ons kleine 0o((üco II III II III II hoofdartikel uduÜMi Ajax de Wereldcup? SALOMONS Pianohandel W.v.Tol LEERLING VERKOOPSTER ,DE GOUDEN SNAAR" Winkeliersvereniging Soest over het plan city - centrum wffisON Bedenkelijke belangstelling voor E*E*G* Wie regeert Engeland? Uitkering tijdig aanvragen B0UTIQUE DE BLAUWE KAR Cultureel seniorenpaspoort voor Amersfoort verkrijg baar bij projektleider Bejaardenwerk Concert in de Domkerk Auto uit verkeer genomen De talisman kan uw redding zijn vanaf 7, Voor muzikale fijnproevers Telefoon 2968 Alg. Bejaarden Bond GRAMMOFOONPLATEN. Bejaarden zangkoor VERONICA'S TIPPARADE E.E.G. en E.V.A. vormen grootste vrijhandelszone ter wereld fffffrfffiffffftttVl Kunstnijverheids- artikelen. Exclusieve kaarsenboutique Boek van de Maand Verschijnt 8 sept. a.s. Europa VIEUX lekkerhè! Soester Courant van donderdag 31 augustus 1972 Twee jaar geleden bereikte het Nederlandse clubvoetbal een ongekende mijl paal, toen Fe(jenoord via een 2-2 draw en een 1-0 overwinning op het Argen tijnse Estudiantes de (officieuze) wereldbeker veroverde. Rotterdam vierde een hele nacht feest. Dit feestgedruis zou ^zich dit jaar wel eens naar Amsterdam kunnen verplaatsen, als Ajax straks de stunt van Fcüenoord herhaalt. Cruijff en z(jn mannen z(jn voor de grote strijd tegen de kampioen van Zuid-Amerika, het Argentijnse Independiente in elk geval uitgesproken favo riet. Deze machtige club (55.000 leden!) uit Buenos Aires is in tegenstelling tot Ajax reeds over zijn hoogtepunt heen. De defensie met doelman Santoro als betrouwbaar sluitstuk en het midden veld met internationaal Raimondo zijn sterk, maar de voorhoede mist de klas se van Ajax. Hoe sterk is Independiente? Voor de derde keer mag Independiente proberen om via een succesvolle twee kamp tegen de Europese clubkampioen de wereldcup voor clubs te winnen. In 1964 en 1965 mislukte dit streven. Toen werden de Argentijnen door Inter Mi- lan verslagen. De geroutineerde Mila- nese defensie werd een nachtmerrie voor de Zuid-Amerikaanse voetballers, maar tegen Ajax moet een geheel an der wedstrijdbeeld worden verwacht. De kwaliteit van de Amsterdamse ploeg ligt in de eerste plaats in de voorhoede, ook al hebben de Europese kampioenen vorig seizoen tegen Benfica en Arsenal' getoond, dat zij ook kunnen verdedi gen. Met name keeper Heinz Stuy heeft in Londen en Lissebon zijn reputatie aanzienlijk kunnen opvijzelen, maar wij verwachten niet dat hij het tegen In- depentiente zó druk zal krijgen, al blijft voetbal, voetbal, d.w.z. een in principe verrassende aangelegenheid. De kracht van de Argentijnse ligt in zijn harde defensieve afweer. Feitelijk spelen deze latijnse voetballers hetzelfde spelletje als Inter. Een man of acht voor eigen doel samentrekken en dan via een snelle uitval een doel punt trachten te forceren. Maar dat doelpunten maken gaat Independiente op het ogenblik niet al te best af. Bel- buena, de Argentijnse goalgetter, ver keert momenteel niet in vorm en dat is één van de oorzaken dat de ploeg in' de kompetitie slechts een bescheiden rol vervult. Zelfs de pas ingezette, zeer jonge en talentvolle voorhoedespeler Saggioratto heeft tot dusver hierin geen verandering kunnen brengen. Sterke defensie De Argentijnen verdedigen dus a la Inter, ze doen het alleen iets tech nischer, wat sierlijker ook. Vooral back Lopez is een begaafde speler. Keeper Santoro