99.50 wijdagwoordeel Nederlandse Export Combinatie vierde Twintig jarig bestaan Jan Hartman nieuwe schutterskoning van groot Gaesbeeker Gilde Donderdag 7 september 1972 51e jaargang no. 2 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 JE BLIJFT JE VERBAZEN Het oog gericht op afgewezen referendum Inbraken Minister Uclink wijst protest Mr. Houlman af College van B. en W. handelde correct Eerste „Export-Oscars" uitgereikt „Papegaai" sneuvelde bij het 189ste schot VROOM DREESMANN Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Je valt in Nederland's politieke wereld wel van de ene verbazing in de ande re. Voorvechters van een optimale de- mokratie verklaren zich onbeschroomd akkoord met het studentenverzet tegen de door het parlement aanvaarde ver hoging van de kollegegelden. Het deert hen niet na een urenlang debat door een meerderheid van het parlement aangenomen wet hierdoor moeilijk of niet uitvoerbaar wordt door een buitenparlementaire aktie. En dat louter uit politieke opportu nistische beweegredenen. Omdat er verkiezingen voor de deur staan. Daarom wil de heer J. den Uyl, de fraktievoorzitter van de P.v. d. A. wel verklaren dat als hij nu aan de rege ring komt, die maatregel direkt zal worden ingetrokken. Nu, dat moet dan wel aanslaan bij de nu ook stemrecht krijgende studenten. Maar... de heer Den Uyl heeft al eer der erkend, dat verhoging van de kol legegelden wel noodzakelijk is. Hij moet er dan ook op laten volgen, dat hij dan met een nieuw voorstel tot ver hoging van de kollegegelden zal komen maar dan niet ineens duizend gulden, doch b.v. vijfhonderd per jaar, echter zonder na het tweede jaar bij de dui zend gulden met de verhogingen te stoppen. Dat laatste kan hij immers niet belo ven, omdat hij straks misschien moet zorgen de gaten in de rijksbegrotin gen te dichten. Doch voorlopig kan hij wil begrip opbrengen voor de weige ring der studenten om meer te moeten betalen. En dan is daar het bedanken van de heer Traag als hoofdbestuurslid van D'66 die meent dat zijn eigen bestuur niet demokratisch genoeg handelt. Le den van dat bestuur verklaren nl. reeds onomwonden dat D'66 nu op de harde toer moet gaan en met P.v.d.A. en PPR tot één progressieve volks partij wil komen. Maar over zo'n ak koord hebben de leden van D'66 zich nog helemaal niet kunnen uitspreken. En is D'66 niet juist de klub, die sinds haar oprichting het hardst heeft ge roepen om meer inspraak van de bur ger bij alle beleidsbeslissingen? Voor de eigen leden schijnt dat er dan niet zo op aan te komen. De voorgestane theorie is blijkbaar alleen bedoeld voor „die andere kant", in de eigen prak tijk vindt men dat wellicht ook te om slachtig. Wat het inderdaad meestal ook is. En de ARP vindt mr. Bierheuvel de meest geschikte om bij de a.s. ver kiezingen als lijstaanvoerder op te treden, hoewel deze bewezen heeft het volmondig door zijn partij gesteunde kabinet niet bijeen te kunnen houden en dit zonder een konflikt met de Ka mer laat aftreden. Zijn houding in de ze getuigt nu niet bepaald van groot leiderschap. Doch ondanks zijn fiasko vindt de ARP hem toch de meest ge schikte om weer als hun stemtrekker op te treden. De wegen van de heren zijn ondoorgrondelijk. Hoe moet dat nu straks na de ver kiezingen, als er weer een regering moet worden gevormd? Voordien zal de heer Biesheuvel, als minister-pre sident van het huidige rompkabinet, nog door deze regering gedachte maat regelen op financieel-ekonomisch ge bied tegen de oppositie moeten ver dedigen. Dat kan er misschien zelfs tot leiden dat die door hem verdedig de voorstellen worden afgewezen door de kamer, in ieder geval door de hui dige oppositie. Dan kan de heer Bies heuvel na de verkiezing toch wel moeilijk aan een kabinet meewerken waarin die oppositie van nu de bo ventoon voert. Maar die oppositie lonkt (gedeeltelijk) wel naar een dergelijke samenwerking. Zoal niet met de ARP dan toch in ieder geval met de KVP. En kan deze laatste dat dan doen zonder de zo moeizaam opgebouwde banden voor een christen-demokrati- sche unie te verbreken? De