20 jaar Nederlandse Export Combinatie m Donderdag 31 augustus 1972 50e jaargang no. 99 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Woeilos! raai 29, Soest Tel. 2566-5151 - Postgiro 126156 BESTAAT ER WEL RACISME „Oscar" voor export Jeugdige bromcrossers botsten Dronken achter het stuur Kamerconcert Twee Wijkraadleden distantiëren zich van uitspraken van hun voorzitter Deskundigheid in het geding PRINS CLAUS 46 Olvmpia gymnastiek weer van start Grafschennis Diefstal van aardappelen en kool Orgelconcert Jan Jansen Het oog gericht op Cliili's linkse experiment Bejaarden soeieteit in Darthuizen groot succes Loos brandalarm SOFSTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,- Verschijnt iedere donderdag Op hetzelfde moment dat de Wereld raad van Kerken een verdubbeld be drag van een miljoen dollar vaststelt voor het anti-racismefonds en terug trekking van investeringen in zuide lijk Afrika aanbeveelt, gingen Rotter dammers Turken te lijf die zich naar hun mening te gekonsentreerd in hun woonwijken vestigden, stuurt de pre sident en generaal van Oeganda allen die geen neger zijn uit zijn land, eisen de Afrikaanse landen het wegsturen van de Olympische Spelen van een tiental - gemengde - sportslieden uit Rhodesië, zijn in Soedan miljoenen en meest chr. georiënteerde negers ver moord door Arabische landgenoten, eist de Sowjet-Unie tienduizenden guldens van intellektuele Russische Joden die naar Israël willen emigreren en worden in donker Afrika telkens weer stammen uitgemoord door andere negerstam men uit zuivere machtswellust. En hier te lande doen we dapper mee om de apartheid in Zuid-Afrika te helpen bestrijden en de negerstammen in en om Angola te steunen in hun strijd tegen de Portugezen. Racisme is en blijft natuurlijk ver werpelijk. Doch we vragen ons af of het in wezen wel bestaat? Is het ei genlijk niet veel meer een strijd van de onmachtigen tegen de machtigen en omgekeerd? Een strijd waar de huidskleur feitelijk niets mee te ma ken heeft. Die dan ook gesignaleerd kan worden bij alle rassen. Die steeds wéér voorkomt daar waar om een of andere politieke- en machtsreden men bepaalde groepen wil diskrimineren en'of bestrijden. Als 't zich richt te gen mensen van een andere huids kleur, dan komt dit omdat die andere groep toevallig minder intelligent of minder sterk is of omgekeerd juist veel intelligenter of machtiger is. In het eerste geval noemt men het dan onderdrukking en racisme, in het tweede geval een strijd voor vrijheid en zelfstandigheid, waarmee nu b.v. president Amin van Oeganda schermt en waarom eerder in Congo alles wat blank was werd uitgemoord of ver dreven. Het gaat daarom niet om de huids kleur of het ras. Iedere blanke kan met iedere donker of lichtgekleurde heel best overweg en omgekeerd als ze maar van een beetje zelfde ontwik keling zijn, zoals dat ook geldt voor het onderling verkeren tussen mensen van een zelfde ras. Al dat z.g. racisme is niets anders dan de oeroude strijd tussen machtigen en minder-machti- gen en omgekeerd. Bij degenen die er niet direkt bij betrokken zijn gaat de sympathie al tijd uit naar de underdog, naar de genen die min of meer onderdrukt worden, tenzij politieke motieven de gerichtheid juist naar de andere zijde den uitstrekken. Die politieke motieven spelen bij dit alles een grote rol. Daardoor wordt er door bepaalde groepen in westelijke landen wel hef tig tekeer gegaan tegen de door blan ken bepaalde apartheidswetten in Zuid Afrika, tegen Rhodesië en