NU „ZOMERS" LAGE PRIJZEN IN Kerkstraat 3 RADIO, T.V. EN Hi-Fi STEREO-APP. Kent U ze nog de Soestenaren? van de Schooltandverzorging in het jaar 1971 Ton Beuken Betalende voetbalclubs, échte ondernemingen mufeaerfe SOEST olitico Naast de Oude Kerk TELEFOON 5677 -\istrcil Teddqnette Ta K.P.S. ongeslagen kampioen Zingende dolfijnen in het Dolfinarium gr!^ Harderwijk DOLFINARIUIT) VTB n.v. Twee gewonden bij autobotsing Drukkerij Klomp kreeg weer ongewenst bezoek Gezocht goede tehuizen voor fijne meubelen Diefstal uit auto LP. André van Duin S«p« DE GOUDEN SNAAR RIJWIEL JAC, DE BRUIN Uitslag fotowedstrijd Boerenkermis Een nieuw fotoboek uit de goeie ouwe tijd vol afbeeldingen van bekende en minder bekende „Soesders ƒ18,80 C' „Soest en Soesterberg in oude ansichten" 18,60 Grote opbrengst Rode Kruis inzameling Popgroep Unit Gloria in het Openluchttheater Donderdag 6 juli 1972 De Stichting ter Bevordering van de Schooltandverzorging in het Gooi en Omgeving bracht verslag uit over haar werkzaamheden in het jaar 1971. Vermeldt wordt dat in dat jaar vrijwel alle scholen normaal tweemaal konden worden bezocht. Geconstateerd wordt echter dat het steeds moeilijker wordt om volledig rond te komen, doordat de belangstelling voor het werk van de school landverzorging by de tandartsen steeds meer afneemt. Hoewel het dagelijks bestuur van de Stichting ervan overtuigd is dat de kwaliteit van de verzorging door de Stichting aan hoge eisen voldoet, be merkt het in toenemende mate dat de opleiding van de tandartsen tot een drang naar perfectie leidt, welke niet past in de hedendaagse sociale tand heelkunde. Indien alle tandartsen in Nederland hun werk perfect zouden willen uitvoeren, zou een groot aantal Nederlanders in het geheel niet voor tandheelkundige verzorging in aan merking komen. Styging deelnemers Het aantal kinderen dat in het jaar 1971 aan de verzorging deelnam be droeg 11.817, een geringe stijging ten opzichte van het jaar 1970. Het aantal vullingen nam toe met 1588 tot 32.877. Het aantal vullingen in melkgebitten bedroeg 4546, het aantal extracties in melkgebitten bedroeg 865. Aan de voorlichting werd grote aan dacht besteed, zowel door de school- tandartsen als door de voorlichtings assistenten. Van de zijde van de hoofden van de scholen, het onderwijzend personeel en de kleuterleidsters wordt steeds meer medewerking verkregen, in het bijzon der ten aanzien van de voorlichting. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ge vestigde tandartsen, waarmede de sa menwerking steeds beter wordt. Soest en Soesterberg telde in 1971 in totaal 8904 leerlingen op de Basisscho len. 1409 daarvan werden met toestem ming van de ouders gecontroleerd. Er werden 4243 vullingen aangebracht, uw dealer Burg. Grothestraat 14 Soest (naast Braamhage) Tel. 7951, b.g.g. 8895 t.w. 3796 in het blijvend gebit en 447 in het melkgebit. 4 kinderen werden verwezen naar hun eigen tandarts; 220 werden verwezen naar de orthodon tie. Er werden 542 extracties verricht, waarvan 512 uit het melkgebit. Voor 69 gevallen werden de ouders opgeroe- nen. Er is ook getracht een inzicht te ver krijgen van het percentage door de dienst verzorgde kinderen, dat na het verlaten van school zich bij de gezins tandarts meldt voor voortgezet half jaarlijks onderzoek. Daartoe zijn de saneringskaarten dubbel uitgevoerd en worden de ouders en de tandartsen verzocht het aangehechte deel van de kaart terug te zenden nadat de tand arts