is evenals Lopez een internati onaal, hij wil zich wel eens op hoge ballen verkijken, maar keept verder zeer bekwaam. Ook vrije verdediger Pavoni, een Uruguees, is zeer bekwaam en bovendien nog bikkelhard ook. Ook het middenveld is bij Indepen diente sterk bezet. Drie internationaals heeft men daar rondlopen, te weten Raimondo, Pastoriza en Semenewicz, een naam waarmee Herman Kuiphof straks bij zijn televisieverslag wel moeite zal hebben. Met routinier Pastoriza is iets merk waardigs aan de hand. Hij is een paar maanden geleden aan het Franse Mo naco verkocht. Echter op deze voor waarde, dat hij eerst nog met zijn oude club tegen Ajax kan spelen. Of 's mans konsentratie niet zal lijden onder deze merkwaardige situatie, moet worden afgewacht. In elk geval zijn de drie Argentijnse middenvelders stuk voor stuk bekwame stoorzenders die vooral door vertragende akties zullen proberen het tempo bij Ajax te drukken. „Uit" voorzichtig Het wordt dus vermoedelijk een ge vecht tussen de voorlinie van Ajax en de (versterkte) achterhoede van de la tijnse kampioen. Zelfs in eigen home zal Independiente vermoedelijk kiezen voor een defensieve stellingname, al zullen de 100.000 toeschouwers in het reusachtige stadion hun favorieten af en toe wel opzwepen om ook eens ten aanval te trekken, vooral wanneer het vanuit verdedigende stellingen niet lukt om via een rappe uitval een doelpunt té scoren. Independiente staat niet als Estudian tes bekend als een ploeg die met alle geoorloofde én ongeoorloofde middelen de match wil winnen. Maar het blijven Zuid-Amerikanen, d.w.z. mensen die snel zijn aangebrand en dan tot heet gebakerde reakties kunnen komen. Het fanatieke publiek in de Argentijnse hoofdstad kan hen daartoe ook stimu leren. We nemen aan dat Ajax in de uitwed strijd voor een voorzichtige koers zal kiezen met de bedoeling eventueel de 0-0 in stand te houden of via Cruijff bijvoorbeeld toch een doelpunt te ma ken. De Amsterdammers zullen er on getwijfeld voor waken zich niet al te ver naar voren te laten lokken, het geen immers ten koste van de defensie kan gaan. In Amsterdam zal Ajax echter onge twijfeld alle registers opentrekken en de Argentijnse achterhoede zwaar op de proef stellen. Salomonswijsbeid: Een moderne keuken is het halve werk U werkt prettiger en stukken sneller in een moderne keuken. De praktische en overzichtelijke inrichting bespaart u een heleboel geloop en de afwerking brengt het onderhoud tot een minimum terug. U vindt bij ons de keuken die past in uw huis en in uw budget. Komt U eens langs? amersfoort kleine koppel 7 tel. 03490-11945 moderne keukens open haarden natuursteen baksteen wand- en vloertegels Het Salomonszegel fwor) Uw garantie Showroom open dagelijks van 8.00 - 77.30 uur Zaterdags van 10-12 uur. In het maandblad van de winkeliers vereniging Soest schrijft de voorzitter, de heer J. G. van Huissteden een ar tikel over het project „Zuidereng" ook wel City-Centrum genoemd. „Het blijkt", zegt de heer van Huis steden, „dat bij een groot aantal win keliers een zekere angst bestaat voor dit projekt. Zij vrezen dat de zuig kracht hiervan zo groot zal worden, dat velen die nu met moeite de eind jes aan elkaar kunnen knopen er het bijltje bij neer moeten leggen". Hij is het daar niet mee eens en stelt dat het zeer zeker geen middenstands- berkhof" zal worden. „Het is geen prestige zaak van de plaatselijke