tegen de Portugezen in Angola, maar niet te gen de apartheidswetten van de dikta- tor van Oeganda, niet tegen de uit- moordingen in Biafra en in Congo, niet tegen de massamoord in Soedan. Want hen gaat het om de verzwakking van de westelijke macht, waarvoor het racisme wordt gebruikt als een gemakkelijk aansprekend iets om me destanders te krijgen. De blanken, niet altijd de intelligentsten, maar wel de meest ontwikkelden, zijn politiek zo zeer in zichzelf verdeeld, dat zij zich vaak en in menig opzicht wat al te gemakkelijk laten gebruiken om zich zelf konkreet weg te laten cijferen, terwille van een (vermeend) racisme. Daar kunnen en zullen op macht be luste groepen, zowel van blanke als van gekleurde zijde, dan graag gebruik van maken om langzaam maar zeker hun macht te vergroten en op hun beurt, te onderdrukken wat zich zwak ker toonde, hetzij blank, hetzij bruin. Omdat het dus gaat om een strijd, een zwakkere tegen sterkere groepen en van sterken tegen zwakken, betwijfe len wij oprecht of 'n Wereldraad van Kerken bepaalde groepen met geld moet steunen, voor welk opgegeven doel dan ook, omdat we toch juist en jn de eerste plaats van de Kerk van Christus moeen verwachten, dat die zich keert tégen gewelddadige strijd, de aandacht uitsluitend zou moeten richten op wat de menshe'd kan ver binden. in liefde tot de naaste, inplaats van bestrijding van die naaste. Ander- z.iids moet de Kerk zich natuurlijk ook uit datzelfde liefdesbeginsel keren te gen onderdrukking, maar dan ook ovpral ter wereld en dat moet dan met het woord van Christus en niet met dat van de Mammon. Racisme is steeds meer een politiek geindoktrineerd woord geworden. In wezen bestaat het nauwelijks. Is het veel meer dan een kwestie tussen meer en minder ontwikkelden, tussen machtigen en zwakkeren. En dat alles ten eigen voordele. Dit jaar bestaat dc Stichting Nederlandse Export Combinatie, N.E.C., 20 jaar. Ter gelegenheid hiervan is er op maandag 4 september a.s. een ontvangst in Huize Neclenburgh aan de Soesterbergsestraat en zal de „export scepter" wor den uitgereikt aan een groot aantal daarvoor in aanmerking komende bedryven. De dag wordt besloten met een Pasar Malam. Op het toegangspad tot het zandgat aan de Soesterengweg botsten twee jeugdige crossers met hun bromfietsen tegen elkaar. J. W. (14) werd met ver wondingen aan hoofd en linkerbeen per ambulance naar Zonnegloren gebracht. Na behandeling kon hij naar huis te rugkeren. De bestuurder van de tweede brommer R. P. H. (14) raakte wat tanden kwijt en zijn kaak werd be schadigd. Hij begaf zich later ook naar het ziekenhuis om behandeld te wor den. De Nederlandse Export Combinatie werd 5 september 1952 opgericht op initiatief van de huidige directeur, de Culemborgse fabrikant Lambert Fok- kema. Met hem plaatsten zes fabrikan ten, t.w. de schuimrubberfabrikant G. J. Marsman, de drukker mr. H. A. M. Roelants, de fabrikant van verwar mingsinstallaties J. Smit, de conserve- fabrikant C. W. Tieleman en de verf- fabriek D. H. Vis, hun handtekening onder de notariële stichtingsakte. De stichting telt thans 300 leden, die tesamen een exclusief fabrikantenge zelschap vormen. Het is allerminst een club voor iedereen. Een nieuw lid wordt pas toegelaten wanneer zijn ar tikel niet concurreert met dat van een ander. Met elkaar brengen zij het meest vol ledige sortiment aan de man van wat ons land te bieden heeft. Een keur uit collecties, die stuk voor stuk specialis ten moeten zijn op een ander terrein. Aanvankelijk