JUWELIER HORLOGER Feestelijke opening vrijdagavond 7 uur Winkelcentrum „Smitshof", Telefoon 02154-5594 Jan Mulder :iO mkÖMjX Pokerspel met valuta siLoxhorr/i, OPENINGSAANBIEDINGSLAVENBAND ƒ95, Optreden van Joegoslavisch Volksdansensemble Abrasevie WWWMWWWf Stichting Amersfoortse Kredietbank Bank zonder u let toch wei op winstoogmerk Restanten Dagen OwjOM/X BAKKERIJ J. EPSKAMP Dealer van LONGINES BULOVA - EDOX VERDAL LASITA - PROMI NENT - BIFORA - TIMEX HORLOGES vanaf ƒ23,— Martinshof verlovingsringen. Tevens grote sortering gouden en zilveren sieraden, klokken, wekkers. Uw adres voor zomerse kleding, zoals fcïeT VAKANTIE Jmw. BRUIN U kunt niet alles weten Geasfalteerd fietspad op gedeelte van Wieksloterweg O.Z. stuit op bezwaren Gedeelte verpacht weiland meer rietland Ajax dure aanwinst is meer dan een goaltjesdief de kosten bij het afsluiten van een krediet Van zaterdag 22 juli t.m. 29 juli Tijdens deze periode worden alle oprui mingsrestanten nog lager geprijsd. Ned. Ver. van Huisvrouwen met vakantie Ga es samen een blokje om en haal dan 'n lekker broodje halfomzo maar. „<Snackók op" Verdacht actieve rijkspolitie i soesterbóigses!raat44 telefoon 2045 Socster Courant van donderdag 20 juli 1972 JAAP RADEMAKER WMF couverts van betoverende schoonheid. Kiezen uit een oneindige kollektie in klassiek en modern. In glansrijk Hardpleet en zorgeloos Cromargan edel- staal. KATOENEN PANTALONS LICHTGEWICHT PANTALONS JEANS- en CORDUROY- PANTALONS TRICOT SHIRTS met korte mouw KATOENEN SHIRTS met korte mouw T-SHIRTS SAFARI JACKS enz. enz. Kortom teveel om op te noemen. Profiteer deze week nog van de kor tingen die wü op deze artikelen geven. 1 MODE SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST Mc. het optreden van het Joegosla visch Volksdansensemble Abrasevie wordt donderdagavond 27 juli a.s., om 20.00 uur, het zomerprogramma in het Openluchttheater Soest besloten. Geen ander land vervult tegenwoordig zozeer de functie van brug tussen Oost en West als Joegoslavië. Getuige de oude volkskunst moet zij dit ook in het verleden gedaan hebben. De geo grafische gesteldheid is de oorzaak geweest van een grote verscheidenheid van originele volkskunst. Dansen, lie deren, muziek en gebruiken zijn door invloeden van Oost en West wel dui delijk beïnvloed, maar tonen toch ook door de persoonlijkheid van de man- nendansen en door de lieflijkheid van de vrouwen eigen kenmerken. Abrasevie, genoemd naar de revolutio naire Servische dichter uit de 2e helft van de vorige eeuw, wordt gevormd door jonge werkers uit de fabrieken en bestuurlijke organen en een groot aantal leerlingen van het plaatselijke gymnasium. Het ensemble heeft in de kleine industriestad Valjevo - 100 km ten zuiden van Belgrado - zijn domi cilie. Van dit ensemble komen 65 dan sers, zangers en musici naar Soest. Het programma zal er op 27 juli als volgt uitzien: 1. Slotdans uit de opera „Ero S Onog Svijeta" (Bergbewoners uit een ande re wereld) van Jokov Gotovac. Deze dans stamt uit Dalmatë. 2. Dansen uit Posavina. 3. Dansen uit Rugovol Bruiloftsdans uit dit bergachtige ge bied. De woeste natuur beïnvloedt hier de cultuur. Het zijn hartstochtelijke, dikwijls ru we dansen, waarin de bruidegom zijn danslustige bruid moet veroveren. 4. Dansen uit Servië. Bij iedere feestelijkegelegenheid wordt gezongen. Zowel mannen als vrou wen wedijveren met elkaar in tempe rament, vrolijkheid en levenslust. 