Woningbouwproject van de drie vakcentrales in Soest TEKORT- SCHIETEND BELEID Artishockgebouw krijgt beheerscommissie Gehandicapte sportlieden naar Heidelberg 0VER4L Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 256B-5154 - Postgiro 126156 Bromfietser door auto aangereden Ongeval op kinderboerderij Dondrdag 3 augustus 1972 50e jaargang no. 95 Voor de eerste keer in Nederland Het oog gericht op regering en vakbeweging Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Hoe meer we te weten zijn gekomen over de oorzaak en de toedracht van de kabinetskrisis, hoe meer de over tuiging heeft postgevat dat deze krisis niet bepaald van een wijs be leid getuigt. Het is er zelfs op gaan lijken, dat de overgebleven partners in de regeringskoalitie de twee verte genwoordigers van DS'70 best kwijt wilden, omdat ze hen een beetje te lastig vonden, hen daardoor op de duur wellicht teveel irriteerden. Het uiterst en al te voorzichtige spel dat de konfessionele ministers ten aanzien van de bijzonder moeilijke begrotings positie wilden spelen wekte ter ande re zijde bij de minder politiek en di plomatiek denkende DS'70-ers de no dige irritatie. Dit te meer omdat het kabinet geen uitspraak wilde doen over de loon- en prijsbeheersing en en maar wilde blijven vertrouwen op een regeling hiervan door de vakor ganisaties in het bedrijfsleven. Minister-president Biesheuvel heeft de elkaar irriterende maar aan beide zij den goed bedoelde meningen op het kardinale moment niet tot elkaar we ten te brengen. Wellicht was hij toen zelf door de vele dagen en nachten durende vergaderingen ter vaststel ling van de begroting ook reeds te geïrriteerd geworden. Hij zou de knoop over de nog extra benodigde vier honderd miljoen bezuiniging dan maar zelf doorhakken en splitste die voor het grootste deel de departemen ten van de heren Dr^es en De Brauw in de maag. Die wilden dat niet zo maar aksepteren zonder dat er ook iets was bepaald over de loon- en prijs beheersing, omdat een voortgaande in flatie hen met nóg minder beschikbare middelen in 1973 zou konfronteren dan de cijfers nu uitwezen. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de heer Biesheuvel het hieruit voortvloeiende konflikt had kunnen voorkomen wanneer hij dat had gewild.. Maar hij wilde niet, om dat hem dit in direkte moeilijkheden zou hebben gebracht met zijn partijge noot minister Boersma, die er te hui verig voor was om de regering hierin reeds een uitspraak te laten doen, lie ver wachtend op wat in oktober het bedrijfsleven zelf zal bepalen. En pre mier Biesheuvel, ook kennelijk aan het eind van zijn diplomatieke geduld en gaven, speelde de zwarte piet daarom in handen van de DS'70-ers. En deze trokken de konsekwentie uit het volgens hen tekortschietende be leid, wilden de verantwoordelijkheid ervoor niet langer dragen We zagen de heer Biesheuvel zijn beleid in een tv-interview verdedigen. We kregen er helaas de indruk van, dat hier meer een partijman aan het woord was dan een leider voor het land. Velen zullen hem dat misschien niet verwijten, zeg gend dat dit toch begrijpelijk is en dat zo'n man in een situatie als deze niet anders kan. Maar deze kleinheid in politiek denken is juist de kanker in ons huidig demokratisch bestel. We menen, zonder aanhanger van hen te zijn, dat de heren Drees en De Brauw door hun aftreden zeker niet in de le plaats het belang van hun partij op het oog hadden en dat wilden dienen, doch uit een eerlijke overtuiging voor het landsbelang de verantwoordelijk heid niet langer wilden delen. Dat is hun goed recht en terechte kijk op de zaak. Maar onmiddelijk werd hen in de schoenen geschoven dat zij hun eigen program in de steek lieten door geen verdere bezuinigingen te willen aksepteren, alleen dit. De reden waarom werd zowel door de heer Bies heuvel als door de sprekers van de overige vier partijen verdoezeld. Het leek alles ineens weer pure partij-de magogie. Nu blijven we waarschijnlijk zitten met een minderheidskabinet terwijl er grote problemen en beslis singen aan de orde zijn. Hoe eerder er nu nieuwe verkiezingen worden ge houden hoe beter, in de hoop dat daar uit weer een kabinet