namen de reizende fa brikanten eikaars artikelen mee; later werden voor dit doel drie wereldrei zigers in dienst genomen, die continue de hele wereld afreizen. In hun bagage voeren zij de artikelen van alle leden mee. De voordelen zijn duidelijk: minder kosten, stijging in aanzien en door deze opzet leert men van elkaar. Het is een „doe"-club en kenmerkend is in dit verband een uitspraak van de heer Fokkema: „Wij geloven niet in waarzeggers, maar in het heilig vuur van de man die weet wat daden zijn. Er wordt in ons land nog teveel ge theoretiseerd. Er wordt over marketing gepraat door mensen die zelf nooit iets verkocht hebben. Er wordt in Nederland teveel aan fu turologie gedaan. Maar de actualiteit van vandaag en morgen is belangrijker dan het jaar tweeduizend, dat de meeste van de tegenwoordige onderne mers niet meer in functie zal zien". De export scepter „Er is", zegt de heer Fokkema. „de af gelopen twintig jaar in ons land geen bedryf gesloten of gefailleerd, dat een gespreide wereldwijde export onder hield naar 20 of meer landen". Een onderneming die wil blijven be staan, moet naar zijn mening „Euro pees" denken, waarmee dan wordt be doeld dat de hele EEG in plaats van Nederland als thuismarkt wordt ge zien. Een onderneming die haar voort bestaan verzekerd wil weten, moet streven naar een omzetspreiding over tenminste twintig landen. De ideale toestand is volgens de be vindingen van de heer Fokkema een omzet van 50 °/o export, verspreid over tenminste 20 landen buiten het gebied van de EEG. Pas dan, kan naar de mening van de heer Fokkema gezegd worden dat een onderneming voldoende conjunctuurbestendig is. Om deze gedachte op grote schaal bij het bedrijfsleven ingang te doen vinden, heeft de N.E.C. een onderscheiding in gesteld voor ondernemers met een we reldwijde export. Deze „export-oscar" wordt voor het eerst uitgereikt tijdens de festiviteiten op 4 sepember en is niet voorbehouden aan de leden. Alle bedrijven met een regelmatige export naar meer dan 20 landen, komen naar zeer strenge maat staven in aanmerking voor deze onder scheiding. NEC export verdubbclingsplan „De export van de kleine cn middel grote Nederlandse industrie, over de grote concerns wil ik niet oordelen, kan en moet in vyf jaar verdubbelen", aldus de heer Fokkema. Met deze uitspraak verzet hij zich te gen de sombere zienswijze van de EEG- commissie in het begin van dit jaar en aanvaard hij evenmin de lagere ra mingen van het Centraal Planbureau. Als vuistregel geldt, dat ieder kleine en middelgrote onderneming per jaar 20 °/o in omzet en rendement moet stij gen, wil men de continuïteit en daar mee ook de werkgelegenheid en de welvaart garanderen. De uitgangspun ten hiervoor zijn: a. de „trim export" elke dag opnieuw door onvermoeide inspanning de conditie verbeteren en b. „magische lijnen passeren", dat wil zeggen dat magische grenzen vinden waarachter een produkt nog onbekend de exportmogelijkheden nagenoeg on beperkt zijn. 20 van elke exportor der wordt verkregen door het produkt an sich". De overige 80 °/o wordt be reikt door de verkoopfilosofie achter het produkt. 