5. Dansen uit de Oakraïne. Het ensemble „Abrasevie" brengt ook dansen van andere Slavische volken, waarmede het zich nauw verwant voelt. Vele motieven in deze levens blije dansen bezitten hetzelfde thema 6. Dansen uit Macedonië. De melodieën en rhytmen zijn onver getelijk. Hier komt. de rijkdom en schoonheid van de klederdracht schit terend naar voren. Sierlijke en schuch tere ma's'es bezingen in het eerste f'oel r1^ ?>"Y"v?ïge geliefden, die in den vrcTT1 "c h-t roH moeten verdienen. In het tweede deel van deze dans- U KUNT PEN RWWIEL HUREN ~T.I Rijwiel- en Bromfietsspeeiali* GALLENK V1PPELSWEG 1 Telefoon 02155 2857 t.n hu««tatfnn Soesl Zuid .s:' -r ccn r'e jonge mannen de be roemde Macedonische dans, de Tesko- to, die dit zware leven ver van huis uitbeeldt. Tenslotte een gemeenschap pelijke dans na terugkeer voor brui loft of ander feest. 7. Dans uit Vranje. Een dans van onbehouwen Begs in Zuid-Servië, bij zachte exotische jmu- ziek die een geur van' warme nachten doet vermoeden. Langzaam gaat de dans over in dolle sprongen en snelle bewegingen met muziek van ongewone instrumenten. Het is een oer-oude dans met een Zuidelijk temperament die onmeedogend en steeds sterker en vuriger de dansers tot extase opzweept. Een waar kleinood uit de Joegosla vische folklore. Bij slecht weer zal het optreden ver plaatst worden naar de sporthal Beu kendal, Beukenlaan. Hiervan zal me dedeling gedaan worden via de radio in de mededelingen van 11.55 uur op Hilversum I en in de mededelingen van 17.55 uur op Hilversum 11. Blauwe en zwarte herenkostuums worden schoongemaakt met 1 deel immonia en 2 delen water U gebruikt hiervoor een borsteltje. Vlekken van rode wijn bestrooit u met wat zout. Even er op laten liggen en daarna 'uitwassen. Doffe en/of beslagen vazen en glas werk kunt u schoonmaken in wat wa ter met azijn. Leg er in stukjes gesne den rauwe aardappelen bij en spoel de voorwerpen na enige tijd af. Daar na goed droog wrijven met een schone linnen doek. Handen blyven schoon en reukvry als u ze vóór het schoonmaken van wor teltjes en uien of aardappelen even in wrijft met azijn. Koopt u een ahimimumpan let dan op de dikte en neem er geen met omge bogen randen want dan kunt u de dikte niet konstateren. Voor elektrisch koken is een pan nodig met een bo demdikte van minstens 6 tot 8 mili- meter. Als nieuwe schoenen kraken, kunt u de zolen insmeren met wat lijnolie, dat is bovendien goed voor het leer en het kraken verdwijnt. Stalen meubels bewerkt u met een lap je, waarop enige druppels slaolie. Nieuwe tandenborstels dienen voor het gebruik geweekt te worden in water waarin zout is opgelost. Geregeld des- infekteren is aan te bevelen. De heer M. de Groot (B.R.) heeft be zwaren tegen het plan het te asfalte ren gedeelte van de Wieksloterweg o.z. slechts open te stellen voor fietsers. Hij meende, zoals hij in de vergade ring van de financiële commissie ver klaarde, dat het op volledige breedte doortrekken van de weg, een grote ver betering zou betekenen voor het au toverkeer, dat daardoor niet langer gebruik hoefde te maken van de bochtige Insingerstraat en de Den Blieklaan, wat weer de verkeresveilig- heid tpn goede zou komen. In de financiële commissie kreeg hij geen steun. Men was van mening dat de verbrede weg juist verkeer zou aangekken, wat de verkeersveiligheid op de gehele Wieksloterweg geen goed zou doen. Men veronderstelde dat de weg dan een zeer aantrekkelijke sluipweg zou worden, wat men beslist niet in de hand zou willen werken. Tegen de financiële consequenties had *'e h"er de Groot geen bezwaar. De in werkzaamheden waren 15.000 hoger, 1967 geraamde kosten voor deze dan die van het nu