I. <Sckcemaker - antenneteckniek UMACO SOEST NV -Mi Soest geen voorstander van groot gewest AUTORIJSCHOOL M. LOS TYPE CURSUS INSTITUUT HULSGHER MIDDENWONING a. Bejaardenverzorgster b. Bejaardenhelpster of Verpleeghulp Informatieavond over Vietnam Stichting Amersfoortse Kredietbank Bank zonder u iet toch wei op winstoogmerk Gemeente Zeist heeft belangstelling voor het bejaarden-zwemmen Inbraak in R.K. Mavo Gaat rookverbod tijdens raadsvergaderingen verdwijnen UW SUUUES IS ONZE RECLAME De nieuwe Fiat 132 Van 0 naar 80 km in 7.2 seconden Bericht voor zelfstandig wonende bejaarden Valse aangifte van diefstal HAN0ELS9NSTITUUT PRAöTiGUM MET DE mo. OP WEG NAAR VOORUIT ONZE CURSUSSEN BEGINNEN WEER. makelaardij in onroerende goederen Bejaardencentrum Braamhage Na vrede nog minstens 20 jaar medische linlp noodzakelijk Brigadier C. de Bruin viskampioen 1972 de kosten bij het afsluiten van een krediet Soester Courant van donderdag 24 augustus 1972 Aan de Noorderweg, hoek Dokter de Voslaan, worden op het ogenblik de palen geheid waarop het nieuwe zusterhuis van „Nieuw-Mariënburg" gebouwd moet worden. Het twee verdiepingen hoge gebouw komt te rusten op 210 stuks 3 meter lange betonpalen. Het werk wordt uitgevoerd door het Soester aan nemersbedrijf L. de Ruvgt Zn. en zal ongeever een jaar in beslag nemen. De nota „Utrecht, provincie in gewesten" heeft onderwerp van bespreking uit gemaakt in het college van burgemeester en wethouders en werd behandeld tijdens een informele raadsvergadering. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt dat de wijze van indeling van Soest bij één van de te vormen gewesten, juist is. Soest is, blijkens modellen van gewesten, ingedeeld in een gewest, waarin zijn opgenomen alle gemeenten, die deel uitmaken van het Samenwerkingsorgaan Eemland. Het gemeentebestuur meent dan ook dat Eemland het uitgangspunt dient te zijn voor het gewest, ook al omdat het nu reeds een belangrijke functie vervult in de intergemeentelijke bétrekkingen. Verder is zij van mening dat de instel ling van het gewest niet geforceerd moet worden, maar dat de samenwer king in alle vrijheid moet worden uit gebouwd. Men is overigens geen voor stander van een te groot gewest Men stemt daarom niet in met de gedaeh- tengang van de vorming van een ge west waarin Gooi-, Eemland- én Val leigemeente zijn begrepen. Griezelig Griezelig vindt men de mening dat de thans opengehouden gebieden in deze regio als „laatste reserve" van vol ledige bebouwing moeten worden ge zien. „Het kan niet juist zijn", zegt de raad in haar brief aan G.S., „ook de uitloop van de randstad volledig te verstedelijken". In de nota van G.S. wordt gesteld dat Amersfoort en Veenendaal met om streken een taak is toebedacht in het opvangen van de overloop uit de noordvleugel van de randstad. Het gemeentebestuur meent dat hier slechts bedoeld wordt een opvang van het Gooi en het overige deel van de noordvleugel op het noorden van Noord-Holland zal aangewezen dienen te zijn. Niet méér industrie In de nota wordt vermeld dat in de gemeente Soest nog ruimte beschikbaar wordt geacht voor verdere uitbreiding van de werkgelegenheid. Daar wordt door het gemeentebestuur protest tegen aangetekend voorzover het aantrekken van industrie betreft. „Wij menen toch dat, na de voltooiing van de bebouwing van het bestaande industrieterrein, geen industrie meer moet worden aangetrokken".' Wel is men van mening dat een uitbreiding van de werkgelegenheid in de diensten sector bevorderd kan worden. Herziening provinciegrenzen In de nota van de provincie wordt de gemeente Nijkerk steeds aangemerkt als behorende tot het gewest Eemland. Het gemeentebestuur vraagt zich daar om af of dit