197.50 ...en ook op zaterdag Mejuffrouw Quirien Jonker gehuldigd voor Olympisch zilver OP WIE MOET JE NU STEMMEN? ATTRAKTIE- SPREIDING CHIRURGIE Trouwen in een oude Morris Minor van 1930 Donderdag 17 augustus 1972 50e Jaargang no. 97 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2506-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op generaals aan de top Ganzennesten uitgehaald deze boekenkast met handige schrijf klep VROOM DREESMANN Utrecht provincie in gewesten Abonnement per kwartaal 4,75. Bulten Soest per kwartaal f 9,Verschijnt iedere donderdag De meest bezorgde mensen in de ko mende maanden zijn niet de politici, noch de vakbondsleiders (zij wel het minst), zelfs nog niet de velen die van een vaststaand pensioentje of ander vast inkomen moeten zien rond te komen (die kennen hun zorgen al lang), maar dat zijn de penningmeesters van de politieke partijen. Zij moeten de verkiezingspropaganda gaan bekostigen terwijl daarvoor geen voldoende geld in kas is, ja zelfs vo rig jaar aangegane leningen voor een zelfde doel nog niet zijn afbetaald. Dat lijkt nu wel niet de ergste natio nale zorg die zich in de komende maanden gaat voordoen, het betreft tenslotte maar enkele tientallen kas- beheerders en besturen, maar de in vloed van dit dilemma valt toch niet weg te cijferen. Propaganda moet er worden gevoerd, want er zijn altijd vele zwevende kiezers die door woord en geschrift moeten worden bewerkt om hun stem te bepalen. En dat kost op z'n minst enige tienduizenden en voor menige partij enige honderddui zenden guldens. Het moet er ook toe dienen dat zoveel mogelijk kiezers ter stembus zullen trekken. Die zwevende en die ongeinteresseer- den kiezers kan men in ons land op minstens een derde van het totale ««ntal kiesgerechtigden schatten. En wellicht meer dan ooit zullen de mees ten van hen zich afvragen; wat nu? De krisis waarin de heer Biesheuvel ons heeft laten verzeilen, is nl. onge woner dan de meesten voorgaande re- geringskrises. Deze is niet ontstaan doordat het parlement het vertrouwen in het kabinet Biesheuvel opzegde, maar doordat één van de koalitiepart- ners geen vertrouwen meer in het uit gestippelde beleid stelde. De daaruit voortvloeiende konsekwenties zijn voor de kiezer onoverzichtelijker dan ooit. De overgebleven regeringsploeg be sloot al, nog vóór zij het kontakt met het parlement heeft hersteld, om na indiening van een met veel pijn en moeite tot stand gebrachte begroting voor 1973, het parlement te ontbinden, nieuwe verkiezingen uit te schrijven en zelf dus in te rukken. Als men ooit de oppositie in de kaart heeft gespeeld, dan zeker wel met dit beleid waarmee men blijk geeft de eigen lijn niet meer goedgekeurd en verwezenlijkt te zul len krijgen. En dit terwijl men kan en kon bevroeden, dat door nieuwe verkiezingen de huidige koalitie eerder minder dan meer zetels zal verkrij gen en de oppositiepartijen winst zul len boeken. Het ligt dus nogal duidelijk dat de financiële en ekonomische zorgen de huidige koalitie te zwaar zijn gaan drukken, dat men het er min of meer op heeft aangelegd om de oppositie partijen - in elk geval mede - met de zorgen te belasten. Misschien op zich zelf niet zo onverstandig, doch voor een regerende koalitie, die met wat soepelheid in stand gehouden had Bovendien zal het er na de verkiezin- kunnen worden, wel ongebruikeijlk. gen wellicht toe moeten leiden, dat één of een paar van de konfessionele koalitiegenoten dan met de P.v.d.A., met de huidige