25 jaar Rijksverdedigingsorganisatie T.N.0. HOMEE SirOXkOMX AUTORIJSCHOOL M, LOS FIRMA SPIJKER „Defensieresearch komt ten goede aan civiele wereld' TRUITJES Op dc markt van zieke munten komt maar moeilijk rust fraaier haar door Biosthetische haarverzorging EJW SUCCES IS ONZE RECLAME Afdeling verkeersgedrag Maquette ha\TenBiionalgebied Oranje jasjes Opdrachten Kerkplein 4 Soest Telefoon 02155-2591 Soesterberg Afdeling vïsuologie Afdeling audiologie Afdeling experimentele psychologie Volksgezondheid T.N.O. Nijverheids organisatie T.N.O. Voedingsorganisatie T.N.O. Rijksverdedigings organisatie Waarnemen, verwerken, heslissen, Eaamlelen Afdeling technische menskunde Heren- en Jongenskleding Leuke voor zomerse prijzen. STEENHOFSTRAAT 66 SOEST Donderdag 6 juli 1972 soesterbe'rgsestraat44- telefoon 2045 v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wjj lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF GedipL V.A.M.OJL - M.L. - F.N.O.P. HORLOGER JUWELIER v TIEK Soestcrbergsestraat 26 Soest Tel. 2982 ving van instrument-panelen. Hieraan bleek zo'n grote behoefte te bestaan, dat de studie van aanpassing van de technische omgeving aan de eigen schappen van de mens zich een aparte afdeling ging ontwikkelen. Deze afde ling houdt zich bezig met o.a. ver lichting, inrichting van werkruimten en kleurgeving. De verkeersproblemen lieten het In stituut niet onberoerd. Waar vindt men een sprekender voorbeeld van de cy clus dan bij de chauffeur. Gezien de omvang van de vragen en de typisch- eigen problematiek van deze tak van van onderzoek werd het Instituut in 1969 uitgebreid met een aparte afde ling. Uitgebreidere ondersteuning van de re search vanuit vakgebieden als elektro- nika en werkplaatstechnieken, alsmede de toepassingsmogelijkheden van de computer, betekende een aanzienlijke vergroting van het toegankelijke speur- gebied. Men werkt in drie wetenschappelijke diciplines: fysici, voor de zintuigbestu dering, psychologen voor het verwer ken en het beslissingsaspect en inge nieurs voor het handelen. Het instituut staat nationaal en inter nationaal goed aangeschreven. Regel matig vindt uitwisseling van personeel plaats met andere landen, voor 90 °/o met Amerika. De opdrachten komen in eerste instan tie van de militaire overheid. Langza merhand komen er echter ook op drachten uit de civiele sector. Adviezen worden ondermeer gegeven voor de vormgeving van de Nieuwe Waterweg en de Maasvlakte, speciaal verlichtingsadviezen. Dit was een op dracht van Rijkswaterstaat. Deze opdracht strekte zich uit tot het doen van aanbevelingen met betrek king tot het visuele beeld van de nieu we havenmond bij Hoek van Holland voor de man op de scheepsbrug. Daar voor werd een maquette gemaakt op schaal 1:500. Een eerste reactie is dan te constateren dat er blijkbaar behalve in de waterloopkundige en scheeps bouwkundige laboratoria ook dergelijk werk gebeurt bij het I.Z.F. Deze laboratoria houden zich echter bezig met wat er onder het waterop pervlak gebeurt, terwijl het I.Z.F. zich richt op alles wat er boven het water oppervlak te zien is. Naast alle technische gegevens die „de man op de brug" te verwerken krijgt, heeft hij ook een visueel beeld van de buitenwereld. Dat levert hem vaak nauwkeuriger informatie op dan in strumenteel mogelijk is. De besturing van een schip zal daarop aangepast moeten worden. De maquette is zeer geschikt om er in korte tijdsbestek verschillende tracé's en vormgevingen in uit te proberen op hun visueel effect. Naar aanleiding daarvan werden suggesties gedaan met betrekking tot de z.g.n. Zuiderdam, de Splitsingsdam, de verlichting van de dammen en de plaats van de navi- gatielichten. Wat de verlichting van de dammen betreft werd oorspronkelijk gedacht aan twee mogelijkheden: a. een nor male straatverlichting met natrium- lampen en b. een soort bermverlich ting, waarbij schijnwerpers de taluds van de dam aanstralen. I.Z.F. kwam met een derde mogelijkheid. Aan één zijde van de kruin van de dam om de ca. 50 