dit bii de controle heeft afgete kend In 1971 werden in totaal 1446 kaarten verzonden. Hiervan werden er 782 terugontvangen, dus ruim 50 Helaas zijn deze cijfers niet betrouw baar, omdat niet alle tandartsen hun medewerking verlenen. In het afgelopen jaar zijn op enkele scholen als proef de ouders opgeroe pen bij het eerste onderzoek van de le klas kinderen. Hierbij was dan gele genheid kennis te maken met de schooltandarts, welke dan tevens de mogelijkheid had de ouders nader in te lichten over de toestand van het gebit en eventueel maatregelen te ne men op het gebied van mondhygiëne en voeding. Daarbij werden voorlich tingsassistenten ingeschakeld. De reac ties van ouders en onderwijskrachten waren zeer positief. Over het algemeen was er veel belangstelling om het pro bleem aan te pakken. Het is voor de schooltandarts vaak zichtbaar aan de gebitten van de kinderen, of oo school op een of andere wijze aandacht wordt besteed aan de mondhygiëne en het beperken van het snoepen. Wat dit laatste betreft, is het verheugend dat steeds meer scholen overgaan tot ver bod of beperking van het gebruik van zoetigheid. Tot slot merkt dc dirigerend tandarts op dat al deze bovengenoemde activi teiten pas een doorslaggevend resultaat te zien zonden geven als voor allen ge fluorideerd drinkwater ter beschikking zou komen. KPS heeft bewezen de sterkste te zijn in de tweede klasse A van de zomeravondcompetitie, waarnaar ze vorig seizoen was gedegradeerd. Van de tien gespeelde wedstrijden won KPS er negen en speelde er één gelijk. Daarmede behaalde zij negentien pun ten. De laatste wedstrijd was die tegen het personelselftal van Pon uit Amers foort. Voor de aanvang van deze wed strijd (KPS was toen reeds kampioen) bood de aanvoerder van PON bloemen aan. Het werd een spannende strijd, waarbij PON probeerde om KPS een nederlaag of gelijk spel af te dwingen KPS deed het kalm. aan en voor de rust kon geen van beide partijen sco ren. De tweede helft "was nog maar vijf minuten oud, toen Snijders uit een hoekschop met een kopbal de keeper van PON kon passeren. 1-0. Een kwar tier later was het Jaap Akkerman die er 2-0 van maakte, nadat hij met een soloren de gehele achterhoede van PON wist te passeren. Juist één minuut voor tijd was het weer Jaap Akkerman die voor 3-0 zorgde, maar nu in samenwerking met W. v. d. Geest, die de bal prach tig doorgaf aan Jaap. Voor een plaats in de eerste klasse moet KPS nog een wedstrijd spelen tegen de kampioen van klasse B, maar de datum is nog niet bekend. overdekte Dolfijnenstadibn ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.Ö0 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Harderwijk Tel. 03410 - 6041 Bij een aanrijding op het kruispunt Lange Brinkweg-Raadhuisstraat liepen twee personen verwondingen op. Zij werden naar het ziekenhuis Zonne gloren vervoerd. Het ongeluk gebeurde doordat de op de Lange Brinkweg, richting Amers foort rijdende A. N. A. P. (52) officier van de Rijkspolitie, geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts, uit de Raadhuisstraat, komende VW- bus, bestuurd door de heer P H. B. (47), produktiechef, uit Hilversum. Zowel B., als één van de drie bij P. zittende kinderen, werden naar het ziekenhuis gebracht. De beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. HORLOGER-JUWELIER Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 BIJ AANKOOP VAN 100,— HEERLIJKE TAART CADEAU [van Banketbakkerij Van der Hulst. Geldig