in de toekomst niet moet leiden tot herziening van de provincie grenzen. Wat de kosten voor de gewestvorming betreft vraagt Soest extra middelen beschikbaar te stellen om de samen werking te kunnen uitbouwen. Tot slot wordt nog een opmerking ge maakt over de planologische over zichtskaart. Voor wat Soest betreft zijn de parkgebieden in de onmiddellijke omgeving niet aangeduid. Vertegenwoordigers van de gemeente Zeist, zullen a.s. maandag, tijdens het bejaardenzwemuurtje, een bezoek bren gen aan het instructiebad „De Turf". Aanleiding hiertoe was het verzoek van de projectleider voor het bejaarden- werk, de heer G. Loeb, die contact op nam met de gemeente Zeist om de mogelijkhed te onderzoeken voor het zwemmen van bejaarden uit Soester- berg in het overdekte bad in Zeist. Een delegatie van de gemeentelijke sociale dienst van Zeist komt zich nu in Soest oriënteren. Juist voor het begin van het nieuwe schooljaar hebben onbekenden ingebro ken in de r.k. MAVO aan de Steen- hoffstraat. Men kwam binnen door het forceren van een deur. Er wordt niets vermist. Bij de aanvang van de vorige week gehouden raadsvergadering richtte de burgemeester mevrouw Mr. J. M. Cor- ver-van Haaften, een vriendelijk maar wel dringend verzoek tot de aanwezi gen, om toch vooral zoveel mogelijk te roken. Zoals bekend is indertijd een rook verbod ingesteld voor de vergadering van de raad. Bij langdurige vergade ringen wordt dan om negenuur een pauze ingelast, om fervente rokers in de gelegenheid te stellen de „schade' in te halen. De reden van dit verbod was wel het ontbreken van een goede afzuiginstal latie in de zaal van de brandweerka zerne, waar de vergaderingen gehouden worden. Hierin schijnt thans voorzien te zijn, want van rookoverlast was geen spra ke. Mogelijk zal nu het rookverbod op geheven worden. v^h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wij lessen in OPEL ASCONA - OPET. KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R - M.L. - F.N.O.P Een proefrit met de nieuwe Fiat 132 is een aangename bezigheid en een be levenis. Opvallend daarbij is het tem pera ment volle vermogen van de motor, 1800 cc., waar de meeste 2-liter machi nes niet aan tippen kunnen. In 7.2 se conden van O naar 80 km, in 11 secon den 100 km. Die snelheid zal velen een sportief ple zier bieden maar kan voor iedereen veiligheid betekenen bij inhalen. Aan de veiligheid is overigens veel aandacht besteed. Zwaar versterkte deuren, een inschuifbare stuurkolom, die zit achter een extra, stalen dwars balk. Schijfremmen met rembekrach- ting rondom en gescheiden remcircuits. De wegligging is geweldig. De wagen bezit dan ook alle passieve veiligheids voorzieningen. Het interieur biedt plaats aan 5 vol wassenen; de stoelen zijn anatomisch gevormd; de ventilatie is perfekt en het uitzicht riant. Kortom een „dijk" van een wagen voor blij, veilig en ontspannen rijden. Voor verdere gegevens, zie men de ad vertentie van Autobedrijf W. Berkhof elders in dit blad. Nu het nieuwe seizoen voor de deur staat, zou de Stichting Fed. Raad voor het Bejaardenwerk Soest alle in Soest en Soesterberg wonende bejaarden wil len berichten, dat zij alle inlichtingen omtrent bejaardenwerk, zoals socië- teits-middagen, pedicureservice, zang koor, gymnastiek etc. kunnen verkrij gen via de projektleiding van het Open bejaardenwerk in Soest. Voor het ma ken van een afspraak kunt U des morgens bellen 2723 (liefst rond 9 uur), het bureau is gevestigd tot nader be richt: Drift je 4a (bij het busstation Zuid). Dit bericht geldt in het bijzonder voor de ouderen, die onlangs binnen de gemeente hun intrek hebben genomen. Een procesverbaal kreeg de Baarnaar D. J. S. terzake van een valse