II III II III II iSckoemaker - antenneteckniek olltico ÜINOEMOLDUS Kijk uw ogen uit. n Ton Beuken AUTORIJSCHOOL M. LOS Nieuwe Vestigingswet Detailhandel ECHT TYPEN v, To! Voetbalseizoen 1972-1973 Xl" Bewoners van Vondellaan en Ossendamwes; boos op de gemeente Zandpaden werden voorrangswegen UITTOCHT UW SUUUES IS ONZE REULAME per 1 augustus ingegaan Openbare commissie-vergaderingen Kerkplein 4 - Soest - Telefoon 02155-2591 Randstad mag seen fabricasehal bouwen Krediet voor verplaatsing; bushalte bij Zonnegloren Staatsgediphmeerde leerkrachten Instituut Hulscher Hoofd van de Rinke Tolmanschool overleden Voor muzikale fijnproevers Telefoon 2363 Frans Bosman N.V. Inbraken tijdens de vakantie Bij inbraak werd een Mercedes gestolen Krijgt centrumschool de naam „Ingenhof"? Eiermarkt P.V. Juliana Post Baarn-Soest 13 augustus gaat de bal rollen Soest - - Telefoon 2792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Stam Renault Soester Courant van donderdag 10 augustus 1972 rembrandtlaan18 tel.4785 soestdijk JUKHIErQ JUWELIER - OPTICIEN Van VVedestraat 12 - Soest Teefoon 6372 Neemt U graag vakmanschap op de koop toe? Dan bent U bij ons op het juiste adres. Steengoede raad bij alles wat U aan edelstenen interesseert. HORLOGER-JUWELIER Koninginnelaan 21 - Soest Telefoon 8319 Kijk naar de klok. Naar één van die heel mooie stijlklokken die U speciaal interesseert bij ons. Kies zo'n klok waarop U niet uitgekeken raakt. Een sierraad in uw interieur. Een Zaanse, een schippertje, of U maakt uw eigen keus. Op 9 februari 1955 heeft de gemeenteraad voor Soest-Zuid een uitbreidingsplan in onderdelen vastgesteld. Daaraan voorafgaand was in 1949 een uitbreidings plan in hoofdzaken voor geheel Soest gemaakt, waarop duidelijk af te lezen was dat de Provinciale Betonweg (Biltseweg langs het Paleis), via Beckeringh- straat, Laanstraat, Beukenlaan, Ossendamweg en Vondellaan een direkte ver binding zou krjjgen met de Birkstraat. Toen de Wet op de Ruimtelijke Orde ning van 1 augustus 1965 in werking trad, is bepaald, dat over een periode van maximaal 10 jaar een bestem mingsplan minstens eenmaal herzien moet worden, waardoor de burger de mogelijkheid krijgt om bezwaren te uiten. Verontruste bewoners van de Ossen damweg, Vondellaan en een gedeelte van de Vosseveldlaan vragen zich af waarom het huidige gemeentebestuur pas enkele maanden geleden met een bestemmingsplan Soest-Zuid is geko men. „Waarom pas, nadat op basis van het eerder genoemde uitbreidingsplan van 1955, de werken in Soest-Zuid grotendeels waren uitgevoerd?" Zeer kwalijk genomen De gemeente handelde keurig volgens de regelen der wet, maar toch is het juist dit wat het gemeentebestuur zeer kwalijk genomen wordt. De gemeente wist immers, zo zeggen de verontruste bewoners, dat wan neer de weg „Osscndamweg-Vondel- laan" werd doorgetrokken, dit geens zins meer de weg was uit het plan van 1955. Zij wist dat er een industrie gebied en een groot woongebied op aangesloten werd. „Interessant in deze zou wellicht zijn als de bewoners eens duidelijk te ho ren kregen welke belangen of belan gengroepen stonden tegenover het be lang van de bewoners. Hebben mis schien zuiver financiëel-economische belangen op het spel gestaan of is er misschien sprake van enige vorm van prestige?" De bewoners zijn ervan overtuigd dat noch in 1949, noch in 1955 het toen malige gemeentebestuur had verwacht dat het gemotoriseerde verkeer, met al zijn bezwaren, zo'n vlucht zou ne men. Ook menen zij dat toen nauwe lijks bekend was, dat zich aan deze route een omvangrijk woongebied zou ontwikkelen, terwijl van een indu striegebied nog helemaal geen sprake was. Hoe het ook zij, in