tot 1 september a.s. In de nacht van donderdag op vrijdag werd voor de zoveelste maal ingebro ken bij Drukkerij Klomp aan de Steenhoffstraat. Door het openwrik- ken van een raam kwam men het kantoor binnen, waar een bureau werd opengebroken. Hieruit wred weggeno men een bedrag van 80 gulden, 30 pakjes sigaretten en. 15 pakjes shag. In de bedrijfshal werden een koffie- automaat, kasten en bureau's gefor ceerd en uit de kantine een draagbare radio meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Als u er iets voor voelt, een van deze meubelen in huis te nemen, dan is het goed te bedenken, dat u ze koopt tegen drastisch ver laagde prijzen! U kunt nu vele, zeer vele guldens besparen op meesterlijke meube len van verschillende topmerken, als Artifort, Pastoe, Spectrum etc. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02155-2180 De heer B. N. V. B. deed aangifte van diefstal van een transistorradio uit zijn auto die geparkeerd stond op de An no Paulownalaan. De personenauto van de heer P. J. M. H., wonende aan de Prins Bernard- laan werd opengbroken. Er werd ech ter niets ontvreemd. W.A.O. - Een vrouwelijke werknemer geniet een w.a.o.-uitkering. Is het juist dat deze uitkering wordt stopgezet als zij in het huwelijk treedt? Antwoord: Het aangaan van een hu welijk door een werkneemster kan geen reden zijn voor het beëindigen van een w.a.o.-uitkering. Op deze uit kering blijft recht bestaan, tenzij een keuring uitwijst dat de arbeidsonge schiktheid tot beneden 15 °/o is gedaald. BRIL. - Ik heb wel eens gehoord dat men, wanneer men naar een oogarst gaat om een bril met nieuwe glazen, van zijn oude bril een zonnebril kan laten maken door de glazen te laten inkleuren. Kan dat inderdaad en waar kan men dat laten doen? Wat mensen als Jaap van Praag, Guus Brox of de heer Chouffour, respectieve- ïyk van Ajax, Fcüenoord en A.D.O./Den Haag voor hun clubs doen is geweldig. Deze mensen hebben een volledige dagtaak, een gezin en daarnaast besteden zij nogeens tientallen uren per week aan het wel en wee van hun clubs. Zoals zy zyn er in ons land enkele honderden bcstuurderen van de 39 betaald voetbal spelende clubs, die zich inzetten voor hun clubs op een manier die heel, heel veel respekt behoort af te dwingen. Datzelfde mag gelden voor het veel ge ringere aantal mensen dat zich niet beroepsmatig met het betaalde voetbal bezighoudt bij de K.N.V.B. Dat betreft dus vooral de mensen in het bestuur van de sektie betaald voetbal en het bondsbestuur. Veel financiële nood Het is alom bekend dat veel, veruit de meeste, betalende clubs financieel in nood zitten. Die nood heeft heel wat oorzaken. Voor elke club liggen die weer anders. Daarnaast is er een aan tal clubs dat niet in nood zit, maar waar men heel erg op de centjes moet passen. De clubs die het goed gaat zijn Ajax en Feijenoord. De Amsterdam mers hebben bijna hun hele vermogen belegd in de ploeg die twee keer ach tereen de Europacup won. Feijenoord beschikt over een kapitaal dat in de zeer vele miljoenen loopt. Het gaat niet om die enkelingen, zoals Ajax en Feijenoord. Het gaat er in ons land om. een behoorlijke sektor be taald voetbal op de been te houden. Helaas kunnen de meeste clubs niet rond komen van de inkomsten uit hun thuiswedstrijden. Daarom worden zij gesteund door gemeenten en bedrijven, alsmede rijke zakenlieden. Daarmee zijn jaarlijks enkele miljoenen guldens gemoeid. Amateurs-ruzies Na zeventien jaar betaald