemalen noten. De havermout de avond tevo ren weken in water en melk. Kort voor het gebruik de appel schillen, van klokhuis ontdoen en in kleine stuk jes snijden of raspen. Deze door de havermout roeren en het geheel op smaak afmaken met honing of basterdsuiker. Noten en citroensap toe voegen. VOOR DE WARME MAALTIJD Ook voor de warme maaltijd kunt u alles met appel doen. Appelsnippers door rode kool ls algemeen bekend, maar ook door biertjes, zuurkool, ha chee en jachtschotel smaken appels heerlijk. Vis met kerriesaus waarin stukjes appel even zijn meegekookt is beslist iets aparts. "Hete bliksem", een stampot met zure en zoete ap pels, is niet alleen maagverwarmend maar ook hartverwarmend. Gebakken appelschijven smaken niet alleen goed bij rolpens, maar ook bij gebakken lever, bloedworst en boterhammen- worst. Weet u wel dat de appel in slaatjes en nagerechten de spijzen een geurige en zeer aparte smaak geeft? Een voorbeeld hiervan is het bekende ha ringslaatje. U hebt hiervoor nodig: 4 gefileerde haringen, 2 appels, 2 zure augurken, 1 banaan, 25 g. walnoten, 1 kleine ui, mosterd, slaolie, azijn, pe per, zout, een hardgekookt ei en een tomaat. Maak een slasaus je van; slaolie, azijn, peper en zout. De vruchten schoonmaken en evenals de augurken en haringen in stukjes snijden. De ui schoonmaken en lijnsnijden. De walno ten grof hakken. Alle ingrediënten door het sausje mengen. Het slaatje op een platte schotel, op bordjes of glazen schaaltjes leggen en garneren met schijfjes ei of tomaat. NAGERECHTEN Om het appelpraatje af te ronden moet nog even iets worden gezegd over de toetjes met appel. Maakt u als afwisseling eens vlaflip van vanil- levla, yoghurt en kleine stukjes appel. Yoghurt vermengd met appelmoes en beschuit ls óók een smakelijk nage recht. Van flensjes en appelmoes kunt u een flensjestaart maken door d® flensjes tijdens het stapelen met een laagje appelmoes te bestrijken. Ziezo, nu kunt u wel even voort. Dat er nog veel meer mogelijkheden zijn om appels bij de maaltijden en smulpartijen (appeltaart) te gebrui ken, weet u zelf ook wel. We komen daar trouwens nog wel eens op terug.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3