BECKER II III II III II Gemeentegarantie voor premiekoopwoningen Leerplicht werkende jongeren 12-jari^e leerplicht einddoel Pianohandel W.v.Tol Straks slechts 5 aanbetalen Frans Bosman N.V. P.V. „De Zwaluw" Achterstallige boete betaald Rijverbod opgelegd HUIZEN KOPEN IN HET BUITENLAND Vooral Spanje in trek ondankbare Belg Uitgebreid oefenprogramma voor S.E.C. zaterdag Commissie openbare werken Koningsweg wordt t.z.t. vierbaans Samenstelling gemeenteraad Gemeente Soest, en haar bestuur Samenstelling en taakverdeling van het college SECRETARIE-, DIENSTEN EN BEDRIJVEN Voor muzikale fijnproevers Gevonden voorwerpen Geen definitieve plannen voor nieuw cultureel centrum Telefoon 2968 Soester Courant van donderdag 20 juli 1972 In de dit voorjaar verschenen „Nota Volkshuisvesting" heeft minister Udink het voornemen aangekondigd om de gemeenten de mogelijkheid te bieden tot 95 van de stichtingskosten de rente en aflossing te garanderen bij aankoop van een nieuwe woning. De minister wil met deze regeling het eigen woningbezit bevorderen. Een aanmerkelijk, deel van de jongere gezinnen prefereert een eigen woning boven een huurwoning. Maar veelal beschikken zij niet over voldoende ei gen middelen om naast kosten van verhuizen en inrichting ook nog 10 van de koopsom van de woning te be talen. De stijging van bouw- en grondkosten vergroten dit probleem nog aanzienlijk Veel mensen zijn daarom niet gehol pen met de huidige regeling vervat in art. 63 van de Woningwet, volgens welke de koper 10 °/o van de stich tingskosten zelf moet financieren, wil hij voor een gemeentegarantie in aan merking komen. Voor velen zou het hoogst welkom zijn wanneer dit per centage tot 5 werd teruggebracht. Aanbetaling nu 10 Al» u een huis wilt kopen, dan moet u er rekening mee houden, dat geld gevers in het algemeen niet verder gaan dan 60-70 °/'o van de stichtings kosten van ae woning. Maar vele ko pers hebben niet voldoende eigen geld om de rest kontant te kunnen betalen. Artikel 63 van de Woningwet opent voor deze mensen misschien 'n moge lijkheid. Als een van de middelen waarmee een gemeentebestuur de groei van het eigenwoningbezit kan bevorderen noemt dit artikel het garanderen van de rente en aflossing van de door de koper aangegane of nog te sluiten le. ning onder verband van eerste hy potheek. Voorwaarde is echter, dat de koper, die jonger is dan 55 jaar' ten minste 10 °/o van de stichtingskosten uit eigen middelen moet financieren. Kan hij dat, dan kan hij aanspraak maken op een gemeentegarantie, mits uiteraard zijn inkomen zodanig is, dat de aan te gane verplichtingen verant woord kunnen worden genoemd. Iemand die 10.000,op tafel kan leggen en een huis van een ton wil kopen moet niet rekenen op een ge meentegarantie als hij b.v. maar een eenvoudig loon verdient. De gemeente wil natuurlijk geen onverantwoorde risiko's lopen, ook al zal in de weinige gevallen, dat het tot verkoop van de woning komt, de opbrengst wel zoda nig zijn, dat de gemeente als borg niet behoeft te worden aangesproken. Zou de gemeente toch een keer verlies lijden, dan is 50 van dit verlies voor rekening van het rijk. De schade voor de gemeente blijft dus binnen rede lijke grenzen. Verantwoord Ontegenzegelijk zijn de afgelopen ja ren vele mensen via een dergelijk ge meentegarantie geholpen. Vooral jonge echtparen en gezinnen misten vaak het kapitaal om een forse aanbetaling te doen. De koopsommen van eensgezins woningen in de premiekoopsektor zijn de laatste jaren zeer sterk gestegen. Prijzen van ƒ65.000 ƒ70.000 zijn al vrij gewoon. Zou de gemeentegarantie regeling niet bestaan, dan zouden veel aspirant-kopers al zo'n circa 20.000 op tafel moeten kunnen leggen, wilden zij voor 4en hypotheek in aanmerking komen. Een dergelijk bedrag kunnen de meeste aspirantkopers niet opbren gen, zeker de jongeren niet, die nog niet aan de top van hun inkomen staan en al moeite genoeg hebben om het geld bijeen te krijgen, dat moet dienen om de inrichting van het huis te be- talen. Dankzij de gemeentegarantie zijn ech ter vele gezinnen in staat toch een nieuwe woning