-ür NEDERLAND KOPLOPER Johan cle Witt 300 jaar geleden vermoord TALISMAN' kan uw redding zijn De Amerikaanse senaat probeert verloren macht terug te winnen Bankovervallen en berovingen nemen sterk toe VERONÏCA'S TIPPARADE Afkappen van Zuid-Vietnam lijkt onvermijdelijk N00RDÏERSE HOOP NOG NIET VERMOORD IN BLOED Soester sticht brand in Amersfoort Blokhoofden bijeenkomst Geweerpatronen tussen het afval in de containers Soester Courant van donderdag 24 augustus 1972 Onlangs is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend waarmee een herziening van de tariefstructuur van de loon- en inkomstenbelasting wordt beoogd. Als streefdatum voor de in werkingtreding van de nieuwe tarief structuur is 1 januari 1973 genoemd. De herziening van de tariefstructuur houdt voor een belangrijkdeel in, dat de huidige inkomstenbelastingtabel wordt vervangen door een zgp. Schrij- ventarief. Een aantal Europese landen kennen reeds een schijventarief voor de inkomstenbelasting. Vooralsnog is niet te overzien in hoe verre de invoeringsdatum - en wel licht de gehele herziening - na de jongste politieke ontwikkelingen moet worden bijgeslepen om de parlemen taire kraamkamer te overleven. Niet temin lijkt het nuttig alvast eens te kijken, welk figuur ons schijventarief slaat te midden van gelijksoortige ta rieven in een aantal Europese landen. De hieronder afgedrukte staatjes ge ven een overzicht. Vanzelfsprekend kunnen dergelijke staatjes niet meer dan een globaal in zicht verschaffen. Het voornaamste manco is wel dat niet blijkt welk deel van het inkomen in de verschillende landen is vrijgesteld. De persoonlijke aftrekken, zoals voor kinderen, burger lijke staat en leeftijd zijn niet opge nomen. De vermelding hiervan zou de hoofdlijnen te zeer versluieren. De rol die de aftrekken spelen, is evenwel niet zonder belang, getuige het feit, dat het Nederlandse voorstel voor een schijventarief in hoofdzaak te danken is aan een noodzakelijk geachte optrek king van de belastingvrije voet. Voor wat betreft Frankrijk moet er in dit verband op worden gewezen, dat alvorens het salaris wordt belast een aftrek van eerst 10 procent en vervol gens nog eens 20 procent wordt ver leend. Anders dan het overzicht doet vermoeden, wordt het Franse toptarief van 63 procent dus eerst bereikt bij ongeveer 195.500. Ondanks de genoemde beperkingen van het getoonde cijfermateriaal springt in het oog dat Nederland het hoogste ta rief heeft en dat dit reeds snel wordt bereikt. Dit wordt niet anders als wij ook naar West-Duitsland kijken, dat een tabeltarief kent en dus niet in het overzicht is opgenomen. In Duitsland geldt voor gehuwden vanaf een inko men van ongeveer ƒ221.000 een topta rief dat aanzienlijk lager ligt dan in Nederland, nl. 53 procent. Bij de Scandinavische landen vloeit het zeer gematigde beeld voornamelijk voort uit de omstandigheid dat de nationale inkomstenbelasting wordt aangevuld met een variërende plaat selijke belasting. Tegen de achtergrond van de in het algemeen veel gematigder tarieven in de ons omringende EEG-landen, is het niet verwonderlijk dat de staatssecre taris van Financiën onlangs gemeend heeft op ambtelijk niveau een onder zoek te moeten instellen naar de om vang van emigratie uit fiscale over wegingen. Een afdoende oplossing voor dit probleem kan natuurlijk niet ge vonden worden zolang de bewindlieden van Financiën in de memorie van toe lichting op het wetsvoorstel van een schrijventarief stellen, dat voor een voorstel tot verlaging van het topta rief „iedere budgettaire ruimte" ont breekt. Voorgestelde schijventarieven vergele ken met een aantal andere Europese landen NEDERLAND Volgens de regeringsvoorstellen dient de huidige inkomstenbelasting te wor den vervangen door het navolgende schrijventarief: Van de eerste 10.000 24°/o, van de volgende ƒ6.250 32%, volgende ƒ7.500 40%. volgende 11.250 50%, volgende 13.750 56 °/o, volgende 16.250 61 volgende 20.000 65 volgende 40.000 68 °/o. van het meerdere (dus boven 125.000) 70 RELGIë Voor inkomens t.m. 15.225 geldt een uitgewerkte tabel. Voor hogere inkomens geldt het vol gende schrijventarief: Van de eerste 15.225 tabel, max. 19.7van de volgende ƒ7.612 30 volgende 7.250 35 volgende 6.162 37.5%, volgende 18.125 40 volgende 18.125 42,5 volgende 72.500 52.5 °'o. volgende 