tevoorschijn komt dat regeren kan. We betwijfelen of de heren Bierheuvel en Boersma hun ARP een dienst bewezen hebben door het nu op een breuk te hebben laten aankomen. Met nieuwe verkiezingen komt zowel het zetelaantal van hun partij in gevaar alsook dat van de an dere konfessionele partiien en hun sa mengaan. Uitstel van de verkiezingen tot het voorjaar is onverantwoord ten aanzien van de beslissingen die voor 1973 genomen moeten worden. De 64-jarige heer J. A. C. de C. uit Soest stond met de door hem bestuur de auto te wachten voor de verkeers lichten op de Birkstraat, met de be doeling de Vondellaan in te rijden. Toen het licht op groen stond, reed De C. weg, maar op dat moment reed ook de bromfietser L. de H. uit Vlis- singen weg, die had moeten wachten. Er volgde een botsine en de bromfiet ser kwam ten val. De man lieD een grote beenwond op en is naar Zonne gloren vervoerd. Op de kinderboerderij aan de Konings weg werd door kinderen een vuurtje gestookt. Door de hitte exploteerde 'n leeg teervat, dat uiteen spatte. Daarbij werd de 11-jarige H. A. uit Schalk haar, die in Soest logeerde, aan een van zijn benen zo ernstig gewond, dat hij naar ^onncioren moest worden •overgebracht, alwaar hij meost worden opgenomen. SOESTER COURANT Vrijdagmiddag werd in Soest de eerste paal in de grond geslagen door de burgemeester mevrouw Mr. J. M. Cor- ver-Van Haaften voor een 92 wonin- tellend woningbouwprojekt, dat gerealiseerd wordt volgens het meer malen bekroonde „ajourtype" van ar- chitektenbureau J. H. L. Giessen N.V. uit Laren. De lezer kan aan dit bericht schouderophalend voorbijgaan; er wor den immers talloze „eerste palen" ge slagen voor evenzovele woningprojec ten. Öp zichzelf is dat een gelukkig ver schijnsel. Het betekent veelal een bij drage aan de leniging van de nog steeds - vooral in de randstad nij pende woningnood. Zelfs de medede ling dat het hier gaat_om een sociaal woningbouwproject, kan men nog voor kennisgeving aannemen. Interessanter wordt het echter wan neer men weet dat het hier gaat om 't fraaie resultaat van 'n gezamenlijke krachtinspanning van de Soester vak centrales NVV, CNV en NKV. En wel voor het eerst in Nederland in samen werking. Dat het een krachttoer is ge weest kan worden afgeleid uit de lan ge en moeizame periode van voorbe reiding, die bijna 4 jaar heeft geduurd. Dankzij de taaie onverzettelijke hou ding van een aantal plaatselijke be stuurders der vakcentrales zijn ten slotte alle moeilijkheden overwonnen en kan hun inspanning bekroond wor den met de realisering van dit bouw project, dat er bijzonder aantrekke lijk uitziet door de situering en door de te volgen bouwmethode. De huizen hebben naast een ruime woonkamer, keuken en badkamer (met ligbad) nog 4 slaapkamers van ruim formaat. De huizen zijn verder voor zien van centrale verwarming. De af werking is van een zeer hoog niveau. Dat er kwalitatief een zo goed pro- dukt uit de bus is gekomen is vooral te danken aan het feit dat de leden van het dagelijks bestuur van de „Stichting Eigen Woonbezit-Soest", in hun „normale" beroep allen werk zaam zijn op bouwkundig terrein, zo dat zij op de hoogte zijn met de din gen die de bouwwereld voor een bui tenstaander zo ondoorzichtig maken- Vooral de laatste maanden ging het werk in het kader van de Stichting Eigen Woonbezit veel tijd in beslag nemen. Voorzitter A. Lagerwerf, cretaris C. van Huenen en penning meester A. U. Saathof hebben meni, slapeloos nachtje gehad, omdat steeds weer nieuwe problemen een streep door de plannen dreigden te halen. Dank zij de geweldige medewerking van het gemeentebestuur van Soest hebben zij het in deze meedogenloze bokswedstrijd van voorschriften, touw trekkerij en persoonlijke stokpaarden toch gewonnen. Tevens hebben zij het te danken aan hun credo bij hun ..ambstaanvaarding": „je kan de vak beweging op dit punt niet op zijn ge zicht laten vallen, want mislukt dit projekt dan kan de vakbeweging het in Soest verder wel vergeten". Welnu, le vrees van andere vakbonds mensen. het soms onverholen leedver maak van sommige Soester ingezete nen „dat de Soestereng eerder afgegra ven zou worden dan dat deze hersen schim