in de premiekoopsektor te kopen. Als zij 10 °/o van de stich tingskosten zelf kunnen financieren en bovendien nog wat geld hebben om het huis in te richten, dan is een ge meentegarantie mogelijk. Wel zullen zij dan vooral de eerste jaren op ste vige lasten komen te zitten. Men moet ELECTROTECHNISCH BUREAU Grote sortering hangverlichtlng en staande lampen Showroom Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 zich, hoe aanlokkelijk de onderhavige regeling ook is, niet laten verleiden tot een transaktie, die de draagkracht van betrokkene te boven gaat. De ver plichtingen, die men aangaat, moeten verantwoord zijn. De gemeente beoor deelt natuurlijk elke garatieaanvrage in dit. licht, maar ze gaat toch voorna melijk af op de gegevens, die de aan vragers zelf verstrekken. En er zijn wel eens aanvragers, die hun financiële positie en dito perspektieven wat'al te optimistisch beoordelen. Voorzichtig Maar er zijn vooral in de jongere leef tijdsgroepen nog mensen, die wel graag het eigendom willen verwerven van een woning, maar die zelfs die tien procent van de stichtingskosten niet kunnen betalen. Van de bewoners van nieuwe, met rijkssteun gebouwde wo ningen is 63 jonger dan 35 jaar en 34 zelfs jonger dan 30 jaar. Deze mensen werken nog niet zo lang, heb ben nog weinig kunnen sparen en als zij een woning willen kopen van bij voorbeeld 65.000, dan kunnen zij een bedrag van 6500 (10 °/o van de stich tingskosten) niet op tafel leggen, ook al omdat zij tenslotte enkele duizen den nodig hebben om het huis in te richten. Dus komen zij niet voor ge meentegarantie in aanmerking. De minister wil deze groep tegemoet komen door de mogelijkheid te openen dat de gemeenten rente en aflossing garanderen van leningen, die ten hoog ste 95 °/o uitmaken van de stichtings kosten van nieuwe eigen woningen. Dat houdt in dat aspirant-kopers dan slechts 5 °/o van de kosten kontant zou den moeten betalen. Een aantal (jonge) mensen zou hier beslist mee geholpen zijn. Maar een dergelijke 95 %-regeling heeft ook bedenkingen. De koper komt dan op wel zware lasten te zitten. Daar om zullen de gemeenten die maximale garantie alleen dan mogen geven, in dien redelijkerwijze mag worden ver ondersteld dat de betreffende aspirant koper dusdanige uitzichten op een be hoorlijke maatschappelijke karrière en een adekwaat inkomen heeft, dat hij niet zal bezwijken onder de hoge hy- potheeklasten. De gemeenten zullen dan nog voorzich tiger moeten worden, want het is ui teraard niet de bedoeling dat zij zich garant stellen voor personen, wier in komen vermoedelijk ontoereikend zal zijn om dergelijke zware lasten te dra gen. Bij een verkeerscontrole, zaterdagmor gen vroeg, werd op de Burg. Grothe- straat een personenauto aangehouden, die bestuurd werd door T. uit Mortsel. De man stond in het opsporingregister gesignaleerd, in verband met het niet betalen van boetes, tot een bedrag van ƒ180. Na zijn schuld op het politiebureau betaald te hebben, mocht hij zijn reis voortzetten. De 23-jarige R. J. E. N. uit Soest kreeg zondagnacht een rijverbod opgelegd, omdat hij niet instaat bleek zijn auto te besturen. geeft u méér muzikaal genot met Avora Hammond Lindbergh Philicorda Riha Solina Viscount Hoge inruil Vraagt naar onze kredietservice BECKER - Slotlaan 161 - Zeist Telefoon 03404 - 14439 - 17744 Voor talloze mensen Is het kopen van een eigen huis het grote ideaal. Zeker in deze tjjd van vergaande inflatie beschouwen velen het bezit van een eigen woning als de beste garantie tegen waardedaling van hun kapitaal. Bovendien vormt het huizenbezit door de gestadige stijging van de bouwprijzen en de woningnood een beleggingselement van geduchte betekenis. Zondagmiddag vervoegde zich aan het politiebureau de 19-jarige uit Gent af komstige Belg A. H. Hij had zijn por tefeuille verloren, met daarin zijn pas poort en andere reispapieren en 'n be drag van tweehonderd gulden. H. gaf blijk eerder in Soest geweest te zijn en vertelde o.a. toen een meisje Saskia de H. te hebben leren kennen, waarvan hij echter niet wist waar zij woonde. Om de toch wel