inkonsekwenties springen aan alle kanten naar voren in ons politieke wereldje, recht zowel als links. En veel van de wel zeer onduidelijke ver warring van nu is eigenlijk te danken aan de niet zo erg diplomatieke hou ding van de heer Biesheuvel toen de DS'70-ministers niet met zijn bezuini gingsvoorstellen akkoord konden gaan. Aan alle kanten dreigt men nu „op de harde toer te gaan", wat dat dan ook mag beduiden. De VVD wil dat ook al doen als de KVP zich vóór de verkie zingen zou durven uitspreken voor een de PvdA. In dat geval voelt de WD zich dus reeds in de oppositie gedron gen. En ja, dat vereist een andere wijze van de dingen zeggen dan wan- Steeds meer stemmen gaan op in Su riname om daar een referendum te houden over wat in ambtelijke taal heet „de toekomstige verhouding met Nederland". Wat daarmee bedoeld wordt is eenvoudig: onafhankelijkheid. Sektie-voorzitter Morpurgo van de Koninkrijkskommissie in Paramaribo meende dat het referendum zo spoedig mogelijk gehouden moest worden, de grote Verenigde Hindoestaanse Partij (van statenvoorzitter Lachmon, die als de grote man achter de schermen wordt beschouwd) is er al van ouds her voor en het is daarom niet vreemd dat minister-president Sedney zegt er ook hoe langer hoe meer voor te gaan voelen. De reden waarom is duidelijk: de he ren zien via de normale parlementaire weg niet zoveel mogelijkheden. En dit is ook niet vreemd. Immers de kiezer geeft zijn stem aan de kandidaat van zijn keuze om verschillende redenen, waarvan de opstelling jegens onafhan kelijkheid er maar één is. Zoals de zaken nu liggen is er misschien eens een meerderheid in de Surinaamse Staten voor onafhankelijkheid te vor men, maar er zit inderdaad een beetje griezelig kantje aan om een dergelijk ingrijpend besluit te nemen met maar een kleine meerderheid. De Surinaamse regering heeft het recht om het referendum, dat nu nog geen plaats heeft in het staatsrecht, moge lijk te maken. Tenminste, een derge lijke uitleg is mogelijk. Maar daarmee zou dan in koninkrijksverband een methode van politieke meningsuiting en vooral besluitvorming geïntrodu ceerd worden, waarop nogal wat wordt afgegeven. Niet dat de volksstemming op zichzelf zo'n verwerpelijke zaak is. De Zwit sers bijvoorbeeld maken er uitgebreid gebruik van en niemand zal beweren dat dit tot gevolg heeft gehad, dat het hier een ondemokratische troep is ge worden. Maar het is ook duidelijk dat het refe rendum een uistekende manier is om de massa mee te pressen tot heel an dere zaken dan feitelijk aan de orde zijn: de methode De Gaulle, waarbij het referendum formeel ging om grondwetszaakjes van onbenullige aard maar in feite bedoeld was om door een daverende bijval van de massa's aan het parlement te laten zien dat het zijn gemak maar moest houden omdat de kiezers toch achter de president ston den. Juist vanwege deze mogelijkheid dat het referendum misbruikt wordt om de demokratische struktuur uit te hollen is er in Nederland geen ruimte voor gelaten in het staatsrecht. Er zijn wel gelegenheden geweest waarbij er ijverig voor gepleit werd. Na de oorlog over Duits gebied bij voorbeeld dat „ter korrektie van de grens" onder Nederlands bestuur was gebracht, maar niet echt geannexeerd en een politieke partij heeft ooit eens het referendum in zijn naam en begin selprogramma opgenomen. Men is er niet toe overgegaan, voor namelijk op grond van de overweging dat er een parlement is dat beschouwd wordt als de vertegenwoordiging van de burgers en als die vertegenwoordi ging te wensen overlaat dan moet men maar iets verzinnen waardoor dit ver betert, liever dan twee manieren van „ispraak" van de bevolking naast el kaar te hanteren. Met andere woorden: de noodzaak van referendum werd beschouwd als iets dat alleen maar de ziekte, van het par lement bewees en men gaf de voor rang aan het genezen van dit parle ment. Een vreemde toestand ontstaat natuur lijk wel als het ene rijksdeel het refe rendum als niet passend in de demo kratische struktuur verwerpt en het andere rijksdeel gaat er gebruik van maken. En