van een paar doordouwers wer kelijkheid zou worden" in ongegrond gebleken. De feiten wijzen dit uit. Twee en negentig gezinnen, waarvan de man en/of vrouw(?) aangesloten zijn bij één van de drie vakcentrales, zullen nu binnen een jaar de gelukkige eigenaars zijn van fraaie eengezinswo ningen, in een fijne woonomgeving die Soest tenslotte nog altijd biedt. Fraaie premiewoningen, die helaas niet goedkoop zijn, nl. ongeveer 69.000, all-in waarvan wel afgetrokken moet worden de totale rijkssubsidie van on geveer 12.000,—. Een bron van vreugde voor de huisvader, die er ooit van gedroomd heeft nog eens de trotse eigenaar te worden van een huis, waarin hij op zolder zijn eigen hobby- kamer heeft, in de tuin zijn gang kan gaan, waarschijnlijk zelf in het groot ste deel het onderhoud kan verzor gen. En wat te denken van de huis vrouw die „haar domein" heeft in de ultra-moderne, goed uitgeruste keuken en die bovendien de „wasrommel" ge makkelijk kwijt kan in de badkamer. Misschien burgerlijke idealen? Ach, de vakbeweging heeft met alleen een achterban van hemelbestormers, maat- schappelijker vormers, kritische vakbe wegers, arbeideristen, die het zelfbe stuur in de onderneming tot het groot ste goed verheffen. Vele vakbondsle den zijn al dolgelukkig met een stuk je „zelfbestuur" in eigen huis en tuin, zonder kibbelige inwoning, lastige hospita's, huisbazen die het vertikken om die nare lekkage te verhelpen, om dat de woning te weinig huur opbrengt en dat als gevolg van het ontbreken van elementaire voorzieningen. Goed, laat het dan burgerlijk zijn, maar deze 92 echtparen hebben de verstan digste keus gedaan, maar veelal heb ben ze er ook voor „krom gelegen". Immers die eerste aanbetaling van 10 °/o moest er komen. Met veel reke nen en beknibbelen hebben zij alle maal het bij elkaar geschraapt. Velen hebben al méér kunnen sparen, na jaren van zoeken, keuren, wikken en wegen. Straks wonen ze fijn en geluk kig, en de kosten? Na fiscale- en sub sidieaftrek ongeveer ƒ300,p.m. ir het eerste jaar; wat „doet" een vïer- kamerflat in Soest in de woningwet sector, wat dacht u? Juist, meer dan ƒ400,Voor wie deze flats dan wel bestemd zijn? Inderdaad, eigenlijk voor de laagst betaalden. Ziet u het faillis sement van onze wettelijk geregelde woningbouw? Wij wel en ook die 92 gezinnen. Die zien hun „burgerlijk" ideaal in vervulling gaan. De vakbeweging gunt het ze van harte. De initiatiefnemers van dit projekt hebben al weer nieuwe plannen op stapel staan, die misschien gemakkelijker gerealiseerd kunnen worden dan dit eerste projekt. Ervaring maakt wijs. Het zou jammer zijn als de nu opgedane kennis op de duur zou wegebben. Het „proficiat" aan het bestuur van de Stichting Ei gen Woningbezit Soest is hier volledig op zijn plaats. Het grootste deel van het projekt is al „op tekening" verkocht. Mocht u evenwel belangstelling hebben, bel dan zekerheidshalve even 030-881298. Op dat telefoonnummer kan ogenblik kelijk meegedeeld worden hoe de stand van zaken is in de verkoop. De eisen? Alleen maar lid zijn van de vakbeweging en ongeveer 10 procent eigen inbreng. Het lijkt dat groot- kruideniersbedrijf wel, doch dat ga 10 procent terug. In de zaal van de brandweerkazerne vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van de burgemeester mevrouw Mr. J. M. Corver-Van Haaf ten. Zeven leden waren afwezig, t.w. de heren Blaauw en Van Ee van de VVD, Verheus, Hoekstra en Smits van de Prot. Chr. raadsfractie en Van Poppelen en Storimans van de KVP. De agenda werd er in hoog tempo doorgehamerd. Ingekomen stukken a. Besluit d.fl- 9 juni 1972 van gede puteerden staten van Utrecht, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het bij raadsbesluit d.d. 17 juni 1971 vast gestelde bestemmingsplan „Eggher- monde I" met voorstel de stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Besluit d.d. 16 juni 1972 van gede puteerden staten van Utrecht, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit d.d. 20 april 1972 tot vast stelling van de Verordening tot wijzi ging van de bouwverordening, met voorstel de stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Beheerscommissie voor cultureel