16 miljard van onze export naar West- Duitsland gaat naar het gebied ten westen van de lijn Aken-Lübeck; 4 miljard slechts naar het overige ge deelte. Als markant voorbeeld noemde de heer Fokkema de spectaculaire export-ont wikkeling van gedroogde koemest. „Er bestaat geen land ter wereld, of er zijn koeien. Maar de Nederlandse on dernemer die koemest verzamelde, deze droogde en in fraaie pakjes stopte, een eclatante reclamecampagne voerde, ge tuigde van inventiviteit, visie en onder- nemingsdrang". In 1952 had de Nederlandse export een omvang van ongeveer 10 miljard gul den; in 1971 was het jaarcijfer geste gen tot 48 miljard gulden. De N.E.C. beperkt zich overigens niet tot de export. De leden wisselen er varingen uit, die ogenschijnlijk niets met export te maken hebben. De heer Fokkema noemt dat „ondernemings strategie", het beleid dat alle onder delen van de bedrijfspolitiek en be drijfsvoering omvat. De club van rei zende fabrikanten tendeert daardoor ook in de richting van een economisch centrum, maar dan wel bij uitstek ge richt op de praktijk van vandaag. Inflatie is geen natuurverschijnsel „Zo goed als men moet strijden tegen drankzucht, ontucht en misdaad, zo dient men ook van leer te trekken te gen de inflatie en de inflatieverwek- kers. Men gaat er teveel van uit, dat het huidige inflatoire uithollingsproces niet meer te stoppen is en men vindt het kennelyk normaal dat onze samen leving steeds meer te trekken krijgt van een decadente consumptiemaat schappij. Het is helaas al zo ver ge komen," zo voegde NEC-directcur L. Fokkema hieraan toe, „dat op de Ac countantsdag 1972 een aantal zeerge leerde en zelfs hooggeleerde inleiders spreekt over het onderwerp: „Leven met de inflatie." De heer Fokkema acht voldoende re denen aanwezig om krachtig stelling te nemen tegen deze verwerpelijke drog- rede. Inflatie is geen natuurverschijn sel. Inflatie wordt gemaakt door pot- verterende verkwisters die nagenoeg zonder onderbreking Sinterklaas spe len zonder dat het 5 december is. Toen in december van het vorig jaar zeven Hoge Commissarissen plus een algemeen directeur van de EEG uit Brussel naar een zitting moesten van het Europees parlement in Straatsburg, charterden zij acht vliegtuigen van de Brusselse chartermaatschappijen Abe- lag en Brussels Airways, omdat iedere functionaris zo nodig zijn eigen vliej tuig moest hebben. De toestellen startten tien minuten tot een kwartier na elkaar en over de weg suisden acht grote dienstauto's want toen de euroeraten op het vliegveld van Straatsburg aankwamen, moest daar immers hun eigen chauffeur keu rig klaarstaan om de heren voor de ingang van het Euroepse parlements gebouw af te leveren. Recept Wanneer aan een dergelijke geldver- kwisting door de overheid paal en perk werd gesteld, zouden we al een heel eind op de goede weg zijn van de in- flatiebestrijding. Als bovendien met ingang van vandaag de lonen en prij zen volkomen bevroren worden, kan over precies twee jaar de inflatie be dwongen zijn. Dit recept is zo simpel en voor de hand liggend, aldus de heer Fokkema. dat veel te ver zoekende idealisten nooit op dit idee zullen komen. An deren die het wel zien, missen helaas de kracht of de goede wil om het door te voeren. Bij het door de heer Fokkema inge stelde onderzoek is duidelijk gebleken, dat veel gefailleerde en gesloten be drijven de eindjes niet meer aan elkaar konden krijgen, omdat zij - op het voetspoor van de geldverslindende overheidsinstellingen - op veel te royale voet door het leven gingen. „Zuinigheid met vlijt" is nog steeds een voortbestaansvoorwaarde voor een on dememing. Aldus bleek uit het inge stelde onderzoek naar de oorzaak van De heer Fokkema is van mening dat (bedrijfssluitingen. Op de Stadhouderslaan veroorzaakte de 57-jarige R. K. uit Soest een aanrij ding, toen hij in zijn personenauto, zon der voldoende uit te