KATOEN ECHT IN Koffers pakken IS OM TE LEVEN VRIJETIJDSBESTEDING WE IN EEN SPROOKJESWERELD WIL LEVEN, ZAL HET ER ZELF VAN MOETEN MAKEN MODIEUZE ITALIAANSE VRIJETIJDS- KLEDING Enige tijd geleden is in Schiedam een onderzoek gedaan naar eventuele pro blemen, waarmede jonggehuwden heb ben te kampen. Er werden 150 jonge echtparen ondervraagd, die korter dan vijf jaar waren getrouwd en die konden worden gerangschikt onder „normale doorsneegezinnen". In een samenvat ting van het rapport, dat werd uitge bracht door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, kwam naar voren dat negentig procent van de ondervraagden zegt dat hun hu welijk „zeer geslaagd" mag worden ge noemd. V/at de resterende tien procent betreft, niemand gaf aan van mening te zijn dat zijn huwelijk was mislukt. Zelfs wanneer we aannemen, dat som mige van de ondervraagden, om welke reden dan ook, niet helemaal de waar heid hebben gezegd, mag de uitslag van deze enquête toch zeer bevredigend, zelfs verheugend worden genoemd. Van zelfsprekend waren er toch bij een deel van de echtparen wrijvingspunten aan te wijzen. Zo bleek dat dertig procent van de ondervraagden blij tot zeer blij was geweest, toen ze konden trouwen „om dat ze daarin een kans zagen om van huis weg te komen Deze gedachte leef de bij de vrouwen iets sterker dan bij de mannen. Men had, naar men zei, thuis te weinig vrijheid gehad. Ook speelde de „kritische houding van de ouders" een grote rol bij de „huwelijks- blijheid" van vele ondervraagden. SEKSUELE AANPASSING Voor ongeveer tien procent van de ge- enquêteerden was het huwelijk een „ge dwongen" stap geweest. Dat „gedwon gen" had te maken met het in verwach ting zijn van de vrouw. Bijna de helft van de mannen en 57 procent van de onder vraagde vrouwen gaven te kennen moei lijkheden te hebben gehad met de sek suele aanpassing in het huwelijk. Ook bleek een groot deel van de vrouwen na de trouwdag aan „vereenzaming" te lij den. Ruim een derde deel van hen vond, dat ze eigenlijk te weinig mensen za gen en veel te veel aan huis waren ge bonden. Het huwelijk startte voor bijna de helft (46 procent) met inwoning, en de gemiddelde tijd van die inwoning be droeg rond anderhalf jaar, maar vier pro cent woonde langer dan drieëneenhalf jaar in, meestal bij ouders. Een derde deel van die jonggehuwde vrouwen verklaarde tot de „werkende vrouwen" te behoren, en van de niet- werkenden wilde de helft wel werk bui ten de deur hebben. Een belangrijk deel wees er echter op, dat de man daarte gen bezwaar had. Van de ondervraagde jonge gezinnen blijkt de helft maar moei lijk met het inkomen de noodzakelijke kosten te kunnen dekken: een derde deel zegt het moeilijk te hebben over de wijze waarop het geld moet worden be steed. Wat de in de jonge huishoudens aanwezige duurzame gebruiksmiddelen betreft, bleek 91 procent van de onder vraagden een koelkast te bezitten. 71 procent een televisie en (wat verkeers middelen betreft) 51 procent een auto. Slechts één procent van hen was in het bezit van een afwasmachine, heel begrij pelijk overigens, want wat doet men in een klein gezin met zo'n apparaat? HUWELIJKSMOEILIJKHEDEN De moeilijkheden die zich in de jonge gezinnen voordoen blijken de huwelijks partners in de meeste gevallen zelf op te lossen. Soms ook worden familieleden vooral de ouders daarbij te hulp ge roepen, maar slechts zelden wordt een beroep gedaan op officiële instanties. Huwelijk en gezin zo werd vastgesteld bieden voor de jonggehuwden véél, maar voor velen toch ook weer niet ge noeg. Alles bij elkaar genomen mag men de uitslag van deze enquête „alleszins bevredigend" noemen, ook al blijkt dat in alle jonge hu welijken alles nu juist geen roze- geur en maneschijn te zijn. Maar dat zal