1 <S>cU.oemaker - antennetechnlek AUTORIJSCHOOL M. LOS Sociale uitgaven stegen in Nederland het snelst MASSIEF EIKEN SALONTAFELS MAASWINKEL-MEUBELEN DANSLES DE BLAUWE KAR 0olitico Tennishal op het .,Van Harskamp's tennispark" in gebruik genomen uw surrES IS ONZE REI'LAME Wijkraad stelt geen orde op zaken Eerst praten met Seniorenconvent Frans Bosman lST.V. gun uw kleding de "beste "behandeling die er is heeft u wel eens haast "binnen e'én uur! gratis supiFgpileaner Hockeyclub maakt zich op voor jubileumviering Soest - - Telefoon 2792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Soesterbersjse middenstanders geen voorstanders van weekmarkt Burgemeester opent tentoonstelling in het Artishockgebouw Dansstudio DAN BEARDA Zilveren priesterjubileum Deken S. P. M. Hoorneman P.S.P. betaalde zaalhuur voor actie Soest-Vietnam Vliegbasis Soester berg zou eigenlijk moeten verdwijnen Kunstnijverheids- artikelen. Exclusieve kaarsenboutique De talisman kan uw redding zijn vanaf 7, „Praatpaal" in Openbare Bibliolheek Kinderboerderij nam afscheid van Marja en Jan Spiering wjSP Soester Courant van donderdag 7 september 1972 Een overzicht van de magnifieke tennishal op het „Van Harskamp's Tennis park" aan de Bosstraat, die deze week in gebruik genomen werd. Zonder enig officieel vertoon is deze week de tennishal op het „Van Hars kamp's tennispark" aan de Bosstraat in gebruik genomen. De Bentstaalhal is gebouwd op het tennispark van de heer Harskamp, dat momenteel acht buitenbanen telt en nu twee overdekte banen rijker is gewor den. De animo om dóór te tennissen in de wintermaanden is zeer groot. De hal is dan ook al grotendeels ver huurd. De hal meet 36 X 34 meter en heeft een hoogte van 11 meter, hoog genoeg voor een goede lob. De lengtematen van deze magnifieke hal zijn van glas voorzien, zodat er overdag zonder kunstlicht gespeeld kan worden. De mateflex (nylon) vloer heeft twee kleuren, het speelveld rood en de zij- en achteruitlopen groen. Verder is de hal voorzien van een indi recte verlichting, dat vooral voor ten nis een groot voordeel is. Men kan tot twaalf uur s'avonds doorspelen. Bij koude dagen kan de hal verwarmd worden. Ook voor de zomermaanden bestaat er al veel belangstelling om een over dekte baan te huren. Door het aan brengen van een speciaal dakmateri aal blijft de hal aangenaam koel. Met de bouw werd begonnen in juli. In twee dagen stond de staalconstruc tie overeind. De energieke eigenaar hoopt op korte termijn zijn park verder uit te breiden. Onderhandelingen met de gemeente hierover zijn gaande. De hal, die overigens praktisch onder houdsvrij is, zal beslist niet gebruikt worden voor shows of tentoonstellin gen, maar uitsluitend voor tennis. Het is voorlopig de enige in de wijde omtrek. v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 wy lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gedipt. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. Tot grote ontevredenheid van de wjjk- raadleden, de heren J. Eype en P. Blocmendaal, besloot de wijkraad don derdagavond met 5 tegen 2 stemmen eerst te praten met het seniorencon vent van de gemeenteraadsfractie's en een vertegenwoordiger van het college van b. en w. alvorens intern orde op zaken te stellen. Aanleiding voor de stemming was een voorstel van het wijkraadslid de heer G. van Aalst de interne problemen niet te behandelen voordat dit gesprek had plaatsgevonden. De gemeenteraadsfractie van de VVD had in een schrijven van 23 augustus het college van b. en w. verzocht deze bespreking te beleggen. Dat er interne moeilijkheden waren, kwam duidelijk aan het licht toen de beide tegenstemmers een brief deden uitgaan, waarin zij zich distancieerden van een aantal uitspraken van de voor zitter van de wijkraad, gedaan tij dens de openbare raadsvergadering van 17 augustus j.1. Deze brief kwam in de openbaar heid en trok een ongekend groot aan tal belangstellenden naar de wijkraad vergadering. Zes raadsleden, t.w. de heer A. H. F. Smit en de heer P. Storimans van de KVP. de heer C. Verheus van de Prot. Christ. raads fractie. de heer