over heid", zegt de heer van Huissteden, getuige de informatieve gesprekken waarbij de winkeliers via de midden standscommissie van meet af aan bij de besprekingen betrokken is. Uit deze De stichting Fed. Raad voor het Be- jaardenwerk deelt aan de oudere e- woners van Soest mede, dat ingaande heden het Cultureel Seniorenpaspoort, uitgegeven door de Amersfoortse Cul turele Raad, voor de Soester bejaarden verkrijgbaar is. U hebt hiervoor een pasfoto nodig en ƒ3,50; in overleg met de afd. Culturele Zaken van de Gemeente zal aan het bureauadres van de stichting, Driftje 4a, tel. 2723, dit paspoort voor ouderen afgehaald kunnen worden. Dit voorkomt extra portokosten of op en neer reizen naar Amersfoort. Voor verdere informaties: tel. 2723 liefst v.m. tussen 9 en 10 uur. Het programma van de zaterdagmid- dagmuziek in de Domkerk te Utrecht op a.s. zaterdag 2 sept., 3.30 vermeldt het clavecimbelconcert van Hugo Dist- ler. Uitvoerenden zijn Jan Jansen en de instrumentale groep van de Domcan torij o.l.v. Maarten Kooy. De toegang is vrij. HORLOGER-JUWELIER De Soester G. E. H. deed afstand van zijn auto, die kort tevoren nog op de weg gesignaleerd was en toen opviel omdat er geen kentekenplaten aan be vestigd waren. De politie stelde een onderzoek in en trof de wagen op het Oude Grachtje aan. Eigenaar H. wist niet wie er in gereden had, maar had er geen bezwaar tegen dat de wagen uit het verkeer genomen werd. Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 In gold-plate en in chroom-nikkel. Als hanger of om uw horlogeband Burg. Grothestraat 20 Elke maandagmiddag wordt in het ge bouw Tempo aan de Kostverlorenweg een bejaardensoos gehouden, uitgaande van de Algemene Bond van Bejaarden. De projectleider van het Open Bejaar denwerk, de heer G. Loeb, doet na mens het bestuur van de afdeling Soest van deze bond een beroep op autobezitters om te helpen bij het ver voer van slecht ter been zijnde be jaarden. De soos wordt gehouden van 13.30 tot ongeveer 16.30 uur. Voor nadere informaties kan men con tact opnemen met de heer H. Reulen, telefoonnummer 6878, öf met de heer Loeb, telefoonnummer 2723. Welk jong meisje wil ons helpen als voor onze afdeling Leeftüd boven 16 jaar. Opleiding Mavo of gelijkwaardige. Sollicitatie gaarne na telefonische afspraak. Wa STEENHOFFSTRAAT 15 TELEFOON 2132 gesprekken is zonder meer duidelijk geworden dat men niets onverant woords wil ondernemen. Het gemeentebestuur is echter van mening dat met de bestaande moge lijkheden en de grote spreiding van het winkelareaal, straks niet 60.000 inwoners bediend kunnen worden. Met het gemeentebestuur is de heer Van Huissteden het eens dat Soest straks een Centrum nodig heeft. Hij is ervan overtuigd dat men deskundig en met overleg te werk gaat, zonder de belangen van de bestaande plaatse lijke winkelconcentraties uit het oog te verliezen. „Gaat de aversie tegen een City zo ver", besluit de voorzitter zijn artikel, „dat wij zeggen - we doen niet mee -, dan bewijzen wij noch de consument noch onszelf een goede dienst". Dinsdag 5 september a.s. vangen de zanglessen weer aan van het bejaar den-zangkoor. De lessen worden gegeven in het ge bouw Eltheto, Driftje 4a, bij het bus station Soest-Zuid. Nieuwe zangers zijn altijd welkom. De les begint om half twee. iJïïir**** „jrirJrJr»-»-»* Europa krijgt opeens de volle aan dacht van de Egyptische president