kijken, de uitrit bij perceel 51 afreed. Hij botste tegen de juist passerende vrachtauto, be stuurd door W. E. v. S. (28) uit Baarn, waarbij de luxe wagen aanzienlijke schade opliep. K.. die in zwaar beschonken toestand achter het stuur zat, werd ter ontnuch tering ingesloten in het politiebureau. Zijn rijbewijs, alsook het kentekenbe wijs van de wagen werden ingenomen. De eveneens 57-jarige H. M. werd als bestuurder van een personenauto aan gehouden op de Soesterbergsestraat. Ook hij verkeerde onder invloed, werd ter ontnuchtering ingesloten en moest zijn rijbewijs inleveren. Het Utrechtse Kamermuziekgezelschap, dat bestaat uit Lola Mees, viool, Ben Lansdorp, viool, Wim van Os, altviool, Miep Meder, cello en Christiaan Boom, klarinet, concerteert zondagmiddag, 3 september a.s. in de tentoonstellings zaal van het Artishockgebouw. Uitge voerd zullen worden werken van Lud- j von Beethoven, Joseph Haydn en Wolfgang A. Mozart. Het concert be gint om 15.00 uur. Op hetzelfde uur begint, ook in het Artishockgebouw, het zondagmiddagtheater voor kinde- Twee Wijkraadleden, te weten de he ren H. Eijpe en P. Bloemendaal, zijn het niet eens met een aantal uitspra ken van de voorzitter van de Wijkraad, de heer J. Veenendaal, gedaan tijdens de gemeenteraadsvergadering van don derdag 17 augustus j.1. Tijdens die raadsvergadering kwam een brief van de confessionele partijen aan de orde over het functioneren van de Wijkraad De heer Veenendaal werd toen het woord gegeven, waarbij deze beweerde dat een der leden van de Wijkraad, lid der KVP, aanwezig op de politieke soos der confessionele partijen, zijn excuses zou hebben aangeboden in verband met geruchten in de pers over het achterhouden van informatie door de voorzitter van de Wijkraad. Ook vroeg de Wijkraadvoorzitter zich toen af, naar aanleiding van een verzoek van het gemeenteraadslid mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) de Wijkraad meer bevoegdheden toe te kennen, op welke wijze dat zou moeten ge beuren, „daar z.i. de wijkraadleden daarvoor onvoldoende deskundig zijn". De twee genoemde leden zijn het daar helemaal niet mee eens. Het KVP- wijkraadlid zegt in de brief die door hem en door de heer Bloemendaal is ondertekend, dat hij de voorzitter nim mer heeft beschuldigd van het achter houden van informatie en hem dan ook nooit excuses heeft aangeboden voor dit feit. Hij heeft het betreurd dat in de pers het achterhouden van informaties gesuggereerd werd. Wat betreft de uitbreiding van de be voegdheden zeggen de beide onderte kenaars dat de heer Veenendaal op 18 mei j.1. heeft verklaard dat hij meer bevoegdheden voor de Wijkraad wilde verkrijgen en dat hij daarom niet de vacante VVD-zetel in de raad wilde bezetten. Op 2 juni verklaarde hij, tijdens de buitengewone openbare vergadering van de Wijkraad, in zijn welkomstrede tot de nieuwe burgemeester „het ver krijgen van meer inspraak vereist nog nadere bestudering. De noodzakelijk heid van een herziening van de veror dening op de Wijkraad Soesterberg acht de Wijkraad op een aantal punten niet uitgesloten". Op 17 augustus, tijdens de bewuste ge meenteraadsvergadering, ziet de heer Veenendaal die mogelijkheden niet meer „met als gevolg", zeggen de beide heren, „dat hoewel alle frakties lieten blijken de wijkraad meer bevoegd heden te willen verstrekken, dit door de burgemeester, gehoord heb bende wat de voorzitter der Wijkraad daarover te berde bracht, van de baan wordt geveegd". Daaraan voegen zij nog toe dat, wan neer de