gedupeerde jongeman te helpen ging de politie ijverig aan het werk, terwijl de Belg het verzoek kreeg om zes uur weer terug te ko men. In die tussentijd werd een ambtenaar van de bevolking ingeschakeld om Saskia de H. te lokaliseren, er werd nagekeken hoe de jongeman aan een paspoort geholpen kon worden en even tueel ook aan geld. Alle gedane moeite bleek achteraf ech ter te vergeefs. De knaap heeft niets meer van zich laten horen. SEC zaterdag zal voor de aanvang van het nieuwe voetbalseizoen een stevig oefenprogramma gaan afwerken. Het eerste elftal bijv. zal als voorbe reiding van het nieuwe seizoen in niet minder dan zeven wedstrijden uitko men. Reeds op 17 juli heeft oefen- meester Th. Surstedt de training her vat en op zaterdag 29 juli a.s. wordt voor de eerste maal strijd geleverd in Veenendaal waar tegen de zaterdag- ploeg van de oostelijke derde klasser gespeeld zal worden. Op 12 augustus gaan vier elftallen op bezoek bij Posta in Utrecht en zal het veteranen zater dagteam een bezoek brengen aan Flo- reant in Boskoop, de ploeg die een week later zal deelnemen aan het SEC zaterdagtoernooi. Woensdag 16 augus tus gaan het eerste en tweede zater dagteam naar Weesp om te spelen in het nederlaagtoemooi van ADE. Het jaarlijkse SEC zaterdagtoernooi, dit jaar het eerste lustrum vierend, wordt gehouden op zaterdag 19 augustus en op woensdag 23 augustus staat een wedstrijd in Amersfoort tegen KVVA op het programma. Zaterdag 26 augus tus gaan twee zaterdagelftallen naar Soesterberg om te spelen in het toer nooi van Soesterberg. Op dezelfde dag gaan ook twee zaterdagteams naar Hilversum om te spelen in het OSO toernooi. Op 30 augustus wordt het oefenpro gramma besloten met een wedstrijd tegen vierde klasser Bloemenkwartier iri Hilversum. SEC zaterdag zal deelnemen met vijf elftallen in de competitie. Dit bete kent dat het gedegradeerde vierde elf tal en een vijfde elftal worden inge schreven voor de res. 4e klasse. Aanwinsten zijn voor seizoen 1972/73 de Engelsman Vincent, de Spakenbur ger W. v. d. Geest, Schouten van TOV en v. d. Veen van WZ. Terug naar SEC zondag gingen Rouwendaal en Ro- dermond. Vooral om de laatste reden kopen duizenden in Nederland tegenwoordig ook onroerend goed in het buitenland, waar de prijzen gunstiger liggen. Bij na 20.000 Nederlanders bezitten al een huis, vakantiebugalow of een stuk bouwterrein in Spanje en ook het on roerend goed in andere, veelal zuide lijke landen raakt in trek. Koop wel voorzichtig Een (leeg opgeleverd) huis in Neder land waarvoor u in 1965 47.000 zou hebben betaald, kost u nu ongeveer 1.000. In de grote steden, waar de woningnood het grootst is, betaalt u nog wei enkele duizenden meer, in kontreieri waar weinig woningnood heerst, enkele duizenden minder. Noch tans blijft een huis de meest begerens waardige belegging voor talloze men sen. De meesten kopen overigens een huis om er zelf in te gaan wonen. Uiteraard is het aloude type van de „huisjesmelker" nog niet verdwenen, anderzijds neemt het aantal partiku- lieren, dat deelneemt aan beleggings fondsen op het gebied van onroerend goed sterk toe. Van jongere datum zijn de koopakti- viteiten van Nederlanders in het bui tenland. Er bestaat grote belangstel ling voor het kopen van appartemen ten, bungalow's, bouwterreinen e.d. in de zuidelijk landen. Nederlandse ko pers deden vooral zaken in Spanje, de laatste tijd ook in andere landen als bijvoorbeeld Portugal, Griekenland en zelfs Tunesië en in mindere mate Ma rokko. Uiteraard betaalt u ïn deze landen aanzienlijk minder voor een huis of bungalow dan in Nederland, al is er, mede door deze omvangrijke koop-in teresse, althans in Spanje al sprake van een stijging van de prijzen. Maar op dat laatste hebben nu juist veel kopers van onroerend Spaans goed ge wacht. Zij hopen het gekochte weer met een aardige winst te kunnen ver kopen. En hoe groter de vraag wordt, des te groter wordt ook de kans om dit streven te realiseren. huis zijn verbonden. Bovendien is er in ons land een vereniging buitenlands bezit waarvan u lid kan worden en die u deskundige