oppositepartijen, zal moeten en waarschijnlijk ook willen gaan regeren. Dat houdt dus ook in: een andere beleidslijn volgen dan men tot nu had uitgestippeld. Want het is natuurlijk niet te verwachten dat de P.v.d.A. de lijnen van het kabinet Biesheuvel zal willen volgen. Ja als er ooit onduidelijkheid in de politek is geschapen dan zeker wel nu. De aanhangers van de konfessionele partijen, zelfs ook die van de V.V.D. worden voor een ernstig dilemma ge plaatst. En eigenlijk geldt dat ook voor de aanhang van P.v.d.A., D'66 en P.P.R., want ook zij zullen er straks genoegen mee moeten nemen, dat hun partijen gaan samenwerken met K.V.P. en misschien A.R.P.. die jaren lang zijn afgeschilderd als onmogelijke partners. We moeten ons in het ko mende halfjaar maar geen uitspraken van de partij heren uit vorige maan den en jaren herinheren, want dan begrijpen we helemaal niet meer waar we aan toe zijn. Er zal dus van de propaganda-afde- lingen van de diverse partijen heel wat gevergd worden om de kiezers duidelijk te maken waarom zij op hun partij moeten stemmen. Het blijft wel de vraag of zij hen ook duidelijk kun nen maken waartoe dit zal leiden. Maar daar staat men vóór de stem busuitslag liefst nog niet zo bij stil. Zou men weer zo de nadruk durven leggen op bestrijding van de inflatie? En zullen we weer zo bedrogen uitko men? SOESTER COURANT Bijna 'n jaar lang bewaarde Peking offi cieel 'n diep stilzwijgen over de verdwij ning van Lin Piao, de officiële opvol ger van voorzitter Mao Tse-toeng. Nu komt opeen het hele verhaal los, waarover buiten China lang gespeku- leerd is. De officiële versie laat van de man niet veel heel. Hij zou gekuipt en gekomplotteerd hebben tot en met moordaanslagen op Mao. Toen zijn smerige praktijken niet meer te ka- moufleren waren vluchtte hij naar Rusland, maar onderweg stortte zijn toestel neer. Er zijn ook andere ver sies van het verhaal waarin hetvlucht- toestel is neergeschoten of neergestort na een schietpartij aan boord tussen Lin met zijn aanhang en de Mao-ge- trouwe bemanning. Hoe dan ook: Lin is dood, mogen de Chinezen nu weten. Het zal tevens de verklaring zijn waarom ze tal van bekende gezichten sinds lang niet meer hebben gezien. Het groepje aan de top - het politbureau - is danig uit gedund en het is duidelijk dat premier Tsjoe En-Lai de man is die thans aan de touwtjes trekt, met instemming van Mao zoals deze uitdrukkelijk heeft la ten weten. Welke machtsstrijd zich heeft afge speeld en hoe precies zullen Chinezen nog buitenlanders waarschijnlijk nooit in detail horen. Zeker lijkt wel dat Lin de aanvoerder was van een groe pering die op de duur toch naar ver zoening met de Sowjet-Unie streefde en die waarschijnlijk meende dat het land en de ekonomie vooral onderge schikt gemaakt moet worden aan het leger. De gelegenheid om dit idee te verwerkelijken was ook mooi. De kul- turele revolutie had een dusdanige chaos veroorzaakt dat men wel een beroep op het straf georganiseerde le ger moest doen om de zaak weer draaiend te krijgen. Het meesterstuk is in die tijd echter geleverd door de be jaarde. Tsjoe, die kans heeft gezien al les wat regelrecht leek te voeren naar een militaire diktatuur waarvan Lin droomde nog net te voorkomen. Het was Tsjoe's idee om toenadering tot de Ver. Staten te zoeken en hij heeft het uit kunnen voeren. Naar Chi- na-gangers melden is de grote Mao- verering aanzienlijk afgenomen. In kranteartikelen wordt de man geëerd maar er wordt terstond op attent ge maakt dat 'hij