72.500 57.5 van het meerdere (dus boven 289.999) 60 DENEMARKEN Het navolgende schrijventarief is van toepassing. Daarnaast wordt een plaat- seliike inkomstenbelasting geheven van 13 %-25 Van de eerste 8.160 18 0/o, van de volgende 6.240 30 volgende 19.200 40 °/o. van het meerdere (dus boven ƒ33.600) 45%. FRANKRIJK Het onderstaande schijventarief is van toepassing: Van de eerste 2.015 3 van de vol gende 1.494 13 volgende 2.306 18%. volgende 2.794 23%, volgende ƒ5.069 33 volgende 13.681 43 volgende 27.364 53 van het meer dere (dus boven 54.723) 63 NOORWEGEN Het onderstaande schijventarief geldt niet voor ongehuwden en niet-ingeze- tenen. Deze heffing wordt aangevuld met een gemeentelijke inkomstenbelas ting van 17%-20 Het schijventarief in opgebouwd als volgt: Van de eerste ƒ9.000 10 van de vol gende ƒ7.500 15 volgende 7.500 20 volgende ƒ7.500 25 volgende ƒ15.000 30 volgende 15.000 35 volgende ƒ25 000 40%. volgende ƒ50.000 45%. van het meerdere (dus boven 136.500) 50 ZWEDEN Het schijventarief wordt aangevuld met een gemeentelijke inkomstenbelas ting van 16 %-24 (gemiddeld 22 Het schijventarief is als volgt opgebouwd Van de eerste 10.500 10%, van de volgende ƒ3.500 16%. volgende ƒ7.000 22 volgende 15.750 28 voigende 12.250 38 volgende ƒ21.000 44%, volgende ƒ35 000 49 van het meer dere (dus boven 105.000) 54 ONDERNEMING. Het jaar 1672 markeert een van de meest dramatische episoden uit onze vaderlandse geschiedenis. In dit rampjaar werd een groot deel van ons land door vijandelijke troepen bezet, maar het absolute dieptepunt was de gruwe lijke moord op de voormalige raadspensionaris Johan de Witt, een van de meest eminente staatslieden uit onze historie. Precies 300 jaar geleden werd hij, evenals zijn broer Cornelis, midden op straat door het (Haagse) gepeupel ge lyncht op een wijze die haar weerga niet vindt in onze geschiedenis. Deze moord betekende het tragische einde van een periode in ons staatsbestel, die sterk het stempel van de krachtige persoonlijkheid van deze Dordtse ad- vokaat had gedragen. Groot staatsman vervreemdde van het volk .Tohan de Witt werd op 24 september 1625 te Dordrecht geboren als zoon van de burgemeester van die plaats, de bekende Jacob de Witt. Te Leiden ging Johan rechten studeren en reeds op twintigjarige leeftijd promoveerde hij in deze studierichting, evenals zijn broer Cornelis, nadat hij met hem een reis door Engeland en Frankrijk had gemaakt. Johan vestigde zich als advokaat In Den Haag en hij werd in 1650, dus nog maar 25 jaar oud, benoemd tot pen sionaris van Dordrecht. Drie jaar later werd hij geroepen tot de hoge post van raadspensionaris als opvolger van Adriaan Pauw. Toen brak voor de Staten van Holland een tijd van voorspoed en rust aan, de grote jaren van de Gouden Eeuw. De Witt was een uiterst bekwaam be stuurder. Hij was onkreukbaar en eer lijk en genoot daarom veel gezag bij zijn ondergeschikten. Hij wist zijn be- stuur zodanig te regelen dat het in het diplomatieke verkeer bewondering af dwong van al zijn tegenstanders. Een populaire figuur is hij desondanks nooit geworden, want zijn stugge uiter lijk schrikte het volk af en zelf deed hij vooralsnog geen moeite om de gunst van de gewone bevolking te winnen. Hij was zijn gehele leven een overtuigd aanhanger van de staatsgezinde partij, waarbij men van oordeel was, dat de macht in de Staten niet aan 1 persoon maar aan de gezamenlijke aristokratie moest worden opgedragen. Tegen stadhouder De Witt dreef zijn bestuur konsekwent door. Hij was voorstander van de vrij heid in handel en industrie, voor goddienstvrijheid en hij meende de handel en industrie niet beter te kunnen bevorderen dan door de kooplui zeggenschap in het bestuur van de Staten te geven. Hij was een voor stander van de vrede en poogde zo lang mogelijk de vriendschapsbanden net Engeland en Frankrijk te hand haven. Maar wanneer er dan ook oorlog kwam - de tweede Engelse oor log is daar een voorbeeld van - wist hij door zijn leiding de schitterendste overwinningen te bevechten en zorgde hij er in elk geval voor, dat de macht van de Staten op de zee ongerept bleef. Veelal wordt Johan de Witt in de geschiedenisboeken als een oranjehater afgeschilderd. Maar ondanks de Acte van Seclusie op 4 mei 1654, waarbij de door Cromwell verlangde uitsluiting van de