Rorey Gallagher LIVE! in Europa WIST JE... Zomer-rockpop-soulfilm country-festival in STEENWIJK THE CLASSICS ZETTEN DOOR DRIE STERREN POPTELEX pap- en plaat- praat Je hebt artiesten en artiesten. Ik be doel maar dat er wel enig verschil tussen de één en de ander zit. De één speelt zijn muziek het best in d estu- dio's, waar hij op zijn gemak alle mo gelijkheden kan gebruiken voor een zo goed mogelijk eindprodukt, terwijl de ander juist op z'n best is op de bühne, waar hij zichzelf dank zij de reacties uit het publiek tot grote hoogte weet te verheffen. Een voordeel van platen die temidden van het publiek, dus „live" worden opgenomen, is dat er op deze platen meestal een enorm brok sfeer wordt overgebracht. Dat ontbreekt en dat kan ook niet anders op de studioplaten. Een erg goed voorbeeld van de live artiesten is de Ier Rory Gallagher, die 23 jaar geleden in Ballyshannon (Donegal) geboren werd. Zijn nieuwste elpee, getiteld „Rory Gallagher Live! in Europe", is opgenomen tijdens zijn in februari en maart gemaakte toernee door Europa. Zijn begeleidingsgroep hierbij bestond uit Wilgar Campbell op drums, en Gerry McAvoy op bas, een tweetal dat even Iers is als Rory zelf. Het is een plaat geworden die het de toehoorder erg lastig maakt. Een schommelstoel biedt misschien nog enige uitkomst, omdat het ten enemale onmogelijk is rustig op je stoel te blij ven zitten. Wét een vaart, en wét een ritme, ongeloof lijk! Deze kenmerken in de rockmuziek van Rory Gallagher maken hem juist tot zo'n geweldige bühne-act. Zelf neemt Rory naast de zang ook de gitaar, mandoline en har monica voor zijn rekening. De elpee, in Nederland uitgebracht door Polydor (Polydor 2383 112) is in kwaliteit en keuze van de songs een meesterlijk ge slaagd produkt, dat bij het toekennen van sterren, zeker tussen de vier en vijf sterren terecht zou komen (en dan gaan we natuurlijk niet verder dan 5 sterren; ergens moet de grens liggen, nietwaar De nu in Londen wonende Rory Galla gher, die al vanaf zijn kinderjaren gi taar speelt, kocht voor 45 gulden zijn eerste gitaar hij was toen net negen jaar! Op school speelde hij in allerlei groepen uit Cork en omgeving en was als sologitarist op zijn vijftiende al een hooggewaardeerde figuur in zijn. ge bied. Vervolgens speelde hij tweeën eenhalf jaar in de Fontana Show Band, maar Rory hield niet zo van Show Bands hij wilde liefst pure rock. Zijn eerste idolen waren Eddie Cochran, Buddy Holly, Chuck Berry enn Lonnie Donnegan. Hij kreeg de drummer en bassist uit de Fontana Show Band zo ver, dat zij als trio uitsluitend hard rock gingen spelen. Zo trad hij onder meer voor het voetlicht in Hamburg, waar hij geweldige successen boekte. Zijn terugkeer in Ierland resulteerde in de befaamde groep Taste. In pktober '70 viel deze groep, nadat een stroom dat... Shocking Blue het in Hong Kong enorm goed doet? dat... hun single „Inkpot" er al langer dan een maand in de toptien staat, en nu zelfs op de tweede plaats? dat... in Stockholm het nummer ,,En Saang om frihet" van Svenbertil Taube op de hoogste plaats van de toptien staat? De vertaling luidt: „A song of freedom". dat... de Cats in Duitsland nog steeds stijgen met hun Hollandse hit „One way wind"? dat,.. Alex Taylor van Capricorn de titelsong van de nieuwe Steve McQueenfilm „Getaway" zingt? Voor deze film zijn de opnamen nog aan de gang. De titelsong heet: ,,Bound to be back again". dat... de maxi-single van Procol Harum onder de titel „A whiter shade of pale" bijzonder goed verkoopt, evenals trouwens de maxi- single van Joe Cocker („With a little help")? dat... de nieuwe single van Blue Mink de titel „Wacky, wacky, wacky" heeft? dat... tenorist Gene Ammons, een bekende ja^-figuur, misschien deze zomer naar Nederland komt? Hij zal dan met enkele Neder landse begeleiders wat van zijn blaaskunst laten horen, dat... Julie Felix. al een heel tijdje werkzaam in het popgebeuren, een nieuw fonkelend elpeetje heeft afgeleverd? De titel: „Clotho's Web". datBovema de tweede elpee van Jon Mark en John Almond om onduidelijke redenen niet mag uitbrengen? datBovema daarom de eerste langspeler van het duo opnieuw heeft uitgebracht? dat.de uit zeven man bestaande Engelse groep If net de vierde elpee heeft uitgebracht? datMerle Haggard een rechtgeaarde country-knakker is? Luister maar eens naar zijn nieuwe schijf „Let me teil