P. Pieren van het PAK en mevrouw E. Korthuis-Elion, wet houder Ebbers en de heer W. Blaauw van de VVD, alsmede een groot aantal bewoners van Soesterberg, woonden de vergadering bij. De heer Eype stelde zich op het stand punt dat de wijkraad eerst zelf moet praten over het functioneren van de raad. Daarna kan een zinvol gesprek met het senioren convent volgen. De heer Bloemendaal sloot zich daar bij aan. Hij vond het meer dan vreemd, dat juist de VVD-fractie een verga dering met het seniorenconvent wilde beleggen. Het gaat in eerste instantie om een zaak die ons aangaat en w(j hebben er geen behoefte aan op de vingers ge tikt te worden", aldus de heer Bloc mendaal. Wij hebben hun advies in deze niet nodig". Hü stelde voor deze zaak intern uit te praten. De heer A. Bosma, mejuffrouw H. Lensink en de heer J. van Munster deelden die mening niet en steunden de heer Van Aalst. Dit was een rede voor de heer Eype de heer Bosma te vragen of hij twij felde aan de juistheid van de brief van Bloemendaal en hemzelf. Dat bleek niet het geval te zijn, maar de heer Bosma kon zich voorstellen dat bepaal de uitlatingen verkeerd werden uitge legd. De heer Bloemendaal meende dat het belang van de wijkraad geschaad was door de voorzitter en hij zei geen be hoefte te hebben daar eerst met ande ren over te gaan praten. Eype „De kwestie moet niet onder het matje geschoven worden, maar nu en direct besproken worden. Bij aan vaarding van het voorstel van de heer v. Aalst geven wü een blijk van on volwassenheid", en de heer Bloemen daal: „waar blijven we als we zelf niet open en eerlijk de kwestie durven uit te praten". Nadat de heer van Aalst gezegd had dat hij de bespreking slechts voor dit moment wilde opschorten „om te voor komen dat het gesprek een gunstig re sultaat in de weg zou staan", werd hoofdelijk gestemd, met het resultaat dat een bespreking van de interne moeilijkheden niet aan de orde kwam. Na de officiële sluiting van de verga dering werd over het onderwerp in de openbare rondvraag nog gesproken. Het raadslid Pieren meende dat de wijkraad wel degelijk eerst orde op zaken moest stellen en voorzag de le den van de wijkraad van documenta tie materiaal over het functioneren van de wijkraad te Rotterdam. De heren Eype en Bloemendaal stelden toen nog voor de problemen alsnog vooraf in een besloten vergadering te behandelen, maar ook dat voorstel werd niet aangenomen. Ook niet toen een inwoonster van Soesterberg op merkte dat zij de wijkraadsleden we liswaar gekozen had, maar juist door een openbare behandeling van proble men hen beter zou leren kennen. ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Mlele, Siemens, Zanussl, Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: •Birkatraat 48 Telefoon 3367-8978 magie cleaning van super cleaner is een weldaad voor al uw kleding! perfekt gereinigd, stuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd <jp ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wij halen en bezorgen 9#pioniers in.textielreiniging koningsweg 16 en koninginnelaan 42 Vrijdag 15 september a.s. houdt de hockeyclub haar algemene ledenver gadering. Dan zal een nieuwe voor zitter gekozen moeten worden in ver band met het bedanken van de heer J. Wilten. Kandidaat voor deze funktie is de heer W. H. v. d. Klink, sinds enige jaren spelend lid in het vetera- nenelftal. Ook zullen de leden, voorzover dat niet reeds eerder gebeurde, kennis kunnen maken met de nieuwe trainer, de heer Bob Crone. De club maakt een moeilijke tijd door. Bedroeg het ledental op 1 mei 1971 nog 241, op 30 april was het te ruggelopen tot 195, waarna aan het begin van het seizoen nog eens 28 le den bedankten. Daar staat tot op dit moment een aanmelding van nieuwe leden tegenover van 13. De begroting toont een tekort van ƒ3000,—. Het bestuur is van mening dat dit bedrag van de reserves afge boekt moet worden. Daarnaast stelt zij een contributieverhoging voor van 10,zowel voor junioren als senio ren. De contributie komt dan op res pectievelijk 60 en 80 gulden. Ondanks interne problemen maakt de club zich op voor een luisterrijke