ook maar een sterfelijk wezen is en derhalve vervangbaar. Men moet dit alles niet onderschatten: sinds 1965 hebben aanhoudend stormen van allerlei aard over China gewoed en het is sindsdien een land zonder par lement en ook zonder staatshoofd, zon der grondwet en zonder officieel vijf jarenplan voor de ekonomie, iets zeer uitzonderlijks in een kommunistisch land. Kortom een chaos die als het ware vroeg om een sterke man die lust had voor diktator te spelen, een rol waar voor de knappe legeraanvoerder Lin Piao zonder meer geknipt scheen. Dat Tsjoe dit alles niet alleen heeft weten te voorkomen, maar bovendien de politieke lijn van de Chinese rege ring radikaal kon ombuigen, getuigt van zijn politieke gewiekstheid, zelfs het beetje machtstrijd dat nog gele verd werd bleef keurig verborgen. Niet verborgen bleef echter de omme keer, die duidelijk moet steunen op een voortreffelijk korps van bekwame bestuurders. En dat Tsjoe daarover kon beschikken heeft de wereld met ver rassing opgemerkt toen na toetreding tot de V.N. de Chinese diplomaten al- lerwege hun debuut maakten op im- oonerende manier. De vraag lijkt niet meer gewettigd of het leger misschien nog eens met een andere persoon dan Lin Piao zal po gen de macht over te nemen. In dit opzicht lijkt Tsjoe dermate degelijk werk geleverd te hebben dat zelfs zulke dolle ondernemingen als de .kulturele revolutie" indertijd was, geen kans meer maken. Een andere zaak is wie hem en Mao te zijndertijd moet opvolgen. Mao is 78, Tsjoe 74 en het wemelt verder aan de top van bejaarde figuren. Een jonge .coming man" zien we niet, maar zal ongetwijfeld komen. En we mogen dan rustig wedden dat het geen militair zal zijn. KANTMAN. Van een groepje jongens werd de 16- jarige J. de K. A. door de politie in Colenso aangehouden in verband met het uithalen van ganzennesten. K. A. had acht eieren bij zich en moest deze onder politie toezicht weer in het nest terugleggen. Op het bureau werd hij over zijn daad onderhouden, waarna zijn ouders hem konden afhalen. Praktisch is ook de extra lade onder het open boekenvak. De kast is uit gevoerd in naturel hout. de klep en de iade in bijde-tijds geel of bruin lak. De formaten: 165 cm hoog, 90 cm 'breed en 30 cm diep. Ideaal voor niet al te grote kamers! Nu twee dagen lang slechts In alle vestigingen verkrijgbaar Foetsie met tuimeldeksel Geheel van plastic en ideaal groot: 40 li ter; voor diverse be stemmingen: afval- box (uw vuilniszak past erin), wasbox, enz. Keuze uit oran je/wit of gold/wit. 12.50 2 Universeel diamagazijnen in kassette Handig opbergsys teem voor uw dia's. Kassette kan gesta peld worden, bodem ervan is ideaal als diasorteerder. Voor 2x 50 dia's: 6.25 voor 2x36 dia S4.25 Gymschoenen Sterk linnen gym schoen met rubber stootrand. Modern model in div. kleuren. Maten 37/46:4.45 34/36: 3.95 31/33: 3.55 29/30:3.15 27/28: 2.60 Gaine met rits Van originele Bally elastiek. Satijn-voor pand met baleinen. Achterpand met te- genrek. Uitstekende kwaliteit: Vendoligna. Maten 75/90: Foto album Zeer groot van formaat: 29 x 35 cm. Inhoud van 40 bladen zuurvrij fotokarton, stofvrij gehouden doorspinneweb- papier. Kunstleren band. 10.90 Heren badstof ankiets Gebreid van acryl met mousse nylon. Daardoor mooi aan sluitende pasvorm. Schoenm.39t/m46. Vele tinten, o.m. raf, olive, beige, bleu, marine. 