Sa- dat, nadat hij de Russen de deur heeft gewezen. Hij heeft een reeks van deug delijke motieven voor zijn nieuwe ori ëntatie: de landen van de E.E.G. leve ren bij elkaar een flinke hoeveelheid ontwikkelingshulp waarvan Egypte genoeg kan gebruiken. Bovendien is west-Europa een voor de hand liggen de markt voor de Egyptische produk- ten. Ten derde is de E.E.G. geen een heid in zijn buitenlandse politiek, zo dat er een garantie aanwezig lijkt te gen een herhaling van de ervaringen met de Russen die door hun militaire en ekonomische greep op Egypte te vens hun eigen politieke doeleinden konden nastreven. Frankrijk en Enge land zijn in de vergrote E.E.G. trou wens eventueel wapenleveranciers, zo als ze dit nu al zijn voor het nabije oosten, op kleine schaal en met een oog voor evenwicht - de Britten leve ren wat geschut en tanks aan Egypte, maar bijvoorbeeld ook kleine duik boten aan Israël. Het klinkt alles bijeen niet onaange naam: het zou erop duiden dat Sadat uiteindelijk liever het land verder ont wikkelt met Europese steun dan echt tegen Israël ten strijde te trekken. En omdat de E.E.G. ook al banden met Israël heeft, zou zelfs een manier voor indirekt onderhandelen aanwezig kun nen zijn. Wat de hele zaak echter een beetje bedenkelijk maakt is dat juist op dit moment het er naar uitziet of de heer Sadat steeds minder heeft in te bren gen. Hij spreekt heel hartelijk met zijn Libische kollega Khadaffi over een fu sie van de twee landen, waarvan trou wens al eerder sprake is geweest zon der dat er veel van terecht kwam. De kansen staan nu echter beter voor Khadaffi: zijn kollega's-militairen Egypte zijn niet meer zo verrukt van Sadat maar bewonderen des te meer hoe de officieren in Libië orde op za ken hebben gesteld. Een kombinatie van deze twee groepen officieren lijkt hun wel wat en Khadaffie eveneens. Wat dan wel betekent dat president Khadaffi de grote baas wordt in de dubbelstaat, die eventueel nog uitge breid kan worden met Syrië dat zich inmiddels ook aardig aan het losmaken is van de Russen. En juist de persoon van Khadaffi is nu weer niet zo aantrekkelijk voor de E.E.G. Hij is de man die als eerste in de Arabische Wereld beseft heeft dat de oliedorst van west-Europa 'te ge bruiken is als middel om dingen ge daan te krijgen: hij zorgde voor een reserve in de kas, draaide de kraan dicht en prompt kreeg hij zijn zin: ho gere olieprijzen. Khadaffi weet ook drommels goed dat west-Europa voor olie voor een groot deel van hem af hankelijk is en bovendien heeft hij een niet geringe invloed in de overige olieproducerende landen van de Ara bische wereld. En hij is er de man niet naar om eventueel ook op deze manier niet eens politieke konsessies af te per sen. Daarom hoeft het de landen van Euro pa niet al te zeer te verheugen dat in het Arabische kamp "plotseling zo'n le- verdige belangstelling voor de E.E.G. tonen, hoezeer het ook aantoont dat dit instituut wat is gaan betekenen in de werld - wat dan merkwaardigerwijs juist gebeurt bij het overlijden van Paul-Henri Spaak, een groot staatsman op het wereldtoneel al was zijn bin nenlandse Belgische politieke rol dan niet zo groots, die beschouwd kan worden als een van de stichters van de Euromarkt. De stakingskoorts zit de Britten weer het bloed en de regering Heath kreeg er mee te maken op een mo ment dat niet ongelukkiger kon val len. In Noord-Ierland een