het is de vraag of binnen één koninkrijk wel twee zo radikaal verschillende methoden van demokra- tie toelaatbaar zijn. KANTMAN Ingebroken werd in het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat. Aan de ach terzijde van het gebouw werd een ruit ingedrukt, waarna men via een boven raam binnenkwam. Een bedrag van 25,- wordt vermist. Uit een bouwkeet van de R.B.U. aan de Koningsweg werd een rekenma chine, terwaarde van ƒ500,- en enige doosjes cigaretten ontvreemd. Hier werd de ruit van een keukenraampje vernield om binnen te komen. De po litie stelt een onderzoek in. SOESTER COURANT Tydens de viering van het 20-jarig bestaan van de N.E.C. werd een borstbeeld van de directeur, de heer L. Fokkema onthuld, (links op de foto) en werden de eerste Export-Oscars uitgereikt (rechts op de foto). In het midden, geknield een lieftallige „Indiase schone", die de Oscar presenteerde. Maandagmorgen heette de NEC-voorzitter, Ir. G. Boschloo, een kleine 400 gasten welkom in een grote tent, die geplaatst was op het terrein van Necke- lenburg aan de Soesterbergsestraat. De opkomst was vele malen groter dan men verwacht had, maar de organisatoren slaagden erin ieder een zitplaats aan te bieden, waarvoor veelvuldig gebruik gemaakt moest worden van kartonnen krukjes, een product van een van de leden. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer B. Hofstede, ver telde daarna in vogelvlucht over de groei van de NEC, die thans 300 leden telt. Hij verleende vervolgens het woord aan het bestuurslid de heer Bakkera, die de prettige taak had woorden van dank te spreken tot de directeur van de NEC, de heer L. Fokkema. De dank van de NEC werd versymboliseerd met de onthulling van een borstbeeld van de directeur, waar bij de heer Bakkere zei dat hij hoopte dat de heer Fokkema zichzelf nog ja ren zou tegenkomen en dan vriende lijk tegen zichzelf zou zijn. INFLATIE 1972. De heer Fokkema vond het een vreemde gewaarwording zichzelf daar te zieii staan. In alle oprechtheid zei hij „Ik zal nu niet de gemeenplaat sen gebruiken, -dat had je niet moeten doen - maar in alle oprechtheid zeggen - ik ben blij dat het er staat". Vervolgens hield hij een boeiende in leiding over het wel en wee van de NEC en de economische situatie in Ne derland. Hij vergeleek daarbij het rampjaar 1672 met het inflatiejaar 1972. „Toen was het volk redeloos, nu niet meer. Wel prijs en milieu-bewust. Al hoewel", aldus de heer Fokkema, „de vergelijking gaat voor sommige vak bondsbestuurders niet op". Hij ver geleek hen met apen, die zo van hun jongen houden, dat ze ze aan de borst dooddrukken. „Ik vrees dat de vakbondsbestuurders straks de ledenlijst van hun werkloze leden aan de borst zullen moeten drukken". Vergeleken met 1672 vond hij het land nu niet reddeloos, maar wel zwak en ziek, waarvan het echter niet dood behoefde te gaan. „De Ruyter zag de toekomst toen somber in. Op de jeugd kon hij niet rekenen, ze knipten hun haren af". Hij vertelde vervolgens zijn aandach tig gehoor hoe slecht voorspellingen uitkwamen en noemde daarvoor de bewering van prof. Thomas Maltes, die in 1800 beweerde dat de wereld vol was met haar 900 miljoen bewo ners. Zoddra er meer zouden komen, was de hongerdood hun lot. „We heb ben er nu 3 miljard en als u het mij vraagt, kunnen er nog wel 3 miljard bij". Hij noemde ook het eiland Wis- barie, waar in 1949 een atoombom tot ontploffing werd gebracht en dat vol gens geleerden 100 jaar lang niet meer betreden kon worden. „De plantengroei is er op het moment weelderig, het is nu een toeristenoord". De heer Fokkema vertelde daarna over de studie die hij gemaakt had over het failleren van bedrijven en hekelde daarbij het intellectualisme dat in on begrijpelijk vakjargon simpele dingen vertelt. Hij was het duidelijk niet eens met futurologie en vond dat men zich bezig moest houden met meer nabije problemen. Begunstigd door zonnig weer zijn zon dagmiddag vele honderden getuige ge weest van het koningschieten van het Groot Gaesbeker Gilde. De feestdag voor het Gilde werd ge opend met een