ingediende plan. De heer De Groot sprak tijdens de vergadering van de commissie zijn verbazing uit over het ontbreken van een goedkeuring van G.S. voor het raadsbesluit een grondruil aan te gaan met de heer Wolfsen, waarbij een be drag van ƒ38.000 toe betaald zou moe ien worden. De heer Wolfsen verhuist dan met zijn houthandel van de Veldweg naar het Industrieterrein en hij meende dat het zowel voor de heer Wolfsen als de rrornnr-'- pen belangrijke transactie was. Hij vond het een kortzichtig standpunt van G.S, waardoor alles stagneerde Wc'houder Ebbers had voor deze kwest'p de conclusie getrokken dat er inderdaad sprake was van enige urgentie „anders hadden wij de trans actie wel naar voren geschoven". Volgens de heer J. Korte (KVP) zat ook de heer Wolfsen niet te dringen Hij meende te weten dat deze niet zo gelukkig was met vestiging op het Industrieterrein, „waar hij naast een concurrent komt te zitten". De heer A. W. v. d. Breemer heeft de raad schriftelijk verzocht de pacht voor een gedeelte van de door hem gepachte grond aan de Wieksloterweg w.z. te "beëindigen. Gebleken is nml. dat dat deel van de grond meer riet land dan weiland is„ terwijl een ander gedeelte ervan totaal verzuurd is. Het is totaal ongeschikt voor het weiden vee. De pacht werd voor het jaar 1972 aangegaan. Ajax zal het komende seizoen wellicht met nog groter machtsvertoon dan vorig jaar overwinning na overwinning behalen. Aan zijn toch al voortreffelijk spelersarsenaal heeft de tweevoudige Europacuphouder nog een speler van in ternationale klasse toegevoegd: de Winschotcr Jan Mulder, die jarenlang als spits by het Brusselse Anderlecht heeft geschitterd. Hij zal vermoedelijk good-old Jackie Swart uit de gevreesde Amsterdamse vuurlinie verdrijven en hij is meteen een serieuze kandidaat voor het natio nale elftal, dat komend seizoen zal proberen zich te plaatsen voor de we reldkampioenschappen voetbal, die in 1974 in West-Duitsland worden gehou den. Derde Winschoter voor Ajax Ajax mag de voorzitter van de ama. teurclub WVV uit het oost-Groningse Winschoten af en toe wel eens een taart sturen. De Amsterdammers heb ben in de afgelopen jaren al drie klas sespelers aangekocht, die als eenvou dig amateurtje bij deze voetbalclub hun glanzende karriére begonnen zijn. Eerst had Ajax vele jèren plezier van Klaas Nuninga, die na enkele jaren dienst bij de Groningse clubs Be Quick en GVAV de Amsterdamse aanval ging leiden en dat met grote schot vaardigheid deed. Daarna werd mid denvelder Arie Haan uit Winschoten weggehaald en deze talentvolle knaap staat nu al klaar om Jansen (Feije- noord uit het Nederlands elftal te ver dringen. Arie was de enige Neder landse voetballer, die er vorig seizoen in slaagde Van Hanegem tot 'n figu rant te degraderen. Het nuchtere Groningse aksent in het virtuoze Amsterdamse spel wordt nu nog eens extra benadrukt door de komst van Jan Mulder, die een jaar of zeven geleden als piepjong ama teurtje door het Brusselse Anderlecht bij WVV werd weggehaald en in de Belgische hoofdstad zich al gauw tot een schutter van formaat ontpopte, die het met aangever Paul van Himst uitstekend kon vinden. Wel bleef zijn hart naar Nederland trekken, doch de veel gunstiger fiskale situatie in Bel gië hield hem vele jaren in Brussel Nu heeft Ajax dan toch circa 1,3 mil joen voor hem neergeteld, hem een ri ant kontrakt aangeboden en hiermee bovendien voorkomen, dat aartsrivaal Feijenoord met Mulder zou gaan strij ken. Spelinzicht Mulder is een totaal andere voetballer dan Cruijff of Keizer. Hij