informatie kan ver schaffen. Ook onder veel oudere Nederlanders (veelal gepensioneerden) bestaat een sterke drang om een huis in het bui tenland te kopen. En dat komt dan vrijwel altijd neer op het kopen van oen appartement in een van de zuide lijke landen. (Portugal en vooral Span je). Deze kategorie kopers koopt voor namelijk met de bedoeling om zelf ge durende een groot deel van het jaar in dat appartement te gaan wonen. Vele bejaarden hopen op deze manier de kille of natte Nederlandse winter te kunnen ontvluchten. Toch zijn er heel wat oudere mensen, die om deze reden wel wat al te voor barig een appartement in het buiten land hebben gekocht. Verrukt over een fijne vakantie in het zonnige zuiden kochten zij dit appartement, maar ont dekten later, dat een hele winter in een vreemd land doorbrengen toch iets anders is dan een paar weken vakan tie. Velen kregen vroegtijdig heimwee, keerden midden in de winter alweer terug naar Nederland en hebben hun appartement inmiddels weer te koop aangeboden. Zelf kijken Wanneer u onroerend goed in Spanje of welk ander land ook wil kopen, ga dan eerst zelf kijken! Zo'n reisje mag een aardige duit kosten (overigens kunt u deze „zakenreis" met een vakantie kombineren), u weet dan tenminste wat u koopt. Vooral in Spanje moet u niet het eerste het beste huis kopen, want juist in dit land wordt het in ternationale toeristen- en koperspu- bliek steeds kritischer. Als u van plan bent om het apparte ment te verhuren aan toeristen, het geen op zichzelf een lucratieve busi ness kan zijn. dan moet het ook een riant pand of bungalow zijn. anders wil er geen toerist in. En de kwaliteit van het pand is natuurlijk ook bepa lend voor de winst, die u bij even tueel verkoop kan opstriiken. Past u daarom goed op. dat u geen kat in de zak koont. Ga uzelf overtuigen. Veel mensen mpenden door kooo via allerlei benlid delinesfiguren zich een prijzig reisje naar het betrokken land te kunnen be snaren en zijn daarmee soms zeer be drogen uitgekomen. Inlichtingen Uiteraard is het ook mogelijk om bij de Nederlandse konsul in de betref fende plaats inlichtingen in te winnen. Hij is goed met de plaatselijke om standigheden op de hoogte, heeft ken nis van de plaatselijke omstandighe den, hij kan u vermoedeliik ook inlich ten over allerlei juridische en fiskale aspekten, welke aan de koop van een Met ingang van 1 augustus a.s. zal de partiële leerplicht voor werkende jonge ren met een jaar worden verlengd tot twee jaar. Dat houdt in dat de naar schatting 56.000 jongeren, die na het volgen van de lagere school straks by een baas gaan werken, een dag per week onderwijs of vorming moeten gaan vol gen. Hun werkgevers zyn by de wet verplicht deze jeugdige ondergeschikten hiervoor vrijaf te geven. akkoord vermeldt onder meer dat in Naast deze 56.000 werkende jongeren volgen tienduizenden andere jongeren, die al eerder bij een baas gingen wer ken, dit onderwijs of deze vorming. En dit is dan maar de eerste stap op weg naar de volledige leerplicht tot het achttiende jaar. Etappegewyze invoering De werkende jongeren in ons land hebben de afgelopen drie, vier jaar talrijke sociale akties gevoerd om meer aandacht voor hun vrij precaire maatschappelijke situatie te krijgen. Die opzet is gelukt. Tijdens de laatste verkiezingsstrijd vormde de situatie van deze werkende jongeren een der belangrijkste programmapunten van de verschillende politieke partijen, be paald niet alleen van die uit de linkse hoek. In het regeerakkoord, dat ten grond slag lag aan de vorming van het hui dige kabinet, werden afgespraken op genomen die betrekking hadden op met name het onderwijs voor werken de jongeren. Een duidelijk bewijs, dat de akties van deze jongeren ook bij de regeringspartijen indruk hebben gemaakt. De onderwij spassage van het regeer- Tijdens de vergaderingen van de commissie van openbare werken, waar slechts drie van de zeven leden aanwezig waren, het VVD-fractielid mevrouw G. Alting-Ambrosius, de KVP-er de heer J. Korte en de heer D. Hoekstra van de Prot. Chr. raadsfractie, stelde de heer Hoekstra de vraag