2 paar 3.50 Bij de vakantiebesteding spelen de aan wezigheid van voldoende arttraktiepun- ten een grote rol bij de verplaatsing van de massa. De massa hoeft niet al tijd direkt in de buurt te zijn om een attraktiepunt tot een sukses te maken. De voorbeelden daarvan zijn binnen onze grenzen aanwezig. Kaatsheuvel en Harderwijk liggen niet direkt in de buurt van de grote bevolkingsagglome raties. Toch trekken de beide daar ge legen uiteenlopende attrakties elk over één kalenderjaar reeds meer dan een miljoen bezoekers. Het overgrote deel van deze bezoekers komt uit het bin nenland maar ook de buitenlanders la ten zich niet onbetuigd. Met name in de aantrekkelijke minder welvarende provincies in het noorden en zuiden van het land zou de trek kracht voor toeristen moeten worden vergroot door vermeerdering van de attraktie. Deze ligt in voorzieningen als goede rekreatie met zo weinig mogelijk verbodsbepalingen, overdekte zwem baden en in regelmatig te houden eve nementen als concoursen en festivals. Vele gemeenten kunnen door samen werking meer tot stand brengen dan tot heden geschiedde. Daarnaast heeft met name het zuiden en noorden van ons land nog behoefte aan enkele spek- takulaire trekpleisters, die ook geschikt moeten zijn voor bezoekers uit België en Duitsland. De initiatieven daarvoor kunnen komen uit de partikuliere hoek, maar even goed uit gemeente- of V.V.V.-kring. Het belangrijkste is dat bij het jaar lijks toeristen feest zoveel mogelijk het gehele land betrokken wordt en dat de spreiding van het toerisme de spil blijft van het beleid bij de vreemdelingen industrie. Die weg bewandelend zullen wij onze welvaart uit rekreatie zodanig verdelen dat er niet alleen grote hotels in het westen van Nederland staan. Vreemd dat al die rekreatietempels in de milieu-bedorven steden staan. In de zomer gaat kennelijk ook een stuk agi tatie tijdelijk met vakantie. Door de Kamer van Koophandel te Amersfoort is het navolgende schrij ven gezonden aan de gemeenteraden in het district van de Kamer. Met de toezending van nevenvermel- de nota aan de Kolleges van Burge meester en Wethouders in deze pro vincie, bij hun brief van 14 april 1972, heben Gedeputeerde Staten van Utrecht op gang gebracht de discussie omtrent de meest wenselijke bestuurlijke inde ling van de provincie Utrecht in het kader van het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend ont werp van Wet op de Gewesten. De Kamer van Koophandel zijn re gionale bij de Wet ingestelde verte genwoordigende lichamen met tot taak de belangen van het bedrijfsleven in haar gebied te behartigen. Een dezer belangen zo niet hét belang is, het hebben van een goed en bijdetijds re- paraat, dat zich aangepast houdt (me- gionaal funktionerend bestuurlijk ap- de) aan de aan de gang zijnde ontwik keling in de ekonomische strukturen en waarbinnen zich een hieraan ade quate besluitvorming kan voltrekken. Het is uit diendhoofde, dat de Kamer meent ook haar bijdrage te moeten geven in de gedachtenwisseling ron dom de toekomstige gewestvorming in deze provincie. In de veronderstelling, dat uw Raad belang stelt in de ge dachten, die er terzake bij het be drijfsleven zijn, doen wij u bijgaand discussiestuk ter kennismaking toeko men. Het komt binenkort aan de orde in het Provinciaal Bureau van de samenwer kende Utrechtse Kamers, met het oog op de door haar aan Gedeputeerde Staten uit te brengen zienswijze met betrekking tot dit onderwerp. Uitgangspunt voor déze Kamer bij de beoordeling van de provinciele nota zijn, dat de gewesten: a. met voldoende autonome bevoegd heden zullen zijn toegerust om een alert beleid te kunnen voeren terzake