mist het virtuoze van de eerste, en het bril jante van de tweede. Zijn nuchtere Groningse aard kenmerkt zijn spel in hoge mate. Jan Mulder beschikt -over een uitstekende techniek en dito bal behandeling, maar hij koketteert daar zelden mee. De Winschoter probeert zijn doel steeds zonder franje te be reiken. Een van zijn sterkste punten is zijn speloverzicht. Hij is een meester in het kiezen van de juiste positie. Zijn gave om zch aan de dekking te onttrekken en zich aanspeelbaar te to nen voor zijn medespelers, is meerma len geroemd. Mulder is voor alles een killer, een man met een verrassend, dodelijk schot. Hij bezit ook een goede kop techniek, in dat opzicht overtreft hij Cruijff stellig, ook al maakte Johan zijn tweede doelpunt tegen Inter Milan met zijn hoofd (een uitzondering). Door zijn gave zich handig vrij te lo pen heeft Mulder ook talloze „gewone" doelpunten bij Anderlecht gescoord, zo van een meter of drie, vier afstand. Doelpunten waarvan het publiek zegt: „Hij behoefde ze er maar in te bla zen". Maar het is geenszins toevallig dat juist Mulder deze doelpunten steeds kan maken. Een voetballer, die over minder speloverzicht beschikt, krijgt in hel huidige voetbal met zijn rigoureuze defensie afweer eenvoudig G Bijkantoor Soest: maandag 9.00-12.00 uur en 2.00- 4.00 uur. woensdag 9.00-12.00 uur. vrijdag 5.00-8.00 uur. Hoofdkantoor: -Eemstraat 58 - Amersfoorl Telefoon 03490 - 16527 en 17400 de kans niet om tot zulk een goaltjes dief uit te groeien. Overigens is Mul der meer dan een goaltjesdief. Hij is niet alleen afronder, maar ook vaak-de inspirator van geraffineerde kombina- ties. Velen zullen zich de legendarische wedstrijd in 1967 tegen Oost-Duits- land nog herinneren, die door defensie fouten met 4-3 verloren ging, maar waarin Mulder en Keizer zeer effek- tieve kombinaties uitvoerden. En vo rig jaar wisten Mulder, Keizer en Cruijff elkaar tegen Roemenië ook blindelings te vinden. Dta belooft dus wel iets voor straks! Vervanger van Swart Vermoedelijk zal de 34-jarige Swart het veld moeten ruimen. Ajax kan hem nog altijd gebruiken als een ui terst bekwame wisselspeler. Maar Swart is een typische rechtsbuiten en Mulder niet. In het huidige voetbal lijkt dat echter nauwelijks meer een probleem. Zeker niet in een team als Ajax, waar alle spelers als verdediger en aanvaller optreden. Vermoedelijk zal Mulder vaak in het midden op duiken, terwijl Keizer naar alle kan ten uitzwermt en Cruijff vooral via links (zijn geliefde positie) zal akteren. Voor het Nederlandse voetbal is het uitermate verheugend, dat een talent als Mulder weer deel gaat uitmaken van een Nederlandse club. Dit te meer omdat ons nationale elftal het komen de seizoen moet trachten zich te plaat sen voor de wereldkampioenschappen welke ovet twee jaar in Duitsland worden gehouden. Noorwegen en IJsland moeten we kunnen hebben, maar België zal zich tot het uiterste verweren. Daarom kan het van groot belang zijn, dat de bondscoach nu de beschikking over Jan Mulder zal hebben, die bovendien als geen ander alle kwaliteiten en fou ten van het Belgische voetbal kent. 1 MODE SOcSTERBERGSESTRAAT 51 SOES- De verenigingsaktiviteiten van de af deling Soest-Baarn van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen zijn in verband met de vakantietijd opge schort tot woensdag 6 september. Dan komen de leden weer bij elkaar tijdens de koffie-ochtend, welke ge houden wordt in Restaurant Prome nade te Baarn. Voor donderdag 14 september staat op het programma een excursie naar de Doesburgse mosterdfabriek