Eucharistieviering in de Petrus en Pauluskerk, waarna op het Kerkplein tamboers en vendel- zwaaiers een show verzorgden. Om een uur werd de aftredende ko ning met zijn echtgenote afgehaald van hun woning aan de Troelstrastraat. Alvorens zij plaatsnamen in de dissel wagen, werd er een demonstratie ven delen gegeven, waarna de stoet zich in beweging zette voor de tocht naar het feestterrein aan de Schans. P.V.O. met majorettes voorop. Veel later dan gepland was kwam men op de Lange Brinkweg aan, waar nog gewacht moest worden voor uit rukkende brandweerwagens naar een bosbrand. Op het terrein heette de ouderman, de heer W. Schimmel, het koningspaar welkom en dankte hem voor zijn steun in het afgelopen jaar. Een woord van welkom richtte hij ook tot de burgemeester mevrouw mr. J. M. Cor- ver-Van Haaften en haar echtgenoot. Hij nodigde haar uit een schot op de papegaai te lassen, hoewel dit volgens traditie eigenlijk verboden was. Vrou wen mogen aan dit schuttersfeest niet deelnemen. Nadat de vendelzwaaiers de burge meester overgevendeld hadden en te vens een laatste hulde brachten aan de scheidende koning, dankte de bur gemeester voor de uitnodiging. Zij was er trots op burgemeester te zijn van een plaats die nog een gilde heeft, met zo'n rijke historie. Boven de Moerdijk zijn geen gilden, behalve in Soest. Zij wenste de schutters veel succes en verklaarde het gildefeest voor geopend. Ouderman Schimmel nam vervolgens de scheidende koning, de heer Schalk wijk, het koningskleed af, waarna P.V.O. het Wilhelmus speelde. Het eerste schot werd daarna gelost door de aftredende koning, gevolgd door mevrouw Corver en haar echtge noot en de ouderman van het Gilde. Bij het 44ste schot kwam de linker vleugel naar beneden. Schutter was A. v. d. Dijssel. De kop ging er af bij het 52 schot, door C. van Logtestein. Met het 70ste schot haalde P. v. d. Dijssel de rechtervleugel naar bene den, terwijl Helmus Kok met het 110e schot de staart deed sneuvelen. Jan Hartman werd tenslotte koning door met het 189ste schot de papegaai naar beneden te halen. Het was toen vier uur. Ouderman Schimmel hielp de nieuwe koning in de koningsmantel, waarna het vendel de traditionele vendelgroet bracht. De dag werd besloten met een even traditioneel feest in de grote zaal van het Verenigingsgebouw. Behalve het prijs- en koningschieten voor de Gildeleden was er voor ieder een gelegenheid -voor het schieten op, de „wippe", en voor het schieten in de vrije baan. Voor de jeugd was een ware kermis opgesteld met vele attracties. De heer P. Jansen, hoofd van d St. Jozefschool, had hier de leiding. Hij werd geassi steerd door leerlingen van zijn school. Verder traden tijdens de festiviteiten P.V.O. en het majorettenpeloton op, alsmede het tamboer- en vendelkorps van het Gilde. vervolgens besloten, de inmiddels door de vorige eigenaar verlaten woning, niet langer te doen bewonen, maar te slopen. „Dit besluit moet worden gezien in het kader van de voorbereidende maatregelen, welke burgemeester en wethouders menen te moeten treffen met het oog op de planelogische ont wikkeling van het desbetreffende ge bied in de gemeente", aldus de minis ter. Hij merkt daarbij op, dat het een ei genaar van een opstal vrijstaat deze te slopen, mits daarbij de bepalingen van de bouwverordening in acht wor den genomen. Naar zijn mening heeft de gemeente hieraan voldaan. Ook is hem niet gebleken dat het ge meentebestuur onzorgvuldig zou heb ben gehandeld. „Strijd met de wet of het algemeen belang acht ik dan in casu niet aanwezig". Op grond van een en ander ziet de minister geen aanleiding het besluit te vernietigen en geeft hij geen verder gevolg aan het verzoek. neer men samenwerkt en mede ver antwoordelijkheid draagt. Temidden van al deze verwarring en polarisering moet er dan toch nog ge tracht worden een beetje gezag te handhaven. Er is geen organisatie denkbaar zonder een enigermate op leggen en ook aanvaarden van gezag. Maar als de leiding zo in zichzelf ver deeld is als Nederland's politieke we reld thans toont, dan blijft er van het