aangif te van diefstal van een motorgras- maaimachine. Na een diepgaand on derzoek kwam de politie er achter dat de aangifte niet juist was. S. heeft dit bekend. Het adres voor uw Dagelijks aanmelden van 8.30 - 12.30 uur 13.30 - 15.30 uur dinsdag- en donderdagavond van 7.00 - 9.00 uur. Adres: Torenstraat 2 d, Soest. Telefoon 02155 - 2100 VERENIGDE] NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTEILIN9ER BEATRTXLAAN 24 - SOEST - TELEFOON 02155-2900 VOORUIT in uw baan VOORUIT met uw zaak VOORUIT in uw buitenlandse contacten, hetzij in zaken, hetzij op vakantie. Als u zich nü aanmeldt kunnen wij nog met uw lestijdwensen rekening houden. TYPEN - ook op eleetrische machines. STENO - Nederlands en moderne talen. MIDDENSTAND - volgens de nieuwste eisen. HANDELSCORRESPONDENTIE - Nederlands en moderne talen. CONVERSATIE - Engels - Duits - Frans - Spaans. BOEKHOUDEN - Praktijkdiploma. De lessen worden gegeven in een moderne omgeving, uitsluitend in kleine clubs. Ons STUDIEPLAN wordt u gaarne op aanvraag toegezonden. Vredehofstraat 7- Soest teL02l55-87Q4-'' na,19pur 0215*5-2109^ SOEST uit blokje van drie. Mogelijkheid voor de bouw van een garage Grote tuin en nieuwe gas-c.v. INDELING: entree, toilet, kelderkast keuken, grote woon-eetkamer met open haard. VERDIEPING: 1 kleine slaapk. ouders- slaapk., v.w. en 1 slaapk. met balkon, badk., 2e toilet. ZOLDER met vaste trap en 3 slaapkamers. KOOPSOM ƒ119.000 k.k. In de tuin volière en vijver. Wij verstrekken alle nadere inlichtingen en zenden u gaarne onze uitgebreide woninggids. vraagt Salaris volgens richtlijnen bejaardenzorg. Inlichtingen tel. 3851. Insp. Schreuderlaan 2. Soest - - Telefoon 2792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Een vijftigtal, meest jonge bezoekers, woonden maandagavond in de zaal van de bibliotheek, de informatieavond bfj van het Medisch Comité Nederland- Vietnam. Een niet zo'n groot gezelschap, dat echter zeer geïnteresseerd de beide sprekers van deze avond volgde. Er werd duidelijk aan politiek gedaan en Amerika werd als agressor afgeschilderd. Als eerste sprak de heer J. Boonstra, historicus en redakteur van het Viet nam-Bulletin. Hij werd ingeleid door de Soester historicus dr. J. M. Pluvier. Boonstra behandelde, zij het zeer op pervlakkig, wat ook nauwelijks anders kon op zo'n avond, de historie van het Vietnamese volk. Reeds vóór Christus werden zij, toen door de Chi nezen, opgejaagd en trokken zij naar het Zuiden. Met enige grote stappen belandden we met de spreker in de 19e eeuw en de franse overheersing. Het Vietnamese volk verpauperde ge durende deze franse bezetting. Van 1930 reeds stamt het verzet van de bevolking, door de feodale verhoudin gen en de grote tegenstelling arm-rijk. Het land werd zonder veel verzet in 1941 uitgeleverd aan de Japanners en van dat jaar stamt het ontstaan van de Vietmin, de strijd om de zelfstan digheid o.l.v. Ho-Tsji-Min. Men voerde een eigen bestuur in met een sociaal programma. Er werd een werkelijke macht uitgeoefend zodat er bij de ne derlaag van Japan in 1945 geen be- stuursvacuiim ontstond. Op 2 september van dat jaar werd de republiek uitgeroepen als onafhanke lijke staat. Volkomen overbodig gin gen Chinezen en Engelsen alsnog over tot de verdeling van deze staat. Be langrijk was daarbij de houding van de Verenigde Staten die aanvankelijk van mening waren dat de Vietnamezen zelfstandigheid verdienden. Deze zelf standigheid, hoopte men, zou de V.S. een grote economische invloed geven De Fransen voerden ondertussen met een leger van 250.000 man strijd voor de herovering van het land. Na vestiging van de Volksrepubliek China veranderde de houding van Amerika en kregen de Fransen bij