vie ring van haar 20-jarig bestaan. Een enthousiaste goedwillende kern heeft voor het weekend van 16 en 17 sep tember een groot jeugdtoernooi geor ganiseerd, waaraan 9 mixed-gastel f- tallen deelnemen en verder festivitei ten als een feestmaaltijd, disc-jockeys, kamperen en barbeque. Op 23 september spelen leden tegen oud-leden, waarna een feestmaaltijd. De competitie start zondag a.s. Het eerste dameselftal speelt dan thuis te gen Barneveld, het eerste herenelftal tegen Qui Vive. O O B|j monde van het wijkraadslid, de heer A. Bosma, hebben de winkeliers van Soesterberg geprotesteerd tegen het instellen van een weekmarkt. „Ik begrijp niet waarom dat nu moet" zei de heer Bosma. „Het rapport, Ko pen en Verkopen in Soesterberg, geeft aan dat er teveel winkels zijn en dat het inwoneraantal terugloopt. De overtollige winkels zouden weg moeten en nu gaan we de winkeliers de concurrentie van een markt aan doen". De heer Bosma beriep zich op een eerder uitgebracht advies, waarin ge vraagd werd eerst woningen te bou wen en pas daarna een markt in te stellen. Op zijn weg vond de heer Bosma zijn mede wijkraadsleden de heren G. van Alst, P. Bloemendaal en H. Eijpe. Zij waren een geheel andere mening toe gedaan. De heer Van Aalst had meer dere middenstanders gesproken die er wel voor voelden en hij wilde het ad vies van de Kamer van Koophandel ondersteunen. De heer Bloemendaal meende dat de markt een regionale funktie zou kun nen krijgen en hij vond dat ook de belangen van de consument mee moes ten tellen. Bovendien was hij ervan overtuigd dat er woningen gebouwd zullen worden. De heer Eijpe zei de stellige overtuiging te hebben dat de middenstand er wel bij zou varen. De heer Bosma liet zich niet over tuigen. Bij de hoofdelijke stemming die volgde bleef hij als enig wijkraads lid tegen. De zes andere leden stem- den voor. Na het sluiten der vergadering kreeg de publieke tribune gelegenheid tot in spraak. Twee middenstanders, de heren F. Haars en J. Spronk, steunden de heer Bosma. Mede namens een groot aan tal winkeliers spraken zij zich uit te gen de invoering van de markt op dit moment. Wel eventueel later als er huizen gebouwd zijn. De heer Spronk vreesde dat de markt te klein zou worden. Wel pleitte hij ervoor de Ra- demakerstraat aan. te wijzen als de plaats waar de markt gehouden moet worden. Tot die conclussie waren de wijkraadsleden echter al gekomen. Uiteindelijk vond men elkaar min of meer door aan het voorstel toe te voegen de markt een of twee jaar proef te laten draaien. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, heeft de tentoon stelling „Werk van Docenten" in het Artishockgebouw geopend. Zij werd welkom geheten door de voor zitter van de tentoonstellingscommissie, de heer Pieter van Zetten. De burgemeester had de uitnodiging met beide handen aangegrepen, om ook het gebouw van binnen te leren ken nen. Ze had het tot nu toe alleen van buiten gezien, waarbij het haar de in druk gegeven had van een nonnen klooster of ouden van dagen tehuis. Artishock kende zij uit cijfers en brief wisselingen „maar daar ga ik van avond niet op in, we houden het alle maal mooi vanavond, nietwaar", zich tot Artishockvoorzitter Ben Joosten richtend, (Joosten: we blijven het mooi houden). Zij toonde zich verheugd gezien te hebben hoeveel ruimte er in het ge bouw is. Het cursussen-programma had zij doorgekeken en zij zei onder de indruk te zijn van alle activiteiten die de kunstenaarsvereniging ontwikkelde. Zeer speciaal hadden de cursussen voor kinderen haar aandacht getrok kenvoor kinderen haar aandacht ge trokken. „Te lang is er te veel nadruk gelegd op de intellectuele vorming van het kind. Men is er nu achter gekomen dat dat niet het belangrijkste is, maar dat de kunstzinnige vorming, de ont wikkeling van ieder stukje creativi teit bij het kind, ook voornaam is". De burgemeester zei blij te zijn dat kinderen die vorming binnen het Ar tishockgebouw konden krijgen. „Vroeger werd de R in de maand ge associeerd met levertraan. Ik hoop dat later een groot aantal kinderen uit Soest bij de R in de maand zullen te