geen enkele lezeres met levenservaring verbazen. We le ven nu eenmaal in geen enkel opzicht in 'n „sprookjeswereld"; maar met veel levenskunst is er echt wel een soort sprookje van te maken. Men zou het in ieder geval kunnen proberen, want het is zeker de moeite van het probe ren waard. Zoveel mensen als er zijn, zoveel op vattingen over het begrip vakantie- vreugde". De een zoekt rust, de ander gezonde beweging", de een stilte en eenzaamheid, de ander voelt zich pas goed op dreef in druk gewoel en veel lawaai. Sommigen dwalen zo ver mo gelijk van alles wat stad heet af om te genieten van wat er nog is aan „vrije natuur". Anderen vinden het interes sant vreemde steden te bezoeken, ste den met hun eigen karakter, hun kunstschatten en museums. En tenslot te zijn er ook mensen, die in hoofdzaak gaan om zichzelf en hun garderobe te showen", waar dat dan ook mag zijn. Geen wonder dat voor al deze soorten mensen het koffers-pakken wel zeer verschillende eisen stelt, zodat wat rus tig overleg van te voren zeker geen overbodige moeite is. Wanneer we ge durende een deel van de reis, al is het maar bij overstappen, zelf met onze bagage moeten sjouwen, doen we wijs ons te hoeden voor „teveel". Drie gro te mogelijkheden moeten we incalcule ren: kou, hitte en regen. In principe komen we dus met een luchtig zomer jurkje, een trui met broek en een dun ne regenjas al een heel eind. En daar kunnen we dan al naar de omstandig heden omheen bouwen. Maar soms wil men zich ook wapenen tegen alle mo gelijkheden die zich wel eens zouden kunnen voordoen, waarvoor men dan allerlei zaken meesleept, die gewoon lijk, na de reis weer even ongebruikt te voorschijn komen, evenals de bergen ondergoed, die soms als „reserve" per mee moeten. Dan lijkt net wei of men naar het eind van de wereld trekt, waar in geval van nood niets meer te koop zou zijn; alsof de vakantie ten enenmale bedorven zou zijn als men eens een stukje zou moeten uitwassen. Wie eenmaal de smaak te pakken heeft van het reizen met lichte bega- ge, zal daar niet zo gauw meer van af stappen. Ze zal er zelfs een sport van maken alles zoveel mogelijk „lichtge wicht" op te zoeken. Hoe zwaar kun nen niet bepaalde schoenen zijn of een paar dikke boeken, die meestal onge lezen de terugreis aanvaarden. We wil len natuurlijk niet geheel uit de toon vallen in het gezelschap waarin we ons waarschijnlijk tijdelijk zullen bewegen. Maar als we daarin 'n zekere eenvoud wensen te betrachten, mag niemand ons dat kwalijk nemen. Juist het tegen elkaar opbieden in het vertonen van veel toiletten voert sommigen ertoe de vakantie tot een punt van duizend zor gen te maken, inplaats van tot een heerlijke ontspannenheid. JETTY Ideale pakken van ribka- toen en -fluweel om 't hele jaar door te dragen. De da- mespakken zijn van Apo, Amsterdam en verkrijgbaar in zwart, bruin en marine. Het. pak rechts met de gro te reverskraag kost f ISO evenals het linker pak met hooggesloten rits. Hij draagt een velours kostuum in de kleurenkombinatie grijs met zwart. Het is een ontwerp van de Franse fa brikant. Renoina, Het model vertoont dan ook naast de gelijkheid een flinke dosis Franse zwier. Het is er ook voor dames. Bij de Uitgeverij Gebr. Zomer Keu- nings zijn in de Top-serie twee waarde volle hobbyboekjes verschenen: „Kera miek als hobby" en „Feilloos emaille ren". „Keramiek als hobby" is een inspire rende en veelzijdige handleiding voor de eeuwenoude en nog steeds actuele kunst van het pottenbakken. De geïnteresseer de ontvangt hier alle aanwijzingen die nodig zijn om de klei te kunnen vormen en versieren. Enkele van de methoden zijn zo eenvoudig, dat ze door kinderen worden uitgevoerd. Andere methoden zijn moeilijker en maken het ook erva ren amateurs mogelijk