van de diverse facetten van de regio nale problematiek; b. grootschalig zijn onder meer opdat zij even waardige gesprekspartners kunnen zijn met het bedrijfsleven, waarbinnen de schaalvergroting nog maar zijn eerste aanzet heeft verkre gen; c. binnen de provincie een zekere evenwichtigheid hebben qua omvang en importantie. Vanuit deze premissen gaat de voor keur van de Kamer uit naar een inde ling van de provincie Utrecht in twee gewesten, welke indeling in grote lij nen parallel loopt aan die van jnodel 1 van de provinciale nota. GELDIG VRIJDAG 18 AUGUSTUS EN OOK S lf>B OP DE EVENTUELE KOOPAVOND B r? 1 Bl'fc jBfflEJwraLMM k MBrBrl schriftelijke EN telefonische beste: W WB Vl WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. heer Peet voor de belangstelling, waar na de vele genodigden de beide Olym pische kampioenen konden gelukwen sen. Trainer Woudenberg bood zijn succesvolle leerling een bos bloemen aan. Onder de genodigden bevonden zich de heer Corver, de echtgenoot van de bur gemeester, wethouder Dijkstra, ge meentesecretaris Borreman, de ge meenteraadsleden mevrouw P. Oranje- Entink en de heer K. Levinga, de heer Timmer van het Bentinckfonds, de heer H. Butzelaar van de Sportstich ting en de heren Van Dommelen en Veraard van de gemeente-secretarie. „zilveren" Quirien Jonker Mejuffrouw Quirien Jonker, de Soester deelneemster aan de Olympische Spelen voor gehandicapten in het Duitse Heidelberg, werd in de zaal van de brand weerkazerne gehuldigd voor de door haar behaalde twee zilveren medailles. Eén voor de 25 meter rugslag en één voor haar aandeel in de 3 x 25 meter estafette. De heer Th. Peet sprak een welkoms woord en leidde de sprekers in. Als eerste de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. „Met een aantal inwoners maak ik op een plezierige manier kennis", ze de bur gemeester. „Vorige week een wereldkampioen zei len, de heer Oskamp, nu een winnares van twee zilveren plakken op de Olym pische Spelen". Zij vond het een enor me prestatie en was trots op zulke in woners. „U heeft ook in uw werk (juffr. Jonker is onderwijzeres aan de Margrietschool) bewezen, ondanks uw handicap, opgenomen te zijn in de maatschappij", aldus de burgemeester, die haar ten voorbeeld stelde aan al len. De gemeentelijke gelukwensen gin gen vergezeld van een boeket bloe men. In de hulde betrok mevrouw Cor ver ook mevrouw A. de Vries-Noor- dam uit Ermelo, die de huldiging van juffr. Jonker bijwoonde en op dezelfde spelen twee gouden- (tafeltennis en kogelstoten) en één zilveren medaille (hardrijden) behaalde. Ik heb nog nooit zoveel Olympische medailles bij elkaar gezien", was haar kommentaar daarbij. De tweede spreker was de voorzitter van de zwem- en polovereniging De Duinkikkers, de heer P. van Doorn, die zijn „clublid" feliciteerde met de be haalde resultaten. Haar wacht nog een feestavond van de vereniging. Namens het bestuur bood hij een platenbon aan. De heer G. Kruimer, voorzitter van het Bentinckfonds, zei bijzonder trots te zijn op zijn mede bestuurslid en bood haar een zilveren kandelaar aan. „Mis schien kan het over vier jaar een gou den zijn", zei de heer Kruimer. Deelnemen belangrijker De heer Th. Peet excuseerde de met Voetbalschoenen Zuiver lederen Vendex-sport kwali teit. „Eredivisie" pasvorm. Soepel ge- polsterde enkelband en aangevulcani- seerde noppenzooi. Maten 40/46:26.95 36/39: 23.95 28.50 Felicitaties van de burgemeester voor De chirurgie is niet beperkt tot mensen opereren, maar ook de leraar