voetbal in «ns land zouden wij toch wel mogen aannemen dat wat er nu van over is een behoorlijke basis heeft. Toch is het elk jaar bij enkele verenigingen weer raak met ruzies tussen bestuursleden onderling en met spelers of trainers en andere begeleiders. De mensen die over fusies beslissen zijn in de praktijk de leden, vaak voor een groot deel men sen die erg emotioneel vóór hun en tegen een andere club denken. Het betaalde voetbal moet langzamer hand ook in de bestuursorganen toch eens het amateurisme gaan afschaffen. Niet alleen voor die paar clubs die aan het Europese topvoetbal meedoen geldt dat het betaalde voetbal een keiharde zaak is. Dat betekent dat zo'n sektie betaald voetbal van een club niet meer door een voorzitter, maar door een manager, een ondernemer, dient te worden geleid. Boekhouding chaos De boekhouding van de meeste be taald voetbal spelende clubs is een grote chaos. Zelfs bestuursleden kun nen niet op een half miljoen nauw keurig zeggen hoe groot het vermogen is en wat de inbreng precies is van de betaalde en van de amateur-sektor in de resultatenrekening elk jaar. Geen wonder, want de penningmeester legt elk jaar, zoals bij alle clubs, verant woording af aan de ledenvergadering op een dokument waarin eigenlijk niets staat waar eventuele kritische leden houvast aan hebben. De boeken worden bij alle betalende clubs, voorzover zij niet in een stich ting zijn ondergebracht, „gekontro- leerd" door een kaskommissie die op een avond of een middag bij de pen ningmeester op bezoek komt. Een des kundige kontrole door akkountants is er nooit, ook niet bij de clubs die hun sektor betaald voetbal in een stichting hebben ondergebracht. En als zulke dingen voorkomen bij één van de best geleide voetbalbedrijven van ons land - Feijenoord - dan kunnen we er zeker van zijn dat dat bij praktisch elke club zo gaat. Transferbeleid In Zuid-Amerika, Spanje en Italië zijn heel wat clubs failliet gegaan in de af gelopen vijftien jaar Een belangrijke oorzaak daarvan was de geweldige transferbedragen voor spelers. Ajax dreigt ook die kant op te gaan. Wat moet Ajax met vier kapitale spits- spelers als Keizer, Cruijff, Van Dijk (voor 500.000 destijds overgenomen van Twenthe, inmiddels doorverkocht aan Olympique Marseille) en Mulder 1,3 miljoen bij Anderlecht gekocht)? Het zal nodig zijn om van de betalen de clubs in ons land echte bedrijven te maken, liefst besloten vennootschap pen. De oude club kan daar aandeel houder van zijn en als de vennoot schap winst maakt dividend van ont vangen. Alleen al voor de belastingen is er dan een goede boekhouding nodig. Bovendien kan er eens met het minis terie van financiën over worden ge praat om de vermakelijkheidsbelasting voor het betaalde voetbal af te schaf fen, want dan zullen de clubs vennoot schapsbelasting moeten gaan betalen als zij winst maken. Het betaalde voetbal is zo'n harde zaak geworden, dat het echt zakelijk moet worden aangepakt. De voetbalbedrijven spelen met zoveel geld, dat het beheer daarover niet meer door goedwillende mensen in hun vrije tijd effektief ge noeg kan worden gedaan. met oa. Wonderkind, Angclique, De zenuwpees, Agata. Antwoord: Dit is inderdaad mogelijk. U kunt zelf kiezen uit verschillende donkertes en kleuren. Iedere opticien kan dit voor u verzorgen. Men geeft vaak de voorkeur aan een zonnebril met geslepen glazen (welke hierdoor ontstaat) in plaats van een zgn. voor hanger, aangezien de voorhangers toch