meter palen plaatsen van onge veer 3m hoogte, waar bovenop onder putsglas een gloeilamp is gemonteerd. Een bijkomend voordeel van de gloei lampen t.o.v. de natriumverlichting is, dat de gloeilampen zeer makkelijk dimbaar zijn. Brandend op een onder spanning is de levensduur evenhoog als die van natriumlampen. Slechts bij mist behoeft de volle spanning op de lampen te worden gezet. Een en ander bleek zeer kostenbesparend te zijn. Verkeersveiligheid behoort tot de grote zorgen van deze tijd. Ook het I.Z.F. is de laatste jaren vele malen met pro blemen op dit gebied benaderd. Een koördinator voor het verkeerson- derzoek werd aangewezen; een auto werd ingericht als rijdend laborato rium, waarin de akties en reakties van een autobestuurder in verschillende situaties in de praktijk kunnen worden gezien en gemeten. Op voorstel van het I.Z.F. wint thans oranje jasjes voor o.m. de „klaarover- tjes" steeds meer veld. In opdracht van eenAmerikaanse fa briek werd nagegaan wat de beste bol ling en wat de beste plaats van de zij spiegel bij een auto is. (Ongeveer in het midden, tussen koplamp en voor ruit). Bij de behandeling van verkeersdelic ten voor de rechter, worden meermalen experts van het I.Z.F. als getuigen ge raadpleegd. T.N.O. heeft geen winstoogmerk. Op drachten worden uitgevoerd nadat tus sen opdrachtgever en T.N.O. overeen stemming is bereikt over de voorwaar den die daarbij zullen gelden. Civiele opdrachtgevers wenden zich tot de di- rekteur van het Instituut. Opdrachten van de industrie kunnen zonder meer aangenomen worden. Een onderzoek naar de geluidshinder van de weg-over-de-Eng zou zeker ook gedaan kunnen worden. „Het is niet gevraagd", zegt de heer Walraven, „maar we staan er wel voor open. Wj| zjjn altijd bereid adviezen te geven". Overigens bestaan vaste normen voor geluidshinder, zover hjj weet, nog niet. Daar wordt wel aan gewerkt. De nieuwe havenmond b\j Hoek van Holland op schaal 1500 RUIME PARKEERGELEGENHEID RESERVEREN MOGELIJK In 1949 werd opgericht de werkgroep „waarneming", een éénmansbedrijf, dat werd ondergebracht in de Rijksuniver siteit te Utrecht. Van Utrecht verhuis de men, in verband met huisvestings problemen, naar Soesterberg, waar men jarenlang gastvrijheid genoot in het Geneeskundig Centrum. Daarna kreeg men een eigen onderkomen dat gebouwd werd aan de Kampweg. Het instituut houdt zich bezig met de waarneming via ogen en oren; hoe veel kan iemand onthouden, hoeveel is de belasting van iemand, kun je in formatie gelijktijdig opnemen met ogen en oren. Hiervoor zijn vijf afdelingen opgezet. Links Dr. Ir. P. L. Walraven, directeur van het I.Z.F. Naast hem de staffunc tionaris voor externe relaties, de heer P. J. Houtzagers. 12 juli 1947 vond de officiële installatie plaats van het bestuur van de Centrale Organisatie T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) ten behoeve van de rijksverdediging. De organisatie bestaat derhalve nu 25 jaar. Een wat merkwaardig jubileum, als we bedenken dat op 30 oktober 1930 reeds de T.N.O.-wet werd aangenomen. Deze wet had de bedoeling „te bevorderen dat dit natuurwetenschappelijk onderzoek op de doelmatigste wijze dienstbaar wordt gemaakt aan het algemeen belang". „Men had toen", aldus Dr. Ir. P. L. Walraven, directeur van het Instituut voor Zintuigfysiologie T.N.O. te Soes terberg, „eigenlijk de gedachte dat de kleinere industrieën research nodig hadden om in de economische groei mee te kunnen doen. Deze kleine ondernemingen hadden net te weinig „power", zoals bijvoorbeeld wél Philips of Umlever, om er een eigen reseach-laboratorium op na te houden. Als je dus deze behoefte sa menbrengt in een centrale organisatie, dan hebben zij een behoorlijke re- searchcapaciteit en kunnen zij concur reren tegen de groten." Deze organisatie is pas goed van de grond gekomen na de 2e wereldoor log en men heeft toen, dat was reeds in de wet vastgelegd, een aantal bij zondere organisaties opgericht die ver schillende stukken van het maatschap pelijk belang