you about a song"! datPaul McCartney met zijn groep Wings zo goed als zeker op 22 juli een concert geeft in de Rotterdamse Doelen? Over eventueel verder optreden wordt nog onderhandeld, dat... binnenkort een nieuwe elpee wordt uitgebracht van The Band? Deze schijf is helemaal „live" opgenomen tijdens een vorig jaar gegeven concert in The New York Academy of Music. De titel is „Plaintive Reflection". datde Limburgse Classics (zie foto) voor een nieuwe Hollandse verrassing gezorgd hebben met hun eerste single „My lady of spain"? van geruchten en openbare onderlinge ruzies hieraan vooraf waren gegaan, uiteen op een moment dat de groep al les kon maken en breken bij het pu bliek. Vier maanden lang had Rory nodig om weer op krachten te komen en nieuwe muzikanten te selecteren: Gerry McAvoy en Wilgar Gallagher. Hiermee maakte hij eerst de studio elpee „Rory Gallagher", om vervolgens op Europees toernee te gaan. De live-elpee, we zeiden het al, is een geweldig mooi produkt geworden, dat eigenlijk in niemands platenverzame ling mag ontbreken. Gewoon te gek! Donderdag 22 juli en vrydag 23 juli wordt in sporthal De Meenthe In Steenwy'k 24 uur lang het grootste zomer-rock-pop-soul-folk-film-en-coun- try-festival van het Noorden gehouden. Een heel etmaal lang kunnen bezoe kers zich buiten de hoofdmoot van het programma, het optreden van liefst 12 Nederlandse popgroepen, bezighouden met het zien van speel- en griezelfilms en slapsticks, die in de schouwburgzaal van het Meenthe-complex worden ver toond. De toegang tot dit evenement kost 12,50 en dat is niet veel in ver houding tot wat je daarvoor te horen en te zien krügt. De volgende groepen treden op: Livin' Blues, Greenfield and Cook, Moan (Long Tall Ernie The Skakers - zie foto), Super Sister, XEX, Oscar Harris Twinkle Stars, Focus, CCC Inc., Brainbox, Sand.v Coast, BZN en Earth Fire. Er wordt ook gewerkt met „Perspect-light-show" Als je besluit naar het festival te gaan moet je natuurlijk wel je slaapzak meenemen, Immers, het feest begint donderdagmiddag om 4 uur en het duurt tot vrijdagmiddag 4 uur. Over het eten hoef je je geen zorgen te ma ken: 24 uur lang zijn er in de Meenthe stands waar soep, broodjes, hot dogs en patat etc. verkocht zal worden. O ja, behalve de genoemde films worden er ook films vertoond over Angola (het land van de koffie) en Vietnam. Zorg dat je er ook bij bent! Ze bestaan alweer sinds 27 mei 1967, The Classics uit Stramproy, een dorp je onder de rook van Weert. De groep is vijf man sterk en heeft talent, vooral als je hun close harmony zang hoort. Het vijftal won in een reeks door Tel star Grammofoonplaten (Weert) geor ganiseerde talentenjachten de eerste prijs, een plaatopname. Dit werd hun eigen compositie (altijd een sterke troef) „Take a giant step", een num mer dat zo veelbelovend was dat het ook in het buitenland uitgebracht werd. Succes zat er direct echter nog niet in. Nu zijn de Classics opnieuw tevoor schijn gekomen met een single, die wél in de Veronica-top veertig belandde- „My lady of spain". Televizier verge lijkt de groep met The Cats, maar dat hoeft nou ook weer niet. De jongens hebben per slot van rekening een eigen geluidje. Een sound die voortgevloeid is uit jarenlange ervaring in verschil lende groepen. Leider is Jan Dirkx, die in '64 met zijn muzikale carrière startte. Hij genoot geen noemenswaardig muziekonder- richt, maar is door zijn talent en door zettingsvermogen een begaafd orga nist-zanger, die bovendien op de mooie melodieën van sólogitarist Harrie Broens alle Classics-teksten schrijft. De weinige momenten dat hij niet met de groep of zijn vrouwtje bezig is grijpt hij aan om zijn fanatieke tui- nierslust uit te leven. Verder is Jan er zijn immers altijd mensen die dat precies willen weten 1.78 meter lang, heeft hij blond haar en blauw grijze ogen, weegt hij 70 kg, is hij 12 april 26 jaar geworden en dan werkt hij ook nog als laborant bij Philips. De sologitarist, we zeiden het al, is Harry Broens. Harry meet 1.73 meter, weegt 62 kg en heeft ogen en haar bruin. Hij wordt 8 augustus 27 jaar. Zijn sterrenbeeld is leeuw (rustig, zegt hij zelf). Ook „Driek" genoot geen mu ziekles van betekenis, maar zijn talent volstond. In de Classics is hij in zoverre een „spil" dat hij solo-gitarist-zanger is en de melodieën levert waarop Jan Dirkx zyn teksten kwijt kan. Vóór de