of de Koningsweg t.z.t. verbreed zal worden. Dit naar aanleiding van het voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor de verbetering van de straatverlichting. Hij meende, dat ingeval er een mid denberm kwam, dan beter nu reeds de daarvoor geschikte lichtmasten aan geschaft konden worden. De weg wordt inderdaad verbreed, zij het, dat niet vaststaat wanneer. Er komt dan een middenberm van mini maal 10 meter, die dan te breed is om met een dubbel armatuur de rijweg te verlichten. De aanwezige leden hadden geen be zwaar het gevraagde krediet te ver-, lenen. Verkeerslichten by 't Zwaantje blijven gehandhaafd De verkeerslichten bij restaurant 't Zwaantje blijven gehandhaafd. Zij zul len niet, zoals de heer Hoekstra voor stelde. gebruikt worden voor de nieu we kruising van de Rijksweg met de Veldm. Montgomeryweg. Gevreesd wordt dat anders de Rade- makerstraat als sluipweg dienst gaat doen. „Er zal in verband daarmee veel rood geprogrammeerd worden", zei de heer v. d. Dussen, de directeur van openbare werken. De Rademakersstraat zal overigens in de toekomst een ander aanzien krij gen. Voorstellen hiervoor zullen uit de Wijkraad komen, die deze zaak in haar augustus vergadering zal bespre ken. Bij de Oude Tempellaan worden geen verkeerslichten geplaatst. Linksaf slaan zal daar niet meer mogelijk zijn, met uitzondering van de lijnbussen. De NBM nam hier een star standpunt in, bleek tijdens de vergadering, waardoor in het andere geval de dorpskern van Soesterberg verstoken zou blijven van goed busvervoer. Bovenstaande vereniging nam deel aan een wedvlucht vanaf St. Katn. Wavre. Afstand 136 km. In concours waren 820 duiven. Zij werden om 7.00 uur gelost. Aankomst eerste duif om 9.28.00 uur (923.26 m.p.m.), de laatste prijsduif arriveerde om 9.54.34 uur. (774.95 m.p.m.). Uitslag: A. de Bes 1 50 52 65 107 110 150. H. Rauch 2 41 51 95 106. Th. Wigtman 3 25 62 141. G Zeijpveld 4 G. Rijksen 5 19 28 68 73 87 88 99 127 148 159 163. H. den Dekker 6 10 48 143 154. H. v. Hengstum 7 23 24 44 ?9 80 89 100. A. Hooijer 8 40 129. H. Go- rissen 9 12 20 35 60 120 133 155. A. v. Dorrestein 11 31 97 115 158. G. Lijns- velt 13 18 21 66. W. de Bree 14 16 38 55 75 122. E. de Goede 15 78 151. J- v. d.Belt 17 33 70. H. Woudstra 22 3- 34 47 93 156. G. Visser 26 54 57 58 71 77 139 161 162 164. M. de Ruiter 27. Jac. Wijnands 29 81. L. v. Klooster 30 92 123. W. v. Soest 36 91. J. v. d. Bra- kël 37 131 135. B. Roest 39 42 56 67 72 84 103 144. R. Voskuilen 43 53 86 114 160. H. Smit 45. C. v. d. Hoek 46 104 112 145. Jac. Stalenhoef 49 61 82 149. A v Riet 59 140 142. B. v. Blokland 63 116 117 130 146. Gebr. Van Dgk.64 74 83 136 138. G. Sikkelbem 76 98 134. A. v. Ginkel 85 101 105 132. L. den Enting 90 94 111 121 126 j53. H_ Els- schot 96. J H. de Bruijn 102 125 147 Si. Blokland 108 157. C. V. d Veen 109 119. C. v. d. Lugt 113 118. A. Hilhorst 124 128 137. C Dijkman. Voorzitter: Mevr. mr. J. M. Corver- van Haaften, burgemeester, Oranje laan 2, Amersfoort. Secretaris: H. Borreman, gemeentese cretaris, Heuvelweg 42, Soest. Leden: G. G. A. Alting Ambrosius, Vredehof straat 12, VVD. W. A. Blaauw, Ereprijsstraat 68, VVD. J. A. Detmar, Bartolottilaan 14, VVD. L. J. Dijkstra (wethouder), Verl. Tal- malaan 11a, Prot. Chr. J. J. Ebbers (wethouder), A. van LeeU' wenhoeklaan 15, WD. M. A. van Ee, Van Beuningenlaan 21, VVD. P. Grift, Vinkenweg 9, PAK. M. de Groot, Pijnenburgerlaan. 5, B.R. K. de Haan (wethouder), Bonifacius- straat 3, PAK. D Hoekstra, Driehoeksweg 14, Prot. C. H. M. Jonker, Pr. Hendriklaan 11,D'66. J. C. Korte, Duinweg 3, KVP. E. Korthuis-Elion, Beatrixl. 37, VVD. K. Levinga, Wald. Pyrmontl. 10, PAK. R. A. van Logtenstein, Olijkeweg 14, KVP. G. H. Oldénboom. Oranjel. 13, Prot. C P. J. Oranje-Entink, Heideweg 66, VVD. P. C. Pieren, Chr. Huygensl. 29, PAK. J. R. van Poppelen, Oude Utrechtse- weg 42, KVP. A. H. F. Smit, Dalweg 9, KVP. J. C. Smits, Hartmanlaan 13, Prot. Chr. P. L. J. M. Storimans, A'foortsestr. 126a, KVP. C. Verheus, Gen. Winkelmanstraat 123, Prot. Chr. T. R. Walma van der Molen-De Vries, Ereprijsstraat 70, D'66. M. C. P. Walter-Van der Togt (wet houder), Soesterbergsestr. 