de kwestie Ossendamweg en Vondellaan is over leg met belanghebbenden in het geheel niet 'aan de orde geweest, aldus de be woners. Geen verschuiving van de problemen Het Is niet de bedoeling van de be woners van de Ossendamweg en Von dellaan het probleem van de ene groep bewoners te verschuiven naar een an dere groep, ofschoon zeggen zij, het in deze noodsituatie wel een aantrekke lijk idee is om te denken aan een ge deelte overlast. Zij menen dat het de taak van het be stuur is, „daarvoor hebben wij u im mers gekozen", om te luisteren naar de wensen of klachten van de inwoners en iets te doen wat daaraan tegemoet komt respectievelijk voorkomt. Overleg, vóór met de uitvoering van de werkzaamheden begonnen werd, was wel het minste wat zij verwacht hadden, gezien het verschil in het tijd stip van het maken van het plan en de uitvoering ervan. Zij geven in hun brief een achttal tips waardoor huninziens de huidige situa tie enigzins verbeterd zou kunnen worden. 1. Vrachtverkeer van deze wegen te weren. 2. Snclheidsvermindering door profiel verandering van de wegen of door voortdurende controle met elektroni sche apparatuur of door het aanbren gen van borden, waarvan een preven tieve werking uitgaat. 3. Het invoeren van éénrichtingsver keer. 4. Lawaaivermindering door meer con- role op auto's en bromfietsen, die een teveel aan lawaai produceren. 5. Het aanbrengen van zebrapaden op verschillende plaatsen, eventueel met knipperbollen of verkeerslichten. G. Gevaarvermindering door het par keerverbod op de Ossendamweg naar de andere kant van de weg te ver plaatsen. 7. Eenrichtingsverkeer voor de Korte Ossendam, zodat deze door het ver keer van de Ossendamweg niet meer als vluchtweg gebruikt kan worden. 8. Het nadelig effekt van uitlaatgas sen enigzins te verminderen door de boombeplanting op de Ossendamweg door te zetten tot Kastanje- en Eiken laan. Zij noemen dit noodoplossingen voor een situatie die zal verslechteren naar mate het Soesterveen en het industrie terrein hun voltooiing krijgen. „Wellicht zou het in dit stadium goed zijn", zo stellen zij, „om reeds nu te denken aan een oplossing voor het werkverkeer dat straks ontegenzegge lijk door de nieuwbouw iri het Veen, gaat komen. Of denkt het gemeente bestuur dit verkeer, komende uit de richting Amersfoort en Soesterberg over de Vondellaan en Ossendamweg te kunnen leiden?". Zij stellen voor, om te voorkomen dat de bevolking wéér voor een voldongen feit wordt gesteld, in de vorm van b.v. voor lichtingsavonden wat meer informatie te geven. Antwoord van de gemeente De brief, welke door 75 °/o van de be langhebbenden werd ondertekend, werd half mei van dit jaar aan de gemeenteraad verzonden. Zij wordt in de raadsvergadering van deze maand behandeld. (Donderdag 17 aug. a.s. om 19.30 uur in de zaal van de Brand weerkazerne.) Volgens het bestemmingsplan Soest- Zuid is hier sprake van een tijdelijke situatie. Bij het gereedkomen van de weg-over- de-Eng wordt de Vondellaan aan de zijde van de Birkstraat weer afgeslo ten, en van een verkeerslus voorzien. Of die weg er ooit komt en dan wan neer, valt niet te zeggen. Als de Weg- over-de-Eng er niet komt, zou de ge plande Centrumweg uitkomst kunnen bieden, wat echter zeer twijfelachtig wordt als men bedenkt dat op die manier het vrachtverkeer door dat centrum geleid zou moeten worden. De veel genoemde weg-om-de-Noord is op het moment uit alle plannen verdwenen, maar zou voor de Vondel- laanbewoners ook een oplossing zijn. De protesterenden tegen de aantasting van de polder staan nu, bij wijze van spreken, al in slagorde. Maar het zou natuurlijk kunnen zijn dat daar over tien jaar weer anders