125.- ij fjaifdagvoordeel ...en ook op zaterdag 1 f NAAR TWEEËRLEI OMMEZWAAI Jan Gorissen op toernee naar Canada en Amerika MISèRE MET GASTARBEIDERS Waarderende woorden in de gemeenteraad voor de Wijkraad Soesterberg Voor het eerst naar school f] UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Ontsnapte autodief achterhaald Het oog gericht op Marokkaanse vorst Donderdag 24 augustus 1972 50e jaargang no. 98 deze mooie 2-deurs gaiderobekast P' VROOM DREESMANN maar Abonnement per kwartaal 4,75. Boiten Soest per kwartaal 9.— Verschijnt iedere donderdag Een paar weken geleden vroeg een werkende vrouw, die ook nog een eigen gezin verzorgt, mij om haar eens iets over de verschillende poli tieke partijen te vertellen. Van hui uit katholiek had ze al eens op d KVP gestemd, daarna een paar mac op de P.v.d.A., vervolgens op de Boe renpartij, toen op D'66 en de laatst maal op de WD. Telkens welbewust menend, dat di keuze op dat moment het beste zo» zijn. Nu zou ze dan wederom voor d< keus geplaatst worden. Ze had d krantenberichten over de kabinetskris? nauwlettend gevolgd. Maar nu wis ze het niet meer. Wat kunnen de gc volgen zijn als zij haar stem aan di. of aan die partij gaf? Wat voor kabi net was er te verwachten als dezt of die partij meer zetels kreeg? Dat kon ik haar niet vertellen. Ooi ik ben geen verwoede partij-aan hanger en wie de politieke zaken oj dit ogenblik zo objektief mogelijk w; belichten, die kan maar moeilijk aan geven wat voor soort kabinet er na de verkiezingen uit de bus zal komen En nog minder of dit er dan een za zijn dat overeenstemt met de wenser en verlangens van degenen die hur stem gaven aan een der partijen var de nieuw te vormen koalitie. Er bestaat immers de kans, dat e- door verschillende partijen een omme zwaai gemaakt zal worden om strak aan de nieuw te vormen regering t kunnen deelnemen. Dat betreft zowe de konfessionele partijen als d< P.v.d.A. Laatstgenoemde, die meer dan zes jaar lang heftig poneerde nie meer in samenwerking met de KVI aan een regering te willen deelnemer lonkt nu weer sterk naar een her scheppen van deze samenwerking waaraan door de z.g. nacht va; Schmelzer" een einde kwam. Dat korr ook wel omdat in deze partijvoorzit ter V. d. Louw en fraktievoorzitte Den Uyl het eigenlijk niet helemaa met elkaar eens zijn. Principe en op portunisme botsen hierbij met elkaar Aan de konfessionele kant is een om mezwaai naar het weer in een kabine gaan samenwerken met de P.v.d.A zeker ook niet onmogelijk na de ko mende verkiezingen. Daar zullen dr minder progressief ingestelde leden en kiezers van die partijen dan wel weer grote moeite mee hebben en de vraag blijft hangen of dit de ARP en de CHU niet zal weerhouden de om mezwaai te maken. Dit zal er mede van afhangen hoe hun vertegenwoor diging dan zal zijn in dat met de huidige oppositie te vormen kabinet. De samenstelling van zo'n kabinet kan immers tot vreemde konsekwen- ties leiden. De P.v.d.A. staat al even min alleen als de KVP. Tot de pro- gressiefe groepering behoren ook D'66 en PPR. Misschien acht laatstgenoem de zichzelf nog wel te klein om een minister voor het te vormen kabinet te leveren, maar D'66 zal voor zich die gedachte vermoedelijk niet huldi gen. En de KVP, van waaruit de sterkste impulsen uitgaan naar een volledig samengaan met AP en CHU, kan ook moeilijk als enige van de kombinatie ministers voor het kabinet leveren. Zo bezien zouden we dan dus toch weer een vijf a zes partijen kabinet krijgen. En zo'n veelvoudige koalitie heeft nu juist bewezen eer der tot spanningen in de regerings ploeg te leiden dan wanneer de koali tie door ten hoogste drie a