vaak de glazen van de normale bril beschadigen. Sommige mensen vinden het een voordeel, dat men aan een der gelijke zonnebril niet kan zien, dat men normaal brildragend is. POSTZEGELS. - Ik meen eens ge hoord te hebben dat er een zgn. Yvert- catalogus voor postzegels zou zijn. Kunt u mij zeggen wat deze omvat en wat de prijs bedraagt? Antwoord: Inderdaad is er voor post zegelverzamelaars een wereldcatalogus met de naam Yvert (naar de samen steller). Dit is een Franse catalogus (de waarden staan dus aangegeven in Franse francs) bestaande uit 3 delen, t.w. Europa, Verdere Wereld en Fran krijk (plus overzeese gebiedsdelen). De prijs bedraagt ca. 50,- (totaal). Vele postzegel handelaren hebben de moge lijkheid geschapen om deze catalogus ook bij hen 2e hands te kunnen aan schaffen (dus voordeliger), ze zijn dan natuurlijk wel le, 2-, of 3 jaar oud. Kies een goed cadeau, kies een Keuze uit GAZELLE - FONGERS - sfolPLEX of UNION RÜwiel- en Bromfietsspecialist GALLENKAMPPELSWEG 1 Telefoon 02155 -2857 t.o. busstation Soest-Zuid Als men een nieuwe aanschaft, kan men de oude inruilen, welke dan weer voor deze 2e hands verkoop bestemd wordt. AANSPRAKELIJKHEID. - Mijn min derjarige zoon huurde voor een vriend een auto en veroorzaakte daarmee een aanrijding. Wie is voor de schade aan sprakelijk? Antwoord: Tegenover de garagehouder zijn juridisch aansprakelijk: a. de vriend (volgens contract), omdat hij de auto niet in goede staat afleverde; b. uw zoon, omdat hij de auto bescha digde (onrechtmatige daad). Als de vriend wordt aangesproken door de garagehouder, kan de vriend verhaal zoeken op uw zoon. Uw zoon kan worden aangesproken voor de schade aan de huurauto, als ook voor de eigen risicoschade. Ook b.t.w. zal betaald moeten worden, echter onder beding, dat indien resitutie wordt ver kregen, de restitutie aan uw zoon zal worden geïmputeerd. Natuurlijk moet de garagist zich ver plichten restitutie, indien mogelijk, te vragen. Met zijn inzending „lassowerper" en „portrettekenen" heeft de heer F. H. Schoonhoven, Kamerlingh Onnesweg 30 te Hilversum, de eerste prijs be haald in de fotowedstrijd, die was uit geschreven ter gelegenheid van de Boerenkermis welke gehouden werd op de kinderboerderij „De Vrije Teugel' Plaatselijke fotografen hadden zitting genomen in een jury, die de inzen dingen beoordeelde op onderwerp, originaliteit en aktie. Zij kwamen daarbij tot de volgende uitslag: 1. De heer F. H. Schoonhoven uit Hilversum, (een donkere k'amer uitrusting of een vergrotingsapparaat ter waarde van 200 gulden). 2. De heer A. B. Ekeler, Colenso 24, (diaviewer). 3. De 10-jarige Walter de Bree, Eigen domweg, (grammafoonplaat - vergro ting). 4. De 10-jarige Walter de Bree. 5 en 6. De 14-jarige Harry Mulder, Valeriaanstraat 74, (2 vergrotingen). 7 en 8. De heer Brals, Varenstraat 180, (2 vergrotingen). 9. De heer R. Goudriaan, Laanstraat 81 Soest (vergroting). 10. De heer Weller, Haverweerd 45, (vergroting). De prijsuitreiking vindt plaats op za terdag a.s., te 11 uur, op de kinder boerderij. De prijswinnende foto's alsmede foto's van het schapen scheren en de andereactiviteiten op de kinderboerderij zullen worden tentoongesteld op de kinderboerderij. Deze tentoonstelling is geopend zater dag vanaf 11 tot 17 uur en zondag a.s. vanaf 10 tot 17 uur. in voorraad by BOEKHANDEL G. J. WESSELS - Soesterbergsestraat 53 - tel. 2419 Soest In dezelfde serie verscheen ■.'