hernieuwde uitbarsting van geweld waartegen met tamelijk uitzichtloze felheid opgetre den wordt en in het kabinet zelf het verdwijnen van topfiguur Maudling temidden van een ondoorzichtig schan daal dat sterk riekt naar korruptie, al is het dan niet die van Maudling zelf. Waar het om gaat is dat Heath niet zonder pijn een wetgeving erdoor gekregen heeft die beoogt bij konflik- ten tussen werknemers en werkgevers een zeker reglement te laten volgen dat voorkomt dat stakingen een vorm aan gaan nemen die in geen verhou ding meer staat tot de grief waar het om gaat. Dit is geen overbodige wet, dat kan zelfs de Labour-oppositie niet ontkennen. Ze heeft toen ze regeerde zelf iets dergelijks geprobeerd maar is prompt door de knieën gegaan toen het verbond van vakverenigingen, het TUC, dreigend gromde. Het zwakke punt van de door de Konservatieven doorgedrukte wet is dat ze een beetje experimenteel moest zijn. De konse- kwenties waren niet te overzien en ook niet hoe soepel van weerszijden het spel gevoerd zou worden. Maar de gok moest gewaagd worden omdat het land als geheel te lijden kreeg wegens konflikten waarvan je haast kan zeg gen dat het sop de kool niet waard is De Engelse stakinghistorie wemelt van de voorbeelden dat vele duizenden ar beiders het werk neerlegden en fa brieken verliezen leden van ettelijke miljoenen ponden om niet veel meer dan de vraag of de middagthee ge bracht zou worden of dat een kwar tier gegeven zou worden om ieder de gelegenheid te geven de thee te halen. Nu om een dergelijke zaak gaat het ditmaal niet. De havenarbeiders heb ben altijd kans gezien hun aantal bin nen door henzelf bepaalde grenzen te houden door het lidmaatschap van de bond niet voor ieder die wilde open te stellen. Aangezien niet-vakbondsleden ook niet op het werk werden toegelaten bete kende dit dat de havenarbeiders hun eigen loon ongeveer konden dikteren, zolang ieder van hen afhankelijk was. Toen kwam het containervervoer op. Grote laadkisten die zo van achter de trekker het schip ingehesen konden worden, of soms zelfs zo het schip op gereden. Dit gebeurde door chauffeurs, die overigens tot dezelfde grote vak bond van vervoerspersoneel behoor den Dit nu namen de havenarbeiders niet. Als het met schepen te maken had .behoorde het tot hun werk en naar hun mening behoorde deze nieu we laadmethode er in ieder geval niet toe te leiden dat er minder werk was voor de havenarbeiders. Het is geen nieuw geval. Er zijn ha- dustrieën die door vakbonden gedwon gen worden meer mensen te laten werken dan strikt nodig zijn. B.v. op de drukpersen. Moderne apparatuur die door een paar man bediend kan worden krijgt dezelfde bezetting als de vervangen ouderwetse, met als gevolg dat een aantal lieden betaald worden voor niets doen en de voordelen van de modernisering in de bedrijfsekono- mie niet uitgebuit kunnen worden. Een absurd systeem natuurlijk, want daarmee verspeelt de Britse export industrie vele kansen om te konkurre- ren met de buitenlandse bedrijven die wel volop gebruik kunnen maken van iedere arbeidsbesparende en dus goed- kopere produktiemethode. In dit gval kwam de nieuwe wet van pas en een aantal arbeiders werd ge arresteerd omdat een rechterlijk bevel niet was opgevolgd. Waarop prompt allerlei akties volgden van arbeiders die het werk neerlegden met de eis dat de vijf eerste „martelaren" van de nieuwe wet bevrijd