vier par tijen wordt gevormd. Afgezien van dit alles is de vorming van een regeringskoalitie tussen de konfessionele partijen en hun huidige oppositie alleen mogelijk wanneer er door de beide groeperingen voldoende water in de eigen wijn wordt gedaan. Dan zullen P.v.d.A. en aanverwanten toch een aantal kreten moeten inslik ken waarmee zij het kabinet Bies heuvel - en dus de konfessionele par ijen - nu bestookten. Anderzijds zul len de konfessionelen dan ineens eni ge dingen moeten gaan toegeven die zij met het kabinet Biesheuvel juist verdedigden. Aan de programma's waarmee de voor regeren in aanmer king komende partijen nu de verkie zingsstrijd ingaan, zal de kiezer dus De kans is groot, dat een aantal pun ten daarvan straks sterk moet worden afgezwakt om tot de gewenste rege ringssamenwerking te komen, on danks beweringen dat men voor dit of dat principe blijft staan. Het zal worden verontschuldigd met de be wering dat alleen zó het land een Afgelopen dinsdag vertrok de bekende Soester musicus Jan Gorissen voor een korte toernee naar Canada en Amerika. 6 september is hy weer terug. „Ik kon me niet langer vrij maken hiervoor", zegt de vlot pratende Gorissen, Zyn dagindeling voor 6 september bewast wel dat dit geen loze praat is. Om zes uur in de morgen arriveert hy op Schiphol; om half tien moet hy voor een opname in de studio in Hilversum zyn en 's middags een optreden in de bollen streek. Zo gaat het altijd maar door. Tijdens ons gesprek ging regelmatig de telefoon en werd hem onder andere gevraagd of hij in januari a.s. op een bepaalde dag vrij was. Dat bleek toevallig te kunnen, want ook zover vooruit is zijn agenda aardig gevuld. De uitnodiging voor Canada dankt Jan Gorissen aan het succes daar met zijn L.P.'s. De 31ste is net gereed, een kerstplaat. Zijn muziek is daar bijzon der populair. In 1948 begon Gorissen met een eigen orkest. „Volgend jaar bestaat het 25 jaar", zegt hij, „en toevallig speel ik in dat zelfde jaar ook 35 jaar voor de radio. Ik ben daar indertijd gekomen via een gewone auditie". Daarnaast speelt hij al 18 jaar bij het wereldberoemde orkest van Malando en maakte daarmee grote toernee's mee naar Japan en Amerika. Ook is hij re gelmatig te zien op de Duitse T.V. en was hij o.a. voor opnamen in Israël. Zeer eervol is de uitnodiging tijdens deze trip voor een life-T.V. uitzending in Cleveland, Ohio. „Vorig jaar werd ik op een zondagmor gen opgebeld door iemand die mij vroeg enige weken naar Amerika te komen. Zo maar, of de man in Soest naast mij woonde. Hij bleek van Chi- cago uit op te bellen". Uiteraard kon dat niet zo direct, maar zijn korte toernee is daar wel het ge volg van. „Het komt overigens zelden voor dat goede regering kon worden bezorgd. Natuurlijk blijven er nog wel moge lijkheden voor een anders samenge steld kabinet, hetgeen dan voorname lijk zal afhangen van de stembusuit slag. Een en ander toont echter wel aan hoe verward en onduidelijk de politieke toekomst zich nu voordoet. Hoe moeilijk het ook te zeggen is of we met onze stemuitbreng een links of rechts georiënteerde regering hel pen vormen. De uitslag zal waar schijnlijk in het midden liggen .En niemand zal dat helemaal voldoen. een Nederlandse musicus een uitnodi ging krijgt voor een life-uitzending. Er treden er wel meer op b.v. in een pro gramma van David Frost, maar dan danken zij dat aan eigen initiatief en dat levert dan, financieel gezien weinig op. Wat dat betreft is het voor mij in dit geval een zeer aantrekkelijk toer nee". Jan Gorissen is het meest bekend door het bespelen van zyn electronische ac cordeon. „Daar was ik in 1964 de eerste mee", zegt