gedacht wordt. Op de kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken wel te verstaan. Want die staat vol begeerlijke kunststukjes. U kunt ze vaak tegen lachwekkend lage prijsjes bemachtigen. Stap maar eens binnen. Bij Ton Beuken, tegenover het busstation in Soest-Zuid. Het is lang zo geweest dat de Ameri kaanse ondernemers naar Europa kwa men om te zien of zij als vertegen woordiger van de nieuwe wereld in de oude wereld een vestiging konden ver krijgen. Het aantrekkelijke voor die Amerikanen was dat de arbeidskrach ten' hier relatief goedkoper waren en dat zij met hulp van de dollars hier een volkomen gemechaniseerd machi nepark konden neerzetten. Deze kom- binatie gaf dan vestigingsplaats-voor delen, die het ondernemen aantrekke lijk maakte. De rollen zijn nu deels omgekeerd. De Amerikanen zijn er nu op gesteld om Europeanen naar de V.S. te trekken. Zij geven hen daar kredieten om een eigen vestiging te beginnen met de be doeling dat deze nieuwe vestiging aan een aantal Amerikanen werkgelegen heid zal geven. Met deze politiek be reiken zij verschillende aantrekkelijke doeleinden. Wij noemden al de grotere werkgele, genheid voor de Amerikanen. Zij ha len voorts een hoeveelheid technische kennis op verschillend gebied binnen hun grenzen, die ook aan de eigen industrie weer nieuwe impulsen geeft. In de derde plaats vermijden zij dat de import toeneemt. Grondstoffen zijn er in de V.S. voldoende te vinden en zij hebben er belang bij dat de dollars in de „States" blijven. Ook hebben zij ontdekt dat de Euro pese en met name de Nederlandse on dernemers zo verstrikt worden door een lading sociale lasten, dat de be reidheid om te vertrekken toeneemt. Bovendien is het aantrekkelijk voor elke ondernemer om zijn risiko over verschillende landen te spreiden. Men moge dan in Nederland de onderne mers gaan belagen met investerings heffingen, het zal weinig meer baten dan dat een stuk initiatief zijn rende ment over de grenzen zoekt. Nog wel met een premie in dollars. Wij mogen dan in Nederland de illusie koesteren het welzijn te dienen. De Amerikanen wensen de welvaart te dienen. Zij hel pen ons wel met de uittocht van men sen met initiatief. Die komen ons op de duur wel ontwikkelingshulp bren- gen. v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wij lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - tVl.L. - F.N.O.P. Gedurende de laatste tien jaar is de branche-vervaging in de detailhandel zeer ver voortgeschreden. Deze ontwikkeling wordt vanaf 1 augustus van dit jaar nog eens krachtig bevorderd door het in werking treden van de nieuwe Ves tigingswet Detailhandel. Natuurlijk blijven er bepaalde regels' bestaan. Een slager mag met ingang van genoemde datum wél levensmid delen verkopen, maar geen grammo foonplaten. Een gasfitter zonder de tailhandelsvergunning mag volgens de nieuwe wet wel alle sanitaire artike len en huishoudelijke apparaten ver kopen die hij aanlegt of opstelt, maar voor sterke drank moet u niet bij hem aankloppen. De nieuwe wet geeft een vestigingsre geling in het algemeen. Hoe komen de taillisten nu straks aan een geldige vestigingsvergunning? Branchevervaging nu een feit De nieuwe wet bepaalt onder meer dat ambachtslieden alle goederen mogen verkopen die een wezenlijk bestand deel van omzet of arbeidstijd) van de totale bedrijfsuitoefening in de on dermening uitmaken. Vandaar dat bij voorbeeld een slager voortaan niet al leen vlees en vleeswaren mag verko pen, maar ook levensmiddelen. Hij is immers een ambachtsman, omdat hij ook slacht. Om soortgelijke redenen kan een water- en gasfitter nu rustig sanitaire artikelen (wastafels) en huis houdelijke apparaten (o.a. geisers en fornuizen) verkopen die hij zelf aan legt of opstelt. De vestigingswetten uit 1954 zijn ver vallen. De nieuwe wet die hiervoor in de plaats treedt geeft een vesti gingsregeling voor de detailhandel in het algemeen. Er is eindelijk afgestapt van de struktuur van afzonderlijke branches, ook al zal niet iedere winke lier daar direkt gelukkig mee zijn (meer konkurrentie!). Hoe komt een winkelier volgens de nieuwe bepalingen nu aan een ver gunning? Detaillisten die reeds in het bezit zijn van een geldige vestigings vergunning, c.q. ontheffing behoeven zich geen zorgen te maken. Hun ver gunning, c.q. ontheffing krijgt meteen rechtsgeldigheid als detailhandelsver gunning. Uitzonderingen Een bijzonderheid is ook, dat degene die in het bezit is van een vergunning op grond van de nieuwe vestigingswet thans in het gehele land de detailhan del kan uitoefenen. De tijd dat men voor ieder filiaal een afzonderlijke ver gunning nodig had, is voorbij. De winkelier met vergunning kan in principe alle goederen verkopen, wat dat betreft bestaan er geen afzonder lijke branches meer. Wel bevat ook de nieuwe vestigingswet nog enkele uitzonderingen op deze re gel. Zo valt de verkoop van sterke drank onder de Horeca-wet, ook de verkoop van geneesmiddelen is uiter aard niet vrij, hetzelfde geldt voor vuurwapens en het verkopen van ge bruikt en ongeregeld goed. Ook voor de verkoop van goederen waarbij de vrijheid van meningsuiting (artikel 7, Grondwet) in het geding is wordt geen vergunningstelsel toegela ten. Het betreft hier artikelen als boe ken, grammofoonplaten, tijdschriften De ambachtsondernemer (denk b.v. aan de gasfitter) mag zonder detailhandels vergunning met zijn ambacht verwante artikelen verkopen Wil hij z'n detailhandel tot andere artike len uitbreiden, dan moet hij wel een de tailhandelsvergunning aanvragen. Daar toe moet hij kunnen overleggen een certifikaat van bekwaamheid voor de detailhandel. Vóór 1 november Er zijn ook detaillisten, die hun onder neming leidden zonder over de vereiste vestigingsvergunning te beschikken. Zij negeerden de vestigingswetten of ze behoefden geen vergunning te hebben (b.v. kleinhandel, schrijfwaren, rijdende winkels, piano- en orgelzaken). Deze ondernemers kunnen vóór 1 no- vember van dit jaar een vergunning in de zin van de nieuwe detailhandels wet krijgen. Detaillisten, die tot nog toe zonder vergunning werkten, hoewel zij daar toe wel verplicht waren, moeten echter aan enkele voorwaarden voldoen om een vergunning te kunnen krijgen, In de eerste plaats moeten zij kunnen aantonen, dat zij geheel kunnen vol doen aan de gestelde eisen van kre dietwaardigheid. Voorts moeten deze detaillisten een kursus volgen voor voor handelskennis. Als de ondernemer niet zelf als be drijfsleider optreedt, moet hij er voor zorgen, dat zijn bedrijfsleider deze kur- sussen gaat volgen. Anders wordt er geen vergunning verstrekt. Onderne mers, die tot dusver geen vergunning hadden maar er volgens de vestigings wetten van 1954 ook niet een behoef den te hebben, moeten nu in ieder ge val wèl een vergunning aanvragen. Zij moeten deze aanvragen binnen drie maanden nu in werking treden van de nieuwe detailhandelswet, dus vóór 1 november 1972. Zij behoeven niet te voldoen aan de gestelde voorwaarden van krediet waardigheid en het volgen van een tweetal kursussen. De commissie van openbare werken vergadert vandaag, donderdag 10 augustus, des middags om 4 uur. De financiële commissie vergadert op dinsdag 15 augustus a.s. te 16.30 uur. Alle vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis. RUIME PARKEERGELEGENHEID RESERVEREN MOGELIJK 5 O O Bij besluit van 28 