Wijkraad goed samenwerkt met B. en W. en de gemeentelijke in stanties, deze evenmin als een gemeen teraad ondeskundig is. Zij nemen dan ook aan dat de voorzitter van de Wijk raad niet heeft gesproken namens de PRINS CLAUS hoopt woensdag 6 september zijn 46ste verjaar dag te vieren. Dat de prins zeer aktief is in ons land behoeft geen betoog. Hij blijkt ook voor prinses Beatrix een goede steun. Dat is op te merken als we ze gadeslaan tijdens de bezoeken die zij afleggen aan de provincies van Nederland. Onlangs was de provincie Utrecht aan de beurt. Zij legden grote belangstelling aan de dag voor de regionale pers, toen zij werden ontvangen door de direkteuren van het Utrechts Nieuwsblad. Tijdens een werklunch werd de funktie besproken die de regio nale dagbladen tegenwoordig innemen. Het is duidelijk dat prins Claus zich helemaal Nederlander is gaan voelen en zich volkomen voor ons land inzet. Wij wensen hem temidden van zijn gezin, een bijzonder prettige dag toe. Wijkraad, maar alleen namens zichzelf. In r.un brief stellen de heren Eijpe en Bloemendaal de overige leden van de Wijkraad voor zich eveneens van die uitsprake te distantiëren. Afschriften van de brief werden ge zonden naar het college van B. en W. en de fractievoorzitters van de poli tieke partijen. Na een rustperiode is de gym-afde- ling weer gestart. Ten opzichte van het vorig seizoen zijn er een paar wijzigingen en wel: 1. de gymzaal aan de Smits weg wordt ook door ons gebruikt, woensdagmid dag van 2-3 uur voor meisjes van 6-7 jaar, 3-4 uur voor meisjes van 8-9 jaar, 4-5 uur voor meisjes van 10-13 jaar, donderdagavond 7-8 uur adspi- rant dames 14-17 jaar. 8-9 uur dames. 2. De lessen op donderdagavond wor den gegeven door mevr. E. Joziasse. die zich eveneens zal bezighouden met de opleiding .turnen". Het streven is de adspirant dames deel te laten ne men aan gewestelijke kampioenschap pen. Voor deze „turnlessen", derhalve van 7-8 uur, kunnen wij nog enige leden inschrijven. 3. Op een zaterdagmiddag in septem ber zal de gymnastiekafdeling met de drumband een propagandatocht maken door het Soesterveen. 4. De „heren-afdeling" is voorlopig stilgelegd, daar de leider naar A'foort is vertrokken en wij er (nog) niet in zijn geslaagd om hem te doen laten vervangen. 5. De lessen op de Margrietschool en de LTS school zijn niet veranderd, ergo: Margrietschool; zaterdag 8.30-9.30 uur meisjes 6-7 jaar, 9.30-10.30 uur meisjes 8-9 jaar, 10.30-11.30 uur meisjes van 10-12 jaar, 11.30-12.30 uur meisjes van 13-14 jaar LTS, zaterdag 9-10 uur kleuters van 4-6 jaar, 10-11 uur meisjes van 6-10 jaar, 11-12 uur jongens van 6-10 jaar. Op elke les kunnen nog nieuwe le den worden ingeschreven. Aangifte werd gedaan van grafschen nis op het kerkhof bij de Petrus en Pauluskerk aan de Steenhoffstraat. Een kruik werd weggenomen, een bloempot in stukken geslagen en een aantal bloemstukken vernield. De politie stelt een onderzoek in. De heer v. D. deed aangifte van dief stal van aardappelen en kool van zijn landje aan de A. P. Hilhorstweg. Dat gebeurde nu voor de derde maal. De heer J. A. v. d. B. uit Amersfoort deed aangifte van diefstal van al zijn tuinbouwgereedschap uit een schuur, die aan de Peter v. d. Breemerweg staat. Slechts een kleine schare toehoorders woonde zaterdagavond in de Oude Kerk het door Jan Jansen gegeven orgelconcert bij. De vele orgelliefheb bers, die toch zeker in Soest en om geving wonen, misten een boeiende belevenis, want een belevenis is het Jan Jansen te horen