bestrijken: Volksgezond heid, Nijverheid, Voeding en Rijksver dediging. het instituut voor graan, meel en brood, het instituut voor visserijpro- dukten en de researchgroep voor vlees en vleeswaren. Aan de voedingsorga nisatie zijn gelieerd het nationaal in stituut voor brouwgerst, mout en bier en het instituut voor landbouwkundig het chemisch laboratorium, het tech nologisch laboratorium en het instituut voor zintuigfysiologie in Soesterberg. De taken van het instituut in Soester berg zijn: het verrichten van weten schappelijke onderzoek ten behoeve van de krijgsmacht; het verstrekken van adviezen en het verlenen van bij stand in zaken van wetenschap en techniek aan de Minister van Defensie en Militaire autoriteiten. De krijgsmacht monopoliseert de R.V.O.-instituten niet. Daardoor kun nen op basis van opdrachten, civiele instanties eveneens research laten uit voeren en adviezen inwinnen. Defen- sieresearch komt daarmede eveneens ten goede aan de civiele wereld. Een twintigtal jaren geleden begon een kleine werkgroep zich bezig te houden met de vragen van militaire zijde over waarnemen in het donker en over de selektie van mensen met een beperkt kleuronderscheidingsvermogen. Het werk dat hieruit verder groeide omvat thans ook elektrofysiologisch onderzoek. In 1952 kwam voor het eerst een hoor- probleem aan de orde. Nauwelijks kon toen vermoed worden, hoe het hier aan de orde zijnde vraagstuk van ge- hoorbeschadiging door lawaai, steeds klemmender zou worden. Onderzoek van de spraak is een logische pendant van de studie van het gehoor. In 1956 deed met een studie over Hieronder vallen o.m. het instituut voor gezondheidstechniek, het medisch- fysisch instituut, het radiobiologisch instituut, het Nederlands instituut voor praeventieve geneeskunde, het insti tuut voor experimenele Gerontologie, de werkgroep tuberculine-onderzoek, de werkgroep tand- en mondziekten en het centraal proefdierenbedrijf. Ook hier vele afdelingen zoals centrum voor brandbeveiliging, centrum voor metaalbewerking, houtinstituut, me taalinstituut, kunststoffen- en rubber- instituut, Nederlands Scheepstudiecen- trum, verfinstituut, vezelinstituut, in stituut voor verpakking en het insti tuut voor wegtransportmiddelen. Aan de nijverheidsopganisatie zijn ge lieerd o.m. het proefstation voor aard appelverwerking, het instituut voor grafische techniek, het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation en het instituut voor textielreiniging. Hier zijn de onderafdelingen het cen traal instituut voor Voedingsonderzoek, „doodstil" kamertje. Alle geluid wordt geabsorbeerd door schuimplastic wanden, plafond en bodem. onderzoek van industriële, biologische, biochemische en chemische producten. Hiertoe behoren het physisch labora torium, de Prins Maurits laboratoria, het medisch biologisch laboratorium, „Er is wel eens gezegd, dat de mens de technische ontwikkeling niet kan bijhouden. Dat is overdreven. Wel doen moeilijkheden bij het seinen en lezen van morsesignalen de eerste psycho loog zijn intrede in het Instituut. De studie van verwerken en beslissen kwam aan de orde. In 1954 werd gestart met de vormge- zich in toenemende mate spanningen voor. Hij voelt zich vervreemd van zijn hulpmiddelen en is toch gedwongen er mee om te gaan. In plaats van zo hard te hollen als zijn benen hem dragen kunnen, rijdt hij nu zo hard als zijn ogen het kunnen volgen. Hij moet wel steeds meer beheersen, meer kontro- leren, sneller bevatten en sneller be slissen. De beperkingen van het men selijk kunnen worden meer en meer bepaald door zijn tempo van informa tieverwerking." Het Instituut voor Zintuigfysiologie, I.Z.F., heeft deze sturende, reagerende mens als voorwerp van studie. De mens neemt waar met de zintuigen, verwerkt de opgenomen informatie uit de buitenwereld, beslist op grond daar van wat te doen en handelt dan. Er is sprake van een cyclus, waarnemen, verwerken, beslissen en handelen. Het hoofdthema van het werk van het I.Z.F. is het bestuderen van