hij. In 1966 behaalde hy zyn eerste gouden plaat en in 1967 stond hy op de 2e plaats in de top-in- ternational. Naast accordeon speelt hij ook trom pet, bandonjan, bas en mondaccordeon. „Het tegenspel op de bekende plaat van Mouth end McNeal is van mij". Ook zingt hij. Op deze reis naar Ca nada wordt hij vergezeld van de 15- jarige Limburgse zanger „Sjefke", die daar zeer populair is en in Duitsland als een tweede „Heintje" beschouwd wordt. Zeer bekend is Gorissen voor zijn be werkingen van opera muziek. Desge vraagd zegt hij dat melodieuze muziek altijd zal blijven. „We brengen het te genwoordig wat meer ritmisch, voor Amerika jazz-achtig". Hoeveel platen hij gemaakt heeft kan hij op geen stukken na zeggen. „Van die oude wasplaten schat ik een vijf honderd". Met de „klokkenwals" be haalde hij in 1966 een gouden plaat; van het nummer „Golden Bell" wer den er in Duitsland een kwart miljoen verkocht. Een van zijn oudste nummers is het „lied van de zee", zeker 30 jaar oud, dat nu weer gezongen wordt. Jan Gorissen kwam zeven jaar gele den in Soest wonen, aan de Klaarwa- terweg. Vandaar verhuisde hij dit jaar naar de Burg. Grothestraat nummer 63. „Een ideaal huis waar ik rustig kan werken. Nee, van het verkeer heb ik totaal geen last, maar dat komt door de speciale ramen die het huis had. Hier ga ik niet meer weg". De rellen over Turkse gastarbeiders hebben over de grens heel wat meer aandacht getrokken dan bijvoorbeeld onze toch tamelijk curieuze kabinets- krisis. En toch was het maar een rel letje van een omvang die in het niet zinkt bij vele andere. Maar er wordt op gelet omdat alle landen van west- Europa dergelijke gebeurtenissen heb ben meegemaakt of mogen vrezen ze binnenkort te beleven. En dan waar schijnlijk niet steeds in zo kleine om vang, want het probleem waarom het hier gaat wordt allengs nijpender. Al was het alleen maar door de aanstaan de Britse toetreding tot de E.E.G., waarvan o.m. het gevolg is dat bur gers van dit land vrij mogen gaan werken in elk ander land van de Euro- markt. Juist nu krijgt Groot-Brittannië een overvloed van immigranten te ver werken: na de vijftigduizend Aziaten die Oeganda uitgegooid worden komen binnen niet al te lange tijd nog vele tienduizenden anderen uit de landen van oost-Afrika. Op zichzelf is het opnemen van grote groepen vreemdelingen niet altijd een probleem, zoals de Britten zelf hebben bewezen. In 1948 bijvoorbeeld kwamen minstens zoveel Hongaren naar Enge land als nu Aziaten op komst zijn. Maar van hen is nog amper meer een spoor te ontdekken - ze zijn eenvoudig opgelost in de bevolking, die zelfs nau welijks meer hun aksent opmerkt. Deze groep paste zich in binnen de bestaan de samenleving, waarbij een faktor van grote betekenis was dat het lieden wa ren die merendeels beschikten over een bekwaamheid op een of ander gebied en dat op dat moment aan die be kwaamheid ook wel behoefte was. De import van werkkrachten, die dan fatsoenshalve gastarbeiders genoemd worden al worden ze althans in Rotter dam niet zo erg gastvrij behandeld, die nu in west-Europa aan de gang is sinds vele jaren is van een heel ander soort. Het gaat hierbij minder om vakmensen dan wel om lieden die bereid zijn al lerhande ongeschoold werk op te knap pen dat niet alleen- financieel maar ook sociaal minder gewaardeerd wordt. Ze komen niet in de samenleving terecht, ze komen die alleen maar wat nederige dienst verlenen. Ze worden niet als ge lijken beschouwd, maar duidelijk als minderen wat als konsekwentie heeft dat ze voornamelijk op zichzelf zijn aangewezen. Resultaat: de groep kruipt bij elkaar, daarbij of een getto vor mend buiten