maart 1.1. weigerde de gemeenteraad de Chemische Indu strie Randstad een vergunning voor de bouw van een fabricagehal op het terrein gelegen aan de Eikenlaan. Te gen dit besluit tekende Randstad, bij haar brief van 26 april beroep aan en te kennen de gronden voor dit beroep nader bekend te zullen maken. De behandeling van het beroepschrift werd in verband daarmee opgeschort. Ingevolge de Woningwet dient echter binnen drie maanden na de ontvangst op een beroepschrift tegen een bouw vergunning beslist te worden. Op 17 juli heeft het college Randstad nog een termijn van veertien dagen gegeven om alsnog haar bezwaren nader toe te lichten. Randstad heeft echter van deze ter mijn geen gebruik gemaakt. In een brief van 20 juli verzochten zij die termijn te verlengen, omdat haar raadsman met vakantie was, waardoor zij pas in de eerste week van augus tus de opdracht konden geven tot het opstellen van toelichting. Het college heeft aan dit verzoek geen gevolg gegeven en stelt de raad thans voor het ingestelde beroep onge grond te verklaren. De bouwvergunning werd indertijd ge weigerd, omdat het bouwplan niet in overeenstemming was met het ter plaatse van toepassing zijnde geldende bestemmingsplan „Soest-Zuid". Voor het verplaatsen van de bushalte bij het ziekenhuis Zonnegloren wordt een krediet gevraagd van 21.700, De halte is thans gelegen op onge veer 50 meter van de inrit naar het ziekenhuis, aan de' overkant van de Soesterbergsestraat. Hij zal nu ver plaatst worden naar het punt on middellijk nabij deze inrit, waardoor het mogelijk wordt dat het doorgaande verkeer gebruik kan maken van de opstelstrook voor de bussen indien er auto's voorgesorteerd staan met de bestemming Zonnegloren. Voor het uitvoeren van de werk zaamheden is een grondruiltransactie tot stand gekomen met de direktie van het ziekenhuis, die eigenaar was van de grond tegenover de inrit. leert U alléén van Daarom kunt u voor typen en steno altijd terecht bij Beatrixlaan 24 - Soest Telefoon 2900 Maandag is in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht, na een langdurige ziekte, overleden het hoofd van de Rinke Tolmanschool, de heer H. Nieswaag. Onder zijn leiding groei de de Rinke Tolmanschool in een dus danig tempo dat spoedig, eerder dan de prognoses aangaven, tot de bouw van een tweede openbare lagere school in de wijk Smitsveen moest worden overgegaan. De opening van deze nieuwe school enige weken geleden heeft hij, door zijn ziekte, niet meer kunnen bijwo nen. De crematie heeft hedenmorgen plaats gehad. Burg. Grothestraat 20 ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Mlele, Siemens, Zanussl. Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: •Birkstraat 48 Telefoon 3367-8978 Slager J. B. wonende aan de Nieuw- straat deed bij de politie aangifte, dat tijdens zijn vakantie bij hem was in gebroken. De buit was slechts een klein bedrag aan wisselgeld, dat hij in de kassa van de winkel had achtergelaten, boor verbreking van een ruit is men bin nengekomen. Ook in Soesterberg werd tijdens de vakantie van de bewoners ingebroken. Toen de inwonende onderwijzeres van vakantie thuiskwam ontdekte zij de inbraak. Een haar toebehorend geld kistje was opengebroken, maar de buit was nihil. Toen de hoofdbewoner, de heer R. H. arriveerde, bleek hem, dat wel iets gestolen was, n.1. twee antieke koperen kandelaars en een peper- en zoutstel- letje. De politie heeft beide zaken in onder zoek. O Bij een inbraak in garage van S. te Soesterberg, werd uit de show-room een Mercedes gestolen ter waarde van 10.000,De dader of daders zijn binnengekomen door een openstaand W.C.