UI1ST dB... DRIE STERREN POPTELEX Manfred Mann treedt weer op! V. Si SK Nieuw werk vam Randy Newman, Proeol Mar urn, Peddlers en Vlekey Leandros is. r ■eis 13 !lt la's dat6 juli de Lucky Luke film overal in Nederland in première Is gegaan? De originele sound track van deze film verschijnt dezer dagen. dathet Engelse folk-vijftal Pentangle van platenmaatschappij Is ver anderd? dat... daarom Transatlantic een verzamel-elpee heeft uitgebracht met de bekendste songs van de groep? dat.Ray Charles met zijn laatste elpee ,.A message from the people" in het muziekblad Rolling Stones uitstekende kritiek heeft ge kregen? datde groep Help Yourself op 20, 21 en 22 juli concerten geeft In resp. Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht? dat... Gypsy van 6 tot en met 10 oktober een toernee door Nederland maakt? dat.er een nieuwe elpee uit Is van Stevie Wonder? De titel Is „Muslc of my mind". dat.de Walkers (zie foto) in Rio de Janeiro een gouden plaat hebbifi gekregen voor „There's no more corn on the Brasos"? Warner Bros heeft een film gemaakt over Malcolm X. een bekend Amerikaans negerpoliticus en cultureel leider. Film en soundtrack zullen spoedig in Amerika worden uitgebracht. Op het album wordt samengespraak afgewisseld met muziek van onder andere James Earl Jones. Billy Holiday. The Last Poets, Duke Ellington en Ossie Davis. ..Als mijn moeder huilt" is de titel van een single die sinds Moederdag steeds vaker op de diverse radiostations te be luisteren is. De tekst ervan behelst een opsomming van allerlei redenen waarom een moeder in huilen zou kunnen uitbarsten: vader is vreemd laat. een hond ging dood op straat, er kan wat met oma zijn in Soest, de baby heeft de hele nacht gehoest, etc.) Al met al een weinig complimenteus geheel, zo concludeerde een gepikeerde Coby Schreier. In deze mening gesterkt door vele reacties van bijval (onder meer tijdens haar eigen cabarel programma) besloot zij een ..antwoordliedje" te maken op deze single. Het nummer heet „Als mijn vader drinkt" en wordt voor deze gelegenheid gezongen door Anneluus, dochter van Cobi Schreier. Nu „Amazing Grace" van de Pipes and Drums and the Militar Band of the Royal Scots Dragoon Guards (een hele mond voII) zo hoog gestegen is op vele hitlijsten is het aardig de achtergronden van deze „Band" eens onder de loupe te nemen. Vorig jaar mei stapte een „Military Band" de studio's in Edinburgh binnen en er werd een elpee opgenomen. Dat was pas de derde elpee van dat dat dat dat dat dat dat de Band sinds de oprichting In 1678! Vorig Jaar Juli moest de Band echter door allerlei omstandigheden worden ontbonden en hielden de Royal Scots Greys op te bestaan. Maarenkele leden van de „Greys" vormden samen met de „3rd Carabineers" („Prince of Wales Dragoon Guards") een nieuwe band: The Royal Scots Dragoon Guards. Onder deze naam stapte men opnieuw de studio's in Edinburgh binnen en er werden 31 titels opgenomen, waaronder „Amazing Grace". Het album werd onder de titel „Farewell to the Greys" uitgebracht en werd veelvuldig gedraaid door de radio als om echte doedelzakmuziek werd gevraagd. Totdat in maart van dit jaar „Amazing Grace" werd gedraaid in een veel beluisterd programma (om bijna middernacht werd ons verteld). Vlak na de uitzending en de dagen erna regende het vragen over het wat en hoe van dit nummer en daarop besloot RCA Engeland hel eens te proberen met een single. Wel, het resultaat is inmiddels bekend: per week 100.000 exemplaren ovei de toonbanken! geslagen dat Procol Harum inmiddels van vele orkesten - die er wel brood in zien- het aanbod heeft gekregen samen op te