centrum c. Brief d.d. juni 1972 van de Soester Kunstenaarsvereniging Artishock inza ke toezending van een rapport over de voortzetting van het sociaal-cultureel centrum met het voorstel dit stuk aan houden. Conform besloten. Het rapport werd in afschrift aan de raad gezonden, maar was gericht aan de commissie culturele zaken. Het wordt door deze commissie gron dig bestudeerd en een kleine groep van de commissie zal zich belasten met de redactie van het commentaar. Het komt dus terug met commentaar van de culturele commissie. Op een punt. „zij het ondergeschikt", aldus de wethouder, ging hij echter nader in. Dat betrof de beheersraad, die geformeerd zou moeten zijn n.a.v. het raadsbesluit van april 1970. De si tuatie was naar mening van de wet houder, in vergelijking met 1970, ge heel veranderd. Zowel in het karakter als in de werkzaamheden van de kun stenaarsvereniging had een evolutie plaatsgevonden. Vandaar dat er thans een geheel andere vorm gegeven zal worden aan het contact met de kun stenaarsvereniging en aan het beheer van het gebouw. Daarover zullen t.z.t. concrete voorstellen worden gedaan. De heer H. Jonker (D'66) plaatste nog een kleine kanttekening. Hij was blij met de woorden van de wethouder, waaruit blijkt dat de zaak volop in discussie was. Hij was overigens van mening dat de zaak allemaal veel te lang geduurd had. Gebleken was wel, naar zijn mening, dat men niet ver komt met verklaringen van de wethouder, dat iedereen hem even lief is. Hij hoopte nu dat de belangen van Artishock, die bewezen heeft een belangrijke rol in het culturele leven van Soest te spelen, ook tegenover de subsidiegevers zal verdedigd worden. Verder had hij het gevoel dat de wet houder van culturele zaken en de mensen van Artishock op en verschil lende golflengte uitzonden en ontvin gen. waardoor een vruchtbare dialoog bemoeilijkt wordt. Hij hoopte daarom dat de culturele commissie een soort tussenstation zou vormen dat beide partiien begrijpt en aldus voor een vlotte afwerking van zaken zou zor-. gen. ..die al veel te lang liggen", d. Schrijven van gedeputeerde staten van Utrecht .inzake wijziging van de „Jaarwedderegeling wethouders 1964" het toekennen van een uitkering-in eens met voorstel daarmede akkoord te gaan. Conform besloten. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de ..Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van; a. een agrarisch bedrijf met o.a. een varkensmesterij op in het perceel Birkstraat 131; Conform besloten. b. een personenauto-herstelplaats op in het perceel Laanstraat 82. Conform besloten. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van de straatverlichting langs een ge deelte van de Koningsweg. Conform besloten. 5. Voorstel toth et verlenen van een zakelijk recht: a. aan de Puem voor het leggen, heb ben en onderhouden van een hoog spanningskabel in de Bosstraat; Conform besloten. b. aan de PÉGUS voor de aanleg en instandhouding van een hoogspan ningskabel in het traject Soest-Lely- stad. Conform besloten. 6. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door de heer W. M. A- Akkerman ingesteld beroep tegen de weigering van een bouwvergunning. Conform besloten. 7. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een door de Bouw- Beleggings Mij. J. Lisman N.V. inge steld beroep tegen de weigering van een bouwvergunning. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging ,De School met den Bijbel" te Soest voor het aan schaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de De Savornin Loh- manschool voor g.l.o. Conform besloten. 9. Voorstel tot het oninbaarverklaren van belastingposten. Conform besloten. 10. Voorstel tot het benoemen van de burgemeester tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging van de be grotingen voor 1971 en 1972. Conform besloten. 12. Voorstel tot wijziging van een pachtovereenkomst. Conform besloten. 13. Voorstel tot het„verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting voor Ka tholiek Basis-en Kleuteronderwijs te Soest voor het wijzigen en uitbreiden van het gymnastieklokaal bij de R.K. Mariaschool. alsmede voor het ver nieuwen van de inventaris van dat lokaal. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de vereniging ..Een Chris telijke Kleuterschool" te Soest erbergi voor het aanschaffen van nieuw meu bilair ten behoeve van de christelijke kleuterschool te Soesterberg. Conform besloten. 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de reconstructie van de Veldm. Mootgomeryweg. Conform besloten. De heer P. Pieren (PAK) brak hierbij nog een lans voor beter openbaar ver voer in Soesterberg. daar hii meende dat m de nieuwe situatie het dorp Dractiseh van dat vervoer verstoken zou blijven. Dc wethouder, mevrouw M. Walter- v. d. Togt. was het daar niet mee eens. Aan de huidige situatie veranderde niets, men ging er dus niet op achter uit. Een betere regeling was er op dit moment niet te halen Daarover was contact geweest met zowel de NRM de firma Tensen. Een en ander bleek vast te zitten op een te krap riisrhema. Plannen voor gedeeltcl"ke afsluiting Wieksloterweg 16. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van een gedeelte van de Wieksloter weg Oostzijde en een gedeelte van de Bosstraat. Conform besloten. Ook de heer M. de Groot (B.R.) ging er uiteindelijk mee accoord. Zowel hij als mevrouw G. Alting-Ambrosius (WD) meenden dat het aanleggen van een fietspad op het laatste gedeelte van de Wieksloterweg O.Z. niet juist was. Zij wilden het verkeer uit de In- singerstraat halen, wat nu mogelijk zou zijn door ook dat gedeelte bre der te maken. Dat zij zich uiteindelijk bij het voorstel neerlegden kwam hoofdzakelijk door de mededeling van dé wethouder, mevrouw Walter, dat mocht deze oplossing niet voldoen, hij later alsnog gewijzigd zou worden. Bovendien zei de wethouder, dat in de toekomst een gedeelte van de Wiek sloterweg tussen de Dorresteinweg en de Biltseweg aan het verkeer onttrok ken zou worden. Daartoe bestaan plannen, die verband houden met de nieuw aan te leggen vierbaans weg langs het paleis. De Wieksloterweg zal daardoor als sluip weg niet meer gebruikt worden, daar er ongeveer parallel aan de Dorre steinweg een nieuwe verbinding aan gelegd zal worden naar de Konings weg. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de reconstructie van de Gen. Winkelman straat. Conform besloten. 18. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voorbereidingsbesluit) voor gebieden in het landelijk deel van de gemeente. Conform besloten. 19. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Stichting Openbare Leeszaal en Biblio theek te Soest te sluiten geldlening, alsmede tot het verlener van een subsidie in de rente en aflossing van een gedeelte van die lening. Conform besloten. 20. Voorstel tot het vaststellen van het bestemmingsplan „Herziening voor schriften deel Klaarwater". Conform besloten. 21. Voorstel tot het aangaan van geld leningen: ƒ120.000,voor routine-in vesteringen en 161.000.voor de aankoop van grond te Soesterberg, Conform besloten. Dinsdagmorgen, om 10 uur, vertrok-1 Heidelberg voor deelname aan de ken van de vliegbasis Soesterberg 43 Olympische Spelen voor gehandicapten, gehandicapten sportlieden in drie toes-i Onder de deelnemers bevond zich ook tellen van de Kon. Luchtmacht naar leen Soester en wel mej. Q. Jonker, U ziet Mej. Jonker rechts op de foto. onderwijzeres aan de Prinses Margriet- school, alhier. Zij zal bij het zwemmen uitkomen op de 25 meter school- en Het basispersoneel was behulpzaam bij het inladen van de ploeg. Vijf man verplegend personeel zal de reis me demaken. Wij wensen de deelnemers en in 't bijzonder mej. Jonker veel succes en een prettige tijd. t> O O Een van de faktoren die in Nederland de kabinetsformatie bemoeilijken Is het standpunt. uitgesproken door NKV. dat het voor de vakbeweging geen zin heeft kontrakten af te sluiten met een regering die maar een kort le ventje kan krijgen om een begroting in te dienen en vervolgens rap nieuwe verkiezingen voor te bereiden. Zo'n kabinet, aldus de redenering, is geen volwaardige gesprekspartner als het gaat om een belangrijke aangelegen heid. Die aangelegenheid is wat tegen woordig een sociaal kontrakt heet: een afspraak waarbij regering, werkgevers en werknemers zich binden over de sociaal-ekonomische