-raampje. Van de daders ont breekt ieder spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. De nieuwe school voor openbaar lager onderwijs zal in de maand september a.s. in gebruik genomen worden. Deze school, die thans gevestigd is in de voormalige villa Ingenhof, wordt in de wandeling „Centrumschool" ge noemd, maar heeft officieel nog geen naam. Tijdens de laatst gehouden vergadering van de onderwijscommissie op donder dag 13 juli stelde de wethouder, de heer J. Dijkstra, de nieuwe naamge ving reeds aan de orde. Dit naar aan leiding van een brief van de ouder commissie van de desbetreffende school, die zoals hij zei: „op haar ach terste poten stond" en waarvoor hij begrip opdracht. Besloten werd toen deze oudercommissie en ook het school hoofd te verzoeken alsnog enige sug gesties voor een naam in te zenden. Dit resulteert nu in een voorstel van het college van b. en w. om de school de naam „Ingenhof" te geven, met als motivering dat de naam dan zal her inneren aan een stukje verleden i.c. aan een door de gemeente van de Er ven van K. P. van Ingen aangekochte villa met de naam „Ingenhof". Deze villa zal binnenkort gesloopt worden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 30.000 stuks in prijzen van ƒ14,50 tot ƒ17,50. Middenprijs ƒ15,50. Prijs per kg 2,42. Door bovengenoemde vereniging werd deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Noyon. Afstand plm. 332 km. Er waren 141 duiven in concours, die om 6.50 u. met een Z.W.-wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.52.43 uur en maakte een snelheid van 1361.20 m. p. min. De laatste prijsduif arriveerde om 11.25.26 uur. De uitslag luidt: H. Huisman 1 22 26 30 34. J. Croon 2 4 7 8 13 14 16 23 31. H. Nap 3 5 6 18 19 20 24 27 32. L. Vo gel 9. P. Ouderdorp Jr. 10 17 33. J. de Ruijter 11 12 15 29. G. v. d. Meent 21 36. J. den Hartog 25 28 35. Over korte tijd zal de Nederlandse voetbalkoinpetitie weer van start gaan. Het lijdt geen twijfel dat Europacubhoudcr Ajax wederom de grote favoriet voor de nationale titel is. Eveneens staat het vast, dat ploegen van de tweede gar nituur zoals Sparta, F.C. Den Haag, F.C. Twente, F.C. Utrecht, N.E.C. en P.S.V. ook het komend seizoen de achterstand op Ajax en Feijenoord niet zullen kun nen overbruggen. Slechts Fefjenoord kan Ajax nog enig tegenspel bieden. De Rotterdammers hebben zich „op papier" althans geducht versterkt door de aankoop van twee talentvolle vleu gelspelers (Christensen en Ressel) en middenvelder Theo de Jong, maar de ideale spits hebben zij niet gevonden. Die ging (Jan Mulder) uitgerekend naar aartsrivaal Ajax. Weinig kandidaten voor kopgroep Niets zal op de duur rampzaliger voor het Nederlandse voetbal zijn dan de oppermachtige hegemonie van één klub (Ajax), die geen konkurrentie duldt. Spanning en onzekerheid vormen de beste waarborgen voor een interessan te kompetitie. Voor een interessant verloop van die kompetitie is het daarom een essentiële voorwaarde, dat Ajax konkurrentie heeft. Voor het komende seizoen ziet dat er niet glorieus uit. Noch Sparta. noch Den Haag noch Twente zien we zoals twee jaar geleden een hoofdrol in de kopgroep vervullen. Deze drie ploegen hebben zich niet noemenswaardig ver sterkt, integendeel, Sparta zal Chris tensen pijnlijk missen en F.C. Twente blijft sukkelen met dezelfde onmach tige voorhoede, die vorig seizoen vaak zo moeizaam tot scoren kon komen. P.S.V., dat de talentvolle Krijgh van Den Bosch kocht, zal onder het regiem van Rijvers de weg naar hogere regio nen wel weer vinden, maar een se rieuze bedreiging voor Ajax en Feije noord vormen de Eindhovenaren niet. F.C. Utrecht mist goalgetter Groenen dijk (naar Go Ahead) en N.E.C. moet het zonder keeper