werden. Het is een moeilijke situatie. Uiteindelijk gaat het erom wie bepaalt wat in het land ge beurt: het parlement dat wetten uit vaardigt of de vakbond. Een land waarin een organisatie die alle moge lijke taken heeft maar niet een wetge vende uitmaakt welke wetten gehoor zaamd zullen worden of niet, leeft aan de rand van anarchie. Onderscheiding i Wilson Glenny weefden varianten op de GlenFeshie, een originele S district check, waarmee de jagers <j zich onderscheidden van de herders. Wilson Glenny, Schots kaïngaren kostuums, ook nu een y» „onderscheiding" voor de gekleed sportieve man. n snits that snit your personality ft f380.- j$ eksklusief bij hereokledingspecialisten 1 MODE OESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST IN SAMENWERKING MET „DE GOUDEN SNAAR" 1 2 (6) 3 (3) 4 (-) 5 (20) 6 (7) 7 (17) 8 (-) 9 (14) 10 (10) 11 (-) ALL THE YOUNG DUDES Mott the Hoople - CBS SEA SIDE SHUFFLE Terry Dectyl Dinosaurus - Phonogram MARY Oscar Harris The Twinkle Stars - Dureco WATCH ME Labi Siffrel - Polydor ZO IS HET LEVEN Vader Abraham - Dureco RAIN 2000 Titanic - CBS (Stan Haag) THEME FROM THE GODFATHER (Will) Andy Williams CBS MEINE LIEBE FÜR DICH Heintje - CNR EVERYBODY'S TELLING Monica Oscar - Bovema (Chiel Montagne) AMERICA Yes - Negram FLAMINGO (Maxi) Earl Bostic - Polydor (Will) Met het plaatsen van hun handteke ning hebben ministers en staatssecre tarissen uit vijftien landen de vorming bekrachtigd van de grootste vrijhan delszone ter wereld. In totaal bedraagt de uitvoer van de EEG plus EVA (Oostenrijk, Portugal, IJsland, Zweden en Zwitserland) ruim 133 miljard dollar, de invoer ruim 141 miljard dollar. Voor de Verenigde Sta ten zijn deze cijfers respectievelijk ruim 43 miljard en bijna 40 miljard dollar; voor de Sowjet-Unie 13 mil jard en 12 miljard dollar en voor Ja pan ruim 19 miljard en bijna 19 mil jard dollar. De genoemde cijfers kunnen echter een verkeerd beeld geven. De nieuw gevormde handelsassociatie is geen douane-unie, waar het onderlinge ver keer geheel vrij kan plaats vinden. In feite is er sprake van een douane-unie (de EEG van de tien), die bilaterale (tweezijdig) handelsovereenkomsten heeft gesloten met de andere landen, die onderling ook weer bilaterale han delsakkoorden kennen. Bovendien is tussen de nieuwe partners geen harmonisatie van wetgeving over eengekomen, waardoor concurrentie- verschillen zullen blijven bestaan, ter wijl de landbouw buiten de overeen komsten is gehouden. Wel zijn de partners overeengekomen het handelsverkeer in landbouwpro- dukten te bevorderen, met inachtne ming van het eigen landbouwbeleid. Zo is in de akkoorden met IJsland en Portugal een niet onbelangrijk gedeel te aan de landbouw gewijd. Centraal in de overeenkomsten staat de vrijhandel voor industrieprodukten volgens een bepaald tijdschema van af bouw van tarieven. Op de grondslag van vrijhandel, met vrijwaringsclausules, kon door de ver grote EEG met elk der landen over specifieke regelingen worden onder handeld. Het akkoord houdt mede in dat het ontbreken van tolmuren tussen de overgebleven EVA-landen en de vier tot de EEG toegetreden landen, ge handhaafd blijft. Bovendien zal de oude vrijhandelovereenkomst in feite worden uitgebreid met zes nieuwe EEG-leden. Het tempo van de afbraak van de douane-rechten is hetzelfde als dat in het toetredingsverdrag tussen de hui dige Gemeenschap en de vier