treden. Op deze live-LP nummers als ,,A sal- ty dog wat is dat toch fantastisch mooi!)", de hit-van-nu „Conquista dor", „Whaling stories" en ,,In the autumn of my madness". Een elpee die een der mooiste van de laatste ja ren genoemd kan worden, een elpee die niemand mag missen. Vijf sterren, niet minder! (Chrysalis 5C 062-93884). The Peddlers Hoewel de laatste lp van The Peddlers ook met orkest is opgenomen fnog wel met het London Philharmonic Or- chestra) moet me van het hart dat ik de Peddlers veel liever alleen hoor. Het experiment met orkest is uitgelo pen op wat struktuurloze muziek, af en toe knallen op de pauken, wat ge krijs van de strijkhoek en ga zo maar door. Muziek waar de jongens mis schien zelf alleen plezier aan beleefd hebben, want voor de luisteraar komt al gauw het moment dat er een ande re plaat op de draaitafel gelegd wordt. Aleen zijn de Peddlers, luister ...er zes LP's zijn uitgebracht van vroegere succesgroepen of ar tiesten? Het zijn: Cliff Richard The Shadows, de Dave Clark Five, The Animals, Georgie Fame, Manfred Mann en Peter and Gordon. Deze elpees kosten per stuk 14,50. Paco Paco de Peret-van-vorig-jaar wordt? Althans wanneer we een stel platenhandelaren moeten geloven. Santa Fé afkomstig is uit België De eerste single heet „Anna- bella r.s.v.p.". Wat dat dan ook moge betekenen Jacques Herb met zijn derde successingle „Werkeloos" weer een grote hit lijkt te maken? .The Mardi Grass, een Nederlandse groep, al drie jaar op er kenning wacht? De definitieve doorbraak leek te komen met de single „To busy thinking about my baby", maar zette jammer genoeg niet verder door. De nieuwste single is afkomstig van hun elpee en heet „Letter of recommandation". Misschien dat de jongens nu meer succes hebben? Ariola een plaatje uitbracht van een vierjarig meiske met de naam Jemumahano? De plaat heet „Alley-oop". de Engelse groep Caravan net een nieuw album heeft volge speeld? De elpee heet „Waterloo Lily" en vooral het nummer „The world is yours" is een regelrechte hitmaker! Blood. Sweat and Tears (zie foto) brengt deze maand een bezoek aan Engeland. Er wordt onder meer opgetreden in Brighton en Hammeremith (resp. 21 en 22 juli). Blood, Sweat and Tears bestaat tegenwoordig uit Jerry Fisher, Bobby Colomby, Dave Bargeron, Jim Fielder, Larry Willis, Lou Marini, George Wadinius, Chuck Winfield, Lou Soloff en Steve K*tz. Jerry risher Is de nieuwe solo-zanger (als je dat nog niet wist). Manfred Mann is een figuur die ge lijk Beach Boys, Stones en nog een paar oudheden al een jaar of tien meeloopt in de popbusiness. Eerst was het gewoon met de groep Man fred Mann, het laatste jaar is het niet zijn nieuwste formatie Manfred mann's Earth Band, een groep die ge vormd wordt door Mick Rogers (24/ op leadgitaar en met zang, Chris Sla- de (24) opdrums en Colin Pattenden (23) op basgitaar Manfred zelf alweer 31 jaar) is zoals immer te ho ren op orgel eh z'n stembanden. Van deze formatie, die onlangs nog in het Amsterdamse Paradiso en het S:ttardse Don Kieshot te horen was, is door Phonogram inmiddels de eerste langspeler uitgebracht uitge bracht (PHILIPS 6308 086), die ver rast door de verscheidenheid in num mers en de volkomen breuk met het oude repertoire van Manfred Mann. een repertoire dat hem overigens enorme hits opleverde als bijvoorbeeld "Mighty Quinn", het bekende Bob Dy- lan -nummer. Manfred Mann's Earth Band is duidelijk een moderner rich ting ingeslagen, een richting die niet meer de super-commerciële meezin gers van vroeger Iaat horen, maar gevarieerder van aard is en laat ho ren dat ook soul-muziek en zuivere rock-popmuziek niet