spelen. Het schijnbare gemak van concerteren waarmee deze jonge cantor-organist van de Oude Kerk de luisteraars ver rast, is op zichzelf al een ervaring. Het programma, dat hij gekozen had, kwam tot in de perfectie over, zijn vertolking volgt de huidige strakke tendens. Jan Jansen begon met 3 Leipziger koraalvoorspelen van Bach, waarover te twisten valt of zij tot Bach's mees terwerken behoren. De volgende Trio sonate nr. IV van Bach kwam, met grote verve uitgevoerd, zeer correct over, de Toccata en Fuga in F van Bach kreeg een monumentale uitvoe ring. Evenals in detriosonate is men zeer onder de indruk \>an het technisch kunnen van Jan Jansen, misschien dat de registratie van het eerste deel van de fuga wat lichter had kunnen zijn. Na de pauze, tijdens welke in de con sistoriekamer gelegenheid was een kopje koffie te drinken, een goede ge dachte, kwam eerst de 3e Sonate van Mendelsohn, waarbij dit droge orgel zich niet erg leent voor een" roman tische uitvoering, Max Reger's Prelu dium en Fuga in d kl. t. opus 65 is muziek naar het hart van Jan Jansen. Hij kan zich op deze de moeilijkst uit voerbaar behorende orgelliteratuur uit leven, wat hij dan ook doet; het tempo ligt aan de hoge kant. De Lithanies van Jehan Alain. een mu zikale interpretatie van liturgische wisselgebeden, is op weg een „klassie ker" van het orgel te worden, door de graad van technische moeilijkheid slechts voor uitvoering weggelegd aan de grote organisten. Muziek van deze tijd en generatie. Men is perplex als men Jan Jansen hier bezig hoort. Een perfecte uitvoe ring, die de avond afsloot en een intens applaus aan de toehoorders ontlokte. Ondanks bepaalde bezwaren, die men tegen het orgel in de Oude Kerk kan hebben, is het toch een orgel waarop de huidige opvatting van interpretatie zeer wel over te brengen is. Voor zover Jan Jansen al niet tot de beste Nederlandse organisten behoort, kan men hem een grote toekomst voor spellen en toewensen. Voor de orgel- liefhebbers een fijne avond. Chili's experiment met het marxisme langs demokratische weg dreigt op alle mogelijke manieren te verzanden. Niet alleen heeft president Salvador Allende Gossens vrij wat steun verloren van de ultra-linkse groeperingen die hem hielpen via verkiezingen zijn ambt te veroveren, maar in twee streken van het land heeft hij nu de noodtoestand moeten afkondigen na hevige rellen, waaraan ongetwijfeld velen hebben deelgenomen die enthousiast voor hem kozen maar dit nu waarschijnlijk niet meer zouden doen. Allende blijft vasthouden aan zijn prin cipe dat hij strikt volgens de grondwet regeert. Dit is inderdaad zijn uitgangs punt. maar bovendien is het hem ook wel geraden want het Chileense leger beschouwt zich als een hoeder van de grondwet en zou ongetwijfeld optreden als die werd geschonden. Het is juist dit wat de uiterst-linkse groepen van Allende heeft vervreemd. Ze erken nen wel dat hij nationalisaties heeft doorgevoerd en diverse sociale maat regelen heeft genomen die hen zeer welgevallen zijn, vooral ook zijn optre den tegen de buitenlandse, vooral Amerikaanse, industrie. Maar ze ach ten het nog niet genoeg en ze menen dat een formule in de grondwet geen belemmering mag zijn om het in Chili maar gelijk helemaal op zijn Cubaans te gaan doen. Te veel last heeft Al lende overigens van deze ultra-linkse afgevallen aanhangers niet, doordat ze ook onderling verdeeld zijn en heel wat tijd en energie verdoen aan het bestrijden van elkaar. Serieuzer moet Allende de onlusten nemen