hun oorlog steun, financieel en materi eel. Zodanig zelfs, dat in 1954 de Ame rikanen 78 van de totale oorlogs kosten op zich namen. De nederlaag van de Fransen en het accoord van Geneve werden door de V.S. gesaboteerd. Met de verdeling van de staat en de grens op de 17 breedtegraad ging men slechts in schijn akkoord. Een en ander had wel tot gevolg, al dus de heer Boonstra, dat de zuide lijke Vietmin strijdkrachten zich te rugtrokken. De verkiezingen binnen twee jaar, hoopten zij, zou de situatie in hun voordeel wijzigen. Deze verkiezingen zijn echter nooit gehou den, met als gevolg dat de Vietmin weer teruggingen naar hun oorspron kelijke woonsteden. Dit nu wordt be schouwd als infiltratie. Daarbij kwam nog. dat ook de bepaling van het ak koord van Genéve, dat geen buiten landse mogendheid bases in Vietnam zou mogen hebben, door de V.S. werd geschonden. Een campagne onder de katholieken in Noord-Vietnam (Maria zou dat deel verlaten hebben) deed 600.000 katho lieken besluiten naar het zuiden te trekken. Zij nu vormen, aldus de heer Boonstra. de harde kern van bet be wind van Thicu. de Zuid-Vietnamese heerser. Het verzet van de Zuid-Vietnamese bevolking tegen de heerser Diem, de jaren geleden vermoord werd, is, zo als Boonstra zei. de oorzaak van alle moeilijkheden. Wat de invasie uit Noord-Vietnam betreft, deze begon pas na de eerste bombardementen van de Amerikanen. Spreker hekelde bij het slot van zijn betoog de houding van president Nixon. die een oplossing voor het pimbleem zoekt in de verde ling van Vietnam zoals ook Korea verdeeld is. Schaamte De tweede spreker was de voorzitter van het Medisch Comité Nederland- Vietnam, prof. dr. J. H. de Haas. „Als arts" zei hy. .schaam ik me voor wat daar gebeurd. Precies het tegenover gestelde van wat een arts wil; helen en genezen". Hij vond het dan ook een treurige zaak dat artsen uit poli tieke overwegingen niet protesteerden. „Niet protesteren is evenzo een poli tieke stellingnamc", zei prof. de Haas. Het doel van het comité is hulp bie den, de elementaire medische plicht. Hij was dan ook dankbaar voor de initiatieven die in Soest genomen werden. „425 artsen, 2 van de Ne derlandse artsen, steunen het comité. Dit aantal neemt gelukkig toe". In vele landen in West-Europa zijn inmiddels dergelijke comité's opgericht en de hulp die zij bieden zijn een aan vulling van wat Rusland en China doen. Ook Amerika kent thans een dergelijke instelling en ook vandaar wordt medische hulp aan Noord-Viet nam geboden. „De samenwerking van chemici, psy- chici en medici, die elkaar de hand reikten om de oorlog op te voeren, overtreft alles wat vorheen in de ge schiedenis gebeurde". Proffessor de Haas noemde daarbij de fragmentarische bommen, met plas tic kogels, als laatste afschrikwekkend oorlogstuig. (Plastic kogels zijn met röntgen apparaten niet op sporen). Daarbij gevoegd de electronische oor log, die een cumulatie van menselijke ellende teweeg brengt. Spreker was in 1970 in Vietnam en zag veel ellen de, „die nu echter verre overtroffen wordt". Ook Zuid-Vietnam wordt zwaar getroffen door een toename van de malaria, die zeer veel slacht offers eist. Door de bombardementen van de dij ken dreigt deze situatie thans ook in Noord-Vietnam te ontstaan. Spreker noemde de medische gevolgen van deze oorlog niet te overzien. Na de vrede zal nog minstens 20 jaar me dische hulp noodzakelijk zijn. Op een spoedige vrede rekende hij overigens niet. „In de leuzen voor de presidents verkiezing wil ik mij niet verdiepen". De hulp aan Noord-Vietnam blijft in tussen verzekerd en gaat zelfs beter dan voorheen.