Oranjes tot stand kwam en zijn daaropvolgende Deductie, die van weinig sympathie voor de Oranjes getuigd, had hij toch een grote eerbied voor de telgen uit het vorstenhuis. Het ambt van stadhouder was echter niet in overeenstemming met zijn staatkun dige beginselen, daar hij er van over tuigd was, dat een volk zichzelf moest besturen. Verschillende keren heeft De Witt in zijn geschriften geschreven, dat zijn afkeer van het stadhouderschap niet het gevolg was van haat of rancune tegen de persoon van de prins (Willem III), maar slechts voortkwam uit de alle'enheerserspositie, die een stadhou der zou innemen. Tragisch einde De roemruchte tocht naar Chatham, die een einde van de tweede Engelse oorlog bespoedigde, was een idee van deze raadspensionaris. Heel behendig veranderde hij van politiek toen het gunstig bleek met Engeland samen te spannen tegen het machtige Frankrijk, waarvan de Triple Alliantie en de vrede van Aken in 1668 voorbeelden zijn. Desondanks begon Johan de Witt aan invloed te verliezen. Deze gehaaide diplomaat en zo op het oog nogal hau taine intellektueel. wist de gunst van het volk niet te winnen, hoewel hij al zijn kunnen heeft aangewend om de volksinvloed op het bestuur van de Staten te vergroten, zeker gedurende de laatste jaren van zijn raadspensio narisschap. Het volk, altijd ontvankelijk voor de magie van vorstelijke personen, riep echter om een nieuwe Oranje. Onder tussen was prins Willem weer enkele jaartjes ouder geworden en men kon hem niet meer ontzien. Door zijn Eeuwig Edict bewerkte Johan de Witt dat de macht van de prins in de toekomst precies afgebakend zou zijn en ook dit besluit had zijn invloed bij het volk aanzienlijk verkleind. Toen kwam het jaar 1672, dat in meer dan één opzicht een rampjaar is ge- weerst voor de Staten van Holland. Oorlog bleek onvermijdelijk en De Witt spande zijn uiterste krachten in om het leger alsnog te versterken. Hij was zelfs tegenstander van vredesonderhan delingen. Een aanslag op zijn leven voor zijn woning op de Kneuterdijk had hem moeten waarschuwen. Hij werd tot afbreken van zijn werkzaam heden gedoemd en kon derhalve de volksbeweging tot afschaffing van het Eeuwig Edict niet keren. De 29-jarige J. de V. uit Soest werd in Amersfoort aangehouden voor brand- het nieuws, toen hij een politieauto stichting. Vorige week kwam hij in wilde stelen. De V. heeft inmiddels be kend in het afgelopen weekend twee branden gesticht te hebben. Aan de Blokhoofden van de Soester Bejaardenwacht wordt langs deze weg bekendgemaakt, dat de eerstvolgende bijeenkomst voor hen (en voor belang stellende adspirant-blokhoofden) is vastgesteld op donderdag 21 september te 14 uur. Deze bijeenkomst zal geheel in het te ken staan van het vrijwilligerswerk onder de bejaarden en zal worden ge houden in de recreatiezaal van het be jaardencentrum Groot Engendaal, aan de Dalweg 42 te Soest. De projektleider doet een dringend beroep op de blokhoofden, deze middag vrij te houen. Verdere informaties: tel. 2723. De 10-jarige jongen J. de J. bracht op het politiebureau een houder met 10 geweerpatronen, die hij had gevon den tussen het afval in de containers die op de Schans geplaatst zijn. Er lagen er meer, alsook militaire em blemen en een legitimatiebewijs. Op aanraden van een ouder iemand had hij de houder op het politiebureau ingeleverd en de rest laten liggen. Toen de politie op onderzoek uitging bleek dat allemaal te zijn verdwenen. Het onderzoek is in handen gegeven van de marechaussee. |l t. i (rt-in O-Vi. f In noodsituaties is de kans groot, dat slachtoffers zich tegenover helpers niet of onvoldoende verstaanbaar kunnen maken. We denken hierbij aan shock toestand, bewusteloosheid, of, in het buitenland, door onvoldoende kennis van de taal. De Talisman, een soort alarmpas, helpt in die noodsituaties en zorgt ervoor dat artsen, verplegers en andere helpers de juiste maatregelen kunnen treffen. Daaronder vallen het toedienen van noodzakelijke geneesmiddelen zoals bij voorbeeld insuline, het waarschuwen van familie, de huisarts, gewenste gees telijke bijstand enz. Wat is de talisman? De Talisman is een naam gegeven aan een in chroom-nikkel of gold-plate uitgevoerd doosje, met een horloge- banddreedte (12 mm voor dames en kinderen en 18 mm voor brede banden) dat bevestigd