en internationaal Theo De Jong stellen. Dat zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat deze twee ploegen hun reputatie van „reuzendoder" dit jaar niet meer kun nen waarmaken. Utrecht mag reeds de tweede voetbalzondag tegen Feijenoord het tegendeel bewijzen. En Feijenoord? Slechts Feijenoord zal dus de komende kompetitie kunnen redden door gelijke hoogte met Ajax te houden. Twee jaar geleden (het lijkt vele jaren verder terug) veroverden de Rotterdammers nog de wereldbeker, maar sindsdien is de suprematie van de Rotterdamse ploeg allesbehalve onaantastbaar ge bleken. Het vorig seizoen heeft Feijenoord ge sukkeld met een machteloze voorhoede. Het verlies van de Zweedse schutter Ove Kindval kon noch door Maiwald, noch door Schoenmaker noch door Uadinsky worden opgevangen. Daar kwam nog bij dat. Coentje Moulijn ein delijk bleek uitgeblust en Van Hane- gem zijn energie voornamelijk verspil de aan zijn konflikten met trainer Ernst Happel. Maar wat zullen de Rotterdammers straks gaan doen? Het verlies van Lazaroms kan waarschijnlijk worden opgevangen door ex-P.E.C.-speler Rijs- bergen. Met mannetjes als Israël en Schneider kan Feijenoord het achter toch wel klaren. Hasil is terug naar Oostenrijk, maar Theo de Jong is een uitstekende vervanger. De ex-N.E.C.- crack werd vorig jaar al in het na tionale elftal gekozen. Met Jansen en Van Hanegem kan hij voor een voor treffelijke middenveldbezetting zorgen, die minstens gelijkwaardig aan die van Ajax is. Bovendien is De Jong een man, die ook een doelpunt maken kan. De voorhoede van de Rotterdammers is op beide flanken ontegenzeggelijk versterkt. Christensen is een linksbui ten van allure, die kansen weet te scheppen met zijn snelle dribbels. Hij is ook een fijne voetballer om naar te kijken. Petter Ressel, via het Belgische Lierse S.K. terug in Nederland, is een pijlsnelle rechtsbuiten met een flink schot in de benen. Maar wie moet bij Fijenoord nu in de spits spelen? Vermoedelijk Wery, die evenwel zijn beste wedstrijden altijd op de vleugel heeft gespeeld. Wij vre zen dat ook hij. noch een Schoenmaker of Ladinsky, Feijenoord kan verlossen van zijn spitsprobleem. Nochthans moeten de Rotterdammers Ajax flink tegenspel kunnen bieden. Zij hebben hierbij het voordeel, dat Ajax zich straks extra moet inspannen voor de strijd om de wereldcup tegen het Ar gentijnse Indepediente. Degradatiekandidaten Ploegen als Go Ahead. Tplstar en M.V.V. zullen vermoedelijk weer in de middenmoot eindigen. Ook F.C. Gro ningen hoeft het komend seizoen niet in de zorgen te geraken. F.C. Amster dam. ontstaan door de fusie van D.W.S. en Blauwwit, zal het na een wellicht onzeker begin ook wel redden. Resten dan nog F.C. Den Bosch, Ex celsior, Alkmaar Zaanstreek Haarlem en N.A.C. In dit groepje zitten naar alle waarschijnlijkheid de voornaamste kandidaten voor de twee laatsle plaat sen. Vooral voor excelsior, dat zich twee seizoenen met pijn en moeite heeft staande gehouden in de eredi visie. zien we het donker in. In de eerste divisie zal Volendam weer een eerste viool gaan spelen om zo ;auw mogeliik terug te keren naar de eredivisie. Of Vites.se dat ook zal luk ken. betwijfelen wij. want de ploeg is danig verzwakt, o.a. door het vertrek van Ko Prins. Heerenveen, vorig jaar pen der sterksten. is ook zwakker uit de transferperiode tevoorschijn eekn- >n Sterker '"'"n ons dit seizoen De Graafschap P.E.C., F.C. Cambuur en Roda Sport. Gevaarlijke outsider is H.V.C. en dan is er nog Veendam. dat traditiegetrouw wel weer van de zwakkeren zal verlie zen en alle kampioenskandidaten pun ten zal afpakken. een*veillge combinatie

Soester Courant | 1972 | | pagina 3