moeilijk zijn voor Manfred. Luister maar eens naar „Captain Bobby Stout" en „Prayer". Manfred Mann heeft met deze langspeler blijk gegeven niet aan oude stijlen te zijn blijven hangen cn een open oog te hebben voor het nieu we onder de pop-zon. Voor de liefhebbers nog even wat historisch materiaal. In 1961 kwam Manfred van Zuid-Afrika .waar hij ge boren is, naar Engeland, waar hij mu ziek begon te studeren. Binnen enkele jaren had hij een groep bijeen die zijn naam kreeg en hits scoorde zoals een ander zijn boterhammen opsmeert: de één nog dikker en groter dan de an der. Dat ging een aantal jaren zo door, totdat spanningen binnen de groep voor het einde van de groep Manfred Mann zorgden. Michael d'A- bo ging op de solotoer, maar de door hem uitgebrachte langspeler onder de titel „Mike d'Abo) deed weinig. Een ander lid van de groep, bassist Klaus Voormann, werd later een zeer gewaardeerde sessie-musicus. Zo speelt hij op tal van platen van beken de figuren als Ringo Starr, George Harrison en John Lennon de baspartij (sommigen noemden hem wel de vijde Beatle), terwijl hij in ander ar tistiek opzicht, namelijk tekenarij, ook veel gepresteerd heeft. Zo zijn vele pla tenhoezen door zijn artistieke talenten verfraaid. Dan was er nog Tom McQuinnes, die bij Manfred Mann niet al te beste muziek schreef en later „bij de film wilde gaan. Hetgeen inderdaad gebeurde. Sedert '67 werden optredens voor Manfred Mann erg zeldzaam, hoewel hij platen bleef maken, meestal met Paul Jones, Mike d'Abo en Klaus Voormann. Toch bleek op een gegeven moment de drang om op te treden,te groot voor ons aller Manfred. Begin dit jaar kwam hij dan ook met een nieuwe groep voor de dag,' een groep waarvan naast twee singles nu dan ook de eerste - maar stellig niet de laatste - langspeler is uitgebracht. maar naar hun oudere werkjes, zeer- goed in staat fijne op de jazztoer gaande muziek voort te brengen. Een van hun bekendste nummers is wel „Georgia on my mind", dat zelfs en daar de hitlijsten haalde. Het expe riment met het London Philharmonic Orchestra kunnen we jammer genoeg als mislukt beschouwen. En het had - gezien en gehoord Procol Harum - 'o mooi kunnen zijn... (EMI co62 - 93367). Vicky Leandros Vicky Leandros, bekend en geliefd worden door 't winnen van 't Eurovisie. Songfestival 1972, heeft haar eerste el pee volgezongen, die onder de titel Apres toi" van de persen is gerold. De verwachtingen mijnerzijds waren niet zo hoog gespannen, immers, vaak hebben dergelijke artiesten met een liedjes sukses en dan wordt er snel even wat ander liedjesmateriaal uitge zocht om zo vlug mogleijk een langspe ler op de markt te kunnen slingeren. Duidelijk is dit in het geval Leandros niet gebeurd. Bewust is gezocht naar een repertoi re dat goed past bii het stemgelud van Vicky. Dit heeft geresulteerd in een langspeler die er zijn mag, zowel wat liedjes als zang betreft. De plaat is geproduceerd door Vicky vader Leo Leandros, terwijl de liedjes grotendeels gekomponeerd zijn door M. Panas en K. Munro. Ook het be kende Moody Blues nummer „Melan- choly man" staat erop, in het Frans „Celle qui se rappelle" geheten. Da muziek kan het berst tgetekend worden als vlot, melodieus, en met inhoud. En vooral dat laatste is altijd belang rijk. duidelijk de grote binding die New- man met het publiek opbouwt. Jam mer dat zijn laatste elpee „Sail away"(REPRISE REP 44 185 geheel in de studio is opgenomen, omdat daardoor totaal niets van de geweldi ge konsert-sfeer overkomt. Neemt ech ter niet weg dat ook Sail away, zij het iets minder dan zijn vorige live-elpee, door de aparte stem en het fijne pia nospel