de rest van de samen leving, of - als daarbuiten geen ruimte is - door dringen die ruimte zoekend binnen de samenleving, zoals dat in Rotterdam is gebeurd. Als er alleen maar sprake is van een andere taal, gebeurt dit al. Komen er ook nog wat andere leefgewoonten bij en helemaal een andere huidskleur dan is de situa tie van een die konflikten mogelijk maakt, veranderd in een die konflikten onvermijdelijk maakt. Het is geen zaak waarmee we eigenlijk verrast kunnen zijn. In de jaren voor de oorlog al importeerde het mensen- arme Frankrijk de kompels voor de mijnen in het noorden uit het arme Polen. Die Polen zijn intussen, we her inneren ons maar de namen van enige Tour-renners, wel helemaal verfranst maar dit is niet snel gegaan en be paald niet pijnloos. Juist op grond van die ervaring was het juister geweest als indertijd bij het aanlokken van gastarbeiders niet uit sluitend naar de ekonomische kant van de zaak was gekeken maar ook meer naar de gevolgen voor het maatschap pelijk leven. Sociale en ekonomische belangen tegen elkaar afwegen is uiteraard moeilijk, althans vantevoren. Bij nader inzien kunnen we wel uitrekenen dat de so ciale schade groter is geweest dan het ekonomisch nut. En dit punt wordt zo langzamerhand bereikt in Rotterdam, maar ook in Duitsland, België en Frankrijk. Bij een routine-controle, zondagmorgen vroeg op de Steenhoffstraat, werd een auto aangehouden waarin zaten de Hil versummers T. V. (21) en P. v. d. (18). De bestuurder bleek geen papieren bij zich te hebben en kon zich niet le gitimeren. Op verzoek mee te gaan naar het politiebureau namen beiden de benen. V. werd direkt gegrepen; v. d. L. verdween richting Baarn, kon later door de Soester politie alsnog worden aangehouden. De auto bleek te zijn gestolen in Hilversum. De jongemannen zijn aan de Hilver- sumse politie overgegeven. De beantwoording van een brief van de confessionele raadsfracties over het functioneren van de Wykraad Soesterberg, was voor enige raadsleden een reden om te verklaren dat zy veel bewondering hadden voor het werk dat door de Wykraad was verzet en voor de wyze waarop dat gedaan was. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) meende dat er rekening gehouden moest worden met een groeiproces en met het feit dat de wijkraadleden op hun werk ingespeeld moeten raken. Zij vroeg verder de Wijkraad grotere bevoegdheden toe te kennen, dan nu in de wijkraadverordening zijn vast gelegd. De gemeentewet zou hiertoe ruimte laten. Zij kreeg steun voor haar voorstel van de heer P. Pieren (PAK), die ook veel waardering had voor de Raad. Hij meende overigens dat de brief van de confessionele partijen gebaseerd was op een vermeende communicatiestoornis tussen de wijkraadleden onderling: de voorzitter zou beschikbare informaties niet direkt doorgegeven hebben. Dat was echter niet de strekking van de brief, verklaarde de heer C. Ver- heus (Pr. Chr.). Daarin werd opge merkt dat de wijkraadleden niet in het bezit waren van de raadsstukken en werd verder gevraagd alle op Soester berg betrekking hebbende zaken met de Wijkraad te bespreken. De heer P. Storimans (KVP) onder streepte dit verzoek en vroeg de Wijk raad ook te informeren over het rap port betreffende de geluidshinder van de vliegbasis. De voorzitter van de Wykraad, de heer J. Veenendaal, verklaarde de kwestie nader. Hy ontkende het bestaan van een communicatiestoornis en wat het achterhouden van informatie betrof zei hy dat het desbetreffende wykraadlid in een besloten vergadering verklaard had dat daar geen sprake van was. Overigens vroeg hij waar de wijkraad de nodige informatie vandaan moest halen voor