toekom stige leden. In de overeenkomsten is niet voor alle industrieprodukten een op 1 juli 1977 eindigende tariefafbraak voorzien. Voor bepaalde produkten geldt een langere overgangsperiode. O.a. voor papier geldt een overgangsperiode van 11 jaar. iilillliiti lAAAAAAAéA Ons bereikte het bericht, dat er nog al tijd mannen rond lopen, die een tekort aan broeken hebben. Wij kijken daar vreemd van op. Het is toch algemeen bekend, dat wij daarentegen een teveel aan broeken hebben. Wy zijn gaarne bereid tegen billijke vergoeding een eerlijke verdeling tot stand te brengen. LID VAM DE n neuu mlman MODEGROEP Jj MODE SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST Telefoon 02155-2400 Het gebeurt nogal eens dat mensen hun aanvrage om een sociale uitkering te Iaat indienen. Onder meer ten behoeve van een doelmatige uitvoering van de sociale verzekeringswetten zijn dikwijls zogenaamde verjaringsbepalingen op genomen. Dat houdt in dat bepaalde rechten niet meer of niet meer met vol ledige terugwerkende kracht tot gelding kunnen worden gebracht. Ook al heeft de betrokkene gelet op alle omstandigheden wel recht op een bepaalde uitkering gehad, door de te late aanvraag kan hem die toch gewei gerd worden. Het maandblad „Sociaal Kontakt" heeft onlangs uitvoerig aandacht aan deze materie gewijd, maar dit vakblad wordt niet gelezen door degenen die deze informatie het meest nodig heb ben. Reden waarom wij de verjarings bepalingen nog eens op een rijtje zet ten. 12 (12) LAYLA Derek the Domino's Polydor 13 (13) BRANDY (YOU'RE A FINE GIRL) Looking Glass - CBS 14 (16) SCHOOL'S OUT Alice Cooper - Negram (Lex Harding) 15 DE ZENUWPEES André van Duin - CNR 16 4) SUNDAY Albert West - CBS 17 (19) MOULDY OLD DOUGH Lt. Pigean - Phonogram (Hans Mondt) 18 UNCHAINED MELODY Blue Haze - CNR/Ariola (Stan Haag) 19 8) I CAN'T HELP MYSELF Donnie Elbert - Ariola/CNR 20 RAINSUN SONG Mayflower - Bovema Instanties lopen u niet achterna De diverse sociale wetten bevatten be palingen met betrekking tot de termijn, waarbinnen een uitkering aangevraagd moet worden. Hoewel men voor de ver schillende sociale verzekeringswetten van rechtwege verzekeringsplichtig is en daarvoor premie moet worden be taald (bij de loontrekkers wordt die rechtstreeks van het inkomen ingehou den) zult u zich voor de verkrijging van uw recht op uitkering zelf melden. De instanties lopen u niet achterna! U moet zelf voor uw rechten opkomen. U dient er zelf voor te zorgen dat op korte termijn een (schriftelijk) verzoek om uitkering te bestemder plaatse wordt gedeponeerd. VINKENWEG 21 - SOESTDIJK Kijken naar kinderen. Gebaseerd op het bekende tv-programma. Met 140 foto's, waarvan 24 in kleur Zolangde voorraad strekt 10,- (Naast het postkantoor) Telefoon 2476 Hoe zit het nu met de verjaringsbepa lingen, welke in de verschillende so- siale wetten zijn ingebouwd? Allereerst de werkloosheidswet (W.W.), die onder bepaalde voorwaarden aan loontrekkenden, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, een uitkering garandeert voor de maximumtermijn van 26 weken. Krachtens artikel 21 van deze wet ver valt de aanspraak op uitkering over een dag, indien niet binnen 90 dagen na die dag een verzoek om uitkering door de werknemer is ingediend bij het bestuur van de betreffende bedrijfs vereniging. De werknemer, die 14 dagen werkloos was en eerst na 3 maanden na het ein de van die