te Does burg. Voor de leden van het zangkoor duurt de verenigingsvakantie aanmerkelijk korter. De repetities beginnen weer op dondermiddag 10 augustus in de con sistoriekamer van de Ned. Protestan ten Bond aan de Kampstraat te Baarn. Het koor zal medewerking verlenen aan de kerstviering van de vereniging op 19 december. Er staat ook een uit voering voor het kerstfeest van de U.V.V. Soest op het programma en mogelijk een kerstmiddag in een be jaardentehuis. BIRKSTRAAT 7 GRILL BAR UIT, GOEIE GEWOONTE. TELEFOON 3337 De ontkoppeling van het Engelse pond van de vaste waarde toont nog eens aan hoezeer de Britse financiële macht aan waarde heeft ingeboet. In de dertiger jaren betekende de devaluatie van het pond sterling niet minder dan een finan ciële ramp. Nu is het een manifestaties van de alom heersende muntziekte in de gehele wereld. De inflatiebewegingen in de westerse wereld beginnen een Zuidamerikaans karakter aan te nemen, omdat vroe ger de Zuidamerikaanse munten zo dikwijls werden aangetast. Deze fre- kwente muntwaarde-aanpassingen zijn bijzonder schadelijk voor de wereld- ekonomie Zij schaden vooral de eko nomie van het land dat gemakkelijk de waarde prijs geeft. Konsekwenties voor in-en uitvoer De val van het pond sterling betekent voor Engeland dat het zijn import uit andere landen ziet afgeremd. Alle bui tenlandse produkten uit landen die hun munt niet laten meedalen, worden duurder. De invoer wordt afgeremd voor zover men op andere import of op eigen produkten kan overstappen. Het Verenigd Koninkrijk heeft inten sieve ekonomische relaties o.m. met de V.S., Ierland, de Scandinavische lan den en Portugal. Als de waarde van het Engelse pond dus daalt en die van het Deense, Noorse en Portugese be taalmiddel blijft ongewijzigd dan zal de export van die landen daar ernstig onder lijden. Gaan zij mee met de devaluatie en b.v. Nederland niet, dan wordt onze uitvoer naar de Britse ei landen extra getroffen, In de situatie van nu zit er dat le vensgroot in. Voor zover de importen uit dure landen niet vervangbaar zijn, wordt een waardedaling van de eigen munt gevolgd door een prijsstijging. Bij de export zien wij een spiegelbeeld van het hierboven geschetste zodat er in de import en de export van een land direct veranderingen worden te weeggebracht. Het zich richten op an dere koop- en verkoopmarkten gaat echter met niet geringe kosten ge paard. Ook dat brengt schade met zich. Het systeem van de sociale voorzie ningen wordt door herwaardering van de munt zwaar op de proef egsteld. Alle uitkeringen zijn immers in de munteenheid uitgedrukt. De inflatie holt de waarde daarvan uit, een deva luatie versnelt dit proces. Engeland kent evenals Nederland, een reeks van sociale voorzieningen. De zegeningen daarvan dalem met de muntwaarde. Ongelukkig moment De kapitalisatie van het bedrijfsleven wordt eveneens door muntwaardeda ling aangetast. Met name veel kleinere bedrijven worden er de dupe van. Wij zien dit in ons land aan de inflatie. Indien een land veel schulden heeft in andere valuta, die niet devalueren, kan dit een flinke verzwaring van de schuldenlast betekenen. Voor zover men vorderingen heeft in de eigen munt, laat men en flinke veer aan internationale koopkracht. Engeland liet zijn munt zweven op een psychologisch bijzonder ongelukkig moment. De miljoenen Engelsen, die naar elders in de wereld gaan, worden nu gestraft met een stijging van de vakantiekosten van ca. 5 °/o. Daarnaast betekent een tijdelijk opschorten van de inwisselbaarheid, het profijt dat de