106, KVP. Comiiiissien ex arÉ. 61 en 62 gemeentewet Agrarische Commissie. Voorzitter:. M. C. P. Walter-van der Togt. wethouder. Leden: P. Grift, M. de Groot, J. R. van Poppelen. Financiële- en belastingcommissie. Voorzitter: J. J. Ebbers, wethouder. Leden: W. A. Blaauw, E. Korthuis- C. Korte, K. Levinga, R. A. van Log tenstein en J. C. Smits. Commissie voor de brandweer. Voorzitter: Mr. J. M. Corver-Van Haaften, burgemeester. Leden: J. A. Detmar, P. Grift, H. M. Jonker, A. H. F. Smit en C. Verheus. Commissie Gasbedrijf. Voorzitter: J. J. Ebbers, wethouder. Leden: D. Hoekstra, R. A. van Log tenstein, P. J. Oranje-Entink, P. C. Pieren en P. L. J. M. Storimans. Commissie Grondbedrijf en uitbrei dingsplan. Voorzitter: M. C. P. Walter-Van der Togt, wethouder. Leden: M. A. van Ee, W. A. Blaauw, M. de Groot, H. M. Jonker, G. H. Ol dénboom, P. C. Pieren en J. R. van Poppelen. Onderwijscommissie. Voorzitter: L. J. Dijkstra, wethouder. Leden: K. Levinga, P, J. Oranje-En tink, P. L. J. M. Storimans, C. Ver heus en T. R. Walma van der Molen- De Vries. Commissie openbaar slachthuis. Voorzitter: J J. Ebbers wethouder. Leden: W. A. Blaauw, M. de Groot, R. A. van Logtenstein, P. C. Pieren en J. C. Smits. Commissie openbare werken. Voorzitter: M. C. P. Walte-Van der Togt, wethouder. Leden: M. A. van Ee, P. Grift, D. Hoekstra, J. C. Korte, G. G. A. Alting- Ambrosius, J. R. van Poppelen en C. Verheus. Commissie Sociale Zaken. Voorzitter: K. de Haan, wethouder. Leden: J. A. Detmar, J. C. Korte, E. Korthuis-Elion, J. C. Smits en T. R. Walma van der Molen-De Vries. Commissie strafverordeningen. Voorzitter: Mr. J. M. Corver-van Haaften, burgemeester. Leden: E. Korthuis-Elion, G. H. Ol- dertboom, P. J. Oranje-Entink, P. L. J. M. Storimans. Commissie woonruimte verdeling. Elion, M. de Groot, H. M. Jonker, J. Voorzitter: K. de Haan, wethouder. Leden: M. de Groot, D. Hoekstra, K. Levinga, G. G. A. Alting-Ambrosius, A. H. F. Smit, T. R. Walma van der Molen-De Vries. Raadhuiscommissie. Voorzitter: Mr. J. M. Corver-van Haaften, burgemeester. Leden: P. C. Pieren, M. A. van Ee, D. Hoekstra, M. de Groot, J. R. van Pop pelen, H. M. Jonker, M. C. P. Walter- van der Togt. Wijkraad Soesterberg. Voorzitter: J. Veenendaal. Leden: Mej. H. P. Lensink, G. M. J. van Aalst, J. van Mu.nster, A. Bosma, J. H. J. Eype, P. Bloemendaal. Commissie beroepschriften. Voorzitter: J. J. J. M. Festen. Leden: D. Hoekstra, R. A. van Logten stein, P. J. Oranje-Entink, P. C. Pie ren, T. R. Walma van der Molen-De Vries. Culturele commissie. Voorzitter: L. A. Wils. Leden: H. L. C. van Baaren-van Ros- sem, D. Hoekstra, E. Korthuis-Elion, J. H. Leijendekker, K. T. v. d. Schoot, T. R. Walma van der Molen-de Vries. Adviserende leden: L. J. Dijkstra en R. Drost. Burgemeester: Algemeen bestuur. Politie. Brandweer. Bescherming Bevolking. Civiele Ver dediging. Noodwachtplicht. Militaire Zaken. Strafverordeningen. Bosbeheer. Gewestvorming. Personeelszaken. Spreekuur: Raadhuis, elke dinsdag van 15.30-J6.30 uur en Hulpsecretarie Soesterberg, elke eerste woensdag van de maand van 15.00-16.00 uur. Wethouder M. C. P. Walter-van der Togt. Stadsontwikkeling. Woningbedrijf, Grondbedrijf. Openbare Werken. Ver keer. Bouw- en Woningtoezicht. Reini ging. Algemene Begraafplaats. Spreekuur: Gebouw Gemeentewerken, elke donderdag van 10.00-10.30 uur. Wethouder K. de Haan, loco-burge meester. Maatschappelijk werk. Gemeentelijke Sociale Dienst. Volksgezondheid. Zweminrichtingen. Sport. Jeugdzaken. Woonruimtewet. Spreekuur: Raadhuis elke dinsdag van 15.00-15.30 uur. Wethouder L. J. Dijkstra. Onderwijs. Schoolartsendienst. School- tandverzorging. Schoolpsychologische Dienst. Cultuur. Leeszaal en Biblio theek. Openluchttheater. Spreekuur: Raadhuis, elke vrijdag van 14.00-14.30 uur. Wethouder J. J. Ebbers. Financiën. Belastingen. Subsidies. Gas- voorziening. Kompost- en Rioolwater- zuiveringsbedrijf Soest-Baarn. Slacht - huis. Vleeskeuringsdienst. Midden standszaken. Woningbouwverenigingen, (financieel). Planning. Automatisering. Spreekuur: Raadhuis elke maandag van 14.00-14.30 uur. Gemeentesecretarie. Geopend op werkdagen van 9-12 uur. Afd. I: Algemene Zaken, Stadsontwik keling, Kabinet, Woningwet, Hinder wet, Drankenwet, Onderwijs, Eigen dommen, e.a. Afd. II: Burgerlijke Stand, Bevolking, Militaire Zaken, Verkiezingen, Pas poorten enz. Afd. III: Personeelszaken. Afd. IVa: Financieel Beheer. Afd. IVb: Belastingen en Comptabili teit. Afd. V: Iterne Zaken, (archief, expedi tie, typekamer, drukkerij). Afd. VI. Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid. Hulpsecretarie Soesterberg. Dorpsplein 1, tel. (03463)-l412. Gemeentewerken. Lange Brink weg 49c, tel. 6744. Spreekuur voor alle afdelingen op maandag en donderdag van 9.30-12.00 uur. Gedeelte Wieksloterweg 0.z. wordt fietspad Een gedeelte van de Wieksloterweg o.z. en het daarop aansluitende deel van de Bosstraat wordt geasfalteerd. Om te voorkomen dat deze route als sluiprou te gebruikt gaat worden, zal het ge deelte van Wieksloterweg slechts fiets pad worden. Mevrouw Alting-Ambrosius meende dat het ter ontlasting van de Insinger- straat mogelijk juitser was, deze be perking niet in te stellen. Zij vond de Insingerstraat met de vele bochten een levensgevaarlijk stuk en meende dat de verkeersveiligheid er op vooruit zou gaan, indien het verkeer juist over het nieuwe weggedeelte geleid zou kunnen worden. De beide andere commissie leden waren het daar niet mee eens. Volgens een mededeling van de heer d. Dussen ligt het wel in de bedoe ling t.z.t. het laatste gedeeldte van de Wieksloterweg o.z. aan het verkeer te onttrekken en zo mogelijk bij de sportcomplexen te voegen. Met het beschikbaar stellen van het gevraagde krediet voor de reconstructie van de Gen. Winkelmanstraat gingen de aanwezige commissieleden accoord. Parkeerverbod gedeelte Koninginnelaan Voor de panden Koninginnelaan 42, 44, 46 en 48 zal een parkeerverbod worden ingesteld. Een bewoner van de laan maakte via de ideeënbus de ambtelijke verkeerscommissie op de gevaarlijke situatie attent. Zijn verzoek wordt hier mede dus gehonoreerd. Een verzoek van een bewoner van de Schrikslaan om op de gevaarlijke krui sing Pelikaanweg/Schrikslaan voor het verkeer van de Pelikaanweg een voor rangskruising te maken kreeg niet de steun van de ambtelijke verkeerscom missie noch van de commissie ODenbare werken. Men meende dat daar woonwijken niet mee begonnen moest worden of althans zoveel mogelijk be perkt diende te worden, omdat er legio soortgelijke situaties zijn. De heer Hoekstra meende dat eventueel het kruispunt Beetzlaan/Schrikslaan daar voor wel in aanmerking zou kunnen komen. Verkeersmaatreeelen Soesterberg Op voorstel van de Wijkraad zal op de Fokkerstraat tussen de Gen. Winkel manstraat en de Plesmanstraat één- richtingverkeer worden ingesteld. Aan de linkerzijde van de Plesman straat zullen een aantal parkeerkeer- havens worden aangelegd, waarvoor in het najaar bomen verplaatst moeten worden. Parkeerhavens worden niet aangelegd langs de Moerbessenberg, daar was men het in de Wiikraad zelf niet over eens. Aandacht zal verder besteed worden op verzoek van de Wijkraad aan hin- derliike begroeiingen op de hoeken van de straten. Een ingekomen rapport over de kunst werken fviadukten enz.) in de wee- over-de-Eng wordt ter inzage gelegd voor de commissieleden Dit omdat er slechts drie van de zeven aanwezig waren en het rapport nog van zeer recente datum was. 1975 voor alle 15- en 16-jarigen een partiële leerplicht van twee dagen per week zal moeten gelden. Voor alle 17- jarigen die reeds als 16-jarigen onder de partiële leerplicht vielen zou vol gens het regeerakkoord in 1975 een verplichting van één dag per week onderwijs moeten bestaan. Dit zijn dan de eerste, al vrij gedeci deerde stappen op weg naar de vol ledige leerplicht tot het achttiende jaar, waarnaar uiteindelijk gestreefd zal moeten worden. Dat deze ontwik keling in étappes geschiedt, heeft twee redenen. In de eerste plaats moet het onderwijs en de vorming van werkende jongeren de komende jaren nog meer ge stalte krijgen en in de