hun bekwaam heid te vergroten. Lis Husberg en Hans Lundkvist hebben het boekje samenge steld. (Prijs f9.90) „Feilloos emailleren" js samengesteld door Günther Reinhardt. In ons land wordt tegenwoordig veel geëmailleerd, zowel op clubs en cursussen als op school en thuis. Maar een ieder die zich met deze interessante hobby bezig houdt, weet uit ervaring dat het niet altijd meevalt een goed, technisch gaaf werkstuk te vervaardigen. „Feilloos emailleren" is een zeer bruikbaar na slagboek waarin op eenvoudige, helde re wijze wordt uiteengezet waar do moeilijkheden liggen en hoe fouten voorkomen en zo nodig hersteld kunnen worden. (Prijs f 9.90) Foto boven: Een blazer is het eigenlijk altijd, of het nu mooi of lelijk weer is. Dit model is van knalrode katoen en past op elke broek: van denim tot fluweel. Er kan een T-shirt on der of zoals hier 'n over hemd met stropdas. (Prijs f 130) Foto midden: Dit pak van ge ruwde denim is afgezet met wit stiksel. Zotcel de broek als het jasje zijn ook goed in kombi- natie met andere kledingstuk ken te dragen. Foto onder: De zon schijnt 's zomers niet iedere dag. Daar om zijn deze pakken van zwar te, glanzende katoenen moles- kin erg fijn om erbij te heb ben. Het linker jasje is drie kwart, heeft grote opgestikte zakken en tivee rode verticale ritsen. Het model rechts is kor ter, sluit van voren met druk knopen en heeft vier horizon tale ritsen, die de sluiting van de zakken vormen. (Modellen van Gerzon; prijs resp. f 139.75 en f129 Al geruime tijd spelen de Italiaanse couturiers en confectiefabrieken een waaddevol partijtje mee bij het bepalen van de modetendenzen. Vanzelf sprekend neemt de vakantie- en vrijetijdskleding in het zonnige zuiden een belangrijke plaats in. Ook bij de Italiaanse couturiers was dit'jaar de matrozen-look grote mode; bi'oekpakken met ee" niet al te grote matrozenkraag deden het zelfs goed Natuurlijk zijn die pakken voorzien van mS- rine-emblemen, maar we moeten zeggen dat de zuidelijke heren het, ondanks hun uitbundige aard bescheiden hebben gehouden. Voorts werd er vee) vrijetijdskleding op de markt gebracht in jeans- strepen en matrasruiten. Verder blousons en man tels van zwarte katoen met kleine bloempjes en pantalons van jeansstoffen met ingezette linnen stukken en andere „applicaties". Bij de blouson- pakken worden bijpassende hoeden of mutsen ge dragen, resp. in blauw en bruin uitgevoerd, Het uni-sex-idee is in deze kleding volledig doorge voerd. Zij en hij dragen een uni-sex-blousonpak van jeans met bijpassende hoeden in bruin (voor haar) en blauic voor hem). Deze kleding staat op naam van Terital Sinteco ConfectieEsperia (Italië). Zowel mannen als vrouwen dragen graag katoen in de zomer. Het plakt niet, is heerlijk luchtig en wat het kreu ken betreft, een paar kreukels mag ge woon. Katoen is een luchtige dracht omdat het een stof is die ventileert. Daarom zitten katoenen jurken, broe ken en jasjes zo prettig op warme da gen. Vroeger was katoen alléén maar katoen, maar er is sindsdien heel wat met deze stof gebeurd. Er is stevig denim gekomen, en ribfluweel, glan zende moleskin en gemetaliseerde ka toen (doorgestikt en gewatteerd). Al deze materialen kunt u het hele jaar door dragen. Ze zijn sterk, houden de oorspronkelijke pasvorm en zijn ver krijgbaar in de meest Aantrekkelijke kleuren omdat ze gemaakt zijn van na- tuurveze). Katoen is de minst gecom pliceerde stof die er bestaat. Dat wil zeggen dat men er bijna geen omkij ken naar heeft wat de verzorging be treft. Ook dat is een voordeel in deze tijd. waarin zoveel dagelijkse dingen al ingewikkeld genoeg zijn. Katoen is echt een stof om in te leven: dag en nacht; vierentwintig uur lang.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5