wordt aan de polshorloge band of indien men geen polshorloge draagt, aan een om de pols te bevesti gen band. Het doosje is waterwerend en na het opendraaien ontvouwt zich een 63 cm lange strook, waarop belang rijke gegevens van de drager zijn inge vuld. Nationaliteit, naam, voornaam, geboortejaar, telefoonnummer, tele foonnummers van te waarschuwen per sonen, geloof en eventueel gewenste geestelijke bijstand, bloedgroep, me dische aantekeningen, noodzakelijke dagelijkse medicijnen en algemene aan tekeningen zoals nummer van het pas poort, drager van contactlenzen enz. Op deze manier heeft de drager alle ge gevens bij zich, die in geval van nood belangrijk kunnen zijn. Alle hulpverlenende organisaties zoals politie, brandweer, EHBO en Wegen wacht zijn attent op dragers van de Talisman. De alarmpas staat in zes talen voor gedrukt. zodat men zeker is van goede hulp. Men moet het doosje daarvoor natuurlijk altijd dragen; iedereen die aan het verkeer deelneemt, bejaarden en kinderen. Bij verhuizing of wijziging van de ge gevens kan een nieuwe strook besteld worden. Met recht kan gezegd worden: ..de Talisman kan uw redding zijn" Voor nadere inlichtingen kan men zich in Soest inverbinding stellen met tele foonnummer 8319. Als een gebroken man vroeg hij zijn ontslag als raadspensionaris en als lid van de Hoge Raad. Hij werd naar zijn broer Cornelis gelokt, die - beschul digd van hoogverraad - op de pijn bank was gelegd. Samen werden de broers uit de Gevangenpoort gesleept en daar door het volk gelyncht op een wijze, die haar weerga niet vindt in onze historie. Zelfs de lijken werden nog niet met rust gelaten, maar na deerlijke verminking aan een galg op het Groene Zoodje opgehangen. Op deze dramatische wijze eindigde het leven van de man, die 20 jaar lang het roer van de Staten in vaste hand had gehouden en aldus een tijdperk van bloei en voorspoed aan onze natie ver zekerde, welke uniek in onze geschie denis is geworden. Nog maar een paar jaar geleden was in de Amerikaanse Senaat de „duiven" een groep die nauwelijks serieus te nemen was. Een klein aantal lieden onder wie presidentskandidaat McGo- vern zeker niet de eerste was, die met alle middelen probeerden de V.S. uit de Vietnamese oorlog te halen. Vol gens de Amerikaanse grondwet re geert de president (met de ministers die hij nagenoeg geheel zelfstandig kan kiezen) naar welgevallen. Besluit hij echter tot zaken die geld kosten dan kan de Senaat met het Huis van Afgevaardigden samen hem dwarsbomen door geen geld beschik baar te stellen. Een paar keer zijn dergelijke pogingen gedaan, zonder succes. Voor het eerst nu is echter een Senaatsbesluit met meerderheid van stemmen aangenomen waarin bepaald wordt dat Nixon geen dollar meer krijgt behalve dan voor het terugha len van de troepen binnen vier maan den nadat Hanoi de krijgsgevangenen heeft losgelaten. Nu maakt dit Senaatsbesluit niet veel kans verwerkelijkt te worden. In de eerste plaats moet een gezamenlijke kommissie van Senaat en Huis het er nog over eens worden, omdat het Huis eveneens zeggenschap over de kas heeft en tot dusver nog niet zo'n bindend besluit heeft genomen. Zou, wat onwaarschijnlijk is, het Senaats besluit ook in dit kollege aangenomen worden, dan kan Nixon nog weigeren te tekenen en een nieuw, ander voor stel indienen, een langdurige procedu re waarin hij, zij het met een beetje moeite, nog wel aan geld kan komen ook. Opmerkelijk is dat het Senaatsbesluit voortkomt uit een initiatief van een partijgenoot van Nixon, de Republi kein Brooke. Hem wordt het speciaal kwalijk genomen dat hij op deze ma nier de Amerikaanse delegatie bij de Parijse onderhandelingen geen voet meer gunt om op te staan. Wat zou den de Noord-Vietnamezen nu eigen lijk nog toegeven als ze door de krijgsgevangenen naar huis te sturen in veertig dagen verlost zijn van de hele Amerikaanse oorlogsmachine? En als McGovern de volgende president wordt is het nog eenvoudiger want die wil hetzelfde nog sneller. Dit alles is natuurlijk wel een beetje waar, tenminste als men aanneemt dat het in deze alleen om Vietnam gaat. Wat in de Senaat echter de doorslag heeft gegeven is dat dit lichaam er ge noeg van heeft dat allerlei bevoegdhe den die het had geleidelijk zijn uitge hold. Het is ermee begonnen dat men achteraf allerlei