tweede plaats zal het bedrijfsleven de tijd moeten worden gegund om vertrouwd te ra ken met de situatie, dat bij invoering van de twaalfjarige volledige leer plicht niet langer een beroep kan worden gedaan op jongeren tot 18 jaar. Vier mogelijkheden Twee leef tij dskategorieën vallen per 1 augustus van dit jaar onder de par tiële leerplicht, te weten de 14-15-ja- rigen en de jongeren in de leeftijd van 15-16 jaar. Hoe kunnen zij straks aan de gedeeltelijke leerplicht voldoen? Er zijn verschillende mogelijkheden, wel geteld vier. In de eerste plaats kunnen werkende jongeren aan de gedeeltelijke leer plicht voldoen door deelneming aan kursussen die uitgaan van vormings instituten voor jeugdigen. In de tweede plaats kunnen zij aan de leerplicht voldoen door deelneming aan door de minister van onderwijs en wetenschappen aangewezen instel lingen waar onderwijs of vorming wordt gegeven. Een derde mogelijkheid bestaat uit het volgen van één van de door de minis ter erkende bedrijfscursussen. De vierde mogelijkheid om aan de partiële lerplicht te voldoen is het volgen van onderwijs aan scholen voor beroepsonderwijs, voorzover daar on derwijs wordt gegeven in het kader van de Wet op het leerlingwezen. In dit geval sluiten de ouders van de minderjarigen een leerovereenkomst voor hun kind met diens werkgever. Volgende fase Wat er na 1 augustus 1972 zal gebeu ren, is voorhands nog een open vraag. In elk geval staat het wel vast dat het volgend jaar de partiële leerplicht op nieuw wordt uitgebreid. Voor de vol gende fase kan gekozen worden tus sen de invoering van een tweede dag voor de 15-jarigen of een eerste dag onderwijs of vorming voor de 17-jari- gen. Het zou ons niet verbazen wan neer de regering aan de maatregelen ten behoeve van 15-jarigen de hoogste prioriteit zal geven. Voor de opvang van de partieel leer plichtigen in augustus 1972 zijn fond sen beschikbaar, die de vormmingsin- stituten in staat stellen hun werk te doen. Er zijn thans 220 vormingsinsti tuten In ons land. Voorzover nodig zullen zij geholpen worden door nieuw bouw van noodlokalen of semi-perma- nente gebouwen. Daarvoor is een be drag van 63 miljoen gulden op de be groting uitgetrokken. Ook in de personele sfeer zullen op grond van prognoses die inmiddels door de vormingsinstituten zijn inge diend, faciliteiten worden verleend. Het is overigens niet de bedoeling dat het z.g. participatieonderwijs beperkt zal blijven tot deze vormingsinstituten. Dit onderwijs dient zich ook te ont wikkelen binnen allerlei andere vor men van onderwijs. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: sleutel, hondje, portemonnaie met inhoud, gouden ring met steen, etui met sleutel, damesjasje, dames horloge, bromfiets, kindervest, slot met ketting, herenfiets, damesfiets, gouden hangertje, container met vloeistof, schildpad, kinderbril en plasticzak met ondergoed. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureauvan politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Burg. Grothestraat 20 Er bestaan nog geen definitieve plan nen voor de bouw van een nieuw so ciaal-cultureel centrum. Dit deelde de wethouder, de heer J. Ebbers, mede op vragen tijdens de vergadering van de financiële commis sie, van de heer H. Jonker (D'66). Op de „proeve van een investerings nota voor de jaren 1971-1985" staat de nieuwbouw gepland voor het jaar 1985. Er is daarvoor een bedrag van 2 miljoen uitgetrokken. De heer Jonker vroeg of het de be doeling was het huidige centrum, het Artishockgebouw. nog 13 jaar Instand te houden Daarop kon de heer Ebbers niets zinnigs antwoorden. Hij meende dat het gebouw noe in redelijke goede staat verkeerde, zij het dat mogelijk hier en daar voorzieningen getroffen zullen moeten worden. Hij was verder er van overtuigd dat t.z.t. „de knoop doorgehakt zal moeten worden" en dat een en ander verb ld houdt met het gereedkomen va het plan „stadscen trum", waarin het nieuwe culturele centrum gesitueerd is. „Pappen en nathouden dus", was de slotconclussie van de heer Jonker.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13