internationale geldwereld uit de onze kerheid tracht te slaan, dat ook talloze toeristen uit andere landen valuta- schade lijden. Dit illustreert in het klein hetgeen het zakenleven op groter schaal wordt aangedaan. Het gevolg is dat met tegenzin internationale trans- akties worden afgesloten en dat ook weerstand wordt geboden aan het ont vangen en uitgeven van allerlei vreemd geld. Het vertrouwen in geld in het algemeen krijgt een ernstige deuk. Waarom kor. Engeland zijn pond niet op de oude waarde laten? De schuld moet worden gezocht in de onvoldoen de prduktiviteit van de Engelse ekono- mie. In vele bedrijfstakken van het Verenigd Koninkrijk zijn de investe ringen achtergebleven. De aanhouden de druk van de vakbonden om loons verhoging heeft de financiële kracht van bedrijven uitgehold. De konkur- rentiekracht van het Britse rijk tegen over de EEG wordt straks ernstig op de proef gesteld. De konkurrentiestrijd wordt nu inge leid met een devaluatie, waardoor in ponden geproduceerde waren goedko per in niet-gedevalueerde munten kun nen worden aangeboden. Dat gaat dus ten koste van de Franse, Duitse, Bel gische, Nederlandse en Italiaanse eko- nomie. Het is nu maar de vraag of die ekonomieën dat kunnen verdragen en of zij op hun beurt ook niet de wissel koers als wapen in de strijd gaan wer pen. Dit moet dan uiteindelijk leiden tot een monetaire chaos. Wij zijn aar dig bezig die weg op te gaan. Men moet zich in dit verband realiseren dat ook de gulden veel minder sterk staat dan hij zich momenteel in het interna tionaal verkeer presenteert. Het on derlinge wantrouwen in de Europese partner landen neemt door al deze valuta-charges dan ook toe. Er zijn er ook die aan valuta-krises grof verdienen. Dat zijn de valuta-spe- kulanten, die leven van informaties over muntbewegingen en daarop bij tijds hun stukken verzetten. Zij laten grote sommen geld verhuizen van het ene land naar het andere, waarbij men hoopt van waarde-wijziging te profi teren. Zo is het ook te verklaren dat vele Britten miljoenen ponden hebben omgezet in Duitse en Nederlandse aandelen, voordat het pond viel. Daar mee is duidelijk dat de bui voor een aantal insiders zichtbaar was. Daarop ging men pokeren en lang niet tever geefs. Het is benauwend te zien dat door dit pokerspel in allerlei geld soorten de spekulanten hun zakken spekken ten koste van bonafide bur gers en zakenmensen. Het ziet er naar uit dat de internatio nale valuta-speelbank nog lang niet gesloten is. Het einde zal zichtbaar zijn in meer krises en seteds meer prikkelbare mensen. Een internationa le herziening van de wisselkoersen is dringend aan de orde. Een bewoner van de Bosstraat waar schuwde in de nacht van zaterdag op zondag de politie, omdat hij het ver dacht vond dat om half een 's nachts de rijkspolitie het verkeer zou con troleren. De gemeentepolitie toog op onderzoek uit en bracht de twee rijks-,.collega's" mee naar het bureau. Het bleken te zijn de 23-jarige J. G. A. D. en de 21- jarige J. B. M. V. beiden uit Den Haag, die als leiders met de jongerengroep Panama bivakkeerden op het landgoed De Paltz. De uniformen behoorden bij een op touwgezet nachtspel, waaraan beide heren, als cavalarie-officieren vermond, meededen. Bij gebrek aan cavalarie- uniformen hadden zij zich gestoken in uniformen van de rijkspolitie, die wel ter beschikking waren. Met begrip voor eikaars problemen, werden de beide leiders naar hun bivak terug gebracht. Dt uniformen zullen voor „spel" niet meer gebruikt worden.

Soester Courant | 1972 | | pagina 11