politiek, in het bijzonder over de loon- en prijsstij gingen, een vooral nu moeilijke zaak. In theorie kan men makkelijk aanto nen dat de vakbeweging ongelijk heeft. De regering die er is is de enige rege ring waarmee gepraat kan worden en waarmee ook gepraat moet worden: zo ligt dit staatsrechtelijk. En er komt bij dat een volgende regering ook niet zonder meer de afspraken van de vo rige aan haar laars kan lappen. Maar de praktijk is natuurlijk enigzins an ders: de kansen bestaan dat na de verkiezingen een geheel andere men taliteit en heel andere inzichten heer sen in de nieuwe regering, ook al weet niemand nu hoe die eruit zal zien. En het is heel goed mogelijk dat daarmee hetzij door de werkgevers, hetzij door de werknemers makkelij ker of moeilijker onderhandeld zal worden dan met wat er voor tijdelijks uit de bus komt. En dan is het niet irreëel als men hoop mag koesteren dat een volgend kabinet meer naar zijn zin is dan het huidige, dat men dan ook liever met die nog onbekende nieuwelingen spreekt, die tenslotte ook in de praktijk van het sociaal kontrakt de partner zal zijn. Het is een puzzel die hier niet uitge diept hoeft te worden: voor beide op vattingen valt iets te zeggen. De ene stoelt op een tamelijk en juridisch- formele basis, de andere op de han teerbaarheid in de praktijk. Maar men ziet wel dat de invloed van de vakbe weging in de politiek doordringender is geworden; op zichzelf niet vreemd want de tijd is al lang voorbij dat het werkterrein van de vakbeweging zich uitsluitend bepaalde tot zuiver onder handelen over lonen en arbeidsvoor waarden. De resultaten van dergelijke onderhandelingen hebben namelijk een dusdanige Invloed op het hele wel en wee van de natie dat ze gewoon rege ringszaak moeten worden. Maar konsekwentie is wel dat men dan er rekening mee moet houden dat plichten of rechten, maar wel met de macht van de georganiseerde massa achter zich de vakbeweging in het re- geerspel meespeelt. De mate waarin dit in Nederland ge beurt is niet zo formidabel, maar er is geen reden waarom in deze b.v. niet het Britse voorbeeld gevolgd wordt waar de kern van de kwestie ook een botsing van inzicht is tussen vakbeweging en parlementaire rege ring. Fusies in de vakbeweging, zoals onlangs in Italië en daarvoor in Frank rijk, hebben ais reden ook dat om vang, en dat is tevens macht, nodig is om mee te praten en beluisterd te worden op het hoogste niveau. De vakbeweging, die tenslotte als op dracht heeft voor de belangen van haar leden op te komen, heeft groot gelijk als ze zich aktief betoont in de ze ontwikkeling. Maar het gaat zo langzamerhand een beetje buiten het patroon van de traditionele demokratie vallen waarin de partijen het enige middel geacht worden waarvan de burger zich bedient om zijn invloed het regeringsbeleid uit te oefenen Nu het er.ige middel zijn die partijen al geruime tijd niet meer en in som mige landen gaat het reop lijken of ze zelfs niet meer het belangrijkste mid del zijn Het principe van de demokra tie is oud en in een veranderende sa menleving zou een aanpassing niet misstaan, waarover dan wel tijdig ge dacht mag worden. KANTMAN. Waar of je gaat. waar of je staat, vangt het op. je hoort gepraat eigen taal, je treft hem aan Nederlander in Milaan, in Parijs, en tot in Londen je een landgenoot gevonden. In Piza bij de scheve toren, kon je het eigen taaltje horen, er was naast mij in 't grote Wenen Hollandse tourist verschenen, komt hij niet, je landgenoot van kaas en boter, levensgroot? In Rome zat ik op 't terras. met iemand die uit Holland was, de mensen van je eigen huize. ze dringen door, ah ware luizen, ja overal zijn ze present, waar je ook gaat, waar je ook bent. Is het in Spanje aan de kust, je ziet hem weer, wees maar gerust, de Nederlander op de trek naar d' een of and're vreemde plek, waar je hem dan alweer ontmoet, zo ver van huis met Nerlands bloed. En op de alpen der Tirolen, daar ligt een landgenoot verscholen, 't is in de lucht, op 't land, ter zee, ie eigen volk gaat met je mee, het eigen volk, wie zal het hopen, is In geen wereld te ontlopen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1