rugdenken aan Artishock. Zij besloot haar toespraak met de wens uit te spreken dat, wat straks de cursisten zullen exposeren, net zo goed zal zijn. als wat er nu hangt. Hiermede verklaarde zij de tentoostel- ling voor geopend, waarna haar bloe men werden aangeboden. Onder de talrijke belangstellenden be vonden zich de raadsleden mevrouw E. Korthuis-Elion, mevrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries en de heren D. Hoekstra en A. H. F. Smit, alsook de projectleider van het open bejaardenwerk de heer G. Loeb. De tentoonstelling welke tot 8 oktobeP duurt is maandags tot en met vrij dags geopend van 10 tot en met 17 uur, dinsdag tót en met vrijdagavond van 19 tot en met 21 uur en zaterdag en zondag van 14 tot en met 17 uur. Geëxposeerd worden beeldhouwwerken, foto's, grafiek, keramiek, objecten, schilderijen, tekeningen, textiel en weefsels van de docenten Els Bannen berg, Gisela Bauknecht, Elmy Beek huizen, André Buys, Marjolein Delver. Ton Diekstra, Geerhard Kuipers, Els Oosterbaan, Wim Peters, Rien de Rol ler, Reintje Schouten, Dieneke Smink. Marja Spiering en Lucie de Zeeuw. Voor deze tentoonstelling geldt de sub sidieregeling aankoop kunstwerken door partikulieren van 20 In alle EEG-landen zijn de sociale uit gaven tusen 1962 en 1970 gestegen, het snelst echter in Nederland. Wanneer men het peil in 1962 op 100 stelt, dan waren zij in ons land in 1970 gestegen tot 348, in Italië tot 282, in Frankrijk tot 250, in België tot 220 en in Duits land tot 215. Voor een deel moet deze stijging worden toegeschreven aan de geldontwaarding. Houdt men daarmee rekening door sociale lasten in constante prijzen uit te drukken, dan blijft er nog een be hoorlijke stijging over in Nederland tot 238, in Italië tot 205, in Frankrijk tot 182, in Duitsland tot 174 en in België tot 168. Om de sociale uitgaven beter met elkaar te kunnen vergelijken heeft het Bureau voor de Statistiek der Europese Gemeenschap ze uitgedrukt in pro centen van het bruto nationaal produkt tegen marktprijzen. De uitkomsten daarvan laten zien dat Nederland in 1962 met 13,8 n/o nog op de laatste plaats van de EEG-landen stond en in 1970 met 20,6 °/o de eerste plaats bereikt had. Duitsland van 17,5 naar 19,9 Frankrijk van 16,3 naar 18,3 Italië van 14,3 naar 18,9 België van 15,7 naar 17,7. Het bureau heeft ook de sociale uit gaven per hoofd van de bevolking be rekend. Om een vergelijking mogelijk te maken zijn ze uitgedrukt in één munteenheid, de Belgische frank. Daarbij blijkt dat Nederland een mid denpositie inneemt. (Duitsland in 1970 Bfrs. 30.100, Frank rijk 26.000, Nederland 24.700, België 22.900 en Italië 16.100). Dat komt om dat Nederland een lager bruto-natio- naal-product per hoofd van de bevol king heeft, dan de andere EEG-landen. met uitzondering van Italië. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat in Nederland de bijdrage van de overheid in de ontvangsten, bestemd voor de financiering van de sociale uitgaven, vergeleken met de andere EEG-landen, relatief het geringste is. Het aandeel van de werknemers is in vergelijking met die landen het grootst, terwijl het aandeel van de werkge vers in die ontvangsten zowel in Duits land, Frankrijk, Italië als België hoger is dan in ons land. 90-110 cm doorsnee. 5.5 cm dik blad - 100 x 100 em vierkant, 5,5 em dik blad. Deze tafels kunnen ook blank geleverd worden. Vergeet U onze bekende massieve mimi-seis niet DEN BLIEKLAAN 35 - TELEFOON 3991 - 4550 Showroom open maandag t.m. zaterdag 10-17 uur. Utrechtseweg 89 - Amersfoort Telefoon 03490- 14456 Op zondag 24 september a.s. viert de ken S. P. M. Hoorneman zijn zilveren priesterfeest. Deken Hoomeman werd op 31 decem ber 1922 te Diemen geboren. In 1947 werd hij tot priester gewijd en ver trok hij als kapelaan naar Vreeswijk, Een jaar later volgde overplaatsing naar Vianen, waar hij tot 1951 bleef. In dat jaar ging hij naar Deventer. In 1958 werd hij verbonden aan de Ge- rardus Majella parochie in Utrecht. In de Domstad, waar hij bleef tot zijn overplaatsing in 1963 naar Hoevelaken, vond hij ondermeer een taak als ziel zorger in