van Randy Newman, een heer lijke luisterplaat is geworden, die het vooral 's avonds, gezeten voor een knapperend haardvuur, geweldig zal doen. „Sail away" is Randy's vierde al bum op het Reprise-label. die in Ne derland door Negram in ,,rush-rele- Procol Harum Een heel ander genre muziek verte genwoordigt Procol Harum met zijn nieuwste langverwachte elpee „Pro col Harum live", in concert with the Edmonton Symphonie Orchestra." Een van mijn meestgedraaide elpees dit jaar, omdat het werkelijk -te goed is wat er op deze schijf staat! Radio Luxemburg zond deze elpee in de En gelstalige uitzending zelfs in z'n ge heel uit, en dat wil toch wel wat zeg gen. In tegenstelling tot anderen, die samen met orkest op de plaat zijn gekomen zoals bijvoorbeeld de Engelse groep The Peddlers (waarover straks meer), zijn Procol Harum en het Ed- Vorige week schreven we al: de ene artiest komt beter tot zijn recht op een „live" opgenomen plaat, terwijl de ander meer sukses boekt met zijn in de studio's gemaakte schijf. Ie mand die .live altijd op de plaat zou moeten is de gezette Amerikaanse pia nist-zanger Randy Newman. Nog niet lang geleden trad hij in Amsterdam voor het voetlicht, van dit optreden werden TV-opnamen gemaakt, waar aan onlangs een „special" wérd ge wijd. Uit de TV-beelden sprak al zeer ase" en da's erg snel) werd uitge bracht. Dit omdat zijn Amsterdams konsert er net opzat en de toeschou wers het beeld van de zanger-pianist nog voor ogen hadden gezeten achter zijn zware Steinbach. Zijn vorige langspeler, het in de Amerikaanse club The Bitter End opgenomen al bum „Live", kreeg door het konsert in Amsterdam opeens een nieuwe sti mulans en werd tijdelijk zeer goed verkocht! Ook op „Saiï away" zijn enkele hoogtepunten uit zijn Nederlands optre den te horen, maar dan in studio-uit voering. Om maar wat te noemen:,, Simon Smith and the Amazing dan cing bear", „Old man en „Lonely at the top". Randy kon bij de opnamen nog geen afscheid nemen van vriend Ry Cooder en maakt dankbaar ge bruik van zijn en Russ Titelman's diensten op gitaar. Drummers waren: Jim Keltner, Gene Parsons en Earl Palmer, bassisten: Chris Ethridge, Wilton Felder en Jimmy Band, terwijl Milt Holland voor de percussionzorg- de. De produkttie werd verzorgd door Lenmy Waronker en Russ Titelman Dit alles noemen we even op omdat er op de hoes van dë plaat zelf niets over vermeld staat. monton Symphonie Orchestra tot een geweldige eenheid en samenwerkeing gekomen. De elpee verbaast dan ook door wat er op die bewuste 18de no vember vorig jaar, toen de opnamen in de Jubilee Auditorium in Edomon- ton, Alberta in Canada, werden ge maakt, gepresteerd is. Het is af en toe gewon ontroerend wat orkest en groep laten horen, de immense stilte van het pubhek ook bij de moeilijke passages en het hartverwarmende ap plaus wanneer een stuk tot goede af loop is gebracht. Procol Harum. de groep die een aan tal jaren geleden reusachtige hits scoorde met „A whiter shade of pale", „Homburg" en „A saltydog", werd ondanks deze hits eigenlijk nooit als supergroep beschouwd. Hoewel de ene langspeler de ander overtrof en de luisteraar koude rillingen bezorgde. In '69 gingen Gary Brooker (piano en zang), B. J. Wilson (drums), Alan Cartwright (bas), Chris Copping (or gel en harpsichord), Dave Ball (gi taar) en Keith Reid (tekstschrijver) in Canada, waar de groep geweldig populair is, .haar bekendste werken uitvoeren met koor en orkest. Dit bleek zo aan te slaan dat eind vorig jaar met het Edmonton Symphonie Or chestra opnamen voor de elpee wer den gemaakt. En ook dit is zo aan-

Soester Courant | 1972 | | pagina 15