in Santiago, de hoofdstad plus wijde omtrek, en in de zuidelijk pro vincie Magellanes. De direkte oorzaak is dat zowel winkeliers als hun klanten protesteren tegen de schrikbarende prijsstijgingen, ook van de eerste le vensbehoeften. In twee weken zijn heel wat prijzen, zoals die van suiker, melk, meel e.d., met vijftig procent omhoog gegaan. Dit is de kater die volgde op betrekkelijk kortstondige vreugde. Schuld afschuiven Allende begon ermee dat hij lonen verhoogde, vooral van de minst-ver dienende Chilenen. Dit stelde hen in staat dingen te kopen die ze voorheen nooit konden bekostigen. En voor de middenstand was het uiteraard ook plezierig, want de omzetten stegen be hoorlijk door de gestegen koopkracht. Er werd druk geïmporteerd om te kun nen voldoen aan de plotseling toegeno men vraag naar diverse artikelen, maar uiteraard moest dit wel betaald worden met buitenlandse valuta. En daar begon het probleem. Er was nog wel wat vreemd geld in kas en door leningen kwam er nog wel wat meer, maar het land zelf als geheel verdiende hoe langer hoe minder in het buiten land. Door de grotere vraag op de thuismarkt was er van menig produkt minder over voor export en de natio nalisatie van industrieën leidde er ook toe dat de winsten daalden, terwijl bo vendien de lasten van die bedrijven door de hogere lonen toegenomen wa ren wat zonder meer hun exportpositie al niet verbeterde. Er is dus wel meer geld in omloop, maar er staat geen evenredige toeneming van produktie tegenover en het onvermijdelijke ge volg is dat dingen schaars worden en duur. De oplossing die Allende er voor heeft bedacht is de lonen van de laagst-betaalden nogmaals te verdub belen. Dit heeft alleen maar tot re sultaat dat er nog meer geld in om loop komt. maar niet dat er meer ge produceerd of geïmporteerd wordt - het is vragen om nieuwe inflationaire prijsstijgingen en daarmee om nog ern- stigerer ontevredenheid, nog heftiger onlusten. Een afleidingsmanoeuvre die de rege ring van Allende kan proberen is de schuld in de schoenen te schuiven van de Amerikanen, die inderdaad niet erg meewerken om het marxistisch expe riment van Allende te laten slagen, maar dit kon ook moeilijk van hen verwacht worden. Evenmin dat ze met ontwikkelingshulp extra-scheutig zul len zijn voor een land dat uitgerekend Amerikaanse bedrijven onteigent met niet zo'n heel bevredigende betaling. Maar aan de andere kant zal het voor de Chilenen toch wel moeilijk zijn om te geloven dat daardoor bevoorbeeld de groenten en het meel schaarser en duurder moeten worden. Dat kan moeilijk aan anderen geweten worden dan aan Allende zelf. Zijn herverkiezing lijkt hoe langer hoe onwaarschijnlijker, als hij het al zo lang uithoudt in het ambt. Maar de pressie zowel op het leger om de link se troep op te ruimen als vanuit de linkse hoek om een radikalere koers in te slaan zullen wel heviger worden. Rust lijkt niet in zicht. KANTMAN. De bejaarden-sociëteit in Restaurant parthuizen aan de Prins Hendriklaan is maandag j.1» van start gegaan en was direct al en groot succes. Meer dan 40 bejaarden maakten er gebruik van. Het is gepland aansluitend aan het zwemuurtje voor bejaarden in De Turf en begint elke maandagmorgen om 11.15 uur. Uiteraard zijn ook niet- zwemmers van harte welkom. Zaterdag rukte de brandweer uit voor een telefonisch gemelde brand in de bakkerij op de hoek van de Schriks- laan en de Vinkenweg. Bij aankomst bleek het loosalarm te zijn.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1