zaken die Soesterberg aan gaan. Het leek hem wenselijk met het college en de fractie voorzitters een en ander te bespreken. „Wij willen als wijkraad functioneren zonder politiek te bedrijven", besloot de heer Veenen daal. De burgemeester meende dat naar aan leiding van de opmerkingen van de heer Veenendaal nog weinig te zeggen viel. Zij was van oordeel dat voorlopig op dezelfde wijze moest worden door gewerkt, temeer daar de heer Veenen daal zelf te kennen gegeven had nog niet geheel ingespeeld te zijn. Het rap port over de geluidshinder van de vliegbasis zal t.z.t. met de wijkraad behandeld worden. Hieraan gaat eerst een bespreking van het college met G.S. vooraf. Voor de heer J. van Poppelen (KVP) was de kwestie van de excuus-aanbie- ding echter nog niet geheel duidelijk. Hij twijfelde daaraan. Tijdens de po litieke soos van de confessionele par tijen was een boekje opgedaan over de moeizame werkwijze van de Wijk raad en hij vond het jammer dat de heer Veenendaal de excuusaanbieding nu in de discussie betrok. De burgemeester meende dat men zich nu tot het concept antwoord diende te beperken, waarmee de vergadering ac- coord ging. Foto Herman van Dam Maandag 21 augustus j.1. werd Prins Willem-AIexander door Prinses Beatrix voor het eerst naar de Montessori kleuterschool te Baarn gebracht. Volgens bygaande foto biedt Willem-AIexander zyn juffrouw, mej. v. d. Heide, een bos dahlia's aan, ter verwelkoming. Koning Hassan van Marokko ontbreekt het zeker niet aan moed plus een flinke dosis geluk, anders had hij niet binnen een jaar twee grof opgezette aanslagen overleefd. Zijn toon is echter door de twee aan slagen wel veranderd. Na de eerste kalmeerde hij zijn volk met de belofte dat sterker dan tevoren de demokratie bevorderd zou worden, ditmaal roept hij theatraal zijn mensen op om de eenheid te bewaren omdat bij verdeeld heid onder de bemanning zelfs de beste kapitein het schip niet veilig in de ha ven kan brengen. En het is de vraag of hij wel zo'n beste kapitein is. Nadat vorig jaar een ploeg militairen, flink van hasj voorzien door hun kom- mendanten, een bloedbad aanrichtte in het zomerpaleis te Shkirat waar Has san juist een receptie hield, gonsde het ogenblikkelijk van geruchten dat de grote man achter deze aanslag gene raal Oefkir was. De koning wenste dit niet te geloven en hij getuigde er zelfs van dat deze Oefkir zijn trouwste on derdaan was, die hij prompt nog meer macht in de regering gaf. Nog meer, was haast niet mogelijk: Oefkir was zonder enige twijfel na de koning de man die in Marokko de lakens uitdeel de. Er zijn staaltjes te over bekend over de hardheid en zelfs wreedheid van Oefkir. Het bekendst is dat hij zelf in dertijd naar Frankrijk ging om zijn linkse politieke tegenstander Ben Bar- ka, die hier in ballingschap leefde, te ontvoeren en op onmenselijke manier te laten afmaken. En na de aanslag van vorig jaar leidde hij de zuivering van het leger ook niet bepaald zacht zinnig: en masse werden officieren ge fusilleerd. De toestand in Marokko is nog steeds als voor Hassan, na de eerste mis lukte aanslag, beloofde dat men terug zou keren naar de demokratie en dat de korruptie uitgegroeid zou worden. De welvaart stijgt niet verrassend snel, al brengt geleidelijk aan vooral het toerisme aardige bedragen in het laatje. Niet lang meer Slechts een beperkte groep profiteert ervan, de massa blijft arm als voor heen of zelfs armer. De ontevreden heid hierover leefde al lang in linkse kringen, maar die waren te gering in ge tal om veel indruk te maken in een land, dat in ieder geval wel 'n aardig legertje op de been hield. Dit veranderde echter wel