deze cy clus. In de geldwereld heerst weer eens een chaos, eigenlijk wel een beetje vlug, want nog pas in december is na lang en breed onderhandelen in Washington van alles besloten om uit de misère te ko men die ontstond door de dollarkrisis. Dit keer is het een sterling-krisis, maar niet een van het soor waaraan we zo langzamenhand gewend zijn ge- reekt. Hoe de Britse minister Barber het ook wenst te noemen, het is een soort devaluatie. Net als die van 1967, zij het met het grote verschil dat toen terstond een percentage werd genoemd waarmee dan ieder wist waar hij voor taan aan toe was. Ditmaal besloot de kanselier van de schatkist tamelijk verrassend om bet pond „zwevend" te maken, wat wil zeggen dat op de makrt van vraag en aanbod maar vastgesteld moest worden hoeveel dol lars, of marken, of guldens men het pand waard achtte. de rekening van de bij hen nog harder dan elders hollende inflatie gepresen teerd krijgen. De devaluatie van 1967 had o.m. tot doel de Britse export door de prijs alleen al aantrekkelijker te maken en dit is tot op grote hoogte gelukt. Ech ter, dit voordeel in de konkurrentie- strijd is intussen al weer opgesoupeerd doordat met name de loonkosten in Engenland aardig uit de hand zijn ge lopen wat weer in regelrecht verband staat met de gestegen prijzen. Bij de voornaamste konkurrenten was overi gens iets dergelijks aan de hand en daaraan danken de Britten het dat al niet veel eerder deze moeilijkheid ont stond. Maar omdat de andere landen met dezelfde euvelen kampen als de Britten kómt het voor hen ook hoogst ongelegen dat een stroom uit het pond gevlucht geldt nu vooral over het vas te land van Europa stroomt. Nu zweeft de koers van het pond net als die van andere muntsoorten altijd wel een beetje, maar er is een af spraak dat centrale banken door op te kopen of te verkopen - al naar nodig is - ervoor zorgen dat de afwijkingen I niet bepaalde afgesproken grenzen overschrijden. Die grenzen liggen nauw genoeg om voor het internationaal handelsverkeer met tamelijk vertrou wen vaste koersen te hanteren. Wat de Britten nu deden - en zo nieuw is het niet want de devaluaties in de jaren dertig werden wel volgens dit procédé uitgevoerd en vorig jaar be gon de mark ermee, gevolgd door an dere munten - is te verklaren dat ze die verplichting om door aan- en ver koop de koers stabiel te houden even tjes opschortten. Oorzaak Hoe komt het nu tot een sterling-kri sis? Eigenlijk zou er in het geheel geen reden voor moeten zijn. Londen is bij zonder goed bij kas, zoals Barber nog maar onlangs trots kon verklaren. Maar in die kas zit vrij wat geld dat snel opgevraagd kan worden om te verhuizen naar andere landen met naar men aanneemt sterkere munten, wat ook prompt is gebeurd toen het wan trouwen ging groeien dat het pond wel eens niet op de been zou kunnen blij ven. Waardoor dit wantrouwen is ontstaan valt moeilijk na te gaan. De dreiging van een ontwrichting van de ekonomie door een dreigende staking in de ha vens kan de doorslag hebben gegeven. Maar erbij komt dat de Britten nu ook Gevolgen Vandaar de ijlings bankpresident en ministers van financiën moesten be raadslagen hoe men het minst pijn lijk herstel van de rust kon bewerken. Uiteindelijk komt die rust er wel, maar dan zal hier en daar een veer gelaten moeten worden, dat is duide lijk. De Britse ekonomie is niet de enige die een beetje verziekt is en niet alle munten zijn zo gezond als de bezitters ze eruit willen laten zien. Voorhands kunnen we aannemen dat minister Barber wel kan zeggen dat het „zweven" maar tijdelijk is, maar dat het nieuwe evenwicht alleen ge vonden wordt door voor diverse mun ten. de dollar, de yen plus zo ongeveer vast te stellen. En dan is het wachten weer op de volgende krisis, want in wezen is dan niets veranderd een goed en degelijk en vooral stabiel geldwezen over de hele wereld is in theorie al moeilijk te formuleren maar nog moeilijker in praktijk te brengen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 9