werkloosheid uitkering aan vraagt, heeft ingevolge deze bepaling dus geen enkel recht op w.w. uitkering over die 14 dagen. Tüdig ziek menden De zietewet koppelt het recht op uit kering min of meer aan de „ziekmel ding". In geval van ongeschiktheid tot het verrichten van arbeid is de verze kerde verplicht er voor te zorgen, dat binnen 24 uur - of korter voor zover dit door de bedrijfsvereniging is be paald - na het intreden van de onge schiktheid, mededeling wordt gedaan aan het bestuur van de bevoegde be drijfsvereniging, of indien het bestuur dit heeft bepaald, aan de werkgever. Ten aanzien van de verzekerde, die hiervoor niet zorgdraagt, is aan het bestuur van de bedrijfsvereniging of van de afdelingskas de bevoegdheid toegekend de uitkering van ziekengeld geheel of ten dele te weigeren voor zover het de dagen voor de ziekmel ding betreft. Let wel, de bedrijfsvereniging heeft de bevoegdheid om uitkering te weigeren. Ze hoeft dat niet te doen. Als mocht blijken dat verzekerde terzake van zijn te late melding geen verwijt kan wor den gemaakt, dan kan toch tot uitke ring van ziekengeld worden besloten. De arbeidsongeschiktheid (W.A.O.), de Algemene Ouderdomswet (A.O.W. en de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) bevatten elk een naar inhoud gelijke verjaringsbepaling aangaande de verlening van terugwerkende kracht aan een aanvraag om uitkering of pen sioen. Uiteraard gaat de uitkering of het pensioen in op de dag (bij A.O.W. en A.W.W. ingaande de maand) met ingang van welke belanghebbende aan de voorwaarden voor het recht op uit kering of pensioen voldoet. Evenwel met deze restriktie, die de uitkering (pensioen) niet vroeger kan ingaan dan één jaar voor de dag (c.q. maand )waar- op de aanvraag werd ingediend. Bijzondere gevallen Voor de kinderbijslagwetten geldt dat een aanvraag om kinderbijslag, inge diend meer dan drie jaren na afloop van het kalenderkwartaal, waarop de aanvraag betrekking heeft, niet ont vankelijk is. Toch kan in bijzondere gevallen althans bij de kinderbijslagwetten, A.O.W., A.W.W. en de W.A.Ó. van deze ter mijnen worden afgeweken. De uitvoe ringsorganen bepalen of er sprake is van een bijzonder geval en hebben de vrijheid om daarnaar te handelen. Zo kan het - om slechts één voorbeeld te noemen - gebeuren dat de aan vraag te laat is ingediend omdat de aanvrager als gevolg van geestelijke gestoordheid of een zware lichamelijke handicap niet in staat was zijn aan vraag tijdig in te dienen. Een dergelijke „hardheidsclausule" is zonder meer re delijk, want al moet in principe de wet worden toegepast, mensen kunnen in omstandigheden verkeren dat zij niet bij machte zijn overeenkomstig de wet telijke voorschriften te handelen. Uit drukkelijk zij echter opgemerkt, dat voor de werkloosheidswet en de ziek tewet deze „hardheidsclausule" niet geldt. Wordt door het uitvoeringsorgaan een „bijzonder geval" gekonstateerd, dan kan een uitkering wél met terugwer kende kracht worden uitbetaald en gelden de normale verjaringstermijnen niet. Ook in de algemene bijstandswet is een „verjaringstermijn" ingebouwd zij het van geheel andere aard. Deze speelt uitsluitend wanneer u op grond van een beschikking van B. W. in beroep wilt gaan bij Gedeputeerde Sta ten (of in appèl bij de Kroon). Binnen 30 dagen moet u dan dit hoger beroep aantekenen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 11