door Kennedv geno men besluiten aksepteerde, zich niet verzette, tegen de toepassing van grote bedragen die voor „geheime diensten" uitgetrokken waren ongekontroleerd in zuidoost-Azië werden besteed door Johnson aan wie men later trouwens een ongelukkige vrijbrief gaf na een vlootincident voor de kust van Viet nam. De Senaat heeft het onaange name besef dat door eigen schuld zijn macht is vervlogen en stilzwijgend overgenomen door de president en die ontwikkeling, die ook strijdig is met de uitgangspunten voor goed bestuur die in de grondwet zijn vastgelegd, wil men terugdraaien. En tot de bevoegd heden van het kongres - Senaat en Huis tezamen - behoort b.v. het ver klaren van oorlogen, ook het eventueel beëindigen ervan. Vietnam is natuurlijk een oorlog, hij heet alleen formeel niet zo, vandaar dat het meer een presidentiële aange legenheid is geworden dan een van de volksvertegenwoordiging. En waarom dit terugdraaien nu opeens geprobeerd. Wel: in november worden ook nieuwe senatoren gekozen en vooral door de propaganda van McGovern en de zij nen is dit aspekt naar voren gekomen. Moet men stemmen voor Senatoren die dit machtigste instituut van de Ame rikaanse demokratie hebben laten verworden tot een marionet? Om her kozen te worden moeten Senatoren flink zijn en dus zijn ze flink, ook al krijgt hun partijgenoot en president het er niet makkelijker door. De zware geweldskriminaliteit is In opmars. In een stad als Londen werden in 1950 250 roofovervallen gepleegd en in 1967 reeds meer dan 2000 Ook in ons land is er duidelijk sprake van een „verharding" van de kriminaliteit. Zij is merkbaar op velerlei terrein. Het aantal moorden en doodslagen neemt niet zo sterk toe, maar wèl het aan tal vernielingen en mishandelingen, als ook de wegpiraterij en het verkeers- wangedrag. Verontrustend is vooral het toenemend aantal roofovervallen en met name een van de spektakulairste vormen hiervan: de bankoverval. In 1964 werd nog geen enkele Nederlandse bank overvallen, maar in 1971 had den reeds 116 bankovervallen in ons land plaats met een totale buit van 2.687.260,— Meer dan 100 bankovervallen per jaar Tot 1965 was de bankoverval in ons land nog een onbekend strafbaar feit. In dat jaar begon de reeks met een overval op de Amro-bar.k in Tilburg: buit 900.000,-. Nog drie overvallen werden dat jaar op geldinstituten (ban ken, postkantoren en agentschappen e.d.) gepleegd. In 1966 volgden 10 over vallen op geldinstituten, in 1967 8, in 1968 31, in 1969 48, in 1970 46, in 1971 116. Dit jaar dreigt het cijfer ook weer ver boven de honderd uit te komen. In het eerste kwartaal van 1972 had den reeds 29 overvallen plaats. Vooral de toeneming van het aantal overvallen in 1971 is opvallend groot. Kennelijk hebben vele zware jongens in dat jaar pas ontdekt, dat de bank overval het beste middel is om snel rijkt te worden. De totale buit be droeg dat jaar meer dan 2% miljoen. Slechts 45% van de 116 overvallen in 1971 werd door de politie opgehelderd. Juist dit lage oplossingspercentage zal vele zware jongens aanmoedigen ook eens een kansje bij een bank of ander geldinstituut te wagen. In het „Tijdschrift voor politie" moet drs. H. Heijboer, hoofdinspecteur van politie te Heerlen, toegeven dat de po litie te weinig bewaking en beveiliging kan bieden tegen deze wassende stroom van overvallen op geldinstituten en ook op andere bedrijven en partikulieren. De surveillance, in de avondlijke en nachterlijke uren vooral, schiet steeds meer tekort. „Velen zouden de werke lijke gegevens over de personeelsbezet ting van de politie 's avonds en 's nachts niet graag gepubliceerd zien", zo meent deze politiefunktionaris. Maar ook overdag is die bezetting onvol doende. getuige de vele bankovervallen Daarom ziet drs. Heijboer maar één remedie: belangrijke versterking van de politie. „Want het blijft een feit dat de kracht van de strafwet gelegen is in de zekerheid van haar toepas sing". Verzwaring geweld Bij de (bank)overvallen valt een ver zwaring van geweld te konstateren, al dus signaleert J. van Straten, plaats vervangend hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst in het Tijd schrift voor Politie. In 1971 werd bij overvallen in totaal 8 keer geschoten. Dit jaar werd alleen in het eerste kwartaal al 9 keer door overvallers