Classics speelde Harry in een lokale groep The Strangers. Tenslotte: Harry houdt van schaatsen (en wie eigenlijk niet? Dan is er Hubert Kwaspen, de drum mer-zanger. Hij speelde vanaf 1963 respectievelijk bij The Strangers, The Foreigners, The King Beats en The Classics. Dit jaar wordt Hubert 24 jaar. Hij is 1.67 meter, weeg 60 kg, heeft blond haar en bruine ogen (mooie combinatie, nietwaar). Verder is hij al in de huwelijksboot gestapt en in het bezit van een welgeschapen- dochter. Zijn hobby is vissen,en dan weet je zijn ambitie ook: een grote vijver met een bungalow aan de oever ervan. Gaan we verder met René Munnecom. Hij is een „opvliegende waterman", is 1.68 groot en weegt 74 kg. Ook hij heeft blond haar en bruine ogen. Eer der speelde hij bij de New Stones en bij de Classics „plukt" hij de bas. Zijn hobbies zijn voetballen en tafeltennis. De vijfde man is Joep Beurskens (Joe pie zeggen ze). Hij wordt als jongste in november 23 jaar. Hij is boogschut ter en het enige niet-originele lid van de Classics: enige tijd terug trad hij in de plaats van slaggitarist-zanger Ton Dirkx (broer van Jan, hé). Vanaf 1965 maakte Joepie behoorlijk carrière en nu is hij een waardevolle kracht in de groep. Hij speelde bij het orkest The Teddy Bears en bij de in geheel Zuid- Nederland roemruchte Thunderstrings (later Uptight). Met de Teddy Bears maakte hij nog een toernee door Enge land. Snelle wagens is zijn (dure) hob by- Zo, dat weet je dan allemaal weer. En nou afwachten wat de volgende plaat doet. f ,T "<rr Het bekende noordelijke dansorkest Ellen and the Moodmakers, waarover wij onlangs nog schre ven, heeft weer een nieuwe single gemaakt. Volgens Telstar wordt „Klavertje van vier" een zomerhit. De B-kant van het plaatje heet „Bella bella Medi- terranee". De muziek werd gecomponeerd door Johnny Hoes, terwijl de teksten afkomstig zijn van Johnny Blenco en D. van der Valk. Ellen en haar Moodmakers hebben nu in totaal vier singles en ee. elpee volgespeeld, terwijl ze verder nog op acht verzamelelpees staan. Grammofoonplatenmaat schappij Telstar in Weert heeft het kontrakt met de groep met vijf jaar verlengd. Lou van Rees. één onzer actiefste impressario's, zit al weer 25 jaar in het vak. Hij begon in zijn eigen Galerij in Den Haag en in 1950, dus 2 jaar gele den, organiseerde hij al zijn eerste nachtconcert. Het komend seizoen haalt hij onder andere Andy Williams en The Who (zie foto) naar Nederland. John Fogerty van Creedence Clearwater Revival wordt gerechtelijk achtervolgd door muziek uitgeverij Venice Music Incorporated, omdat dit bedrijf van mening is dat Fogerty zijn compositie „Travellin Band" gestolen heeft van het bij hun ondergebrachte „Good Golly Miss Molly". Venice Music Inc. vraagt meer dan 750.000 dollar van Fogerty (circa 2,5 miljoen gulden). Het commentaar van Fogerty: „Zo is dit leven. Alt je geld hebt zijn er altijd mensen die hun graantje willen meepikken". De nieuwe elpee „Music of my mind" van Stevie Wonder is nog maar enkele weken uit in Amerika maar toch is het alweer de hoogst genoteerde Motown-elpee op de Cash Box-charts. Door vrijwel alle Amerikaanse én Engelse critici geprezen als de beste Tamla-Motown-elpee sinds „What's going on" van Marvin Gaye. Little Stevie Wonder werd Stevie Wonder de zanger, schrijver en producer van al zijn eigen werk. Bovendien hanteert hij in „Music of my mind" de meeste instrumenten zelf: piano, orgel, drums, klarinet en de Moog en Arp Synthesizers. „Music of my mind" is een concept-album: alle songs hangen samen door dat tot grote hoogte uit gegroeide talent van Mr. Wonderman. Ook voor de niet-Stevie Wonder-fans is dit album beslist een aanrader: hier is een groot musicus aan het werk geweest, nu eens buiten de Motown-supervisie: in diverse studio's, waaronder de Electric Lady Studio in New York. Als binnenkomertje is de single „Super-woman" van de elpee gehaald. De Doobie Brothers, een gecultiveerde Heli Angels clan, zochten enige tijd geleden naar een geschikte naam voor hun nieuwe album. Het flauwe idee van Warner Bros om een prijs uit te reiken aan de persoon die de beste titel wist te verzinnen, leverde uiteraard alleen flauwe grappen op als: „Doobie Dues", „Doobie or not Doobie" en „Oobie Doobies". De Doobie Brothers noemen naar hun eigen idee - hun LP „Toulouse Street".

Soester Courant | 1972 | | pagina 15