het woonwagenkamp, het jongerenwerk, pauselijke missieweken. filmliga en gespreksavonden voor vrouwen en jongens. Sinds anderhalf jaar is hij deken van het dekenaat Amersfoort. Hij aan vaardde destijds deze benoeming on der de voorwaarde dat hij pastor zou mogen blijven in Hoevelaken, om zo doende het direct contact met de ge lovigen te behouden. Het zilveren priesterfeest zal dan ook op 24 september gevierd worden in Hoevelaken. Het bestuur van de afdeling Eemland van de P.S.P. heeft de zaalhuur, zijn de honderd gulden, betaald van de Open Hof, welke in het kader van de actie week Soest-Vietnam gebruikt werd voor de cabaretavond ten bate van de oorlogsslachtoffers. Aan deze avond verleende talrijke be kende artisten geheel belangeloos hun medewerking, maar de belangstelling ervoor bleef onder de verwachtingen. Het bestuur van de P.S.P. zou het be treuren als de zaalhuur van de op brengst van de avond afmoest. Tot deza conclusie de commissie milieuhygiëne uit de provinciale staten van Utrecht gekomen. Aanleiding hier toe was het rapport „Lawaaibelasting nabij de vliegbasis Soesterberg" dat werd uitgebracht op verzoek van G.S. Gedeputeerde jhr. mr. Hooft Graaf land was het hiermee eens, zij het dat hij het bordje „gesloten" niet op korte termijn geplaatst zag. In de vergadering van de wijkraad vroeg mej. Lensink wat de gevolgen voor Soesterberg zouden zijn. De voorzitter, de heer J. Veenendaal, kon hier geen antwoord op geven. Hij roerde het belang van de basis in het nato-verband aan en vond dat men maar rustig moest afwachten of het wel zover kwam. Met dat rustig wach ten waren de overige wijkraadieden het eens. VINKENWEG 21 - SOESTDIJK HORLOG ER-JUWELIER Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 In gold-plate en in chroom-nikkel. Als hanger of om uw horlogcband Het Informatie- en Adviescentrum Jonge mensen, afdeling Soest-Soester- berg, opent vrijdag 22 september in de openbare bibliotheek een stand, die iedere vrijdagavond van 19-21 uur voor jongelui beschikbaar zal zijn. Dit nieuwe initiatief heeft tot doel voor jongelui een „praatpaal" te zijn om jonge mensen de gelegenheid te geven om via een gesprek tot verhel dering of zelfs tot oplossing van pro blemen te komen. Er bestaat de moge lijkheid tot verwijzing naar deskun digen. Verder wil het informatie- en advies centrum nieuw aangekomenen in Soest en Soesterberg wegwijs maken, infor matie geven van werken in het buiten land, vakantiemogelijkheden, beroepen, talencursussen in het buitenland. Het bestuur van dit centrum voor jonge mensen hoopt, dat het plan in goede aarde zal vallen bij de jongelui, die zelf ook initiatieven kunnen voorleg gen, die nader uitgewerkt zullen wor den. Zingend namen kinderen afscheid van het echtpaar Spiering Een door de kinderen gemaakt wand kleed. een lied en een foto van Marja Spiering als weefster waren de uitin gen van dankbaarheid van kinderen en bestuur van de kinderboerderij De Vrije Teugel jegens het echtpaar Spiering. Met de woorden „We moeten leren leven zonder jou dit is ons lied. het weefgetouw" bedankten de boerderij- bezoeker! jes zingend de weefster Mar ja Spiering, die sinds de start van het project bereid was de functie van jeugdleidster tijdelijk waar te nemen. Voorzitter mevrouw D. Huygen be dankte het echtpaar Spiering voor alle pioniershulp die het vanaf het begin bood. Het echtpaar Spiering bood van haar kant een uitgebreide fotoreportage aan en een logboek over de dieren van de boerderij. Marja en Jan Spiering worden opge volgd door de heer Joop Buvelot (31) uit Zoetermeer. die met ingang van 1 oktober op de toekomstige kinder boerderij. Oude Grachtje 3, gaat wo nen. Evenals het echtpaar Spiering is de heer Buvelot bijzonder geïnte resseerd in het creatief werk met kinderen. Vanaf juni 1969 was hij als staflid ver bonden aan de Stichting voor sociaal- cultureel werk De Meerhaven in zijn woonplaats, waar hij medewerking verleende aan de opzet van het pro ject „Onder de Toren" voor kinderen en volwassenen in de flatwijk Palen- stein.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5