nadat in Libië kolonel Khadaffi kans zag zijn koning te verdrijven en radikaal regerend inderdaad vrij wat tot stand te brengen. Het was een voor beeld dat menige Marokkaanse officier ook wel aansprak, In die zin is het niet onwaarschijnlijk dat zich geleidelijk in het militaire milieu groepen gingen vormen, die iets dergelijks tegen koning Hassan ook wel wilden ondernemen. Er wordt wel aangenomen dat deze ontwikkeling Oefkir ook niet ontging en dat hij zijn twijfels had of koning Hassan wel de geschikte figuur was om daartegen in te gaan. De bereidheid van de vorst om demo kratie te beloven lijkt meer op toege ven dan Oefkir in zijn hart welgeval lig kon zijn. Hij zal zichzelf ongetwij feld gezien hebben als iemand die men zoiets beter kon toevertrouwen. Op die grond is er reden om te geloven dat Oefkir best wel iets met althans de laatste aanslag te maken gehad kan hebben, zo al niet met de eerste. En zijn „zelfmoord" zou dan de logische exe cutie zijn geweest. Geruchten van allerlei aard gaan ook nu weer. Zo zouden de Amerikanen die luchtmachtbasis in Marokko hebben, betrokken zijn geweest bij de moord aanslag of er althans niets tegen on dernomen hebben, hoewel zij er van wisten. Het zijn Marokkaanse mysteries waar over voorlopig nog wel een sluier zal blijven hangen. Maar duidelijk is wel dat - hoe dan ook - de machtige man Oefkir van het toneel is verdwenen. En Hassan is er inderdaad niet zo erg de man naar om zijn wil door te zetten, of dit nu regeren met harde hand is, of inder daad demokratiseren en korruptie uit roeien. De Libische leider Khadaffi heeft open lijk zijn teleurstelling uitgesproken over het falen van beide aanslagen. Het ziet er echter wel naar uit dat hij de hoop nog lang niet hoeft op te ge ven dat binnenkort Marokko uit het overgebleven trio van Arabische mo- narchiën valt. De rechtse harde figuren ~>f de linkse Khadaffi-aanhaneers waar tussen koning Hassan beklemd zit, ra ken nog wel op de een of andere ma nier van hem af. KANTMAN. SOESTER COURANT Kandelaar kaars Uniek model van smeedijzeren ketting. Kandelaar op hoef ijzer standaard, kompl. met kloeke oranje kaars. Hoogte 36 cm. Alleen in uw warenhuis. 4.95 Portable radio Onze 10-transistor Vendomatic. Speelt op vier 1,5 V. batterij tjes, ontvangt mid den en lange golf. Kompleet met oor telefoon. Nu slechts Bowl-stel Bestaat uit prachtige grote kom op voet, 12 cups plusop- hanghaken en sierlij ke lepel. Fonkelt als kristal; Nu slechts 29.50 GELDIG VRIJDAG 25 AUGUSTUS EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Douchebak Afm. 80 x 80 cm en 15 cm hoog. Ge maakt van hooggian- zend krasvrij kunst stof plaatmateriaal. Metafvoerplug. Voor onderhoud geen schuurmiddel ge bruiken. In oranje en wit 58.50 Draai-mop met emmer 'n Vondst voor het snel reinigen van linoleum en stenen vloeren. Even de nat te mop in emmer- inzet draaien en hij is uitgewrongen. 8.95 Porseleinen borden Diepe-, platte- en dessertborden. Gaaf wit porselein met mooie, smalle gou den bies. Diep of plat per 6 stuks: 6.95 Dessert per 6 stuks: 142.50 Eiken fauteuil Van massief eiken hout. Makkelijke zit. De kussens bekleed met bloemcretonne. Keus uit rood, goud en groen. Zeer speciale prijs: Heren trïcotpiama Ideaal voor sportieve vaders en zoons. Soepele interlook met kontrastkleur tri cot biesafwerking. Bleu, roest, groen, goud, marine n Hij is 100 cm breed, wit laqué van uitvoering en half leg, half hang van indeling. U zet hem probleemloos zelf in elkaar. Extra zware kwaliteit. Kom hem bekijken! L, 6 Nu twee dagen slechts jSffll \0 Verkrijgbaar in alle vestigingen van

Soester Courant | 1972 | | pagina 1