zi> broodnodige, goed bedoelde gezag niet veel over. Dan gaat onze samen leving steeds meer op een chaos lij ken. Niemand wil dat, maar men mist de kracht, het inzicht en de overtui ging om zich ervoor in te zetten en door te zetten, koste wat het wil. Langzaam maar zeker roept men zo een reaktie op, die ons demokratisch bestel een geheel ander aanzicht kan gaan geven. Naar zijn mening zijn de lonen niet te hoog, slechts de productie te laag. Zijn studie over de oorzaak van fail lissementen hadden hem doen inzien, dat bedrijven die 50 van hun omzet exporteren naar 20 of meer landen buiten de thuismarkt, conjunctuur be stendig waren. In Nederland voldeed slechts 2 aan deze eis. Voor de NEC- leden lag dat cijfer veel gunstiger. Ter stimulering van deze gedachte had het NEC-bestuur een export-oscar in gesteld, die bij gelegenheid van het 20-jarig bstaan aan 96 leden kon wor den uitgereikt. De heer Fokkema riep aan het eind van zijn betoog alle leden op er voor te zorgen dat zij in het bezit kwamen van de export-oscar door in vijf jaar hun export te verdubbelen. De nieuwe schutterskoning van het Groot Gaesbeeker Gilde, de heer J. C. Hartman met zijn echtgenote. Eén maand nadat mr. H. H. Houtman een telegram zond aan de Koningin, waarin hij protest aantekende tegen de uitspraak van de President van de Arrondisementsrechtbank te Utrecht in zake het slopen door de gemeente van de woning Parklaan 39, heeft de mi nister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening hem geantwoord dat het college van burgemeester en wethou ders correct hebben gehandeld. „Mij is niet gebleken", aldus minister Udink, „dat burgemeester en wethou ders van Soest door de uitvoering het besluit (tot sloop) het belang van de volkshuisvesting hebben benadeeld, noch dat zij onzorgvuldig hebben ge handeld met betrekking tot het beheer van de gemeentelijke eigendommen". Uit een door de minister ingesteld on derzoek is hem gebleken dat de ge meente op 27 april 1972 de eigendom van de vrijstaande eengezinswoning heeft verworven. Hij gaat ermee ac- coord dat b. en w., in verband met de staat van onderhoud van het pand, Zaalsportschoen Van zuiver leer met stroeve, slijtvaste zool. Perfekte pas vorm. 'n Uitgekiend goede schoen voor extra lage prijs. Ma ten 40 t/m 4617.95; 36 t/m 39 GELDIG VRIJDAG 8 SEPTEMBER EN OOK OP DE WEKELIJKSE KOOPAVOND. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Valhelm Jetmodel, RAI/TNO goedgekeurd. Ver plicht voor motorrij ders, aanbevolen voor bromfietsers. Kompl. met kinband, kinbeschermer en zonneklep. 3 Maten, div. kleuren. Stoel Ongelakt beuken hout, biezen zitting. Zo te gebruiken of leuk kleurig te ver ven. Bijpassende hoge of lage hokker resp. 22.- en 16.50. Stoel zelf 22.50 Toiletkast 3-Deurs met spiegel, 2-lamps verlichting en randgeaard stop- kontakt plus schake laar voorscheerap- paraat. Veel berging voor make-up, medi cijnen enz. Hoog 45, br. 60, diep 13 cm. 45.- Vloerwisser Voor reinigen van gladde vloeren en aanbrengen van zelf- glanswas. De 25 cm brede spons wordt via ingenieus hand- le'tje uitgewrongen, kan dus niet druipen 9.95 Hoogte 200 cm. breedte 90 cm. Het materiaal is zwaar vinyl (makkelijk in onderhoud) en ook de rail en de bijpassende afdeklijsten zijn van prima kwaliteit. Zo'n ideale vouwdeur is een ruimtewinst in keuken, gang of hal. Keus uit de kleuren: wit, beige/bruin groen en rood. De prijs is nu op z'n laagst. Nu twee dagen lang voor Verkrijgbaar in alle vestigingen van Babyfoon Probleemloos zelf te monteren privé-op- pas. Storingsvrij. Ook geschikt als in tercom. Zes maan den schriftelijke Vroom Dreesmann garantie. Kompleet met lang verbin- dingssnoer.. *18.90 Digitaalwekker Uniek precisiewerk. Gegarandeerd lange levensduur door zelf- startende miniatuur synchromotor. Inge bouwd neon verlicht de grote cijfers. Keus uit witte, zwarte of rode kast. 67.- Suède kinderboots Ravotsterke, warm gevoerde suède kin derboots met aktuele rijghaken en gevul- kaniseerdezool. Kleur beige. Maten 28-3316.-; 23-27 15.-; 20-22

Soester Courant | 1972 | | pagina 1