van een schietwapen ge bruik gemaakt. Resultaat: 4 zwaarge wonden, 12 lichtgewonden. In totaal werden 12 slachtoffers vastgebonden en 9 opgesloten Dat geeft de ernst van deze kriminaliteit wel overduidelijk aan. Opmerkelijk is dat vooral de provincies Noord- en Zuid- Holland onder dit soort geweldskriminaliteit hebben te lijden. In 1971 werd de helft vari alle overvallen (116 bankovervallen en 71 andere overvallen) ln deze provincies gepleegd. Onder de aangehouden verdachten ko men nogal wat buitenlanders voor. In 1971 werden 169 verdachten aangehou den. Onder hem waren 46 buitenlan ders van velerlei nationaliteit. Onder hen 10 Italianen, die gespecialiseerd bleken in het overvallen van geldtrans porten, waarbij steeds de banden van de transportauto lek werden geprikt. Het gros van de 169 verdachten te we ten 110, was tussen de 18 en 30 jaar oud. Negen verdachten waren jonger dan 18 jaar. Beveiligen Dat de politie voor een moeilijke taak wordt geteld bij de oplossing van een bankoverval is een duidelijke zaak. Met de opsporing loopt zij altijd een pas achter de vindingrijkheid van de overvaller aan. In het buitenland ziet de politie zich nu al weer geplaatst tegenover een nieuwe modus-operandi, waarbij de overvallers het bankgebouw links laten liggen en het huis van de direkteur of een ander personeelslid benaderen, waarna men door bedrei- IN SAMENWERKING MET „DE GOUDEN SNAAR" 1 VERONICA Cornelis Vreeswijk - Phono- gram la 1) UN BESO Y UNA FLOR Nino Bravo - Polydor 2 (14) MARCELLA Beach Boys - Negram 3 8) MARY Oscar Harris The Twinkle Stars - Dureco 4 (10) SUNDAY Albert West - CBS 5 (18) ROBERTA Pepino di Capri - Dureco (Moeder van Tom) 6 SEA SIDE SHUFFLE Terry Dectyl Dinosaurus - Phonogram 7 (17) RAIN 2000 Titanic - CBS (Stan Haag) 8 9) I CAN'T HELP MYSELF Donnie Elbert - Ariola/CNR 9 DUNCAN Paul Simon - CBS 10 (20) AMERICA Yes - Negram 11 (12) LADY OF FATIMA Ton Foggerty Bovema 12 (13) LAYLA Derek the Domino's Polydor 13 BRANDY (YOU'RE A FINE GIRL) Looking Glass - CBS 14 EVERYBODY'S TELLING Monica Oscar - Bovema (Chiel Montagne) 15 (16) JELSKEDIJE Ciska Peters - Phonogram 16 SCHOOL S OUT Alice Cooper - Negram (Lex Harding) 17 THEME FROM THE GODFATIIER (WI1I) Andy Williams CBS/art. - Org. Soundtr. Negram 18 SUMMERTIME SUMMER- TIME Hobby Horse - Polydor (Klaas Vaak) 19 MOULDY OLD DOUGH Lt. Pigean - Phonogram (Hans Mondt) 20 ZO IS HET LEVEN Vader Abraham - Dureco ging van een familielid de bank dwingt tot het afgeven van een bepaalde som geld. In het Tijdschrift voor Politie wordt er op gewezen dat de aanbevelingen van de in 1966 ingestelde „Werkgroep bestrijding roofovervallen", speciaal voor wat betreft de interne beveiliging van overheidsobjekten (b.v. postkanto ren), tipgelden en uitrusting voertui gen. nog steeds niet werden gehono reerd. En wat doen bijvoorbeeld de banken? Alle banken hebben in al hun distrik- ten nu een veiligheidsfunktionaris. Eind volgend jaar zullen alle bankkan toren met vijf man personeel of minder voorzien zijn van 27 mm dik kogel glas. Onlangs is er een „Kommissie Oplei ding" in het leven geroepen, die de in- struktie van het bankpersoneel ter hand zal nemen. In deze kommissie heeft een hoge politiefunktionaris zit ting. Dat is'hoog nodig. De ervaringi heeft geleerd dat het bankpersoneel zich het gevaar van een overval niet bewust is. Men schijnt te denken dat een overval alleen maar bij een ander kan gebeuren en nooit de eigen bank zal treffen. Tenslotte betreurt het plv. hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst het ten zeerste, dat in de Nederlandse banken de camera, die de overvallers filmt, nog onbekend is. In Amerika heef» de politie hier goede (opsporings) resultaten meer bereikt. Helaas zien onze banken het nut van een dergelijke veiligheidsmaatregel blijkbaar niet in. Overigens maakt de politie zich ook zorgen over de toeneming van over- allen op partikuliere bedrijven, ben zinestations en woningen en boerde rijen. Sinds vorig jaar is deze verschui ving naar niet-geldinstituten weinig minder dan spektakulair. In 1971 wer den in totaal 71 van deze overvallen gepleegd en alleen in de eerste drie maanden van dit jaar reeds 47! Na enige moeilijkheden in de Demo cratische ploeg is de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van start gegaan - de republikeinen moeten weliswaar hun team nog be kend maken, maar dat is zonder twij fel weer het duo Nixon-Agnew, nog steeds te beschouwen als de favorieten in de race. Tenslotte kan Nixon zeker voor binnenlands gebruik wel een en ander aanvoeren, waaruit blijkt dat hij het in ieder geval niet zo slecht heeft gedaan als sommige van zijn voorgan gers. Inderdaad is de inflatie, mede dank zij zijn voor Amerikaanse begrippen op zienbarende loon- en prijsbeheersing, in de V.S. aanzienlijk geringer dan el ders in de wereld. En wat rassenrellen betreft is er weinig gebeurt van een omvang als onder zijn voorganger Johnson haast gewoon was geworden. Het is allemaal een wat betrekkelijke glorie als je kunt zeggen dat het niet zo slecht was als het had kunnen zijn, maar in ieder geval kun je wijzen op een wending ten goede en die zijn toch tamelijk schaars. De ongenoegens die over de belastingen bestaan en Viet nam zijn de twee kwesties waarover Nixon en de zijnen met minder trots kunnen spreken en het zijn - dat spreekt vanzelf - de twee punten die de andere ploeg de meeste nadruk zal geven. Vandaar dat de kandidaat voor het vice-presidentschap Sargent Shriver in zijn eerste rede al onthulde dat Nixon ir. '68-'69 een kans op vrede in Vietnam heeft laten schieten, een door het Witte Huis ontkende bewering die door on derhandelaars Harriman en Vance wel is bijgevallen. Shriver weet trouwens wel een beetje waarover hij spreekt: hij was tenslotte in die tijd nog ambassadeur in Parijs. En hij heeft gelijk dat hij het punt aanroert, ook al haalt hij er zo oude koeien voor van stal dat ze nog bijna het stempel van zijn eigen Democrati sche partij dragen. Tenslotte is uit opiniepeilingen geble ken dat bijna de helft van de Ameri kanen over Nixons Vietnambeleid on tevreden is om verschillende redenen Over drie maanden, als men naar de stembus gaat, kan het geharrewar over kandidaat Eagleton waar McGovern van de ene dag op de andere „voor duizend procent achter stond" en toen helemaal niet meer, vergeten zijn. Dit laten vallen was al niet zo'n goede morele beurt voor de presidentschaps kandidaat die zo graag geurt met zijn onkreukbare eerlijkheid. Het daarna aanzoeken van oude rotten - eerst als halve zwendelaars betitelde politici - gaf ook al niet zo'n indruk van een vast koers. Maar in Shriver heeft hij een algemeen als goed aangeprezen po litieke vakman aan zijn zijde. Deze kwesties spelen in november niet meer, maar Vietnam v/el. Vandaar dat we Nixon thans zo'n koortsachtige haast aan de dag zien leggen om Vietnam te regelen. Hij heeft erop gegokt door nog vreselijker bombardementen dan Johnson ooit aandurfde Noord-Vietnam murw te krijgen, daarbij vergetend dat de on- gun.-tige reakties op de dijkbombarde- menten de Amerikanen niet lekker ligt: daar gaat de goede reputatie die ze van zichzelf graag hebben (zoals ieder volk) naar de knoppen en dan nog wel ten behoeve van het Zuidvietnamese regime dat toch al berucht is - en nog meer geworden door recente onthullin gen over martelpartijen. De soldaten zelf zijn dan wel terug, maar voor het overige zit men dieper in het gehate moeras dan ooit tevoren. Het druk reizen van Nixons superon derhandelaar Kissinger en van zijn Noord-Vietnamese gesprekspartner Le Duc Tho duidt erop dat op zijn minst gepoogd wordt een beslissing te for ceren. Het murw lijkt niet te lukken - een zomertje bombardementen blust niet een strijdlust die al meer dan 25 iaar levend is gebleven. De enige andere oplossing lijkt die, waarmee de Franse premier Mendès- France in 1954 opzien baarde. Die er kende toen het bewind van Ho Tsji Minh en liet de marionet van de Fran sen. keizer Bao Dai vallen; een nuch tere berekening leerde hem dat het zinloos was door te vechten en dat het daarom beter was het veld te ruimen, ook al was de methode waarop dan misschien niet zo erg fraai. President Thieu van Zuid-Vietnam zal zijn geschiedenis wel kennen en het zal hem waarschijnlijk r.iet verbazen als uiteindelijk de Amerikanen - ondanks hun vele beweringen dat ze hun bond genoot nooit in de steek zouden laten - uit de zinloze strijd stappen door hem achter Bao Dai aan te sturen. Waar mee trouwens meer goeds gemoeid is dan dat alleen Nixon dan gegarandeerd een verkiezing wint. SLAG BIJ WATERLOO. In welk jaar hebben