-ïiïr* De met de eerste prqs beloonde foto van de heer F. Schoonhoven uit Hilversum. Afdeling Soest-Soesterberg De jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlandse Rode Kruis behoort weer tot het verleden. Toen deze campagne in elkaar gezet moest worden, waren de verwachtin gen niet hoog gespannen. Dit kwam in de eerste plaats zeker door de steeds slechter wordende economische toe stand. En dan niet te vergeten de in het voorjaar plaats gehad hebbende stakingen, het grote aantal werklozen en het ontslaan van personeel in tien tallen bedrijven. Gelukkig zijn de som bere gedachten niet uitgekomen en is de opbrengst tot dusver hoger, dan in enig jaar daarvoor. Het op vrijdag 30 juni j.1. opgemaakte eindbedrag kon voorlopig worden bepaald op 15835,72 (vijftienduizend acht honderd vijf en dertig gulden en twee en zeventig cent). In dit bedrag is inbegrepen een som van ƒ2.471,01 (twee duizend vier honderd één en zeventig gulden en één cent) van het gedeelte Soesterberg. Daar nog enkele giften per giro zijn toegezegd, (maar nog niet zijn ont vangen!!) kunnen wij wel aannemen, dat het totaalbedrag de zestien dui zend gulden zal halen, wat overeen komt met 186% van het streefbedrag en dus 44,1 ets. per inwoner betekent. Daarom een woord van grote dank aan de inwoners van de afdeling Soest-Soesterberg, die zo spontaan in de beurs getast hebben om dit resul taat te bereiken. Gaarne een afzonderlijk woord van dank aan de vele tientallen dames en heren, die het vaak slechte weer trot seerden om bij alle deuren aan te kloppen en de gelden te innen, die dit resultaat uiteindelijk opleverde. Ondanks het sombere weer gedurende de inzameling was het toch door de felle wind een vrolijk gezicht om te zien naar de vele, vele wapperende Rode Kruis-vlaggen, die door diverse particulieren en zakenmensen spon taan waren uitgehangen, waarvoor ook nog gaarne dank. Voor hen, die afwezig waren nogmaals het gironummer 466784 ten name van penningmeester Ned Rode Kruis te Soest en wilt u er dan bijzetten: „in zameling 1972", dan kan het meteen op de goede plaats geboekt worden. Het is misschien wel aardig om te vernemen, dat de gelden voor een deel al weer zijn besteed aan een zestien tal chronische zieken, die op dit ogen blik een vakantieweek doorbrengen aan boord van de ,.J. Henry Dunant" en nu zaterdag weer worden thuis venvacht, terwijl in augustus nog een achttal een week zullen doorbrengen in Huize „De IJsselvliedt" in Wezep bij Zwolle. Liefhebbers van popmuziek kunnen donderdagavond 13 juli a.s., om 20.00 uur, in het openluchttheater hun har ten ophalen. Op die dag komt de alom bekende popgroep „Unit Gloria" naar Soest. De laatste jaren is deze groep zeer veel opgetreden in Nederland en België. Van de groep zijn 3 L.P.'s uit gebracht. waarvan de laatste, „Ultra- jectum", hoog genoteerd stond. De mooie Bonnie St. Clair is nog maar kort bij de groep. Op de hitparade komt zij voor met het liedje „Manana, Manana". Na het optreden in Soest, volgt nog een optreden in Nederland, waarna Unit Gloria en zangeres Bon nie St. Clair naar Dresden vertrekken om 4 concerten te geven in het grote Cultuurpaleis, dat plaats biedt aan 4000 mensen. Bij slecht weer zal het optreden ver plaatst worden naar de sporthal Beu kendal, Beukenlaan. Hiervan zal me dedeling gedaan worden via de radio, in de mededelingen van 11.55 uur op Hilversum 1 en in de mededelingen van 17.55 uur op Hilversum 2.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5