„Wij concentreren ons nu op een botencampagne in verband met de bombardëménteri van de dij ken". Professor de Haas besloot: „Steun aan het Medisch Comité is niet be doeld om schuldgevoelens af te kopen, maar is een-protest tegen deze waan zinnige oorlog, waar de wetenschap kennis uit probeert". West-oost Duitsland analoog geval. De discussie spitste zich toe op de economische situatie in Amerika en de mogelijkheid dat economische machten daar de oorlog niet willen beëindigen. Daar werd verschillend over gedacht. Een interessante vraag was ook de stelling dat Oost- en West-Duitsland in een zelfde situatie zouden verkeren. Zeker in West-Duitsland, werd gesteld zullen velen zich niet willen verenigen bij de scheiding van het land, maar, meende de vraagsteller, dat geeft toch niet het recht een oorlog te beginnen. Hij vroeg zich daarbij af wat in zo'n geval de houding van de Oostbloklan den zou zijn, die dan mogelijk in een zelfde situatie zouden komen te ver keren als Amerika nu in Vietnam. De heer Boonstra wilde hier niet op ingaan. Hij zag de analogie niet en distancieerde zich ervan. Wel gaf hij toe de trek van de katholieken naar het zuiden te simplistisch te hebben behandeld, omdat de katholieken ge streden hadden tegen de Vietcong en min of meer uit lijfsbehoud wegtrok ken. Wel noemde hij de katholieken een egocentrisch geheel, die westerse ideën probeerde in te voeren. Evenzo wist hij dat op het moment Thieu de sympathie van de katholieken ver speeld had. De vraag van een jonge toehoorder, waarom sprekers geen waarde hech ten aan verkiezingsleuzen van presi dentskandidaten, werd beantwoord met de opmerking dat men liever da den zag, waarna men zich verslikte in economische bespiegelingen, waar men niet uitkwam. Ook bestond er verschil van mening over de houding van de Nederlandse regering. Na de discussie werd vervolgens nog een film over Vietnam vertoond. O De jaarlijkse viswedstrijd voor leden van de Soester Politie Sport Vereni ging, met het daaraan verbonden kam pioenschap voor 1972. werd op 8 juni j.1. gehouden, maar die viel letterlijk en figuurlijk in het water. Tijdens de gehele wedstrijd viel de regen bij stromen neer en alleen hoofdagent J. Hofstee uit Soesterberg wist een visje te verschalken, zij het ook nog een ondermaatse, zodat hij feitelijk met een visje van 5 cm kampioen zou zijn geworden. Hofstee wenste zulks niet te aanvaar den en stelde voor een tweede wed strijd te houden met dan gelijke kan sen. Deze tweede wedstrijd vond plaats in de waai van Hoolwerf aan de Eemdijk. Dertien deelnemers waren van de par tij en ondanks een enkele regenbui wist bijna een ieder enige vissen op het droge te brengen. De één was geluk kiger dan de ander en het bijzondere was wel, dat crack Jan Willem Kas pers, slechts een ondermaats visje wist te vangen. De uitslag werd: 1. C. de Bruin 110 cm kampioen en winnaar van de C. van Wijngaardenwisselbeker. welke hij reeds tweemaal heeft gewonnen. 2. J. Hartman 67 cm 3. P. Dorst 61 cm 4. C. Coster 44 cm 5. W. den Hartog 41 cm 5. W. den Hartog 41 cm 6. C. J. Onvlee 38 cm 7. W. J. v. d. Brugge 21 cm 8. K. de Pater 20 cm 9. C. van Stam 10 cm 10. H. van. Thienen 5 cm 11. J. W. Kaspers 5 cm. T. v. d. Meulen en L. Rondhout bleken niet bij machte een prijs te winnen. In het politiebureau reikte de voor zitter van de S.P.S.V., de heer W. v. d. Brink, de prijzen uit. Bijkantoor Soest: maandag 9.00-12.00 uur en 2.00- 4.00 uur. woensdag 9.00-12.00 uur. vrydag 5.00-8.00 uur. Hoofdkantoor: Eemstraat 58 - Amersfoort Telefoon 03490 - 16527 en J7400 ll HHHHE ,-v. Langs de hoofdweg verdwijnen stilletjes aan steeds meer bomen, die het slachtoffer zün van de uitlaatgassen. Hier „sneuvelt" er een op de Middel wijkstraat.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7