is chirurg als hij gaat corrigeren, de tuinman doet het evenzeer bij' t kappen en het enten, hij opreert en transplanteert, ook hij heeft zijn patiënten. De schoenherstellers zijn dan ook de schoenen chirurgijnen, zij werken met de tang en vijl, en meestal zonder pijnen, ook een monteur is een chirurg van auto mechanisme, wij noemen ieder bij zijn naam, 't is demokratie-isme. De conducteur die kaartjes knipt is chirurgijn in wezen, al weet je niet of na 't karwei het kaartje zal genezen, maar dat is in de chirurgie niet vooraf vast leggen, ik moet nu ook, en let nu op, aan 't einde nog wat zeggen: Vertel het aan geen gaardenier, en ook niet aan monteuren, geen schoenmaker komt 't aan de weet, want dan zie ik gebeuren, dat allen in de chirurgie een hoge nota eisen, want het is ongelofelijk, der chirurgijnen prijzen. vakantie zijnde voorzitter van de sport stichting, de heer K. de Haan, en merk te op dat juist op deze spelen bewezen was, dat deelnemen belangrijker was dan de prestatie. Hij sprak zijn be zorgdheid uit over de professionalise ring van de sport, waardoor de presta tie op de eerste plaats komt en er veel van het plezier verloren dreigt te gaan. „Natuurlijk moet men proberen zo hoog mogelijk te eindigen, maar niet tenkoste van alles", aldus de heer Peet, die namens de sportstichting twee ka raffen aanbood. Daarna brachten de genodigden een toast uit op zowel mej. Jonker als me vrouw De Vries-Noordam. De heer G. Tigchelaar, hoofd van de Margrietschool, bood felicitaties aan namens de school en stelde een huldi ging in het vooruitzicht. Hij zei blij te zijn dat er dit jaar meer aandacht aan de kampioenschappen was ge schonken, dan vorig jaar, „hoewel het moeilijk bleef te achterhalen hoe de individuele prestaties waren". Ook hulde voor de trainer Metalen huishoudtrap Heeft chroom beu gel, houten treden, antislip, en de verdere konstruktie is van zware, gelakte buis. Vijf treden inkl. plateau. De ere-voorzitter van De Duinkikkers, de heer J. Elderman, „ik had niet ge dacht ooit nog eens een Olympische kampioene te moeten toespreken", be trok in zijn hulde ook trainer Van Woudenberg. De heer Elderman zei geen verschil te zien in deze Olympi sche Spelen en die van München en hij sloeg de inzet van de gehandicapten hoger aan. Bloemen overhandigde hij aan de moeder van juffrouw Jonker, die met haar echtgenoot de huldiging van hun dochter bijwoonde. Als laatste voerde mejuffrouw G. D. de Vries, voorzitster van de sportclub voor invaldiden „De Antilopen", het woord, die de felicitaties overbracht van de vereniging. Namens juffrouw Jonker dankte de Een trouwpartij in Soest is een gewoon gebeuren, maar grote belangstelling was er voor het huwelijk van Fran- ciscus Johannes Marsé en Alida Maria de Groot. De bruidegom, werkzaam als monteur in garagebedrijf fa. Houdijk aan de Birkstraat, had de beschikking gekre gen over een oude Morris Minor, bouwjaar 1930, die lange tijd in de show-room van het bedrijf prijkte. Met man en macht werd het vehikel rij klaar gemaakt en Marsé kon zijn bruid, die ook werkzaam is ten kantore van fa. Houdijk, aan het hoofd van de trouwstoet in de Morris naar het ge meentehuis rijden. Na de huwelijksvoltrekking moest het oude beestje weer op gang komen en bruidegom Marsé moest de slinger ge bruiken voordat de motor weer op gang kwam. Toen dat gebeurd was zette de stoet zich weer in beweging, maar nu met Marsé en zijn bruid als man en vrouw.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1