de Hollandse legeronder delen deelgenomen aan de Slag bij Waterloo? Indien deze onderdelen nog ergens geregistreerd staan; komt daar in dan ook de naam „Herber:" voor? Antwoord: De Slag bij Waterloo (waar in ook Nederlandse onderdelen mee streden onder de Prins van Oranje) had plaats op 18 juni 1815. Er staat nog wel het e.e.a. geregistreerd over dergelijke oude veldslagen bij de sek- tie Krijgsgeschiedenis van de Kon. Landmacht, Kanaalweg 2, 's-Graven- hage, tel. 070-512551. Wij raden u dan ook aan om uw 2e vraag aan deze instantie voor te leggen. De hernieuwde schietpartijen in Noord- Ierland geven een beetje ironisch ak sent aan de wapenstilstand waarvoor de „dictator van Noord-Ierland", de speciale minister Whitelaw zoveel lof is toegezwaaid. In plaats dat de wa penen nu rusten is de toestand voor het eerst sinds zoveel tijd dermate ge spannen dat grote groepen vrouwen en kinderen hun heil zoeken over de grens van de republiek Ierland. Deze vlucht van katholieken komt overeen met een uittocht van protestanten uit sommige wijken, die hun intrek ne men in scholen en fabrieken in veili ger geachte buurten. En we kunnen zeggen dat de dreiging van een bur geroorlog groter is dan ooit, ondanks de sukkessen van Whitelaw, die door de omstandigheden gedwongen zijn toevlucht heeft genomen tot een fer mer gebruik van de inmiddels danig versterkte Britse troepenmacht. Het kan worden voorgesteld of White- laws strategie al in enkele weken na een schijnsukses is doodgebloed. Maar dit is nog de vraag. De wapenstilstand is voornamelijk verbroken doordat de I.R.A.. althans de zogenaamde provi sionele vleugel, getreiterd werd door aen overeenkomstige organisatie aan de kant van de protestanten: de Ulster Defence Association U.D.A. En deze kwam tot zijn akties uit protest tegen het feit dat Whitelaw zomaar een ge sprek had gevoerd met de I.R.A.-pro- visionals, wat zij voelden als verraad Daarbij werd voor het gemak maar vergeten dat diezelfde I.R.A. op zijn. beurt zijn misnoegen niet onder stoe- 'en of banken stak over het gesprek dat Whitelaw ook had met dezeU.D.A.- mensen. De man die tijdelijk alleen de macht hebber is in deze streken kan zich er voornameliik toe beperken beide or ganisaties duidelijk te maken dat de een noch de ander de tegenpartij met bommen en aanslagen kan dwingen de eisen van de ander in te willigen. En dit bewust maken van het uitzichtloze van de strijd is het voornaamste mid del dat Whitelaw ten dienste staat. Tenslotte is dit verschijnsel dat vooral de katholieke vrouwen in een paar van de wijken onder I.R.A.-bestuur, waaruit de Britse troepen geweerd worden, er bij de ieiding van de pro- visionals door heeft gekregen dat de wapenstilstand min of meer tegen heug en meug werd gesloten. De vechtjassen zelf zijn er misschien niet al te ver drietig over dat de strijd weer op de oude manier doorgaat, maar hun ach terban is minder verrukt. Hetzelfde geldt trouwens voor de U.D.A. Die is met veel vertoon op een gegeven mo ment in het openbaar verschenen als antwoord der protestanten op de ka tholieke I R.A. En zolang dit alleen tot gevolg had dat de optochten met weer een schilderachtig en geheimzinnig groepie gemaskerden verrijkt werden, was die UD.A. not tamelijk populair. Maar die populariteit was zeker geen lang leven beschoren onder degenen die huis en haard om veiligheidsrede nen moesten verlaten. Het is op het wegvallen van de psy chologische steun van de burgerij voor hun respektieveliike vechtlustige or ganisaties dat Whitelaw zijn hoop houwt. Een oolossing van bovenaf zou zelfs door hele divisies Britse troepen niet opgelegd kunnen worden, dat is dui- deliik. Niet Londen kan het deksel de finitief op de heksenketel drukken, dat moeten de Ieren zelf doen. En het belangrijkste punt van vooruitgang is dat aan beide zijden niet onbelang rijke groepen dit ook zijn gaan inzien. Het hoe is geen eenvoudige zaak. maar het is al een vooruitgang dat daarover zelfs maar gedacht kan worden. Een jaar geleden nog maar was het bij voorbeeld ondenkbaar dat rebellengroe pen van katholieken en van protestan- ten huize serieus gingen praten met een Britse minister - toen nog was schieten het enige argument en nu is het nog maar één van de argumenten.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13